5? 9 Harold LENSSEN 'Eindelijk op vakantie' De Peelspeurders leggen wereldwijd contact SiIveren Swaentje voor Toon den Brok grarische ector moet innoveren IRashondenshow Barbara Berden Ingezonden k.k| Raayland College derde Praktijk voor Mondhygiëne Patersstraat 16 Venray 0478-514468 Een lach en een traan Seminar Rabobank CORNELCO safety aginal! LEN MAAS Donderdag 21 oktober 2004 - Pagina 7 De agrarische economie in iy draait vooral op inten se veehouderijen: koeien, •kens en kippen. Deze sec- iren hebben slechte jaren iter de rug en de toekomst er evenmin rooskleurig jt. Het college van B en W indt dat de ondernemers te reinig doen aan innovatie. Uit een onderzoek van het LEI andbouw Economisch istituut) blijkt dat alleen de tuin- ouw nog goede vooruitzichten Dorde toekomst heeft. Dat meld- e Paul Vriesekoop (PvdA) in de Dmmissie Middelen. En juist tie sector is in de gemeente enray ondervertegenwoordigd Wethouder Heidens (CDA) ver harde dat het kennisbedrijf jiowhouse en de universiteit in fageningen zijn ingeschakeld, ye willen kijken hoe we meer uiovatie naar Venray kunnen alen. De agrarische sector moet en stimulans krijgen door ver- ieuwing en verbreding." Het college maakt zich zorgen jver de ontwikkelingen in het 1481' Mten8ebictl Venrayis van ouds- er een sterk agrarische gemeen- maar veel bedrijven hebben in je afgelopen jaren flinke klappen ipgelopen en zijn zelfs gestopt. )m de agrarische economie ezond te houden zullen de over- ebleven bedrijven niet stil moe- a 375 Jer.Dï ituur. al met liepina kleine ine en s 14711 ten blijven zitten. De vrees bestaat dat Venray nog verder achterop raakt. Heidens voegde eraan toe dat de gemeente de problemen niet kan oplossen. "Want dat zullen de ondernemers echt zelf moeten doen. We kunnen alleen facilite- ren." Burgemeester Waals wees op het belang van de komst van de Floriade in 2012. "Daardoor kun nen we beter de omslag maken. Want landbouwsectoren met toe komst hebben we in Venray nau welijks." Wethouder Heidens zei dat de regio voor 'de hoofdprijs gaat'. Op 8 december maakt de Nederlandse Tuinbouwraad bekend wie de Floriade krijgt toe gewezen. Theo Mulders (Samenwerking) merkte op dat er met de Reconstructie al een hoofdprijs is binnengehaald. "We moeten als gemeente wel de kansen grijpen. Dat kan alleen als er voldoende geld voor wordt vrijgemaakt. En dat gebeurt nu niet", vindt Mulders Toon Loonen (CDA) zei niet zo'n hoge verwachtingen te heb ben van de Reconstructie. Hij drong er bij het college op aan om meer samenwerking te zoe ken met de LLTB en de Agribusinessgroep. "Want er lig gen kansen genoeg in de agrari sche sector." 1] Het Raayland College in Venray is van de negen scholen die inge ven hadden derde geworden in de voorrondes van de Rationale Onderwijsprijs 2004, rovincie Limburg. De school 3 deze eervolle plaats voor [het project Tussenstop. Dit pro- jject is bedoeld om het werk van jcenten in klassen die veel con- entratie en energie vergen te ver lichten. Dit gebeurt door leerlin gen waarvan de vaardigheden nauwelijks of niet toereikend zijn om in klassenverband te func tioneren, tijdelijk binnen het Raayland College een speciaal onderwijstraject te laten volgen. Het Raayland College financiert deze opzet met een volle docent- baan uit eigen middelen. Op zondag 24 oktober houdt Kynologen Club Venray e.o. voor de 27e keer haar jaarlijkse club- iöï match. De clubmatch is ieder jaar weer het klapstuk voor de KC. nog'moeiie zijn gespaard om Tjleze dag goed te laten verlopen, jpls circa 260 honden zich op hun {mooist komen tonen in Sporthal "'De Wetteling. Meerdere keur- iters zullen iedere hond aan de hand van de rasstandaard op j"schoonheid keuren. Het publiek krijgt via de microfoon deskundi- geinformatie over een groot aan tal verschillende rassen. Ook het ^karakter van de rassen zal niet jonbelicht gelaten worden. Zoekt ueen nieuwe pup als huisgenoot en u weet nog niet welk honden- ras het best bij u past, dan leent :ze dag zich bij uitstek om uw "ïorens eens