VOUWGORDIJNEN 50 [[««CS Gezocht: meisje van 14 voor documentairefilm Na regen komt zonneschijn.... "Vanmiddag gaat de zon schijnen!" Peuterspeelzaal de Calimero's verhuist Sfeervol trouwen in Mariakapel PEEL EN MAAS Donderdag 22 juli 2004 - Pagina De peuters van peuterspeel zaal de Calimero's in Ysselsteyn gaan op vrijdag 23 juli in optocht naar hun nieu we locatie. Die bevindt zich in het gemeenschapshuis en is in enkele weken door ouders, leiding, bestuur en medewer king van het gemeenschaps huis omgetoverd tot een prachtige speelruimte voor de peuters. De peuterspeelzaal in Ysselsteyn is opgericht in 1972 en de peuters konden toen terecht in de gymzaal van de basisschool. Een jaar later werd er een lokaal ingericht in het jeugdgebouw van Jera '70. Het aantal peuters dat gebruik maakt van de peuter speelzaal groeit gestaag en vanaf 1997 wordt er met vier peuter- groepen gewerkt. Acht dagdelen worden de kinderen enthousiast begeleid door de leidsters en hel pende ouders. In 1997 wordt er, mede door de gemeente Venray, op gewezen dat de combinatie soos en peuter speelzaal niet zo'n gelukkige is. De ruimte waar de peuters spelen is een grote maar donkere zaal die beschilderd is met 'ruige' tekenin gen en graffiti. Het bestuur gaat op zoek naar een geschikt alternatief voor de peuters en via allerlei omzwervin gen komt de basisschool in beeld. Een ideaalbeeld lijkt realiseerbaar: kinderen van 2,5 tot 12 jaar onder één dak. gemakkelijk contact met leerkrachten en de peuters wen nen spelenderwijs aan de drukte op een basisschool. Ook voor ouders is er het gemak van bren gen en halen op één plek. UITZWAAIEN Na jaren vergaderen, onderhan delen en plannen maken haalt de gemeente in 2003 een streep door alle plannen. Wegens geld gebrek kan er geen medewerking meer verleend worden. rechtstreeks af fabriek Maatwerk inclusief kettingsysteem, stof confectie in eigen atelier goedkoper Particuliere verkoop Vrijdag 1 3.00 tot 21.00 Zaterdag 12.00 tot 17.00 Maten meebrengen Industrieweg 23a DEURNE Minder daginschrijvingen door regen en schoolvakantie Natte start Fietsvierdaagse Venray Première op vrijdag 22 oktober in Parijs e-mail: redactie© vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS WielHermkes KEUKEN- EN INTERIEURBOUW Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 offi Hoogveld www.wielhermkes.nl Het Cliëntenadviesbureau (CAB) Noord- en Midden- Limburg zoekt een meisje van 14 jaar voor een documentai refilm die vrijdag 22 oktober in première gaat tijdens een internationaal congres in Parijs. Het congres zoomt onder meer in op hoe in Europa wordt omgegaan met het thema bejegening van cliënten in de geestelijke gezondheidszorg door hulp verleners. Nederland wordt vertegenwoordigd door het CAB Noord- en Midden- Limburg. Het CAB heeft als enige congresdeelnemer geko zen voor het format van een documentairefilm, die de eer ste helft van augustus op diverse locaties in Noord- Limburg wordt opgenomen. De film vertelt het waargebeur de, verhaal van een jonge vrouw uit Venray, die als 14-jarig meisje een ernstig (seksueel) trauma oploopt. Ze durft uit angst voor represailles door de daders er jaren niet over te praten. Pas als ze is opgenomen in het Vincent van Gogh Instituut in Venray, komt na een mislukte zelfmoord poging de schokkende waarheid boven tafel en kan het verwer kingsproces beginnen. Tien jaar na de traumatische nacht is de jonge vrouw dankzij intensieve en op haar afgestemde therapie zover dat ze haar leven weer kan oppakken. Ze trouwt met haar jeugdliefde, krijgt twee kinderen en meldt zich vervolgens als erva ringsdeskundige bij het CAB aan, voor de cursus over bejegening. Een cursus door cliënten voor hulpverleners. Het doel van de cursus, en ook van het congres in Parijs, is de rol en positie van de cliënt in de gees telijke gezondheidszorg te verbe teren. Belangrijk hierbij is dat er een verandering van denken en benadering op gang wordt gebracht, vindt Ernie Hofmans van het CAB. "De cliënt moet niet alleen worden gezien als patiënt met een specifiek gezondheids probleem, maar ook als een vol waardig medeburger die wil wonen, werken en sociale contac ten wil opbouwen. De