JHH e gaan naar Roosje toe' Ik doe dit werk met veel lezier" Koester uw Monument ""'ALLES UAI WE PFtUS IITZOEKENH GIGA VOORDEEL DAGEN! GROTE PARTIJEN MERKSCHOENEN mm GROTESTRAAT 49 ALCAST SYSTEM:CARE a 0478 - 55 00 04 Op Oude Oostmmseweg 12a staan wij samen voor u klaar! 299 f299 VANAF DIVERSE FLEECETRUIEN, SWEATERS VESTEN FLEECETRUIEN VESTEN JUNIOR S SENIOR, IN DIVERSE KLEUREN WINDSTOPPER IN 2 KLEUREN MILAN O JUNIOR SENIOR. IN 3 KLEUREN hhM j Honderdvijfentwintigste jaargang - week 44 - donderdag 28 oktober 2004 PEEL EN MAAS bruidspaar Theo en Mia Berkens-Jacobs Stichting Venray Monumentaal Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl jHet werk van de mnebloem wordt bijna vol- Jig gedragen door de belan- ize inzet van vele vrijwilli- i, die in hun vrije tijd •beren om langdurig zie- lichamelijk gehandicap- en lichamelijk hulpbehoe- ide ouderen de nlijke aandacht te even, die zij zo hard nodig ebben. Het vrijwilligerswerk staat uit verschillende facet- in, zoals onder meer het fêelmatig bezoeken van gas- ïn, het invullen van bestuurs- incties in de plaatselijke en 'male afdelingen, het orga- ren van de diverse activi sten en het verzorgen en egeleiden van gasten tijdens vakantieweken en bootrei- Vandaag een portret van n Zonnebloemvrijwilliger, een regionale bestuurs- tie bekleedt. [Will Welles is bestuurslid •kwerk in het regiobestuur de Zonnebloem in Venray. Ze gehuwd en moeder van twee 'deren. Sinds mei 2002 woont in Venray met haar echtge- 't. Haar twee kinderen wonen iddels niet meer thuis. Ze :fkt gemiddeld vier dagen per "de in de functie van directeur 'onerszaken bij de zusters Qinicanessen in Haelen en 'maast verricht ze in Thorn 'teunende werkzaamheden 'thet algemeen bestuur van de 'gregatie. Vorig jaar heeft ze 'loten om niet langer fulltime werken, zodat ze meer tijd 'fg om nieuwe dingen te temen. Zo wilde ze graag gaan doen in het vrijwilligers- ^efk, dat ze kon combineren met par baan. Kort daarna kwam er vrijwilligster bij haar aan de rUr om loten van de 'ebloem te verkopen en zij ;h haar toen in contact )facht met enkele andere vrij willigers. Na gesprekken met diverse mensen heeft Will in februari de portefeuille bestuurs lid bezoekwerk overgenomen van de huidige voorzitter: Yvonne Baken. Bijna alle overige bestuurs leden hebben evenals Will ook een baan en willen naast hun werk iets betekenen voor de medemens. Will geeft aan dat zij als bestuurslid bezoekwerk werk zaamheden verricht die een ondersteunend en voorwaarden scheppend karakter hebben. Deze werkzaamheden kunnen volgens haar heel verschillend zijn, zoals het bezoeken van ver gaderingen en het leiden van bij enkomsten voor de vrijwilligers bezoekwerk. Verder wordt in deze besprekingen informatie uit gewisseld, en wordtover allerlei facetten die met het bezoekwerk te maken hebben gediscussieerd. Op de vraag wat het Zonnebloemwerk voor haar per soonlijk betekent, antwoordt ze: „Ik doe dit werk met veel plezier, vooral omdat ik met zeer gemoti veerde mensen kan werken. Voor de thuiswonende ouderen en chronisch zieken zijn deze vrij willigers van grote betekenis. Zij bezoeken de gasten regelmatig en weten daarom ook welke wensen onder de gasten leven. Aan de hand daarvan kunnen er dan weer allerlei activiteiten worden geor ganiseerd." Will stelt dat 'het echte werk' dan ook door hen wordt gedaan. Will vindt het fijn om een bijdrage te mogen leveren aan een stukje levensgeluk van ouderen en chronisch zieken en te mogen werken met zoveel enthousiaste vrijwilligers. Zij zegt dat ze het werken bij de Zonnebloem dan ook ten zeerste bij iedereen kan aanbevelen. Bij de Zonnebloem is altijd plaats voor energieke vrijwilli gers, die zich willen inzetten voor de zieke en gehandicapte mede mens .Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot mevrouw Will Welles, bestuurslid van de regio nale afdeling Venray, tel: 630143. Verkoop en Reparatie Televisie en video apparatuur, computers, printers, scanners, programma's, videobewerking multimedia, supplies. NU ONDER EEN DAK Swaghoven Service S 0478 - 58 88 80 Deze week het pand Marktstraat 8 in Venray. Als u vanaf de Julianasingel de Hofstraat in loopt ziet u aan de linkerkant het mooie gele bakstenen pand waar vroeger Thej Spek in geves tigd was, met daarnaast een woning/winkel, nog als voor heen. Iets verder aan de linker kant (als u even schuin omhoog kijkt), ziet u nog het oorspronke lijke geveltje, Cedos House (een vroegere fietsenfabriek). Aangekomen op de Grote Markt heel vroeger het Hofplein genoemd) valt aan de linkerkant het oude Raadhuis, ontworpen door de vroegere architect J. Kayzer, onmiddellijk op. Dichtbij staat het monumentale pand de Zwaan. Recht tegenover van het laatstgenoemde kunt u de Latijnse school uit de 16e eeuw zien, nu de Klokkenluider, met een door- kijk-loop naar de Basiliek van Noord-Limburg. Dan lopend rich ting Hoenderstraat met de Witte Huizen en het pand Dingus, pas seert u het Upke met aan de ach terkant het gebouwtje uit de 16e eeuw. De Grote Markt zou men wellicht een monumentenplein kunnen noemen. De Marktstraat nummer 8 is een plek om even stil te staan, Dit prachtige huis waar de Vrijwilligerscentrale in is gehuisvest dateert uit begin 20e eeuw en heeft in de loop der jaren enkele verbouwingen ondergaan. Helaas bevindt het zich niet helemaal meer in de oorspronkelijke bouwstijl. Het is een opvallend en voor dit deelge bied een karakteristiek gebouw. De eenvoud die de Peel ken merkt, kan men terugvinden in dit bouwwerk. De voorgevel met haar hoge raampartijen en de horizontale stenen sierstroken geven een statige uitstraling. Kijkt u naar de zij- en achtergevel dan ontbreekt het overdadige in bouwdetails. Het bakstenen gebouw met witte steen- stroken zijn in het metselwerk als extra decor aangebracht. De togen boven ramen en deuren zijn afge werkt met kleine tegeltjes. Een mooi accent is op het dak gelegd. Het houten dak aan voor en zijge vel. geeft een groot dakoverstek. Het overstekende houtwerk is aan uiteinden en onderlinge verbin dingen ruim bewerkt met uitge sneden sierhout. De toenmalige bouwheer heeft een solide gebouw geplaatst dat met regel matig onderhoud nog vele jaren kan blijven staan (bron S. Storms)/ Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren? Wilt u ons een goede (digitale foto ter beschikking stellen? Deze kunt u sturen naar het secretariaat, Stichting Venray Monumentaal,p/a Groene Hart 7, 3801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl ben ik ze ook gaan verzamelen." Ze zijn beiden geen vereni gingsmensen. Mia had het in al die jaren te druk met de snoep winkel en het opvoeden van de twee kinderen, Sjraar en Jeanne. "Het was wel makkelijk dat ze alleen maar de weg hoefden over te steken om naar school te gaan. Dat was een hele zorg minder. Maar we hebben altijd hard moe ten werken. Tijd voor hobby's was er niet. Vandaar ook dat we nooit in het verenigingsleven actief zijn geweest." Tijd voor vakanties was er ook nooit. "Toen we 25 jaar getrouwd waren, zijn we voor de eerste keer op vakantie gegaan", herin nert Theo zich maar al te goed. "Maar die schade hebben we later ruimschoots ingehaald", vult zijn vrouw aan. "Toen zijn we met onze kinderen in een camper naar heel wat landen geweest. Oostenrijk, Italië, Spanje en Frankrijk. Naar de Tour de France, hebben we de renners gevolg op de Alpe d'Huez. Dat was prachtig." TRELWAKANTIE fIL* HLA FUBU waren en gereedschappen onder vond daarentegen teveel concur rentie van de 'grote jongens' die in