uit te steken, .te hondeneigenaar die met zijn [hond hier aanwezig is, staat te :len om met u te praten over jde geweldige eigenschappen van |zijn of haar hond. Maar ook zal hij jof zij vertellen over de eisen die [aan u gesteld worden. De ene vee' beweging nodig, de andere eist een zeer conse- 100 quente baas en ga zo maar door. Elke hond is weer anders en zelfs ^j> teven en reuen binnen een ras kunnen erg verschillend zijn. Van alle verschillende rassen zal uiteindelijk een beste van het ras worden gekozen, die dan weer mag deelnemen aan de rasgroep- keuringen. Er zijn tien verschiUen- de rasgroepen zodat er na deze keuring, tien winnaars overblij ven, die samen gaan strijden voor de titel Beste van de clubmatch. Ook zullen de beste puppies en veteranen worden gehuldigd. Evenals de beste van de meerdere hondenklasse en de beste zelfge- fokte, zullen ook zij een prijs van de goed voorziene prijzentafel in ontvangst mogen nemen. Dus een dag waar van alles te beleven valt, waar zowel bezoekers als expo santen met volle teugen kunnen genieten van al die grote, kleine, lang-, kort-, of ruwharige viervoe ters die in alle maten en kleuren vertegenwoordigd zijn. Een goede reden om zondag 24 okto ber een kijkje te komen nemen. U bent allen van harte welkom, let wel, zonder hond, want als u niet hebt ingeschreven, mag uw hond er niet in. Om besmetting van ziektes te voorkomen, worden alle ingeschreven honden 's mor gens voor aanvang door dierenart sen gecontroleerd. Daarna mag er geen hond meer in. De show begint om 9.30 uur en eindigt omstreeks 16.30 uur. cdoip* x> KEUKENINRICHTING Om aan u en uw keuken de volle aandacht te kunnen schenken werken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum (0478)539020 Ervaringen van het thuisfront (8) Op 27 augustus is mijn vader vertrokken naar Afghanistan, om precies te zijn naar de hoofdstad van de provincie Baghlan, Pol-e-Khomri, in het noorden van het land. De komende vijf maanden zal ik iedere week vertellen hoe wij deze uitzending ervaren, zowel pap daar in Afghanistan, al wij hier als gezin (om privacyredenen wordt de naam van de schrijf ster niet vermeld). Nog even, dan is het zo ver. Dan gaan we eindelijk op vakan tie! Dat is er door de plotselinge aankondiging van de uitzending namelijk niet meer van gekomen afgelopen zomer. Allereerst kre gen wij te horen dat papa op 16 augustus naar Afghanistan zou gaan. Mijn ouders wilden in die maand met mijn broertje naar Spanje op vakantie. Maar dat kon bij deze dus niet doorgaan. Nog op een ander tijdstip gaan, zat er ook niet in, omdat zo'n uitzending toch het één en ander aan voorbe reiding vergt. Spullen moeten worden ingepakt en er moet van alles thuis en op het werk worden geregeld. Bovendien moest pap bereikbaar zijn en ten alle tijden snel op zijn werk kunnen zijn Dat wordt moeilijk als je in Spanje zit. Een andere optie was iets bin nen Nederland te zoeken. Alleen was er op de korte termijn niets meer verkrijgbaar. De te boeken periode was te kort, te duur of slechts voor twee personen. In Limburg was wel het één en ander te krijgen, maar dat kennen we natuurlijk allemaal al. Zodoende werden het daguitjes. Mijn ouders baalden in ieder geval enorm dat ze de hele vakan tie moesten cancellen. Dit werd nog een tikkeltje erger toen de vertrekdatum een aantal keren veranderde en uiteindelijk op 27 augustus terecht kwam. Als dit eerder bekend was geweest, had den ze wel nog op vakantie kun nen gaan. Maar zo mocht het niet zijn, niet voor mijn ouders en niet voor vele anderen die op dezelfde dag of later in de uitzending ver trokken. Ook bij mij liep de vakantie in de soep. Niet vanwege de uitzending, maar door de ziek te van mijn vriend. We zouden samen een weekje naar Zuid- Duitsland gaan, maar één dag voor vertrek werd hij zo ziek dat we niet meer konden gaan. Later bleek dat hij de ziekte van Pfeiffer had... Kortom: we moeten alle maal nog een vakantie inhalen! En dat gaan we nu doen, met z'n aUen! Mijn ouders hadden voor de herfstvakantie