e Po en De Bloeiende aagden Kunst Cultuur Leerlingen maken kennis met kunst Lezing schrijver/wielrenner Peter Winnen Cabaret in Gryphus Derde seizoen strijkkwartetten in Theehuis Hoe overleef ik, met/zonder jou? Kinderboekenweek De Locht Klinkende Munt Concert EN MAAS Donderdag 7 oktober 2004 - Pagina 15 ramma Schouwburg Venray etheater, komisch met theatergroep De cultuurbotsingen in en cabaret van De Maagden. Schouw- Venray presenteert de de week verschillende -tie stromingen. idden tot het sneeuwt!, jile familie- en theatervoor- 1 dag 10 oktober om 14.00 n om 16.00 uur. Met Bram rVlugt, Ottolien Boescho- ïans de Wit, Jorik Buijs en Utermark Een muzikale elling voor het hele gezin, turen van de 5 bewoners sneeuwbol. met nostalgi- kleurrijke en fantasievolle spreken jong en oud aan. dden tot het Sneeuwt zijn -e dingen die er gebeuren de allerkleinsten, het ver is voor de basisschoolkin- Én en de dubbele bodems die steken, zijn bedoeld voor vol- senen Schudden tot het luwt speelt zich af in een •uwbol, waarin je het even laten sneeuwen door de bol hudden. «nisch stijlvol toneel De Po [theatergroep De kale. Dins- |l2 oktober, 20.00 uur. Na het fces van De Klucht van de cnaar van Bredero zetten de urs van Theatergroep De Kale lieuw hun tanden in een nedie van een befaamd, maar niet meer gespeelde toneel rijver. De Fransman George deau (1862-1921) was een tester in het creëren van krank- mge. hilarische situaties, ten met de kleurrijke, directe :lstijl van De Kale staat dit int voor een bijzonder komi- e en stijlvolle toneelavond, handelaar in porselein staat het punt een ambtenaar van ministerie van Defensie te ont- gen. die voor de soldaten van Franse leger op zoek is naar geschikte po. Wanneer het listerie voor zijn onbreekbare seleinen po zou kiezen, zou de ielaar met deze grote order in £.klap binnen zijnDe con- \tie van zijn zoontje gooit alles ter behoorlijk in de war ida Müjde, cultuurbotsingen, lag 13 oktober, 20.00 uur. ir komen wij vandaan?' 'Waar zijn wij hier? 'Waar gaan wij Ir toe?' Onthult de tijd, laag na tg, ook werkelijk de kern van ^Is onbedekt ook ongeremd? :dekt dan gesloten? Na deze lulling behandelt 'de mens ia' in haar algemene beschou- igen de Nederlandse cultuur vertelt zij over erkenning, her- ling en de pottencultuur van id. Actueler dan ooit is een ijpend collage over de groei trends in Nieuw fland. In de afgelopen jaren Funda Müjde een geheel eigen positie veroverd als actrice. Inhoudelijk is Funda scherp en actueel en stopt zij haar teksten vaak in een hilarisch maar herken baar jasje. Na afloop van een voor stelling bedankt het publiek haar als ze weer eens de wind van voren heeft gekregen. En ja, eigenlijk is ze de ideale schoond ochter waar de scherpe kantjes maar niet vanaf willen. In 2002 won Funda Müjde de Cosmic Award voor haar artistieke moed en inzet voor de multiculturele samenleving. In 2004 ontving ze de Triomfonderscheiding; de Triomf drukt de betekenis uit van de inbreng van vrouwen uit etni sche minderheden aan de samen leving en geeft hier meer bekend heid aan. September 2004 is de bundel ABT uitgekomen met al haar verschenen columns uit de Telegraaf. Cabaretvoorstelling van De Bloeiende Maagden Apostelen met I.N.R.I. Vrijdag 15 oktober, aanvang 21.00 uur. De Bloeiende Maagden hebben gesproken met de Here zelf en hij heeft hen gevraagd de leugens te rectifice- Cabaret met De Bloeiende Mciagden(Foto Joris van Benne- kom) ren. Zij hebben reeds 10 aposte len bereid gevonden hen hierbij te helpen. In navolging daarvan kunt u gaan kijken naar I.N.R.I. De ongeautoriseerde versie. Het ware verhaal van Jezus Christus Een theatervoorstelling is het allang niet meer. Wat dan wel? Een kerkdienst, een zitting in waarheid, een muzikaal bombar dement. Advies: makkelijk zitten de kleding. ijeenkomst Literair