Koester uw Monument Kinderen zijn een mooi oment in een huwelijk" Moed van de kinderen is fantastisch' Harmonie St. Catharina gaat op concours aumma PANNINGEN (077)850 40 00 Honderdvijfentwintigste jaargang - week 43 - donderdag 21 oktober 2004 EN MAAS Stichting Venray Monumentaal Deze week een gemeentelijk monument: Grote Markt 2-2a-4. Hotel- Brasserie de Zwaan, waarin momenteel ook gedeeltelijk een winkel gehuisvest is. Aan het einde van de 16e eeuw lag hier reeds herberg de Swaen samen met een oliemolen. De oliemolen, tot 1700, werd gerund door een telg uit een molenaarsfamilie genaamd Verheyden. Op bevel van Karei de Grote moesten er gelegenheden gecreërd worden om gasten, vreemdelingen en armen te ontvangen. Deze plicht gold voor kloosters maar ook voor herbergen die de gastvrijheid beroepsmatig uitoefenden. Geografisch gezien lag Venray op een kruispunt van twee handels wegen. De ene weg van Xanten de Maas over, om via Venray en de Bakelsedijk dwars door de Peel richting België en Frankrijk te rei zen. Van 1863 tot 1909 was hier een rijtuigendienst naar station Oostrum en Sevenum en tevens was er toen ook een brouwerij in gevestigd. In 1872 werd het pand gekocht door J. Poels, lid van de schaapscompagnieën, het heeft toen een rigoreuze verbouwing ondergaan. Een eeuwenoud beeldbepalend, monumentaal pand op de Grote Markt in Venray. De gevels zijn gepleisterd en door visbekvormige voegen is een blokkenverband aangebracht. De ramen op de eerste verdieping zijn nog origineel, voorzien van een gepleisterde omlijsting met aan de bovenzijde een symme trisch ornament in krullen en bla deren. Op de begane grond zijn nog twee ramen origineel, de ove rige zijn op aanvaardbare wijze veranderd (winkel). In de gevel eenvoudige muurankers en onder de dakrand loopt een fraai uitge voerde fries. De goot, een halfron de zinken hanggoot met ijzeren beugels. Het pannendak is later doorbroken met dakkapellen. Boven de hoofdingang prijkt de Zwaan. Hij heeft alle stormen al meer dan 400 jaar doorstaan en hij is hij trouw gebleven aan de plaats waar hij dagelijks het Venrayse gebeuren heeft kunnen gade slaan. Hij heeft recht zien spreken, feestvierende hossende menigten gadegeslagen, velen zien komen en gaan, kortom de hele Venrayse geschiedenis mee gemaakt. De huidige eigenaar heeft in combinatie met het pand, in stijl een terras aangelegd. Dit kan men kenmerken als echte Monumentenzorg (bron Louis Rutten). Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale foto ter beschik king stellen? Deze kunt u sturen naar het secretariaat, Stichting Venray Monumentaal,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl en Piet Jacobs gouden bruidspaar Het is dit jaar alweer 50 jaar eden dat Piet Jacobs en IJenneskens in het huwe- bootje stapten. Zij trouw- op 27 oktober 1954. Exact ftig jaar na die datum geven ze een feest om hun huwelijk te vieren. "Maar we houden het wel besloten", aldus Piet kobs. Pieren Toni weten beiden nog )cd waaf ze'elkaar hebben ont- "Op een kermis waar we allebei familie hadden", aldus Piet. Ik was zevenentwintig jaar oud toen ik Toni ontmoette. Maar ik had er een jaartje bij gelogen." Hij lacht. "Bij onze eerste ontmoeting heb ik tegen Toni gezegd dat ik zesentwintig was." Op de vraag of het liefde op het eerste gezicht was zijn ze het direct eens. Toni: "Nee, het was geen liefde op het eerste gezicht. Het is gegroeid." Het duurde echter niet lang voor het tweetal een relatie kreeg. "Het heeft niet lang geduurd, nee. Na f de tweede afspraak kwam ik al bij Toni thuis op bezoek." Ongeveer vier jaar na hun eer ste ontmoeting gaven Piet en Toni elkaar het jawoord. Toni, die voorheen nog in Westerbeek woonde, trok bij haar man in. Ze wonen tegenwoordig nog steeds in hetzelfde huis, aan de rand van Venray. "Hier in de buurt stonden vroeger vier schaapskooien. Op de plek waar nu ons huis staat was vroeger alles afgebrand. Mijn vader Deefr hei allemaal weer opgebouwd. Ik was toen drie, dus weet er niet veel meer van", aldus Piet. "Nadat Toni