'Miscommunicatie' oorzaak commotie oude raadhuis "Denk goed na voordat je een huisdier neemt" VOUWGORDIJNEN 50 Jubileumherdenking op Britse kerkhof RUIMT OP! L-f<] 20.000 euro voor Stichting Hospice Zenit l-^NDklKS Jerusalem neemt activiteiten kunstzinnige vorming over Dronken ina 2 PEEL EN MAAS Donderdag 29 juli 2004 - Pagina 3 Het gedoe rond het Venrayse raadhuis aan de Grote Markt is veroorzaakt door 'miscommunicatie' over detailhandel en horeca. Dat antwoordt het college van B en W in een brief op vragen van de politiek. De fracties werden in de laatste raadsver gadering 'overvallen'. Na twee jaar blijkt de verplichting om horeca te bedrijven in het oude raadhuis te vervallen indien deze bestemming niet rendabel is. Eigenaar P. van Benschop van B&S Horeca zou er dan ook winkels, kantoren of appartementen kunnen beginnen. Dit is tegen het zere been van de gemeenteraad, die in de veronderstelling was dat in het raadhuis alleen plek was voor horeca en een kleine galerie. Na de discussie met wethouder Ruyten over de bestemming van het karakteristieke gebouw in het Venrayse centrum begreep de politiek dat op een deel van de begane grond alleen een exposi tieruimte van maximaal vijftig vierkante meter zou worden toe gestaan. Uit de verslagen van de commissie en raadsvergaderingen blijkt volgens het college dat er sprake is van miscommunicatie tussen de fracties en Ruyten. 'De beleving van de discussie is bij u en de heer Ruyten verschillend', schrijft het college. 'U heeft begrepen dat de bestemming detailhandel beperkt zou worden tot een expositieruimte met kunstverkoop, terwijl de porte feuillehouder dit heeft opgevat als een opdracht om te onderzoeken of een dergelijke expositieruimte valt onder de bestemming detail handel. Tot onze spijt is dit feit te laat erkend en daarom niet in een volgende commissie- of raadsver gadering rechtgezet'. Het gevolg van het misverstand is dat in het voorontwerp bestemmingsplan detailhandel is toegestaan en niet uitsluitend een galerie met een expositieruimte. CENTRUM DOELEINDEN Vanaf 2 juli ligt de wijziging van het bestemmingsplan ter inzage. Het oude raadhuis krijgt net als veel andere panden in het cen trum de bestemming 'centrum doeleinden'. Met de toevoeging dat horeca de voorkeur heeft, maar dat winkels, kantoren en wonen niet verboden zijn. Volgens de koopovereenkomst dient eigenaar P. van Benschop het pand minstens twee jaar vol gens zijn huidige plan te gebrui ken. Als horeca dan verliesgevend blijkt te zijn, kan hij er vanaf en komen winkels, wonen een kan toren in beeld. De gemeente gaat hiermee ech ter pas akkoord als Van Benschop aantoont dat 'een overwegende horecafunctie niet haalbaar is en nadat een zorgvuldige belangenaf weging heeft plaatsgevonden. Na het verlenen van een dergelijke vrijstelling blijft de bestemming horeca wel gehandhaaft, alleen niet als primaire functie. Wonen op de begane grond blijft uitgeslo ten', aldus het college. Eerder stoppen met café en restaurant kost de eigenaar 225.000 euro boete. Het college van B en W blijft ondanks de commotie bij zijn standpunt Het zou volgens burge meester en wethouders ten opzichte van de huidige eigenaar niet juist zijn om nu af te wijken van de voorwaarden of van de verstrekte informatie. Maar ook ten opzichte van andere potentië le gegadigden, die op basis van de informatie in de verkoopbrochure al dan niet een bieding besloten te doen, zou dit niet eerlijk zijn, vindt het college. De gemeente wil wel in het bestemmingsplan vastleggen op hoeveel vierkante meter niet per se horeca hoeft te komen. LANGE DISCUSSIE Het voormalige gemeentehuis aan de Grote Markt staat al sinds de omstreden verkoop in oktober 2002 ter discussie. De gemeente gunde toen het gebouw voor 204.000 euro aan B&S Horeca, terwijl de hoogste bieder, Oldenhof uit Enschede, het pand