Succesvolle première documentairefilm Frans van der Hoff onderscheiden in Mexico ^7» %0> Tekort ondanks gunstige bijstandscijfers Muizen en slangen... Bah! 10-50% korting Nominaties Loek Nelissenprijs Informatie avond over nieuwe wijk f-Tj intratuin v.bommel - floris donkervoort - koil BEZORGEN? zaterdag-morgen mazzel zaterdag 30 oktober van 9.30 tot 13.00 uur herenschoenen Pag» PEEL EW MAAS Donderdag 28 oktober 2004 - Pagina film maakt veel reacties los tijdens internationaal congres In Parijs ging afgelopen week tijdens een internatio naal congres over rehabilitatie van GGZ-cliënten de filmdocu- mentaire 'Anders bekeken' en jiet boek 'Anders beleefd' van het Cliëntenadviesbureau (CAB) Noord- en Midden- Limburg in première. De film, die in drie talen is uitgebracht, maakte veel reacties los. Een aantal landen heeft inmid dels geïnformeerd naar de moge lijkheden om de documentaire film, die de voorbije maanden op tal van locaties in Noord-Limburg is opgenomen, te kopen. De workshop cliëntenbejegening, opgezet en in Parijs gepresen teerd door ervaringsdeskundigen uit Noord- en Midden-Limburg, werd door de deelnemende lan den aan het congres als 'uniek' bestempeld en met veel enthou siasme ontvangen. Emie Hofmans van het CAB en ervaringsdeskun dige Marlies Jansen woonden het congres in Parijs bij. "Het was een geweldig week. De workshop werd erg goed ontvangen en daar hebben we van genoten." Het congres, georganiseerd door Euro-psy-rehabiliation, is een uitwisseling die ieder jaar in een ander gastland plaatsvindt. Verschillende landen komen bij elkaar en wisselen ideeën en gedachten uit over onderwerpen die centraal staan in de geestelijke gezondheidszorg. Dit jaar kwam onder meer het onderwerp beje gening van GGZ-cliënten nadruk kelijk naar voren. Hofmans: "Dit is een onderwerp waar wij als CAB al langer mee bezig zijn. We heb ben een cursus ontwikkeld over bejegening voor alle professionals die werkzaam zijn in de GGZ. Deze cursus wordt samen met de ervaringsdeskundigen gegeven. We hebben de cursus ook samen opgezet. Toen wij een uitnodi ging ontvingen voor het congres, is het idee ontstaan voor de film, het boek en de workshop." TABOE Een vertalingfout was de opmaat voor het verzorgen van een workshop tijdens het interna tionale congres. Hofmans: "Toen wij het concept van het congres in de Franse taal kregen toege stuurd, maakten wij eruit op dat wij een workshop moesten ver zorgen over onze cursus. We heb ben toen samen met de filmma kers bekeken hoe we dit het beste konden presenteren. Daar is toen het idee van een documentaire film uit voortgekomen." Het script voor de film is geschreven door Maurice Ambaum, die ook de regie voor zijn rekening nam. Voor het camerawerk en de audiovisuele vormgeving tekende filmmaker Sjaak Peters. De documentaire vertelt het waargebeurde verhaal van een jonge vrouw uit Venray, die als 14-jarig meisje een ernstig seksu eel trauma oploopt. Jaren later, als ze is opgenomen in het Vincent van Gogh Instituut, komt het schokkende verhaal boven tafel en kan het verwerkingsproces beginnen. Vervolgens meldt ze zich als ervaringsdeskundige aan bij het CAB en geeft ze samen met andere ervaringsdeskundigen en professionals de cursus bejege ning. Het doel van de cursus, en ook van het congres, is de rol en positie van de cliënt in de geeste lijke gezondheidszorg te verbete ren. "De documentairefilm maak te veel reacties los, zeker door het aangrijpende verhaal dat wordt verteld. Er rust over het algemeen een taboe op het onderwerp sek sueel misbruik en daardoor ook op de bejegening van deze cliën ten." VERHALENBUNDEL