"Mensen bewust maken van het zwerfafvalprobleem" Ik heb nog geen brief ontvangen' Ouderen en zelfstandig wonen Toch subsidie voor Mondiaal Platform Dorpen willen geen kavels voor projectontwikkelaars Alcohol controles bij sportkantines DIT KAN ALLEEN BIJ DE WIJNPROEVERS Seksueel misbruik Verduistering 27 augustus is mijn vader naar Afghanistan, te zijn naar de van de provincie Pol-e-Khomri, in het arden van het land. De nende vijf maanden zal ik ere week vertellen hoe wij uitzending ervaren, wel pap daar in al wij hier als gezin (om privacyredenen fvordt de naam van de schrijf ster niet vermeld).. Er verschijnt nogal het een en mder over Afghanistan in de ledia. En zodra het over 'onze lannen' gaat krijgen wij een -richt van de ICDP over het hoe en wanneer. Vol ver wachting stemden veel gezinnen afgelopen zaterdag dan ook af op het RTL-nieuws. Daar zou name- 'E ijjk een reportage over het PRT en het Helodet in Afghanistan wor- den uitgezonden. Maar helaas U' de teleurstelling was dan ook erg groot toen het nieuws zich alleen beperkte tot de onrust rondom Kabul en het vertrek van de rijke Afghanen. Die ontvluchten het land nu de verkiezingen van 9 oktober dichterbij komen. Er wordt namelijk nogal wat onrust verwacht aangezien dit de eerste democratische verkiezing sinds lange tijd wordt. In ieder geval hadden heel wat gezinnen voor niets hun videore corders op scherp gezet. En ook mijn getuur naar het scherm leverde niets op. Pap had ons al laten weten waar hij stond, toen de opnames gemaakt werden. Derde rij met zonnebril en baard... Tsja, de beelden zijn er wel, maar we zullen ze nooit zien. Dagblad De Telegraaf vergiste zich ook gruwelijk in de missie toen zij in de krant van 29 sep tember beweerden dat de man nen van het PRT zich bezig hou den met anti-drugs operaties. Dat is natuurlijk niet zo maar ik hoor sommigen van jullie al denken: 'wat doen ze daar eigenlijk?' Een korte samenvatting dan maar voor degenen die het niet meer weten. Om te beginnen zal ik het begrip PRT even verduidelijken, waar de mannen van De Peel bij zitten. Dat staat voor Provincial Reconstruction Team en dat maakt natuurlijk al een hoop dui delijk. Reconstueren... Het land is gewoon een grote puinzooi na al die jaren oorlog en ellende. Van veiligheid valt nog niet te spreken en de regering heeft nog niet veel te zeggen. En om het land weer goed op te bouwen zijn veiligheid en gezag wel noodzakelijk. Er zijn verschillende middelen om de stabiliteit in het land te ver groten. Zo legt het PRT contacten met de lokale en regionale bestuurders en machthebbers en ook met de bevolking zelf. Op die manier kan het PRT het overleg tussen verschillende partijen sti muleren. Door het verkrijgen van inzich ten in de plaatselijke verhoudin gen, kunnen mogelijke bedreigin gen van de stabiliteit tijdig aangepakt worden. En ook kan het PRT assisteren bij het ontwa penen van milities. Doordat de stabiliteit toeneemt, krijgen hulp- organistaties beter de gelegenheid hun werkzaamheden uit te voe ren. Maar niet alle 150 mannen zijn bezig met de bevolking te praten. Sterker nog, dit deel van de missie is maar voor een klein aantal men sen weggelegd. De meesten zijn er om het leven in Afghanistan voor de militairen draaiende te houden. Het kamp moet opge bouwd worden, materiaal moet onderhouden worden, er moet eten op tafel komen, benzine en andere dingen moeten aange voerd worden enz. En dat is dus iets waar mijn pap mee bezig is: transport. Het transport van de post loopt nog niet zo soepel. 