inhoud van de cursus richt zich op respectvolle bejegening, denken vanuit cliëntenperspectief en de behoefte aan zelfbepaling bij cliënten." De rol van de (ex-)cliënten als ervaringsdeskundigen in de cur sus is cruciaal. "Zij vertellen van uit hun eigen ervaringen. Ze kun nen voorbeelden aangeven, ze kunnen de discussie aangaan met hulpverleners. Het verhaal van de jonge vrouw die de hoofdrol in de film speelt, is aangrijpend én zeer leerzaam. Zij gaf voor en tijdens haar behandeling signalen af die door de hulpverleners niet juist werden geïnterpreteerd. Ze hield ook bewust afstand tot de hulp verleners, ze liet niemand toe. ze leefde voor de buitenwereld een geforceerd ander leven, maar tegelijkertijd schreeuwde ze door haar houding en gedrag om hulp. Dat kan ze met tal van voorbeel den aangeven en uitleggen. Die aspecten geven de cursus, en nu dus ook de film, een extra dimen- Ernie Hofmans van het CAI "Ik. denk dat de film spraakmc kend zal worden sie. Ik denk dat mede daarom d film spraakmakend zal worden." HOOFDRO In de film speelt de jong Venrayse vrouw, 30 jaar ou« inmiddels, zelf de hoofdrol. Oo psychiaters, behandelaars, vei pleegkundigen en therapeute; die destijds betrokken waren b: haar behandeling, maken hiu opwachting in de film die zo ee; sterk authentiek karakter krijg! Via flashbacks worden bruggetje gemaakt naar haar traumatisch nacht, zoals ze die als 14-jarig beleefde. Voor die flashback zoekt het CAB naar een meisj van 14. Geïnteresseerden kunne zich tot 27 juli telefonisch melde: bij Emie Hofmans van het CAE 0478-527280. Het script voor d film is geschreven door Mauric Ambaum, die ook de regie voo zijn rekening neemt. Voor he camerawerk en de audiovisuel vormgeving tekent filmmake Sjaak Peters. Aan het eind van he jaar zal er ook een boek over he leven van de Venrayse verschi nen: 'de nacht die tien jaar duu de'. Diep onder hun paraplu's verscholen stonden ze te wachten op het startschot van de Fietsvierdaagse Venray: wethouder Emonts, René Poels, voorzitter van de Stichting Ontivikkelingssamenwerking (SOS) Meerlo-Wanssum, en Victor Weijs, voorzitter Stichting CAI Venray. Samen met Fietsvierdaagse-voorzitter Jan Kreutz verrichtten deze drie de opening van het populaire fietsevenement. De speeches waren door de regen een stuk korter, de openingshandeling was net als andere jaren ludiek. Poels stapte op een bakfietsKreutz op een omafiets en Weijs op een sportieve fiets om samen door een span doek met de tekst 'Stichting CAI sponsort de fietsvierdaagse' te fiet sen. Stichting CAI heeft er met een financiële donatie van 6000 euro voor gezorgd dat de Stichting Fietsvierdaagse Venray nieuwe pc's en een nieuw softwareprogramma kon aanschaffen. SOS Meerlo- Wanssum is het goede doel van dit jaar. Tijdens de fietsvierdaagse mogen de vrijwilligers van SOS de grote tombola houden ten behoe ve van hun kinderproject in Chili. De fietsvierdaagse duurt tot en met vrijdag. Start en finish vinden plaats in sporthal De Wetteling. De start van de Fietsvierdaagse Venray is dins dag in het water gevallen. Letterlijk, want de regen viel de hele morgen met bakken uit de hemel en de fietsers hadden hun regenjas en - broek hard nodig om niet al voor de start tot op het bot nat te zijn. Toch is het aantal voor inschrijvingen te vergelijken met vorig jaar, zegt pr-man Mathieu Kunen. "Ik schat dat zich zo'n 2000 mensen zich vooraf hebben ingeschreven. Zeker maandag tijdens de weekmarkt liep het storm bij de stand. Veel mensen hebben zich op het laatste moment aangemeld. Het is jammer dat het mooie weer dinsdag was verdwenen." Het aantal daginschrijvingen lag dinsdag beduidend lager dan vorig jaar. Maar dat ligt niet alleen aan de regen, denkt Kunen. "Natuurlijk is het weer de grootste boosdoener. Ik heb mensen naar huis zien gaan toen bleek dat het bleef regenen. Maar we hebben ook veel minder jeugd de dertig kilometer zien fietsen omdat de basisscholen nog geen vakantie hebben gekregen. Dat is de afstand die kinderen vaak met ouders of grootouders fietsen. Vorig jaar hadden we op de eerste dag zo'n 200 daginschrijvers, nu zo'n 60." Opvallend is volgens de pr-man wel dat de mensen die dinsdag