Riool niet berekend op natter klimaat Oostrum onthult herdenkingsplaquette Zangers van jsint Frans 45 jaar Gespreksgroep dementie Provincie steunt pleegzorgproject $D< Koudwatervrees ontwikkelings planologie jen melen Winterwandeling Merselo Bieden via Internet Gestolen auto Mishandeling Collecte KWF Kanker bestrijding agin, püEL EN MAAS Donderdag 21 oktober 2004 - Pagina j 3 it in vij nal Hi zijnen Ika® de ven Zondag 24 oktober viert de Zangers van Sint Frans haar 45- jarig bestaan in de galm aan de Langeweg 92 (oude Dr. Poelsschool) in Venray. Voorafgaand aan dit feest wordt de hoogmis in de Paterskerk (aan vang 10.30 uur) opgeluisterd door het koor. Na de kerkelijke zang kan samen feest worden gevierd, onder het genot van een drankje. Ouders, opa en oma's, oud koorle den, vrienden en kennissen zijn hierbij uitgenodigd. De oprichter van het koor, dhr. Wim Buys (77) heeft na 45 passievolle jaren nog altijd het roer in handen. Cees v. Kreij (51) is de tweede aanvoer der van het koor en weet zich steeds beter te profileren. De Zangers van Sint Frans kan, zelfs in deze moderne tijd, niet zonder een welbesproken organist en pianist. Voor de zangers is dit Theis Gootzen (42). Binnenkort beschikt de Zangers van Sint Frans over haar eigen website. Deze site is voor ieder een toegankelijk. 3 rus rvan se leg irtlsü ng slat ure blij? bete- aetaa "Als ik hem iets vertel is hij dat na een paar minuten weer verge ten. Tien keer moet ik iets herha len en dan vraagt hij met een sta len gezicht voor de elfde keer weer hetzelfde. De laatste tijd gaat het verder achteruit. Hij wil naar zijn ouders en naar huis en wordt dan kwaad op mij als ik zeg dat hij thuis is." Deze ervaring maakt duidelijk dat het zorgen voor een demente- rende een zware opgave is. Als u zelf bij deze zorg betrokken bent, a 2CÏ kent u waarschijnlijk momenten van machteloosheid, verdriet en onzekerheid, ook heeft u onge twijfeld vragen Óm u te ondersteunen in de zorg voor een dementerende organiseert Alzheimer Nederland afdeling Noord-Limburg een gespreksgroep Dementie. Deze is bedoeld voor partners,' kinderen, familieleden of vrienden van dementerenden en vindt plaats op maandagmiddag in Wijk centrum Veltum in Venray. De gespreksbegeleiding is in handen van Patty Broekman, werkzaam bij GGZ Noord- en Midden Limburg en een familielid van een dementerende. De eerste bijeenkomst is op maandag 1 november. Belangstellenden kun nen voor informatie/aanmelding contact opnemen met Joke Halmans, tel. 0478-583806. tin 3t ceé So <x scefl iet trap- srioi jde teuke woni* sr^j 1 De totstandkoming van een adequaat aanbod van jeugd zorg komt steeds dichterbij. Gedeputeerde Staten van Limburg stellen aan Rubicon Jeugdzorg 60.000 euro beschikbaar om dat aanbod te realiseren. Het aanvullende geld dat nu beschikbaar komt wordt vooral gebruikt om in de gemeente Bergen in een boerderijwoning meer pleegzorg en - na verbou wing - mogelijk ook time-outvoor- zieningen en kortverblijfopvang voor oudere jongeren te realise ren. De provincie is op het spoor van het project grootpleeggezin gezet door D66-statenlid Martinet Roling uit Venray. In de loop van 2005 worden alle vormen van jeugdzorg vanuit de regio Venray aangeboden. Dat wil zeggen thuishulp, dagopvang, pleegzorg en andere vormen van 24-uurs opvang. Dat is nodig omdat kinderen en jongeren uit de omgeving Venray tot voor kort naar Venlo moesten reizen voor jeugdzorg. In de komende maanden wordt in de omgeving van Venray het aanbod ook nog uitgebreid met zelfstandigheidstraining, naschoolse opvang en ambulant begeleid