'Ik heb nog geen brief ontvangen', zei pap aan de telefoon. En dan doelt hij op de post die met het vliegtuig wordt gebracht, niet de brieven die wij zelf aan mensen hebben meegegeven die later naar Afghanistan vertrokken. Het schijnt dal er een stuk of zeven tien postzakken in Kaboel liggen, maar niemand weet precies hoe en wat, dus liggen ze daar maar in een hoekje. Gelukkig is er nu internet in Afghanistan. Al wordt het wel vechten om een compu ter, want er staan er maar vier op het kamp, voor 150 mensen dus. Maar... we kunnen gaan mailen! En dat zullen we ook doen pap! Je dochter Voor foto's en meer nieuws kunt u ook kijken op website www.afghanistan.web-log.nl Pa9'jpEEL EN MAAS van het thuisfront (6) Donderdag 7 oktober 2004 - Pagina 7 Het zuidelijke Rhönedomein van Le Mas Seraphin ligt vlakbij Chateauneuf- du-Pape. Dezelfde bodem en druiven zorgen voor een vergelijkbare rond en warm kwaliteitstype, vol heerlijk sappig fruit van o.a. frambozen. Deze bijzondere mooie Cötes du Rhone uit het topjaar 2001, welke zeker beter is als 2002, is nu perfekt op dronk, heeft een heerlijke neus en afdronk en is nog zeker 2 jaar op te leggen. Erg lekker bij rood vlees, kaas of zomaar op een gezellige avond en dat voor de extreem lage prijs 2001 CHATEAU DU SERAPHIN AC Cötes du Rhone Adviesprijs 3.95 NU 2.50 netto Zolang de voorraad strekt Merseloseweg 2-8, 5801 CD Venray 0478-515616, wijnhuisvenray@home.nl De Venrayse kerkdorpen willen niet dat de gemeente bouwkavels achterhoudt voor projectontwikkelaars. Zo komen in Veulen vijf van de zeven kavels beschikbaar voor de bewoners en in Vredepeel slechts drie van de zeven. De overige twee bouwkavels in Veulen en vier in Vredepeel komen in handen van een bouw bedrijf dat vanuit het verleden nog een aantal claims heeft liggen bij de gemeente Venray. Theo Zegers (Merselo) meldde maan dag in het dorpsradenoverleg dat dit ook gemeld is in de contact groep woningbouw. "Er is in oktober 2003 gezegd dat er een kans is dat de gemeente deze claims gaat inlossen op de dor pen." De dorpen zijn echter niet te spreken over de communicatie. Ze vinden dat de gemeente hierin tekort geschoten is. "We zullen dit in de contactgroep met de gemeente bespreken", zegt Zegers. "Want we hebben recht om te weten wat er gebeurt en waarom." De dorpsraad van Veulen heeft wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) van volkshuisvesting erop aange sproken. "Want hier is niets over afgesproken. De wethouder zegt we moeten geld hebben", aldus dorpsraadvoorzitter Harrie van Rijswijck. "Hij heeft wel zijn excu ses aangeboden. Maar het is al gebeurd. We hebben hier hele maal niets over te zeggen." Jan Classens, dorpsraadvoorzit- ter van Vredepeel, bekruipt het zelfde gevoel. "We hebben er inderdaad niets over te zeggen. Zo kunnen we niet met elkaar omgaan." Van Rijswijck vraagt zich zelfs af of een dorpsraad op deze manier nog wel zin heeft. "We kunnen er net zo goed mee ophouden..." De stichting Mondiaal Platform Venray behoudt toch een gedeelte van haar subsi die. De gemeente heeft beslo ten de stichting voor volgend jaar 2.000 euro toe te kennen om 'waardevol vrijwilligers werk niet verloren te laten gaan'. Voorheen ontving het Mondiaal Platform jaarlijks 6.000 euro. In de bezuinigingsoperatie is deze subsidie geheel geschrapt. Voorzitter Martin Kuijpers heeft de politiek en de gemeente her haaldelijk gewezen op het belang van mondiale bewustwording ook in Venray. Vorige week zondag organiseerde het Mondiaal Platform weer een succesvolle Derde Werelddag in het Venrayse winkelcentrum. De gemeente heeft in de begro tingspost voor vrijwilligerswerk toch nog 2.000 euro ruimte gevonden om het Mondiaal Platform te kunnen subsidiëren. Ze heeft dit gedaan vanwege poli tieke druk en 'de emoties die dit bezuinigingsvoorstel in de Venrayse samenleving hebben losgemaakt.' Door een relatief kleine bezuiniging zouden veel waardevolle activiteiten vervallen, zo luidt de kritiek. Het bedrag van 2.000 euro is bedoeld voor de organisatiekosten van de activitei ten die geheel door vrijwilligers worden uitgevoerd. Voor de uit voeringskosten kan de stichting een beroep doen op andere subsi diemogelijkheden die de gemeen te biedt. De commissie Ouderen