Terugdringen van voortijdige schoolverlaters Italiaans succes met Venrays tintje Afscheid van juf Helma Opening nieuwe SNS Bank Venray Ingezonden Publieksbalie KASTSYSTEMEN Nieuwe gemeentegids Koester uw Monument Hannes (2) Nertsenfokker Ramkraak Ivan Basso beëindigde dit jaar de Tour de France op een uitstekende derde plaats. Vorig jaar werd de Italiaan nog zesde. Zijn progressie zat met name in het tijdrijden. Een progressie die mede tot stand kwam door de inbreng van oud-Venraynaar Gerard Vroomen. Met zijn bedrijf Cervélo sponsort en levert hij de fietsen van het CSC wieler team van oud-Tourwinnaar Bjarne Riis. Deze week was Gerard Vroomen, na een druk ke Tour-week, weer even bij zijn ouders in Venray. Vroomen studeerde in 1995 af aan de TU in Eindhoven.. Voor zijn afstudeerproject toog hij naar Canada waar hij samen met Phil White een aërodynamische tijdrit- fiets wilde ontwikkelen. "Zelf ben ik altijd erg in fietsen geïnteres seerd geweest" verklaart Gerard Vroomen zijn keuze destijds. Het project werd een succes. "Mensen kregen interesse voor de fiets en wilden die kopen. Dat was eigen lijk niet de bedoeling geweest. Vervolgens hebben we gekeken of we het ontwerp aan de man konden brengen, maar bestaande fabrikanten toonden geen interes se. Vervolgens zijn we zelf een onderneming gestart. In Canada werken we aan de ontwerpen van de frames. De productie vindt in diverse landen plaats, afhankelijk van het materiaal wat gebruikt moet worden. Die productiebe drijven zijn kleine zelfstandige ondernemingen waarin we overi gens ook belangen hebben om zo over onze ideeën te kunnen waken." Vroomen en White richt ten zich uitsluitend op de markt R K - Slaapkamer Kantoor Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST oÖj Hoogveld tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Pass Flora hoveniers De hoofdingang van het gemeentehuis kan vanaf woens dag 4 augustus tot en met 31 december niet door bezoekers gebruikt worden. Hiervoor in de plaats komt een tijdelijke ingang TUIN ONTWERP AANLEG ONDERHOUD VENRAY 06 20 43 99 57 PEEL EN MAAS Gedeputeerde Staten (GS) van Limburg verstrekken een stimuleringssubsidie van ruim 36.000,- aan de Regionale Meld- en Coördinatiepunten in Noord- en Midden-Limburg als bijdrage aan het terugdrin gen van voortijdig schoolver laten. GS constateren twee hoofdpro blemen rondom het voortijdig schoolverlaten. De registratie laat te wensen over en effectieve methoden om het schoolverlaten te voorkomen zijn er nog te wei nig of worden niet voldoende voor het voetlicht gebracht. In Noord- en Midden-Limburg willen de verantwoordelijke instanties de registratie verbeteren. De sti muleringssubsidie is een eerste aanzet die past binnen een brede re provinciale stimulering van de aanpak van voortijdig schoolverla ten. Voortijdig schoolverlaten vormt een bedreiging voor de toekomst van Limburg, economisch en soci aal. Jongeren moeten optimale ontwikkelingskansen krijgen. In het thema Jong zijn in Limburg wordt in het actieprogramma School als poort naar de arbeids markt gewezen op het belang van het halen van een diploma. Door voortijdig de school te verlaten behalen niet alle jongeren deze kwalificatie. Sommige jongeren hebben de capaciteit niet om een startkwalificatie te halen, maar een groot deel haakt voortijdig af omdat ze geen zin meer in school hebben. De Regionale Meld- en Coördinatiepunten (RMC's), die zijn ondergebracht bij de cen trumgemeenten, moeten deze jongeren in kaart brengen en terugleiden naar school of toe lei den naar werk. Dat in kaart bren gen van het aantal voortijdige schoolverlaters gaat echter niet goed. Scholen melden het aantal uitvallers niet of te laat, en de RMC's vullen de gegevens vervol gens niet op de zelfde manier in. Goede registratie of niet, scho len en andere betrokken instan ties hebben al diverse initiatieven ontwikkeld om (potentiële) schoolverlaters binnen de poor ten te houden. Maar er is nog onvoldoende zicht op de daad werkelijke resultaten van al deze initiatieven. Kortom, de proble matiek van voortijdig schoolverla ten is tweeledig: gebrekkige regis tratie en onvoldoende zicht op een effectieve aanpak. PROBLEMATIEK De provincie wil samen met scholen, begeleidende instanties en gemeenten de schouders eron der zetten om voortijdige school verlaters op de goede weg te hel pen. Gedeputeerde