Het Freulekeshuus? ooit van gehoord!' Folfs: 'Het woord is aan de jongeren!' Driessen snapt commotie niet Weekmarkt weg op Grote Markt 'Oversteekplaats Zuidsingel levensgevaarlijk' Toch subsidie voor Huurdersvereniging River aA NIEUW: MENSWEAR STONES /MEYER Brandweer vaak te laat Auto-inbraak Bekeuringen Woods WOMAN Paginal MAAS Donderdag 14 oktober 2004 - Pagina 3 teyn |yaalf Jongerendebatten in Limburg Haast de merken ESPRIT MESX w AATINIBUE do ook sportieve stade Provincie Limburg orga- !ft samen met twaalf jen voor Voortgezet jrwijs Jongerendebatten id het thema Jong zijn in jburg- Gedeputeerde Odile tlfs, verantwoordelijk voor thema: "Ik wil jongeren k écht betrekken bij dit !ina. Jong zijn in Limburg eist een debat met jonge- Bijsturen en 'linken' met iderwerpen die jongeren staar* tagrijk vinden. Dat heb ik ngekondigd en dat wil ik k waarmaken. De jongeren in et rkelder hee - royal i keukei diepint r. 2 vè oud va 684n zijn nu aan het woord.' Vorige week donderdag was het éér ste debat van deze serie in het Raaylandcollege in Venray. Aan de hand van prikkelende stellingen, die betrekking hebben op het beleidsthema Jong zijn in Limburg, wordt gedebatteerd. De Provincie wil samen met jongeren beleid maken en met deze debat ten een wisselwerking tussen de politiek en jongeren tot stand brengen. Voorbeelden van stellin gen zijn: 'Werkloos worden nadat je van school komt is je eigen schuld; wil je werken, dan kun je werken!'. 'Jongeren voelen zich onveilig op grote scholen', 'De jongeren van vandaag hebben geen oog voor de medemens; iedere jongere zou daarom vrijwil ligerswerk moeten doen!' of 'Musea zijn saai, duf en niet nut tig!'. Tijdens de debatten is er ruimte om maatschappelijke onderwerpen aan te kaarten die jongeren zelf belangrijk vinden. Van elk debat wordt een verslag gemaakt. Aan het eind van het debat worden jongeren uitgeno digd deel te nemen aan provincia le jeugdpanels. Deze panels gaan aan de hand van de verslagen con crete voorstellen uitwerken voor de zogeheten Actieprogramma's van Jong zijn in Limburg. Odile Wolfs: "De uitkomsten van de panels moeten vooral gericht zijn op oplossingen. De resultaten van de panels wil ik samen met de jongeren in het voorjaar 2005 pre sentéren aan de provinciale poli tiek met een gezamenlijke bijeen komst in het Gouvernement. De debatten worden gehouden op scholen in Venray, Venlo, Panningen, Roermond, Hom, Landgraaf, Brunssum, Hoensbroek, Kerkrade, Sittard en Maastricht. De leiding van het Jongerendebat is in handen van de school. Voor de jury is een beroep gedaan op Statenleden, jongeren van provinciaal Jongeren Netwerk Limburg, aan gevuld met provirfciale ambtena ren die met jongerenonderwer- pen bezig zijn. Gedeputeerde Odile Wolfs en wethouder Emonts van de gemeente Venray vormen vandaag de jury. Daarnaast gaan zij in een één-op één debat elk de verbale confron tatie aan met een jongere. ingeren in Venray kunnen nergens heen I Vrijwilligerswerk verplichten? ling iNee. Veiligheid? Zou stukken ken. ibeter mogen. Sommige delen an Venray durven ze in het lonker niet in. Beleid van de emeente? Onbekend en shit! fosea? Geen uitgaansgelegen- eden voor de jeugd, torlogsmuseum is interes- it. Freulekeshuus kent nie- nand. Naar aanleiding van het eerste an twaalf provinciale jongeren- i ebatten, vorige week in het I laaylandcollege. trok onze ver- laggever vrijdagavond het Cen tura van Venray in om eens aan Je jongeren op straat te vragen wat zij van de stellingen van dat arum vonden. Waren de gebruik- e stellingen bedoeld voor het uit- tippelen van een provinciaal eleid, de jongeren wilden