op de fiets stapten niet veel klaagden. "De klagers zijn thuisgebleven vanwege het slech te weer. De echte 'die-hards' laten zich niet tegenhouden door een beetje regen. Echte fietsers kle den zich op dit weer." WOENSDAG De stemming bij de organisatie van de fietsvierdaagse is een dag later opperbest. Niet zo vreemd ook, want het zonnetje schijnt, de temperatuur is ideaal voor een fietstochtje door de regio en het is opvallend druk in De Wetteling. Ruim 600 mensen schrijven zich woensdagmorgen in om nog één of meerdere dagen mee te doen aan het evenement, zo blijkt. Ruim 2800 fietsers gaan van start. "We hopen op een zonnig slot van de fietsvierdaagse", zegt voor zitterjan Kreutz. "De inhaalslag is woensdag begonnen, al is voor ons het aantal deelnemers niet het belangrijkste. De mensen moeten het naar hun zin hebben, daar gaat het om." Niemand zal tegenspreken dat de start van de Fietsvierdaagse Venray, editie 2004, letterlijk in het water is gevallen. In andere jaren ston den 's morgens om negen uur de eerste rijen fietsers al te dringen om van start te mogen jaar, dit keer was het opvallend stil op de parkeer plaats en in sporthal De Wetteling, waar de vrijwilli gers verbaasd om zich heen keken naar de vele lege tafel tjes. Natuurlijk was het voor de orga nisatie duidelijk dat de meeste deelnemers toch liever even de weersomstandigheden aankeken. Het regenwater kwam werkelijk met bakken uit de hemel vallen en niet goed voorbereide aanwe zigen, zoals een journalist van de Peel en Maas, waren al voor ze bij sporthal De Wetteling aankwa men doorweekt. Toch kwam het deelnemers veld wel iets op gang. Je zag toch steeds weer groepjes het terrein verlaten. Goed ingepakt en beschermd tegen de. regen, de kaarten voorop de fiets in een plastic hoes. Velen hadden fiet stassen met eten en drinken mee, anderen een rugtasje en sommi gen een karretje achter de fiets. binnen van een hapje en een drankje te genieten. In Maashees werd dit verzorgd door het zang koor van Maashees dat in de zaal van Plein 27 alles had klaargezet voor de vermoeide fietsers, 's Morgens om tien uur waren dat er van de 30 km route nog maar vier en dat was duidelijk tegen de ver wachting. 's Middags rond half twee stond de aankomst van de 60 km route op de rol en toen druppelden er beduidend meer deelnemers binnen. Het was langs de route duidelijk te zien dat de deelnemers meer over de dag verspreid van start waren gegaan. In plaats van grote slierten fietsers zoals in andere jaren was het meer een continue stroom kleine groepjes. De routes hadden weer allemaal een naam, de 'Schaapskooiroute' over 45 kilo meter ging bijvoorbeeld via het Keizersveld naar Smakt, dan Maashees, Vierlingsbeek, via de pont naar Bergen, Aijen, de schaapskooi zelf. Well, dan Wanssum en Geijsteren, Oostrum en weer terug Venray in. De 'hei- deroute' was 15 kilometer langer en slingerde zich nog langs Leunen, Meerlo, Broekhuizen en 'Otto werkt voor twee'. De com mercie rukt dus ook al op in de routebeschrijvingen. Terwijl de regen naar beneden kwakte, de Tiroler muziek luid weerklonk en de speaker over spannen schreeuwde 'Fietsen maar! Iedereen prettige dag en vanmiddag gaat de zon schijnen!' keken tegenover de sporthal een aantal kampeerders de weersom standigheden nog even aan. Het was dit jaar mogelijk om met een tent of caravan van zaterdag tot zaterdag bij de atletiekbaan te kamperen en zo'n veertig plaatsen waren bezet. Dat waren er meer, maar de harde storm van een paar dagen geleden zorgde voor stevi ge schade aan een aantal voorten ten zodat een paar mensen gedwongen waren vroegtijdig te vertrekken. De familie Van de Wal uit het Friese Drachten is dit jaar voor het eerst in Venray. Het zijn echte fietsliefhebbers die acht of negen vierdaagsen per jaar onder de wie len doen doorglijden. Dat loopt in een jaar dan op tot pakweg 4000 kilometer. Ze zijn vol lof over de organisatie in Venray."Je hoeft hier tijdens het rijden nergens aan te denken, de route is goed uitge- pijld zodat je geen tijd kwijt bent of extra kilometers rijdt omdat je verdwaald", vertelt de heer Van der Wal, "Het leuke hier op dit ter rein is dat de mensen overal van daan