hier introk, heb ben mij ouders er ook nog een hele poos gewoond." Piet Jacobs runde een gemengd bedrijf, later alleen nog koeien en tot slot een akkerbouwbedrijf. Het echtpaar heeft in totaal vijf kinderen en elf kleinkinderen. Ze kregen tijdens hun huwelijk twee jongens, en drie.meisjes. Hoewel ze het zelf al een heel aantal vin den. geven ze toe dat het niét veel Na al die jaren heeft het stel nog steeds hobby's. "Ik doe aan volksdansen en bejaardengym", zegt Piet. Toni is slecht ter been en kan veel hobby's dus niet meer beoefenen. Haar conditie is de laatste jaren afgenomen. "Ja, dat vond ik ook leuk. Ik was wel voor het dansen in. Toen we veertig jaar getrouwd waren, heb ik de hele avond gedanst." Toch zijn er nog wel wat dingen die ze leuk vindt. "Ik kijk graag naar Lingo. Eerst keek ik ook vaak naar Get The Picture, maar dat komt nu niet meer." Piet haalt oude herin neringen weer naar boven. "Vroeger keek ik altijd naar Dagboek van een herdershond. Dat is laatst nog herhaald op tele visie." Toni en Piet geven aan nog altijd gelukkig met elkaar te zijn. Toni: "Ik ga altijd met hem mee." Ze kijkt in de richting van haar man. Nog een kleine week en dan is het feest. Omdat Toni slecht ter been is, slaan ze een bezoek aan de kerk dit keer over. jrtarjo Jenniskens, vrijwilligster in Nepal (1) is in vergelijking met enkele ande re gezinnen. "Er waren natuurlijk gezinnen die nog veel meer kinde ren hadden, 's Ochtends fietsten er alleen al uit deze omgeving vijf entwintig kinderen naar school", vertelt Piet. Wanneer we bij het onderwerp kleinkinderen aanko men, beginnen ze te glunderen. "De oudste is al vijfentwintig", zegt Piet. "En de jongste is zes", voegt Toni toe. Wanneer ze wor den gevraagd wat een mooi moment in het huwelijk was, den ken ze even na. "Toen de eerste kleine werd geboren", conclu deert Piet. "Maar eigenlijk zijn de geboortes van alle kinderen even mooi." Toni is het met hem eens. "Kinderen zijn een mooi moment in het huwelijk, ja." GELUKKIG training te geven.. Maar, er is ook tijd voor relaxen en spelletjes doen. We hebben een Carimboard gekocht, echt een heel leuk spel. Iedereen in Nepal speelt het. Het is een soort pool biljart dat je met de vingers speelt. Ik kan er echt helemaal niets van. De kleine jochies spe len me volledig weg. Maar ik heb nog negen maanden om te oefe nen. In het Bishram werken we met zogenaamde 'peer educators'. Dit zijn ex-straatkinderen die de huidige straatkinderen begelei den, in het centrum en op straat. Door deze aandacht, training en voorlichting hopen we dat ze gemotiveerd worden hun leven op te pakken. CWS kan niet alle kansarme jon geren onderdak, scholing of voor lichting geven. Maarmond-op- mond reclame kan ook z'n vruchten afwerpen. Afgestudeerde jongeren van Jyoti zijn een voorbeeld voor hun 'nieu we' omgeving. Het delen van ken nis en ervaring op straat in hun 'nieuwe' omgeving geeft hopelijk jongeren moed hun leven ook op te pakken. Voor de kinderen in Jyoti kan ik zeggen., .petje af!! Wat deze kinderen allemaal kun nen en de moed hoe ze hun leven weer proberen op te pakken, geweldig! Ja, het gaat ook wel eens fout, maar het uitvalpercen tage is niet hoger dan 3%. Ik hoop dat ik iets duidelijk heb kunnen maken over de situatie van de straatkinderen in Nepal. De volgende keer zal ik de aan dacht richten op de kleinste kin deren, tussen nul en zes jaar. Komende week ga ik voor het eerst onze project in de bergen bezoeken. CWS heeft tien opvanghuizen voor deze groep kinderen gebouwd met daarbij klinieken. Met deze opvanghui zen is CWS negen jaar geleden begonnen. Douglas (oprichter CWS) kwam als 20-jarige tourist naar Nepal en is zes jaar daarna voorgoed teruggekeerd om vele Nepali kinderen en jongeren een tweede kans in hun leven te geven. Wil je ook de kinderen van Nepal helpen? Giro 945516 t.n.v. M.L.G. Jenniskens. Wil je op de hoogte blijven of heb je vragen? Mail naar marjojen- niskens@hotmail.com. En tot de volgende keer.' Voor meer informatie: www. childwe Ifarescheme. org e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Je hebt 35 jaar in een 'veili ge' omgeving gewoond en je je nu in voor kinderen die dit vooruitzicht niet hebben, larjo Jenniskens, oud- twoonster van Ysselsteyn, is en jaar in Nepal om zich ezig te houden met de coör- inatie van projecten van de rganisatie Child Welfare cheme (CWS). Voor Peel en aas doet zij verslag. In deel 1 an de reeks: de straatkinde en van Nepal. 