"We hebben dit jaar een flinke stap vooruit gezet" Ingezonden Goed gewicht in zicht ZOMERCOLLECTIE NOG 1 WEEK Internationale dansen TAXATIES Oud papier Yoga Bijeenkomst voor whiplashpatiënten UITZOEKEN 49.95 UITZOEKEN JEEL EN MAAS \lieuws van Braille Without Borders (3) Donderdag 26 augustus 2004 - Pagina 204^ Venraynaar Paul Kronen- •erg en zijn vriendin Sabriye 'enberken stuurden Peel en 'laas weer nieuws van hun lindenproject in Tibet, een roject dat langzaam maar eker wereldwijd erkenning rijgt en navolging verdient, enraynaar Kronenberg zette laatste ontwikkelingen oor Peel en Maas in drie elen op papier. Deze week eel 3: Activiteiten 2003-2004. In het afgelopen jaar zijn er ver- chillende activiteiten met de :erlingen ondernomen zoals raf- :n op de Kyichu, een nieuw ïeaterstuk, uitwisseling met het roject voor doven en slechtho rden, HIV/AIDS-workshop In 2003 heeft Windhorse dventures een vergunning ekregen om als eerste organisa- e de rivieren te mogen bevaren iet rafts en kayaks. De manager an de reisorganisatie kent het WB project erg goed en heeft lie blinde kinderen in het project itgenodigd om op de Kyichu (de vier waaraan Lhasa gelegen is) te aan raften. De kinderen maakten erst in een zwembad kennis met e boot en de kayaks en enkele agen later stond de Kyichu op et programma. Norbu die van te oren door een lokaal TV station /erd geïnterviewd vertelde vol ots dat hij niet bang was en dat ij net zo goed kon raften als zien- en dat ook kunnen. Tijdens de t viel hij in het water en zat even 'aarna bibberend van de kou /eer in de boot. We vroegen hem f hij het koud had waarop hij eageerde 'I'am not cold!'. Even iter vroegen we of hij misschien ang was. Norbu meteen Tam ot afraid'. Na een uurtje varen ?as hij nog steeds aan het bibbe- ;n en we checkten daarom nog ïaar even of hij het toch niet oud had. Norbu reageerde heel rg snel met Tam not afraid!'. Het 'as een geweldige dag waarop ele leerlingen die met water igenlijk niet zoveel te maken wil- :n hebben hun angst voor de vier hebben verloren. THEATERSTUK Het nieuwe theaterstuk is ^schreven door Kyla (een van de erlingen) en het gaat over hygië- e en milieubescherming. In de >mer van 2003 is het door alle erlingen ingestudeerd en daarbij gezorgd dat alle leerlingen een )1 kregen. Op de website ttp://www.braillewithoutbor- ers.org/theatre.html is de text m het originele verhaal en de :xt van het theaterstuk te vin- UITWISSELING In 2003 zijn alle trainees van et project voor doven en slecht- orenden, dat in Lhasa geleid ordt door Handicapped iternational, eerst op bezoek eweest in het trainingscentrum aor de blinden en enkele weken ter zijn alle blinde leerlingen op ezoek gegaan bij het project oor doven en slechthorenden, e uitwisseling was erg interes- uit omdat communicatie natuur- k erg moeilijk is. Wat erg bijzon- er was is dat de doven voor de linden verschillende dansen heb- en opgevoerd en de blinden oor de doven hebben gezongen, •e entertainment waarde van de agen lag erg hoog en het was cht geweldig om te zien hoe er iet elkaar werd omgegaan. WORKSHOP Zoals overal in de wereld is het elangrijk dat leerlingen seksuele oorlichting ontvangen en over iektes geïnformeerd worden, ave the children is een organisa- e die dit soort workshops orga- iseerd op reguliere scholen en /ij vonden dat het ook tijd werd nze oudere leerlingen deze workshop te laten volgen. De leiden en jongens werden esplitst in twee klaslokalen en >rolma, de zus van de kokkin en l erg vertrouwd bij de leerlingen iscusieerde met de dames en lyima met de jongens. De beide oorlichters waren erg verrast oe open de leerlingen met het nema omgingen. Communicatie ia gebarentaal in de handen Ook in het afgelopen jaar heeft et BWB project veel publiciteit n bezoekers mogen ontvangen. Ia de SARS periode waarin vier ïaanden lang geen toerist in hasa te bekennen was, leek het at iedereen de kans waarnam aar Tibet te komen. Binnen twee en een halve maand bezochten ongeveer 2300 mensen het pro