'assion, Pippi en Irish folk Kunst Cultuur ie Rode Wouw Cursus lezen en schrijven Vlooienmarkt Zomaarpop in Oirlo Reizen door de oude Peel is uit Kiss Foreverband in 't Podium i i?. Dansen in de ochtend Limburgse Almanak 2005 «Lichtprocessie raar Lourdesgrot e Locht Hazesavond in café De Uitmarkt Vogelshow Tien jaar hobbymarkt Oud papier Kerstspel aginaj i en maas Donderdag 21 oktober 2004 - Pagina 13 bgramma Schouwburg Venray Je musical Passion, Brazili- Ce show en dans, Life is a ret, Pippi Langkous en ffolk met Ronnie Drew. _wburg Venray presen- |t komende week een geva- 1 menu in de Venrayse tempel. v.d. Ende Musical: Passion, .je groot succes een extra [stelling op zondagmiddag 24 ber, aanvang 14.30 uur. De {erlandse productie Passion 5 met Stanley Burleson, Vera b en Pia Douwes een ware pzetting. Deze bijzondere al zal worden begeleid door jive orkest. De musical is een ^verhouding, waarbij een ipig ensemble de rol van de wereld speelt. In de Neder- jë versie zijn drie musicalster- n formaat: Stanley Burleson jbuust middelpunt en Pia Iwes en Ver Mann als zijn pgsters. Stanley speelt en jt Giorgio - van ongemak naar «lelijke overgave - met een lerieure allure, waarin geen scheid tussen acteren en n meer bestaat. Je zesvoudig Tony Awardwin- I Stephen Sondheim - markant lonist van o.a. West Side j Sweeney Todd en tekst- ijver van musical- klassiekers jttle Night Music en Gypsy - fcte samen met James Lapine Jnaar Pullitzer Prize voor Into I Woods) een pakkende en gerende musical over liefde ssie. Passion werd bekroond Ernaar liefst drie Tony Awards, inder de Tony Awards voor ^te Musical' en 'Beste Muziek'. Londense productie werd nineerd voor de prestigieu- Jaurence Olivier Award voor fcste Musical'. Braziliaanse [w/dansfe,stijn. Kleurrijke kos- jns, sensuele dansen, demon- iitie van samba-instrumenten en Ijeira (acrobatische vechtbe- Jingen). Woensdag 27 okto- faanvang 20.00 uur. Om het aval van Rio te beleven, hoeft :t naar Rio de Janeiro af te rei- Brasil Tropical tovert met r wervelende Latijns-Ameri- e show de theaterzalen om tot een zinderend Braziliaans dansfestijn. Brasil Tropical is een waar spektakel met opzwepende muziek, zang en dans vertolkt door getalenteerde muzikanten, zangers en zangeressen en beto verd mooie exotische danseres sen en acrobatische dansers. Het gevoel wordt gebracht met een enthousiasme dat als een vonk van het toneel op de zaal over springt. Door de meeslepende sfeer en de vele schitterende en kleurrijke kostuums, rijkelijk voorzien van veren en lovertjes, zijn het toneel en de zaal in de spetterende finale een feestend geheel. Brasil Tropical geeft een boeiend beeld van de Braziliaanse folklore door middel van sensuele dansen (o.a. de samba en de salsa), een demonstratie van ver schillende samba-instrumenten zoals de Cuica, de Tamburin en de Pandeiro, een défilé van carna valskostuums en een spectaculai re Capoeira-demonstratie. Life is a Cabaret. Musical, trage die en triomf met Heddy Lester en Frédérique Sluyterman van Loo. Donderdag 28 oktober, aanvang 20.00 uur. Life is a Cabaret is een unieke muzikale vertelling over het leven van Liza Minnelli en haar even beroemde moeder Judy Garland. De twee meest bejubel de en tegelijkertijd tragische figu ren in de geschiedenis van de Amerikaanse showbizz. Moeder en dochter, beiden een kindster, een succesvolle carrière en win naars van vele Awards. Beiden vakvrouwen, maar ook allebei Pippi Langkous (Foto: Luc Monsaert) heen en weer geslingerd tussen emotionele uitersten. Hun han delsmerk: hartveroverende uit bundigheid. In korte scènes wordt hun levensverhaal verteld, gecombineerd met prachtige songs uit