'Lieve lezers. Inmiddels zit ik al ijna twee maanden in Nepal en en een hoop ervaringen rijker, et is een geweldig land, echter ol met tegenstellingen. Pokhara i een paradijs, het is hier echt intastisch mooi. Ik zit tussen de ananenbomen in een subtropi- che klimaat en kijk uit op de oge pieken van de Himalaya, aarvan de Machpuchare OOOm) op nog geen 30 kilome- r afstand. Daar in die prachtige "gen zit echter ook de grote moede waar wij iets aan probe- n te doen en het geweld van de urgeroorlog. Het aantal straatkin- wen groeit enorm, maar daar- ver later in dit artikel meer. Eerst 'il ik alle sponsors bedanken oor hun bijdrage aan de kinde en van Nepal. CWS is een van de oorlopers in Nepal als het gaat 'm de opvang en scholing van taatkinderen. Het tot op heden Pgehaalde geld zal met name aan toe projecten worden besteed, k burgeroorlog in Nepal edreigt al jaren het leven van uizenden kinderen en jongeren, toe catastrofe wordt echter verschaduwd door internationa- tampen zoals in Irak en Soedan, ierdoor is er weinig aandacht ln media voor Nepal, de situ- 'e in dit land wordt helemaal >eten. Child Welfare Scheme echt constructief werk hier de kinderen en jongeren in leeftijd tot 16 jaar. 'ndsheidszorg en scholing (n de twee gebieden waar wij "op richten. De aandacht ligt 'bij op de jonge kinderen in de •n, de armste kinderen in de 'Ppenwijken rondom Pokhara de straatkinderen van Nepal. Het woord straatkinderen is genlijk niet juist, het is veel bre- [jto. kansarme jongeren is een jbetere benaming. Hieronder ver staan wij jongeren die het slacht offer worden van kinderhandel, mishandeling, verstoten door familie, jongeren in sloppenwij ken zonder kans op scholing, meisjes die onder valse voor wendselen in de prostitutie belan den, maar ook jongeren gevlucht uit hun dorp voor de politieke situatie om een veilig bestaan te zoeken in de stad of over de grens. Straatkinderen is een seri eus groeiend probleem in Nepal, momenteel zijn er 5.000 geregis treerd, met een jaarlijkse groei van 1000. Cijfers over het aantal kinderen die in de kinderarbeid belanden lopen op tot 2,6 miljoen (geregistreerd: 55.700). De poli tieke situatie (de al jaren durende burgeroorlog tussen de Maoisten en de regering) en de armoede zijn de grootste oorzaken, maar ook cultuur speelt een belangrijke rol. MUN WERK 'De eerste zeven weken bij CWS heb ik me bezig gehouden met de communicatie binnen de organisatie, het projectmanage ment. Een plan is opgezet en nu is het tijd om over te gaan op imple mentatie. Een goede communica tie tussen de projecten is nodig, zodat iedereen volledig op de hoogte is'van de stand van zaken. Waar liggen de mogelijkheden, waar ontstaan de problemen en waar kunnen we elkaar helpen. Ons bestaan is afhankelijk van onze donors. Met gestructureerde informatie kunnen we onze donors nog beter benaderen, op de hoogte houden en de budget ten coördineren. De transparantie van CWS is super, 85% van alle donorgelden wordt direct besteed aan de projecten, de overheadkos ten zijn slechts 15% (promotie, sponsoring etc). Naast adviseur voor het Nepali management geef ik één dag in de week extra Engelse les in Jyoti. Jyoti is onze beroepsopleiding voor straat/kansarme jongeren. Een moeilijke doelgroep. De jongeren in ons centrum zijn de meest behoeftigen. Soms is ook het beter niet te weten wat zij in hun jonge leven al allemaal hebben meegemaakt. 