wonen voor oudere jeug digen. Het daarvoor beschikbare pand wordt gebruiksklaar gemaakt. I'S? Op zondag 24 oktober houden I de Natuurvrienden uit Merselo de I eerste winterwandeling van dit jaar. De afstanden en starttijden zijn; 5-10 km 08.00-14.00 uur; 15- I 20 km 08.00-12.00 uur en 30 km I 08.00-10.00 uur. Speciaal voor [gezinnen met kinderen is er 's /jjjj middags een puzzeltocht van 5 M' km uitgezet. De starttijd hiervan is tussen 13.00 en 14.00 uur. Inschrijfgeld is 1 euro p p medaille 0,75 euro. Voor de win- I naars zijn er weer enkele leuke prijsjes beschikbaar. Op de rust plaatsen is er tegen een redelijke prijs koffie, thee, chocomel en broodjes te koop. Het startbureau is in café d'n Tommes, Grootdorp 40, Merselo, tel. 0478-546236. Inschrijfgeld voor deze tocht is 2,50 euro met medaille en 1,70 euro zonder herinnering. Er is 0,50 euro korting voor KNBLO- leden. Het inschrijfbureau sluit om 17.00 uur. Inlichtingen: tel. 0478-586556 of 546496. Op 20 november houdt Kiwanisclub Schieëpersland haar jaarlijkse dienstenveiling. Bestond vorig jaar al de mogelijkheid om via e mail een bod uit te brengen. Nu is het bieden via internet geheel geautomatiseerd. Wanneer u naar www.kiwanisveiling.nl krijgt u een overzicht van de bijna honderd kavels. U kunt dan vervolgens een bod op een van de kavels doen. Vervolgens krijgt u via e mail een bericht terug om bet uitgebrachte bod te bevesti gen. Als dat binnen 24 uur gebeurt, is uw bod geldig. Bovendien ontvangt u een mailtje wanneer iemand uw bod heeft overboden zodat u in staat bent 'kar overheen te gaan. De opbrengst van de Kiwanis dienstenveiling gaat onder andere "aar de stichting Zenit. Plaats van handeling is dit jaar de schouw burg op het St. Annaterrein. Naast veilen staat ook amusement een- baal deze avond met o.a. een optreden van Geert Pelzer en een carnavaleske start van de avond. De entree en de hapjes zijn gratis. De avond begint om 19.30 uur, de VeiÜnR stan om 20.00 uur precies. De politie heeft woensdagmid dag een 21-jarige man uit Helmond aangehouden die in een gestolen auto reed. De agenten controleerden de nran op de Kruidenlaan, omdat hij zijn auto gordel niet gebruikte. Bij de con trole bleek de auto in Helmond te zijn gestolen. De man en de auto zijn overgedragen aan de politie in Helmond. De politie heeft een 38-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van mishandeling van zijn 32-jarige vrouw. Donderdagavond ontstond er ruzie tussen het echtpaar, waarbij de man de vrouw aan de haren de trap af trok, haar schopte en sloeg. Op een zeker moment stop te de man daarmee en verliet de woning. De vrouw belde de poli tie. Zij is door de politie opgevan gen en met haar kinderen elders ondergebracht. Even later trof de politie ook de man aan die prompt werd aange houden en ingesloten. Investering van 3 miljoen euro om regenwater uit riool te houden Het Venrayse rioolbuizen zijn niet berekend op de kli maatsveranderingen. Het rioolstelsel is gebaseerd uit gegevens van 25 jaar geleden. Sindsdien is het aantal regen buien en de omvang ervan flink toegenomen. Bij een hevige stortbui staat binnen de kortste keren half Venray blank. Zoals de laatste keer op woensdagavond 18 augustus. "Toen kon je overal zwemmen in Venray", zei projectleider Erik Weijzen in de commissie Stedelijk Beheer. Hij gaf een toelichting aan de commissieleden over het nieuwe gemeentelijke rioleringsplan. Het huidige stelsel is gebaseerd op 'bui 6'. Dit is een regenbui die in 1979 gemiddeld één keer per jaar voorkwam. In het nieuwe riole ringsplan wordt uitgegaan van 