het rijke American Song- book, zoals: Over the rainbow, The man that got away, Cabaret en New York, New York. Heddy Lester als Judy Garland en Frédérique Sluyterman van Loo als Liza Minnelli belichten in deze intieme voorstelling de bijzondere relatie tussen moeder en dochter. Zo laten zij zien dat de twee wereldberoemde sterren in een eigen wereld leefden, wat zowel komische als dramatische momenten oplevert. De twee hoofdrolspelers wor den muzikaal ondersteund door een live band die zowel intieme liedjes als grote shownummers speelt. Het verhaal speelt zich grotendeels af in het uitbundige en kleurrijk vormgegeven, appar tement van Liza Minnelli. In de herfstvakantie, vrijdag 29 oktober om 14.00 en 17.00 uur Pippi Langkous, de allersterkste musical voor iedereen vanaf 6 jaar. Pippi Langkous, de allersterk ste musical voor iedereen vanaf 6 jaar. In Schouwburg Venray met een cast van 13 pesonen. Script en liedsteksten van Ivo de Wijs, naar de boeken van Astrid Ling- ren. Ze heeft haar zo oranje als een wortel, een neus als een aard appeltje, zomersproeten en een heerlijke lach. Ze draagt zelfge maakte kleren, twee verschillen de kousen en een paar zwarte schoenen die twee keer zo groot zijn als haar voeten. Als Pippi met haar aap Meneer Nilsson en paard Kleine Witje in Villa Kakelbont komt wonen, veroorzaakt dat nogal wat opwinding in het anders zo rustige dorpje. Els van Kriebelkuch, Ans van Hakkel- hoest en Tante Pastellia zouden Pippi het liefst naar het Kinderte huis zien vertrekken en de politie agent komt niet veel verder dan Huisvredebreuk! Landloperij! Ehm... Parachutistische immigra tie!. Theaterconcert Ronnie Drew (Irish Folk), zondag 31 oktober, aanvang 20.00 uur. Ronnie Drew zette met de Dubliners Ierland op de landkaart. Als bandlid van de meest roemrijke folkband uit de geschiedenis is Ronnie Drew medeverantwoordelijk voor de gigantische folkrevival die sinds de zestiger jaren plaatsvindt. Met zijn Dubliners zorgde hij er voor dat de wereld te weten kwam dat achter het Verenigd Koninkrijk nog een eilandje ligt, namelijk Ier land. Ronnie Drew maakt momen teel een Nederlands Duitse tour met gitarist Mike Hanrahan (ex Stockton's Win frontman) en multi-instrumentalist Siard de Jong (o.a. Bennie Jolink en Danny Guinan). Nu al meer dan dertig jaar toert Drew de wereld over en er zijn maar weinig mensen die hem niet kennen. Voor wie het nog niet weet: zijn karakteristieke zware zangstem laat zich volgens kenners nog het best te vergelij ken met het geluid van steenko len die onder een schoenzool ver malen worden. Vooral in Nederland en Duitsland heeft Drew met zijn band altijd veel succes gehad, afgeladen zalen, tophits en jaloersmakende platen cd verkopen. Sinds 10 jaar werkt hij als soloartiest, is graag geziene gastzanger bij U2, Shane McGo- wan (Portugues) en Elvis Costello. Met zijn terugkomst in het theater is hij weer terug waar het voor hem allemaal begon: als 15-jarig jongetje op de planken in het theater. tjelourdesgrot bij het St. Jozef klooster is sinds enige tijd in ere Held. In de maand mei wordt jr elke vrijdag de rozenkrans Jen. Oktober staat van vroe- jaruit bekend als de rozenkrans- Komende zaterdag zal M de eerste maal een lichtpro- fessie naar de grot toe worden fliouden. Een comité van men- n uit de Paterskerk en de Grote gemaakt zich hiervoor sterk, laterdag om 20.00 uur, aanslui- idaan de avondmis in de Grote Kerk, begint de lichtprocessie. Kaarsen worden uitgereikt bij de ingang van de kerk. Vooropge- gaan door schutterij 't Zandakker en misdienaars gaan de deelne mers aan de processie biddend naar de grot. Daar zal een korte gebedsdienst worden gehouden, met