Café in Theehuis Tot en met 16 oktober wordt voor de 50e keer de Kinder boekenweek georganiseerd. Gedurende tien dagen is de aandacht gevestigd op het Gouden Feest van de Kinder boekenweek. Bij zo'n verjaar dagsfeest hoort natuurlijk Muziek. Als speciale actie kost het lenen van een muzieked tijdens de hele Kinderboeken week maar 0,25 per week. In de bibliotheek hangen muziekinstrumenten, is er aan dacht voor muziekboeken en lied- jescd's. Ook is er muziek te horen. De muziekschool Venray zal vijf openbare muzieklessen verzorgen in de bibliotheek. Dins dag 12 oktober van 16.00-16.45 blokfluit en woensdag 13 oktober openbare lessen viool, blokfluit, zang en klarinet van 13 30 uur - 17.30 uur. In de Kinderboeken week 2004 heeft de Jeugdbiblio theek een aantal activiteiten geor ganiseerd: op woensdag 13 oktober kunnen de kinderen geschminkt worden tussen 14.00 en 16.00 uur. In de Jeugdbiblio theek kunnen de kinderen mee doen aan de Kinderboekenquiz 2004. Met deze Quiz kun je testen of jij al een echt leesfeestbeest bent. De antwoorden staan vanaf zaterdag 16 oktober op www.kin- derboekenweek.nl. Omdat de Kinderboekenweek het Gouden feest viert wordt er aandacht besteed aan 50 jaar Gou den Griffels en Penselen. Natuur lijk is er ook aandacht voor de boekenvriendjes en de boeken helden uit heden en verleden. Tot 6 januari organiseert de Jeugdbi bliotheek het leesprogramma Hel den sterren en idolen voor kinde ren van 4 tot 8 jaar. Algemene informatie over de Kinderboeken week kan online opgezocht wor den bij www.kinderboeken- week.nl. Wie naar de website van de Bibliotheek Venray surft, www.obvenray.nl vindt meer informatie over de plaatselijke activiteiten De openingstijden van de Bibliotheek Venray zijn als volgt: dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Op vrijdag 8 oktober vindt in het Vierlingsbeekse jonge rencentrum Gryphus een cabaretvoorstelling plaats van Karin Bruers. In Gryp hus speelt zij haar eerste avondvullende voorstelling: Bruers Hl. Eerst moest er gestudeerd, gereisd, gebaard en opgevoed worden. Maar toen kon Karin Bruers haar mond écht niet meer houden en haar eerste soloprogramma was een feit. Een soloprogramma maar dan wel met een vriendin: Anya. Niet alleen voor de gezelligheid, de auto en omdat ze naast haar slanker lijkt, maar vooral als noodzakelijk tegenwicht. Bruers weet dat zij de wijsheid niet in pacht heeft -haar vriendin Anya overigens al helemaal niet-, maar vraagt zich wel af wie dan wel. Haar moeder? Onze minis ter-president? De man van Anya? Eigenlijk is een mensenleven te kort om te kunnen spreken maar zeker te kort om nu nog te zwijgen. Karin Bruers speelde twee achtereenvolgende jaren op De Parade, is stand-up comédienne en Master of Ceremonies in de Comedytrain en bij.de Vlaamse stand-up groep Bonjour Micro en is presentatrice van de Caba- restafette en het Leids Cabaret Festival. Gryphus in Vierlingsbeek is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Karin Bruers begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaarten a 9 euro telefonisch te reserveren via (0478) 631802 of 630508. Reserveren via internet is moge lijk via de Gryphus website www.gryphus.nl. Op zondag 10 oktober wordt in Streekmuseum De Locht in Melderslo de jaarlijkse Cham pignondag gehouden. Tijdens deze dag staan de culinaire en teelttechnische aspecten van de champignon centraal. In een grote wok worden smakelijke hapjes bereid, er wordt cham pignonbrood gebakken en via een antieke veilingklok zijn champignons te koop. Elders in het museum is de levenscy clus van de champignon 'Van sporen tot eindproduct' in beeld gebracht Dit jaar wordt, behalve aan de champignon, extra aandacht besteed aan paddestoelen in het algemeen. Dr Yang Zu, werkzaam bij het Praktijkonderzoek Plant en Omgeving, zal een presentatie