Geslaagde jubileumviering jbij Jong Nederland 'Veertig graden in de schaduw' Open dag zorgboerderij De Moostdijk i Provincie op zoek naar projecten Amerikaanse schoolbus naar Raayland Lezing over Jan Poels Ingezonden ol Diefstal m&ieipf.' Vliegtuigen Volkel naar Kirgizië Niets! linaf pEEL EN MAAS Donderdag 16 september 2004 - Pagina 7, Afgelopen zaterdag heeft Jong jNederland Venray zijn 40-jarig jubileum gevierd met een dag vol •activiteiten. Na veel gebeden in de ochtend om niet meer regen 'ging om 14.00 uur de activiteiten middag voor de jeugd van start. iLeden en niet-leden in de leeftijd van 5 t/m 16 jaar waren van harte .welkom op dit feest. De middag ■werd georganiseerd door Jong 'Nederland Limburg in de vorm van de Koempoelantoer. Een pro ject ter ondersteuning van de jeggd op de Molukken in samen werking met de Novib, COS- Limburg en St. Sunrise. In twee hoeken van het terrein stonden een luchtkussen en een groot podium. Op het podium stonden twee entertainers de kinderen te vermaken met als onderwerp de Molukken. Bij de inschrijving kre gen de kinderen een koempoelan- toerpas met sleutelhanger en pet. Verder verspreid over het veld waren allerlei spellen die met de koempoelantoerpas gespeeld kohden worden. Vragen, weetjes, recordpogingen etc. Ook de fer vente knutselaars konden hun hart ophalen bij de creatieve acti viteiten. De goden waren Jong Nederland goed gezind en heb ben de hele middag de zon laten schijnen. Voor alle kinderen was er nog een suikerspin, popcorn en kipnuggets. 's Avonds was de leiding zelf aan de beurt. Na een overheerlijk buffet werd om 20.30 uur ook de aanhang op het feest verwacht. De organisatie had voor een leuke avondvulling gezorgd in de vorm van enkele wokshops circusactivi teiten. Op ballen en tonnen lopen, acrobatiek en jongleren. Lachen, gieren, brullen dus. Daarna nog even in de late uurtjes door feesten en gezellig samen een drankje nuttigen. Die avond hebben ze nog afscheid genomen van Door Luijpers (beheer clubge bouw), Marlies Geuyen (leidster en bestuurslid) en Lonneke Arts (leidster). Zij stoppen met hun activiteiten voor Jong Nederland Venray. Ook dit jaar start er weer een nieuwe groep bij Jong Nederland. Alle meisjes uit groep 2 en 3 van de basisschool zijn van harte wel kom om vanaf woensdag 22 sep tember eens te komen kijken. De groepsavond start is van 18.00 tot 19-00 uur. De eerste vier keer kan je even komen snuffelen. Vind je het leuk dan kun je lid worden van Jong Nederland Venray. Voor meer informatie over deze nieu we groep kun je contact opne men met Evelien: 06-23135377. Voor meer informatie over Jong Nederland kan er tijdens de groepsavonden gebeld worden naar Jong Nederland, 511458. Ervaringen van het thuisfront (3) hof Op 27 augustus is mijn vader vertrokken naar Afghanistan, om precies te zijn naar de hoofdstad van de provincie Baghlan, Pol-e-Khomri, in het noorden van het land. De komende vijf maanden zal ik iedere week vertellen hoe wij deze uitzending ervaren, zowel pap daar in Afghanistan, al wij hier als gezin (om privacyredenen wordt de naam van de schrijf ster niet vermeld). En ook deze week weer tele foon uit het Verre Oosten. Al liep in eerste instantie niet alles zo gesmeerd met de verbinding. Pap kreeg bij ons thuis namelijk de bezettoon, terwijl het toestel hele maal niet bezet was! De hoorn lag er ook goed op, dus heeft pap ons maar mobiel gebeld. Ik vind het toch verbazend dat het allemaal kan tegenwoordig. Een klein sig naal dat vanuit- Afghanistan de ruimte wordt ingestuurd en weer in Nederland de aarde bereikt en dan óók nog de juiste telefoon weet te vinden! Dan mag het ook wel een keer mis gaan met de ver binding. Er moest heel wat bijgepraat worden in tien minuten, want het blijkt dat ze tien minuten mogen bellen. Oma en opa waren er ook, maar oma wilde persé niet met papa praten. Ze vond dat mama die korte tijd maar met pap