opmars waren. Mia ging daar op alleen verder met de snoep winkel en haar man Theo werd portier bij Inalfa en later Rank Xerox. In 1983 kreeg hij een har tinfarct en stopte op 57-jarige leeftijd met werken Negen jaar geleden onderging hij een hart operatie waarbij vijf omleidingen werden gelegd. "Sinds die tijd is de fut er ook een beetje uit", erkent de bijna tachtiger ruiter lijk. Dat weerhoudt hem er niet van om tijd en energie te stoppen in zijn hobby, het verzamelen van klokken. Hij laat ze trots zien. In alle maten en uitvoeringen. "Hoeveel het er zijn? Ik schat zo'n vijftig. Allemaal mechanische klokken. Ik heb er ontzettend veel bewondering voor hoe al die klokken in elkaar zitten. Daarom Naast het verzamelen van klok ken is Theo 'manager' van het Senioren Orkest Venray. Hij lacht als hij die titel krijgt opgespeld. "Ik speel zelf geen muziek, maar vind het wel heel mooi. Ik zet iedere week koffie voor de heren." Zijn vrouw Mia gaat stee vast enkele keren per week naar haar dochter in Well. Daarnaast maakt ze kleding voor de klein kinderen en doet ze graag hand- arbeiden. "We zijn met een clubje van zes vriendinnen die regelma tig bij elkaar over de vloer komen en dan borduren. Ook driedimen sionaal, dan maken we kaarten." Deze week halen ze hun hart weer op als ze samen met de kin deren en zes kleinkinderen op vakantie zijn. Het Duitse Constanze is de uitvalsbasis. "Van daaruit gaan we met de trein naar diverse bestemmingen in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Daar verheugen we ons enorm op. Donderdag (van daag, red.) komen we weer terug. En zaterdag het feest. Dan zit alles er weer op." OMpAqNOlo en Mia Berkens-Jacobs Venray vieren op zaterdag oktober hun gouden huwe- eest. Na een etentje met familie is er die dag 's mid- Lp een receptie en aanslui- d een feestavond voor gden. 0 Berkens diende ruim drie 1 het Nederlands leger in Jaren na zijn vond de eerste ont- met Mia Jacobs, zo vaak in die jaren, van de dorpskermissen in of omgeving. "Nee, thuis zuster Gerry aan de zegt Mia. Het was op het eerste gezicht, het was geen onweer", als hij terugdenkt aan ontmoeting met de waarmee hij nu al meer jaar lief en leed deelt. "We zijn een tijdje erna gaan fiet sen en hebben daarna vier jaar verkering gehad voordat we trouwden." Ze woonden de eerste jaren in bij zuster Simons, aan de Julianasingel. Zeven jaar maar liefst. In die tijd startte Theo met een eigen rijschool. De mensen kwamen af en aan in de woning aan de Julianasingel "Zuster Simons hield het op een gegeven moment niet meer uit. Er kwa men zoveel mensen over de vloer. De kapstok hing altijd vol met jassen." Het paar verhuisde in 1962 naar de Raadhuisstraat, hun huidige woning waar ze nu al meer dan veertig jaar met veel plezier wonen. De rijschool was al snel verleden tijd. "Ik ben begonnen toen de rijlessen een gulden per uur kostten. Jaren daarna moest ik al snel een tien tje per uur gaan vragen. Dat kon den de mensen niet meer opbrengen. Naast de rijschool hadden we een autoverhuurbe drijf. Toen enkele auto's total loss raakten, besloten we met beide te stoppen." Vanuit de woning aan de Raadhuisstraat werd ver volgens detailhandel bedreven. Een winkel in ijzerwaren en gereedschappen en daarnaast de verkooop van snoepgoed. Mia: "We hadden goede klanten aan de kinderen van de basisschool en Jerusalem die tegenover onze winkel lagen. De kinderen zeiden altijd 'we gaan naar Roosje toe'. Roosje was onze hond. Vooral in de pauze liep het storm met kin deren die snoep kwamen halen. Maar we waren ook zondagsmor gens open." ALPE D'HUEZ Het snoepwinkeltje liep als een trein. Het kleine zaakje in ijzer- fe/ill Welles, vrijwilliger van de Zonnebloem

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15