Wat je vanzelfsprekend doet ben je zelf 'Speculaties zorgen voor grote onrust bij Nestlé' Kunstzinnig Rondje Oostrum Relaxen op de Martiene Plats 'Kabouters' maken Noord- Limburg schoor Verhalen van vriendendiensten Lasercentrum Venray TAXATIE mode centrum Horst Tiroler weekend PEEL EN MAAS Het laatste maatjesverhaal (6) Dit artikel verschijnt in het kader van een landelijk project Verhalen van vriendendiensten. Het is het zesde verhaal in een serie van zes Er zijn in Nederland ongeveer 60 vriendendiensten. Vriendendiensten koppelen vrijwilligers aan iemand met psychische problemen. De koppels ondernemen allerdaagse sociale activiteiten zoals koffie drinken, wandelen of andere uitjes. Het contact is vriend schappelijk van aard. Om het werk van de vriendendiensten in de schijnwerpers te plaatsen en om vrijwilligers te werven, is het project Verhalen van vriendendiensten bedacht. Tien journalisten zijn een jaar lang vrijwilliger en hebben tweewekelijks contact met hun 'maat je'. De journalisten schrijven hierover in regionale kranten. Aan het eind van het project verschijnt er een boekje met ervaringsverhalen van de tien vrijwilligers. Hiermee wil het Trimbos-instituut bijdragen aan een goede beeldvorming over mensen met langdurige psychi sche problemen en laten zien hoe waardevol vriendendiensten zijn, voor vrijwilliger en voor zijn of haar 'maatje'. Wilt u zich aanmelden als vrijwilliger dan kunt u contact opnemen met Mieke Michels. coördinator maatjesproject Venray, tel. 0478- 527280. Voor meer informatie over het project Verhalen van vriendendien sten, kunt u contact opnemen met Sonja van Rooijen, werkzaam bij het Trimbos-instituut, tel, 030-2971121 of per e-mail: srooijen@trim- bos.nl Het maatjesproject. Op afspraak 'maatje' zijn. Volgens schema op bezoek gaan en een steun zijn voor de ander. Een soort vriendschap op bestelling. Kan dat? En zo ja, hoe dan? Dat was een dik jaar geleden de vraag. Daar kwam bij dat over dat contact regel matig gepubliceerd zou wor den in de krant. Dus een extra reden om twijfels te hebben over de spontaniteit van het maatje zijn en de waarde ervan. Kan er waarde worden gehecht aan 'vriendschap op bestelling?' Het zesde en laat ste maatjesverhaal in de serie gaat hierover. (Door Geert van den Munckhof) Om maar meteen met de deur in huis te vallen: Jazeker kan dat! Maar mijn ervaring is dat het niet op de eerste plaats de vriend schap is die de waarde bepaald. En het is niet het schema waar het om draait. Ook de journalistieke insteek is niet van invloed op de waarde van het maatjesproject. Vandaag realiseerde ik me dat het veel dieper zit, toen ik op bezoek was bij mijn broer. Waar het om gaat is het 'er zijn' Anderhalf jaar maatje zijn en veel nadenken over het waarom om tot de conclusie te komen dat het antwoord eigen lijk heel basaal is. En gewoon 'des levens'. Was het niet Shakespeare die al bedacht had dat 'to be or not to be' de vraag was? Vriendschap is belangrijk maar volgens mij niet de essentie van het maatjespro ject. Het maakt niet uit of je bij iemand bent omdat dat is afge sproken via een maatjesproject, of dat je bij iemand in je familie bent omdat die plotseling erg ziek is geworden. Er gewoon 'zijVi'dat is waar het om draait. Het waar om je er bent is volgens mij min der van belang dan het feit 'dat je er bent' Moeilijk? Als je het omdraait wordt het misschien