moest verbellen. Uiteindelijk, na wat aandringen, moest ze er toch nog aan geloven en heeft ze ook maar één zinnetje gezegd. Ook mijn broertje heeft nog een halve minuut gekletst. Gelukkig heeft mam al onze dagelijkse avonturen in een brief van 20 A-4tjes samen gevat Deze gaat morgen mee naar Afghanistan, samen met een tweede groep militairen bestaan de uit 28 man. Genoeg tijd dus voor pap om kort over zijn dagen daar te vertel len. Hij moet elke ochtend om 6 uur opstaan. Om 7 uur is het appel en 's middags wordt er van wege de hitte drie uurtjes siësta gehouden. Veertig graden in de schaduw en 55 graden in de zon bedragen op dit moment de dage lijkse temperaturen. Heel wat anders dan dat vieze herfstweer dat we hier hebben. Van herfst zal papa dit jaar overigens geen last hebben. Herfst en lente bestaan in Afghanistan praktisch niet. Het weer verandert van de ene dag op de andere van hartje zomer naar ijzige winter. Ook de nacht valt al vroeg op de dag. Om 18.30 uur is het al donker. Van een collega die nog in Nederland vertoeft, hebben we gehoord dat het internetcafé (met zekerheid het eerste internetcafé in heel Afghanistan) nog op zich laat wachten. Waarschijnlijk komt dit er pas in december, voorals nog is men op zoek naar een stof vrije plek in het stoffige Afghanistan. En wij schrijven hier ondertussen wel door met pen en papier... )05: De Provincie Limburg is in huis-aan-huisbladen in de Peelregio gestart met een advertentiecampagne om de bekendheid van de subsidie mogelijkheden via het CERES- programma Noord- en Midden-Limburg te vergroten. In de advertenties doet de Provincie een oproep om de subsidie uit het Europese sub sidieprogramma te benutten. Alleen al voor 7 gemeenten in de Peelregio is nog 12 mil joen subsidie beschikbaar. Het CERES-programma Noord en Midden-Limburg, het Europees stimuleringsprogramma voor de Peelregio, biedt nog tot en met 2006 volop kansen op medefinan ciering van projecten voor de ver sterking van de regionale econo mie. Deze impuls is bedoeld om duurzame economische ontwik keling samen te laten gaan met het versterken van natuurlijke, landschappelijke en milieuwaar den. Op dit moment is nog circa 12 miljoen beschikbaar voor het zogenaamde D2-gebied, bestaande uit de gemeenten Horst aan dé Maas, Sevenum, Helden, Bezoekers van een circuit aan de Bakelsedijk in Merselo zagen zon dagmiddag dat er van verschillende geparkeerde auto's mistlampen en verstralers waren gestolen. In een auto met een Pools kenteken zag iemand lampen liggen waarvan hij een stel terug kende als zijn eigen dom. Toen een 33-jarige man uit Tomaszow Mazowiecki en zijn 28- jarige kompaan uit Lodz bij de auto kwamen zijn zij ingestapt en weg gereden. Bezoekers blokkeerden hen echter de weg met hun auto's. Daarbij raakte een geparkeerde auto behoorlijk beschadigd. Beide mannen zijn even later door de politie aangehouden en voor verder onderzoek in verzekering gesteld. Meijel en delen van Venray, Venlo en Nederweert. Het programma- management van CERES is con creet op zoek naar projecten op het gebied van: het ontwikkelen van een agra risch bedrijventerrein of -centrum en de landschappelijke inpassing hiervan; natuur-, water- en milieuont wikkeling; het ontwikkelen en revitalise ren van bedrijventerreinen en bedrijfsverzamelgebouwen het ontwikkelen en aanleggen van gebouwen, inrichting en aan schaf van installaties voor onder zoek en onderwijs (niet regulier) en de ontwikkeling van technolo gie- en kenniscentra; investeringen in fysieke of harde toeristische infrastructuur; versterking van de concurren tiepositie van het MKB, zoals haal baarheidsstudies, productontwik keling, clustervorming, kennistransfer; versterking van de concurren tiepositie van het toeristisch bedrijfsleven, zoals samenwer king, vernieuwing, promotie en marketing; professionalisering van het human resourcebeleid, flexibilise ring van de