best wel kijken of ze ook op het 'enrayse beleid van toepassing wen. Over stellingen als 'werke- oos worden nadat je van school is je eigen schuld', 'de jonge- tn van vandaag hebben geen oog 'oor de medemens, iedere jonge- e zou daarom vrijwilligerswerk ooeten doen', 'jongeren voelen ich onveilig op grote scholen' én ^usea zijn saai, duf en niet nut- I' hadden de aangesproken enrayse jongeren een duidelijk nrwoord. De 14-jarige Patrick wist over lijwilligerswerk niet veel te ver- Men, daar had hij zich nog niet n verdiept. Maar om de een of Bdere reden vrijwilligerswerk te aan verplichten vond hij toch te 'er gaan. Veiligheid op school? Nee, onveilig heb ik mij daar nog looit gevoeld. Er zijn wel eens w mzies, vaak door dezelfde "ngeren en meestal bij de brug- lassers want die zijn hyperactief, laar er komt gelukkig wel elke fceek een politieagent op school djehen daar op aanspreekt. Dat "'e agent op school komt zorgt er natuurlijk wel voor dat je je veilig 'iflt op school'. De politiek volgt ™iniel. de gemeentelijke politiek J helemaal niet. Als het gaat om iieen van de jongeren te gebrui- »cn voor het beleid heeft hij wel :en mening: zorg voor wat meer Kngplekken voor de jeugd. 'Nu jinnen we vrijwel nergens heen, je disco's mogen we niet in want lrzijn we te jong voor. Ik ga 's fionds graag naar buiten, maar de Oeeste van mijn vrienden tref ik J^r niet, die zitten thuis achter computer. Die komen niet naar buiten omdat er toch niets voor hen te doen is, we kunnen nergens heen. De gemeente zou wel eens wat meer mogen organi seren. Feesten of zo'. Museum? 'Ja, daar kom ik wel eens. Het Oorlogsmuseum in.Overloon, de oorlogsperiode interesseert mij wel'. Het Freulekeshuus? 'Nooit van gehoord, is dat een museum? Waar, hier in Venray?' NUTTELOOS De evenoude Michael was dezelfde mening toegedaan. 'Er is wel een jongerencentrum in Venray, maar daar komt alleen maar een bepaalde slag jongeren. Je raakt daar 'zo in de wolken', ik voel me daar niet op mijn plek. En van mijn ouders mag ik daar niet heen', weet hij te vertellen. Bij het Podium staan twee mei den van zestien op hun vriendin nen te wachten. Malou uit Venray en Lotte uit Oirlo staan rillend van de kou op hun vriendinnen te wachten. Over het discussief orum hebben ze wel gehoord. Als ze de stellingen horen vallen ze haast van verbazing achterover: 'Wat een vragen zeg!' Werkeloos na je opleiding? 'Het ligt er maar net aan welke richting je hebt gekozen, maar dan nog kun je er zelf niet echt wat aan doen. Het zijn net de omstandigheden waar in je van school af komt. Maar een vakantiebaantje vinden is al moei lijk. Laat staan straks een echte baan!' Op school voelen ze zich veilig. In tegenstelling tot bepaal de gedeelten van Venray. Brukske krijg je hen voor geen goud in na zonsondergang. 'Daar zijn veel buitenlandse hangjongeren. Kijk maar eens hier, ze hangen hier gewoon rond. Het komt nogal dreigend over. Naar binnen in het Podium gaan ze niet, dan vraag je je toch af wat ze hier wel doen. Maar de gemeente zou wel eens wat meer voor de jongeren mogen doen, het enige waar wij legaal heen kunnen is het Podium, al het andere is voor boven de achttien. Voor onze leeftijd is er eigenlijk helemaal niks'. Geen oog meer voor de medemens. 