>e spitsbogenarchitectuur an Paschalis Oostrum Kunst Cultuur liefde Jubileumboek Piëlhaas krijgt vorm Familiezaken Doe mee .,fp\ met het - literair café De grens tussen kunst en vakmanschap 4 ESTELOON JUBILEUMBOEK a im Brood bakken Omroep Venray bij GGW De Peel Barbecue "5. (Voor leden Piëlhaas. Normaal 15 Gironummer Datum PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Boekrecensie in Peel en Maas Augustus 1952. Het stadje Barton wordt overspoeld door een reusachtige onstuitbare vloedgolf. Rachel Vale, een eigenzinnige onconventionele zestienjarige, verdwijnt in de nacht. Haar oudere broer Bill die ruzie heeft gehad met Rachels minnaar, gaat haar razend en tierend achterna. Het water blijft stijgen en dreigt hun ouderlijk huis te vernietigen. Daar zit hun ver lamde moeder alleen thuis. Vijftig jaar later. Die ene nacht heeft tragische gevolgen gehad en broer en zus hebben elkaar nooit meer gesproken. Maar de hard- nekkigjeid van Billis woede en Rachels wanhopige behoefte aan verzoening hebben een onont koombare invloed op de gezinnen die zij stichten. Een ontmoeting tussen hun wederzijdse kinderen kan haast niet uitblijven en zo raken verleden en toekomst op verrassende wijze met elkaar ver vlochten. Familiezaken is de vijf de bestseller van Josie Lloyd Emlyn Rees. Een meesleepende roman over de onontkoombaar heid der dingen en de kracht van gBSM 1 1 'al i m KFi familiebanden. Josie Lloyd en Emlyn Rees zijn getrouwd en wonen met hun twee dochtertjes in Londen. Van hun eerste roman Heb mij lief werden 120.000 exemplaren verkocht. Familieza ken, een uitgave van uitgeverij Archipel, is te koop in boekhan del Van den Munckhof. Prijs: 18,95 euro. De augustus-opgave bestaat uit de volgende dichtregels: Toen stonden ze zingend voor-op het schip En zagen in zee een wit huis op een klip. Wie alles verlaat vindt in vaders huis Dat vele woningen heeft, zijn thuis. "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 24 september a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers doet uw best! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet. spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Ook nu weer enthousiaste inzendingen: De heer j. Craghsgaat aan de leiding met 60 punten. De heer G. Keijzers volgt met 50 punten; mevr. L. Colsën en mevr. R. van Daal staan nu op 40 punten en mevr. L. Geurts scoorde tot nu toe 20 punten. De opgave van vorige maand was inderdaad niet moeilijk. De regels kwamen uit het het gedicht 140 pond van Jac. van Hattum. Een gedicht vol zelfspot, dat geen nadere toelichting behoeft! Jac van Hattum: 140 Pond Ik ben van Hattum en ik weet, dat 140 pond zo heet, maar dat de naam direct vervalt, als het leven wijkt uit de Gestalt. Dan ligt, onder de naam van tijk, die honderdveertig pond te kijk; Gij zijt bij het défilé misschien: alleen ik zelf zal het niet zien. Da s vreemd: ik zie, wat Gij niet ziet; Wat Gij dan ziet, zie ik weer niet. Enfin...: de honderdveertig pond Is nog springlevend en gezond. En ik geniet graag 's levens gunst én om mij zelf én om de kunst hoe meer ik drink, hoe meer ik eet. hoe meer gewicht Van Hattum heet. Voor het komende seizoen staan de volgende schrijversavonden op het programma: Thé Eau op donderdag 16 september. Peter Winnen op zondag 10 oktober, Rosita Steenbeek óp 7 november 2004, Libris- prijswinnaar Abdelkader Benali op zondag 13 maart en Joost Zwager man op zondag 22 mei 2005. Literatuur om te smullen ontbreekt ook niet op het programma; de