arbeid, versterking van de samenwerkingsstructuur op de arbeidsmarkt; versterking sociale cohesie en culturele identiteit, zoals dorps vernieuwing, sociaal-maatschap pelijke voorzieningen en netwer ken. dsr fmuj- s outecme t/eeiuM-iv e&eveece ft&rreu'ueieuceu eiuce- ü/k uiers eau pe Met een grote Amerikaanse schoolbus door Nederland toeren langs scholen. Dit gebeurt in het kader van de introductie van een nieuwe Engelse lesmethode Making a Start voor de onder bouw van het voortgezet onder wijs. Van 20 september t/m 2 november rijdt de enorme gele schoolbus langs diverse scholen (vmbo, havo en vwo) in Nederland. De bus doet op 30 september het Raayland College in Venray aan. Op deze manier worden de docenten en leerlin gen verrast. Docenten Engels kun nen in de bus kennismaken met deze nieuwe lesmethode. Zo is er de mogelijkheid een presentatie bij te wonen, gratis beoordeling sexemplaren in te zien en deze mee te nemen. Voor alle bezoe kers van de bus ligt er een leuke verrassing klaar. Ook voor nieuwsgierige leerlingen is er een aardigheidje. Als afsluiting van het bezoek wordt namelijk een foto gemaakt van de leerlingen en docenten bij de bus. De foto's zijn via www.makin- gastart.nl te downloaden. Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. houdt de eerste bijeenkomst van het seizoen 2004/2005 op maandag 20 sep tember. Omdat zaal Het Trefpunt op deze datum niet beschikbaar is, zal deze bijeenkomst plaats vin den in het gebouw van de Molukse Gemeenschap, Kiriwennopad 1, Venray. Aanvang 19-30 uur. Na de bestuursverkiezing is er een lezing door drs. A. Krolt over pro fessor doctor Jan Poels. Jan Poels werd in 1851 geboren in Oostrum. Hij studeerde in 1875 af als veearts en vestigde zich in Delfshaven. Hij had veel belang stelling voor het werk van Koch en Pasteur, die ontdekten dat bac teriën en virussen besmettelijke ziekten veroorzaakten. Hij richtte, met steun van de Gemeente Rotterdam in 1890 een laboratori um in waar veel onderzoeken gedaan werden naar ziektever wekkers van infectieziekten. Hij legde de resultaten van de onder zoeken vast in rapporten. Jan Poels ontwikkelde ook sera en vaccins, waarmee hij dieren ging behandelen en wist in 1904 in Rotterdam de Rijksseruminrichting (RSI) tot stand te brengen. Veel pas gediplomeerde veeart sen gingen wetenschappelijk onderzoek doen bij het RSI en promoveerden dan in Bern, omdat dit in Nederland nog niet mogelijk was. Jan Poels werd hoogleraar aan de medische universiteit in Leiden en professor aan de Veeartsenij Hogeschool in Utrecht. In 1921 werd hem het ere-doctoraat verleend in de Diergeneeskunde in Bern. Poels was niet alleen een groot weten schapper, hij was ook een aardige attente man met veel vrienden, die leiding gaf aan een staf enthousiast medewerkers. Na zijn dood verschenen diver se memoriams in wetenschappe lijke bladen, want Jan Poels had zeer belangrijk werk gedaan op het gebied van de veeartsenijkun de, waarvan alle Nederlandse boe ren geprofiteerd hebben. In Rotterdam en Schiedam zijn twee straten naar hem genoemd, maar in Venray en Oostrum is hij een grote onbekende. Na zijn vervroegde pensione ring als directeur van het Psychiatrisch Centrum Venray studeerde A .Kroft geschiedenis aan de universiteiten van Leiden en Utrecht. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar de Middeleeuwen en de Venrayse historie, waarover hij in het verle den al enkele lezingen verzorgde. Hij werkte o.a. mee aan het boek Twaalf Stenen in de Stroom en schreef het boek Henschenius ter gelegenheid van het Henschenius jaar in 2001. "Zoals gebruikelijk is de lezing ook toegankelijk voor belangstellende niet-leden. De vliegtuigen, die twee weken geleden vier avonden lang door het Venrayse luchtruim zweef den, staan inmiddels in Kirgizië. Op donderdag 9 september zijn zes F-l6's en een tankervliegtuig vanaf vliegbasis Volkel daarheen vertrokken. Het