ver zorgen over het gebruik van padde stoelen voor medicinale doelein den Diverse andere standhouders zoals IVN en Staatsbosbeheer zijn deze dag van de partij en Mieke van Uden presenteert keramisch werk, deels afgestemd op de cham pignondag. Voor de kinderen is er gelegenheid om zelf een bakje champignons te plukken. Tevens mogen zij tasjes kleurrijk versieren met speciale champignonstempels. Kortom: voor iedereen een inte ressant programma, op een bijzon der sfeervolle locatie dat u niet mag missen. Dankzij de medewer king van enkele bedrijven is het museum op deze dag gratis toegan kelijk!! De Champignondag vindt plaats op 10 oktober van 13 00 tot 17.00 uur Het museum is op die dag gratis toegankelijk! Zie ook www.delocht.nl Het Kunstencentrum Jerusa lem heeft afgelopen dinsdag in samenwerking met het Raay- land College voor de derdejaars VMBO-leerlingen de zogenaam de kunstendag georganiseerd. Tijdens deze dag werden de leerlingen in de gelegenheid gesteld om in aanraking te komen met diverse kunstdisci plines. In de ochtend werd een 24-tal workshops gegeven waar onder Braziliaans percussie, Djembé, fotografie, dans, strip tekenen, dit geridoo, tattoo, edelsmeden, schilderen, zang etc. Iedere leerling kon twee workshops volgen. De leerlin gen bleken over het algemeen zeer enthousiast te zijn over het geen door het kunstencentrum geboden werd. Als afsluiting van deze dag bezochten alle leerlingen een theatervoorstel ling in de schouwburg. De voor stelling van Leon van der Zan den was speciaal geënt op de doelgroep van deze dag. Ook deze voorstelling werd zeer goed ontvangen. Op vrijdag 8 oktober om 20.00 uur wordt in het Theehuis Het Odapark het derde seizoen geo pend van de vrijdagavondconcer ten van Stichting Strijkkwartetten Nederland (SSN). Een feestelijke opening, want het Goffriller Kwartet, bestaande uit Elisabeth Perry en Richard Wolfe, viool; Prunella Pacey, altriool en Melissa Phelps, cello, heeft een gast uitge nodigd: de cellist Johannes Goritz- ki. Op het programma staan het Strijkkwintet uit 1896 van de Nederlandse componist Samuel de Lange jr. (1840-1911) en het Strijkkwintet (1828) van Franz Schubert (1797-1828). Vooraf gaand aan het concert (om 19.15 uur) geeft Clemens Kemme, muziektheoreticus en -analyticus verbonden aan het Conservatori um van Amsterdam, een inleiding over de twee strijkkwintetten van Schubert en De Lange. De historische achtergronden van de werken en live gespeelde muziekfragmenten geven het publiek een extra luisterdimensie mee voor het concert van deze avond. Er zijn nog kaarten voor zeven tien euro per stuk te koop bij Stichting Odapark, Merseloseweg 117, Venray, telefoon 0478- 513690, en vanaf een half uur voor aanvang aan de zaal. Op dit eerste concert is er ook nog de mogelijkheid om abonnementen (70 euro) aan de kassa te kopen. Op zaterdagavond 9 oktober vanaf 20.00 uur uur verzorgt het Harmonie Orkest Noord-Limburg samen met het gemengd koor Sezako In Concert in De Wingerd in Sevenum, een luchtig, boeiend en afwisselend programma. Sezako staat onder leiding van Erik Munten en Sjef Klinkers diri geert het Harmonie Orkest Noord-limburg. De namen van beide dirigenten hebben model gestaan voor de titel van dit con cert. Boekrecensie in Peel en Maas J Bijna iedereen kent Peter finnen, en in Venray zeker, (tomers, eerst maakte hij naam lis wielrenner en daarna als chrijver. Sinds het verschij- van zijn debuut Van San- nder naar Santander is hij als ilumnist verbonden aan NRC ïndelsblad en diverse tijd- kiften. Peter stond mede to de wieg van het Literair afé Venray-regio en draagt dat °g altijd een warm hart toe. ondag 10 oktober is hij er te ist In het Theehuis in Venray trtelt hij dan over zijn schrij- trechap. Peter Winnen (1958) groeide op iet een droom: wielrenner wor- tn En hij werd uiteindelijk