'Waar slaat dat nou weer op?' Vrijwilligerswerk? De Huurdersvereniging Noord-Limburg heeft met succes- bezwaar gemaakt tegen de intrekking van de gemeentelijke subsidie. Na de Volksuniversiteit is de Huurdersvereniging de tweede instelling waar bij de gemeente alsnog over de brug moet komen. In beide gevallen heeft de gemeente Venray verzuimd een redelijke opzegtermijn in acht te nemen. Zowel bij dc Volksuniversiteit als de Huurdersvereniging is dit niet gebeurd. Tevens is verzuimd de instel lingen de wijzen op de AWB en de mogelijkheid tegen het subsidiebe sluit in beroep te gaan. Vanwege de bezuinigingsoperatie werd de sub sidie aan de Huurdersvereniging stopgezet. Bovendien vonden B en W dat de financiële positie van de belangenvereniging zo goed was dat de subsidie genist ingetrokken kon worden. Het college heeft nu besloten met ingang van 2006 de subsidie te beëindigen. De Huurdersvereniging krijgt nog over drie jaar (2003. 2004 en 2005) in totaal 3.420 euro uitgekeerd, Voor betrouwbare vertalingen naar het Engels, zowel zakelijk als privé. Heidseweg 3 5, 5 8l 2 AA Heide, Tel. 0478 580846 E-mail: translationangels@planet.nl 'Nutteloos. Dat zouden ze niet mogen gaan verplichten. Je kunt beter betaald werk hebben, je hebt toch zeker gewoon geld nodig?' Museum? 'Nee. dan zie ik niet zo zitten. Wat? Hebben we in Venray dan een museum?' AFGESCHREVEN Marvin sluit zich aan. Hij is inmiddels 23. Over werken is hij simpel: 'ga eens naar een uitzend bureau. Daar hangen veel vacatu res voor het raam. Ga je naar bin nen vragen, dan hebben ze niets voor je. Die uitzendburo's hebben contracten met bedrijven waar ze regelmatig uitzendkrachten aan kunnen leveren, maar dat wil niet zeggen dat ze ook altijd vacatures hebben ook al hebben ze het raam vol hangen met de mooiste jobs, Dus je kunt altijd zonder werk komen te zitten, ook buiten je schuld. Maar als je werkeloos wordt mogen ze je geen vrijwilli gerswerk gaan verplichten. Het levert geen verdiensten op'. 'Veiligheid in Venray kan beter. Er zou wat meer politie mogen zijn op straat. Maar als ze mij wat min der aanhouden is het ook al leuk! Maar ze zouden wat meer mogen patrouilleren. Museum? Kan boei end zijn. In Amsterdam is een museum over mutanten. Siamese tweelingen en zo. Machtig inte ressant'. Freulekeshuus? 'He, wat? Overslaan!' De Locht in Melderslo? 'Ouwe klommel. Mooi laten zitten. Interessant voor de ouwe lui die herinneringen aan hun tijd op halen, maar voor ons toch niet'. Het gemeentelijk beleid dan? De gemeente? 'Shit!' roept hij uit. 'Zorg voor de mede mens zeggen ze? De gemeente Venray steekt geen vinger uit naar mensen die in nood zitten. En als mensen hier dakloos worden, worden ze door de gemeente een voudig weggestuurd,; afgescho ven. Naar Venlo en vervolgens geruisloos weer de straat op. Pas je niet in de maatschappij dan word je hier in Venray eruit geflik kerd! Mensen die financieel niet meer kunnen zouden geholpen moeten worden. Maar op dat moment hoor je er in Venray niet meer bij'. Marvin heeft het alle maal in zijn eigen direkte omge ving meegemaakt. GELD Vervolgens gaat de verslaggever naar een van de kerkdorpen en loopt eens binnen bij jeugdsoos Iduna in Oostrum. Binnen in de oude watermolen weerklinkt harde muziek. In de gezellige ruimte hangen een dertigtal jon geren rond. Aan een tafeltje zitten een vijftal van hen te kaarten. De oudsten, achttien en negentien jaar, willen wel even 'een serieus gesprekje'. Wietse: 'Iemand die wil werken vindt altijd wel wat in de richting waarvoor hij gekozen heeft. Vrijwilligerswerk zou mis schien wel verplicht mogen wor den, maar dan wel alleen maar als je werkeloos bent'. Veiligheid hebben ze geen probleem mee. in Oostrum zijn weinig problemen menen zij. Oog voor de mede mens hebben ze ook. Zorgen dat ze veilig zijn, daar letten ze wel op in het dorp. 