detachement bestaat verder uit 185 militairen afkomstig van vliegbasis Volkel en Eindhoven. Zij ondersteunen vanaf vliegveld Manas in Kirgizië de NAVO-opera- tie in Afghanistan. Daar worden op 9 oktober presidentsverkiezin gen gehouden. Vandaar dat de NAVO om extra veiligheid en steun had gevraagd. Voordat de vliegeniers vertrokken moest in deze regio eerst nog geoefend worden. Vandaar de extra oefen en nachtvluchten in de week van maandag 30 augustus. De vliegtuigen en de manschap pen blijven acht weken in Kirgizië. Dit kan nog verlengd worden als de verkiezingen een tweede ronde krijgen. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening tt ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich hei j recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de briever wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam er adres worden niet geplaatst. Waar waren onze Venrayse bevrijders Afgelopen zondag was ik weer present bij de jaarlijkse herden king op het Britse Oorlogskerkhof in Venray. Als maker van de film "De vergeten Slag" voel ik mij nauw betrokken bij alles wat met de oorlog en bevrijding van Venray te maken heeft. En zeker als er aangekondigd wordt dat er meer dan honderd oud- bevrijders komen. Interessant waren de diverse kran tenberichten van de laatste weken over de aankomende jubi leum herdenking. Wat mij daarin opviel was dat het meer op pro motie van de Bond van Wapenbroeders leek dan om aan dacht te vragen voor de jubileum herdenking vanwege het feit dat het 60 jaar geleden was dat Venray op 18 oktober bevrijd werd. Helaas werd mij zondag duide lijk dat het eerste was De 60-jari- ge herdenking was bijna een one- man-show van Henny Meijer en zijn wapenbroeders. Het decor bestond uit een aantal gasten uit Engeland van The Anglo Dutch Bond, die ieder jaar uitgenodigd worden. De groep bestond hoofd zakelijk uit vrouwen waarvan enkele oorlogsweduwen en een paar veteranen, waaronder John Sleep die gewond is geraakt bij Overloon, en daardoor nooit betrokken is geweest bij de bevrij ding van Venray. Verder was er nog een groep Britse veteranen van de Market Garden Society. Met alle respect voor deze men sen. Natuurlijk is iedereen wel kom bij een herdenking. Maar his torisch gezien waren het helaas weer niet onze daadwerkelijke bevrijders die aanwezig waren. En dat is al jaren zo. Waar blijven toch onze werke lijke bevrijders van de 3de Britse Infanterie divisie. Als je over het kerkhof loopt zie je de namen en regimenten van hun gevallen kameraden op de grafstenen staan. De Suffolks, de Warwicks, de Norfolks, de East Yorks, de South Lancashires, enz. Ik kan U verzekeren dat het echt jüej zo moeilijk is om de juiste mensen hier te krijgen, hoewel door hun hoge leeftijd het aantal steeds minder wordt. Nu 60 jaar na dato, was het een unieke en laatste de kans geweest om deze bevrijders op hun oude dag naar Venray te halen. Niet alleen om hun dode kameraden te herdenken op het Britse oorlogs kerkhof, maar gewoon om ze voor de laatste keer te bedanken. Bedanken met bijvoorbeeld een bevrijdingsconcert in de schouw burg. Ik durf te stellen dat Euterpe en het Mannenkoor graag hun medewerking verleend had den. Jammer dat de Bond voor Wapenbroeders afdeling Venray daar hun energie niet in heeft gestoken. Want als men even navraag had gedaan bij de diverse Britse veteranenorganisaties, dan had men snel kunnen weten dat er nog best veel oud-strijders van de 3de Britse Infanterie Divisie de komende weken deze kant op komen. Hoogstwaarschijnlijk voor de laatste keer in groepsver band. Zo worden in Overloon de week van 18 oktober ongeveer 25 oud-strijders van de 3de Britse Infanterie Divisie ontvangen.'! Veteranen die Overloon erf Venray daadwerkelijk bevrijd heb-c j ben. Voor deze mensen is eerf speciaal programma samenge steld als dank voor wat zij 60 jaai^ terug voor Overloon betekenif j hebben. Wellicht kunnen ze dè j tentoonstelling over de bevrijding van Venray in ,,'t Freulekeshuus'|;| nog bezoeken. Zo komt ook een groep van hei j 1st. Bataljon van The Roya* j Norfolk Regiment naar Venray. 