;DA en liets in PvdA zien afschaffen diftar 5% minder hondenpoep n Antoniusveld Lagerhuis op locatie! Grondeigenaar eist bouwdaims in nieuwe wijk Brabander Cultuurfonds steunt restauratie kerk Barbara Berden Venray mag niet lijden onder fusie woningcorporaties Snel duidelijkheid over milieustation 'A Ook in de winter genieten van uw tuin? Laat ook uw tuin wintermooi maken. Bel voor een najaarsbeurt. GERTJAN REIJNDERS VENRAY 06 20 43 99 57 10.000 euro voor Calimero's Presentatie toekomstbeeld Merselo Praktijk voor Mondhygiëne Patersstraat 16 Venray 0478-514468 U kunt zich nog aanmelden als patiënt let voorstel uenwerking Venray om ug te keren naar een vast ,jrag voor afvalstoffen- ffiog per huishouden, roept erstand op bij de coalitie- rtijen CDA en PvdA. menwerking wil naast het ste tarief nog een toeslag or het aantal gezinsleden, larvoor mogen weer onbe- Erkt containers of vuilniszak en aan de straat worden zet. CDA en PvdA vrezen dat daar- ;asten ee een einde komt aan alle VES goede intenties van diftar. Nu de burgers voor iedere container moeten betalen die ze aan de straat zetten, zijn ze eerder geneigd het afval te scheiden. Toch zag Martin Wijnhoven (Samenwerking) in de commissie Stedelijk Beheer veel voordelen van het afschaffen van diftar. "Want het steekt ons dat goedwil lende burgers moeten betalen voor a-socialen die illegaal afval storten", zei Wijnhoven. "Ons voorstel gaat het illegaal dumpen tegen en de administratiekosten kunnen flink verminderd wor den." Dertig procent van de kos ten van vuilnisophaal en verwer king bestaan uit containermanage- ment en personeelskosten. Samenwerking denkt dat hier grote kostenvoordelen te halen zijn en dat de tarieven daardoor omlaag kunnen. "Maar de prikkel om afval te scheiden ontbreekt dan", meent Gerda van Stelten (CDA). "Er is al voor betaald en de mensen denken toch alleen aan de portemonnee." Roland Zwiebel (PvdA): "Ik denk dat er dan nog weinig burgers zullen zijn die blik of oud papier apart gaan inleveren. Ze gooien voor taan alles in de grijze bak." Martin Wijnhoven vermoedt dat dat wel meevalt. "Want diftar bestaat al zo lang. Veel mensen zullen hun afval blijven scheiden. Het gedrag wordt echt niet alleen bepaald door de portemonnee." Staatssecretais Van Geel geeft de gemeenten binnenkort mee vrijheid bij het ophalen van gft- afval. Nu bestaat nog de wettelij ke ophaalplicht. Het inzamelen van groente, fruit en tuinafval is veel duurder dan het ophalen van restafval. Vooral in het buitenge bied wordt heel weinig gebruik gemaakt van cle groene container terwijl de ophaalwagen wel tel kens de volledige route moet rij den. Wethouder Driessen (CDA) zei dat Venray de vrijheden maxi maal zal benutten. Zo wordt eraan gedacht in het buitengebied voor taan alleen gft-afval op afroep op te halen. Horst aan de Maas heeft een alternatief bedacht waarbij bladkorven mogen worden gebruikt voor tuinafval. In 2005 neemt het college een besluit over de veranderingen bij de gft- inzameling. POOP-SCOOP OPKHMZAKJI HÜNDEBEU TEL COJE CACOTAS SAMASSE CROTTE l0O|s Uio-degradable .■recycleditutcïials FR Patuit Fendijffi Reki&fei&f Moet --Cïï- •V"v De actie om de overlast van hondenpoep in de wijk Antoniusveld te verminderen is een groot succes geworden. De actie is op werelddierendag 2003 gestart met een vlaggetjesdag. Een jaar later is er bijna 75% minder hondenpoep in de wijk. Bij de start in 2003 werden meer dan 650 hondendrollen igeteld. Na een jaar lang actie voe ren heeft de wijkraad afgelopen „zaterdag opnieuw een telling uit- ^f||evoerci. Het aantal is terugge bracht tot 174, een teruggang van bijna 75%. Dit kan nog beter. Nog steeds worden er uitwerpselen gevonden op gras van