'bui 8'. Dat is een bui die een kwart eeuw geleden ééns in de twee jaar voorkwam. De gemeen te hanteert nog steeds deze verou derde statistische gegevens omdat er nog geen recentere voorhan den zijn. Het huidige rioolstelstel voldoet op veel plaatsen niet meer aan 'bui 6'. Dit komt doordat er in de loop der jaren veel verhardingen zijn bijgekomen. Zoals schuurtjes, terrassen, huizen en straten waar door de riolering soms niet meer voldoet. "Na buien mag er geen overlast zijn zoals water in huis", lichtte Weijzen toe. "Waterplassen op straat moeten we een paar keer per jaar tolere ren." In 1928 zijn in Venray de eerste rioolbuizen in de grond gelegd. Het grote probleem is dat destijds niet is gekozen voor een geschei den stelsel. Waardoor schoon regenwater in de riolering terecht komt en onnodig naar de zuive ringsinstallaties vervoerd wordt. Weijzen liet een kaartje zien van Venray met overlastgebieden na 'bui 6'. Dit zijn Brukske, de omgeving van de Tatralaan achter aan in Veltum, Langstraat/I ntra- tuin, Merseloseweg/ziekenhuis en Overloonseweg/Struikheide. Er komen steeds meer nieuwe loca ties bij zoals de Kruisstraat/ Franciscanerpark, het Schouw burgplein en aangrenzende stra ten en in De Korenmolen in Leunen. Deze laatste waterover last komt vooral doordat de bui zen in de Albionstraat te klein zijn. In het nieuwe plan gaat de gemeente uit van een veiliger rioolstelsel waardoor het aantal overlastlocaties wordt vermin derd. Daarnaast moet de gemeen te voldoen aan de milieueisen van het Waterschap en de richtlijnen van de provincie. In het Provinciaal Omgevingsplan Limburg staat dat in 2020 twintig procent van het regenwater moet zijn losgekoppeld van de riole ring. Volgens ambtenaar Weijzen haalt Venray maximaal 14 pro cent. Het Waterschap stelt eisen aan de maximale hoeveelheid ver vuild water die geloosd mag wor den op beken. Om hieraan te vol doen bouwt de gemeente op diverse plaatsen bergbezinkbas- sins waarin het vuil kan bezinken. Het college kiest ervoor om 5 procent meer regenwater af te koppelen binnen een periode van tien jaar. Dit vergt een investering van ruim 3 miljoen euro. In nieu we wijken zoals Brabander of bij herinrichtingen, bijvoorbeeld de Oranjebuurt, wordt al een gescheiden rioolstelsel aange bracht waardoor het hemelwater wegloopt in de grond of naar een noodoverloop vloeit. "Want het is zonde het syteem te vullen met schoon regenwater." Een meerpersoonshuishouden betaalt nu 139 euro per jaar aan rioolrecht. Dit bedrag zal straks oplopen naar 191 euro in 2014. Om de investeringen te kunnen uitvoeren wordt het rioolrecht jaarlijks met circa 3 procent ver hoogd. Weijzen: "Met deze inves tering voldoet Venray in 2014 aan de eisen van het Waterschap en' bovendien is er een veiliger riool stelsel dat voldoet aan 'bui 8'." Jan Classens (CDA) is tevens bestuurslid van het Waterschap. Hij wees op de Europese kader richtlijn die kwaliteitseisen aan het water stelt. In 2015 moet hier aan voldaan worden. "Maar ik hoor niets over de kwaliteit", merkte Classens op. Weijzen reageerde dat nog niet bekend is welke maatregelen er genomen moeten worden. Wel is er eind oordeel bekend over de Maas, Oostrumsche Beek en de Moolenbeek. Martin Wijnhoven (Samenwer king) vroeg welke overlastlocaties het eerst worden aangepakt. Erik Weijzen antwoordde dat er een prioriteitenlijst is maar dat de volgorde nog bepaald moet wor den Mart Kessels (Lokaal Aktief) vond het heel vreemd dat het nieuwe rioleringsplan gebaseerd is op sterk verouderde gegevens uit 1979- "Dat lijkt me niet zo ver standig gezien de weersverande ringen. Ik vraag me af of we wel goed bezig zijn." Weijzen: "Ik deel uw zorg want we moeten inder daad werken met regenregels die niet meer voldoen. De huidige regenfrequentie is echter onbe kend." John Oosterbeek (WD) zei dat het huidige gemengde stelsel de oorzaak is van alle overlast. "We hadden destijds moeten kie zen voor een gescheiden stelsel." Weijzen: "Dat klopt. Dan hadden we inderdaad nu niet zoveel pro blemen gehad." Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) wees op de overlast in Franciscanerpark. De kelder van het appartementencomplex heeft de laatste keer onder water gestaan. En regelmatig moet de brandweer uitrukken omdat de putdeksels in Antoniusstraat en de Kruisstraat omhoog komen. Olde Daalhuis meende dat de overlast veroorzaakt wordt door de verouderde riolering in de Julianasingel. "Volgens Erik Weijzen heeft dat niets met elkaar te maken. "Dat de kelder is onder gelopen ligt niet aan de gemeen telijke riolering. Dat heeft met de bouw onder maaiveld te maken. In de Kruisstraat is er inderdaad een-buizenprobleem. We moeten de situatie daar veranderen." De jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding heeft in Venray 17.184,44 euro opgebracht. Dit is 1.277,96 euro meer dan in 2003 Een overzicht van de collecte opbrengst: Venray 11.313,42; Castenray 264,18; Heide 341,53; Leunen 837,49; Merselo 700,11; Oostrum 810,10; Oirlo 787,39; Smakt 350,22; Veulen 333,18; Vredepeel 135,16; Ysselsteyn 1.211,65 euro. Namens al degenen die bij gele genheid van een begrafenis of cre matie een bijdrage hebben gevraagd voor de kankerbestrij ding moet de afdeling Venray het mooie bedrag van 14.331,82 over maken. Dank aan de collectanten die zich ook dit jaar weer hebben ingezet voor dit goede doel. Voor vragen over kankerbestrij ding kunt u bellen: afdeling Pers en PR 020-5700538 of mailen naar: pers/pr® kankerbestrijding.nl. Voor Venray mevr. Stoks-Steijvers Na een plechtige kranslegging bij bet Oorlogsmonument van de dorpen Smakt en Holthees, ivaarbij de overleden inwoners van beide dorpen werd herdacht, vond in de Mariakapel te Holthees de presentatie van het historisch boek plaats. Het boek is geschreven en samengesteld door Harry Rutten Weyenberg uit Holthees. Vele uren van zoeken, gesprekken met inwoners, zijn hieraan voorafgegaan. De burgemeesters van Venray en Boxmeer, Waals en Voesten, kregen als eersten een exemplaar van het boek overhandigd. De presentatie werd opgeluisterd door het gemengd koor van Smakt-Holthees en kinderen van groep 7 en 8 van de basisschool, die eigen gemaakte gedichten voordroegen. Op deze dag bleek eens te meer dat Smakt en Holthees een dorp zijn, zoals Harry Rutten Weyenberg ook in zijn boek verwoordt. Op zondag 24 oktober ont hult Oostrum, als vijfde van de zes in onze gemeente door razzia's en deportaties getrof fen kerkdorpen, een herden kingsmonument. Dit zal gebeuren op het schuin tegen over de parochiekerk gelegen pleintje, waarop ook 'het bol werk' staat Voorafgaande aan de onthulling zal er om 09.30 uur in de kerk een heilige mis worden opgedragen, waarin pastoor Hoedemakers spe ciaal aandacht zal schenken aan de deportaties. Ook kinderen van de basisschool leveren een bijdra ge aan deze kerkdienst. Om onge veer 10.30 uur zal de onthulling van het herdenkingsmonument plaatsvinden door twee oud-gede porteerden, de broers Lei en Louis Janssen. Bij de onthulling zullen toespraken gehouden wor den door Willemien Severins van de Stichting Deportatie Noord- en Midden-Limburg en door Joos Linskens, voorzitter van de Dorpsraad Oostrum. Na