1 Dit bataljon heeft een groof ij; aandeel gehad in de bevrijding" van Venray. Onder hen be vinder |J zich o.a. Lt. Brian Balson er i Captain George Dicks. Veel var hun kameraden zijn hier irf Venray begraven. Ze zullen helaa? i anoniem op het Engels kerkhof erf j| bij het oorlogsmonument aan de j! Overloonseweg hun gesneuvelde kameraden moeten herdenken1 Waar is op dat moment de Ji gemeente Venray, he* j Oranjecomité en de Bond var i Wapenbroeders? Persoonlijk heb ik diverse' j malen getracht de herdenkingen in Venray samen te organiserei j met de stichting Bevrijding Overloon 1944. Zodat onze bevrij- ders zowel in Overloon als ii Venray aanwezig konden zijn bi de herdenkingen. De Bond var Wapenbroeders was daar geei 1 voorstander van. Ze gingen hui eigen weg en dat doen ze vandaag ij de dag nog steeds. Ik ben er van overtuigd dat bi 1 deze bijzondere gelegenheid 'di j jaar in overleg best samen iet: 1 georganiseerd had kunnen worj den zodat ook deze mensen ir,| Venray ontvangen hadden kun nen worden samen met de men j1 sen die jaarlijks uitgenodigd wor den door de Bond var Wapenbroeders. Maar helaas, het was weer hut j feestje. Dat was afgelopen zondaj j weer duidelijk te merken in eer j veel te lange herdenking. MenH veteraan viel haast om BestiLj Henny, waarom moeten all<;: namen van de zogenaamd» belangrijke mensen uitgebreid iï twee talen voorgesteld worden alle afdelingen van de bond val wapenbroeders en hun leiders ej ga zo maar door, iedereen kwart' aan de beurt. Gaat het om d Bond of om de herdenking van dl gesneuvelde soldaten. Een plecn tigheid moet gewoon mooi ei sober zijn. Met korte toespraken luisteren naar de mooie muziel en zang, een bloemenhulde ei het Engelse en Nederlandse volks lied spelen. Dat maakt indruk ojj de mensen. En het liefst rond li oktober, de dag waarop Venrai. bevrijd werd. Ondanks dit alles heb ik ooi wel respect voor de Bond val Wapenbroeders. Uiteindelijk het ben zij de herdenking in Venra; levend gehouden. Want eerlijk ii eerlijk als zij niet het initiatief had den genomen dan was er niet: gebeurd. Dat mag gezegd woi 1>; den. Alleen is het jammer dat d< uiteindelijke eregasten, onzcjj bevrijders, nooit uitgenodigd zij»! geworden. Jac van Sinten PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Vrijdag 24 september houdt Zorgboerderij De Moostdijk aan de Moostdijk 11 in Ysselsteyn haar open dag. Deze boerderij bestaat uit een traditioneel melk veebedrijf met gemiddeld 230 stuks vee en een zorgboerderij. Het bedrijf wordt gerund door de familie Leeijen: Fons en Jeanne en htm drie kinderen Yvon, Roel en Mark. De zorgboerderij is in 2003 tot stand gekomen door mede werking van LLTB project, land bouw en zorg en een eenmalige subsidie van de provincie. Er is een samenwerking met stichting Daelzicht. Op drie dagen in de week werken er hulpboeren van Daelzicht op het bedrijf. Elke dag ziet er anders uit, want er is veel werk te doen. 's Morgens na een kopje koffie worden de koeien verzorgd. De kleinste kalfjes krij gen melk en de rest wordt gevoerd met maïs, gras en brok ken. Verder wordt ervoor gezorgd dat de kalfjes lekker in 't stro lig gen en dat de ligboxen schoon zijn. Na de pauze, met een lekker kop chocolademelk van verse melk worden er allerlei klussen gedaan, zoals stallen uitmesten, kalfjes verzetten, erf en tuin bij houden, tractors wassen of een ritje bij Fons op de tractor en nog veel meer. Kortom, veel te bele ven voor de hulDboeren. U kunt dit allemaal zelf komen bekijken op de opendag op 24 september waar u van harte welkom bent tussen 13 30 en 16.30 uur. Oo: kunt u dan een kijkje nemen in d nieuwe liaboxstal.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7