oge kosten maatregelen egionella en brandveiligheid ixpositie Venray 60 jaar bevrijd Ifeulen herdenkt edeporteerden WOU Vereniging wil wielerbaan in regio Kinderen de Foekepot op bezoek in moskee 1 Razziaherdenkingen Contactlenzen? Jongerendebatten gestart in Venray Bevrijding van Venray 'Deportatie in het zicht van de bevrijding' KURSTJENS CONTACTLENZEN Winkeldief bekeurd PagitELEN MAAS Donderdag 7 oktober 2004 - Pagina 5 gemeente Venray moet 2 000 euro extra uittrekken in negentien gebouwen atregelen te treffen voor andveiligheid en legioneila. it is gebleken na een inspec- van de brandweer en een lafhankelijk adviesbureau de legionellarisico's van de mecntelijke accommodaties kaart bracht. Het gaat om de volgende gebouwen. De gemeenschapshui zen De Linde (Oirlo), De Gelderkoel (Heide) en De Hoefslag (Veulen), de wijkcentra De Kiosk (Brukske), 't Stekske (Landweert) en 't Schöpke (Veltum), het Turks en Marokkaans centrum, museum 't Freulekeshuus, De Perdstal, 't Trumpke (Zandakker), de Veltumse kapel, De Kemphaan, pand Colsen, de voormalige Dr Poelsschool, jeugdgebouw ADOR en de Oude Watermolen in Oostrum, de gymzaal aan de Langeweg, het kunstencentrum en de bibliotheek Vanaf 2002 zijn er inspecties uitgevoerd bij alle gemeentelijke sport- en gemeenschapsaccom modaties. Er was toen nog geen zicht op de kosten voor noodza kelijke maatregelen. Van het bud get resteert nu nog 22.000 euro zodat er een overschrijding van 150.000 euro dreigt. Na enkele legionella-uitbraken zijn de gemeenten wettelijk verplicht de accommodaties systematisch te controleren en tijdig veiligheids maatregelen te nemen. Het brand veilig maken van de gebouwen is eveneens noodzakelijk omdat anders geen gebruiksvergunnin gen kunnen worden afgegeven. De gemeente is sowieso verant woordelijk voor de veiligheid in haar eigen panden. Schade of letsel bij gebruikers ontstaan door brand of legionella- besmetting kan, indien de gebou wen niet aan de eisen voldoen, grote financiële risico's inhouden.' De kosten van 150.000 euro wor den over een periode van tien jaar afgeschreven. [Van fijanu ^Hntoor ^Md Van 15 oktober tot en met januari 2005 is in Museum lekeshuus te Venray een instelling te zien over de jding van de gemeente mray. Met medewerking van woners en instanties zijn er stbare herinneringen, docu menten en foto's bijeenge- racht die doen denken aan eze periode, die op vele woners uit de gemeente een epe indruk heeft achtergela- In 1944 betekende "bevrijding" oor de bevolking van Venray een orme schok. Het zo rustige eldorp werd getroffen door een uwelijk bombardement dat ngeveer 200 mensen het leven ostte. Vanuit de omringde dor en hadden ongeveer 7000 men- n hun toevlucht gezocht in enray. In deze situatie werd de inval op het met mijnen omge- n dorp geopend met een grote tilleriebeschieting. De daarop ilgende gevechten tussen de ngelse en Duitse infanterie czorgden vele angstige momen- Toen de Duitsers na enkele igen verdreven waren begon- an zij op hun beurt Venray te schieten. Deze situatie werd rmate moeilijk dat besloten rerd te evacueren. Vanuit de önhopen kwamen de mensen te voorschijn om vervolgens hun woonplaats met een paar schame le bezittingen te verlaten om enkele maanden bij, veelal vreem de, mensen in de buurt van Deurne en Helmond te gaan wonen. Begin 1945 keerden zij terug en begonnen zij met de wederopbouw. De tentoonstelling probeert vooral een beeld te geven van de verwoestende impact en het per soonlijk leed dat de bevrijding met zich meebracht voor de inwoners van de gemeente Venray. De werkgroep die zich richt op de deportaties van september en oktober 1944 zal zich ook presen teren in het museum. Parallel aan deze tentoonstelling zal in de kel ders van Sint Servatius door een foto-expositie aandacht worden geschonken aan het leven in de kelders van deze