komen, onze buren bijvoor beeld uit Lekkerkerk. Gisteravond was hier een gezel lige bijeenkomst waarbij we kol fie met vlaai kregen Woensda; kunnen we weer allemaal aar schuiven bij de barbecue. Het i hier echt ideaal, goed georgan. seerd en zo'n mooi welkom bete kent heel veel voor de deelne mers. Ja, het is hier echt hee leuk." De Friese fietsers wachttei om negen uur nog even af tot di regen mindert, hun Lekkerkerke buren gaan al goedgemutst oj stap. Voor de rest lijken de kam peergasten nog redelijk in ruste Een vraagje aan een van de vrijwi ligers bij de hekken, stevig inge pakt in een licht blauwe vuilnif zak met twee gaten voor zij; armen, of er veel mensen afge zegd hebben wordt ontkennen» beantwoord. "Het is nog te vroe; om daar wat over te zeggen, 'y zult zien als straks de regen mir der wordt dat iedereen nog gaat.' Met een blik op de grijze hemt en het water in de eigen schot nen lijkt dat 's morgens een dap pere veronderstelling. Gelukki voor de organisatie en de vel hardwerkende vrijwilligers eir digt de eerste dag en begint d tweede dag droog. De eerste dag van de fietsvie daagse viel compleet in he water. Maar de echte fietsliefhel ber laat zich niet door een beetj regen tegenhouden. DUIDELIJKE ROUTES De kaart en routebeschrijving had je eigenlijk niet echt nodig want langs de hele route waren de pijlen duidelijk te zien en als je die gewoon volgde verdwaalde je nooit. Bij veel kruispunten, zeker in Venray, stonden vrijwilligers te helpen met oversteken Op de controleposten was voldoende ruimte om je fiets te stallen en om Op dat moment komt een eer dere optie, het oude handbooglo kaal bij het gemeenschapshuis, weer in beeld. Het gemeen schapshuis verleent medewerking en in een kort tijdsbestek wordt met veel hulp van ouders en medewerking van het gemeen schapshuis een prachtige frisse speelruimte voor de peuters gere aliseerd. De ruimte werd al door verschillende verenigingen, waar onder het zangkoor, gebruikt en zal dan ook een multifunctioneel karakter krijgen. Op vrijdagmorgen om 10.30 uur zullen de peuters hun oude, vertrouwde speelzaal uitzwaaien en in optocht naar het nieuwe gebouw lopen. De muzikale omlijsting van de optocht wordt door de peuters zelf verzorgd. Belangstellenden worden van harte uitgenodigd om langs de route te gaan staan om het feest voor de peuters compleet te maken. Bij aankomst kunnen ze alvast kennis maken met hun nieuwe onderkomen waarna voor alle kin deren de vakantie begint. Na de vakantie zullen 65 peuters met hun leiding een nieuwe start maken in een nieuw onderko men. in het huwelijk willen treden op een bijzondere plek. De Mariakapel dateert uit 1464 en is eind vorige eeuw grondig geres taureerd, waarna de gemeente Boxmeer toestemming gegeven heeft voor het voltrekken van huwelijken voor de burgerlijke stand in deze locatie. De kapel is sindsdien ondergebracht in een stichting, die middels het organi seren van concerten en exposities haar bestaan kan rechtvaardigen. Uiteraard zijn zij hiervoor afhan kelijk van vrijwilligers, donateurs en sponsors. Zonder hen zou dit culturele erfgoed niet kunnen blij ven bestaan. Een extra accent hieraan heeft de firma Thomassen Interieurs uit Venray gegeven, door een paar prachtige stoelen te schenken, passend bekleed en helemaal in de sfeer van de kapel. Het echtpaar Van den Woldenberg-Hendrix mocht hier als eerste gebruik van mogen maken en hopelijk zullen er velen volgen. Mensen komen vanuit alle delen van het land naar deze idyl lische plek om elkaar het ja woord te geven. En de vrijwilli gers zorgen, samen met de buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand, voor een onver getelijke dag. Wie ook graag in de Mariakapel in het huwelijk zou willen treden, kan daarvoor alle benodigde informatie vinden op de website van de kapel (www.mariakapel.nl) of bellen met Mieke Arts, telefoon (0478)636387. Voor velen een droom; trou wen in de romantisch gelegen eeuwenoude Mariakapel in Holthees. Voor Brigitte Hendrix en Edwin van den Woldenberg uit Venray is dit vorige week vrijdag werkelijkheid geworden. Steeds vaker komt het voor dat mensen

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7