fenray kiest alléén voor de iositieve kanten van dorp en stad [Winkels eerder open' Hoe ziet Venray er uit in 2015? Vijftig woningen in Oostrum BOSS Rijbewijzen ingevorderd Enthousiasme over bevrijdingskrant MAN WOMAN COUNi-I.CO safety l/oon>t@Êg. Foutieve advertentie 2vm PaggL EN MAAS Donderdag 28 oktober 2004 - Pagina 3 Lember is de thema- [nd van de toekomst. Op 1 mber valt bij alle Jrayse huishoudens de Kt van de toekomst Jopener' in de bus. Dit is Ivoorbode van de zes dis- ■leavonden die volgen. Lay is in 2015 zowel dorp stad. Zo is het altijd est en zo zal het ook blij- l zo luidt de wens van de :entelijke denktank die ji oog heeft voor de voor- n van beiden. schaduwzijde van een stad: tiligheid, verpaupering, Ihtonenproblemen en werk- iieid moeten aan Venray voor aan Voor de dorpen wordt n liet goede uit het verleden aard: ruimte, rust en sociale ïhang- Een overzicht van de Ihema's. fhema 1: Venray dorp en indag 8 november om [oo uur in theatercafé De est Rooj mien dörp in de Piël'. t menige carnavalsvierende raynaar uit volle borst mee. titel van het officieuze rayse volkslied dekt de lading {t meer. Want Venray maakte aatste decennia een stormach- ontwikkeling door. Door de ki van aantal inwoners, de lijvigheid en het centrum met [zijn (regionale) voorzieningen [het voormalige Peeldorp uitge leid tot een stevige, dynami- e en levendige kern. Venray p zich graag profileren als mid- ^rote stad waarbij de negatieve ien van verstedelijking nog Lelijks de kop opsteken. )or de ruimtelijke opbouw en Juitgestrekte buitengebied met [tien kerkdorpen herbergt de rente veel kenmerken uit het dorpse verleden. De gemeente heeft de keuze voor een dorpse stad gemaakt. Sterker nog, het samenspel tussen dorp en stad moet in 2015 juist de kracht van Venray zijn. Er moet nog uitge werkt worden waar de verstedelij king kan toeslaan en waar en hoe de dorpse trekken gekoesterd worden. Op maandag 8 novem ber kunnen de burgers laten horen of de tegenstellingen tus sen dorp en stad in Venray te ver enigen zijn. Thema 2: Venray is zorg zaam. Woensdag 10 november om 19.30 uur in de Kunstwerkplaats op het St. Annaterrein. Honderd jaar pyschiatrie was twee jaar geleden het thema van de succesvolle kunstmanifestatie De Waan. De komst van de insti tuten St. Anna en St.Servaas in het begin van de vorige eeuw drukten een stempel op Venray. Niet alleen vanwege de werkgelegen heid maar er vestigden zich sinds dien ook andere instellingen. De Wendel (gehandicapten), Paschalis (verslaafden) en tbs-kli niek De Rooyse Wissel. Venray vervult dan ook een regionale en specialistische functie op het gebied van zorg. De ontwikkelingen in de zorg sector gaan snel. Door extramura- lisering worden de grote institu ten van weleer ontmanteld en zowel lichamelijk als geestelijk gehandicapten gaan in gewone wijken en straten wonen. Ook de visie op ouderenhuisvesting is veranderd. Het Schuttersveld is uit de tijd en ouderen blijven in aangepaste woningen zo lang mogelijk in hun dorp of wijk wonen. In 2015 is de Venraynaar zelf- redzaam en zorgt grotendeels voor zijn eigen welzijn, ledereen doet dan volwaardig mee aan de samenleving en de gemeente zorgt voor een veilige stad zowel in fysieke als sociale zin. Thema 3: Venray is levendig. Maandag 15 november om 19-30 uur in het Theehuis op het St. Odapark. Venray kent een rijk en bloei end verenigingsleven. Maar dat wordt bedreigd door de afname van het aantal vrijwilligers. Kleine evenementen zullen steeds meer verdwijnen. En in grote evene menten is Venray niet zo goed. Zo ontbreekt een evenementenhal en de pleinen in het centrum zijn nog vaak te leeg. Ook weet de gemeente niet altijd goed om te gaan met particuliere initiatieven op dit gebied. De gemeente trekt het boete kleed aan. Want vrije tijd is steeds belangrijker en de mensen wor den mobieler zodat ze hun vertier