huisvesting Venray organiseert op maandag 18 oktober een thema middag met als onderwerp Ouderen en zelfstandig wonen, gevolgen en de consequenties. De bijeenkomst in De Kemphaan op het Kennedyplein in Venray begint om 14.00 uur. Het programma met de sprekers ziet er als volgt uit: opening door Toon Broeksteeg, voorzitter van de Commissie Ouderenhuis vesting Venray; de commissie Ouderenhuisvesting en het conve nant met de gemeente door Han Verkuylen, beleidsmedewerker Volkshuisvesting gemeente Ven ray; Wonen Venray biedt ouderen de ruimte door Kees van Kampen, hoofd Woondiensten Wonen Venray; Woontechniek en woon diensten t.b.v. veiligheid comfort en zorg door Carl Smeets, con ceptontwikkelaar 3W Vastgoed Maastricht; Zorgen voor vandaag en morgen door Mark Schapendonk, directeur district Venray van de Zorggroep Noord- Limburg en tot slot Welzijn en de Wet op de maatschappelijk onder steuning door Mathieu Emonts, wethouder Maatschappelijke Diensten van de gemeente Venray. De middag wordt geleid door dagvoorzitter Tjeu Wolters uit Oirsbeek. De politie van de regio Limburg-Noord heeft zondag bij verschillende alcoholcon troles bij sportkantines in Midden- en Noord-Limburg totaal zo'n 1300 bestuurders laten blazen. Er zijn tien bekeuringen opgemaakt. De politie is tevreden met dit1 resultaat, ook vanuit het1 publiek kwamen vele positie- ve reacties. Deze controle-1 actie stond in het teken van de BOB-campagne en is gehou den in de provincies Noord-1 Brabant, Zeeland en Limburg.1 De zes zuidelijke politieregio's werkten samen om de alcohol en sportkantine-actie vorm te 1 geven. Verdeeld over de vier districten zien de resultaten er als volgt uit: Roermond 385 blaastesten, 4M overtreders. Venlo: 434 blaastes-' ten, 3 overtreders. Venray: 371 - blaastesten en 2 overtreders. Weert: 136 blaastesten en 1 over-[ J treder. De controles zijn gehou-1 den als inventarisatie van het alco--' holgebruik door automobilisten in sportkantines. De portefeuille-' houders verkeer van de zes Zuid- Nederlandse politieregio's' Ij Limburg-Zuid; Limburg-Noord;- Brabant Zuid-Oost; Brabant- Noord, Midden- en West-Brabant en Zeeland willen het alcoholge-: bruik door bestuurders afkomstig uit sportkantines terugdringen.1 De politie heeft namelijk de stelli-1 ge indruk dat de normen met" betrekking tot het alcoholgebruik i na sporttrainingen en wedstrijden niet al te nauw genomen worden, i Om indicaties over het alcohol-) gebruik van die bestuurders te krijgen, hebben de zes politiere-i j i gio's (die samen de provincies- Limburg, Zeeland en Noord- Brabant vormen) zondag 3 okto-. ber gerichte alcoholcontroles gehouden van 12.00 tot 20.00: uur. In Limburg-Noord hebben] daaraan 58 politiemensen deelge nomen. Op verschillende manie ren is aandacht gevraagd voor de actie. Zo kregen alle sportvereni gingen in de drie provincies enke-, le weken geleden een brief van de] politie. Daarin zijn zij aangespro ken op de gemeenschappelijke verantwoordelijkheden meij betrekking tot alcohol in het verc keer. 3VO nam deel aan de aktic door BOB-pakketten beschikbaa^' te stellen. Deze promotiepakket ten voor de BOB-campagne wer den aangeboden aan alle sport kantines. Hiermee hoopt 3VCj aandacht van de sporters te krij.- gen voor het gevaar van alcohoi en verkeer en het alcoholgebruik in de kantine van de verenigingen in relatie tot het verkeer onder jjj werp van gesprek te maken. I De politie heeft vorige week naar aanleiding van onder zoek een 37-jarige man uit Vriezenveen aangehouden op verdenking van seksueel mis bruik. De man wordt ervaq verdacht op 2 september een 13-jarig meisje uit Overloon seksueel te hebben misbruiko in een hotel in Venray. Hi; werd op last van de officier van justitie aangehouden ir Wierden. c Uit de verklaringen bleek dat de man al enige tijd contact had mei) het meisje via GSM en e-mail. Op initiatief van de man sprak