een weekje Zuid- Duitland geboekt (ja dezelfde bestemming als mijn vriend en ik in de zomervakantie hadden geboekt). In eerste instantie leek het erop dat deze vakantie ook niet door zou gaan. Totdat mam het idee kreeg opa en oma mee te nemen. Die komen er namelijk niet meer zoveel uit en zouden het ook geweldig vinden nog eens op vakantie te gaan. En omdat er in diezelfde week nog een kamer vrij was, hebben mijn vriend en ik ook maar meteen geboekt... En zo komt het dus dat we komende week met z'n allen gezellig op een boerderij in Zuid- Duitsland zitten. Verder weinig nieuws vanuit het front. Pap probeert elke dag om 17.00 uur online te komen om te chatten. Soms lukt dat, soms lukt dat ook niet, omdat msn geen verbinding maakt. Verder is er dagelijks contact per mail of tele foon. Het internet is gelukkig al wat sneller en misschien dat de tijd dan ook wat harder gaat. We zitten immers al op dag 56 Je dochter (Door Hanny Pingen/ Tamara van der Broek) Afgelopen weekend veran derde de grote zaal van scou- tinggebouw het Peppelshuus, tijdelijk in een internetcafé. Dit alles voor de Joti (Jamboree On The Internet), een bijeenkomst op het inter net van scoutingleden van over de hele wereld, dat jaar lijks in het derde weekend in oktober plaatsvindt. De Kabouters (meisjes van 7 t/m 10 jaar) van Scouting De Peelspeurders hebben het er maar druk mee. Zij zijn niet alleen met elkaar aan het chatten, maar ook met scoutingleden vanuit andere delen van Nederland Het praten via internet valt niet altijd mee. Terwijl je een antwoord aan het typen bent, komen er al weer veel nieuwe berichtjes binnen. Het is maar goed dat de jongste groe pen, in verband met de taal, alleen binnen Nederland met elkaar chatten en niet met de hele wereld. Anders zou het wel heel erg druk worden op de beeld schermen van de kinderen. Gezellig is het in ieder geval wel. De grote speelruimte is in stijl aangekleed en verdeeld in drie kleinere ruimtes. Daarin heb ben de leden voor de Joti een flink aantal computers neergezet. Er zijn maar liefst zeven compu ters ingericht om te kunnen chat ten via de speciaal daarvoor inge richte site van Scouting Nederland. Verder staan er nog zes spelcomputers en twee alge mene computers. De meeste com puters zijn van de leden zelf. Deze hebben ze speciaal voor deze gelegenheid ter beschikking gesteld. Behalve chatten, surfen en spelletjes spelen, kan er ook via de radio met elkaar worden gepraat. Dit is de zogenaamde Jota (Jamboree On The Air). Dit is eigenlijk de 'ouderwetse' versie van de Joti, waarmee het allemaal in 1958 is begonnen. Sindsdien hebben vele duizenden scouts van over de hele wereld via de radio kennis gemaakt met andere culturen en gewoontes. Halverwege de jaren '90 kwam de Joti erbij, zodat de scouts nu ook via het internet met elkaar com municeren. Om het radiocontact tot stand te kunnen brengen, moest er een mobiele zendmast van circa 23 meter hoog worden geplaatst. Onder leiding twee zendamateurs kon er verbinding worden gemaakt, waardoor de scouts met elkaar konden praten, zowel in binnen- als buitenland. De uitda ging was natuurlijk om je radiosig naal zo ver mogelijk de wereld in te sturen. COMMUNICATIE Scouting De Peelspeurders heeft deze Jota/Joti gericht op communicatie en de vele manie ren om met elkaar te communice ren. Hoe kun je iemand duidelijk maken wat je bedoelt? Dat kan door middel van een rebus, door een kleurcode, door kaart en kompas enzovoorts. Aangepast aan de verschülende leeftijdsgroe pen, is het de bedoeling dat door het maken van opdrachten een bepaalde code wordt ontcijferd. Met die code moet een spreuk worden opgelost. Verkenner (jongens van 10 t/m 14 jaar) Tom vertelt dat hun groep hiervoor in twee kleinere groepen is verdeeld. Groep A had de route van groep B en omge keerd. De bedoeling was elkaar, door middel van praten via een zender de goede richting in stu ren. "Het was wel erg lastig is om zo de andere groep de weg te wij zen", geeft Tom toe, "omdat je niet precies weet