Van bruiloften komen bruiloften' Samen de handen en voeten wassen' ■s Koester uw Monument Internationale kunstgalerie aicast v\®üt Winkeldiefstallen Honderdvijfentwintigste jaargang - week 42 - donderdag 14 oktober 2004 L EN MAAS irrit en Mia Peters 50 jaar getrouwd door Tamara van der Broek) )p 19 oktober aanstaande is alweer vijftig jaar geleden Gerrit en Mia Peters- umans, beiden nu 75 jaar elkaar het ja-woord "We hebben het heel met elkaar." En dat moet •lijk gevierd worden. Op iober komen alle familie- :n, vrienden en buren van stel bijeen om dit te doen. a was achttien toen ze de iioude Gerrit ontmoette "Dat k op een bruiloft van een oom Geren een tante van mij", ver- k Mia Peters. "Van bruiloften tóen bruiloften, zeg ik altijd", Jit Gerrit Peters. Mia woonde jen nog in het huidige Leunen, fhaar ouders op de boerderij. Ijk Gerrit zat in het boerenle- T in Oirlo. liefde op het eerste gezicht het niet: "Het is langzaam feroeid. We kregen pas met 21 Sering." In de voorafgaande hn ontmoetten de twee zich Been op de Venrayse kermis. Met ^besloot het tweetal te trou- j. Ze kregen vier Zonen, van één vier jaar geleden over fed. Met enige verbazing blikken terug op de laatste 75 jaar. "We Èbben toch heel wat ontwikke uen meegemaakt", constateren "De komst van de televisie, fcto's en telefoon", somt Gerrit Ters kort op. "Bij de geboorte p onze eerste zoon had alleen [koster in Oirlo nog telefoon. 0 hele ingewikkelde met 411e- 1 stekkertjes Pas toen onze £rde zoon geboren werd, had- n we zelf telefoon Ook weet rit nog dat hij met os en igen op het land heeft gewerkt, h Mia heeft de koeien nog van Jrad gemolken. "We zouden best fontwikkelingen van de komen- p honderd jaar willen meema- vertelt Gerrit Peters Bend. Inmiddels zijn ze de trot- onta en opa van acht kleinkin deren. "De oudste is vijftien en de jongste is nu vier. Het zijn dus nog echt kleinkinderen." Lange tijd hebben ook Mia en Gerrit, net als hun ouders, een boerenbestaan geleid in Oirlo. "Aanvankelijk hadden we nog akkerbouw en veeteelt. Later heb ben we ons toegespitst op vee teelt: koeien en kippen." Na der tig jaar zijn ze wegens omstandigheden gestopt. En nu, twintig jaar later wonen beiden nog gezond en gelukkig in een huisje in Oirlo "We zijn een half jaar geleden naar dit huis ver huisd. Dat hebben we helemaal opgeknapt, met hulp van de kin deren en zo blijven we bezig." Verveling is er dus niet bij en de geraniums komen voorlopig nog niet het huis in. Gerrit Peters: "Wij hebben bijna iedere dag wel iets te doen. We doen aan jeu de bou les, volksdansen, bejaardengym en zwemmen." Ook fietsen ze veel. "Dan gaan we een tijdje weg met de camper. Lekker ergens in Nederland fietsen." De Veluwe en Drente vindt het tweetal nog wel het mooist om te fietsen. Maar één van de mooiste herin neringen gaat toch wel uit naar de vakanties in het buitenland. Met een boerenbedrijf was dat natuur lijk een hoop geregel. "Twee keer zijn we naar mijn broer in Zuid- Afrika geweest. Die was daar mis sionaris", vertelt Gerrit Peters. Mia vond het geweldig toen zij met hun 40-jarige bruiloft naar de Noordkaap gingen. "Vroeger koos Gerrit altijd de reizen uit. Ik zei altijd: kies jij maar. ik ga wel mee. Maar toen moest ik dus op een grote kaart schieten met een kin derpistooltje en ik schoot dus op de Noordkaap." Niet alleen de Noordkaap vonden de twee prachtig maar ook de rondreis door Indonesië was geweldig. "We hebben eigenlijk altijd van die georganiseerde rondreizen gemaakt. Ons Engels is niet zo goed