hij op 2 september af met het meisje iri Overloon. Zij werd samen me haar vriendinnetje meegenomen in de auto. Zij reden rond en kwaï' men uiteindelijk bij het hotel irj Venray waar de man een kamei huurde. Het vriendinnetje bleef in het restaurant terwijl het slacht offertje meeging naar de kamer waar het seksueel contact plaatsj vond. Een oplettende getuige ir het hotel, die het niet vertrouw de, schakelde de politie in. D( politie stelde daarop de ouder van het slachtoffertje in kennis De vader heeft aangifte gedaaij van het misbruik van zijn dochter, tje. De verdachte heeft eer bekennende verklaring afgelegc en is inmiddels door de officie, van justitie in vrijheid gesteld. Dc politie zal dossier opmaken er naar justitie sturen. De man za zich over enige tijd bij de rechte moeten verantwoorden. Bleek 82 Venray Telefoon (0478) 512 304 mannenmode, lesns and casual near for men BOXMEER VENRAY ten gedrukt en dat maakt indruk Velen zullen nu gaan nadenken voordat ze iets op straat gooien. De idee voor deze actie is ont staan na een initiatiefvoorstel van de Venrayse afdeling van de Partij van de Arbeid. Dit voorstel werd door de gemeenteraad onder steund en door het college over genomen. En voor de deelnemen de kinderen is het prachtig. Ze zijn een paar uurtjes heel bewust met het zwerfafval bezig, zij zul len zich nog wel eens bedenken voordat ze iets op straat weggooi en. Fantastisch ook dat diverse politici spontaan aanboden om met de groepen om mee op te rui men." Wethouder Mathieu Emonts ergerde zich aan het afval in het centrum. Op het moment dat alle kerkdorpen en woonwijken wer den schoongeveegd leek het in de Schoolstraat wel een gigantische vuilnisbelt. Grote stukken door zichtig plastic waaiden door de straat en bleven achter de lan taarnpalen hangen. Emonts: "Het centrum wordt elke dag schoon geveegd. Ik schrok vanmorgen echt toen ik de troep zag liggen en heb meteen gebeld om het op te laten ruimen. Ik begrijp echt niet waar dat vandaan komt, het is gewoon te triest voor woorden." Eén van de dertig deelnemende groepen was de combinatieklas 5- 6c van basisschool de Foekepot in Brukske. Nurilef, Melissa, Jasmin Sofia Samir en Aurelie staan met nog een aantal leerlingen achter rast met een boeket bloemen. Driessen: "Gerard is als leraar een geweldig voorbeeld. Hij organi seerde eerder al eens op school een dergelijke actie, waar deze Venrayse dag prachtig op aansluit. Voor vandaag wist hij maar liefst zeventig leerlingen enthousiast te maken. Zij hebben een geweldig groot gebied schoongemaakt van zwerfvuil." Loeffen: "Inderdaad hebben wij op school ook een dergelijke actie gehouden. We maakten op een bepaalde dag gewoon een gezamenlijke afspraak met de brugklassers dat een ieder die iets op de grond zag liggen dat ook zou oprapen en vervolgens in de vuilnisbak zou den gooien. Dat werkte positief, en een goed voorbeeld doet goed volgen. Hetzelfde lukte ook met de tweedeklassers. Nu, meer dan een jaar later, zitten die leerlingen een klas hoger en het werkt nog steeds. Een prachtige ontwikke ling! Nu waren er maar liefst zeventig leerlingen geheel op vrij willige basis en geheel op eigen beweging meegegaan. Bij deze groep leeft dit bewust Aanvankelijk zouden wij de stra ten rondom het Raaylandcollege doen. Uiteindelijk hebben deze kinderen, verdeeld over zeven groepen, samen met zeven bege leiders, niet alleen de hele binnen- en buitensingels gedaan maar ook alle woongebieden tussen de sin gels in. Daarbij is ook nog eens de hele hoek bij sporthal De Wetteling opgeruimd, want dat is De politie heeft naar aanleiding van een onderzoek een 21-jarige man uit Horst aan de Maas aange houden op verdenking van ver duistering. De man werd maandag aange houden door de politie bij een tankstation in Assen en in verze kering gesteld voor nader ver hoor. Hij wordt ervan verdacht in september van dit