Eurlings hierover: "In het najaar organise ren we een conferentie met de werktitel Zonder diploma van school? Dus niet hel. Hierin bren gen we enerzijds de problematiek nog eens voor het voetlicht om iedereen ervan te overtuigen dat het ernst is. Anderzijds zetten we een aantal partijen, die de hand schoen al hebben opgepakt, in de schijnwerpers." In de conferentie zullen de resultaten van een in opdracht van de provincie verricht onder zoek naar de cijfermatige omvang van de problematiek met betrek king tot voortijdige schooluitval in Limburg worden gepresen teerd. Daarnaast zullen tijdens deze conferentie een aantal 'good practices' de revue passeren en komen een aantal jongeren aan het woord die hun visie geven op de problematiek. Gedeputeerde Eurlings: "Onze actie blijft niet beperkt tot onder zoek en het zichtbaar maken van het probleem. Het uiteindelijk doel is het boeken van resultaten. Ik wil instanties die betrokken zijn bij de aanpak van voortijdige schooluitval tijdens deze confe rentie aanspreken op hun verant woordelijkheid, maar ook uitda gen om te komen met verfrissen de ideeën. Zo roepen we de RMC's op hun registratie te verbe teren. In dat kader is het verheu gend dat de vier RMC's in Noord en Midden-Limburg inmiddels al besloten hebben hier werk van te maken door hun samenwerking te verbeteren en de registratie op elkaar af te stemmen. We stellen hier graag een bijdrage van 36.550,- voor beschikbaar." Eurlings wil overigens af van de behandeling van afzonderlijke projecten. Hij wil enkele malen per jaar een soort inschrijfperiode voor subsidieaanvragen instellen. Daarmee verwacht hij een beter inzicht te krijgen in de aanpak van problemen in het onderwijs waar door afgewogener beslissingen genomen kunnen worden over het al dan niet honoreren van deze aanvragen. De betrokken instanties (waaronder scholen en gemeenten) zullen hierover zo spoedig mogelijk worden geïnfor meerd. o Donderdag 29 juli 2004 - Pagina S WielHermkes KEUKEN- EN I NTERIEURBOUW Oud-Venraynaar Gerard Vroomen sponsor van CSC wielerteam Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur iratuu it gril lelkast heel ruimte Verder en ieping berg- bin- Helma van de Ven afscheid geno men van het onderwijs. Juffrouw Helma is liefst 45 jaar werkzaam geweest in het onderwijs. De laat ste 25 jaar heeft zij op De Flierefluit in Venray gewerkt. Juffrouw Helma studeerde als kleuterleidster af in 1959. Twee jaar later haalde zij de hoofdakte. Vanaf 1959 heeft ze lange tijd op kleuterschool Sint Anna gewerkt. Nadat haar kinderen waren gebo- de scholen in Venray gewerkt als invalster. In 1979 begon zij op De Flierefluit, de openbare basis school in 't Brukske. Daar heeft zij zich altijd met veel liefde en ple zier van haar taak gekweten. Juf Helma stond op De Flierefluit bekend als de juf die van gezellig heid hield, die fantastische han- denarbeidlessen kon geven, die hield van voorlezen en vertellen Eindstraat 12, tel. 581553 oud. Vorige week woensdag j stond de hele dag in het teken van 1 het afscheid van juffrouw Helma.1; Met haar man en de kinderen kon zij genieten van een spetterend j afscheidsfeest, waarin de kinde- j ren prachtige voordrachtjès showden, afgesloten met een gezellige lunch. Met juf Helma verliest De Flierefluit een diamant je. Gelukkig voor de school blij ven er nog genoeg over. SNS Bank is een innovatieve, eigentijdse bank. Dat bewijzen de producten en dat is te zien aan de medewerkers. Vanaf 2 augustus is het ook zichtbaar aan de vestiging in Venray: het SNS Kantoor aan de Poststraat verhuist dan namelijk naar de Lange weg 85. Venray heeft er vanaf die dag een 'nieuwe bank' bij, waar klanten terecht kunnen voor gedegen advies of voor een innovatieve oplossing voor financiële wensen. "Het gaat goed met SNS Bank in Venray. Dus was het hoog tijd het oude en te kleine pand te verruilen voor een fris en eigentijds kantoor", aldus een enthousiaste kantoordi recteur Ronald Mulders. "Nu past het weer bij ons." Het kantoor aan de Poststraat 9 sluit op donderdag 29 juli om 17.00 uur. Ook de geld automaat verhuist naar het nieu we kantoor. Daardoor kan op 30 juli, 31 juli en 1 augustus geen gebruik worden gemaakt van de geldautomaat. Op maandag 2 augustus openen zij om 09.00 uur de deuren van het nieuwe kan toor aan de Langeweg 85. Hoewel er een terugtrekkende beweging van financiële dienst verleners is te signaleren heeft SNS Bank ambitieuze doelstellin gen. Wij willen groeien en daar om openen we de komende jaren een aantal nieuwe kantoren. In Alkmaar, Rotterdam, Heerenveen en Zoetermeer zijn onlangs gloed nieuwe kantoren geopend. Maar ook bestaande kantoren worden onder handen genomen, waarvan de verbouwing van het kantoor in Venray een voorbeeld is. Ook voor de toekomst hebben ze ambitieuze plannen. De komende periode zullen meer kantoorope ningen volgen. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. De nieuwe gemeentegids 2004-1 2005 wordt tot en met 6 augustus weer huis-aan-huis verspreid in dei gemeente Venray. De gids omvat een actueel overzicht van instel lingen, organisaties, verenigingen, clubs en belangengroepringen die 1 in Venray actief zijn. Thema dit 1 jaar is 'Samenwerken aan welzijn en welvaart van Venray'. Ook deze nieuwe editie van de gids is weer tot stand gekomen in samenwerking met uitgeverij cityl tourist Promotions uit Kaatsheuvel. Verspreidingsbureau Periodiek verzorgt de versprei ding van de gidsen. Alle huishou-i dens, bedrijven en instellingen ontvangen een exemplaar, ook: huishoudens met een ja/nee- elf nee/nee-sticker op de brievenbus.' Heeft u midden augustus nog geen nieuwe gemeentegids ont vangen, dan kunt u een exem-j plaar afhalen bij de publieksbalië op het gemeentehuis. Het' gemeentehuis is geopend op maandag van 12.00 tot 20.00 uur: en dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 tot 13 00 uur. In de interessante rubriek Koester uw monument is in Peel en Maas van 22 juli een foutje geslopen. Het betrokken pand wordt omschreven als een pand in Art Nouveau stijl met Jugendstil elementen. Art Nouveau echter is een andere benaming voor Jugendstil, een stijlperiode uit het begin van de 20ste eeuw. Naar mijn smaak is de architectuur van genoemd pand geïnspireerd door de decoratieve kunstrichting die bekend staat als Art Deco uit de jaren 1910 - 1920, hier en daar aangevuld met Jugendstil elemen ten. Frans van der Kruijf, Venray In een ingezonden brief (Peel en Maas 15/7) laat Louis Truijen weten, dat "het naar zijn mening genoeg is geweest". Daarmee doe lend op de kritiek op Venrays bur gemeester Jos Waals die Hannes regelmatig spuit in zijn wekelijkse rubriek Bandoetere. Wat wil Truijen daarmee bereiken? Dat we allemaal onze mond houden als Venrays burgemeester weer eens zijn burgers schoffeert? Toen Joost van de Vorle enige tijd terug een onschuldige en als grap bedoelde opmerking maakte over de gemeenteambtenaren, viel de hele gemeenteraad over hem heen en speelde aanklager, rech ter en beul tegelijk. Nu de heer Jos Waals weer eens blijk geeft over weinig diplomatische gaven te beschikken en de ene na de andere uitspraak doet die mensen krenkt en schoffeert, hoor je nie mand van onze volksvertegen woordigers ook maar iets zeggen. Die zwijgzaamheid zal mensen als Truijen denk ik wel bevallen, maar geef mij dan toch maar Hannes die geen blad voor de mond neemt. Daarom Hannes, zet er nog maar een tandje bij. Twan van Els, Venray De gemeente Venray wil een aan nertsenfokker Van Deurzen verleende milieuvergunning voor de realisatie van een nertsenfok kerij voor 23.590 pelsdieren en 68.136 kippen aan de Twistweg in Vredepeel in stand houden door de geluidsbeoordeling in de milieuvergunning aan te passen. Tegen de oorspronkelijke vergun ning uit 2003 is met succes bezwaar gemaakt door Bont voor Dieren. De uitspraak van de rechter was schorsing van het eerder genomen collegebesluit omdat het geluidsaspect in de vergun ning niet goed was beoordeeld door de gemeente. In hoger beroep zou het besluit volgens de Raad van State waarschijnlijk op dat aspect vernietigd worden. Als het aan Bont voor Dieren ligt, gaat de vestiging van de nertsenfokke rij niet door. De organisatie bewandelt de juridische weg om de komst van de fokkerij tegen te houden. De politie heeft zondagmorgen een 33-jarige Pool aangehouden op de afslag Horst-Noord op ver denking van poging tot doodslag, poging zware mishandeling en het plegen van een ramkraak. Rond 5.45 uur kwam bij de politie de melding binnen van een ram kraak bij een winkel aan de Steenstraat door een ruit in te slaan. Getuigen hadden gezien hoe een man in een witte bestel bus wegreed en een andere man in een blauwe personenauto. De bestelbus werd