en zo heb je een reisleidster en kom je precies op de juiste plekken terecht", vinden Gerrit en Mia. "We hebben hard gewerkt en we genieten nog. We hebben het heel fijn met elkaar." Dat is één ding dat ze beiden zeker weten. Gerrit: "Ik zou het zo weer doen." Ze gaan nu dan ook voor hun 60- jarige huwelijksfeest. "Eerst vijftig jaar, dan tien jaar erbij, dan vijf jaar en dan tweeënhalf. En zo gaan we door", lacht Gerrit vast besloten. We hebben dan ook afgesproken dat ik over tien jaar terugkom voor het -volgende .inderen op bezoek in moskee Brukske Basisschool de Foekepot uit rukske bracht in het kader ra een interculturele week Inlopen dinsdag een bezoek- aan de nieuwe moskee aan Kiosk. Een dergelijk bezoek ra veel vooroordelen wegne- en en dat kan het beste beuren op nog jonge leef- d. Ondanks het feit dat Brukske n woonwijk is waar veel derstaligen wonen, en vele reli- 5 voorkomen werd er zeer hui- aangekeken tegen de bouw in het Islamitisch centrum met )skee. De interculturele week school was een prachtgelegen- jd om alle vooroordelen weg te nnen nemen door middel van n bezoek aan het centrum. De ekepot ligt pal naast de mos- e. Abdera Najja, is in Nederland boren, maar zijn ouders zijn tomstig uit Marokko, leidde de tderen op speelse wijze door t Islamitische gebedshuis en rtelde op een even leuke wier over de manier van bidden alles wat daaromheen hoort. De rondleiding begon buiten, »or de deur, aan de voet van de meter hoge minaret. Als >dera uitlegt dat de minaret te rgelijken is met een gewone rktoren begrijpen ze het alle- ttl. Enkele kinderen weten tteen te vertellen dat er boven Verkoop en Reparatie Televisie en video apparatuur, computers, printers, scanners, programma's, videobewerking multimedia, supplies. NU ONDER EEN DAK Swaghoven Service 0478 - 58 88 80 J S 0478 - 55 00 04 Op Oude Oostrumseweg 12a ton wij samen voor u klaar! in de toren iemand gaat staan zin gen. Abdera hoort het allemaal aan en vertelt dat de toren slechts symbolisch is, en dat er echt nie mand boven gaat staan zingen. Evenmin zal er muziek door luid sprekers gaan schallen. Een mina ret werd vroeger gebruikt om de gelovigen op te roepen om te komen bidden. De imam beklom de toren en begon bovenin te zin gen. In later jaren kreeg hij daarbij de hulp van luidsprekers. In Nederland luidde men altijd de kerkklokken om de kerkgangers te waarschuwen dat de kerk dienst ging beginnen. Eenmaal binnen werden de vijf belangrijkste punten over het moslimgeloof uitgelegd. Over de profeet Mohammed, het wassen Kinderen van De Foekepot brachten dinsdag een bezoek aan de moskee in de wijk Brukske om een inderuk te krijgen van de Islam in zijn algemeenheid. uviei namen Deuren Serres "orslerweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl en het bidden. Of het allemaal indruk maakt bij de kinderen zal later in de klas wel blijken. Op het moment dat Mohammed ter spra ke komt merkt de zesjarige Soraya op dat ze vanmorgen een prik heeft gehad. Abdera glimlacht, maar is niet van zijn stuk te bren gen. Geduldig wijst hij de was ruimte en doet hun met gebaren voor hoe zij hun handen en voe ten wassen alvorens de gebeds ruimte te betreden. De kinderen doen het allemaal na en hebben dikke pret. Het toekomstige kamertje van de Imam zorgt even voor verwar ring. In wat straks een soort kan toortje zal zijn staan twee bedden. Deze staan er nog van tijdens de bouw Vanwege de vernielingen en bekladden van de muren heb ben er tijdelijk twee wakers gesla pen. zodat deze bij onraad