'College komt uit Babylonië' verfrissende duik Veel overlast door /liegtuiglawaai w Politiek eist stenger toezicht in uitgaanscentrum Volksuniversiteit behoudt subsidie Wijnhuis Venray WIJNPROEVERIJ Niets! Verwarring over Servaashof Gemeente wil stoppen met De Cirkel Besparing op energie iPEEL EN MAAS ■0n Teeuwen (CDA) over oud raadhuis: "We zijn het meer dan zat" Donderdag 9 september 2004 - Pagina 3 Ruim twee jaar geleden yerd het oude raadhuis voor 104.000 euro verkocht aan B j Horeca. Venraynaar Piet van tenschop mocht het monu- -Jjéntale gebouw kopen omdat lij er hoogwaardige horeca Vilde beginnen. Hogere bie- |ers, die het dubbele wilden -jetalen, vielen af. De raad was Ito eerste instantie blij. Maar fjuu twee jaar later resteert •en nog ergernis. viik Het draait allemaal om artikel [2 van de verkoopovereenkomst. Daarin staat dat indien na twee aar blijkt dat horeca niet rendabel ook andere bestemmingen togelijk zijn. Het oude raadhuis jjgt daarom de bestemming mtnimdoeleinden' in plaats van ireca'. De complete raad is over jt college heengevallen. Want it was juist helemaal niet de idoeling. De Grote Markt moet jét horecaplein van Venray wor- :n met het oude raadhuis als ivanger met hoogwaardige en- horeca. Dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling stonden de wethouders Heidens (CDA) en Ruyten (Lokaal Aktief) lijnrecht tegenover de commissieleden. Ton Teeuwen (CDA) weet zich altijd diplomatiek uit te drukken maar dinsdagvond was ook voor haar de maat vol. "We zijn het meer dan zat. Er is zo zaak verwar ring. Miscommunicatie noemt het college dat met een mooi woord. Het lijkt of jullie aan de andere kant van de tafel uit Babylonië komen..." Begin juli werd nog een extra bijeenkomst met de fractie voorzitters belegd. Burgemeester Waals vond alle ophef overbodig. Indien de politici de stukken goed bestudeerd hadden dan hadden ze het in artikel 12 kunnen lezen. René Francken (WD) maakte zich boos over de opmerking van Waals. "Maar dit gaan we wel doen. Alles wordt voortaan op de letter gecontroleerd." Opnieuw slaagt het college er niet in de verkoop van een monu mentaal pand tot een goed einde te brengen. Eerst was er al grote ophef over de verkoop van de Latijnse school waarin nu café De Klokkenluider gevestigd is. Voortaan moest er wél een open bare verkoop plaatsvinden, zo werd toen afgesproken. Maar juist met de verkoopbrochure ging het mis, weet Bert Linskens (PvdA). "Die lag niet ter inzage en daarin stond de bredere bestemming dan alleen horeca vermeld." De PvdA'er stak de hand ook in eigen boezem. "We hebben dit laten glippen. Horeca had niet alleen onze voorkeur het was zelfs een voorwaarde. We hebben helaas verzuimd te reageren. Maar het college had ons ook actiever moe ten informeren. Gelet op de felle discussies die gevoerd zijn wisten zij hoe gevoelig het lag." Wethouder Heidens sprak over een misverstand. "Het is jammer dat dat ontstaan is. Maar het bleek dat het gebouw heel moeilijk in de markt te zetten was voor alleen horeca, Het zou veel minder opbrengen dan we dachten te vangen. En we wilden de koper ook niet tot in lengte van dagen vastpinnen op horeca indien hij een negatieve exploitatie zou draaien. De termijn van twee jaar leek ons een redelijke eis", zei Heidens die vond dat het ver koopcontract nu niet meer eenzij dig veranderd kon worden. "Dat kun je nu niet meer maken. De bouwvergunning die verleend is is ook conform de bieding van de koper." Ton Teeuwen was het hier niet mee eens. Zij vond dat de afgewe zen bieders dan na twee jaar weer opnieuw een kans moesten krij gen. "Anders is het onrechtvaar dig", zei Teeuwen die het onbe grijpelijk vond dat het college het oude raadhuis over één kam scheert met de omliggende gebouwen. "Want het heeft grote emotionele waarde voor veel Venraynaren. Dit kun je toch niet vergelijken met particuliere win