niet voor 412.000 euro kreeg omdat zijn plannen niet strookten met de gewenste horeca-invul- ling. Oldenhof liet zelfs beslag leg gen op het pand omdat hij het niet met de gevolgde procedure eens was. De gemeente zegt nu dat toen aan alle gegadigden ken baar is gemaakt dat het gebouw een flexibele bestemming zou krijgen. Eigenaar Van Benschop wil in het gebouw onder meer een grand-café en een restaurant met vergaderzalen beginnen. Op de begane grond komt een winkel ruimte van vijftig vierkante meter. Andere en hogere bieders vielen af omdat de gemeente inzette op hoogwaardige horeca. Dit past in het denken om van de Grote Markt een horecaplein te maken. De discussie over het oude raad huis wordt op maandag 6 septem ber voortgezet in de commissie stedelijke ontwikkeling. Dierenopvang Op de Smakterheide zoekt baasjes voor jonge katten "Leuk, een jong poesje. Maar mensen nemen vaak een poes in huis zonder stil te staan bij de gevolgen. Zo'n poesje heeft dagelijks verzorging nodig en eten. Dat stopt nooit. Ik zeg altijd: denk goed na voordat je een dier in huis neemt. Niet één keer, maar acht keer." Coen Goumans, eigenaar van dierenpension- en -opvang Óp de Smakterheide in Smakt, weet waarover hij praat. De laatste weken worden er weer tientallen jonge katjes bij zijn bedrijf gedumpt. Soms worden ze gewoon met hun moeder in een doos voor de deur van de ingang gezet, maar meestal komen de eigenaren de kittens brengen. "Dan weten ze niet meer wat ze met de dieren aanmoeten, ze wor den de katjes niet kwijt." Uit zuinigheid, maar meestal uit laksigheid, laten nog veel mensen hun kat niet castreren of sterilise ren, weet Goumans. "Ze denken dat het niet hoeft omdat hun dier toch nooit buiten komt. Dat is een verkeerde gedachte. Een poes hoeft maar een keer naar buiten te glippen. Een uurtje buiten is genoeg. Voor je het weet heb een nest jongen." Vooral in economisch mindere tijden worden poezen en soms complete nesten gewoon op straat gezet. Jaarlijks vinden via Op de Smakterheide vele tiental len ontwormde, ingeente en opgelapte zwerfkatjes een nieuw thuis. Maar het is dweilen met de kraan open. De afgelopen weken vingen de vrijwilligers van Op de Smakterheide tientallen katjes thuis op. Als de poesjes oud genoeg zijn, wordt een baasje gezocht. Vooral nu de zomerva kantie is begonnen, loopt het weer storm bij de opvang in Smakt. Momenteel verblijven in de opvang circa 150 katten, waar van een groot deel bestaat uit kit- In Op de Smakterheide verblijven momenteel tientallen jonge katten die op zoek zijn naar een nieuw baasje tens. "Normaal gesproken krijgen we tussen de 25 en 50 'dumpers' en 'stumpers' per jaar" zegt Goumans. "Nu het dubbele. Waar het aan ligt? Ik weet het niet. Ze worden met dozen over het hek gezet. Deze week nog kregen we een doos met daarin vier kittens. Ik heb er wel eens over gedacht om een nepcamera bij de ingang te plaatsen, maar of dat helpt? Ik denk het niet. Dan zetten ze de dieren wel een stukje verderop neer. Maar het is en blijft triest dat mensen zo met dieren omgaan." Of neem die man uit Venlo die in zijn auto met drie nesten poe sen kwam aanzetten. Drie moe ders en een hele bups kittens in drie grote dozen. "En als je zo iemand dan vertelt dat hij moet betalen als hij de katten bij ons wil afgeven, beginnen ze te kla gen dat het te duur is. Dat we toch wel schatrijk moeten wor den met onze opvang. Ze hebben niks voor de dieren over, meestal nemen we de dieren maar aan. Anders dumpen ze ze toch ergens." Bij Op de Smakterheide worden alle zwerfdieren uit de gemeenten Venray, Meerlo- Wanssum, Bergen, Arcen en Velden, Venlo, Tegelen, Belfeld, Beesel en Reuver en Nederweert opgevangen en verzorgd. Voor alle gevonden dieren worden nieuwe baasjes gezocht. De kat ten worden allemaal gesteriliseerd of gecastreerd, gechipt en gevac cineerd, krijgen