afloop van de ceremonie is iedereen uit genodigd voor een kop koffie in gemeenschapshuis 'Den Oesterham', waar nog even kan worden nagepraat. Uit Oostrum werden nagenoeg alle 13 gedeporteerden op 17 november 1944 opgepakt in nabij gelegen dorpen, waar vrijwel de hele dorpsbevolking geëvacueerd was. Onder hen ook de nog in leven zijnde Louis Janssen. Hij raakte op 18 november 1944 zwaar gewond bij de beschieting van de trein, die de gedeporteer den van Venlo naar Wuppertal moest vervoeren. Bij deze beschieting vielen verschillende doden en vele gewonden. Louis Janssen was er dermate slecht aan toe, dat voor zijn leven werd gevreesd. Vanuit het bosje, waar de gedeporteerden dekking had den gezocht, werden de gewon den naar de binnenplaats van een boerderij gebracht, waar na ver loop van tijd een arts en een ver pleegster arriveerden. Een even eens aanwezige pater gaf de jongens de absolutie, waardoor ze wat op hun gemak gesteld wer den. Er werden ladders gehaald, waarop stro gelegd werd en de gewonden werden er voorzichtig op geschoven. Zo werden ze naar een verderop staande vrachtwa gen gedragen, die hen naar het ziekenhuis in Dülken moest ver voeren. Onderweg leden de gewonden helse pijn door het voortdurende schokken van de vrachtwagen. Na gestopt te zijn bij enkele Rode Kruisverbandplaatsen kwam Louis Janssen tenslotte in liet zie kenhuis van Dülken terecht. Onderweg waren ze veel in brand geschoten auto's en fabriekjes gepasseerd, maar de zwaar gewonde Louis had er geen oog voor. Na enkele weken in Dülken te zijn verbleven, kreeg hij schrifte lijk contact met zijn eveneens gedeporteerde broers Math en Jacob. Van een geestelijke ont ving Louis een briefje van het Arbeitsamt Boisheim met de vol gende tekst: "Der Jacob Janssen möcht gerne wissen was mit sei nen Bruder, der Louis Janssen, geschehen ist. Der Louis wurde am 18.11.1944 durch Fliegergeschütz verwundet." De broers Math, Jacob en Lei zaten eveneens in de veewagons, toen de trein bij Breyell beschoten werd en ze hadden zich ernstig zorgen gemaakt om hun zwaarge wonde broer Louis. Na verloop van tijd werd Louis naar het ziekenhuis van Viersen gebracht. Ook hier onderhield hij via het Rode Kruis schriftelijk contact met zijn broers. Enkele passages uit zijn brieven luiden als volgt: "Ik heb van thuis ook nog niks gehoord. Hoe zal het thuis toch zijn? Van Leo heb ik ook niets gehoord. Wanneer zullen we toch weer naar huis kunnen?" "De vorige week Vrijdag is Viersen gebombardeerd. Daar zijn nog twee Hollanders gedood. Was het toch maar afgelopen, dat we weer naar huis konden." "Gisteren is Viersen weer gebombardeerd. Gistermiddag en vannacht is het hier verschrikke lijk te keer gegaan. Hier rond om het ziekenhuis zijn veel bommen gevallen, maar geen voltreffer op het ziekenhuis. Het is hoofdzake lijk op de fabrieken gemunt. Maar de hele stad hebben ze met brand bommen bezaaid." Tot aan hun bevrijding op 28 februari 1945 is Louis Janssen met een aantal kompanen in het zie kenhuis van Viersen gebleven, waarna hij weer naari zijn vader land vervoerd werd. Over zijn oorlogservaringen schreef hij een boek: 'Herinneringen die zijn gebleven'. "Hoe wij als slachtoffers terug zijn gekomen na de bevrijding vanuit Duitsland is een drama geweest en dat is het nog steeds tot op de dag van vandaag", schrijft Louis aan Joos Linskens, de Oostrumse afgevaardigde in de Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray. Hij was dan ook niet in staat zijn ervaringen te vertéllen aan Joos. "Ik kan hier niet aan vol doen, daar dit emotioneel teveel oproept