Lokale partijen voor afschaffing diftar Skeelers brengen bevrijdingsvuur De 25 bewogen jaren van het CDA (^Gehandicapten genieten van MA-Run Weer uitstel kunst op rotondes Lasercentrum Venray Alerte burgers temen J pleidin! i) i team Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig -De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum'organiseert regelmatig informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle •aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, (Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 e Jans eyn Gr ELSTÉf öpfomë/rie Samenwerking tussen lasercentrum Drs. G. Cinque; oogarts en brillen-contactlenzen O. van Meurs; Optometrist. Het plaatsen van kunst op negen rotondes op de singels rond Venray is opnieuw uitge steld. Wethouder Emonts (PvdA) meldde in de commis sie Maatschappelijke Diensten dat de eerste vier rotondes pas begin 2005 aan de beurt komen. Als sluitstuk van kunstmanifes tatie De Waan, gehouden in 2002, gaat de gelijknamige projectgroep negen rotondes invullen met kunst. Het wordt een totaalcon cept rond het thema honderd jaar psychiatrie in Venray. In septem ber 2003 zouden de eerste vier rotondes van kunst worden voor zien. Later is dit uitgesteld tot ergens in 2004. Commissielid Ton Mulders (Lokaal Aktief) vroeg donderdag aan wethouder Emonts hoe het er nu voor staat. Die verklaarde dat het ontwerpen van de kunstwerken meer tijd vergt. "We moeten ook aan ver gunningen voldoen en naar de verkeerstechnische kant kijken", aldus Emonts. Hij zei ook dat de invulling van één rotonde door de Kunstwerkplaats mogelijk nog eind dit jaar plaatsvindt. PEEL EN MAAS een abonnement waard Vijf alerte burgers hebben don derdagavond door hun kordate optreden een 35-jarige inwoner van Belfeld uit het water gered. Het betreffen twee inwoners van Tegelen van 15 en 16 jaar oud, een 36-jarige inwoner van Wanssum, een 53-jarige inwoner van Velden en een 51-jarige inwoner van Blerick. Het vijftal fietste rond 18,50 uur over de Kasteellaan in Tegelen en zag de 35-jarige op de hoek Kasteelstraat-Streekweg in het water vallen en kopje onder gaan. De hulpdiensten werden via het alarmnummer gewaarschuwd en met vereende krachten werd het slachtoffer uit de sloot getrokken. Door dit kordate optreden werd een mogelijke verdrinking voorko men. De 35-jarige werd overge bracht naar het ziekenhuis, waar hij ter observatie is opgenomen. Vermoedelijk heeft hij een black out gehad, waardoor hij gevallen is. Donderdag 16 september 2004 - Pagina 5 kunstencentrum Jerusalem Kunstencentrum Jerusalem verzorgt talloze cursussen muziek, dans en beeldende kunst. Laat je verrassen en volg een cursus muziek. Voor het seizoen 2004-2005 is er nog plaats in de volgende cursussen: Instrumentaal Voorbereidend Muziekonderwijs voor kinderen in de basisschoolleeftijd Deze cursus wordt gegeven in Venray. Ysselsteyn en Horst. Instrumentaal Voorbereidend Muziekonderwijs voor volwassenen Luistercursus voor volwassenen (6 bijeenkomsten per jaar) Aarzel niet, informeer naar de tijden en mogelijkheden en schrijf je in, kan ook via internet! Informatie: Kunstencentrum Jerusalem, Heuvelstraat 4, 5801 CS Venray. Telefoon: 0478 585320 E mail: info@kunstencentrumjerusalem.nl www.kunstencentrumjerusalem.nl Gemeenteraad moet eind dit jaar kiezen voor afvalsysteem Na Samenwerking Venray wil nu ook Lokaal Aktief het afvalophaalsysteem diftar afschaffen. Beide lokale par tijen willen weer terug naar de oude situatie van voor 1999- Zodat de burgers weer onbeperkt afvalzakken of containers aan de straat kun nen zetten. Lokaal Aktief kiest voor een vast bedrag per huishouden terwijl Samenwerking de afval stoffenheffing afhankelijk wil maken van het aantal gezinsleden. Dit bleek vorige week in de commissie Stedelijk Beheer. CDA en PvdA willen diftar handhaven. De WD wil dat ook maar dan moeten illegale stort en zwerf vuil beter worden aangepakt. Eind dit jaar stelt de gemeente Venray een nieuw afvalstoffen- plan vast. Daarin wordt de keuze gemaakt om door te gaan met het