jaar drie proef ritten te hebben gemaakt met twee Volkswagens en een BMW bij garages in Horst en Blerick die hij daarop niet terugbracht. Hij stal bovendien twee kente kenplaten in Venray en Overloon en tankte in totaal zes keer zonder te betalen, onder meer bij tanksta tions in Blerick, Grubbenvorst en Wezep. De Venrayse zwerfvuilactie Venray ruim(t) op!' is afgelo pen zaterdag een groot succes ;eworden. Maar liefst 672 kilo werfafval werd in Venray en e kerkdorpen door scholen n verenigingen opgeruimd. )p het Schouwburgplein werd het verzamelde afval nauw- keiirig gewogen en vervolgens in een gereedstaande vuilnis wagen gegooid. DJ Chess Patelski wist de stem- ïing er goed in te brengen en het •ubliek aan zich te binden met ijn gezellige praatjes en muziek, "elkens weer weerklinkt zijn oodschap over het plein dat afval in de grote vrachtwagen ach- "irhem hoort en niet op straat, jij werd daarbij ondersteund ir een heuse afvalband De icyclers. Muzikanten die trom- ielen op alles wat maar geluid laakt. Bij voorkeur afvalbakken, innen en containers. Wethouder Jan Driessen stond zaterdag te glunderen bij een grote vuilniswagen op het Schouwburgplein. Hij was blij met het succes van de actie. Maar is het eigenlijk niet vreemd om blij te zijn vanwege een grote hoe veelheid afval? Want eigenlijk is bet te triest voor woorden. Jan Driessen: "Het is een ludieke dag, met een ontzettend leuke actie. Maar deze actie is bedoeld om de nensen bewust te maken van het werfafvalprobleem. Nu worden e mensen met de neus op de fei- een dranghek te kijken. De acht en negenjarige leerlingen hebben zojuist samen met juffrouw' Marion in Landweert opgeruimd. Daar haalden zij maar liefst 62 kilo zwerfafval op. Nurilef: "Het was heel leuk. Alleen jammer dat we niet in onze eigen wijk konden opruimen, maar die groepen waren al vol." Nu staan ze vol ver bazing te kijken naar de grote hoeveelheid die andere groepen inleveren en zijn nieuwsgierig wie de prijs naar Eurodisney heeft gewonnen door het juiste totaal gewicht aan ingeleverd afval te raden. Als Bert Linskens met zijn aan hanger het schouwburgplein oprijdt worden er even wat wenk brauwen gefronst. Op zijn aan hangwagen ligt namelijk een win kelwagentje, en die hebben ze in Oostrum helemaal niet. De PvdA- er heeft samen met de Oostrumse voetbalvereniging de straten in Oostrum opgeruimd. Bert Linskens: "In de woonkern viel het wel mee, overal lag wel wat, maar de grootste hoeveelheid is afkomstig van het gebied rondom het station. Ook het winkelwa gentje werd daar in de struiken aangetroffen." Oostrum was goed voor 97,5 kilo. HULDIGEN een gebied waar wij als school nogal veel gebruik van maken. In school is vooraf wel wat publici teit aan voorafgegaan, er zijn twintig uur voorbereiding in gaan zitten. Echt, een prachtig gezicht om de jeugd, gekleed met een oranje veiligheidshesje, met vuil niszakken en bolderkarren door de straten te zien lopen om wer kelijk alles op te ruimen. Eén groot compliment voor deze zeventig personen en hun bege leiders die in totaal 120 kilo op haalden!" Wethouder Driessen mocht nog iemand blij maken. Lotte Claessen uit Leunen wist het meest nauwkeurig het totaalge wicht te raden van het opgehaal de vuil. Zij mag met vier personen naar Eurodisney. Bij verschillen de soorten afval duurt het jaren of zelfs eeuwen voordat zij volledig zijn afgebroken en vergaan. Frietbakjes en frisdrankblikjes blij ven het langst. Van decennia's tot eeuwen toe. De wijken en dorpen zijn nu weer schoon. De vraag is voor hoelang. Op het moment dat iedereen huiswaarts keen waaien in de Schoolstraat nog steeds de grote stukken plastic als vlaggen in de wind. Wethouder Driessen mocht tus sendoor een van de deelnemers huldigen. Gerard Loeffen, docent van het Raaylandcollege, werd vanwege zijn geweldige inzet ver-

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7