DA verwerpt oude raadhuis inderen lopen voor Edukans nvrede Samenwerking over uitgifte kavels in dorpen 'Woningbouw en grondverkoop uit slop halen' MULTIFLEX LENZEN c Wonen Venray verhuurt ook woningen aan niet-starters starters NTACTLENZEN Minder formatieplaatsen bij gemeente Verdwaald Dronken Pa9i«L EN MAAS Donderdag 21 oktober 2004 - Pagina 5 jracties zetten college onder druk en houden vast aan horecabestemming De politieke fracties willen let meewerken aan het nieu we bestemmingsplan van het mde raadhuis zoals het colle- e voorstelt. In de commissie edelijke Ontwikkeling werd pethouder Ruyten (Lokaal ktief) met een stapel wijzi ngen teruggestuurd naar het allege. Die zijn afkomstig van Ton eeuwen (CDA). Zij ging in de ommissievergadering uitvoerig n op de omstreden artikelen uit iet bestemmingsplan. Het CDA uil de tekst op enkele punten uuwkeuriger omschreven zien. eeuwen wil ook dat de omschrij ving 'centrumdoeleinden' geschrapt wordt. Het college heeft eigenaar Piet van Benschop van B&S Horeca een ontsnap pingsclausule aangeboden. Mocht na twee jaar blijken dat horeca niet rendabel is in het oude raad huis dan mag het een andere bestemming (winkels, kantoren, commerciële ruimten of wonen) krijgen. Dit is tegen het zere been van de politiek die vasthoudt aan uitsluitend 'hoogwaardige hore ca'. Na de felle discussie in de commissievergadering van sep tember had het college het ont- werp-bestemmingsplan op enkele punten gewijzigd. Maar dit ging het CDA lang niet ver genoeg. De gemeenteraad moet uiteindelijk het bestemmingsplan van het oude raadhuis goedkeuren. Dit gebeurt in de raadsvergadering van dinsdag 2 november. Ton Teeuwen zei ook te willen voorkomen dat een vestiging van McDonalds in het pand komt. "Daarmee willen we niet opge zadeld worden. Gelukkig was het slechts een 1 aprilgrap. Want het moet hoogwaardige horeca zijn." De andere partijen sloten zich bij de wijzigingsvoorstellen van het CDA aan. De commissieleden eisen ook dat het college pas een andere bestemming mag toestaan nadat de gemeenteraad hiervoor toestemming heeft gegeven. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) meent dat de politiek buitenspel staat. De afspraken met Van Benschop zijn vastgelegd in de koopovereen komst die de notaris gepasseerd is. "Dus de feiten staan vast. Wij kunnen hier niets aan veranderen of er komen claims die veel geld kosten", zei Verkoeijen die maar één uitweg ziet. "Het enige wat we kunnen doen is het college naar huis sturen omdat ze iets gedaan heeft wat wij niet willen." In de maand juli heeft het ont werpplan vier weken ter inzage gelegen op het gemeentehuis. Er zijn twee bezwaarschriften inge diend. Bewoners van de Wilhelminstraat en de firma Leo van Schajik willen dat de achterin gang van het voormalige raadhuis niet voor publiek en bezoekers toegankelijk wordt. Ze vrezen voor overlast in hun omgeving. Dit'verzoek is door het college gehonoreerd. De bezwaren van Wiel Michiels komen deels over een met de politieke kritiek. Zijn bezwaren zijn door B en W onge grond verklaard omdat ze geen betrekking hebben op de planolo gische inpassing. Wethouder Ruyten zei dat hij de suggesties van de commissie meeneemt naar het college en dat er mogelijk een aangepast voor stel komt. De sponsorloop van basisschool Regina Pacis uit Vredepeel is een groot succes gewor- werd het mooie bedrag van 1103 euro bij elkaar gelopen dat door middel van een cheque den. De kinderen van de basisschool liepen in juli van dit jaar een sponsorloop georgani- symbolisch werd aangeboden aan directeur Th. Martens. Het geld is inmiddels overge- door de kinderen van groep 8. maakt naar Edukans, een organisatie die hulp biedt aan arme landen zoals bijvoorbeeld I Dit in het kader van een themaweek rond de Olympische Spelen. Door 35 kinderen Oeganda. Samenwerking Venray is ontevreden over de wijze waarop de gemeente Venray bouwkavels heeft uitgegeven i Veulen, Vredepeel in astenray. Het zijn te veel kavels ineens. Bovendien gaan [enkele kavels naar bouwbe- rijf Teunissen of Wonen p'enray Dit is in tegenspraak met het vastgestelde beleid, oordeelt de lokale partij. Theo Mulders stelde vragen in §de commissie Middelen. Het com- ssielid van Samenwerking vindt at er geen rekening