samenzang, ondersteund door de leden van diverse koren. De gewijde kaarsen mogen na afloop mee naar huis worden genomen of bij de grot worden geplaatst. iVV )p donderdag 28 oktober ver- irgt de kring Venray van het 1 üurhistorisch Genootschap in iburg een vogellezing over de Ie Wouw De avond is zoals rujkelijk in het gemeenschaps- 5 in Oostrum (Watermolen raat 1), aanvang is om 20.00 uur. k niet leden zijn van harte wel- n op deze avond. Een van de nlotst D0'ste ro°fvogels in Europa is 1 Hode Wouw. In Nederland wil it's a's broedvogel om uiteenlo- i, cnilc redenen maar niet lukken l vaste voet aim de grond te krij- D, terwijl deze roofvogel net ""r grens in Duitsland en België «in redelijke aantallen tot broe- komt. In Zweden stijgt de 12ig •"'dpopulatie zelfs met spron- jersoo: n In ^et 'aar 200® is Pau' Vos' "np samen met Stef van Rijn een Opulatiestudie begonnen in het oostelijke deel van de Ardennen. We hebben Paul Voskamp uitge nodigd om zijn bevindingen in de vorm van een lezing aan ons voor te leggen. Paul zal in de lezing in gaan op de broedbiologie, het landschapsgebruik, het voedsel en de relatie met de mens aange zien de Rode wouw sterk aan agrarisch landschap gebonden is. Aan het eind van de lezing zal het ons dan ook duidelijk zijn gewor den waarom het in Nederland nog steeds niet gelukt is met de Rode wouw als broedvogel. Of is er nog hoop dat we deze schitterende roofVogel binnen enkele jaren wel kunnen begroeten^als broedvo gel? Ook geïnteresseerde niet- leden zijn op donderdag 28 okto ber om 20.00 uur van harte welkom in het Gemeenschaps huis van Oostrum. e-mail: redactie® «denmunckhof.nl L EN MAAS idagmiddag 24 oktober Wt er in streekmuseum De k in Melderslo appel- en bie- troop gemaakt. Voor het fijne- I werk kunnen bezoekers cht bij de demonstratie kant- Jen. Bezoekers mogen ook 'dit edele handwerk ter hand er Md nemen- Gp de bovenverdie- 1e tu'ei m*\iseen nieuwe wisselexposi- ingericht: Van baker tot - Waarschool. Deze expositie n TOtf Strekking op de eerste se Boyj jjfns'aren nan het begin van de aan "f eeuw. Van oktober t/m april bet museum op dinsdag, don- j in Oti J8reJ0zondaS geopend van ar Sun ^w.delocht.nl). Een van de grootste volkszan gers van Nederland is niet meer. Via de media en een indrukwek kende herdenking hebben we allemaal afscheid kunnen nemen van André Hazes. Voor kroegen en andere horecagelegenheden is hij van onschatbare waarde geweest. Zijn liedjes brachten gezelligheid en sfeer binnen de Nederlandse uitgaanswereld. De roep Om een Hazesavond ont stond dan ook al snel. Tijdens deze avond zullen er uiteraard veel nummers van André ten gehore komen. Ook zullen er con- certbeelden op grootbeeld ver toond worden en liedjes gedraaid worden van de herdenking. Tot slot zal Geert Pelzer nummers zin gen uit het brede repertoire van Hazes. Zaterdag 23 oktober, aan vang 22.30 uur in café De Uit markt. De entree is gratis. In de herfst 2004 organiseert Veldeke-Venray een vervolgcur sus lezen en schrijven in het Ven- rays. Frits Linssen is de docent die allereerst de al behandelde lesstof herhaalt. Daarna wordt de stof uit gebreid en verdiept. Frits heeft onlangs het tweede cursusboek voltooid. De cursus vindt plaats in de herfst in tien, mogelijk twaalf les- avonden (donderdagavonden) van 20.00-22.00 uur en wel in zaal In den Engel. Veldeke nodigt alle belangstellenden uit deel te nemen aan deze interessante cur sus; met name degenen die de basiscursus gevolgd hebben in 1993, in 1995 of in 2003. De kos ten voor deze lessen, incl. lesma teriaal en een kop koffie, bedra gen 45,- voor leden en 50,- voor niet-leden. Lokaal Historisch Platform Ven ray subsidieert mede de cursus. Aanmelding schriftelijk via Post bus 429 5800 AK Venray voor 2 november 2004. 