huidige diftarsysteem met zijn groene en grijze afvalcontai ners. Bij hoogbouw zijn de laat ste jaren overal ondergrondse voorzieningen aangebracht. De Straat Milieu-adviseurs heeft uitgerekend dat Venray bij diftar 600.000 euro per jaar goedkoper uit is. De kosten van afvalinzameling en verwerking waren in 2002 met 2,7 miljoen euro even hoog dan in 1998. Dit komt vooral doordat het afval- aanbod sterk is afgenomen. De groene gft-container, van 140 liter, werd in 2003 gemid deld 4,2 keer aan de straat gezet en de grijze restafvalcontainer gemiddeld 13,1 keer. In Venray staan 39 glasbakken, dit is één op ruim 1000 inwoners. De lan delijke richtlijn is één glasbak op 650 inwoners. Ook het aantal van zes textielcontainers is te weinig. De inzamelresultaten liggen in Venray beneden de landelijke richtlijnen. In Venray wordt jaar lijks 51 kilo gft-afval per inwoner ingezameld terwijl dit 125 kilo zou moeten zijn. Ook bij oud papier en karton (53 in plaats van 90 kilo), glas (18 in plaats van 23 kilo) en textiel (3 in plaats van 5 kilo) scoort Venray onder de normen. Omdat inzamelaar Sita in Venray zo weinig groene contai ners ophaalt zijn de kosten veel hoger. Het ledigen van een gft- container kost 2,45 euro per stuk terwijl dit bij een grijze contai ner 0,86 euro is. Het adviesbureau doet een aantal aanbevelingen. Zo zou het aan de straat zetten van een gft- container juist goedkoper gemaakt moeten worden. Om de burgers te stimuleren het groen te, fruit en tuinafval apart te hou den. Het aanbieden van een groene en grijze container van 140 liter is nu even duur: 6,41 euro. De bereidheid om afval te scheiden is na de invoering van ditfar steeds verder afgenomen. In 1999 werd 67% van het restaf val gescheiden aangeboden. In 2003 was dit nog maar 46%. Dit betekent dat iedere Venray jaar lijks bij het restafval gooit: 40 kilo gft-afval, 12 kilo papier, 3 kilo glas en 4 kilo textiel. Ook zouden er containers van 240 liter moeten komen. Veel huishoudens vragen hier om en hebben op verzoek een tweede container van 140 liter gekregen. Om meer oud papier in te zamelen zou de gemeente meer de regie moeten voeren. Het ophalen wordt nu geheel overge laten aan 24 verenigingen die van de gemeente circa 27 euro per ton krijgen. Omdat er onvol doende glas- en textielbakken zijn moeten er in Venray bijge plaatst worden. De Straat Milieu-adviseurs heeft ook een telefonische enquete gehouden, de respons was 954 personen. De meningen over diftar zijn verdeeld: 27% vindt het een goed systeem, 38% vindt het redelijk goed en 35% vindt het niet goed. Het gemid delde rapportcijfer is 6,6. Een drietal verbeterpunten springt eruit. De glasbakken en de ruimte er omheen moeten beter schoongemaakt worden, het milieustation moet goedko per en de gemeente zou weer grofvuil aan huis moeten opha len. Zwerfafval en dumpingen worden als een groot probleem gezien. De Straat adviseert de gemeente om beter te communi ceren met haar inwoners. Er moet meer voorlichting komen over afvalscheiding en over de aanpak van de problemen. Jan Classens (CDA) dringt erop aan om meer samenwerking te zoeken met andere gemeenten. Dit kan veel (kosten)voordelen opleveren. De CDA'er vindt het niet terecht dat bewoners in het buitengebied, die geen gebruik maken van diftar, toch 117,60 euro per jaar vastrecht moeten betalen. Zij maken gebruik van bedrijfsafvalcontainers. "Ik heb ook een groene en een grijze bak in de schuur staan", zei Gerrit Verkoeijen (Samenwerking). "En ik heb ze nog nooit gebruikt." Samenwerking vindt al langer dat diftar afgeschaft moet wor den. Verkoeijen wijst op de gemeente Boxmeer waar nog gewoon vuilniszakken aan de straat gezet kunnen worden. "Daar zijn de burgers veel goed koper uit." Verkoeijen deed het voorstel om weer een vast afvaltarief te heffen wat wel afhankelijk is van de grootte van het huishouden. "Iedereen kan dan onbeperkt containers of zakken aan de straat zetten. De ophaalwagen hoeft niet meer iedere week te komen maar om de andere week. En het gft-afval kan gewoon in de grijze