'Er zou wel wat meer mogelijkheden moeten zijn om wat te organiseren. Meestal is dat een financiële kwestie. Alles kost tegenwoordig geld, dus als je wat wilt organiseren heb je gewoon geld nodig. Er is hier voor de jeugd amper wat te doen. Wat we zouden willen? Een band je, dj, een voetbaltoernooi hier op het fort, de jeugdsoos. We zijn met mensen genoeg die wat wil len organiseren, maar voor de soos is geen geld', vervolgt hij. Het gemeentelijk beleid wordt niet gevolgd. Dat is niet interes sant. 'Ze mogen wel war extra geld geven voor de soos hier, zodat die eens opgeknapt kan worden. Voor ons is dat voldoen de'. Museum? 'Wel nuttig, maar helaas niet interessant. Ik ben wel eens naar het Limburgs Museum geweest, dat was wel aardig. Wat? Hebben we in Venray ook een museum? Waar dan? Freulekeshuus? Nog nooit van gehoord. Wat hebben ze daar dan? Ach, dat is van dat ouwer- wetse gedoe! Het oorlogsmuseum in Overloon, dat is wel interes sant'. Ze hangen het hele weekend in de soos. Wat muziek luisteren, wat kaarten en wat drinken. 'We komen wel eens in de Steeg, Time, en de Koets. Wij zijn nou wel oud genoeg om daar binnen te mogen, maar kijk eens rond wat hier zit, die mogen in Venray nog nergens naar binnen!' Veiligheid? 'Er zou wel eens wat meer verlichting rondom de soos mogen komen. Het is hier echt hartstikke donker! Voor de rest is het wel veilig genoeg. Ook in Venray. We hebben geen last van anderen'. Willem meldt dat hij het potje gewonnen heeft. Thijs komt met een nieuw rondje drank. 'Was dat het?' vraagt Willem. 'dan kunnen we verder toenen'. A fsl ~r A R E S sports wear STATE 2!: ART MENSWEAR Bleek 82 Venray Telefoon (0478) 512 304 boxmeer i mannenmode, jeans and casual wear fcr men venray |j casual wear for men Wethouder Driessen (CDA) verwondert zich erover dat in het dorpsradenoverleg beroe ring is ontstaan over de ker missen. De dorpen zijn er niet over te spreken dat de gemeente het aflopende con tract met exploitant Regter met drie jaar heeft verlengd. De dorpsraden gingen er vanuit dat na afloop van het kermissei- zoen er eerst een evaluatie zou komen. "Maar die evaluatie is er in april al geweest", verklaarde Driessen maandag in de commis sie Stedelijk Beheer. "Toen ben ik met een ambtenaar en de gebroe ders Regter in het dorpsraden- overleg geweest." Volgens de ker- miswethouder had dat bezoek een tweeledig doel. Naast de eva luatie wilde hij de ongerustheid over de continuïteit van de dorps kermissen wegnemen. "Want van de acht kermissen zijn er maar drie winstgevend. De andere vijf draaien met verlies en daarin heb ben exploitanten geen interesse." Driessen doelt op de rendabele kermissen in de grotere dorpen Leunen, Oostrum en Ysselsteyn. Terwijl Castenray, Heide, Merselo. Oirlo en Veulen verlies gevend zijn. "Door de acht ker missen in een totaalpakket aan te bieden is het voorbestaan weer voor drie jaar gegarandeerd", aldus Driessen die maandag con tact opnam met Sieb Nijssen. de voorzitter van het dorpsraden- overleg. "Onze beleving was dat na afloop van de contractperiode er eerst kritisch gekeken zou wor den naar verbeterpunten", vertelt Nijssen. "We wilden eerst een eva luatie om zo druk te kunnen uit oefenen op de exploitant. Maar het is nu anders gelopen. De wet houder heeft dit anders ingeschat. Toch willen we nog graag een overleg met hem In de eerstvolgende vergade ring op maandag 1 november komt Driessen alsnog naar het dorpsradenoverleg. "Ik hoop dat dan alle kou dan uit de lucht zal zijn", verwacht de wethouder. Het college van b en w in Venray heeft besloten tot één centrale locatie voor de week markt en wel op het Henseniusplein en het Schouwburgplein. De week markt is op dit moment gesitu eerd op het Schouwburgplein, hetj Henseniusplein