kelpanden. Met Sinterklaas en car naval heeft het nog een belangrij ke publieke functie." Victorine Derks (Lokaal Aktief) zei het te betreuren dat een ande re bestemming in het contract gekomen is. "Wij willen vasthou den aan hoogwaardige horeca. Zo heeft de raad het altijd bedoeld en er is op vertrouwd dat het college het op de juiste manier zou rege len." Gerrit Verkoeijen (Samen werking) hekelde eveneens het college. "Dit is het op één na mooiste gebouw van Venray. Het college wist heel goed wat wij wensten. En toch komt er iets anders in het verkoopcontract. Een totale miscommunicatie. En een slechte zaak dat het college zo met de raad omgaat. Ze moe ten hun fout erkennen. Waarom is ons niets verteld? Wij krijgen sta pels papieren die vaak overbodig zijn. Alleen over dit zo belangrijke punt horen wij niets" WD'er Francken concludeer de: "Het is nu een gelopen race. De raad zal voortaan alles tot op de letter moeten bekijken." De lagere, middelbare en hogere scholen in de regio Venray zijn weer begonnen! elaas, want met dit mooie weer is het natuurlijk ontzettend balen als je weer in de hoolbanken moet gaan zitten en met je neus in de boeken moet duiken. Huiswerk, naar hooi fietsen, kaftpapier kopen, vroeg opstaan: het alledaagse leventje is voor alle leerlin gen - en veel andere burgers- sinds maandag weer gestart. Maar er zijn natuurlijk nog altijd bofkonten genoeg, mensen die met dit fraaie weer op een gewone doordeweekse dins dagmiddag een verfrissende duik in het buitenbad van Pare De Witte Vennen in Oostrum kunnen maken. Ach.... je krijgt wat je verdient De bewoners in de gemeen- Venray werden vorige week ►geschrikt door vliegtuigla- aai dat tot in de late avondu- n duurde. Het blijken nacht lichten te zijn vanaf iegbasis Volkel. "Wc moes- li extra oefenvluchten inlas- n omdat onze vliegeniers ogelijk worden uitgezonden ar Kirgizië", laat voorlicht- ir De Schipper weten. De vluchten begonnen in de 'middag en duurden tot bijna Iddernacht. De oefeningen heb- m twee weken geduurd. In de eek van maandag 23 augustus is boven West-Brabant gevlogen. >ln de afgelopen week was ^"Brabant en Venray het oefen- Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) '1de maandagavond vragen in commissie Stedelijk Beheer. Ze ld veel klachten van burgers Itvangen. "Het lawaai was niet zachtjes", zei Grebenjak die jch afvroeg hoeveel klachten er binnengekomen en waarom ^■oefenvluchten niet in de lokale edia gepubliceerd zijn. |óe e fenin8en vanaf vliegbasis De •el worden wel altijd aangekon- uitge &d. )onlo Wethouder Driessen (CDA) was a 1 v'iegtuiglawaai evenmin ont- ln' "Dat heb ik ook geconsta- **et duurde van maandag en met donderdag. En het was t n we!end- Maar ik weet hier ver- piets van. De gemeente kan Brfook weinig mee. Het is van ■hogere orde en ik verwacht ■dat Volkel daar steeds mede- Ttëen over gaat doen." get informatiecentrum van de piachtbasis in Volkel laat lagd weten in het vervolg ook de lokale media in Venray op de hoogte te stellen. De oefen- vluchten waren wel aangekon digd op de landelijke website www.luchtmacht.nl. "Vroeger toen vliegbasis De Peel nog onder Volkel viel toen hielden we ook de regio Venray op de hoogte. En we zullen dat vanaf nu ook weer gaan doen. Want er zijn toch wel wat klachten binnengekomen. En vanaf november beginnen de avondoefeningen weer", zegt De Schipper. Zij kan zich de onge rustheid van de mensen wel voor stellen. "Want normaal vliegen we niet in de periode van april tot oktober. Omdat het dan te lang licht is om voldoende bij duister nis te kunnen oefenen." De regering wil enkele Nederlandse F16 gevechtsvliegtui gen en een KDC-10 tankervlieg tuig inzetten ter ondersteuning van de NAVO-missie in Aghanistan. De militairen uit Volkel gaan dan opereren vanaf vliegveld Manas in buurland Kirgizië. "Daarvoor waren die extra oefeningen nodig en die moesten bij