container. Want als de groene containers aan de beurt zijn dan rijdt hij heel veel kilometers voor niets." Ambtenaar Marcel Franssen zei dat Sita verplicht is iedere week de vaste route te rijden ook al staat er geen enkele afvalbak langs de kant van de weg. Verkoeijen denkt dat bij zijn voorstel de administratiekosten flink omlaag kunnen en dat het probleem van zwerfafval wordt opgelost. Ook Lokaal Aktief wil af van diftar. "Het principe van de ver vuiler betaalt is achterhaald", denkt Hennie Olde Daalhuis. "Want bij de invoering van een vast bedrag heeft afvaldumpen geen zin meer. En de burgers zijn ook eerder bereid hun straat en omgeving schoon te houden." Lokaal Aktief vindt het milieusta tion te duur. "Het kost tien euro per keer terwijl je even verderop bij Maessen bedrijven slechts vijf euro betaalt." De beide lokale partijen willen ook dat snoeiafval gratis aange boden kan worden. Wethouder Driessen (CDA) vindt dat het principe 'de vervui ler betaalt' overeind moet blij ven. "Wel moet het probleem van het zwerfvuil getackeld wor den." CDA'er Classens wil het huidi ge diftarsysteem 'niet op zijn kop zetten'. "Want Venray doet het nog niet zo slecht. Als we het anders gaan doen kunnen we veel duurder uitkomen." Henk Bisschops (PvdA) wijst op het kostenvoordeel van zes ton per jaar. "Dit rechtvaardigt om door te gaan met diftar", aldus Bisschops die vindt dat Verkoeijen zich probeert rijk te rekenen. "Want bij het mengen van gft met restafval wordt het veel duurder." John Niessen (WD) vraagt een betere aanpak van de illegale stort en zwerfvuil. Ambtenaar Franssen vertelde dat de milieuwachter vorig jaar voor 1000 euro procesverbalen had uitgeschreven. Want niet in iede re gedumpte vuilniszak is een adres terug te vinden. "Dit is toch wel erg mager", vond Olde Daalhuis (Lokaal Aktief). ""De milieuwachter heeft hier een heel jaar de tijd voor en wat kost die man wel niet." Op zondag 19 september wordt door een grote groep skaters en skeelers gevolgd door een colon ne historische voertuigen het bevrijdingsvuur, dat in Eindhoven brandde gedurende het 18 Septemberfestival, naar het Nationaal Oorlogs- en Verzets museum in Overloon overge bracht. Dit vuur dat traditioneel uit Bayeux (Normandië) naar Eindhoven komt zal tussen 14.00 en 15.00 uur worden bijgezet in de Stilteruimte van het museum in Overloon. Vandaar zal het op 4 mei 2005 naar Wageningen wor den gebracht als begin van de Nationale 60 jarige Bevrijdings herdenking. De colonne wordt gevormd door een aantal historische, bur gerlijke en militaire voertuigen bemand met leden van de Studie- en Levende Geschiedenisgroep Burgerbevolking 1940-1945, aan gevuld met enkele militaire rollen- spelers, die o.m. een Scottish Highlander, een Airbornesoldaat en een Prinses Irenebrigadist in vol ornaat laten zien. De jongste deelnemer van deze groep is de twaalfjarige Mathijs, die het vuur vanuit Eindhoven via Sint Oedenrode, Nuenen en Laarbeek naar Overloon brengt en het in de genoemde plaatsen steeds zal aan bieden aan hoogwaardigheidsbe kleders als startsein voor de locale herdenkingen van 60 jaar bevrij ding. Voorafgaand aan het vuur zul len de deelnemers aan de lange skatetocht(The Hell's Hundred), die voert van Eindhoven naar Overloon en vice versa, een ver zorgingsstop maken op het Museumplein. Dit kleurrijke gezelschap voert de topgroep aan van The Hell's Highway on Wheels, een skeelertocht voor diverse (toer-)afstanden en wed strijden in en om Eindhoven en langs de voormalige Corridor, door de geallieerden Heli's Highway genoemd (zie www.Hellshighway.nl). Gedurende de dag zal er tussen 11.00 uur en 16.00 uur in de Aula van het museum de film September 1944, Van Dolle Dinsdag tot de bevrijding van het Zuiden vertoond worden. U bent welkom zondagmiddag getuige te zijn van de aankomst van de ska- ters en het bevrijdingsvuur. peel EN MAAS aginr tet '14( 401 ijs) -el. op 7 september 1979 gaf het hoofdbestuur in Den Haag groen licht aan de Venrayse GDA-afdeling. Dat was ruim (tweeënhalf jaar nadat op 17 februari 