speelvel den en groenstroken. Onder het motto 'niet elke groenstrook is een hondenuitlaat- strook' is de wijkraad van Antoniusveld op werelddierendag 2003 een actie tegen hondenpoep gestart. Vrijwilligers in rode over alls trokken door de wijk om iede re hondendrol met een vlaggetje te markeren, Uiteindelijk werden er 650 vlaggetjes geplaatst, die overeenkomen met evenzoveel plaatsen waar hondenpoep lag op het openbare groen. Mensen met honden werden aangesproken en kregen informatie. Vervolgens heeft de wijkraad iedere twee maanden het aantal hondendrollen geteld en gepubli ceerd in de wijkkrant. Na de win termaanden waren de resultaten snel zichtbaar. In eerste instantie was er een grote teruggang te zien op de speelvelden, waarna de groenstroken en bermen volg den. Dit resultaat is zeker positief beïnvloed door het onderhoud van het groen in de wijk. Goed verzorgde en periodiek gemaaide grasvelden lijken een belangrijk instrument om overlast van hon denpoep te beperken. De actie kon rekenen op bijval in de wijk. In januari 2004 is een enquête uitgevoerd onder de wijkbewoners. Een groot deel van de respondenten ergerde zich in hoge mate aan de overlast (74%) en een nog groter gedeelte (81%) van de bewoners beoordeelde de actie van de wijkraad met goed of zeer goed Minder tevreden waren de bewoners over de hand having door de gemeente. Bijna 90% had geen mening of beoor deelde de handhaving als slecht. De actie zal vervolgd worden, maar minder frequent dan in het achterliggende jaar. De gemeente heeft al herhaaldelijk bij monde van de burgemeester aangegeven de handhaving te willen verster ken. Juist om de overlast nog ver der terug te brengen is de hulp van handhavers onontbeerlijk. De fusie tussen Wonen Noord-Limburg en wonings tichting Balans mag geen nadelige gevolgen hebben voor Venray en omgeving. Dat heeft de gemeente laten vast leggen in de prestatieafspra ken met Wonen Venray dat een onderdeel is van de fusie- corporatie. De vrees bestaat dat maatschap pelijk kapitaal van het 'rijke' Wonen Venray nu wegvloeit naar Balans dat een veel armere corpo ratie was. Balans beheert wonin gen in heel Limburg. Daardoor kan het voorkomen dat vermo gen. aanvankelijk bestemd voor Venray, nu wordt ingezet voor volkshuisvesting in het voormali ge werkgebied van Balans. De gemeente denkt dat vooral de her structurering van oudere wijken (Brukske, Veltum en Zuid) daar door vertraging oploopt of onvol doende wordt uitgevoerd. In de overeenkomst met Wonen Venray is nu voldoende kapitaal veilig gesteld om grote operaties te bekostigen. Het gaat om het opknappen van oudere wijken, voldoende aanbod van goedkope huurwoningen bij nieuwbouwprojecten, ouderen huisvesting in combinatie met zorg en aandacht voor de leef baarheid. Vooral het herstructure ren van oude wijken is een kost bare aangelegenheid. De woningen moeten worden aange past aan de eisen van deze tijd en daarnaast moet de eenzijdigheid doorbroken worden. Daarom worden bijvoorbeeld twee van de zes flats in Veltum gesloopt. De achtste editie van het Venrayse Lagerhuis wordt georga niseerd door de Venrayse Vrouwenraad in samenwerking met de activiteitencommissie van het Brukske Aktief. Nieuw zoals te doen gebruikelijk op de derde vrijdag van september maar wel op de derde vrijdag van oktober. Dat wil zeggen vrijdag 15 oktober in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske. Inloop vanaf 19.00 uur, aanvang discussie om 19-30 uur. De stellingen hebben betrek king op in Venray spelende kwes ties zoals o.a. groenvoorziening in de wijken, politiek, verkeer en veiligheid. De debators worden uitgeno digd om precies te zeggen waar het op staat, zonder ingewikkelde formuleringen