avond bij Tante Jet aan de Maas vindt plaats op 19-11-'04, Mallemoer (19-12-'04> en de uitreiking van De raadselige Rozen voor proza en poëzie (23-ï-'05) completeren het geheel. Op zaterdag 5 maart 2005 kunt u genieten van de theatervoorstelling "Max Havelaar" met aansluitend in samenwerking met schouwburg en bibliotheek een boekenbal! Donateurs krijgen het programma binnenkort thuisgezonden! Wie donateur wil wórden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van €16.00 per jaar - kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeen komsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat I. 5801 RR Venray, telefoon: 0478-582948 maar ook op onze aantrekkelijke web site: www.Ucerair-cafe-venray.nl Pagin|>EEL EN MAAS Donderdag 26 augustus 2004 - Pagina 11 Beelden van Servaas (50) Expositie in De Witte Hoeve Reggie Bult, Frans Romeijnsen en Hanneke Romeijnsen stellen op zondag 5 september hun wer ken tentoon in De Witte Hoeve in Venray. De kunstenaars zijn die dag aanwezig om uitleg te geven over hun kunstwerken. De werken van Reggie Bult bestaan uit figuratieve olieverven. Zij begon twintig jaar geleden zelfstandig, echter sinds twee jaar krijgt zij les bij Galerie Markant van Frans Romeijnsen. Hanneke laat u kennismaken met de erg prijzige hobby Tiffany. Door de veelheid van verschillen de kleuren geven haar raamhan- gers, zeker met lichtval van zon of kunstlicht, een prachtig effect. Hebt u zelf een idee, bespreek het met haar en zij kan het in opdracht voor u maken. Frans neemt u als het ware met zijn pallet met olieverf mee langs zeeën met diverse schepen, maar ook door het bos met zijn eiken en berken, de wandeling gaat langs een Brabants boerderijtje en langs kleine vennetjes. Om volle dig te zijn zijn er ook portretten te zien van mens en dier. Ook als u informatie wilt over een cursus schilderen bent u van harte welkom. Zondag 5 september tussen 13.00 en 17.00 uur in De Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Venray. Voor meer informatie kunt u bel len: 06-54611307 of kijk op www.galeriemarkant.nl Enkele lezers hebben gere- jeerd naar aanleiding van iet artikel van vorige week er Paschalis in Oostrum met iet verzoek om iets meer over lit mooie, maar voor menig- onbekende monument te logen vernemen. Een nadere innismaking is zeker op zijn 1AY. plaats. Laten we beginnen met een bezoek aan de kapel van het instituut. De architectuur int veel overeenkomsten jet de Venrayse Paterskerk. ^Zorgvuldig uitgevoerd metsel werk, fraaie spitsbogen, een iiouten betimmering van het [ewelf en gestileerd beeld houwwerk. In dit geval van :es Smout, uitgevoerd in 'itte Franse steen. ufo, Ti In de negentiende en in het ran de 20e eeuw was de [^gotische bouwstijl min of de officiële stijl van de legin va (fogotis uncër at ~poms-kafïï(iiréke kerk. Hëï het hoofdaltaar, een voorstelling van Sint Paschalis Baylon omge ven door musicerende en zingen de engelen. Ook de zestien gebrandschilderde ramen in de kapel zijn van Pieter Geraedts. Architect Jos Bekkers werd door de broeders geprezen om zijn fraaie 'triomfarchitectuur'. Deze naamgeving is te danken aan de vele triomfbogen in het gebouw. De lange kloostergangen met hun ingetogen en religieuze sfeer zijn daar sprekende voor beelden van. Zorgvuldig uitge voerd siermetselwerk met terug- liggende voegen waardoor de slanke smalle vorm van de bak steen extra accent krijgt. Op 11 mei 1938 werd het nieuwe novici aat door Bisschop Lemmens van Roermond ingezegend. Hij