't Verschuldigde bedrag graag voor 10 november overmaken op rek. 15-39-71.002 Veldeke-Venray onder vermelding van: kurzes-Venrods. Wie zich aangemeld heeft, wordt op don derdag 11 november verwacht in zaal In den Engel. Er volgt geen aparte uitnodiging. Informatie bij Frits Linssen, tel. 0478-583302 of Wim Baken tel. 0478-583504. Zondag 24 oktober vindt in café-zaal de Evenaar aan de Merse- loseweg 96 de eerste en mis schien ook wel de enige vlooien markt plaats. Er zullen dan van vele zolders mooie spullen ten toongesteld worden met een leuk betaalbaar prijsje. Ook staan er enkele klapstukken, die per opbod verkocht zullen worden. Men kan het zo gek niet beden ken of het is er te vinden. Vele spullen komen van de zolder van de Volle Maan en de Bonte Koe (die de brand hebben overleefd). Denk hierbij aan tapbenodigdhe- den, sierreclames, glaswerk en vele cd's. Bovendien zijn er oude voetbaltenue's uit de Bonte Koe tijd te veilen. Ook staan er stands waar mensen hun zelfgemaakte spullen aan de man, vrouw willen brengen. Mede door vrijwilligers komende uit de verenigingen van de Evenaar en café de Tijd hopen we er een leuke dag van te maken voor iedereen die nieuwsgierig is. Deze dag zal muzikaal onder steund worden door de in de regio bekende allesspeler en sfeermaker René Smeds. Aanvang 11.00 uur. Vrijdag 29, zaterdag 30 en zon dag 31 oktober houdt Voliere Ver eniging De Vogelvriend uit Ven ray een grote nationale vogelshow. Ruim 50 inzenders showen hier vele soorten kleurka- naries, postuurkanaries en tropi sche vogels uit o.a. Australië en Afrika. Uit dezelfde werelddelen zijn er ook grasparkieten in vele kleuren te zien. Ook zullen er diverse grote en kleine parkieten- soorten uit verschillende wereld delen te bewonderen zijn. Daar naast is er een groot assortiment Europese vogels met hun bastaar den aanwezig, evenals de kleine Afrikaanse prachtvinken die met hun opvallend verenpakje deze show tot een kleurrijk geheel maken. De informatiestand zal u meer informatie bieden over de vogelliefhebberij en het kweken van vogels in het algemeen. Op deze show met zijn rijke schake ring aan kleuren, soorten en for maten aan vogels is het een uitste kende gelegenheid om met deze hobby kennis te maken. De vogel show wordt gehouden in zaal Back in Time, Mgr. Hanssenstraat 29 in Oostrum. De openingstijden zijn vrijdag 29 oktober van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag 30 oktober van 13-00 tot 22.00 uur en zondag 31 oktober van 10.00 tot 16.00 uur. Tevens wordt op zaterdag 30 oktober ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum een receptie gehouden in clublokaal Back in Time. Deze receptie vindt plaats van 19.00 tot 20.30 uur. Voor meer informatie, ook over de vereniging zelf, kunt u terecht bij: Hans Kweens, Bingelkruid 49 in Venray, telefoon (04780)588480, emailadres: han- senmargretkweens@home.nl Zondag 7 november van 11.00 uur tot 17.00 uur houdt de Reu mapatiëntenvereniging Venray, e.o. haar jaarlijkse hobbymarkt in Hotel Asteria Venray aan de Maas- heseweg. Hobbyisten tonen en verkopen zelf gemaakte produc ten. Voor meer informatie, Adrie Koek, tel. 0478-588534. In het weekend van zaterdag 23 en zondag 24 oktober barst in Oirlo de negentiende editie van Zomaarpop los. Zaterdag trappen ze af met Collision. Grindcore, hardcore, trashmetal. Collision heeft het allemaal. De perfecte opener van Zomaarpop'04. Op het soospodium gaat Puch Maxi de zaal op z'n kop zetten. Met serieuze teksten op alom bekende nummers belooft dit een groot feest te worden. Ondertussen