Naast de documentairefilm pre senteerde het CAB ook een boek: 'Anders beleefd'. Dit boek is samengesteld door twee erva ringsdeskundigen, Marlies Jansen en Elly Rommen. Ans Houben, zelf ook zorgvrager, heeft de illus traties voor haar rekening geno men. Hofmans: "Het boek is door en over cliënten geschreven. Marlies en Elly zijn op zoek gegaan naar de meest kwetsbare groep, zoals ouderen en kinderen, die je nooit hoort. Hen is de vraag gesteld hoe zij vinden dat zij wor den bejegend. Dat heeft geresul teerd in een verhalenbundel." Ervaringsdeskundigen hebben de realisatie van het boek voor hun rekening genomen. Medewerkers van het CAB heb ben hierin alleen een sturende rol gehad. Marlies Jansen: "Een deel van de verhalen hebben cliënten zelf geschreven en een deel heb ben we verzameld aan de hand van interviews. Op deze manier hebben we het bejegenen van cliënten in beeld gebracht. Als ervaringsdeskundigen merken we dat het op gelijkwaardig niveau praten met hulpverleners nog in de kinderschoenen staat. Met behulp van de cursus proberen we hierin verandering te brengen. De documentairefilm en het boek zijn een mooie ondersteuning voor de cursus. We zijn erg trots op het eindresultaat!" Ook de workshop is door erva ringsdeskundigen opgezet en uit gevoerd. Jansen: "Eerst hebben we de congresgangers in Parijs de documentairefilm laten zien. Aansluitend konden vragen wor den gesteld aan de ervaringsdes kundigen en hoofdrolspelers van de documentairefilm. Het boek werd aan het eind van de bijeen komst uitgedeeld. Velen vonden het uniek dat oud-cliënten als ervaringsdeskundige zo'n belang rijke rol kunnen vervullen. Op dat gebied liggen we toch wel duide lijk voor op andere Europese lan den." Verschillende organisaties zijn geïnteresseerd in de documentai refilm en de workshop. Hofmans: "We hebben verschillende contac ten gelegd die mogelijk in een samenwerking eindigen. Verder hebben we zelf veel ideeën opge daan. Ideeën met betrekking tot het geven van een workshop, ideeën voor het organiseren van een congres. In 2006 is Venray namens Nederland namelijk gast land voor het internationale con gres." kwam erg gemotiveerd terug. "De resultaten van het con gres zijn voor mij toch wel een extra stimulans om als ervarings deskundige verder te gaan. Ik volg de opleiding ervaringsdeskundig heid. Hierin leer je hoe je je eigen proces kunt inzetten ten behoeve van anderen. Ik zie wat voor goeds ik er mee kan doen. En wie weet geef ik in 2006 samen met andere ervaringsdeskundigen wel weer een workshop op het con gres, dat dan in Venray plaats vindt!" Familie verrast bedenker Max Havelaar koffie Zeven broefs en zussen van kof- fiemissionaris Frans van der Hoff uit Rips hebben hun broer afgelo pen weekend verrast op een blik sembezoek. De pas 65 jam- gewor den bedenker van de Max Havelaar koffie (geef de boeren een eerlijke prijs) werd tijdens een groots festival van boeren in Zuid-Mexico namelijk gehuldigd en meermalen onderscheiden vanwege zijn vele verdiensten voor de boerenfamilies in het bergachtige gebied van de staat Oaxaca (Mexico). "Het was een complete verras sing dat zo'n grote delegatie van de familie bij mij in de bergen op bezoek kwam", laat de boerenlei der vanuit Zuid-Mexico aan Peel en Maas weten. Nooit eerder bezochten zoveel Van der Hoffs tegelijk hun priester-broer. Frans van der Hoff is een zoon uit een gezin van vijftien kinderen die aanvankelijk in Friesland woonde en later in de Peel bij Rips een boerderij begon. Dë broers en zussen die afgelopen weekend in Mexico op bezoek waren zijn afkomstig uit Ysselsteyn, Overloon, Sint