was vol lof over het mooie gebouw en riep uit: "Zo moest ons seminarie zijn". Maar het aantal novicen liep begin jaren zestig sterk terug en in 1962 hebben de laatste novicen Kapel en kloostergang van Paschalis. Architect Jos Bekkers. Bouwjaar 1935/1936. Paschalis verlaten. Een deel van het complex was toen reeds bestemd voor de huisvesting van bewoners van Servaas. Later, in 1966, werd in het voormalige noviciaat de huidige kliniek voor verslaafdenzorg gevestigd. Wat de toekomst van Paschalis betreft zijn er nog altijd veel vraagtekens. In 1997 diende het Vincent van Gogh Instituut bij de gemeente een verzoek in om het gebouw van de gemeentelijke monumen tenlijst af te voeren, om zodoende de weg vrij te maken voor eventu ele sloopplannen. Het verzoek werd weliswaar afgewezen, maar het signaal is duidelijk. Architec tonisch en cultuurhistorisch is Paschalis van grote waarde. Laten we daarom hopen dat iedereen tij dig tot bezinning komt. Twan van Els ''"^Tentoonstelling in 't Freulekeshuus over Henri Jonas iter In het kader van 6x11-jarig bestaan merendeel van de kerken en kloosters die toen werden gebouwd, werden in die stijl uit gevoerd. Maar In de jaren twintig en dertig kwam een andere stro ming op gang. De kapel van Paschalis is daar een goed voor beeld van. Het is een vorm van symbolisme die in de architectuur van Paschalis vooral tot uitdruk king komt in de spitsbogenarchi tectuur en het gebruik van bak steen als stilistisch element. Evenals de rest van de kapel is ook het altaar in spitsboogvorm uitgevoerd, gesierd met mooie liturgische kunstvoorwerpen. Geen neogotische massaproduc tie, maar uniek werk van Neder lands beste edelsmeden van die tijd, Jan Kriege uit Woerden en edelsmid Blom uit Utrecht. De kruiswegstaties op de muurvlak ken van het hoofdschip zijn van de hand van Pieter Geraedts uit Warmond. Hij is ook de maker van de muurschildering achter 37 wordt hij uit de psychia- inrichting St. Sjervatius t r ontslagen. J van 1937 trische i Venray ontslagen. In dat jaar trouwt hijfook einde lijk met zijn geliefde Eugénie. De echtgenoot waarvan zij geschei den was is dan overleden en zo is de weg vrijgemaakt voor de gelief den. Het gaat dan wat beter met hem, maar iets in hem blijft gebro ken. Hij zal nooit helemaal de oude worden. In streekmuseum De Locht wordt zondagmiddag 29 augustus brood gebakken in de eigen bak oven van het museum. Kinderen mogen de bakker daarbij helpen? en een eigen broodje bakken. In de smederij, is een demonstratie smeden.. Er is een expositie ingericht met als titel "Bomen en mensen, een oeroude relatie" en in de arbeiderswoning is een mooie verzameling strijkijzers te bezich tigen. Het museum is elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De spe ciale activiteiten op zondag begin nen rond 14.00 uur (www.delocht.nl). Zaterdag 4 september zal Omroep Venray verslag doen tij dens het open huis van de Groep Geleide Wapens in Vredepeel, Tij dens deze dag is er van alles te beleven, zoals het Patriot systeem en de Stingerteams, maar ook demonstraties met bewakings honden. logistieke ondersteuning, marechaussee, vliegshows met PC-7, F-60 met parachutisten, flyby van de KDC-10, klimwand, rijschool, en zijn er optredens van Feeling en Hind. Kun je er niet naar toe, luister dan naar Omroep Venray! 