duidelijker. Wanneer 'waarom je er bent' belangrijker is dan het feit 'dat je er bent', dan heb je een situatie die je als persoon in feite minder waardevol maakt. De reden zou dan belangrijker zijn dan jezelf, en dat moet je toch niet willen? En als je dat niet wil dan betekent dat automatisch -en dat is een voordeel- dat je je min der druk hoeft te maken over het waarom. Je kunt veel meer ener gie steken in het er gewoon 'zijn'. Veel meer doen dus dan denken! Heerlijk toch! KEUZE Zijn of er niet zijn. Dat is de keuze die je kan maken. En in mijn beleving is dat niet zo'n moeilijke. 'Er zijn' natuurlijk! Want wie wil er nu 'niet zijn'... Probleem is misschien dat die keuze vaak niet zo eenvoudig ligt. Want er zijn al zoveel dingen die we menen te moeten. Er 'zijn' voor de ander ligt minder voor de hand, als je ook bij je sportclub moet zijn, op je werk onmisbaar bent, je afspraken al gemaakt zijn... of die duizend andere rede nen om ergens anders te moeten zijn. En dus niet bij die ander te zijn die je nodig heeft. WEZENLIJK Maar als het echt op 'zijn' aan komt wordt het een ander ver haal. Als je niet bij iemand kunt zijn die je nodig heeft, is het van wezenlijk belang om je af te vra gen wat de reden daarvoor is. Is die reden van wezenlijk belang? En dan 'wezenlijk' in de letterlijke zin van het woord? Dus voor je 'wezen' belangrijk, omdat het over jezelf als persoon gaat? Want je komt onherroepelijk op het ter rein van hoe je zelf wil zijn. En natuurlijk maak je dan afwegin gen. Maar het kan volgens mij bijna niet anders dat wezenlijke dingen dan van een andere orde zijn dan wereldse dingen. PERSOONLIJKE REDENEN Het lijkt een beetje van deze tijd. leder voor zich en god voor ons allen. Individualisme en eigen belang. Maar is het meest elemen taire in het verhaal niet dat je zon der de anderen geen individu kunt zijn? Mijn gevoel zegt me dat die ander in feite mijn 'zijn' bepaald. Wat heeft het voor zin om mezelf te zijn, zonder die anderen? Kijk mij hier nou eens lekker individueel zijn... Hoezo 'kijk'. Wie kijkt er? Die ander toch! En het allermooiste is dat ik, in mijn hele zalige uppie, voor die ander gewoon ook 'de ander' ben... Waarmee het voor mij heel duidelijk en vanzelfsprekend is waarom ik er voor die ander gewoon moet zijn. Zeker wan neer er daar een behoefte is. Want misschien wel zonder dat ik er zelf erg in heb ben ik ineens die ander...ook anders en met een behoefte aan die ene VRIJWILLIGERS Er zijn veel meer 'anderen' dan 'individuen'. Als individu ben ik het maatjesproject ingegaan, samen met anderen. Voor ande ren. En voor mezelf. Zoals er ook individuen kiezen voor de andere die ouder is. Of voor de andere die gehandicapt is. Geheel vrijwil lig daar zijn. Waarom? Ook hon derdduizend redenen. De belang rijkste? Vooral het 'er zijn'. Zó -realiseer ik me- ben ik er als indi vidu ingestapt en zo zijn er geluk kig heel veel andere individuen. Niet vertrokken vanuit een 'waar- om-daarom' situatie, maar vanuit een gevoel. Het is geen ruilhandel (doe jij iets voor mij dan doe ik iets voor jou) maar veel meer een vanzelfsprekenheid Zoals gezegd, er zijn nu een maal veel meer anderen dan indi viduen. Ook in het maatjespro ject. Iedereen is en mag anders zijn. Ik mag dat. En jij mag dat vanzelfsprekend ook. Ik hoop dat wanneer dat nodig is, er iemand voor mij is, die mijn anderszijn van dat moment geen beletsel