gemakkelijker buiten de gemeen tegrenzen zullen zoeken. De kermis, de kunstmanifesta ties in het Odapark en Powerman. Verder dan deze karige opsom ming van' aansprekende evene menten komt de gemeente niet. Het toekomstbeeld is dat er over tien jaar altijd Wat te doen is voor jong en oud. Daarbij vervul len de pleinen een prominente rol. Zij vormen het sociaal-culture le hart van levendig Venray. Thema 4: Venray voorziet in alle woonwensen. Donderdag 18 november om 19.30 uur in restaurant Le Tambourin op het St. Servaasterrein. Het woonmilieu, het type van de woning en de locatie worden steeds belangrijker. Door de indi vidualisering worden hogere eisen gesteld aan de kwaliteit van wonen. Venray met zijn verstede lijkte kern en de tien kerkdorpen met ieder een eigen karakteristiek bieden een breed scala aan woon- en leefmilieus. Van stedelijk tot landelijk en alles wat daar tusse nin zit. Door nieuwe ontwikkelingen zoals iet-toepassingen, zorg op maat en specialistische woonvor men kunnen mensen steeds lan ger zelfstandig blijven wonen. Ook in 2015 is het overzichtelij ke en dorpse karakter van Venray- centrum nog herkenbaar. Er komen stedelijke woonmilieus met zowel hoogbouw als grond gebonden woningen in alle prijs klassen op inbreidingslocaties tus sen het groen en dichtbij alle voorzieningen (De Gouden Leeuw). Brabander is het voor beeld van een uitbreidingswijk aan de rand van Venray. Jong en oud vinden hier hun woonplek. Oude volkswijken zijn gereno veerd en op de dorpen wordt gebouwd naar gelang de vraag. Thema 5: Venray is kennis intensief. Maandag 22 november om 19.30 uur in het Raayland College. Venray kent weliswaar een lage werkloosheid maar de econmi- sche groei blijft achter bij verge lijkbare steden. Dit komt omdat de Venrayse economie eenzijdig van samenstelling is: landbouw, zorg en industrie. Daarbij is de helft van de industriële werkgele genheid geconcentreerd bij een handvol grote bedrijven. De Venrayse werkgelegenheid is hier van afhankelijk en dus kwetsbaar. De dienstensector is in Venray ondervertegenwoordigd. En juist deze sector toont de sterkste eco nomische groei. De maatschappij wordt steeds meer een kennissamenleving. Venray wil behoud en groei van de bestaande werkgelegenheid In 2015 zullen meer mensen met een middelbare en hogere beroepsopleiding een baan vin den in Venray. Daarvoor moeten juist bedrijven aangetrokken wor den met een hogere toegevoegde waarde in de moderne kennisin dustrie en dienstensector. Dit is van enorm belang voor de verster king van de lokale economie. De landbouwsector maakt een omslag van primaire productie naar kennisintensieve bedrijvig heid. Om voldoende gekwalifi ceerd personeel te kunnen leve ren dient Venray over HBO opleidingen te beschikken. Thema 6: Venray prikkelt jongeren. Donderdag 25 november om 19.30 uur in uitgaanscentrum De Steeg in Leunen. Dat jongeren als laatste aan bod komen is illustratief voor Venray. Er zijn weinig goede voorzienin gen en Venray heeft het imago dat er voor jongeren weinig te bele ven valt. Ook het jongerenbeleid komt maar moeizaam van de grond. Toch zijn er ook positieve pun ten. Er is een rijk verenigingsle ven en door de sociale samen hang, het ontbreken van grootstedelijke problemen en veel ruimte en groen kan de jeugd in een veilige omgeving opgroeien. Na het voortgezet onderwijs zijn er behalve het MBO weinig mogelijkheden. Door het ontbre ken van hogere beroepsopleidin gen verlaten veel jongeren Venray. In 2015 moet er in het centrum een bruisend jongerencentrum zijn en er zijn kleinschalige ont moetingscentra in de wijken en dorpen. Jongeren vanuit verschil lende subculturen dienen begrip en wederzijds respect voor elkaar op te brengen. Er zijn over tien jaar meer onderwijsvoorzieningen zoals een dependance van een hogeschool. irote drukte op weekmarkt nieuwe stijl •v. markt in Venray