90.2 FM, kabel 87.5. Deze zomer is in Museum 't ern%reulekeshuus in Venray een te zien die [Cwijd is aan de kunstschilder _Jenri Jonas en zijn werk. onas (Maastricht 1878 - 1944 laastricht) behoort tot de >elangrijkste kunstenaars die imburg in de 20ste eeuw >rtbracht. Tot 3 oktober )4 is het mogelijk schilderij- én, tekeningen en documen ten van de hand van Jonas te ïkijken in het museum in fenray. Er zijn ongeveer zestig verken bijeengebracht van Terlei aard om de veelzijdig- ïeid van deze kunstenaar aan tonen. Een bijzonder onder- eel van de expositie is het rerk dat hij maakte tijdens rijn verblijf in de psychiatri- :he inrichting van St. Servati- is te Venray van 1933 - 1937. let Freulekeshuus is geopend >p woensdag, zaterdag en zon- steeds van 14 tot 17 uur. Het werk dat we deze week in iet bijzonder toelichten is een >ortret van zijn geliefde Eugénie iervais uit de privecollectie van 'rans Erens uit Maastricht (zie fbeelding). In 1925 leert Jonas de uit Luik ifkomstige Eugénie Servais ken nen. Hun relatie lijkt niet veel wns te hebben. Zij .is namelijk een gescheiden vrouw en Jonas is katholiek. De kerk is een van zijn >elangrijkstc opdrachtgevers, jonas moet zijn weg zien te vin- Jen tussen zijn liefde voor Eugé- iie enerzijds en zijn trouw aan de "tholieke kerk anderzijds, Deze eestrijd wordt zichtbaar in zijn erk tussen 1927 en 1933. Hij hildert in deze tijd enorm veel. e werken met weelderige, sen- ele naakte vrouwen stammen [uil deze periode en ook glas-in- "cdramen met heiligen erop "gebeeld. Deze twee uitersten in onder op kunnen als het ware sym- "T staan voor zijn tweestrijd, oorbeelden van beide stijlen zijn (to zien op de tentoonstelling in 'useum 't Freulekeshuus. In |932 raakt Jonas in een diepe "pressie en wordt hij opgeno- en in een psychiatrische inrich ting in 1933- De aanleiding hier door ïs- waarschijnlijk de breuk -et Eugénie, waarvoor Jonas zelf ekozen heeft vanwege zijn tholieke geloof. Pas in de zomer Het duurt niet lang meer voor dat het unieke jubileumboek van De Piëlhaas van de pers rolt. Dit boek wordt uitgegeven in het kader van het 6x11-jarig bestaan van de Venrayse vastelaovesver- eniging. U kunt het jubileumboek bestellen op voorinschrijving Stuur de bon in deze krant op voor 20 september 2004 naar Ger- rie van Soest, Kamperfoelie 84. 5803 HJ in Venray. Zodra het bedrag is bijgeschre ven, ontvangt u een bevestiging. Op vertoon hiervan kunt u het jubileumboek op zondag 21 november afhalen op een nog bekend te maken locatie. De Prinses Irenestraat in Venray staat op 4 september in het teken van de buurtbarbecue. De bewo ners hebben met elkaar dit festijn georganiseerd om elkaar beter te leren kennen, een barbecue is daar een ideale gelegenheid voor. Gezellig bijpraten en ondertussen genieten van een stukje geroos terd vlees of een verkoelend drankje. De bewoners van deze straat hebben één van de vijfhon derd Remia buurt Barbecue Pak ketten gewonnen door zich aan te melden op www.buurtbarbe- cue.nl. Dit kan niet anders dan een bijzonder geslaagde happe ning worden. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Ondernetekence verleent hierbij machtiging, asn De Piëlhaas. tot het eenma ig incasseren van: |-j 12,50 (Voor niet leden. Normaal 15 Postcode/Woonplaats Handtekening Stuur bovenstaande bon naar: Gerrie van Soest, Kamperfoelie 84,5803 HJ Venray Zadre hg: ijodrag Pj ons is bijgeschreven sturen w| c een bevestiging. Op vertoon hiervan kunt v het jutn!eumbc8k op zondag 21 november atha'sn op een nader bekend ;e maken locatie Banknumme-' r'.j~T Het bedrag zat eind oktober 2004 geincasseerc worden.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11