ject. Om de leerlingen tijdens het onderwijs niet te veel te storen hebben we speciale bezoekerstij den vastgelegd Maandag en Vrijdag om 14 :00 uur. Ook in 2004 ontvangen we waanzinnig veel bezoekers uit binnen en bui tenland. Over het afgelopen jaar zijn er verschillende tv-teams geweest om korte berichten over het project op te nemen. In 2003 is er een langere documentaire gemaakt door Uwe Gooss met de titel 'De blinde kinderen van Tibet'. De film vertelt het verhaal van Lobsang die wordt gevolgd als hij van zijn dorpje naar het project in de grote stad verhuist. In 2003 zijn er verschillende persberichten verschenen die ook op onze website te lezen zijn www.braillewithoutborders.org - New Yorker Oliver Sacks - The New York Times Herals Tribune - The Hong Kong morning Post - Xinhua News Agency etc. - In maart 2004 was Sabriye in Madrid te gast bij Fernando Sanchez Drago in het programma "Negro sobre bianco" - In Maart 2004 waren Paul en Sabriye te gast in de TV-Show van Ivo Niehe. De publiciteit is voor het pro ject van belang om geïnteresseer den te informeren over het bestaan van Braille Without Borders, maar vooral om aan te tonen wat er allemaal mogelijk is voor blinde mensen. Dat brengt ons bij het volgende project en dat is het klim project met Erik Weihenmayer: klimmen op 5800 meter hoogte, overnachten op 5200 meter KLIMPROJECT: Erik Weihenmayer is de eerste blinde bergbeklimmer die de Everest (en vele andere hoge pie ken in de wereld) heeft beklom men. In 2002 hebben we een boek van hem gelezen over zijn ervaringen als blinde mens en het bergbeklimmen. We dachten toen dat hij een goed rolmodel voor de leerlingen in het project kon zijn en hebben hem gevraagd om naar Lhasa to komen om met de leer lingen een klimsessie te doen. Van het een kwam het ander en daaruit is het project 'Climbing Blind' geboren. We hebben zes van de leerlingen geselecteerd om in mei 2004 een eerste training in het bergbeklimmen door te voe ren. In september 2004 staat de beklimming van een 7000 meter hoge berg, de Lagpa Ri, even ten noorden van de Everest op het programma. De training in mei is erg goed verlopen. Erik's team bestond uit ervaren klimmers die veiligheid als een eerste prioriteit zagen. De leerlingen werden uit gerust met trekking poles en de persoonlijke gids ging voor de blinde leerlingen uit met een bel letje aan hun rugzak bevestigd zodat hij/zij makkelijk te volgen was. Na enkele dagen basistrai ning in Lhasa en een rotsbeklim ming in Sera vertrokken we met de hele groep naar Tsirpu. De trekking zou vijf dagen in beslag nemen en de eerste nacht werd op een hoogte van 4800 meter doorgebracht. In de dagen erna zijn we over bergpassen van 5800 meter getrokken en werden we verschillende keren getracteerd op sneeuwstormen, hagelbuien en onweer. Na drie dagen trek king was er een relaxte dag in de hot springs van Jam Ba Chen. En na vijf dagen ging de reis terug naar Lhasa. In de zomer trainen we met de zes leerlingen om de conditie op peil te houden zodat we fit zijn voor de expeditie in de herfst. Meer informatie over dit project: www.climbingblind.org NIEUWE PROJECTEN Nieuw project in Leh in Ladakh: Al enkele jaren geleden werden we gevraagd of we ook een trainings centrum voor blin den in Leh in Ladakh op wilden zetten. In july/augustus 2003 is Sabriye alleen naar Leh vertrokken om de situatie voor blinden in Leh te onderzoeken. Leh ligt in het verre Noorden van India en is kwa geografische omstandigheden vrijwel identisch aan Lhasa in Tibet met het verschil dat er in Leh jaarlijks veel minder neerslag is Er zijn in het gebied door dezelfde redenen als in Tibet veel blinde mensen: Hoge uv-straling, hygiënische omstandigheden, veel stof en roet door het stoken van gedroogde yakpoep. Sabriye heeft contakten gelegd met de lokale overheid en ze heeft verschillende blinden leren kennen. Samen met hen heeft ze een trainingsprogramma opgezet wat ze in november en december heeft uitgevoerd. Vanuit de lokale media was