of politiek jargon, gewoon recht voor z'n raap in duidelijke (Venrayse) taal. Zoals altijd is de rode draad die door deze avond loopt: politiek is niet alles, maar alles is wel politiek. De gemeente Venray heeft gedeeltelijk overeenstemming bereikt met grondeigenaar Haegens Holland. Het bedrijf uit Horst is eigenaar van diver se percelen in Brabander die de gemeente nodig heeft voor woningbouw. De onderhandelingen met de grondeigenaren in nieuwbouw wijk Brabander lopen al jaren moeizaam. In enkele gevallen is al c^n onteigeningsprocedure in gang gezet. Dit is ook het geval met de percelen die Haegens in bet deelgebied Laagheide in eigendom heeft. De gemeente is met Haegens wel tot overeen stemming gekomen over twee lappen grond in het gebied Aan den Heuvel. Hier wordt binnen kort gestart met de bouw van 164 woningen in het eerste cluster langs de Beekweg/Noordsingel, tussen de Broekweg en Overloonseweg. De beide perce len hebben een gezamenlijke oppervlakte van-4.210 vierkante meter. Er is haast geboden want °P de grond van Haegens is ook de aanleg van de Nieuwe Overloonseweg gepland. Door "et doortrekken van de Westsingel in noordelijke richting wordt de nieuwe wijk Aan den Heuvel ontsloten. De gemeente betaalt Haegens Holland een prijs van 22.50 euro oer vierkante meter. Dit is in totaal 94.275 euro. Daarnaast heeft het bedrijf elf bouwclaims bedongen. Acht voor projectmatige woningen en drie voor vrijstaande woningen. Deze elf huizen kunnen niet meer in het eerste cluster van 164 wonin gen gebouwd worden omdat alle kavels al zijn vergeven. De bouw- claim van Haegens wordt daarom ingelost bij het tweede cluster van Aan den Heuvel. In november komt er duide lijkheid over de toekomst van het milieustation in Venray. Eigenaar Essent is doende alle milieustraten te verkopen. De gemeente Venray wil het milieustation graag in bezit krijgen. Ze denkt zo een kos tenbesparing van 10 tot 30 procent te kunnen realiseren. Venray werkt hierin samen met de gemeenten Gennep, Bergen en Venlo die in hetzelfde schuitje zit ten. De vier gemeenten hebben een jurist ingeschakeld voor de onderhandelingen met Essent. De gesprekken verlopen niet altijd even soepel, aldus wethouder Driessen (CDA). "Want de gemeenten zijn maar kleine jon gens tegenover het machtige Essent", zie Driessen maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Hij ging nog een stap verder over de energieleverancier dat geen semi-overheidsbedrijf meer is. "Het zijn keiharde jongens", wist de wethouder. "Deze megabedrij- ven zijn ontzettend zakelijk. Essent is een heel andere partner geworden. Ze hebben het maat schappelijk doel helemaal uit het oog verloren." Roland Zwiebel (PvdA) reageerde dat de gemeen ten hun positie niet moeten onderschatten. "Want de 68 gemeenten in Limburg zijn samen ook heel machtig ten opzichte van Essent." Het milieustation aan de Metaalweg is eveneens bestemd voor de inwoners van Meerlo-Wanssum. Indien de gemeente het in eigendom krijgt dan wordt de exploitatie wellicht uitbesteed aan derden. De naam van NLW-bedrijven viel maandag avond. Daar wilde Driessen niet op vooruit lopen. "Maar de kans bestaat inderdaad dat we met een marktpartij in zee gaan." Het Prins Bernhard Cultuurfonds heeft besloten liefst 18.000,- subsidie toe te kennen voor de restauratie van de Castenrayse kerk. De uitkering van dit mooie bedrag zal drie maanden na aanvang van de restauratie werkzaamheden plaatsvinden, hetgeen betekent dat de subsi die begin december zal wor den overgemaakt op de restau ratierekening. Het Comité Restauratie Kerkgebouw Castenray heeft bij een aantal landelijke en provincia le fondsen subsidie aangevraagd en het Prins Bernhard Cultuurfonds is