en de Grote Markt. Dit houdt in dat de weekmarkt op de Grote Markt gaat verdwij nen en dat de marktkramen ver plaatst worden naar het Schouwburgplein of het Henseniusplein. De eerste week markt 'nieuwe stijl' zal zijn op 18 oktober. Een week later, op maan dag 25 oktober, worden diverse activiteiten georganiseerd om het geheel feestelijk te omlijsten. Voor deze datum is gekozen omdat er meer opkomst wordt verwacht in verband met de herfstvakantie. Er wordt een springkussen en draaimolen geplaatst en er loopt een clown rond. Om 12.00 uur zal wethou der Driessen samen met de leden van de werkgroep Markten een rondgang maken over de markt pleinen. Deze dag is er markt van 10.00 tot 17.00 uur. De gemeente Venray heeft de laatste jaren geconstateerd dat het bezoekersaantal van de week markt terugloopt. Dit is niet alleen in Venray het geval, maar het blijkt een landelijke tendens. Met name de Grote Markt heeft last van een grote terugloop. In het verleden is geprobeerd om de markt -op dit plein 'op te krikken.'^ maar zonder resultaat. In de prak tijk, blijkt dit; plein (voor wat betreft de marktfunctie) nauwe lijks invulbaar te zijn. Er is vanuit marktkooplieden weinig tot geen animo voor de Grote Markt. De gemeente moet rekening houden met de zogenaamde branchelijst. Er staan weliswaar mensen op de wachtlijst maar met de verkoop van artikelen die binnen de huidi ge branchelijst geen standplaats kunnen krijgen. Eventuele meelo pers die een standplaats innemen op de Grote Markt houden het na korte tijd voor gezien. Mede naar aanleiding van signalen op de markt, is het idee geboren om de totale Venrayse weekmarkt nieuw leven in te blazen. Een aantrekke lijke markt op één centrale locatie levert meer winkelend publiek op en dus inkomsten en zal verster kend werken. Het centraliseren van de markt kan als een eerste stap worden gezien naar het opwaarderen van de markt om zo in de toekomst een regiofunctie te gaan vervullen. De voetgangersoversteek plaats op de Zuidsingel, tussen de Plataanstraat en de ingang Brukske, is levensgevaarlijk. Dat zei een verontruste Tiny Grebenjak (Lokaal AktiefJ maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Het zou tevens de reden zijn dat er dit schooljaar geen verkeersbri- gadiers meer bij deze over steek staan. Grebenjak wijst erop dat schoolgaande kinderen uit Brukske op deze plek veel gevaar lopen. "De kinderen vliegen de weg over en de ouders gaan er niet meer staan. De automobilis ten rijden te hard, stoppen niet of pas op het laatste moment, Van handhaving van de verkeersregels is hier geen sprake. Moeten er eerst doden vallen", vroeg het commissielid zich af. Wijkraad Zuid heeft bij het laatste college- bezoek in september 2002 ook gevraagd om maatregelen zodat de Zuidsingel daar veiliger wordt. Tiny Grebenjak drong eveneens aan op een betere beveiliging zoals een loopbrug. "Zodat er ook weer verkeersbrigadiers willen gaan staan." Wethouder Driessen (CDA) sprak tegen dat het college belof tes heeft gedaan aan de wijkraad Zuid. Ook nam hij afstand van de 'suggestieve vragen van Lokaal AktiefWel noemde Driessen het betreurenswaardig dat er een tekort is aan verkeersbrigadiers. "Maar daar kan het college niets aan doen. Er zijn steeds minder ouders of volwassenen die zich hiervoor willen inzetten." De wethouder zei dat de gevaarlijke oversteek nog dit jaar komt te vervallen zodra de nieu we fietsoversteek bij de ingang van Brukske/Lindenstraat klaar is. "Deze voetgangersoversteek wordt dan afgesloten. Zoals dat ook op de Noordsingel bij de Hoeveweg-Nieuweind is gebeurd. Daardoor zal de verkeersveilig heid