is gehouden de wensen van de dorpen. En ovendien is het verstrekken van avels aan derden in strijd met het tttochtoniteitsbeginsel. Dit insel houdt in dat de dorpsbe- foners als eerste in aanmerking "men voor een woning of bouw- kavel in hun dorp. In Veulen krijgt Teunissen twee van de zeven kavels en in Vredepeel vier van de zeven. Wonen Venray gaat in Castenray een aantal bouw plaatsen ontwikkelen. Mulders vindt dat zeven kavels in één keer voor kleine dorpen als Veulen en Vredepeel teveel van het goede is. "De dorpen willen dat dit gefaseerd gebeurt. Eén, twee of hooguit drie kavels per jaar. Nu komen er zeven wonin gen ineens bij en allemaal in de vrije sector. Er is dan geen sprake van differentatie of doorstro ming." Wethouder Heidens (CDA) reageerde dat er jarenlang, vanwe ge de stankcirkelproblematiek, niet meer is gebouwd in veel dor pen. "We zijn nu bezig met een inhaalslag om de achterstand weg te werken", aldus Heidens die eraan toevoegde dat de gemeente kas ook gebaat is bij woning bouw. "Het grondbedrijf heeft investeringen gedaan en die wil len we zo snel mogelijk terugver dienen. Het is ook een financieel belang van de gemeente." In 1999 heeft de gemeente in Castenray enkele kavels aangebo den aan Wonen Venray. Die kun nen nu pas bebouwd worden. Dat bedrijven of projectontwikkelaars bouwclaims uit het verleden heb ben noemde Heidens 'een lastige complicatie'. "Dat is een verplich ting die we wel moeten inlossen. We proberen dit zo verspreid mogelijk te doen." Wethouder Heidens vindt niet dat het verstrekken van kavels aan marktpartijen in strijd is met het autochtoniteifsbeginsel. "Want ze zijn ook verplicht de woningen als eerste, gedurende twee maan den, aan te bieden aan de bewo ners van het dorp." Ook meende Heidens dat de gemeente hierbij geen juridische risico's loopt. "Nee, want gronduitgifte is een bevoegdheid van het college. Er is niemand die hieraan rechten kan ontlenen." Dat er sprake is van een inhaal slag vond commissielid Mulders geen argument. "Want de mensen die de laatste jaren geen woning in hun dorp konden krijgen zijn inmiddels naar elders vertrok ken." De PvdA vindt dat de gemeente raad het autochtoniteitsbeginsel snel moet schrappen. "Het is een gruwel. Ik snap niet dat de raad daar ooit mee heeft ingestemd", zei Henk Bisschops. "Dit is niet meer van deze tijd. Het zou ons sieren als we dit zo snel mogelijk afschaffen." CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND K U R S T J E N S VENRAYNOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 w,j hebben ervaring en hoog opgeleide contacteensspei iCIAUSTEN! Ondanks sluitende begroting nog veel politieke wensen De gemeente Venray moet vanaf volgend jaar meer hui zen bouwen en meer indus- triegrond verkopen. Dat is de wens van de commissie Middelen die afgelopen week de begroting 2005 behandel de. Meer woningen en dus meer inwoners zorgen voor meer inkomsten. De verkoop van industriegrond is goed voor het grondbedrijf en de financiële huishouding. Alhoewel wethouder Heidens (CDA) een sluitende begroting kon presenteren bleven er genoeg politieke wensen over. De commissieleden vonden het posi tief dat de reorganisatie op het gemeentehuis in 2005 al 700.000 euro oplevert. Hier was geen rekening mee gehouden. Pas met ingang van 2006 zouden de perso neelskosten met 1 miljoen euro afnemen. Door deze meevaller kon de lagere rijksuitkering gro tendeels worden opgevangen. Toon Loonen (CDA) wees op de vorige bezuinigingsoperatie Keerpunt in 1997. "Het moet niet zo zijn dat we over vijf jaar weer een reorganisatie krijgen. Het kri tisch kijken naar de loonkosten, efficiency en bedrijfsmatige ver anderingen moet een continue proces zijn." Paul Vrieskoop (PvdA) vroeg zich af of de meer valier van zeven ton al niet eerder bekend was. "We vonden het al vreemd dat pas in 2006 de eerste voordelen behaald konden wor den." Burgemeester Waals verklaarde dat ambtenaren, die door de reor- gansatie buiten de boot vielen, eerder een andere baan hebben gevonden dan verwacht. "Doordat deze medewerkers uit gestroomd zijn hebben we min der frictiekosten", zei Waals die vermoedt dat het voordeel in 2006 niet veel meer dan 1 miljoen euro zal bedragen. 