ook en van de grootste en bekendste ielrenners van Nederland Hij 'as prof van augustus 1980 tot 'et 1991. De overwinningen die i in zijn carrière behaalde, zijn oogtepunten in de Nederlandse 'eetgeschiedenis. Bij zijn debuut 1 de Tour de France won hij de pgrijkste bergetappe, de oninginnerit Alpe d'Huez. Tevens ron hij als meest succesvolle ebutant de witte trui. In de jaren !rna won hij nog tweemaal een an de belangrijkste bergetappes de Tour (Morzine 1982, Alpe Huez 1983) en in 1983 eindigde 4I derde in het algemeen klas- ement. Na zijn wielercarrière begon e[et Winnen met schrijven. Hij "teerde in 2000 met Van San er naar Santander: brieven uit Peloton. In dit boek beschrijft z'jn opkomst en zijn carrière. Van de wielerdromen van een puber en de eerste jaren als ama teur, de kennismaking met het wielermilieu en het debuut als profrenner, tot de Tour de France, de eerste overwinningen, de onmenselijke inspanningen, de media, de vrouwen en de doping. Het is de geschiedenis van een grote droom die op sommige momenten een nachtmerrie werd. Van Santander naar Santander werd zeer lovend besproken. NRC: "Peter Winnen toont zich in zijn debuut een begaafd en zorg vuldig stilist, met een scherp oog voor details." Inmiddels zijn er meer dan tienduizend exemplaren van het boek verkocht. SPORTCOLUMNS Na het verschijnen van zijn' debuut werd Peter Winnen door NRC Handelsblad gevraagd om wekelijks een sportcolumn te schrijven. Hij vertelt daarin niet alleen over wielrennen en andere sporten, maar ook - met beide benen weer op de grond - over het leven na de topsport. Daarnaast is er plaats voor observaties en filoso fische mijmeringen. Ook aan het blad Fiets levert Peter Winnen maandelijks een bijdrage. Een ver zameling van zijn columns is gebundeld in Valse Start en andere sportstukken (2002). Ook dit boek kreeg lovende recensies en vond een groot publiek - inmiddels van Peter Winnen, foto Gé Hirdes sport- én literatuurliefhebbers. In 2004 verscheen weer een bundel: Stoempwerk en andere verhalen. De bijeenkomst met Peter Win nen wordt muzikaal omlijst door Mirjam Aarts (zang, gitaar). Mirjam heeft haar muzikale sporen reeds verdiend in het Venrayse. In groe pen, onder andere Puur Puree, en als solist, veelal met eigen repertoi re. In het voorjaar van 2004 bracht zij de cd Zeg, luuster 's èfkes uit. met Venrayse luisterliedjes. De bijeenkomst in Het Theehuis in het Odapark aan de Merselose weg begint om 11.30 uur De entree kost 8 euro, donateurs krij gen 2 euro korting. Het is weer aan tussen Rosa en Neuz. Helaas hangen er donkere wolken in hun z(w)evende hemel. Rosa's moeder is erg down na Alexa nders dood en Rosa heeft haar handen vol aan het huishou den en aan haar broerje, Appie Garnaal. Dankzij Neuz kan ze alles aan, denkt ze... Maar nóg een verhuizing? Weg van Neuz? Alweer naar een andere school? En een wel héél behulpzame buurman? Dit boek gaat over afscheid nemen en opnieuw beginnen. Over jezelf durven zijn en over keuzes maken. Over moeders en dochters en vooral over liefde en vriendschap. Met veel survival- tips, e-mails en MSN! Voor ieder een met/zonder verkering, met/zonder depri-moeder en met/zonder masker. Schrijfster Francine Oomen is geboren in Laren. De Saartje en Tommie-serie, samen met Dagmar Stam, was haar eerste internatio nale succes. Daarna volgden vele vprenten)boeken. die ook in ande re landen verschenen. Toen haar eigen kinderen groter werden, ging Francine ook voor oudere kinderen schrijven. Haar grote doorbrak kwam met de Hoe over leef ik.... -serie, waarvan dit het zevende (en waarschijnlijk niet het laatste!) deel is. In totaal heeft Francine ruim honderd boeken gemaakt. Hoe overleef ik. met/zonder jou? Is te koop in boekhandel Van den Munckhof, prijs: 11.99 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15