duisternis worden uit gevoerd. Vandaar dat het zo laat in de avond was. De laatste vlieg tuigen moesten om 23-45 uur terug zijn op de basis." Een ambtenaar van de gemeen- Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS te liet maandag weten dat op het gemeentehuis drie telefonische klachten zijn binnen gekomen. De bellers zijn doorverwezen naar een speciaal 0800 nummer voor vliegtuiglawaai. Grebenjak: "Daar kunnen ze alleen maar een bandje inspreken. Terwijl de mensen ook willen weten wat er aan de hand is." Voorlichtster De Schipper weet dat er iedere dag gebeld is door Venrayse inwoners naar zowel De Peel als naar Volkel. "En daar hebben de mensen ook uit leg gekregen. Ik denk dat wij in Volkel per dag zo'n vijf telefoon tjes binnenkregen. En het waren niet alleen klachten maar er werd ook om informatie gevraagd. En mensen die het 0800 nummer hem ingesproken zijn allemaal teruggebeld indien ze hun num mer hebben achtergelaten." De Volksuniversiteit krijgt dit jaar toch nog normaal sub sidie van de gemeente Venray. De commissie bezwaarschrif ten stelde de gemeente in het ongelijk waardoor de Volksuniversiteit over 2004 nog 16.500 euro ontvangt. In overleg met het bestuur moet de gemeente een afbouwrege ling treffen voor de jaren daarna. De Volksuniversiteit, opgericht in 1990, was vorig jaar een van de vele instellingen die hard getrof fen werd door de bezuinigings operatie. Het college wilde in eer ste instantie de subsidie met 33-000 euro verlagen. De school voor volwasseneducatie kwam in het geweer en bewerkte de poli tiek. Het schooljaar 2003/04 was immers in volle gang en er waren ook verplichtingen voor deze leerjaargang aangegaan. Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl In december 2003 besloot de gemeenteraad daarom de bezuini ging te halveren. De Volksuniversiteit nam echter geen genoegen met een subsidieverla ging van 16.500 euro voor 2004. Een jaar eerder bedroeg de bijdra ge van de gemeente Venray, de gróótste subsidiegever, nog 44.461 euro. Omdat het een regionale opleiding is ontvangt de Volksuniversiteit ook subsidies van omliggende gemeenten. Het bestuur maakte bezwaar bij de gemeentelijke commissie bezwaarschriften. Want het voort bestaan van de instelling dreigde in het gedrang te komen. Het bestuur vond de termijn ook tekort en de bezuiniging oneven redig groot. Pas in september 2003 kreeg de Volksuniversiteit mondeling te horen dat de subsi die gekort zou gaan worden. De juridische commissie stelde de Volksuniversiteit in het gelijk. Volgens de AWB (Algemene wet bestuursrecht) heeft de gemeente inderdaad geen redelijke termijn in acht genomen. Omdat de subsi dierelatie al zolang bestaat had de Volksuniversiteit ook eerst gehoord moeten worden. De commissie oordeelt dat er geen belangenafweging heeft plaats gevonden en dat het verlagen van de subsidie niet voldoet aan de wettelijke eisen van zorgvuldig heid. Het college heeft het advies van de commissie bezwaarschriften overgenomen en betaalt de Volksuniversiteit alsnog 16.500 euro uit. Op 10 oktober organiseert het Wijnhuis Venray nu voor de 10" maal een Thans groter dan ooit, wat dacht je van meer dan 140 soorten wijn die er te proeven zijn. Kaaskenner Ric de Louw is ook weer aan wezig en vanwege het lustrum nu ook vers specialist PhUipsen uit Castenray. Deze vakmensen laten u op deze dag weer diverse lekkere hapjes proeven. Inschrijven is nog mogelijk, er zijn nog enkele plaatsen vrij, Wanneer: Op zondag 10 oktober Waar: Witte Hoeve Venray Hoe laat: 12.00 uur tot 16.00 uur Kosten: €15,00 entree Vervolg voorpagina Ton Teeuwen (CDA) kon nog geen standpunt innemen. "We willen dit eerst binnen de fractie bespreken." Leonie Cals (WD) merkte voorzichtig op dat de schetsen van Heidens 'tegemoet lijken te komen aan de raad'. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) was er ook niet helemaal uit. Hij herin nerde er wel aan dat de huisves ting op het VvGI onder de maat is. "Er moet daarom wel haast gemaakt worden met de nieuw bouw." De bewoners van de Stationsweg zijn evenmin tevre den. "Het was onduidelijk en war rig. De tekeningen die getoond werden klopten deels niet en het verhaal van wethouder Heidens was ook niet helemaal juist. Wij willen dat de Stationsweg blijft zoals die nu is. Daar hoeft hele maal niets aan te veranderen", reageert Tom Receveur van het actiecomité daags na de vergade ring. "Als ik het huidige plan ver gelijk met het plan van april, tóen er nog sprake was van vier meter, dan gaan we er zelfs op achteruit. Want de afstand van gevel tot gevel is zelfs kleiner geworden." PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De politie en horecaonder nemers tonen zich tevreden over het vrijlaten van de slui tingstijden voor de horeca. Dat blijkt uit de jaarlijkse eva luatie. De bewoners, het wijk- platform centrum en de poli tiek denken daar heel anders over. Ze vinden dat er veel strenger moet worden opge treden tegen alle overlast die het uitgaanspubliek veroor zaakt. In 2002 werd hét sluitingsuur van de horeca vrij gelaten. Maandag stond in de commissie Stedelijk Beheer de jaarlijkse eva luatie op de agenda. Er kwam nogal wat kritiek los. Jacques Lamers (Samenwerking) trapte af en hield een kritisch en gloedvol betoog. Hij noemde de handha ving zeer gebrekking en verweet wethouder Driessen dat hij niet luistert naar de burgers. Zo deed Driessen het voorstel de kermis in de nacht van zaterdag op zondag een uur langer open te houden. "Daar zullen de exploitanten en de horeca blij mee zijn. Maar vraag eens wat de inwoners van het centrum daarvan vinden", zei Lamers die de woorden van Driessen bestreed dat de kermis 'rustig' verlopen zou zijn. "Ik heb tegenstrijdige berichten in de krant gelezen. Maar er werd wel een Mobiele Eenheid achter de hand gehouden. Hoezo rustig? De kermis was dit jaar ongekend drei gend met geweld, dreiging, mis handeling en terrasterreur." De kop van de Hoenderstraat, waar veel horecazaken liggen, werd maandag in de commissie herhaaldelijk genoemd als plek van (geluids)overlast. Volgens Lamers wordt er 's ochtends om half acht 'als normale mensen naar het werk gaan' nog alcohol geschonken op de terrassen. "Dat gaat gepaard met gelal, herrie en ruzies." Het is de commissie ook een doom in het oog dat de horecaza ken met hun terrassen het trottoir er geheel in beslag hebben geno men. Het begint met het semi-per- manente overdekte terras van snackbar de Hoender. Daarachter zitten vier cafés op een kluitje: The Lounge, Dolle Jan, LifeTime en De Tijd. En even verderop ligt jongerencentrum Dingus. Gerda van Stelten (CDA) vond dat Lamers het wel erg 'dramati seerde'. "Het centrum is het hart van het dorp. Dat moet kloppen maar het mag zeker niet over slaan", zei Van Stelten die vond dat er strenger op de drank- en horecavergunning moet worden toegezien. Voor het CDA mag de nieuwe wet BIBOB toegepast worden. Het biedt gemeenten een extra bescherming tegen ongewenste criminele activitei ten. "Daadkrachtig optreden heeft de hoogste prioriteit", aldus'Van Stelten. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) hoort vooral klachten over de Hoenderstraat. "Er is veel overlast van bezoekers die de cafés verla ten. De politie zet op vrijdag en zaterdag wel extra surveillances in maar veel is er niet van te mer ken. Als de politie gebeld wordt dan gebeurt er verder niets. Mensen zijn ook vaak bang om te bellen uit vrees voor represailles." Lokaal Aktief vindt dat de hore cazaken zelf hun omgeving moe ten opruimen. "Want er is veel ergernis over. Vooral ouderen van Het contract met kringloopbe- drijf De Cirkel, dat eind dit jaar afloopt, wordt hoogst waarschijn lijk niet verlengd. Sinds de invoe ring van diftar in 1999 haalt De Cirkel op afroep gratis