vindt om bij me te zijn. Als ik of jij oud mag worden, dan hoop ik dat er zo iemand is. Als ik ziek mocht worden, hoop ik op zo'n persoon. Of wanneer we even niet lekker in het vel zitten, of in de war zijn, of verslaafd... Maar ook als we blij zijn of gelukkig, hoop ik dat we dat met iemand kunnen delen. Wat ik wil dat mij geschiedt, doe ik vanzelfsprekend ook een ander, is eigenlijk de boodschap... Niet waarom dus, maar daarom... Het lijkt zo logisch. Zijn en doen. Het maatjesproject is één van de vele voorbeelden. Ron en Mieke, bedankt! Thea, Pip en Mees, fijn om bij jullie te zijn. Ben, tot de volgende keer. Aan jullie allemaal, we zien elkaar! Of beter nog, we zijn elkaar...! Joris Truijen leeft in onzekerheid: is hij één van de zeventig werknemers die worden ontslagen? De jobstijding kwam tijdens de kermisweek in Venray: bij Nestlé in Oostrum verdwijnen zeventig van de 237 banen. De afdeling aardappelverwerking wordt eind september overge nomen door Rixona, een dochterbedrijf van Aviko. De culinaire afdeling, die soepen, sauzen en bouillon maakt, wordt uiterlijk eind maart 2005 overgeheveld naar ande re vestigingen in Europa. Voor tientallen werknemers van Nestlé breken onzekere en zorgelijke tijden aan. Ook voor Joris Truijen (30). En het is niet de eerste keer dat zijn baan op het spel staat. Een dèja vu met een rouwrandje. Joris Truijen werkt al enige tijd op de culinaire afdeling waar hij een verpakkingsmachine bedient. "Voordat ik bij Nestlé in Oostrum aan de slag ging. heb ik bij de Nestlé-fabriek in Roermond gewerkt. Daar werd vooral ijs geproduceerd. Dat was behoorlijk seizoensgebonden, waardoor het 's winters veel rustiger was dan zomers. Tijdens de minder drukke periodes werden we gedeta cheerd. Toen Roermond gesloten werd, was ik gedetacheerd in Oostrum. Dat was een tijd met veel onzekerheden. Ik had toen het geluk dat ik daar mocht blij ven." Nu zit hij weer in dezelfde onzekere positie. "Je vraagt jezelf toch steeds af of jij bij die zeven tig man hoort die ontslagen wor den. Toen we vorige week woensdag het bericht kregen dat er zeventig arbeidsplaatsen ver dwijnen, waren we niet echt ver rast. Het viel ons eigenlijk zelfs mee. Er wordt al maanden gespe culeerd over de reorganisatie en over de personele consequenties. Op 14 mei werd namelijk duide lijk dat Aviko belangstelling heeft voor de aardappelverwerking in Oostrum. De afdelingschef werd door de directie via een brief inge licht, met de opdracht dit over te brengen aan de overige werkne mers. Dat leverde bij ons al weer stand op." Volgens Truijen is communice ren het grote probleem binnen Nestlé. "Doordat wij zo weinig informatie kregen, werd er vanaf dat moment enorm veel gespecu leerd over wat er nu precies gaat gebeuren. Op een gegeven moment hoorde ik in de wandel gangen dat er wel 130 banen zou den verdwijnen. Dat is gelukkig meegevallen. Die speculaties brengen echter wel veel onrust met zich mee. Hier doet de direc tie echter niks mee." ONGEPAST De manier waarop het nieuws bij de werknemers terechtkwam, vindt Truijen erg slordig. "Het nieuws wordt gebracht op het moment dat veel werknemers op vakantie zijn. Zij moeten via de media vernemen dat hun baan mogelijk in gevaar is. Dat vind ik ongepast. Ze hadden eerst alle werknemers op de hoogte moe ten stellen, voordat ze het nieuws naar buiten brachten. In mijn ogen ben je bij de directie