instelling, waar velen tijdens het oorlogsgeweld een tijdelijk onderdak vonden. Met de tentoonstelling in Museum 't Freulekeshuus zal getracht worden een monument in de tijd te maken voor allen die herinneringen hebben aan deze tijd en voor hen die het niet heb ben meegemaakt. Want voor deze laatsten is het ook een deel van hun geschiedenis en zijn wij verbonden met alle Europeanen Voor hen die er niet meer bij kun nen zijn, zijn er nauwelijks treffendere woorden dan die op het Engels kerkhof werden gesproken door een kameraad van Evan Tom Davies: They shall grow not old, as we that are left grow old, Age shall not weary them, nor the years condem. At the going down of the sun and the morning, We will remember them! U bent van harte uitgenodigd om de tentoonstelling te komen bezoeken. De tentoonstelling duurt tot en met 30 januari 2005. Voor de hoogste klassen van het basisonderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs zijn lesbrieven over deze tentoonstel ling beschikbaar. Rondleidingen zijn mogelijk op afspraak. Inlichtingen: Maria van Dorst, 0478 - 583880 (dinsdag, woens dag, donderdag). Openingstijden: woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen op afspraak. Nadat zondag in Leunen een terdenkingsmonument voor edeporteerden in de Tweede Wereldoorlog onthuld werd, is et op zaterdag 9 oktober de eurt aan Veulen om de wangarbeiders uit dit dorp 'P passende wijze te geden- en. Dit zal gebeuren tijdens vn dienst in de plaatselijke •arochiekerk die om 18.00 »ur begint. Aansluitend zal en plaquette onthuld wor- 'en, die op blijvende wijze noet herinneren aan de raz- ia's en deportaties die op 10 tn 16 oktober 1944 in Veulen 'laatsvonden. In totaal wer en daarbij vijftien dorpelin- en door de Duitsers opgepakt weggevoerd. Een van hen was Frans van Ooi, 'fc het zich nog als de dag van isteren weet te herinneren. In iet kader van het scholenproject, 'at een onderdeel vormt van de egionale herdenking, heeft hij ijn belevenissen aan de kinderen 'an groep 6, 7 en 8 van de 'culense basisschool verteld. De •inderen waren zichtbaar onder je indruk van de ontberingen die 'fans en de overige dwangarbei- 'ers hebben moeten doorstaan. °P 10 oktober 1944 vielen pitse soldaten de woning van 3jn ouders binnen, op zoek naar [eschikte arbeidskrachten. Frans zijn broer Toon werden met :en geweerloop met bajonet in de ug gedwongen mee te gaan. Een ®dere broer kon nog net om kappen. Te voet ging het met een aantal kdere mannen uit Veulen naar wstenrav. waar men de wee rich- Afgelopen zondag werd in Leunen bet eerste herdenkingsmonu ment onthuld ting Horst naar Venlo nam. Daar werden ze samen met een grote groep andere dwangarbeiders tij delijk ondergebracht in een kloos ter, dat bewaakt werd door SS'ers. Enkele dagen later werden de dwangarbeiders per trein gede porteerd naar Duitsland. Frans van Ooi kwam in Felbert terecht, waar hij op een plein door een Duitse boer uit de groep gevange nen we_rd geplukt. Het verging hem daar naar omstandigheden redelijk. Hij moest de koeien mel ken en allerlei ander werk op de boerderij verrichten. Het werk op zich was niet echt zwaar en hij kreeg redelijk te eten. Wat wel aan hem knaagde, was de gedach te aan thuis en de onzekerheid over het verloop van de oorlog. Liefst zeven maanden lang was Frans zijn vrijheid kwijt en moest hij werken op de Duitse boerde rij. Regelmatig hoorde hij geal lieerde vliegtuigen overvliegen en in de verte hoorde hij de doffe dreunen van de ontploffende bommen. Frans vond het prima; met veel bommen moést Duitsland de oorlog wel verliezen. Toen dan eindelijk de vrede getekend was en Frans zijn vrij heid herkreeg, ging hij te voet op weg naar Veulen. Soms meelif tend met een bomvolle Amerikaanse jeep of met een legervrachtauto. bereikte hij ten slotte Venlo weer. Hij liep weer op vaderlandse bodem