afgedankte huisraad op. Ambtenaar Marcel Franssen vertelde maandag in de commissie Stedelijk Beheer dat slechts 25% van de opgehaalde spullen (bankstellen, koelkasten, radio's en tv's) voor hergebruik in aanmerking komt. "Het lijkt wel een mobiel milieustation. De voorziening is te duur geworden en de opgehaalde spullen zijn steeds minder herbruikbaar." Vandaar dat de gemeente het con tract, dat op 1 januari 2005 afloopt, heeft opgezegd. Samen met de gemeente Venlo wordt naar een oplossing gezocht. Franssen: "Het kan daarom zijn dat we het contract nog met een half jaar verlengen." In de gemeente Venray wordt jaarlijks zo'n 10.000 kilo huisraad gratis aan huis door De Cirkel opgehaald. De gemeente Venray bespaart in de komende anderhalf jaar bijna 50.000 euro op de energiekosten. Met ingang van 1 juli 2004 zijn ruim twintig gemeenten, ver enigd in de regio Noord- en Midden-Limburg, van Essent overgestapt naar Eneco. Met de nieuwe stroomleveran- cier is een overeenkomst tot 1 januari 2006 afgesloten. In totaal levert dit de deelnemende Lim burgse gemeenten een voordeel op van 478.000 euro. Het NIC (Nederlands Inkoopcentrum) heeft in opdracht van de regio Noord- en Midden-Limburg een Europese aanbesteding gedaan voor de gezamenlijke inkoop van energie. Vier leveranciers hebben een bod uitgebracht waarbij Eneco als gunstigste uit de bus kwam. Het was de bedoeling de nieuwe energie-overeenkomst op 1 januari 2004 te laten ingaan. Struikelblok was het in kaart bren gen van alle aansluitingen waar van de stroomkosten voor reke ning van de gemeente komen. Door de gebrekkige administratie en problemen met de facturering bij Essent heeft het veel vertra ging opgelopen, aldus de gemeen te. Indien Venray gebruik blijft maken van grijze energie dan bedraagt het voordeel 52.693 euro. Indien de gemeente over schakelt op groene stroom dan valt de besparing mim 4500 euro lager uit en komt neer op 48.165 euro. B en W hebben toch voor groene energie gekozen. "Want voor een relatief klein bedrag kan Venray zich profileren als een milieubewuste gemeente." Schuttersveld of St. Joriskwartier die met hun scootmobiels of rolla- tors over de Hoenderstraat naar het centrum lopen. Ze kunnen er niet eens door want de straat staat vol met terrasstoelen." Elly van Dijck (PvdA) zei dat handhaving het grootste pro bleem is. "Daar moet alle energie en aandacht naar toe gaan. En de kosten van het opruimen moeten ook verhaald worden bij de over treders." John Niessen (WD) vond dat handhaving en toezicht vooral in de weekeinden veel beter moest. Samenwerking, Lokaal Aktief en de WD willen dat de jaarlijkse evaluatie van de horecatijden voorlopig blijft terugkomen. De gemeente wil hiermee stoppen en het voortaan overlaten aan het overleg tussen politie, horeca en wijkplatform. CDA en PvdA steu nen dit voorstel. Wethouder Driessen (CDA) zei dat de gemeente inzet op het beheersbaar houden van het cen trum waar veel functies tegelijk samenkomen. Hij kondigde de nota geluidsnormen aan. "Daarin staat precies hoeveel de dba's overal zijn toegestaan. En daar gaan we binnenkort ook op hand haven. De geluidsoverlast moet binnen de perken blijven. Het gebruik van terrassen met alle ergernissen en overlast wordt aan gescherpt." Driessen wilde de evaluatie nog twee jaar voortzetten. John Niessen (WD) vond dat de politie en horeca gezien hun bevindin gen niet serieus genoeg zijn. "Wat zij in de evaluatie zetten is nogal mager. We hebben hier niet met serieuze partners te maken Jacques Lamers (Samenwerking) wil dat de vaste'sluitingsuren her ingevoerd worden. "Draai de klok maar drie jaar terug. Het scheelt veel geld en overlast." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 - Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmuhckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur, Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3