onderdak, verzor ging en natuurlijk voldoende te eten en te drinken. Deze kosten komen voor rekening van Op de Smakterheide. Vandaar ook dat mensen die hun eigen katten en/of honden wegbrengen naar het asiel, een x-bedrag voor hun dieren moeten betalen. Mede dankzij het pension waar in de hónden en katten verblijven waarvan de eigenaren op vakantie zijn, kan Op de Smakterheide het hoofd financieel boven water houden. "In de opvang hebben we momenteel zo'n tweehonderd dieren. Tot begin september is Het Oranje Fonds heeft een bijdrage van 20.000 euro toe gekend aan de Stichting Hospice Zenit. Het bedrag is bestemd voor de inrichting van het hospice. De Stichting Hospice Zenit wil voor de regio Venray/Meerlo- Wanssum/Horst a/d Maas/ Sevenum een hospice realiseren waar mensen indien gewenst de laatste weken of maanden van hun leven kunnen verblijven. Een hospice voor palliatieve terminale zorg probeert voor zover mogelijk de thuissituatie te benaderen en heeft alle voorzieningen die voor een naar omstandigheden nor maal leven noodzakelijk zijn. Familie en vrienden zijn er, net als thuis, voor gezelschap, hulp en zorg en verder zijn er altijd speci aal opgeleide vrijwilligers en een verpleegkundige in huis. De eigen huisarts zorgt voor de medische begeleiding. Thuiszorg doet in het hospice het werk dat ze thuis ook al voor de patiënt deed. Het hos pice wordt gerealiseerd op het terrein van medisch centrum VieCuri, locatie Venray, aan de Hoenderstraatzijde, de achterzijde van het ziekenhuis. De financiële middelen voor het opzetten van het hospice moeten voor een groot gedeelte uit giften komen. Alleen het inrichten van het gebouw kost al zo'n 150.000 euro. "Hospice Zenit is dan ook erg blij met de bijdrage van het Oranje Fonds", laat voorzitter Wilma Manders-Gommans weten. Het Oranje Fonds is het grootste nationale fonds op sociaal gebied. Per jaar keert het ongeveer 15 mil joen euro uit aan organisaties en projecten in Nederland en op de Nederlandse Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds sociale cohesie, participa tie, integratie en sociale veiligheid en vermindert het sociale uitslui ting. Ronald Van der Giessen, directeur: "Het Oranje Fonds wil met deze bijdrage een aanjaag functie hebben en voor de organi saties daadwerkelijk een verschil maken in de opzet en uitvoer van hun project." Meer informatie over Hospice Zenit vindt u op www.hospicezenit.nl. Financiële bijdragen zijn welkom op reke ningnummer 12.81.75.133- PEEL EN MAAS een abonnement waard het in het pension altijd hartstikke druk. Dan zijn de meeste mensen op vakantie. Zeker zo rond de ker misdagen in Venray, maar bijvoor beeld ook met carnaval zit het pension altijd hartstikke vol." SENIORENOPVANG Ook de seniorenopvang van honden is populair. In 1999 begon Op de Smakterheide in samenwerking met de Bond tot Bescherming van Honden als eer ste in Nederland met een perma nente opvang voor oudere hon den. "De meeste honden die hier verblijven, zijn gekomen omdat hun baasje er niet meer voor kan zorgen in verband met bijvoor beeld ziekte, overlijden of een echtscheiding. De Bond tot Bescherming van Honden heeft ook een aantal kansarme honden uit de asielen bij ons onderge bracht. Het zijn allemaal honden die moeilijk of niet meer te her plaatsen zijn." Maar ook worden in de opvang honden ondergebracht die thuis niet meer te houden zijn, die bij voorbeeld dementeren en daar door niet meer zindelijk zijn of te veel blaffen. Deze honden verblij ven in groepen van zeven tot tien personen, ze hebben een perma nente uitloop naar buiten en komen bovendien twee keer daags in de speelweide. De perio de dat de hond in de seniorenop vang verblijft moet door de eige naar vergoed worden. "Dat zijn de honden die het geluk hebben gehad dat ze een goed baasje heb ben", meent Goumans. "Die kun