33 Jongeren per jaar krijgen in Jyoti een beroepsoplei ding voor elektricien, loodgieter, schoonheidsspecialiste of admini stratief medewerker(ster). De opleiding duurt drie jaar, er wonen dus 100 ex-straatkinderen in Jyoti. Ze krijgen onderdak, eten, opleiding en sociale begelei ding. De achtergronden van de jonge ren zijn enorm, meisjes van veer tien jaar met een prositutieverle- den (meestal in India), jongens van zestien die al acht jaar op straat hebben geleefd, volledig mishandelde kinderen en ga zo maar door. Sociale begeleiding is een heel belangrijk aspect. Alleen met een goede mentale begelei ding kunnen we ze helpen met hun verleden om te gaan en ze een tweede kans in hun leven te geven. Volgend jaar gaat de eerste groep van 33 studenten de eerste stap in de maatschappij zetten als gerespecteerd burger. Echt super spannend. We doen er alles aan een terugval te voorkomen. Sommigen gaan terug naar hun familie, anderen krijgen de kans om een jaar in een huis ter over brugging te wonen. Alle 33 krij gen nog sociale hulp gedurende hun eerste jaar als werknemer. MOED 'Jyoti kan helaas maar 33 kinde ren per jaar huisvesten. Voor alle kinderen die nog op straat leven hebben we deze maand een con tact centrum opgestart, Bishram genaamd. Dit centrum ligt in de grootste sloppenwijk van Pokhara. We proberen het leven van de kinderen op straat zo acceptabel mogelijk te maken. Het contactcentrum is nu al een success. Dagelijks loopt het vol en nieuwe plannen worden alweer gemaakt. In ons centrum kunnen de straatkinderen gratis onderwijs krijgen, voorlichting over HIV/aids, gezondheidszorg, hoe problemen op straat op te lossen, sociale support, beroepsvoorlich ting en we proberen ze beroeps De komende twee weken nemen twee korpsen uit de gemeente Venray deel aan het Bondsconcours van de Limburgse Bond voor Muziekgezelschappen. Beide korpsen staan onder leiding van dirigent Geert Jacobs. Zondag 31 oktober treedt Fanfare Ons Genoegen uit Oirlo op in de Oranjerie te Roermond, maar zaterdag 23 oktober is het eerst de beurt aan Harmonie St. Catharina Leunen-Veulen-Heide om in de Maaspoort in Venlo op te treden. Ze doen dit voor het eerst in de nieuwe stijl van het M.CAST Ramen Deuren Serres LBM concours. Korpsen kunnen dit jaar namelijk op twee manie ren op concours gaan, op de tradi tionele manier of op de nieuwe manier. De nieuwe stijl houdt een luchtiger programma in, met naast de verplichte werken ook een aantal vrij te kiezen muziek stukken. Het programma van Harmonie St. Catharina is voor het publiek dan ook een lust voor het oor. Zij brengen een mix van filmmuziek en popmuziek ten gehore in de vorm van Lawrence of Arabia, Symphonic Queen en een stuk gebaseerd op het num- Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl mer Overcome van de band Live. Dit laatste stuk, getiteld "Remember Nine Eleven", is speci aal door Stijn Rutten voor St. Catharina geschreven en heeft, net als Overcome, de aanslagen van 11 september 2001 als thema. Daarnaast wordt als verplicht werk het stuk Alpina Saga gebracht, een erg sfeervol stuk waarin zelfs gezongen wordt, dat het verhaal vertelt van.een mooie bergwandeling met zijn verran- derlijke weersomstandigheden maar ook zijn prachtige uitzich ten. De voorbereidingen voor het concours bereiken op het moment zijn hoogtepunt. Na vele extra repetities, groepsrepetities, uitvoeringen en een repetitiedag heeft de harmonie deze week nog iedere avond repetitie, met een rustpuntje op woensdag. Vrijdag worden de voorbereidingen met de generale repetitie afgesloten, om dan zaterdag in de Maaspoort om 15.20 uur al het werk tot een hopelijk goed resultaat te bren gen. Publiek is altijd van harte welkom, zaterdag in de Maaspoort. Verkoop en Reparatie Televisie en video apparatuur, computers, printers, scanners, programma's, videobewerking multimedia, supplies. NU ONDER EEN DAK Swaghoven Service 8 0478 - 58 88 80 8 0478 - 55 00 04 Op Oude Oostrumseweg 12a staan wij samen voor u klaar! wij snel eren op ntwiKKenngen in ae markt, zo Dieden wij maatwerk in financiële zekerheid. OIRLO (0478) 85 04 00 Maatwerk In financiële zekerheid BERGEN (0485)34 8011 www.summa.nl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15