het eerste fonds, waarvan bericht ontvangen is. En wel een uiterst positief bericht! Het bedrag is aanmerkelijk hoger uitgevallen dan verwacht$yas en dit is een geweldige opsteker voor de Castenrayse dorpsge meenschap. Het Prins Bernhard Cultuurfonds is het grootste parti culiere fonds in Nederland dat zich ten doel stelt cultuur en natuurbehoud in Nederland te bevorderen. Het fonds heeft een activiteitenbudget van 16 mil joen per jaar. Dit geld wordt door middel van subsidies, beurzen, opdrachten en prijzen geïnves teerd in wetenschap, beeldende kunst, podiumkunst, monumen tenzorg en natuurbehoud. Te den ken valt daarbij, behalve aan de restauratie van de kunstvolle, gebrandschilderde ramen en het historische. 15e eeuwse priester koor van de Castenrayse kerk, bij voorbeeld ook aan gedeeltelijke bekostiging van uniformen of ins trumenten voor fanfares en har monieën. De Castenrayse fanfare Dorpsklank gaat jaarlijks, evenals vele andere culturele verenigin gen, langs de deuren met Anjerloten. Op deze manier doet de afdeling Limburg mee aan de jaarlijkse Anjeractie. Al sinds 1946 organiseert het Prins Bernhard Cultuurfonds deze actie, waarbij tienduizenden col lectanten met collectebussen de straat op gaan, om geld in te zamelen voor het Cultuurfonds. Daarbij gaat eenderde van het opgehaalde geld direct naar de collecterende vereniging. Ook de fanfare Dorpsklank heeft al enkele keren een substantieel bedrag mogen ontvangen van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Door de aankoop van Anjerloten steunt u, behalve de Castenrayse fanfare, zeer veel andere Limburgse cultu rele stichtingen en verenigingen. En nu dus ook de restauratie van de Castenrayse kerk. Door het bedrag van het Prins Bernhard Cultuurfonds is de geldmeter van het Castenrayse Restauratie comité flink gestegen en men nadert de 50.000,-. De weg is echter nog lang, want het dorp móet ruim 100.000.- bij elkaar zien te krijgen. De totale restaura tiekosten bedragen 415.000.-, waarvan de Rijksdienst voor Monumentenzorg reeds 285.333.- heeft toegezegd. Een normale gang van zaken is reeds jarenlang, dat de provinciale over heid hiervan tien procent, in dit geval 28.533,-, voor haar reke ning neemt en in Castenray was men daarmee enkele jaren gele den in de begroting ook vanuit gegaan. Het Castenrayse Kerkbestuur kreeg onlangs echter bericht, dat de provinciale subsi- diepot leeg was en Castenray zelf moest zorgen voor dit bedrag. Dat dit bericht in de kleine dorpsge meenschap als een bom insloeg, moge duidelijk zijn. Zo kan men toch niet met mensen omgaan. Castenray heeft dan ook bezwaar aangetekend en hoopt dat de pro vincie alsnog de nodige gelden weet te genereren. De inkomsten ten bate van de restauratie van de Castenrayse kerk bedragen inmid dels rui 46.000 euro. De Castenrayse dorpsgemeenschap van 800 zielen heeft inmiddels al ruim 20.000,- uit eigen zak bij elkaar gebracht. Voorwaar geen gering bedrag en de financiële grenzen van het dorp zijn daar mee langzaam maar zeker bereikt. Het is dan ook te hopen dat er binnenkort weer iets positiefs te melden valt van een van de aange schreven fondsen. Wilt u de restauratie van de Castenrayse kerk ook steunen, dan kunt u dit doen door overma king van een bedrag op rekening 12.81.87.573 t.n.v. Parochie H.Matthias o.v.v. 