meteen zouden kunnen ingrijpen en verdere vernielingen zouden kunnen voorkomen. De grote gebedsruimte is nog leeg. Het is voor de kinderen nog moeilijk voor te stellen hoe het er straks uit zal komen te zien als er grote tapijten liggen. Abdera loopt met de groep tot voor een nis. Daar, in oostelijke ligtJVlekka, de Heilige stad. Mekka is de stad waar elke gelovige moslim één keer in zijn leven heen moet gaan. Samen met een van de kinderen doet Abdera voor hoe de moslims doen bidden. Zij buigen eens en gaan vervolgens door de knieën met hun hoofd tot aan de grond, in de richting van Mekka. De ove rige kinderen vinden het wel gei nig en doen mee. In twee rijen staan ze naast elkaar, maken geba ren als deden zij zich wassen en de haren goed strijken, om op die manier zo schoon mogelijk voor Allah te verschijnen. Dat Allah en God eigenlijk één en dezelfde is maakt weinig indruk, maar dat komt waarschijnlijk omdat er bin nen de klassen al meerdere reli gies voorkomen. Ook het feit dat .de mannen en vrouwen helemaal apart zitten in de gemeenschaps ruimte wekt geen enkele verba zing. Abdera vertelt dat God bemerkte dat als de mannen en vrouwen bij elkaar zaten, er over van alles en nog wat gekwebbeld werd maar er nog maar weinig meer gebeden werd, vandaar die scheiding. De kinderen glimla chen eens. Ja, dat gekwebbel ken nen ze wel want dat gebeurt op school ook. Voor de meisjes is het al mooi dat ze samen boven op het balkon mogen gaan zitten. Het meeste indruk maakte toch wel het vijfde gebod dat aangeeft dat men alles moet kunnen delen. Ook het eten. Abdera vraagt aan de kinderen wat ze zouden doen als de honderd lollies zouden heb ben. Samen delen toch? Blijkbaar heeft deze regel zich door de eer der rondgeleidde groepen zich als een lopend vuurtje door school verspreid, want zonder dat de kin deren ook maar een lollie hebben gezien wordt er luidkeels geroe pen: 'Ik wil een paarse!' Stichting Venray Monumentaal Deze week: een monumentje van Devotie de H. Mariakapel hoek Beekweg-Middenpeelweg. Dit bijzondere kapelletje is gebouwd in 1965 en bestaat uit een ronde betonnen schelp met dubbele voet. Een wit Maria beeld met op haar knie het kindje Jezus. Dit merkwaardig bouwsel is ver vaardigd door de Bossche kunste naar van Tillaart. Een geschenk van een firma die de Middenpeelweg heeft aangelegd. In 1963 zaten een aantal mensen uit Venray bijeen en bedachten dat hier eigenlijk een kapel zou moeten staan. Na aanvragen bij de gemeente en goedkeuring werd er toen een kapel gebouwd met daarin een beeld gewijd aan een heilige speciaal door weggebrui kers geëerd. De bisschop keurde de bouwplannen goed en in 1965 werd de kapel geplaatst, ter ere van de H. Maria, Koningin van de Vrede (bron Veldeke). Kent u ook zo'n beeldbepalen de monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitalefoto ter beschik king stellen? Deze kunt u sturen naar het secretariaat, Stichting- Venrav- Monumentaal,p/a Groene Hart 7, 5801 SX VENRAY. E-mail: venravmonumentaal@hccnetnl In monumentale boerderij Sint Anna Venray krijgt er vrijdag 15 oktober een bijzondere galerie bij. Dan opent burgemeester Jos Waals om 19.00 uur in de monumentale boerderij van Sint Anna het AbrahamArt Center van Venraynaar Bram Reijnders. In het centrum wordt kunst geëxposeerd van internationale moderne kun stenaars uit Brazilië, Argentinië, Frankrijk en Duitsland. Vanaf vrijdag is de kunst te bezichtigen en te kopen is in het centrum. De twee openingsweekeinden worden muzikaal opgeluisterd door de