Antonius, Bakel en de Verenigde Staten van Amerika. "We wisten dat Frans werd gehul digd en dit was een unieke kans om met zovelen Frans te bezoe ken en vooral te verrassen", laat zus Janke weten. Frans van der Hoff werkt alweer zo'n 25 jaar tus sen en met de koffieboeren in Zuid-Mexico. Van begin af aan zet hij zich in en strijdt hij samen met hen voor een eerlijke handel. Samen met enkele boerenleiders richtte hij jaren geleden de boe rencoöperatie UCIRI op, een organisatie waarin alle koffieboe ren in 55 bergdorpen zijn verte genwoordigd. Het gebied waarin deze dorpen zich bevinden is net zo groot als Nederland, zeer berg achtig en moeilijk bereikbaar, zo ervoeren de broers en zussen van de Ripse missionaris aan den lijve. Ze moesten vijfenveertig kilome ter over zeer slechte bergwegen afleggen om hun broer en de kof fieboeren te ontmoeten. Een opmerking van boerenleider Isais Martines zette Frans aan het den ken. Isais sprak: "Het westen hoeft ons geen giften te geven, als ze ons maar een eerlijke prijs geven voor de koffie." De strijdba re Van der Hoff wist genoeg. Samen met directeur Nico Roozen van Solidaridad bedacht het hij keurmerk eerlijke koffie, beter bekend als Max Havelaar koffie. Dat betekent dat de koffieboeren in Mexico nu een vaste prijs krij gen voor de koffie die ze jaarlijks leveren zonder dat er grote koffie handelaren tussen zitten. Ze heb ben het heft min of meer in eigen handen genomen. Naast de eerlij ke prijs doet de boerencoöperatie nog veel meer voor de bergbewo ners in de 55 dorpen. Zo is er een gezondheidscentrum ingericht, is er een sociaal centrum en worden tal van an'dere sociale en maat schappelijke activiteiten georgani seerd. De coöperatie UCIRI bestaat uit 110 leden, elk dorp heeft twee leden. Elke drie jaren kiezen de leden een nieuw bestuur. Dat gebeurde vorige week tijdens een driedaagse ver gadering. "We hebben daar weer stevig en goed vergaderd", laat de missionaris weten. "Hier worden alle plussen en minnen van de organisatie besproken, bekeken en eventueel angepast. Democratie in optima forma." Dat de solidariteit van de boeren erg groot is merkten de broers en zussen van Frans van der Hoff. Toevallig was ook een delegatie van SOS-Meerlo-Wanssum aanwe zig bij de festiviteiten. Karin Vestjens (secretaresse) en René Poels (voorzitter) maken namelijk een reis door Mexico met hun partners en bezochten ook de kof /D HET GROENE WARENHUIS Kom op vrijdag 29 oktober van 19.00-21.00 uur naar onze bijzondere koopavond in Halloweensfeer. VENRAY, Langstraat 133, 0478-588585, vrijdag koopavond. Haal nu gratis je skelter-rijbewijs bij Intratuin Venray op zaterdag 30 oktober a.s. tussen 14.00 en 16.00 uur (locatie tuinafdeling) fieboeren en de onderscheiden 1 Van der Hoff. Na de driedaagse vergadering werd er zaterdag en zondag gefeest. Drieduizend bergbewoners waren naar het centrale dorpje gekomen waar UCIRI is gevestigd om te feesten, te eten, te sporten en te zingen. Maar ook en vooral om Frans van der Hoff eens in het zonnetje te zetten. Vanwege zijn kwart eeuw arbeid in de bergen tussen de boeren en het feit dat hij 65 jaar is geworden. De huldiging vond plaats tijdens een drie uur duren de oecumenische dienst en daar na nog tijdens een twee uur durende bijeenkomst. En Van der Hoff, die meestal alles weet, wist er niets van. Van alle kanten spra ken boerenleiders, afzetorgansa- Wiljij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray ties en vertegenwoordigers van gouvernement, gemeente en staat de strijdbare man uit Rips toe. Mede namens kofiebrander Neuteboom prees de Nederlandse directeur van de Mexicaanse