en dat liep toch stukken prettiger. Thuisgekomen kreeg hij een hartelijk en emotioneel welkom van zijn ouders, die zo lange tijd in onzekerheid hadden gezeten. Met angst en beven hadden ze zich maandenlang afgevraagd, of hij nog wel in leven zou zijn. Maar de thuiskomst bracht niet alleen blijdschap. Veulen had het zwaar te verduren gehad en het gezin Van Ooi was zeer diep getroffen. De broer van Frans, die eerder wist te ontsnappen aan de Duitse overheersers, was getrof fen door een granaat en ter plek ke overleden. Een andere broer was eveneens geraakt en gewond. Zijn broer Toon, die tegelijk met hem was opgepakt, had gewerkt als kok in het concentratiekamp Buchenwald en wist de gevangen schap te overleven. Thuisgekomen sloeg het noodlot echter alsnog toe. Achter zijn huis liep hij het veld in en trapte daar ongelukkigerwijze op een land mijn. Hij verloor daarbij zijn beide benen. Naast al dit menselijk leed had de familie Van Ooi ook nog eens veel materiële schade. De boerde rij lag in puin en de koeien, paar den en varkens waren dood. Slechts één schaap overleefde het oorlogsgeweld. Frans van Ooi ver telde aan de kinderen van de basisschool dat hij hoopte, dat ze voor altijd gespaard zouden blij ven van wat hij en al die anderen in de oorlog hebben meegemaakt. Hij hoopte dat de Veulense jeugd een voorspoedig, gelukkig en gezond leven tegemoet zou gaan. Juf Irma en de kinderen van de basisschool vonden het vertellen over zijn ervaringen en emoties in de oorlog van iemand die zo. dichtbij woont, toch heel wat anders dan leren over de oorlog uit boeken. Op zaterdag 9 oktober zal in Veulen een monument worden onthuld ter gedachtenis aan de razzia van 1944. Bij deze grote razzia werden van de Venrayse kerkdorpen Oostrum, Oirlo, Castenray, Leunen, Veulen en Heide 170 mannen opgepakt en als dwangarbeiders op transport gesteld naar Duitsland. Enkele van hen keerden nimmer terug. In genoemde plaatsen zul len herdenkingsmonumenten worden onthuld. Onder auspiciën van het Lokaal Historisch Platform Venray heeft een werkgroep, in nauwe samenwerking met de dorpsraden en lokale heemkunde- groepen, de plannen uitgewerkt. De herdenking van de dramati sche gebeurtenissen en de oprich ting van zes herdenkingsmonu menten wordt mede mogelijk gemaakt dank zij bijdragen van de SNS Bank Venray en Kusters Steenhandel Heide. Tijdens de herdenkingsbijeen komst zaterdag in Veulen zal de heer Ronald Mulders, directeur van de SNS Bank Venray, het bedrag symbolisch overhandigen aan de voorzitter van de werk groep, de heer Jan Strijbos. Firma Kusters stelde gratis het bouwma teriaal beschikbaar. De natuurste nen eedenknlaten worden mede bekostigd door Grondverzet Van Rattingen BV, het Lokaal Historisch Platform en de dorpsra den. De bijeenkomst in Veulen begint om 18.00 uur met een her denkingsdienst in de kerk van Veulen. Omstreeks 19.00 zal het monument worden onthuld. Tijdens deze plechtigheid zal de overhandiging van de sponsor cheque plaats vinden. De Venrayse werkgroep heeft een kleine expositie ingericht die te zien zal tijdens de open dag van de SNS Bank op 16 oktober aan staande. Daarna wordt deze expo sitie verplaatst naar museum 't Freulekeshuus. De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving houdt op dinsdag 12 oktober een bijeenkomst met als thema De Bevrijding van Venray. Hans Steenmetz, ritmeester b.d ver zorgt vanaf 19.30 uur een lezing in zaal 't Brugeind aan de Hoofdstraat 74 in Meerlo. Na zijn bewonderenswaardige uitleg over de bevrijding van Horst, geeft Steenmetz nu op zijn eigen uit voerige wijze uitleg over de bevrijding van Venray. Deze bevrijding vond exact zestig jaar geleden plaats. Behalve leden van de bond zijn introducé's en ande re belangstellen van harte wel kom. Zestig jaar geleden heeft het Duitse leger razzia's uitge voerd in een groot