New Yorker Ted Robinson wiens verschijning en performance vooral aan Ray Charles doet denken. De oude boerderij van het voor malige St.Anna terrein in Venray is in de laatste maanden omgeto verd in een moderne internationa le kunst galerie waar reeds vanuit heel Europa galeriehouders en kunstinkopers naar de exclusief door AbrahamArt vertegenwoor digde kunstenaars komen kijken. Twee weekeinden zal het AbrahamArt center met haar kunst en muziek open huis hou den voor alle liefhebbers van moderne schilderijen. Henk van Hemert, kunstenaar en direkteur van Van Hemert PubliArt is de gastspreker op het openingsfeest. Er zal een breed scala aan schilde rijen te zien zijn zoals de Braziliaanse schildersensatie Sebastiao Rodrigues. Met zijn weergaloze techniek creëert hij een volledig eigen stijl met een verre abstractie van mensfiguren die daarin de hoofdrol spelen. Rodrigues zelf zal begin volgend jaar de, in Venray beginnende, Nederlandse expositie tour bijwo nen .(www. SebastiaoRodriguesco m.br.) De Argentijnse Julia "Alegria" Ninio is een fantastische aanvulling in het programma door haar bijna magische werken. Haar werk is gemaakt van natuurlijke pigmenten en in haar series van jurken, bloemen en gezichten is haar vrolijk- en zachtheid altijd prettig aanwezig. Ook Ninio heeft zoals vele van de kunstenaars een lange en actieve carrière achter de rug met exposities over de hele wereld waaronder de Verenigde Staten en Italië (www.JuliaNinio.com.ar). De in Sao Paolo woonachtige Dudu Santos is. een bijzonder expressie ve kunstenaar die onder andere door zijn wilde performances in Brazilië, VS en Japan al jaren furo re maakt en nu voor het eerst werk in Europa toont (www.DuduSantos.com.br). De Fransman Pascal Magis is een van de gevestigde Europese kunste naars van welk werk te zien zal zijn. Magis maakt in de Dordogne zijn krachtige abstracte werken die zijn innerlijk vuur verraden (www.MagisArt.com). De in Parijs en Rio de Janeiro woonach tige kunstenaar Roland Urbinati en de Duitse installatie kunstenaar Mathias Flach zullen bij de ope* ning aanwezig zijn. Urbinati was diverse malen deelnemer aan de Bienale van Sao Paolo en als jonge kunstenaar op vaak in de Studio van Salvador Dali te vinden. Naast deze en meer gevestigde interna tionale kunstenaars zullen ook een aantal jonge Latijns Amerikaanse kunstenaars te zien zijn. Na deze twee openingsweek einden van kunst en feest zal de Galerie op afspraak geopend zijn. Contact Bram Reijnders 06- 21566995, Website van de Galerie: www.AbrahaniArt.com Politieagenten hebben een 46-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. Het feit was gepleegd in een supermarkt aan de Kiosk. De man nam twee flesjes bier met een gezamelijke waar de van enkele tientalle eurocenten mee zonder te betalen. De verdachte kreeg een boete van €125,-. Ook werd een 51-jarige inwoonster van Venray aangehouden. De vrouw werd verdacht van het plegen van winkeldiefstal in een supermarkt aan de Veltumse Kleffen. De verdachte bleek twee flesjes wijn met een totale waarde van enkele euro's in haar kleding gestopt te hebben. De vrouw werdt geverbaliseerd en dient een boete van €125,- te voldoen. Verder werd een winkeldief op de Passage aangehouden. Het betrof een 23-jarige Pool. De man had uit een kledingwinkel een t-shirt met een waarde van enkele tientalle euro's gestolen. Via een tolk is de man medegedeeld dat hij een boete van €110.- dient te voldoen voor het gepleegde feit.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15