Max Havelaar koffie, Jeroen Pruijn, Van der Hoff voor zijn sociaal en maatschappelijk werk in Mexico. Vooral ook zijn doorzettingsvermogen en strijd vaardigheid, werd geroemd. Van zijn boeren ontving hij diverse diploma's en onderscheidingen waarmee de boeren hun dank baarheid uitten. "Het is geweldig om dit allemaal mee te mogen maken", laat Janke van der Hoff vanuit Mexico weten. Verder ver telt ze dat broer Meint namens de broers en zussen een toespraak heeft gehouden. Daarin liet de familie weten dat Frans met zijn boeren veel heeft bereikt, dat het goed en rechtvaardig is dat er ook eerlijke koffie te krijgen is en dat ze hopen dat steeds meer mensen Max Havelaar koffie kopen en drinken. Gemeente Venray komt niet rond met WWB-budget Het aantal bijstandsuitkerin gen blijft in de gemeente Venray vrij stabiel. Op 1 okto ber 2004 hadden 640 mensen een uitkering uit de Wet Werk en Bijstand (WWB). Dat waren op 1 januari van dit jaar nog 651 bijstandsgerechtigden. Ondanks de relatief gunstige cijfers kampt de gemeente dit jaar toch met een tekort van iets meer dan 200.000 euro. Dit betekent een tegenvaller die toch niet geheel onverwacht komt. Vorige week maakte het ministerie van SZW de definitieve budgetten voor 2004 bekend. Vanaf dit jaar zijn de gemeenten financieel volledig verantwoorde lijk geworden voor de bijstand. Aanvankelijk kreeg Venray een budget toegewezen van 7,1 mil joen euro. Het was bekend dat dit ruim 8 procent naar beneden zou worden bijgesteld. Het definitieve bedrag komt uit op 6,5 miljoen euro. Daarmee komt Venray niet rond. Beleidsmedewerker Mat van den Beuken sprak maandag in de commissie Maatschappelijke Diensten van 'een bittere pil'. "Want ondanks dat het bestand niet verder daalt komen we toch ruim twee ton tekort. Dit verlies komt voor rekening van de gemeente", zei Van den Beuken die geen echte verklaring kon geven voor de tegenvaller. "Het is een landelijke verdeelsleutel die erg ingewikkeld is. Het komt erop neer dat het ministerie een sterke groei van de bijstandsuitkeringen had verwacht." De gemeente Venray heeft in totaal 6,97 miljoen euro nodig voor het inkomensdeel van de WWB. Een meevaller is dat de terugvorderingen van onterecht verstrekte uitkeringen zal uitko men op 250.000 euro. Terwijl voor dit jaar op 185.000 euro gerekend was. Deze 250.000 euro kan het gat van ruim 450.000 euro tussen het budget en de wer kelijke uitgaven slechts ten dele opvangen. Toch hoopt de gemeente door enkele meevallers uit enkele andere potjes, zoals de bijzondere bijstand, het verlies van 200.000 euro te kunnen beperken. Het verloop van het aantal uit keringen is na de eerste twee maanden ten gunste gekeerd. Op 1 maart telde Venray nog 664 bij standsgerechtigden. Daarna zette een daling in maar juni en vooral juli waren weer slechtere maan den. "Dat kwam door bedrijfsslui tingen en schoolverlaters. Deze laatste groep is ook weer snel uit gestroomd", aldus Van den Beuken. In augustus en septem ber trad weer een daling in. "Toch is Venray niet uniek. Ook andere gemeenten laten vrij gunstige cij fers. Dit komt omdat het in deze regio economisch gezien nog rela tief goed gaat." Bij de rëïntegratietrajecten moet Venray nog een inhaalslag maken. Over de periode 2002 tot en met 2006 moet de gemeente 557 bijstandsgerechtigden een traject aanbieden. Tot nu toe zijn er 315 opgestart. Landelijk is afge sproken dat 40 procent van de reïntegratietrajecten moet leiden tot het vinden van een baan. De uitstroom naar werk van de in gang gezette trajecten ligt momenteel op 21,4 procent. "We moeten nog een inhaalslag makt na een moeizame