'Restauratie Kerkgebouw'. Castenray zal u zeer dankbaar zijn. Voelt u zich aangesproken? Wilt u meedebatteren? Meldt u aan als kandidaat bij Leonie Cals, tel. 0478-546667 of Petra van Duynhoven, tel. 0478-512293 of Piet Molmans, tel. 0478-511873. De discussie in Venray, aan de hand van een zestal stellingen, met bovengenoemde thema's wordt dit jaar geleid door Petra van Duynhoven. In de jury zit o.a. de winnaar van 2003: Gerard de Beijer. Belangstellenden kun nen na afloop inschrijven om (op eigen kosten) met de winnaar van het Venrayse Lagerhuis (die de reiskosten vergoed krijgt) een bezoek te brengen aan de opna me van een tv-uitzending van het Vara Lagerhuis in Amsterdam. De zaal is voor publiek geopend vanaf 19.00 uur en de discussie start om 19.30 uur precies. De afsluiting is naar verwachting rond 22.00 uur. De toegang is gra tis - u bent van harte welkom om uw instemming of afkeur te laten blijken bij de argumentatie zoals die door de debators naar voren wordt gebracht. Gezien de onder werpen die ter discussie gesteld worden, belooft het een interes sante avond te worden. Het Oranje Fonds heeft 10.000,= toegekend aan peuter speelzaal De Calimero's in Ysselsteyn. De bijdrage is bestemd voor de inrichting van de peuterspeelzaal, die in septem ber verhuisd is naar gemeen schapshuis De Smelehof. Het Oranje Fonds is het grootste, nationale fonds op sociaal gebied. Per jaar keert het ongeveer 15 mil joen euro uit aan organisaties en projecten in Nederland en op de Nederlandse Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds sociale cohesie, participa tie, integratie en sociale veiligheid en vermindert het sociale uitslui ting. Uiteraard zijn bestuur, leid sters, ouders en peuters van De Calimero's zeer in hun nopjes met de steun van het Oranje Fonds en bedanken ze het fonds voor de genereuze bijdrage. Voor meer informatie over het Oranje Fonds kan men terecht bij mevr. Jonne Boesjes, hoofd Communicatie en Fondsenwerving. tel. 030- 6564524. Het toekomstbeeld va nde Venrayse dorpen wordt vast gelegd in een DOP, het dorps omgevings programma. Voor Merselo moet dit programma de komende weken vorm krij gen. Voor de zomervakantie ontvin gen 150 inwoners van Merselo een enquête formulier waarmee zij gevraagd werden om een beeld te schetsen hoe Merselo en zijn omgeving zich zou moeten ont wikkelen. De antwoorden hierop zijn door Ane Siebesma, aanko mend landschapsdeskundige, ver werkt. Donderdag 14 oktober (vandaag) wordt de uitkomst van zijn onderzoek gepresenteerd aan de Dorpsraad. Daarbij zal ook een vertegenwoordiging van de pro vincie Limburg, de gemeente Venray en dorpsraden van de ove rige dorpen aanwezig zijn. Zoals gezegd is de inhoud van zo'n pro gramma bepalend voor het beeld van Merselo in de toekomst. Wordt Merselo groter of kleiner, meer of minder agrariërs, meer of minder industrie, asfalt of klinker wegen, moeten de bossen gekapt worden of juist verder ontwik keld. En zo nog veel meer. De pre sentatie is aan het begin van de dorpsraadvergadering gepland. Aanvang 20.00 uur in d'n Tommes, Grootdorp 40. Make me beautyfull Succes zonder naald of mes Beautytec sim effectieve behandeling Rimpels Littekens Pigmentstoringen Couperose Grove huid Verleden tijd!!! Huidverzorginginst. Eveline Gommans 0478 589210 06 11 10 79 17 Leunseweg 57 Leunen VANAF NOVEMBER 2004 PROFESSIONELE FULL-MOUTH REINIGING •Tanden bleeken «Tandsteen verwijderen Ontstoken tandvlees behandeling Regelmatige controle Voorlichting Verkoop van diverse mondverzorging producten Gezonde tanden en een stralend mooie lach is van onschatbare waarde. Wie wil dat niet? Onze praktijk helpt U daarbij. De tandarts of de mondhygiëniste kan adviezen en instructies geven over mondhygiëne. Twee keer per jaar profi's laten poetsen. Ondanks dat U goed poetst, op vele plaatsen komt de tandenborstel niet. Daarom is een professionele tand- reiniging naar Amerikaans voorbeeld 2 keer per jaar met High-Tech- Apparatuur in onze praktijk een minimale vereiste. JL EN MAAS Donderdag 14 oktober 2004 - Pagina 5

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5