er erg veel interesse in de training en de overheid wil nu een stuk land ter beschikking stel len waarop het trainingscentrum gebouwd kan worden. Een blinde automonteur is gekozen om het centrum in de toekomst te leiden. Op dit moment wachten we op een bericht van de overheid wanneer en welk stuk land we ter beschik king krijgen. INTERNATIONAAL TRAININGCENTRUM: In de afgelopen paar jaren heb ben we van vele blinden als ook zienden uit verschillende landen verzoeken ontvangen om ook in hun land een Braille Without Borders-project op te zetten. Het nieuws over het project schijnt zich goed te verspreiden. We heb ben over deze aanvragen nage dacht en zijn tot de conclusie gekomen, dat als we nadat het Tibet-project klaar is we mis schien nog twee of drie zulke pro jecten in andere landen op zou den kunnen zetten voordat we oud en versleten zijn.. Daarom kiezen we voor een andere aan pak die op langere termijn meer impact kan hebben op het leven van blinde mensen wereldwijd. We willen een internationaal trai ningscentrum opbouwen waar we vooral (blinde) mensen uit zich ontwikkelende landen op gaan leiden zodat ze in staat zijn htm eigen Braille Without Borders trainingcentrum in eigen land op te bouwen. Uiteindelijk spreken zij de lokale taal, kennen zij de lokale cultuur veel beter dan dat wij deze ooit zouden leren ken nen en ze kunnen direct bij de lokale overheid aankloppen om voor ondersteuning te vragen. Volgens de officiële cijfers van de World Health Organisation zijn er wereldwijd 180 miljoen blin den en slechtzienden, iedere vijf seconden wordt er iemand blind, iedere minuut wordt een kind blind. 98 procent van deze men sen leeft in ontwikkelingslanden, maar één procent van hen heeft toegang tot onderwijs. Er is dus genoeg werk te doen en we hopen dat door de start van het internationale trainingscentrum de toekomst voor een deel van deze mensen positief zal verande ren. Voor de locatie van het interna tionale trainingcentrum hebben we gekozen voor Zuid-India, ergens in de provincie Kerala. De reden hiervoor is dat er daar vele hoog opgeleide mensen wonen die Engels spreken. De afstand tot Afrika en Azie is relatief klein. De kosten voor het runnen van een centrum in dit gebied zijn niet te hoog. Kwa visa is het land een voudig te bereiken en de bureau cratie schijnt in vergelijking met Tibet minder te zijn. In januari 2004 hebben we een bezoek gebracht aan Kerala en met verschillende politici, advoca ten en andere voor de start van een dergelijk centrum belangrijke mensen gesproken. Ook zijn we op zoek gegaan naar een geschikt stuk land. Als alles volgens plan verloopt gaan we in oktober 2004 naar Kerala terug om al het papier werk te regelen voor het opzetten van een trust en proberen we een geschikt stuk land te bemachti gen. In het totaal hebben we nu 44 leerlingen gehad en we hopen dat we later in 2004 weer een aan tal nieuwe leerlingen kunnen opnemen. Het afgelopen jaar was een druk jaar waarin Braille Without Borders dankzij uw ondersteu ning, de geweldige inzet van de medewerkers, en vooral de moti vatie van de blinde leerlingen in Lhasa een flinke stap vooruit heeft gezet. Het is voor het eerst in Tibet dat blinde leerlingen zijn geïnte greerd in een reguliere basis school, een eigen massagekliniek of een eigen theehuis hebben gestart. We hopen dat deze blinde mensen de poort naar acceptatie en gelijkwaardige behandeling hebben geopend waardoor nog vele andere blinden met een gerust gevoel de maatschappij binnen kunnen lopen. Hartelijk dank voor uw hulp! Met vele vriendelijke groeten uit Lhasa, Sabriye en Paul Braille Without Borders www.braillewithoutborders.org Met ingang van 1 september starten de internationale dansles sen, onder begeleiding van een ervaren dansleidster weer. Omdat er nog enkele plaatsen vrij zijn, is men op zoek naar enthousiaste dames van 45+ die de groep wil len komen versterken. Iedereen die interesse heeft kan vrijblij vend een kijkje komen nemen op woensdag 1 september tussen 10.00 en 11.30 uur in wijkcen trum Den Hoender aan de St. Ursulastraat in Venray. Voor infor matie of aanmeldingen kunt u contact opnemen met Nelly Rongen, tel. 586154, na 18.00 uur. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN nAtti'- Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 VELTUM Vrijdag 27 augustus wordt er door leden van DOS Veriray wederom het oud papier opge haald in de wijk Veltum (gedeelte omsloten door de straten Westsingel, Langstraat, Weg in den Berg en Kemp weg). Om 13.00 uur wordt met het inzame len begonnen en daarom wordt iedereen vriendelijk verzocht het papier goed gebundeld of verpakt in dozen tijdig aan de straatkant te zetten. DESSELKE Op vrijdag 27 augustus haalt de stichting het Heil der Zieken het oud papier op in de wijk het Desselke. Daar hoort ook de flat de Hoge beek bij. Men begint zoals u dat gewend bent om 18.00 uur. Wilt u het papier goed gebundeld of in dozen aan de weg zetten? VREDESKERK Op woensdag 1 september haalt men het oud papier op in de wijk Vredeskerk. Ook hier begin nen we om 18.00 uur. Met de opbrengst kunnen ze mensen een reis naar Lourdes aan bieden. De container aan de Hubenhof is de gehele zaterdag geopend ook hier kan een ieder het oud papier brengen voor het goede doel. Gezondheid speelt in het leven van de mens een belangrijke rol. Yoga kan daarin ondersteunend zijn. Hatha-yoga is een manier om op een positieve wijze bewust te worden van lichaam en geest. Het helpt mee om een juiste balans te vinden tussen spanning en ont spanning. Dit bewustwordings proces wordt tijdens de les op een adequate wijze beoefend en wel door eenvoudige lichamelijke oefeningen te doen. Het is belang rijk te weten dat tijdens de yoga- oefeningen, op geen enkele wijze over de fysieke grens mag worden heen gegaan. In yoga hoeft men niets te bewijzen, er is binnen een groep geen sprake van onderlinge competitie. Want dit alles zou het bewustwordingsproces alleen maar tegen werken. Voor meer informatie: Ank ten Berge. tel. 0478-588816. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Gemeentegids Thuisgekomen van vakantie trof ik tussen de post de nieuwe gemeentegids Venray 2004/2005 aan. Meteen bladerde ik naar de rubriek 'Kerkdorpen' op pagina 16 e.v. Reden hiervoor was, dat in de vorige uitgaven van de gemeentegids een wel erg sum miere beschrijving stond van Castenray. Onder de kop 'Castenray en Leunen' werden een paar regeltjes gewijd aan beide dorpen. Dit stond de eer van ons Heemkundig Genootschap te na, omdat Castenray heel wat meer te bie den heeft, dan er vermeld werd. Toen in Peel en Maas de oproe pen verschenen voor aanvullin gen en/of wijzigingen voor de gemeentegids 2004/2005 heb ik dan ook meteen gereageerd en een nieuwe beschrijving van het kerkdorp Castenray naar het opgegeven e-mailadres gestuurd. Mijn verbazing en verontwaardi ging was dan ook groot, toen ik in de nieuwe gemeentegids weer exact dezelfde tekst aantrof van de vorige uitgave. Met als enig verschil, dat Leunen in de nieuwe gids een eigen beschrijving gekre gen had. Door het klakkeloos overne men van de vorige tekst staat in de nieuwe gids onder 'Castenray': "Deze dorpen liggen ten zuiden van Venray in een landschap waarin bossages. weidevelden en akkers elkaar afwisselen. Ook hier staan op kruispunten en in de ber men weer talloze wegkruisen en kapellen. In Castenray en Leunen staan kerken waarvan delen stam men uit de Middeleeuwen. In Castenray vereert men de H.Brigidia, patrones tegen hoorn vee-ziekten. In de kerk staat een laat-gotisch beeld van St.Matthias." Zeer onzorgvuldig werk van de redactie, te meer daar Castenray zegge en schrijve één veldkruis en één veldkapel rijk is. De door mij ingezonden tekst luidde als volgt: Castenray, met ongeveer 800 inwoners, ligt aan de zuidgrens van de gemeente Venray in een landschap waarin bossages, wei develden en akkers elkaar afwisse len. Aan de rand van het dorp ligt het ongeveer 70 ha grote natuur gebied 'Castenraysc Vennen', ont