op de Zuidsingel flink verbe teren." Op 4 oktober, werden de wijk raad Zuid en het wijkplatform Brukske op de hoogte gebracht van de plannen die de veiligheid bij de ingang van Brukske vanaf de Zuidsingel/Lindenstraat moe ten verhogen. Cor Bijl (PvdA) liet namens het wijkplatform weten dat Brukske teleurgesteld is dat op deze plek geen rotonde komt zoals aanvankelijk de bedoeling was. "Onze teleurstelling zullen we ook in een brief aan het colle ge kenbaar maken." Vervolg voorpagina Andere oorzaken zijn de uitge strektheid van de gemeente Venray en het feit dat veel brand weerlieden vrijwilligers zijn die elders hun werk hebben. De gemeente Venray en de brand weercommandant zoeken samen werking met omliggende gemeen ten, meldde Waals. Zo zou Castenray vanuit Horst bediend kunnen worden, Oirlo vanuit Meerlo-Wanssum en Vredepeel vanuit Rips. "Door de toename van de verkeersveiligheid wordt het steeds kritischer voor deze kerkdorpen. De grens van acht minuten halen we er bijna nooit. Er vindt overleg plaats met andere gemeenten maar het heeft haken en ogen. Er zit een kostenpost aan vast. In de eerste helft van 2005 komt er meer duidelijkheid hoe we in de randgebieden de brand veiligheid kunnen vergroten." Waals meldde ook dat het plan is dat een dagploeg van zes perso nen in dienst komt van de gemeente Venray. Er zijn nu al een paar ambtenaren die tevens brandweerman zijn. "We kunnen veel sneller uitrukken als er zes op het gemeentehuis werkzaam zijn. Want nu moeten ze vaak van her en der komen. Het blijkt iede re keer moeilijk ze op tijd hier te krijgen. Maar dit heeft ook perso nele consequenties voor de orga nisatie." In de begroting van 2005 staat dat de overschrijdingsindex niet verder mag toenemen. Commissielid Bisschops vindt dit een verkeerde benadering. "Want de index moet juist, omlaag." Volgens Waals is dit niet te ver wachten. "Alhoewel we ons maxi maal zullen inspannen de uitruk- tijden te verkorten. Ik ben voorlopig al blij als de overschrij dingen niet verder oplopen." De politie heeft donderdag avond twee inwoners van Venray van 19 en 20 jaar oud aangehou den op verdenking van auto inbraak. Rond 23-30 uur kwam de melding binnen dat er zojuist was ingebroken in een auto aan de Omloop en dat de melder achter de twee verdachten was aange rend. Toen de patrouille ter plaat se kwam zagen zij twee personen lopen die aan het gegeven signale ment voldeden. Ze werden aange houden en overgebracht naar het politiebureau, waar ze zijn ingslo- ten voor nader onderzoek. De politie heeft vrijdagmiddag bij een controle op de Hoofdstraat in Meerlo en de Brugstraat in Wanssum 20 bekeu ringen uitgeschreven. De meeste bekeuringen waren voor automo bilisten die de gordel niet droe gen (16). De overige overtredin gen waren het niet-handsfree bellen, het niet hebben van een bromfietscertificaat, geen deugde lijke losbreekreminrichting van een aanhangwagen, een kale auto band. WOMAN """MAN PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW PAULBROUWER NL PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5601 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tfel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk WiDemssen redactie@vandenimmckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail. asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Ttirieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18 00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur, Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00' uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32.50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3