1977 de oprichtings vergadering plaatsvond. In september 1977 werd in hotel De Burggraaf de eerste algeme ne ledenvergadering gehou- den waar Harrie PhÜipsen werd gekozen tot voorzitter. Het Venrayse CDA heeft dus wat te vieren. Een kwart eeuw bewogen gemeentepolitiek met al zijn hoogte- en diepte punten. Er verscheen een jubi- 1 °P leumboek met de titel 'Maatschappelijk betrokken 00 met een hart voor Venray'. Een afbeelding van het gemeentehuis, het kloppend hart van de lokale politiek, siert de cover. "'In het jubileumboek komen tal van (oud-) wethouders, raadsle den en bestuurders aan het woord. Zij blikken terug op de periode waarin zij hun bestje beentje voorzetten voor hun par tij. Om de geschiedschrijving overzichtelijk te houden bevat ieder hoofdstuk een afgeronde raadsperiode. Het begint bij de raadsverkiezingen in 1982. Dan verschijnt het CDA voor het eerst op de Venrayse verkiezingslijsten. Na de oorlog doken in Venray en op de dorpen allerlei KVP-lijs- ten op al dan niet gebonden aan beroepsgroepen. De dorpen weten zich later te vinden in een jjSt, gezamenlijke 'kerkdorpenlijst' i Jen in Venray ontstaat de partij Samenwerking waarin enkele lokale lijsten opgaan. Deze twee partijen domineerden lange tijd de Venrayse politiek. Bij de verkie zingen in 1978 behaalden ze samen 62,3% van de stemmen. Het zijn ook de beide voorlopers van het CDA. Alleen Toon den Brok, raadslid van Samenwerking, stapte niet over en zorgde ervoor dat Samenwerking, gesteund door een trouwe achterban, bleef behouden voor de Venrayse poli tiek. In 1982 behaalde het CDA bij haar eerste verkiezingen 55,8% van de stemmen. Dit was goed voor veertien van de 23 zetels. Het was een goede uitslag omdat Samenwerking toch nog bijna 9% opeiste en met een afgeslankte fractie van twee raadsleden verder kon gaan. Nieuw was wel dat in 1982 voor het eerst een niet-CDA wet houder zijn intrede deed. De 'gelukkige' was Henk Willems van de PvdA. Ook in 1986 (50,5%) en in 1990 (54,4%) behaalde het CDA een absolute meerderheid. In 1994 kreeg de partij grote klap pen en viel terug naar 35,3%. Vijf van de veertien zetels moesten worden ingeleverd. In 1998 volg de een licht herstel naar 37,4% en het CDA pakte er weer een zetel tje bij. In 2002 kreeg de partij een mokerslag. Terwijl de christen democraten landelijk juist in de lift zaten beleefde de Venrayse afdeling een dramatische verkie zingsuitslag met slechts 29,7% van de stemmen. Terwijl lijsttrekker Jan Driessen en voorzitter Jan Loonen aan de vooravond van de verkiezingen nog strijdvaardig rie pen 'we gaan voor een elftal in de raad' mocht het CDA slechts acht stoelen bezetten. De kiezers gaven de partij duidelijk de schuld van de rumoerige collegeperiode 1998-2002. Terwijl PvdA en WD, die ook ieder een wethouder leverden, op 6 maart 2002 niets hoefden in te leveren. Alhoewel de partij in haar 25- jarig bestaan electoraal bijna gehalveerd is wil het CDA haar jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan. 'Want we zijn nog altijd de grootste partij in Venray', hoor je menig partijlid zeggen. En dat is ook zo. Het aardige van het jubileum boek zijn de persoonlijke schrijf sels. Alle beladen politieke onder werpen van de afgelopen kwart eeuw passeren weer de revue. Van de kruisraketten en de noord tangent tot de schouwburg en het bouwdebacle in Mereelo. Oud-raadsleden als Toon Broeksteeg en Huub Muijsers roe men de sfeer en gezelligheid in de jaren tachtig. Broeksteeg haalt herinneringen op aan de vele uit stapjes in binnen- en buitenland. Zoals het driedaagse bezoek aan Prüm met als hoogetpunt het ver broederingsfeest met het CDU dat met twintig leden ook een tegen bezoek aan Venray bracht. Broeksteeg: "Misschien is het jam mer dat de destijds opgebouwde sfeer en relaties geheel of gedeel telijk verloren zijn gegaan. Maar ja, aan alles komt een keer een einde en we zullen maar zeggen, elke generatie heeft zijn eigen charme en genoegens." Huub Muijsers uit .Merselo kwam in 1982 als 35-jarige in de raad. Hij bleef drie periodes, tot 