staan in het brede dal van de Lollebeek en een zijtak daarvan, de Diepe Leng. Het hakhout van het moerasbos werd vroeger gebruikt om er 'schanse' van te maken. Dit waren takkenbossen, waarmee men bakkersovens, sop- ketels en het fornuis stookte. Het dikkere hout werd eveneens gebruikt als geriefhout voor b.v. weipalen en bonenpalen. In de 19e en begin 20e eeuw werd in het gebied ook turf gestoken en de oude turfgaten ('petgaten') zijn nu nog goed te zien. Ze zijn begroeid met o.a. slangewortel, waterviolier, wateraardbei en gele lis. Ook de zeldzame koningsva ren komt hier nog vrij talrijk voor. Door het prachtige, vogelrijke gebied loopt een wandelroute van 3,8 km, die in de dorpskern begint. Midden in het dorp staat de kerk, gewijd aan St.Matthias, de patroonheilige van de parochie. De verering van deze apostel gaat terug naar 1434, toen Castenray een eigen kapel kreeg. Deze werd aanvankelijk bediend door geeste lijken van de St.Petrus Bandenparochie te Venray. Vanaf 1804 namen priesters van de St.Gertrudisparochie uit Oirlo dit over, totdat Castenray in 1933 een zelfstandige parochie werd, waartoe ook sinds I960 Klein Oirlo behoort. In de Castenrayse kerk staat een laatgotisch beeld van St.Matthias. Ook vinden we er nog een hou ten, neogotisch beeld van de H.Brigida. Toen zich in 1774 een grote veesterfte voordeed, werd Castenray bedevaartsoord van St.Brigida. In 1927, toen de vee stapel getroffen werd door mond en klauwzeer, werd in het gods huis zelfs een altaar opgericht voor deze patrones van het vee. Op de feestdagen van St.Matthias en St.Brigida kwamen vroeger honderden bedevaartgangers uit de omliggende dorpen naar Castenray, om hen te vereren en hun voorspraak in te roepen. Sinds september 2003 heeft Castenray weer een H.Hartbeeld bij de kerk staan dat 's avonds prachtig verlicht is. Het vorige beeld werd tijdens de Tweede Wereldoorlog vernield. Op het plaatselijke kerkhof staat een gedenkteken voor oor logsslachtoffers. Het in 2003 gerenoveerde dorpsplein vormt een ontmoe tingspunt voor jong en oud. Een bronzen beeld van dorpstrouba dour Thei Büddiger, 'Thei mit d'n trekbuj', staat voor het oude kos tershuis en kijkt uit over het plein. Castenray met haar actieve en vriendelijke bevolking is een bezoek meer dan waard. Hopelijk krijgt ook Castenray in de volgende gemeentegids een beschrijving die het dorp meer recht doet. Jan Strijbos, voorzitter St. Heem kundig Genootschap Castenray. Dlngus Op woensdag 27 juli 2004 heeft het Hof in Den Bosch uitspraak gedaan in het spoedappèl dat Dingus tegen het vonnis van de president van de rechtbank in Roermond van 27 april 2004 had aangespannen. Een uitspraak in het voordeel van de gemeente Venray, waarmee Dingus niet kon leven. Op die woensdag was laat in de namiddag al wel de uitslag van dit spoedappèl bekend, name lijk dat Dingus niet verder mocht gaan met de uitvoering van het vonnis van de Kantonrechter in Venlo van 2002. De uitvoering van de renovatie dus, zoals Dingus die wil en waartoe de gemeente Venray was veroor deeld - maar was de tekst van de uitspraak zelf nog niet beschik baar. Door de gemeente werd er die: woensdagmiddag nog een persl richt uitgedaan, waarin wordt1 gesteld dat de rechter in Den Bosch wederom de gemeente in het gelijk had gesteld, en dat de gemeente onverminderd door zou gaan met de ontwikkeling van het jeugd- en jongerenbeleid, zoals gesteld door de raad. Ook zouden de 40.000 euro aan inmiddels gemaakte bouwkosten door Dingus niet door de gemeente hoeven te worden vergoed. De inhoud van dit persbericht van de gemeente werd helaas door de pers volledig overgenomen. De uitspraak van het Hof in Den Bosch heeft echter een heel ande re lading. Dingus heeft namelijk zijn gelijk gekregen, voorzover zij niet kon leven met de uitspraak van de president van de recht bank in Roermond. En daar ging het bij dit spoedappèl vooral om. In tegenstelling tot deze president bepaalde het Hof in Den Bosch IALU namelijk dat Dingus niet had inge stemd met