start in 2002 zei Mat van den Beuken. "We pr j1 beren de trajecten zo effecti mogelijk in te zetten zodat we procent kunnen halen. Maar j zijn ook veel cliënten die zelf et baan vinden. Zij zitten vooral i de groep fase-1 die het dichtste 1 de arbeidsmarkt staat." Het is ook financieel gunst om trajecten succesvol af te sli ten. Niet alleen vanwege de u stroom uit de bijstand. E 1 gemeente ontvangt van het ri voor ieder ingezet traject 3< euro. Iedere deelnemer die doe stroomt naar werk levert nog eei 1300 euro op. De invoering vj de nieuwe Wet Werk Bijstand vrij geruisloos verlopen. De aa scherping van de arbeidsplic leverde in Venray weinig prob! men op, aldus de gemeente. Do j maatregelen van het rijk zullen 1 laagste inkomensgroepen er fina cieel toch op achteruit gaa Vooral door het afschaffen van 1 j[ Zalmsnip op 1 januari 2005 verslechteringen bij de huursub die en het ziekenfonds. Ervaringen van het thuisfront (9) Op 27 augustus is mijn vader vertrokken naar Afghanistan, om precies te zijn naar de hoofdstad van de provincie Baghlan, Pol-e-Khomri, in het noorden van het land. De komende vijf maanden zal ik iedere week vertellen hoe wij deze uitzending ervaren, zowel pap daar in Afghanistan, al wij hier als gezin (om privacy redenen wordt de naam van de schrijf ster niet vermeld). Mijn vingers jeuken enorm om dit te vertellen, maar ik heb beslo ten om het beste nieuws tot het laatst te bewaren. Dus zal ik nu eerst iets vertellen over een min der leuk onderwerp: de post. Tot nu toe hebben wij onze post altijd mee kunnen geven aan mensen die naar Afghanistan ver trokken. Dat is namelijk veel snel ler en veiliger als wanneer je de boel via de interne post ver stuurd. In principe is het zo dat alle post eerst naar Utrecht gaat en vanuit daar in grote postzak ken naar Afghanistan. Helaas gaat er tijdens deze lange reis ook wel het één en ander verloren... Zo heeft pap een paar brieven nog niet ontvangen, die midden september via de interne post waren verstuurd. Ook op het forum van de ICDP lees je van ver schillende mensen dat hun spul len nog niet aangekomen zijn. En dat is natuurlijk erg vervelend. Je verstuurt met liefde een brief, vro- lijke kaartjes, foto's, cadeautjes en andere persoonlijke eigendom men en vervolgens komen deze dingen niet aan! Nu is het dus elke keer spannend als er weer een postzak binnen komt. Het is net als de zak van Sinterklaas... Wat zal er deze keer voor goeds inzitten voor de mannen? We hopen dus maar dat onze post en de post van andere mensen als nog op hun plaats van bestem ming aankomen. Tot die tijd is mailen toch veruit de veiligste oplossing. Inmiddels is men aan de bouw van het containerdorp begonnen. En dat schiet al aardig op. Al duurt het volgens pap nog wel een dikke maand voordat ze erin kunnen, omdat de elektrici teit nog aangelegd moet worden. Afgelopen week zijn er mensen naar Afghanistan gestuurd om dit te doen, dus dat komt allemaal wel in orde. Ook moeten er nog waterleidingen aangelegd wor den. Maar voordat dit kan gebeu ren, moet er eerst water geve den worden. Dus ik zou zegge 'Pak allemaal je wichelroede en aan het werk!' Pap heeft ove gens ook wat huisdieren in zi Pi tentje daar. Muizen en slanger Bah! Maar dan nu eindelijk t goede nieuws! Het gerucht g: namelijk, dat de mensen die eerste zijn vertrokken m Afghanistan, rond de feestdag1 alweer naar huis mogen in pla; van in januari. Of het waar is en het ook werkelijk gebeurd natuurlijk nog afwachten. Er k immers nog van alles gebeuren we mogen natuurlijk pas echt j chen als pap hier weer op deurmat staat. Maar een bee goede hoop