niet meer dan een nummer. Wij horen alles op het laatste moment, ter wijl het ons als werknemers toch aangaat. Hierdoor krijg je veel speculaties, hetgeen niet goed is voor de sfeer. Ik krijg het idee dat we aan het 'opboksen' zijn tegen de directie om aan informatie komen." Hoe het verder gaat, is nog niet geheel duidelijk. "Op 20 septem ber geeft de ondernemingsraad haar advies en weten we dus wie ontslagen wordt en wie niet. Dan weten we ook wat voor regelin gen er getroffen worden, zoals bij voorbeeld een ouderenregeling. Gezien de veranderingen in het kabinet, is het nog maar de vraag of deze er komt. Met de onzeker heid die we nu hebben, is moei lijk om te gaan. Je kunt in princi pe alleen maar afwachten." ONZEKERHEID Financieel directeur T. Kolenberg liet eerder weten dat mogelijk een klein aantal werkne mers terecht kan bij de aardappel- afdeling. Tevens is er volgens hem kans dat enkelen overgeplaatst worden naar een vestiging van Nestlé in de Randstad. Nestlé zal de overige werknemers zoveel mogelijk helpen bij het vinden van ander werk, aldus Kolenberg. Bij Truijen is echter nog niets bekend over overplaatsingen naar de Randstad. "Dat is ook niet voor iedereen even gemakkelijk. Er werken bij ons veel mensen met een gezin, waarbij de echtgenoot ook in Venray of omstreken werkt. Dan verhuis je niet zomaar even naar de Randstad. Nestlé Op zondag 22 augustus kunt u in Oostrum bij vier amateurkun stenaars terecht om hun werk te bewonderen. Onder de naam Rondje Oostrum houden Netty Jeuken, Greet Bonte, Joep van Goch en Frans van Bergen open dag. U bent van harte welkom tus sen 11.00 en 16.00 uur. Netty Jeuken, Geeststraat 5, maakt al jaren de mooiste kerami sche producten. Schalen, potten en beelden zijn er in de mooiste kleuren en vormen te bewonde ren. Bij Greet Bonte, Randenrade 11kunt u terecht voor alles wat te maken heeft met patchwork en quilts, wandkleden en kussens. Zij is een ware tovenaar met naald, draad en lapjes. Joep van Goch, Watermolenstraat 8, helpt grote dingen klein te blijven. De mooi ste Bonsai boompjes komen geeft aan alles te doen voor zijn personeel, maar je moet wel geschikt zijn voor de functie die je wordt aangeboden. Omdat de onzekerheid blijft overheersen, moet ik allemaal nog maar zien hoe het gaat. Wat gebeurt er bij voorbeeld in de toekomst met de andere drie fabrieken in Nederland? Daarover doen name lijk ook al speculaties de ronde." MATRIXSTELSEL Als de huidige Nestlé werkne mers mee overgaan naar Rixona, zal er voor hen ook het een en ander gaan veranderen. Omdat Rixona met een andere CAO werkt, gaat het gros er volgens Truijen op achteruit. "Bij Nestlé werken we bijvoorbeeld met vaste toeslagen. Dat doet Rixona niet. Dat bedrijf werkt met een matrixstelsel. Hierdoor zal het gemiddelde salaris omlaag gaan. Ik denk dat niemand daar blij mee is. We zitten op het moment met erg veel vraagtekens, die door betere communicatie voor een groot deel weggenomen kunnen worden. Voor veel van de zeven tig werknemers die ontslagen worden, zal het moeilijk zijn om weer nieuw werk te vinden. Ik ben gelukkig nog jong en heb een diploma op zak. Mocht ik mijn baan kwijtraken, dan denk ik dat het wel losloopt. Ik hoop dat dit voor de overige 69 dan ook het geval zal zijn." onder zijn handen tot stand. Een wonder om te aanschouwen, Frans van Bergen, Vennenweg 5, schildert, het liefst dieren en landschappen in de natuur. Hij hanteert potlood, pen en penseel voor de mooiste schilderijen en schetsen. Voor elk wat wils dus, zondag in Oostrum. Eindstraat 12, tel. 581553 Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray. Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 optometrie lasercentrum brillen-contactlenzen Samenwerking tussen Drs. G. Cinque; oogarts en O. van Meurs; Optometrist. "Je vraagt jezelf toch steeds af of jij bij die zeventig man hoort die ontslagen worden" SERVICE Donderdag 19 augustus 2004 - Pagina Mooi de M.oiste Mode frii Hl li# "fettllltffll St. Lambetusplein 12 tel. 077-1986464 Modecentrum Fras Theelen ook in Roggel Boxtel Paningen en Geleen Reundje #m: De Martiene Plats (3) BAKHUUSKE In Noord-Limburg ging maandag de landelijke (kabou- ter)schoonmaakactie van start. Doel van de actie is bezoekers van parkeerplaat sen te leren dat ze hun afval in de prullenbak gooien in plaats van op straat of in het gras. De actie loopt tot en met 9 okto ber 2004. De start vond plaats vanuit de NLW Groep in Panningen. waar alle Limburgse teams die aan de actie deelnemen bij elkaar kwa men. Zij werden hier uitgebreid geïnformeerd door de landelijke projectleiding en ontving tevens hun kabouteroutfit. H bijzondere aan deze outfit is kaboutermuts, waarmee de ai dacht wordt getrokken en i actie tevens een ludiek tim krijgt. Het idee erachter is, c kabouters de rotzooi van mens opruimen. In Limburg en Zuid-Oc Brabant nemen vijf teams van v: tot zeven personen deel aan actie. Zij komen van M' (Maastricht), de Risse (Weer Licom (Heerlen), WAA-Gro (Venlo) en NLW Groep (Venray De Stichtin; Reundje Um bestaat sinds januari 2000. Een aantal bedrijen wil met de stichting het rcreëren op het platteland vanNoord-Limburg onder de aadacht brengen van het grotepubliek. In het prachtig Nord-Limburgse gebied tusser Peel en Maas bekijkt, beleef en proeft u het leven van het ilatteland. Ieder bedrijf wil opsen eigen wijze een meerwaade geven aan het plattelari van Noord- Limburg. Zij ztten dan ook de deuren wageiwijd open om eens nader keinis te maken. Onze verslaggver Gerrit Band bezocht een antal bedrijven die de komene weken in deze serie nader Torden voorge steld. In het dede deel is Band te gast in Serselo bij De Martiene Plats Leonoor van )sch is heel reso luut over haat bedrijf: "Het is natuurlijk ook 'oor de gezellig heid, het is leulom mensen om je heen te hebbei en het is fantas tisch om ze en leuke tijd te bezorgen." Vakntieboerderij De Martiene Plats ii Merselo ten voe ten uit. Vakantieboerierij De Martiene Plats was vroqer gewóón een gemengd boeretbedrijf met koei en, varkens <n wat kippen. Halverwege de aren 70 verdwe nen de koeien,in 1974 eerst de kippen en gingmen verder met varkens. Een fabedrijf met zeu gen en biggetjs tot na de var kenspest, toen le familie met de opkoopregelinj meedeed omdat omzetten naa een gesloten bedrijf wel eei heel erg grote investering zou fijn. Wat dan? zou de vraag zijn, mar de familie Van Osch was in 19*1 al met een nieu we bedrijfstak begonnen: het agro-toerisme. Eigenlijk washet oude bakhuis- je op het terreii voorbestemd om een badkamer met een speelka mer voor de kiideren te worden, met boven twe slaapkamers. Op het laatste momnt werd besloten om er een vakintiehuisje van te maken en dat iep eigenlijk wel goed. Leonoorvan Osch: "Toen hebben we in 98 de deel ver bouwd.In de