heeft 'body' gekregen. Daar fijn wethouder Driessen en l Zwarthoed, lid van de fkgroep Markten, het len wel over eens. De markt is compacter, de P plekken zijn weg. Het op iw zetten van de wekelijks arkt op één centrale locatie, •t Hensenius- en khouwburgplein in hartje inray, is volgens de twee wel door het publiek als de arktkooplieden positief ont- ingen. Het is alleen jammer fat niet alle winkels in het 1 PriUnim hun deuren tegelij- "Wijd openen. Maandagmorgen waren sommi ge winkels in hartje Venray name lijk wel en andere niet geopend. Waardoor heel wat bezoekers van de markt voor een gesloten win keldeur kwamen te staan. En dat is jammer, vinden Driessen en Zwarthoed. De gemeente Venray en de werkgroep Markten hopen dan ook dat de winkeliers die zijn aan gesloten bij Venray Centraal in de toekomst allemaal hun deuren op maandagmorgen openen. "Want het is zo'n gek gezicht. Is er een markt in hartje Venray en dan zijn sommige winkels gewoon geslo ten. Het zou voor de omzet van de winkeliers, de marktkooplie- &>r betrouwbare vertalingen naar het Engels, zowel zakelijk, als privé. Heidseweg 3 5, 5&1 2 AA Heide, TeL.0478 580846 E-mail: translationangels@planet.nl den en de horeca beter zijn als ook de winkels op maandagmor gen zijn geopend", meent Zwarthoed. Sinds vorige week maandag zijn alle marktkramen die op de Grote Markt stonden samengevoegd met die op het Hensenius- en Schouwburgplein. En dat is even wennen, niet alleen voor het publiek, maar zeker ook voor marktkooplui van de Grote Markt. Sommige van hen stonden meer dan twintig jaar op het plein. POSITIEVE IMPULS De gemeente Venray consta teerde de laatste jaren dat het bezoekersaantal van de week markt met name op de Grote Markt terugliep. In het verleden is geprobeerd de markt op dit plein op te krikken, maar zonder resul taat. Marktkooplieden blijken wei nig tot geen animo te hebben voor de Grote Markt. Om de totale weekmarkt nieuw leven in te blazen, besloot de gemeente - in nauwe samenwer king met de marktkooplui - de Venrayse weekmarkt nieuw leven in te blazen. Door de markt voortaan op één centrale locatie te houden hopen Het ivas maandag gezellig druk op de Venrayse weekmarkt. Wethouder Driessen overhandigde een bloemetje aan de 'nieuwe' marktkooplieden op het Hensenius- en Schouwburgplein. de gemeente en de marktkooplie den meer winkelend publiek te trekken en de markt een positieve (economische) impuls te geven. "Een aantrekkelijke markt kan een toerististische trekpleister zijn en Venray als winkelcentrum van Noord-Limburg een krachtige impuls geven", meent wethouder Driessen. "Het centraliseren van de markt kan als een eerste stap worden gezien naar het opwaar deren van de markt." THEMAMARKT De marktcommissie is met steun van de gemeente Venray van plan om drie keer per jaar een grote jaarmarkt - vergelijkbaar met de huidige jaarmarkt1 met standwerkersconcours in juli - in het centrum van Venray op touw te zetten. Tevens is ze van plan om maandelijks een grote thema- markt met extra activiteiten te organiseren. Maandag maakte wethouder Driessen met de leden van de werkgroep Markten een rondgang over de markt om de markkooplui die van de Grote Markt naar het Hensenius- of Schouwburgplein verhuisden met een bloemetje welkom te heten op hun nieuwe stek. Er werden maandag - in ver band met de herfstvakantie- diver se extra activiteiten georganiseerd om de 'weekmarkt nieuwe^tijl' feestelijk in te luiden. En het moet gezegd, het was maandag druk op de markt. Gemeente nodigt burgers uit mee te denken over de toekomst November is gebombar deerd de maand van de toe komst. Het college gaat een visie opstellen voor het jaar 2015- Hoe zien Venray en de tien kerkdorpen er over tien jaar uit? In november worden zes bijeenkomsten gehouden waarin Venraynaren hun zegje kunnen doen over de toekomst van hun woon plaats. Alle reacties, suggesties en ideeën worden meegeno men in de zogeheten strategi sche visie die in het voorjaar van 2005 door de gemeente raad wordt vastgesteld. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat de gemeente Venray een langetermijnvisie opstelt. Uit de bestuurskrachtmo nitor van de provincie is gebleken dat het ontbreken van een strate gisch plan een zwak punt is van Venray. In de voorbije maanden is al veel voorwerk verricht. Door een denktank van een select groepje ambtenaren aangevuld met een futuroloog. Het hoofd thema is dat Venray zowel een stad als een dorp is. Daarmee wil len B en W ook een punt zetten achter deze oneindige discussie. De keuze is nu bepaald en ook in de toekomst zal Venray een dorp met stadse trekjes blijven. De vijf andere thema's zijn zorg, leven digheid, wonen, kennis en jonge ren. Burgemeester Waals is benieuwd hoe de interactieve aanpak aanslaat bij de Venraynaren. De discussiebijeen komsten worden bewust op loca ties buiten het gemeentehuis gehouden. Theatercafé de Artiest, kunstwerkplaats St. Anna, het Theehuis, Le Tambourin op St. Servaas, Raayland College en dis cotheek De Steeg zijn de zes inspi rerende plekken waar de Venrayse toekomstvisie gestalte moet krijgen. De avonden vinden plaats in een informele huiskamersfeer. De ervaren presentator Han van der Meer, bekend vaü radio en tv, is ingehuurd als gespreksleider. Hij zal aan tafel met enkele mensen een discussie voeren over het thema van de avond. De bedoe ling is dat de bezoekers bij het debat betrokken worden en dat de bezetting aan de discussietafel telkens wisselt. Ook zal iedere avond een wethouder aanschui ven, maar het is niet de bedoeling dat hij zich teveel met discussie bemoeit, verzekert burgemeester Waals. "Want we gaan vooral lui steren. Goed luisteren naar wat onze inwoners te vertellen heb ben." Waals vermoedt dat er veel goede ideeën broeden in de Venrayse samenleving. Maar in de dagelijkse contacten met ambte naren of bestuurders blijven deze ideeën vaak verborgen. "Dat komt omdat we het vooral over de waan van de dag hebben. Dat is de dagelijkse praktijk. Daar zijn burgers of ondernemers op dat moment vooral in geïnteresseerd evenals de gemeente trouwens. Maar als ik na afloop van een bij eenkomst wat dieper met mensen in gesprek raak, dan komen er allerlei mooie dingen naar boven. Er blijken zoveel waardevolle gedachten over Venray te bestaan die nooit aan de oppervlakte komen. Mijn vertrouwen is dan ook redelijk groot dat de avonden veel goeds zullen opleveren." Waals hoopt vooral mensen van buiten het politieke en ambtelijke circuit en het bekende maat schappelijke middenveld naar de discussieavonden te lokken. Naast bekende Venraynaren zoals Peter Winnen zullen ook enkele succes volle oud-Venraynaren, bijvoor beeld de actrices Stella Gommans en Anne-mieke Ruyten, zich in de gesprekken mengen. De burge meester rekent op zo'n vijftig bezoekers per avond. "We hopen met iedereen in debat te raken vanuit een betrokkenheid of emo tie met Venray. We hebben bewust geen scherpe stellingen gelanceerd. We hadden kunnen zeggen: Venray heeft in 2015 tachtigduizend inwoners. Want vindt u daarvan? Dan was het vooral een een fel en emotioneel debat geworden tussen voor- en tegenstanders. Eirdat willen we juist voorkomen. We willen ideeën, gedachten en richtingge vende uitspraken horen die een waardevolle bijdrage vormen voor onze toekomstvisie. Er wonen in de gemeente bijna veer tigduizend mensen die over veel kennis van hun woonplaats beschikken. Die mensen hopen we te prikkelen aan de discussies deel te nemen." Begin 2005 kan gestart wor den met de bouw van vijftig woningen in het plan Oostrum Oost, In 2002 werden de eerste huizen van de uit breidingslocatie Oostrum Oost gerealiseerd. In het kader van het regionaal volkshuisves tingsplan 2002 en het beleids- ,,/^nian wonen