geeft het natuurl wel. We wachten met spanni af... Je dochter Onlangs werden de genomi neerden voor de Loek Nelissenprijs bekendgemaakt. Acht bedrijven uit de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum zul len op 6 januari 2005 de strijd aan gaan om deze fel begeerde onder nemersprijs en de aan de uitrei king gekoppelde Rabobank Publieksprijs te bemachtigen. Thema van de ondernemersprijs is deze keer 'innovatie'. De genomineerden zijn: Vivara Natuurbeschermingsproducten (genomineerd door ICV), Van de Ligt Allicht (genomineerd door MKB Wanssum), BAS bv (instituut voor betontechnologie) (genomi neerd door OOZO), Innovatief Platteland (genomineerd door Agribusiness Groep), JDS Bedrijfsautomatisering BV (geno mineerd door LOZO), Calictus Europe bv (genomineerd door Business Vision), Bakkerij Gommans (genomineerd door Venray Centraal), Van Wijngaarden (clown) (genomi neerd door VZO Ysselsteyn). Een succesvolle ondernemer kijkt naar de toekomst. Innoveren is een must. Om concurrenten voor te blijven en de continuïteit van het bedrijf te kunnen waar borgen. Innoveren is zeker niet iets voor alleen maar grote bedrijven. De commissie van de Loek Nelissenprijs heeft met 'innovatie' een thema gevonden waarmee elk bedrijf, groot en klein, rekening dient te houden. Innoveren bete kent namelijk vernieuwen en dat kan op vele gebieden: nieuwe markten aanboren, productont wikkeling, verandering van strate gie, nieuwe marketingtechnieken of samenwerkingsvormen. Een bekwame jury, bestaande uit Jos Waals, burgemeester Gemeente Venray, Harrie Loozen, directeur van de Kamer van Koophandel Limburg Noord, Jos Vervoort, van Hoffman Krul Partners management consultants en Alex van Elk, directeur van vliegveld Niederrhein, zal de genomineerden op het thema beoordelen. Tijdens de uitreiking van de Loek Nelissenprijs op 6 januari 2005 presenteren de geno- een poging om de Raboba mineerden zich aan het publiek in Publieksprijs binnen te halen. Op woensdag 3 november houdt 2VM makelaars, samen met Janssen Projekt en Stienstra Nouville, een infor matie-avond over de bouw van woningen in de nieuwe wijk Aan den Heuvel. In deze nieuwbouwwijk, ten noordwesten van het centrum van Venray, komen 630 wonin gen die in vijf fases gerealiseerd gaan worden. Een groot deel van deze woningen zal worden gere aliseerd door Janssen Projekt en Stienstra Nouville. De verkoop is in handen van 2VM makelaars. Het gaat daarbij o.a. om de woningen in het eerste klusters. Dat zullen er zo'n 160 worden. Het aanbod is zeer gevarieerd: geschakelde woningen, halfvrij- staande woningen, vrijstaande woningen en patio-woningen. Op 13 vrije sector bouwkavels kun nen bovendien particuliere kopers hun eigen woningen reali seren. Aan den Heuvel moet vooral een groene wijk worden met veel bomen. In de wijk zal ook een gescheiden rioolsysteem worden aangelegd. Regenwater en riool water zullen separaat worden afgevoerd waarbij er voor gezorgd is dat regenwater kan infiltreren in de boden. Begin november zal de verkoopfase van de circa 150 woningen van start gegaan. Wanneer u interesse heeft in een van de woningen of een bouwka- vel, dan kunt u zich laten inschrij ven bij 2VM makelaars. Schoolstraat 11 Venray, tel. 0478- 530111. U krijgt dan vervolgens de verkoopbrochures toegezon den. Ook kunt u bij 2VM terecht met vragen over de nieuwbouw wijk. Voor meer informatie kunt u ook terecht op www.2VM.nl laatste maten uit de serie en uitloopmodeller rfyrttfe S'4.V,/.') tr Zt.'H 'i De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 www.capretto.nl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9