staat op het hoofdpodium A Com mon Ground klaar. Deze jonge Duitse punkband heeft al heel wat podiumervaring met optre dens met onder andere Undecli nable, Venerea en Voodoo Glow Skulls en een tour door een groot deel van Europa. Op het soospo dium wordt het publiek vervol gens verwend door Ruis. Deze twee bekenden zullen jullie gaan vermaken met lekkere discoplaat jes en een chille sfeer creëren. De hardcoreband Malkovich uit het westen van het land wilde de hardcorescene een nieuw leven in blazen met een eigen stijl. Met een groeiende naam, vele succes volle optredens en al enkele cd's op hun naam, blijkt dit aardig te lukken. Als laatste band van de eerste dag Zomaarpop'04 treedt Silverene op. De Belgische band heeft in eigen land inmiddels al een erg grote naam weten te zet ten, ondermeer door optredens op Pukkelpop en de Belgische TMF Awards. Met hun aanstekelij ke pop rock weten ze de hele zaal, jong en oud, op z'n kop te zetten. De winnaars van de jaar lijkse Battle of the Watjang ope nen de zondag. Mindless was dit jaar de trotse winnaar na een fel bevochten strijd. Een tweede optreden in Watjang is dus het gevolg. Met Nedermetal met kriti sche teksten proberen ze richting de maatschappij hun mening te ventileren. Als tweede de emo- punk band Go Ape, de band die een half jaar geleden nog als ver loren beschouwen werd is terug. Ze komen sterker terug dan nooit tevoren. Concubine is een bekend gezicht op Zomaarpop. Met lekkere skametal proberen ze het publiek in beweging te krij gen. Ondertussen zijn op het soospodium de jaarlijkse dj's alweer flink aan het mixen en scratchen. Ze beginnen met de jazzy beats van F. Ripley en gaan door naar de funky style van Inde- warrie, de hardere kant met Jape du Marie's Breakbeatz, de progres sive techno van 12" D en tot .slot X-Ception. De grand finale van Zomaarpop '04 moet nog komen. Op het hoofdpodium treedt Weal thy Beggar, bekend van 3FM, Lowlands en Pinkpop, op met lek ker in het gehoor liggende alter native poprock. Een aanrader is hun alom geprezen cd Roxxx In The Disco. Naast de heerlijke ska metal van Concubine presenteert zich ook de Master of Ska, Mark Foggo, aan het publiek. Hij is weer terug in Oirlo met heerlijke catchy ska tunes. De afsluiter van Zomaarpop '04 komt voor reke ning van 4 Fridges. Hun energieke skatepunk brengt de zaal voor een laatste maal in beweging. De entreeprijs is zaterdag €5,- en zondag €7,50. De zaal is op zaterdag vanaf 20.00 uur toegan kelijk en op zondag zullen de deu ren zich al vanaf 14.00 uur ope nen voor het publiek. Met als subtitel "Vaarten in venen, een PeelMondriaan" verscheen vrijdag het boek Reizen door de oude Peel van de Sevenumse schrijver Theo Janssen. Het is de tweede boek van Janssen. Het boek is volgens de schrijver een tocht door de 19e eeuw en laat de werkende mens in Peel- dorpen en -landschappen zien. Het boek is een luchtig geheel met "voor elk wat wils" Ook Ven ray en zelfs Peel en Maas komen in het boek aan bod. Opvallend is de lay out van het werk, met op de linkerpagina's tal van foto's en rechts verhalen. Het eerste exemplaar werd vrij dag overhandigd aan Driek van de Vondervoort, burgemeester van Boekei en voorzitter van de Lan delijke vereniging van Kleine Ker nen. Ook Harry Philipsen uit Ysselsteyn, voorzitter van de Lim burgse vereniging van Kleine Ker nen, kreeg een exemplaar over handigd. Theo Janssen is overi gens met Staatsbosbeheer een intentieverklaring overeengeko men dat hij zijn Peelarchief te zij ner tijd zal overdragen aan Staats bosbeheer. Daar zal het een onderdeel gaan vormen van een hoogveenachrief en documenta tiecentrum in het bezoekerscen trum Mijl op