aan deze zware periode in mijn toen jonge leven. Zodoende wil ik wel schriftelijk berichten over deze periode en hoop zo toch iets te kunnen bij dragen, om jullie plannen ten uit voer te kunnen brengen. De oor log 40/45 was een periode die veel ellende oproept", aldus Louis. Ook heeft hij nog een bood schap voor de jongeren van nu: "Mag ik hopen dat de jeugd van nu inziet, dat datgene wat die oor log teweeg heeft gebracht nooit meer mag gebeuren. Nu zijn er allerhande voorzieningen als er iets voorvalt, zoals slachtofferhulp en is men voorzien in vele punten die dan hulp bieden. En toch is men, en dan druk ik vooral op de jeugd, nog niet content met alle dingen die hier in voorzien. Laat de oorlog in de wereld afnemen. Het wapengeweld en het terroris me moeten ingedamd worden door alle landen. Ook ons eigen Nederland zal hiervoor zijn best moeten doen." De Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray is op zoek naar een opname van de op zondag 10 oktober in het tv-programma 'Kruispunt' uitgezonden docu mentaire over de razzia's en deportaties in Noord- en Midden- Limburg. Wie kan ons aan een video- of dvd-opname helpen? Gaarne contact opnemen met Twan van Els tel. 581191, of Jan Strijbos tel. 571677. NAJAAR 2004 Soctendaul 5 5821 BL Vierlingsbeek Tel: 0478 - 631637 Fax: 0478 - 631599 TWAALF-GANGEN MENU: Vanwege het grote succes van afgelopen jaar serveren we ook dit jaar weer een twaalf-gangen menu op vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober. Deze twaalf kleine gerechtjes bestaan o.a. uit schaal- en schelpdieren, vis, vlees en ganzenlever. Mochten er producten zijn waar u niet van houd dan passen wij dat graag voor u aan. Euro 45,00 p.p. KREEFTENMENU: Op zaterdag 27 november serveren we voor u een vijf-gangen kreeftenmenu. We laten u in vijf-gangen kennis maken met exclusieve combinatie's die er te maken zijn van verse kreeft. Euro 45,00 p.p. Ook voor uw Eindejaarsdiner of Nieuwjaarsborrel willen wij u en uw gasten graag ontvangen in ons restaurant of onze zaal, deze zijn geheel aangekleed in Kerstsfeer. Graag staan wij u te woord voor meer informatie gericht op uw eigen organisatie en specifieke wensen. Hopelijk mogen wij u binnenkort begroeten in ons restaurant, Patrick Verhoeven Ingrid Stappers In Den Haag is een kleine revolutie gaande. Tot voor kort werden veel zaken op het gebied van ruimtelijke orde ning centraal geregeld en aan gestuurd. Sinds het aantreden van het tweede kabinet Balkenende is er meer ruimte voor lagere overheden. Met name de provincies en gemeenten krijgen hierdoor nogal wat meer ruimte. De vraag is of provincies en gemeenten deze vrijheid aan kunnen en of ze dat ook wil len. (Door Jan Loonen en Ingrid Voncken, CDA-statenleden in Limburg) In Limburg worden de ruimere mogelijkheden die geboden wor den via de "Nota Ruimte" met beide handen aangegrepen. Vooral de provincie geeft uitvoe ring aan het nieuwe denken, "lokaal wat lokaal kan, centraal wat centraal moet". Het is nu zaak dat ook gemeenten dit beleid gaan oppakken. Aanleiding van het nieuwe Haagse denken is de steeds groter wordende spanning die optreedt tussen de diverse gebruikers van de ruimte. Landbouw die van oudsher een grote gebruiker is van het buitengebied moet steeds meer ruimte prijsgeven aan natuur. Daarnaast leggen ook woon-, werk- en recreatiefuncties een steeds groter beslag op onze schaarse omgeving. Dat deze spanningen gepaard gaan met de nodige discussies is onvermijdelijk. Maar het resultaat mag niet zijn dat partijen elkaar in een houdgreep houden en dat gewenste ontwikkelingen