nen bij ons echt genieten van hun oude dag. Voor die groep honden bestaat nu zelfs een wachtlijst." Mensen die weloverwogen een kitten of hond willen uit het asiel, kunnen de dieren bekijken op de website www.smakterheide.nl. Meer info: Dierenopvang op de vSmakterheide, St. Jozeflaan 2 in Smakt, telefoon: 0478-639062. rechtstreeks af fabriek Maatwerk inclusief kettingsysteem, stof confectie in eigen atelier goedkoper Particuliere verkoop Vrijdag 1 3.00 tot 21.00 Zaterdag 12.00 tot 17.00 Maten meebrengen Industrieweg 23a DEURNE Vervolg voorpagina Dingus mag niet zelf bouwen We gaan nu de kelder opknap pen en iets doen aan de elektrici teit, waterleiding en riolering. We blijven positief en we gaan ver- der. We hebben nu een slag verlo ren, maar nog niet de strijd." De kwestie Dingus, die nu al jaren voortsleept, krijgt eind augustus weer een vervolg hoofd- stuk. Dan beslist de rechter of het huurcontract tussen Dingus en de gemeente Venray ontbonden kan worden. Kunstencentrum Jerusalem neemt met ingang van het cursus jaar 2004/2005 de activiteiten voor kunstzinnige vorming en bal let over van de failliete Stichting Kunstzinnige Vorming Noord- Limburg (SKVNL). Het Venrayse college van bur gemeester en wethouders heeft in Kunstcentrum Jerusalem is bereid de activiteiten uit te voeren. Tot voor kort werden de betreffende cursussen georganiseerd door de Vrije Academie, onderdeel van de Stichting Kunstzinnige Vorming Noord Limburg (SKVNL). Sinds het faillissement van deze stichting op eind juni is uitgespro- dat kader een extra subsidie toe- ken, is Kunstencentrum gekend van 64.855 euro. Jerusalem actief bezig met de overname, van personeel, huisves ting en inventaris. De subsidie die J nu aan het Kunstencentrum is i toegezegd, is vrijgekomen door- dat de gemeente Venray geen bet alingsverplichting meer heeft 'j tegenover de failliete SKVNL. Het college overlegt nog met het bestuur van Jerusalem over de manier waarop cursisten invloed kunnen hebben op het beleid van het Kunstencentrum. Nadat de jubilerende Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving de Britse Ambassade en het Britse Leger heeft geholpen om sergeant majoor E.T. Davies, die 60 jaar geleden is gesneuveld, een indrukwekkende uitvaart te geven, werd weer hard gewerkt voor de volgende jubileumherdenking, die in Venray plaatsvindt. Het draai boek is voltooid en de organi serende vereniging verwacht veel belangstelling uit de regio. Op zondag 12 september om 11.00 uur zal een indrukwekken de herdenking worden gehouden op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat in Venray. Uit het Verenigd Koninkrijk worden circa 100 gasten verwacht waar onder twee bussen met oud bevrijders. Onder deze gasten zijn enige oorlogsweduwen die sinds 1986 gast zijn van de Venrayse Wapenbroeders, die sinds haar bestaan (1984) met medewerking van de plaatselijke bevolking gast vrijheid hebben geboden aan oor logsweduwen, oorlogsinvaliden en oud-bevrijders. Het belooft een emotionele herdenking te wor den. Medewerking wordt ver leend, voor de derde keer in suc cessie, door kinderkoor De Eigen Wijsjes uit Ysselsteyn, terwijl zangvereniging Venrode uit Venray voor de twintigste maal haar affectie zal uitdrukken voor de Britse gasten. Muzikaal wordt op toerbeurt een muziekkorps aangewezen en dit jaar komt Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum deze eretaak uitvoeren. Doedelzakspeler Pieter v.d. Vorle zal deze muzikale ondersteuning completeren. Loco-burgemeester Jan Driessen zal het in memoriam uitspreken, terwijl aalmoezenier pastoor Ger Maesen uit Spanje overkomt om een preek te hou den. De Koninklijke Luchtmachtbasis De Peel zal de erewacht leveren bij het monu ment, terwijl Limburgse Wapenbroeders, leden van Contact Mariniers Noord-Limburg en de Algemene Vereniging van Oud-Marine personeel