aantal Limburgse dorpen. Heel wat jongemannen zijn toen voor een lange periode gede porteerd naar Duitsland om in de oorlogsindustrie en landbouwbe drijven te werk gesteld te wor den Het vreselijke transport en de tewerkstelling onder erbarme lijke omstandigheden heeft ver schrikkelijk leed gebracht, bij de slachtoffers uiteraard maar ook bij de families die plotseling beroofd werden van een vader of zoon. Velen van de gedeporteerden zijn omgekomen; wie terug kon keren heeft littekens overgehouden voor het verdere leven. Peter Crins c.s. uit Leveroy heb ben een film met interviews gemaakt, interviews met mensen die feitelijk betrokken waren bij de verschrikkingen in 1944 hier in Limburg en ginds in de slaven arbeid in Duitsland. Deze historische film van onge veer één uur zal op dinsdagavond 12 oktober om acht uur in De Witte Hoeve door Veldeke-Venray vertoond worden. Daarnaast zal Sjaak Gommans uit Oirlo zijn per soonlijke ervaringen vertellen over de tijd die hij noodgedwon gen in Duitsland moest doorbren gen. Aanvang 20.00 uur, voor leden en andere belangstellenden. Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 In het Raayland' College in Venray is donderdag (vandaag) een serie van twaalf jongerende batten die de Provincie Limburg deze maand organiseert op scho len voor het Voortgezet Onderwijs in Limburg van start gegaan. Hiermee worden jonge ren uitgenodigd actief mee te den ken en mee te praten over provin ciaal beleid dat gericht is op jongeren. Aan de hand van stellin gen, die betrekking hebben op het beleidsthema 'Jong zijn in Limburg', werd gedebatteerd. De provincie wil samen met jongeren beleid maken en met deze debat ten een wisselwerking tussen de politiek en jongeren tot stand brengen. Tijdens de debatten was er ruimte om maatschappelijke onderwerpen, die jongeren zelf belangrijk vinden, aan te kaarten. Gedeputeerde Wolfs en wethou der Emonts van Venray gingen elk een één-op-één debat aan met een jongere. Verder jureerden beiden de jongerendebatten. Aan het eind van het debat werden jonge ren uitgenodigd deel te nemen aan provinciale jeugdpanels die concrete voorstellen voor de zogenoemde 'Actieprogramma's' van Jong zijn in Limburg gaan uit werken De uitkomsten van de panels moeten gericht zijn op oplossingen en ideeën. De resulta ten van de panels worden in het voorjaar 2005 met een gezamenlij ke bijeenkomst in het Gouvernement gepresenteerd aan de provinciale politiek. Ondernemersdag TWC Noord Limburg Een aantal jaren geleden is op initiatief van een aantal Noord-Limburgse (ex) topwiel- renners, waaronder Martin Teunissen uit Ysselsteyn, de vroeger alom bekende wieler vereniging TWC Noord Limburg nieuw leven ingebla zen. TWC was en is een presta- tieve wielervereniging die in de jaren negentig alleen nog statutair bestond. Inmiddels is TWC Noord Limburg weer een snel groeiende KNWU wedstrijdvereniging, met een Race-en ATB-afdeling en wordt er stevig aan de weg getim merd. Zo organiseert de vereni ging sinds vorig jaar diverse tijdrit ten en jeugdwielerdagen en vinden steeds meer jonge regiona le wielerfanaten via TWC de weg naar de wieier- en ATB wedstrijds port. TWC heeft echter nog meer ambities. Om het jeugdwielren- nen en de prestatieve wielersport weer op de Noordlimburgse kaart te krijgen is er een wielerbaan en vaste trainings accommodatie nodig. Om dit te realiseren zoekt de vereniging samenwerking met ondernemers, overheid en andere verenigingen in de regio. Een groep ondernemers heeft zich bereid verklaard een voortrekkers rol te gaan vervullen om verdere plannen te ontwikkelen en uit gaan voeren. Het idee is om in een Noordlimburgse gemeente een multifunctioneel sportcentrum te gaan bouwen, met accommoda ties voor het wielrennen, schaat sen, skeeleren en faciliteiten op het vlak van milieuvriendelijke Venraynaren Martin