'Want bij min der mensen moeten we in onze activiteiten snoeien. In de begro ting is een evenwicht tussen amb telijke capaciteit, geldstromen en activiteiten. Willen we onze taken verantwoord blijven uitvoeren dat hebben we deze capaciteit nodig." Waals lichtte toe dat de omwen teling op het gemeentehuis welis waar achter de rug is maar dat de cultuursverandering nog niet vol tooid is. "Daarmee zijn we nog lang niet klaar. Ik schat dat we pas halverwege zijn. Wensen van bur gers en klanten veranderen en daar moeten we op blijven inspe len. Daarom is de organisatie opgeschud, worden we klant vriendelijker en treden we van binnen naar buiten. Dat is de cul tuuromslag waarmee we op de goede weg zijn." In de nieuwe reorganisatie moeten de 'moderne' en hoger opgeleide ambtenaren zich beter thuis voelen. Waals: "In plaats van een strakke hiërarchie is er nu een platte organisatie. Medewerkers moeten ruimte krij gen zich te ontwikkelen. Er wordt nu meer een appèl gedaan op de individuele kwaliteiten van iedere mederwerker. Daarom hebben we minder leidinggevenden nodig. Er daardoor komt er nu geld vrij." Het CDA wil extra aandacht voor hoogwaardige werkgelegen heid. "Dat is nog niet uit de verf gekomen. Bij het aantrekken van bedrijven moet daar meer aan dacht voor zijn", zei Toon Loonen die tevens meer aandacht vroeg voor toerisme en recreatie. "Want hier Iaat Venray kansen liggen. En dat is jammer. Vooral met de mogelijke komst van de Floriade in het vooruitzicht." Het CDA wenst een hogere woningbouw productie en meer gronduitgifte op de bedrijventerreinen. De PvdA wijst op de gevolgen van het afschaffen van het gebrui kersdeel van de onroerendezaak- belasting (OZB). Deze maatregel is nu opgeschoven naar 2006. Vriesekoop vroeg naar de gevol gen voor de meerjarenbegroting. Jeu de Wit (WD) vond het niet goed dat het weerstandsvermo gen (reserves en voorzieningen) verder afneemt. Tevens vroeg hij de onderwerpen uit de risicopara graaf in bedragen uit te drukken. Theo Mulders (Samenwerking) wil dat er meer geld wordt uitge trokken voor de Reconstructie en de agrarische economie. "Er is in de begroting geen budget voor opgenomen. Het geld komt pas wanneer er reconstructieprojec ten komen. Voor Venray zal dat toch een bedrag van 500.000 euro per jaar zijn", denkt Mulders. De lokale partijen Samenwerking en Lokaal Aktief vinden dat de gedeeltelijke afschaffing van de OZB onduide lijkheid schept. De financiële i gevolgen voor de gemeente Venray zijn ongewis. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) weet dat het nadeel wel eens kan oplopen tot 1 miljoen euro per jaar. Lemmens wijst ook op de Zalmsnip die per 1 januari 2005 wordt afgeschaft. Het jaarlijkse voordeeltje voor de burgers van 45,38 euro komt dan te vervallen. "Er moeten maatregelen komen om de kosten voor de burgers omlaag te brengen", zei Lemmens. De fractieleider van Lokaal Aktief vroeg ook bij verkoop van indus triegrond meer aandacht voor het aantal werknemers per hectare. Wethouder Heidens (CDA) zei dat het college er alles aan doet meer grond en bouwkavels te ver kopen. "We promoten Venray voortdurend. Ook buiten de gemeentegrenzen en zelfs tot bui ten de landsgrenzen. Om hoog waardige werkgelegenheid aan te trekken moeten we ons onder scheiden. Dat de bedrijven weten wat Venray te bieden heeft. En daar trekken we hard aan." Heidens maakt nog geen haast met de nota recreatie en toerisme die begin 2005 verschijnt. Hij wil eerste de ontwikkelingen rond de regionale VW afwachten. De Nederlandse gemeenten ver zetten tegen de wijzigingen in de OZB. Afschaffing van het gebrui kersdeel beknot de gemeenten. "De gemeente moet eigen inkom sten kunnen genereren. Door deze maatregel wordt het autono me beleid aangetast. Er zal in plaats van de OZB een andere belastingmogelijkheid moeten komen", vindt de wethouder. Het aantal formatieplaatsen van de gemeentelijke organisatie in Venray is teruggebracht van 270 formatieplaatsen op 1 januari 2004 naar 260 formatieplaatsen op 1 januari 2005. Doordat per 17 mei 2004 de afdelingen opnieuw zijn samengesteld en de functies veranderd zijn, kan het college niet aangegeven op welke afdelin gen de formatie is verminderd. De afdeling projecten maakt in 2004 aanzienlijk minder gebruik van inhuur van derden. Andere afde lingen maken gericht gebruik van inhuur van derden voor projec ten. De kosten van inhuur van derden voor projecten zijn afge- Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! I Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo 'el: 0478-546293-info@flyers.nl Directeur Van Beek: "Er komt te weinig terecht van doorstroming" Wonen Venray heeft tien van de 44 starterswoningen van het nieuw te bouwen appartementencomplex aan de Noordsingel gekocht. De woningcorporatie gaat de woningen straks verhuren voor 443 euro per maand. Dit bedrag valt binnen de huur- subsidiegrens. Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, meldde in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dat niet alleen star ters of mensen met een smalle beurs voor huur in aanmerking komen. "We gaan de tien wonin gen op de gebruikelijke wijze adverteren. Alle woningzoeken den komen hiervoor in aanmer king. Er geldt geen leeftiids- of inkomensgrens", lichtte Van Beek toe. Wonen Venray betaalt voor de starterswoningen 140.000 euro per stuk. De overige 34 appartementen zijn voor hetzelf de bedrag aan particulieren ver kocht. Inclusief meerkosten (zoals parkeerplaats en berging) en renteverlies komt de koopprijs voor Wonen Venray uit op 152.000 euro. Het appartementencomplex aan de Noordsingel maakt onder deel uit van het 1000-woningen plan van de provincie. Gedeputeerde Driessen (CDA) wil door de bouw van duizend star terswoningen in Limburg jonge ren meer kansen bieden op de vastgelopen woningmarkt. Tevens hoopt de provincie de doorstroming te bevorderen. Directeur Van Beek: "We praten al dertig jaar over doorstroming maar het lukt niet echt. Dat komt vooral doordat veel mensen het in hun wijk of woning zo goed naai de zin hebben. In Venray-west woont bijvoorbeeld de helft van de huurders al langer dan 25 jaar in dezelfde woning." Volgens Liesbeth van Beek zijn er in Venray voldoende betaalbare huurwoningen met een aandeel van 37% van het woningenbe stand. "En toch is er een wachtlijst van drie jaar. De goedkope woningen komen niet beschik baar omdat de huurders, ook al krijgen ze een hoger inkomen, het vaak niet nodig vinden te ver huizen naar een grotere en duur dere woning." Ook is het kwali teitsverschil tussen de goedkopere woningen en huizen in de middenklasse steeds kleiner geworden. Wonen Venray wil met een andere methode van toewijzing de doorstroming forceren. Bij de woningbouw op het circusterrein in Landweert krijgen huurders, die een huurwoning in een bepaalde klasse achterlaten, voor rang. Terwijl normaal de langst ingeschrevenen als eerste in aan merking komen. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS nomen van 2,4 miljoen euro in 2001 naar 1,1 miljoen euro in 2004. Het college van B en W heeft een overzicht vastgesteld van de formatie van de gemeente lijke organisatie. Ook is besloten de gemeenteraad op nog te bepa len tijdstippen, passend in de pro cedures van de financiële rappor tages, vaker een dergelijk overzicht te geven. Aanleiding voor het overzicht van de forma tie is een motie van het CDA in de raadsvergadering van 29 juni 2004. PEEL EN MAAS een abonnement waard De politie heeft woensdagmid dag twee fietsers, een 30-jarige man en eén 22-jarige vrouw uit Polen, van de A73 gehaald. Het tweetal was verdwaald en had daarom maar de vluchtstrook van de autosnelweg genomen. Ze kre gen ieder een bekeuring van 25 euro en werden op het goede spoor gezet. De politie heeft vrijdagavond een 37-jarige man uit Venray aan gehouden. De man reed op de Deumeseweg in Oostrum onder invloed van alcohol in zijn perso nenauto. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt en hij kreeg een rijverbod voor zestien uur. Zijn rijbewijs werd niet ingevor derd. Hij had geen rijbewijs. 25e- bebj>rineva.n Idexrengtitit sow °rk.en te buiten Uw voorliefde voor geuren en kleuren vertaalt Rien van Mierlo in een adembenemend schouwspel: Een tuin zó ingericht dat u zich in oosterse sferen waant. Via een uitgekiend onderhoudsplan bent u er desgewenst van verzekerd dat dit lustoord tot in lengte van jaren z'n ultieme bekoring behoudt. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Heimondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5