waar de andere groep zich bevind." Als groep A bijvoorbeeld bij de kerk staat, dan moet je wel precies weten aan welke kant van de kerk, anders stuur je ze de verkeerde kant op. Voor de oudere leden van de vereniging is het internet niet echt nieuw meer. Desondanks vindt Sherpa (meisjes van 14 t/m 18) Anne het chatten tijdens de Joti heel anders dan thuis chatten met je vrienden. "Je leert weer nieuwe mensen kennen en je kunt het hebben over de dingen die zij allemaal organiseren bij hun vereniging", meent Anne. Kaderlid Geert Koppes noemt het uniek, dat op de hele aardbol kinderen op deze manier probe ren om met elkaar te communice ren en dat dit ieder jaar weer opnieuw gebeurd. 't Silveren Swaentje 2004 is dit jaar toegekend aan Toon den Brok. Den Brok kwam in 1959 als geschiedenisleraar naar Venray en in die hoeda nigheid kon het niet uitblij ven, dat hij zich ging verdie pen in de geschiedenis, de cultuur en het erfgoed van Venray. Via de jeugdproblematiek, die hij zich ten zeerste aantrok, belandde hij in de Venrayse poli tiek. Het zouden vele enerveren de tropenjaren worden in de Venrayse gemeenteraad met als mijlpalen: de roemruchte tangent, de behandeling van de Nota Vrede en Veiligheid en de conflic ten, die zich niet alleen tussen, maar ook in de politieke partijen voordeden. Via Addy, zijn echtge note en grote steun, die zitting had in het parochieberaad en het lopend archief bijhield, werd Toon betrokken bij het wel en wee van de beroemde beelden schat en kwam het uiteindelijk tot een stichting, die de financiën bij een moest zien te krijgen voor de dringend noodzakelijke restaura tie. Nu is Toon den Brok, naast zijn vele hobby's, ook nog een begenadigd fotograaf en hij ging de rijkdommen van de Kathedraal van de Peel vastleggen. Hij had al eerder gedaan weten te krijgen dat de Grote Kerk ook buiten de diensten werd opengesteld en dat er dan suppoosten waren die ant woord konden geven op vragen van het publiek. Toon raakte zó vertrouwd met de 'heiligen', dat hij er zelf ook steeds meer over ging vertellen. Inmiddels hebben de rondleidingen van Toon een nadrukkelijke faam verworven. En die rondleidingen beperken zich niet langer tot de St. Petrus' Bandenkerk in Venray. Het is een voorrecht om met hem een stads wandeling door Venray te maken. In 1991 schreef hij de geschiede nis van Jerusalem. Het boekje En de poort ging langzaam open geeft een prachtig beeld van het klooster, het pensionaat, de kost school door de tijd heen. In het boek Twaalf stenen uit de stroom (1998) was het eerste hoofdstuk van de hand van Toon, getiteld Het Jerusalem der Augustinessen 1422-1802. Samen met Charles de Vilder schreef Toon in het eerste deel van Venrays Verleden (2003) een artikel getiteld Petrus Paus, kern van de Venrayse beeldenschat. En wie kent niet de wervende pen van Toon toen het ziekenhuis in Venray behouden moest worden. Dit jaar wordt 't Silveren Swaentje voor de negende keer uitgereikt. Het is toegekend aan Toon den Brok om hem aan te moedigen zich nog jarenlang in te zetten voor de Venrayse cultuur. De uitreiking vindt plaats op zaterdag 30 oktober om 20.30 uur in Hotel-Brasserie De Zwaan, ieder, die daarbij aanwezig wil zijn, is van harte welkom. VANAF NOVEMBER 2004 PROFESSIONELE FULL-MOUTH REINIGING •Tanden bleeken «Tandsteen verwijderen Ontstoken tandvlees behandeling Regelmatige controle Voorlichting Verkoop van diverse mondverzorging producten Gezonde tanden en een stralend mooie lach is van onschatbare waarde. Wie wil dat niet? Onze praktijk helpt U daarbij. De tandarts of de mondhygiëniste kan adviezen en instructies geven over mondhygiëne. Twee keer per jaar profi's laten poetsen. Ondanks dat U goed poetst, op vele plaatsen komt de tandenborstel niet. Daarom is een professionele tand- reiniging naar Amerikaans voorbeeld 2 keer per jaar met High-Tech- Apparatuur in onze praktijk een minimale vereiste. U kunt zich nog aanmelden als patiënt In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie- ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Het voorstel dat het Venrayse college van B en W aan de gemeenteraad doet om 20.000 subsidie op de openbare biblio theek te bezuinigen, staat in schril contrast met de onzinnige, onver antwoorde uitgaven die het zich daarnaast permitteert. Terwijl de West-Europese bedrijven hun pro ductie op grote schaal naar lage lonenlanden verplaatsen, hebben onze politici de mond vol van kenniseconomie. Het valt niet te ontkennen dat een voorziening als de bieb, toegankelijk voor jong en oud, voor arm en rijk, de Iaag- drempeligste toegang tot die ken niseconomie is. Mag dat een cent je kosten? Maar neen, het college besteedt, zonder de raad om toe stemming te vragen, ons geld lie ver aan centrummanager Ron Mulders, de vroegere chef van wethouder Heidens, die voor zijn overleg met de Venrayse midden stand, wekelijks een halve dag, 1.000 bruto ontvangt [totaalbe drag 41.000 excl. B.T.W. over 2004], terwijl dit absoluut geen overheidstaak, maar een zaak van plaatselijke ondernemers is! Als de middenstand voor de kosten had moeten opdraaien, dan was die manager er vast niet gekomen. Wanneer zie ik in het centrum de tastbare resultaten van dat kostba re geneuzel? Of draagt een veelvoud van bovengenoemde bedragen bij aan het "bidbook" [totaalbedrag 800.000] dat de komst van zo'n risicovolle onderneming als de Floriade 2012 naar de regio Venlo moet bepleiten. Over willekeur en kortzichtigheid gesproken! Een heel ander scenario is ook niet ondenkbaar. Voor de totale Venrayse begroting is dat bezuini gingsbedrag natuurlijk "peanuts". Er zou een politiek spelletje kun nen worden gespeeld: handje klap! Onlangs nog in de Tweede Kamer vertoond door CDA en WD. Venray hoeft voor Den Haag niet onder te doen. Zo zou een van de politieke partijen die deel van de coalitie uitmaken, bv. de PvdA, een amendement kunnen indienen om de subsidiekorting ongedaan te maken. Die partij zou daarmee goede sier kunnen maken en bij de burgers de indruk wekken dat zij de grote redder van de bieb is. De andere coalitiepartners zouden dan bij een volgende achterkamerdeal hun voordeel kunnen binnenha len onder het motto "voor wat, hoort wat!" Zo kunnen de locale coalitiegenoten elkaar de bal toe spelen, in de [ijdele] hoop dat ze hun machtspositie in de toekomst kunnen handhaven. Mocht dit gebeuren, dan hoop ik dat de bur gerij dat kleinzielige, politieke gekonkel doorziet. Wie uiteinde lijk de rekening krijgt gepresen teerd, zijn toch de Venrayse belas tingbetalers, aan wie het college een broertje dood heeft. Volgens mij was het jachtseizoen al geslo ten toen het college de grote bok ken schoot. Een beetje schutter weet de dekking voor het bezuini gingstekort ook wel te vinden. Met een lach en een traan, drs. Joep van de Pasch, Venray De Rabobank helpt relaties met het realiseren van hun ambities Met een goed doordacht risicobe leid kunnen risico's binnen het bedrijf verkleind worden. De Rabobank wil bedrijven graag informeren over de mogelijkhe den op het gebied van Brand- en Inbraakpreventie en organiseert daarom op 2 november een semi nar in de Houtwerf van zaal Roelanzia te Ysselsteyn. Aan dit seminar wordt mede werking verleend door Brandweer, Politie en het Nationaal Centrum voor Preventie. Mensen uit de praktijk met een visie op risicobeheersing. Daarnaast zuUen een aantal bedrij ven uit het werkgebied van Rabobank Venray Meerlo- Wanssum, gespecialiseerd op het gebied van Brand- en Inbraakpreventie, de bezoekers wegwijs maken in de mogelijkhe den rond preventie. Heeft u in interesse om dit seminar bij te wonen dan kunt u zich aanmelden via de afdeling Verzekeringen van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum: tele foonnummer (0478) 530 440. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Bedrijfskleding 6 persoonlijke beschermingsmiddelen Keizersveld 52-i. 5803 AN Venray Tel (0478) 568418 Fax (0478)568718 ill: info@comelco.nl - Internet: www.cornelco.nl sd a

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7