door de politie achtervolgd. Hij reed tegen de rij richting in de A73 op. Daar reed hij over de vluchtstrook maar ook diverse malen over de rijbaan in' tegengestelde richting. Dit lever-j de voor het (vakantie)verkeei diverse bijna-frontale aanrijdingen op. De verdachte probeerde via' de oprit Horst-Noord de A73 te verlaten maar raakte in een slip en sloeg over de kop. Hij kon wor-; den aangehouden en werd voor nader verhoor in verzekering gesteld. De bestelbus bleek eer der de nacht te zijn gestolen van de Arienstraat in Tegelen. Bij de inbraak werden onder meer oog- meetapparatuur en meerdere tien tallen brillen gestolen. De politie stelt een nader onderzoek in. van triatleten en wegracefietsen. "Geen grote markt maar wel een groeiende markt", stelt Vroomen. In de wereld van de triathlon is Cervélo inmiddels wereldwijd marktleider. Hun fietsen trokken uiteindelijk de aandacht van Tyler Hamilton, die destijds nog bij CSC fietste. Dat was vlak voor de pro loog van de Tour de France in 2002. Hamilton durfde het als klassementsrenner echter niet aan om de proloog op een nieuwe fiets te rijden. Zijn ploegmaat Jalabert wel. De Fransman finishte als tweede op twee seconden van Armstrong. Ook ploegleider Riis, die erom bekend staat altijd in te zijn voor nieuwe innovatieve ontwikkelin gen, was enthousiast en sinds vorig jaar levert Cervélo de fietsen aan CSC en is het bedrijf tévens sponsor. "Als je in de Tour kijkt dan zijn we een van de kleinste ondernemingen op de sponsor- lijst. Bij andere teams zijn de sponsoren van fietsen en frames vaak de grotere fabrikanten. Dat Riis voor ons heeft gekozen heeft met name te maken met het feit dat we dezelfde visie hebben als het gaat om het materiaal en de verbetering daarvan. Want om met de woorden van Ferdinand Porsche te spreken: veranderen is gemakkelijk, verbeteren is moei lijk". Dat blijkt ook wel uit het feit dat de huidige tijdritfiets geba seerd is op een model van 2000, waaraan elk jaar kleine aanpassin gen zijn gedaan die het resultaat ten goede komen. "Zo speelt gewicht een belangrijke rol. Een kilo minder betekent op een tijd rit van 50 km al snel twee minu ten tijdwinst. Het blijft natuurlijk wel zo dat de renner het uiteinde lijk nog moet doen. Zo was de fiets van Basso waarmee hij Alpe d'Huez bedwong, eigenlijk te licht. Doordat we er een steuntje op het stuur plaatsten, voldeed de fiets aan de vereiste 6,8 kilo." De progressie van bijvoorbeeld Basso en Sastre (achtste in deze Tour) zit volgens Vroomen ook in het onderzoek naar de aërodynamica. Dit voorjaar zijn met beide ren ners in een windtunnel uitgebrei de tests gedaan. "Daardoor heb ben we voor elke renner individueel aanpassingen kunnen doen aan hun tijdritfietsen, maar ook aan hun houding op de fiets. Aanpassingen die zich terugbe taalden in de resultaten van de renners." Gerard Vroomen ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. Jaarlijks produceert Cervélo Gerard Vroomen met een van de tijdritfietsen van Basso, die tij dens de Tour door de Italiaan is gebruikt. zo'n 5.000 triathlon en wegrace- fietsen. Zijn onderneming telt thans 18 medewerkers en volgens Vroomen zou de productie op ter mijn vervijfvoudigd kunnen wor den. "Door het resultaat van Basso schat ik dat we volgend jaar 500 frames in Italië gaan verkopen. Dit jaar zijn dat er nog nul." De fietsen zijn inmiddels ook in Nederland verkrijgbaar. Vroomen is nog wel op zoek naar een importeur voor de Benelux. Om de verbouwing van de publiekshal mogelijk te maken worden de publieksbalies tijdelijk verplaatst. De publieksbalies zijn vanaf woensdag 4 augustus bereikbaar in de Burgerzaal van het gemeen tehuis. Om dit te realiseren is het gemeentehuis op maandag 2 en dinsdag 3 augustus gesloten voor het publiek. die gelegen is in de directe nabij heid van de hoofdingang. Via een duidelijke bewegwijzering is deze ingang gemakkelijk te vinden. Indien de tijdelijke ingang pro blemen oplevert kan men contact opnemen met de afdeling Publieksdiensten, tel. 0478- 523333. Voor het doen van geboorte- of overlijdensaangifte is het gemeen tehuis op deze dagen van 09.00 tot 10.00 uur geopend. Bezoekers die op één van deze dagen een afspraak hebben, kunnen zich bij de hoofdingang melden. Telefonisch blijft het gemeente huis normaal bereikbaar

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5