1994, actief. "Het was een gigan tisch drukke maar een zeer verrij kende periode in mijn leven. Een intens gejaagd leven maar je leeft wel", schrijft Muijsers die goede herinneringen bewaart aan de gezelligheid vooral na afloop van de vergaderingen. Dat de tijden hard veranderd zijn blijkt uit het stukje van Joos Truijen die eind jaren tachtig frac tievoorzitter was. De druk bezoch te fractievergaderingen eindigden en begonnen steevast met een gebed. Truijen: "Wij spraken dan gezamenlijk even met onze Lieve Heer. Geen snel weesgegroetje of een onze vader. Nee, altijd enkele woorden over de inhoud van de vergadering of over de taak die elk mens, elke politicus heeft. Samen biddend, samen bindend." Truijen lepelt enkele voorbeelden op. "Heer, aan het begin van deze ver gadering vragen wij graag om Uw hulp. Om samen in open overleg de agendapunten te bespreken. De belangen van Venray en haar inwoners worden door onze wel overwogen besluiten gediend." En 'een slotgebed: "Na de inspanning van deze dag en avond vragen wij U een rustige nacht en veel inspiratie. Om morgen U en anderen wederom van dienst te zijn." In 1991 werd burgemeester Defesche opgevolgd door zijn tegenpool Jos Waals. Beiden komen van CDA-huize. Marlies de Loo (oud-wethouder): "Ja, ook in het CDA-nest wonen vogels van verschillende pluimage." Een stuk je van Waals ontbreekt overigens in het boek. In hetzelfde jaar droeg Harrie Philipsen de voorzittershamer over aan Toon Theeuwen die de verkiezingsnederlaag van 1994 een 'draaipunt' noemt. "Het CDA moest verder zonder de vanzelf sprekende ruggenssteun van de macht van de absolute meerder heid. De kracht van argumenten moest anderen nu overtuigen", aldus Theeuwen. Het CDA moest meer betrokkenheid tonen en bui ten haar eigen vertrouwde kringe tje treden. Ook de huidige voorzit ter Jan Loonen, die Theeuwen in 1999 opvolgde, zag zijn partij ver anderen na 1994. "We zijn een andere partij geworden. Meer oor en oog voor de samenleving en minder een bestuurderscultuur. Wat mij betreft een hele verbete ring" Dat vrouwen binnen het CDA gelijke kansen krijgen was lange tijd niet vanzelfsprekend. Na alle gesteggel rond de samenstelling van de verkiezingslijst kwam in 1993 het CDA-vrouwenberaad in actie. "Zij dwong tijdens de leden avond een drietal verkiesbare plaatsen af die eerder niet waren voorzienschrijft oud-bestuurslid Jos van Soest-Linssen. "Maar vrou wen zijn binnen het CDA Venray niet meer weg te denken en hun kwaliteit staat niet meer ter dis cussie." bedr ken Bchnis Op zaterdag 18 september zal 'oor de achttiende keer de MA- ton gehouden worden. Vele (onderden motorrijders zullen ten met verstandelijk en licha- lijk gehandicapten een toer- ocht maken door Noord- •imburg. Om 10.00 uur zullen éden van schutterij Sint Jan uit irubbenvorst, op het terrein van Zorggroep Noord-Limburg (voor heen Maria Auxilliatrix), middels enkele kamerschoten de tocht officieel laten beginnen. De hele stoet bestaat uit zo'n 400 moto ren waarvan ruim 200 zijspan nen. De" stoet zal van kop tot staart enkele kilometers in lengte bedragen. Het eerste gedeelte van de Run zal dit jaar 42 kilome ter bedragen en het tweede deel ongeveer 45 kilometer. Zal voor de middagstop de regio ten zui den va Venlo worden aangedaan, na de pauze is het gebied ten noorden van Venlo aan de beurt. De middagstop wordt gehouden bij de bloemenveiling Flora Holland. Ook dit jaar stelt de vei ling geheel gratis een van haar De MA-Run is ieder jaar opnieuw een feest voor honderden motor- tijders samen met verstandelijk en lichamelijk gehandicapten grote hallen ter beschikking aan de MA-RUN evenals twee jaar geleden. Er zullen tijdens de mid dagstop optredens zijn van: klad- derdaats, een droomband, en er is een demonstratie van Line-dan- cers. Bij de middagstop worden meer dan 1000 mensen ver wacht. Na de toertocht is er nog een gezellig samenzijn van de gehandicapten met hun motorrij ders. Er is een barbecue, er wordt dan gedanst en er is veel muziek.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5