het in 2003 door de gemeente ontwikkelde bouw plan. Over de 40.000 euro bouw' kosten is door het hof helemaal Oj niets bepaald, omdat die claim van Dingus in een andere proce dure aan de orde zal komen. Verder is het ook niet zo dat op 30 augustus over de (beëindiging van de) huurovereenkomst wordt ifark beslist. Wat wel zo is, is dat| Dingus ook van het Hof moet wachten met de uitvoering van de renovatie wegens de 'gewijzigde omstandigheden' die zich vorig! jaar april ineens aandienden, Hierin dient aldus het Hof eerst absolute duidelijkheid te ont staan. Die 'gewijzigde omstandig heden' zijn dat mogelijk de aan- pandige woning van de buurman eerst aan het woonverkeer dient te worden onttrokken (die in dat nifle geval daarvoor moet worden aan gekocht) of dat er anderszins technische voorzieningen met verstrekkende financiële gevol gen moeten worden uitgevoerd, kunnen verwezenlijken. Deze, Nat de v ;wet< !dc ti gew zooi Van Mai Mol lev itiijs Zev twei gebi INC !docl ,zusj :dde 101 L2d Hoe ik b dag INOl 17 i An( lyan u2ar larjo 803 Gel 436 uikei Sn A Silvia :Wiijc 'gewijzigde omstandigheden'ycrs;,| betreffen dus het jarenlangDan 2 bewust verzwijgen van defollc gemeente over de noodzaak hietftar van tegenover de kantonrechter van te Dingus zelf en zijn aanpandigtdan ki buren. De gemeente denkt hie®chl mee kennelijk (op den duur££!i- ongestraft weg te kunnen komen. I Hot Gelet op de inhoud van de uit-tENb spraak van het Hof in Den Bosch 1]^ hoeft hierop de gemeente echter y niet te rekenen. Niet de gemeente r heeft haar gelijk gekregen, maar - Dingus. De gemeente heeft wel jaljr (voorlopig) haar zin weer gekre- ross gen, door namelijk wederom ver- leids traging te veroorzaken en de lij--812 densweg voor Dingus en zijn pl- 0' achterban opnieuw te verlengen, Gel Hieraan zullen wel de nodige vet- -Jam gaande financiële gevolgen vet- 20 bonden zijn. Door de raad werd22. overigens nog helemaal geen Zu; nieuw jeugd- en jongerenbeleid Do vastgesteld. Ook hier praat wethouder voor zijn beurt. Deu^ raad zou er verstandig aan doen eg om alsnog het vonnis van de kan- öeelt. tonrechter- natuurlijk fatsoenlijk i^oni aangepast (belang buren) uit te Peeto voeren. $m Hend Bestuur en adviseurs F Hij OJC Dingus 20 14. De Whiplash Stichting Nederland organiseert informatiebijeenkom sten yoor whiplashpatiënten. Contactpersonen van de Stichting geven tijdens zo'n bijeenkomst voorlichting en advies. Er is ook ruimte voor lotgenotencontact. Woensdag 1 september van 13-30 tot 15-30 uur is er een informatiebijeenkomst voor whiplashpatiënten in het Medisch Centrum Groenveld/Fysio Fit te Venlo. De informatiebijeenkomst in Venlo vindt iedere eerste woensdag van de maand plaats in het Medisch Centrum Grocnvcld/Fysio Fit. Prinsenstraat 12. F#**"", Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl De vakanties zijn weer voorbij. En hier en daar zal wel een kiloot je extra aan zijn blijven zitten! Vervelend, maar Pluspakket Groene Kruis heeft hiervoor iets de bieden: de cursus Goed gewicht in zicht. Het Pluspakket start in september met deze cur sus o.a. in Venray. In deze cursus, bestaande uit zes bijeenkomsten onder leiding van een diëtist, leert men de eigen eetgewoonten kennen en ook hoe deze zijn aan te passen en te beheersen. Tijdens de cursus wordt gebruik gemaakt van de zelfcontrole-methode. Er wordt veel aandacht besteed aan pro-fe ductinformatie om zo tot een ver- b antwoorde keuze te komen uit 0 het grote aanbod van levensmid- A delen. Daarnaast wordt er in één - bijeenkomst onder deskundige,fc leiding advies gegeven over hou- ding en beweging. Voor inlichtingen en aanmel-j dingen kunt u contact opnemen met Bureau Klantenservice van het Groene Kruis tijdens kantoor- i uren, tel. 077-3209595 Zorgverzekeraars vergoeden vaak 5 (gedeeltelijk) de kosten van deze J, cursus, informeer hiernaar bij uw ft zorgverzekeraar. damesschoenen 2 paar 89>®® herenschoenen 59.95 2 paar 1 09.®® De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 20