niet van de grond komen. Daarom wordt gezocht naar maatwerkop lossingen om uit de impasse te komen. Met de reconstructieplannen voor het platteland is hiermee een eerste aanzet gemaakt. Dat wil niet zeggen dat daarmee alle pro blemen opgelost zijn. Om maat werkoplossingen toe te kunnen passen zijn nieuwe beleidsinstru menten nodig. Gelukkig zijn er hiervan de laatste jaren een aantal ontwikkeld, zoals Bouwblok Op Maat Ruimte voor Ruimte en Rood voor Groen. Nog meer van dit soort initiatieven staan op sta pel. De gedachte hierachter is om starheid in regelgeving te door breken zonder de doelstellingen van het beleid los te laten. Met een mooi woord noemen we dit "ontwikkelingsplanologie". Een actuele discussie is de posi tie van natuur in Limburg. Het beleid is dermate ingewikkeld geworden, dat niemand meer weet waar het over gaat. Landelijk is er de Ecologische Hoofd Structuur (EHS) en de provincie vult dat aan met de Provinciale Ecologische Structuur (PES). Daarnaast is er ook nog sprake van verbindingszones, stimule- rings- en ruime-jas gebieden. Onduidelijk is welke prioriteiten gelden en waar welke bescher mingsregimes toegepast moeten worden. Dit wordt mede veroor zaakt door onduidelijk kaartmate riaal. Bovendien leidt deze inge wikkelde structuur tot hogere kosten van beheer en onderhoud De positie van het toerisme ii i Limburg is meermaals aan de ordi i geweest. Er is binnen die secto behoefte aan ontwikkelingskan sen waar die nu vaak op slot zit q ten. Door het toepassen van om i wikkelingsplanologie kunnei oplossingen gevonden worden Dat geldt overigens niet alleei voor toerisme en recreatie maa ook voor woonfuncties, land j, bouw en industrie. Niet het star vasthouden aai i; het bestaande maar inzetten o| maatwerkoplossingen met ~eei hogere kwaliteit moet de uitda ging zijn. Alle partijen kunnei hierbij voordeel behalen. Angst voor maatwerkoplossin gen is ongegrond. Leg deze keu zes zo laag mogelijk neer bij onz« democratisch gekozen besturen Gemeenten kennen de problema tiek ter plekke het beste en wetei ook welke winstkansen gevondei kunnen worden. Bij de toepassing van ontwikkt lingsplanologie moet wel aan eei aantal belangrijke voorwaardei worden voldaan. Behoud of vei i betering van kwaliteit staat voor op en er mogen geen waardei verloren gaan. De oplossingei moeten passen in de regio waa i ze worden toegepast. Tot slot i j een verlaging van de regeldruk ei een flexibele inzet van middelei gewenst. Ontwikkelingsplanologie geef ruimte voor maatwerk en geef ruimte aan nieuwe ontwikkel in j gen. Deze nieuwe manier var werken vergt creativiteit van alk partijen en men moet de kanser willen zien. Onze stelling is dai het vast blijven houden aar bestaande denkpatronen de Limburgse ruimtelijke ordening meer kwaad dan goed doet. Dooi op een slimme manier maatwerk instrumenten in te zetten kan dt kwaliteit van onze mooie provin cie behouden blijven waar boven dien volop ruimte is voor duur zaam ondernemen. Betekent dit nieuwe denker het einde van al het moois wai Limburg te bieden heeft? Dt meningen hierover zijn nog ver j deeld. Er leeft her en der wal koudwatervrees. Dat is jammei omdat dit geen recht doet aan de ontwikkelingen die nodig zijn Het is beter de uitdaging aan te gaan! Wat ons betreft is deze nieu we denklijn noodzakelijk om hei mooie Limburg in stand te hou den. Economie en ecologie komen in een beter evenwicht .Alleen op deze manier kunnen de Limburgers duurzaam wonen, werken en recreëren in een mooie en natuurlijke omgeving.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9