Zeven. Bij de presen tatie van het boek werd bekend dat Theo Janssen is voorgedragen voor de "Zilveren Anjer" van het Prins Bernhardfonds. Een voor dracht gedaan door Jan van Mau- rik, hoofddocent Landschapseco logie van de Universiteit van Amsterdam, gesteund door Staats bosbeheer, de provincie Limburg en de Stichting het Limburgs Landschap. Het boek Reizen door de Peel is o.a. verkrijgbaar bij boekhandel van den Munckhof, Grotestraat 68. AV Venray-Regio haalt iedere laatste woensdag van de maand oud papier op. Op woensdag, 27 oktober worden bewoners van de straten Zandakker, Schutsboom, Vendel, Groenewoltsepad, Kruis straat, St. Franciscuslaan, St. Anto- niusstraat, Paterslaan en de stra ten in Molenklef, Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e.o. Merseloseweg, verzocht uiterlijk 18.30 uur, oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 09.00-13-00 uur de gelegenheid om oud papier, gebundeld of in dozen, te depone ren in de papiercontainer, die geplaatst is aan de Weg in den Berg, hoek Veltumse Kleffen/ Kulutweg. Nadere informatie: tel. 583529 of 582842. PEEL EN MAAS een abonnement waard Toneelgroep Vlasbloem Oos trum presenteert Het loon der Kerstvrouwtjes. De Vlasbloem is al weer enige weken bezig met de repetities voor een kerstspel, met als titel; Het loon der Kerstvrouwtjes. Het betreft een eigentijds kerstspel uitermate geschikt voor een kerst viering van bijvoorbeeld uw ver eniging. Het stuk wordt gespeeld door zes actrices en een acteur en duurt ongeveer drie kwartier. Vanaf half december kunnen zij dit spektakel voor u op de plan ken brengen. Zij hebben reeds een aantal reserveringen staan voor de maand december. INFORMATIE Mocht u meer informatie willen over dit kerstspel, of wilt u boe ken of een reservering plaatsen dan kunt u terecht bij Netty van Reenen. tel. (0478)581562, of bij MiaTacken. tel. (0478)581740. Zaterdag 23 oktober omstreeks 22.00 uur speelt in café 't Podium de uit Hongarije afkomstige Kiss tributeband. De band is niet alleen voor het oor een gelijkenis, ook voor het oog is de link met de legendarische rockband snel gelegd. De Kiss Foreverband is momenteel bezig aan een Europe se tour. Ze doen tijdens deze tour drie plaatsen in Nederland aan, waaronder in Venray. Met de Kiss Foreverband haalt 't Podium een grote internationale naam in huis. De recensies in onder andere de Aardschok en de Oor zijn van dien aard dat de verwachtingen hooggespannen zijn. De Kiss Foreverband geeft de Kiss en rockfanaten het identieke Kissgevoel en beleving mee. Een complete Kiss show die je gezien en beleefd moet hebben met vuurspuwen, bloed, vuurwerk, sirenes, gimmicks, kostuums en natuurlijk de ongelooflijke Kiss- sound. Naast de tribute aan Kiss heeft 't Podium de komende weken tributes aan de Red hot chili peppers en Queen staan. Meer info over deze optredens of over andere optredens is te vin den op www.podiumvenray.nl onder de kop agenda. Op dinsdag 2 november is er een gratis proefles van de cursus dansen in de ochtend in Kunsten centrum Jerusalem. Het is een wekelijkse danscursus, voor vrou wen in de leeftijd van ong. 30 tot 65 jaar, die graag in de ochtend willen bewegen. Verschillende technieken komen aan bod, zoals: moderne dansen, klassieke tech nieken en Afrikaanse bewegin gen, met daarbij spierversterken- de en stretch oefeningen. Tevens wordt er gewerkt aan een dans- combinatie. Dit alles met muzika le ondersteuning. De cursus tart op dinsdag 2 november van 9-30- 10.30 uur. De cursus bestaat uit tien lessen en de kosten bedragen 55 euro. Voor meer informatie: Kunstencentrum Jerusalem, Heu velstraat 4, Venray, telefoon 0478- 585320 E-mail: info@kunstencen- trumjerusalem.nl of www.kunstencentrumjerusa- lem.nl Boekrecensie in Peel en Maas Het naslagwerk over Lim burg, editie 2005 van de Lim burgse Almanak, ligt weer in de boekhandel. Op 256 kleine pagina's leest u alles over Lim burg, op binnenzak- en tasjes formaat. De almanak biedt informatie over bijna alle aspecten van Limburg. Op het gebied van politiek, milieu, historie, cultuur, natuur, radio en tv, toeristische en andere activiteiten in 2005, met adres sen en de kermisdata. Als u niet weet wat er in Limburg te doen is, kunt u altijd de agen da voor het jaar 2005 raadple gen. De omslag van de Limburgse Almanak symboliseert wat Lim burg was, is en zal zijn, met zijn natuur, historische mijnen, oude boerderijen, landschappelijk schoon en moderne industrie. In de eerste 64 bladzijden staat alles over kalenders, jaartelling, katho lieke en protestantse feest- en gedenkdagen, vakantieregeling, de natuur door de jaren heen, maanstanden en astrologie. Een deel is helemaal gewijd aan Lim burgse gemeentes met inwoner aantallen en grondoppervlakte, met bestuur, koopavond en week markt. Het provinciebestuur met gouverneur, gedeputeerden en provinciale staten. In het hoofdstuk historie, heemkunde en volkscultuur, staan alle adressen van heemkun de- en oudheidkundige verenigin gen, een beschrijving van het Lim burgs Geschiedkundig- en Oudheidkundig Genootschap, met zijn publicaties en activitei ten, en uitgebreide informatie over de schuttersbonden en hun jaarlijks feest. Een bijdrage over Veldeke, dat zich ten doel stelt om de volkscultuur van de beide Limburgsen in stand te houden, ontbreekt natuurlijk niet. In zo'n overzicht mogen natuur lijk de bedevaartplaatsen niet ont breken. In de Limburgse Almanak 2005 zijn bedevaartsplaatsen opgenomen die van oudsher bekend zijn, met de heiligen die er vereerd worden of werden, hun feestdag(en) en hun patroon schap. De Limburgse Almanak is tevens een naslagwerk met Lim burgse, gemeentelijke en andere archieven en archivariaten. Maar niet alleen het rijke en interessan te verleden van Limburg, ook het huidige Limburg komt uitvoerig aan de orde. Monumenten, stede lijk en landschappelijk schoon, waaronder molens, kastelen en boerderijen kunt u in de Lim burgse Almanak vinden. Een belangrijk overkoepelend orgaan is in dit geval de Stichting Monu mentenhuis in Roermond. Ook organisaties die zich bezig houden met natuur, milieu en landschap komen aan bod. Zoals het Natuurhistorisch Genoot schap met zijn afdelingen, maar ook de Stichting Natuur en Land schap Midden-Limburg, de Milieu federatie en de vereniging Das Boom. Veel culturele instellingen, zoals Kunstkick en de Stichting Culturele Vorming, alsmede radio- en tv-frequenties en omroepen. Dat de Limburger gehecht is aan zijn geboortestreek en dat het bewaren van het eigen verleden voor hem een belangrijke plaats inneemt, blijkt uit de vele musea en oudheidkamers in Limburg. Elke gemeente heeft een of meer van dergelijke instellingen, soms door de overheid. Na enkele uit gebreide folkloristische artikelen wordt de almanak afgesloten met een aantal erg interessante wetenswaardigheden uit het Lim burg van 1905 en 1955. Kortom: de Limburgse Almanak geeft een goed overzicht van het politieke en culturele leven. De almanak is een uitermate geschikt naslagwerk voor Limburgers, toe risten en anderen die in Limburg geïnteresseerd zijn. De almanak is met 3,90 euro niet te duur en ver krijgbaar in boekhandel Van den Munckhof in Venray. Het is een uitgave van In-Tekst Deurne. samengsteld door Henk van Heu- men, Pierre Adriaensen en Bert Beulens.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13