een ere wacht zullen opstellen. Het geheel wordt geleid door ceremo niemeester Henny Meijer. De medewerking van veel kin deren is sinds jaren een traditie. Voor de twintigste maal zullen kinderen van Scouting Venray de bloemen aanreiken en tevens op alle 700 oorlogsgraven een bloe menhulde geven. Gedurende deze handeling zal het kinderkoor uit Ysselsteyn, De Eigen Wijsjes, de aanwezigen ontroeren met hun spontane gezang. Na de her denking zal een toegift worden gegeven in de kantine van het gas tvrije Inalfa, door de beide zang koren. Een traditie, die zangver eniging Venrode sinds 1986 handhaaft. Een gezelschap van ongeveer 50 Britse gasten onder leiding van mr. John Sleep zullen tien dagen in Venray vertoeven in partycentrum De Witte Hoeve, waar zij zich thuisvoelen sinds 1995. De Wapenbroeders hebben hen geholpen een programma op te zetten waarin staat: een ont vangst op het Venrayse gemeente huis door het college van b en w. Dezelfde eer zullen de oud-bevrij ders en de oorlogsweduwen krij gen in Grave, Cuijk, Arnhem, Eindhoven en Nijmegen. Zij zul len worden toegejuicht, wat ze verdienen op deze 60-jarige her denking van de bevrijding van Zuid-Nederland in 1944. Voor de enorme kosten hebben zij zelf gespaard door de opbrengst van rommelmarkten, terwijl de ande re helft gedoneerd wordt door het 'Hero Return Fund', een fonds van de Britse nationale loterij. Hierdoor kunnen zij langer in Nederland blijven om de pro gramma's van twee weekends te kunnen bijwonen. Behalve het begeleiden van de Britse gasten zal de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en Omgeving de Britten uitnodi gen op hun vierde lustrumviering op 14 september in zaal 't Brugeind in Meerlo. Vele gasten zullen op de receptie de Wapenbroeders geluk komen wensen en bedanken voor het twintig jaar lange inzet voor de Nederlandse veteranen, voor Britse oorlogsinvaliden en oorlog- weduwen. Hierbij zullen enige personen in het zonnetje worden gezet. Op deze receptie zal tevens het jubileumboek Terugblik in Dankbaarheid 1984-2004 worden overhandigd. In zijn voorwoord schrijft burgemeester Waals: 'Deze afdeling mag geprezen wor den om haar actieve bijdrage aan het normen- en waardebesef in de Venrayse samenleving, onder andere door de instandhouding van plechtigheden die de nage dachtenis in ere houden aan hen i die vielen voor vrede en vrijheid', in het boek wordt uitgebreid ver-, haald van de inspanningen van de Wapenbroeders, die zich degelijk realiseren dat hun succesvolle i activiteiten alleen mogelijk waren met de hulp van vele personen, gastgezinnen, verenigingen en bedrijven die in dit jubileumboek hartelijk worden bedankt. TUINCENTRUM OVERVECHT OP ALLE kuipplanten, vaste planten M (potmaat 9 11 cm), terras-, W wandfonteinen en spuitfiguren! OP DIVERSE heesters, (fruit)bomen Ëf f en diverse soorten tuinverlichting! g gy BOXMEER PROVINCIALE WEG 5 BEUNINGEN CLAUDIUSLAAN 60 Een 25-jarige vrouw uit Horst heeft afgelopen maandag een ongeval veroorzaakt op de A73. De vrouw haalde ter hoogte van Venray een auto in. Daarbij maak-J te ze vermoedelijk een stuurfout en reed tegen de vangrail, ketste terug en raakte een aanhangwa-i gen van een 44-jarige man uit Koekange. De auto van de vrouw! klapte vervolgens frontaal op de vangrail in de middenberm. De politie kwam ter plaatse en ont dekte dat de vrouw niet in het: bezit was van een geldig rijbewijs en dat zij onder invloed was vair alcohol. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray •fel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munekhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tkrieven op aanvraag e-mail: advertenOe@vandenmunckhofnl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 urn:. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabe zorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3