akantiehuisjes 't Bakhuuske end'n Dael hebben we dus nu de kamers voor bed De Stichting Oirlo Leeft (S.O.L) houdt op 21 en 22 augustus voor de vierde keer op rij een thema weekend; dit jaar is gekozen voor een Tiroler weekend. Het pro gramma begint zaterdagmiddag om 13-00 uur met een program ma voor de Oirlose jeugd. De zaterdagavond start met een ludiek spel, als opwarmertje voor de team-captains. Hierna zal de band Los Ton Tos optreden. De zondagmiddag staat in het teken van en zeskamp, vanaf 13.00 uur. Aan de zeskamp nemen ruim hon derd Oirlonaren deel. Op het pro gramma staan spellen als hellings- kien, wurtzzaagmelkhangen, trucktreklopen etc. De kinderen kunnen straattekenen, zich laten schminken en springen op een groot springkussen. and breakfast, oftewel Bed en Bottram De gasten zij vaak erg verrast als ze in deze accommoda ties terecht komen vanwege de luxe." De volgende uitbreiding vond plaats in 2003 met het om bou wen van een loods tot recreatie ruimte en speelloods. Op dit moment hebben de gas ten de beschikking over een zwembad, trampoline, tafeltenni stafel, skelters, een raketzandbak (gemaakt van een oude voersilo) en een grote speelweide. ARRANGEMENTEN de mogelijkheid om een arrangj ment te boeken bij de aangeslj ten bedrijven. Bij De Martieij Plats kan de bezoeker via de V een arrangement boeken dat c 10 uur begint met ontvangst r koffie en vlaai, een wandeltod van anderhalf uur, gevolgd do-| een lunch. Vervolgens gaat i op stap met een huifkar naar et] activiteit tot vijf uur middags.Uiteraard kan daarna een barbecue of buffet geboei worden. Een stapje verder is u aard dat de gast ook zelf zól arrangement kan samen stelle I "Ik ga tegenwoordig zelf mee r wandelingen, vertel wat over <j de dingen waar we langsle men", lacht Leonoor van OsclJ "en het is keileuk om te doen." Inmiddels komen heel vej| groepen in Merselo logeren, fait lie. tennisclubs of bedrijven. komen uit heel Nederland, ook uit de rest van de we rel zoals Israel, VS, Canad) Denemarken of Engelanjl Leonoor van Osch: "Je kunt het gek niet bedenken. Heel vaak g het om mensen die op familiebjl zoek zijn en dan rond de feestdj gen op bezoek komen. Een g komt al zes jaar met Kerstmis t ons." Wat betreft het samenwerking! verband binnen 'n Reundje Um] ze heel positief, maar ze den! wel dat er nog meer profijt uit c arrangementen op maat te hale is door bijvoorbeeld nog mej samenwerking onderling. De Martiene Plats in Mersel] gastvrije vakantieboerderij "De naam De Martiene Plats is al te vinden op een oude landkaart van 1640", vertelt Leonoor van Osch. "Toen we begonnen met de vakantieboerderij hebben we de plek weer zijn oude naam gege ven." De Martiene Plats werd als recreatiebedrijf al snel na de oprichting in 1999 lid van 'n Reundje Um. Inmiddels hebben ze bezoekers uit heel Nederland en uit de hele rest van de wereld. "De mensen komen voor de rust en landelijkheid en om de omge ving te verkennen. Veel gasten kennen bijvoorbeeld Zuid- Limburg wel, maar Noord- Limburg niet.Daarom is 'n Reundje Um ook heel belangrijk, om toeristen meer naar Venray en omgeving te krijgen", gaat ze enthousiast verder. "Mensen wil len de streek dan leren kennen, want als je je ogen er voor open zet is elk gebied mooi en zeker Noord-Limburg." Een van de voordelen en dus trekpleisters van 'n Reundje Um is

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5