neemt de ''gemeente Venray in samen werking met Wonen Venray voortvarend de uitbreidings plannen voor de kerkdorpen ter hand. De afronding van deze uitbreidingslocatie in Oostrum staat voor 2007 gepland. In de nieuwe fase 2 worden vijf tig woningen ontwikkeld: 44 pro jectmatig te bouwen woningen en zes kavels voor particuliere bouw. Er komenSffiverse woning kopers worden getoetst. Wonen Venray en Hurks nodigen ook de dorpsraad en de commissie oude renhuisvesting voor deze bijeen komst uit. De voorbereiding voor de werkzaamheden start begin 2005. Naar alle waarschijnlijkheid wordt uiterlijk in november 2005 gestart met de bouw van de typen en koop- e^iuurwomngep 4oningen. De ge meeting t het Gekozen is voor woningen met u ÉL een rustig en ingetogen karakter en toepassing van eenvoudige kap vormen. Op 16 november zal de belangstelling van de aspirant- stedenbóuwkundig'plan én beeld kwaliteitrichtlijnen voor inspraak ter inzage en daarna neemt de gemeenteraad er een besluit over. De politie heeft maandag bij snelheidscontroles op de Deumeseweg in Ysselsteyn en de Wanssumseweg in Oostrum zes snelheidsovertre ders bekeurd, waarbij twee rijbewijzen werden ingevorderd. De con troles werden tussen 01.00 uur en 05.30 uur uitgevoerd naar aanleiding van klachten van buurtbewoners. Op de Deurneseweg werd een 30- jarige automobilist uit Ysselsteyn gesignaleerd met 133 kilometer per uur en op de Wanssumseweg werd een 35-jarige bestuurder uit Kevelaer betrapt met 138 kilometer per uur. Op beide wegen is 80 kilometer per uur toegestaan. Vanwege de excessieve snelheidstreding zijn de rijbewijzen van beide bestuurders ingevorderd. De overige boe tes waren tussen 105 en 129 kilometer per uur. Onze redactie heeft de afgelo pen week tal van reacties gehad op onze speciale bijlage over de bevrijding van Venray. De overwegend positieve reac ties stemmen de redactie tot tevredenheid. Op de site van de Nederlandse Nieuwsblad Pers, een overkoepelende organisatie waarbij ook Peel en Maas is aange sloten, wordt zelfs gesproken van een indrukwekkende bijlage. Ook de vele mensen die bij hebben gedragen aan deze krant hebben ons laten weten goede reacties te hebben gehad. Ook zijn we erop gewezen dat enkele verhalen niet helemaal juist zouden zijn. Als redactie hebben we met deze krant niet de pretentie gehad om een historisch honderd procent verantwoord naslagwerk te leve ren. De intentie was om, nu dat nog kon, herinneringen van mensen die de periode 1940-1945 bewust hebben meegemaakt vast te leg gen voor het nageslacht. En zo een beeld te geven van wat er in die dagen is gebeurd. Daarbij is het niet uitgesloten dat die herin neringen, zestig jaar later, op een aantal punten enigszins vervaagd zijn. Het zij zo. HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE wilheiminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl Bedrijfskleding 8 persoonlijke beschermingsmiddelen Kelzersveld 52-1. 5803 AN Venray Tel (0478) 568418 Fax (0478)568718 II: info@cornelco.nl - Internet: www.comelco.nl Vorige week zijn, als gevolg van een technische storing bin nen ons bedrijf, twee adverten ties van makelaarskantoor. 2VM foutief geplaatst. Door die storing is overal het cijfer 2 weggevallen waardoor prijzen van huizen en aanvangs tijden onjuist werden weergege ven. De advertentie-afdeling van Peel en Maas excuseert zich hier voor bij de betrokken woning eigenaren, projectontwikkelaars en de directie van 2VM. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fhx 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof HenkWillemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail- asneUeri@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenxnunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18,00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nahezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3