Teunissen (1.) en Jack Lenssen zijn twee van de initiatiefnemers die TWC Noord-Limburg nieuw leven hebben ingebla zen. bedrijfshuisvesting, eventueel in euregionaal verband. Op een relatiedag die TWC op 12 oktober a.s. voor ondernemers en bedrijven organiseert wordt hier verder op ingegaan. Rond het thema "Hoe wint u een aanspre kende tour etappe" worden onder nemers uitgenodigd om actief te beleven hoe het is om een dag als renner van een echte wielerploeg door te brengen. Ex-Tour de France wielrenners Ad Wijnands en Twan Poels en topskeelerster en schaatster Tijn Ponjee leggen deze dag uit hoe het er in de top echt aan toe gaat. De relatiedag is een leuke moge lijkheid voor ondernemers om kennis te maken met de wieler sport en inside informatie te krij gen over tactiek, teamwork, voor bereiding, seizoensplanning, mentaliteit en training. Niet alleen belangrijke succesfactoren in de sport maar ook voor bedrijven! Het programma is als volgt: 09.00 uur: onvangst met koffie en vlaai 10.00 uur: wielertocht en MTB rit, naar keuze 14.30 uur: sportdiner 15.45 uur forumdiscussie "Hoe wint u een aansprekende tour etappe?" 17.15 uur: informele afsluiting Resort Arcen is deze dag de gas theer. Ondernemers en bedrijven die zich willen opgeven kunnen dit doen via het volgende email adres: info@twcnoordlimburg.nl. Men kan ook contact opnemen met Venraynaar Jack Lenssen onder nr: 06-53313838. Lenssen is sinds 2003 voorzitter van TWC en mede-organisator van deze dag. In het kader van de intercultu rele weken brengen de kinderen van basisschool de Foekepot dins dag 12 oktober een bezoek aan de moskee in de Venrayse wijk Brukske. Hoewel de moskee nog niet geopend is staat hij al lang naast de school te pronken en is iedereen nieuwsgierig naar wat er gaat gebeuren en hoe het er bin nenin uitziet. Het team en de ouders van de Foekepot vinden het erg belangrijk dat kinderen leren omgaan met alle culturen, die er in Nederland en de wereld te vinden zijn. Daardoor kan er wederzijds respect ontstaan en verdraagzaamheid. Zeker nu hier en daar de standpunten van mos lims en christenen tegenover elkaar lijken te staan is het goed om te zien en te merken dat dat eigenlijk helemaal niet nodig is. Op de Foekepot zitten kinderen met een katholieke, moslim of hindoe-achtergrond, maar ook zonder geloof. Het is een school met een fijne sfeer van saamhorig heid en een veilige leeromgeving voor alle kinderen. De Foekepot en de moskee zijn gewoon buren van elkaar. Veel aspecten van het moslimgeloof zijn ook terug te vinden in het christendom. Ook hun normen en waarden hebben veel overeenkomsten. Daarom was het bestuur van de moskee blij met het initiatief vanuit de school en willen ze graag alle groepen één voor één een rond leiding geven. Daarbij zal er door Abdera Najja ook iets verteld wor den over de vijf zuilen van het geloof en zal hij de kinderen laten zien hoe moslims bidden. Verdere informatie kunt u krijgen bij Julienne van Well of Ger Claessens van de Foekepot (tel. 0478-550224). Vrijdagmorgen is in een winkel aan de Vierlingsbeekseweg in haar woonplaats Overloon een 33-jarige vrouw aangehouden. Zij bleek bij controle niet alle goederen aan de kassa van de winkel te hebben afgerekend. In haar tas werd nog voor ruim 12 euro aan niet-betaalde goederen aangetroffen. De vrouw kreeg een boete opgelegd van 125 euro. Gj-aat kw kart kit Kaar de romantiek in. de beste Engelse tHintradities? VAN MIERLO P Spiegelt u zich aan de Engelsen bij uw plannen voor een nieuwe tuin? Samen met Rien van Mierlo komt u tot de uitvoering van een ontwerp waarin romantiek en melancholie onmiskenbaar zijn terug te vinden. Compleet met vijvers en bestrating zo u wilt. En onderhoud niet te vergeten. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314S93

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5