Drie veldkapellen hersteld "Ik heb dat nergens gezegd" 55 attracties op Venrayse kermis Aantal abonnees Peel en Maas stijgt Run op last minute reizen naar de zon j Contactlenzen? CONTACTLENZEN Niets! FEEL EN MAAS Donderdag 5 juli 2004 - Pagina 5 Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 55Ö630 Binnen de gemeente Venray is in de afgelopen tijd hard gewerkt aan de restauratie van drie kapellen. Het karwei is nu in de eindfase. Het gaat om de Annakapel aan de Langeweg, de Antoniusabt- en Alfonsius- kapel aan de Deumeseweg, en de Rochus- en Luciakapel aan de Langstraat in Veltum. Als eerste komt de grote Annakapel gereed, net voor de feestdag van de heilige Anna, moeder van Maria, op 26 juli. Dank zij de welwillende mede werking van Schildersbedrijf Toon Kateman en Jansen Bouwmij is de kapel van binnen en van buiten weer piekfijn in orde. De dorpel is vernieuwd en het steenwerk nagezien. De bin nenkant van de kapel is fris geschilderd en het altaar opge knapt. De glasplaat voor het beeld van Anna met Maria op de arm is vervangen, omdat het vorige exemplaar door onverlaten werd beschadigd. Het kopiebeeld van Ton Litjens is vervolgens weer teruggeplaatst als afsluiting van het herstel. De kapel stamt in zijn huidige vorm uit de tweede helft van de negentiende eeuw en is een mooi voorbeeld van een ruime bidkapel in neo-gotische trant. Toen de kapel gebouwd werd, stond zij vrij in het veld aan de rand van ij het dorp, langs de toenmalige Vlakwaterweg. Pas na de Tweede Wereldoorlog is het huidige- straatbeeld ontstaan. Het originele beeld is uit de bouwtijd en pronkt al jarenlang in museum 't'j Freulekeshuus. Sint Anna heeft in het verleden een grote devotie genoten als patrones van het huwelijk en een voorspoedige geboorte. In en rond Venray staan vier veldkapel- letjes, die aan haar toegewijd zijn. .Die van het Brukske en Merselo stammen uit de late middeleeu-f wen, en Oirlo en Venray zijn ook al eeuwenoud. Burgemeester Waals: "U kunt mij niet verwijten dat ik het platteland als de tuin van crimineel Nederland heb weggezet. Of de bewoners van het Venrayse buitengebied in twee zinnen als criminelen heb aangeduid." Met die woor den reageerde burgemeester Waals dinsdagavond tijdens een bijeenkomst in Heide van het dorpsradenoverleg op de onvrede die is ontstaan na zijn uitlatingen tijdens het VNG- jaarcongres in Zaanstad. Waals omschreef tijdens die bij eenkomst agrariërs als criminelen die zich in lege schuren bezighou den met wietteelt, het omkatten van auto's en het onderdak bie den aan illegalen. Woorden die onlangs in het dorpsradenoverleg fel werden bekritiseerd door de afgevaardigden van de Venrayse kerkdorpen. Burgemeester Waals ontkende dinsdagavond dat hij zich tijdens het VNG-jaarcongres expliciet in die bewoordingen had uitgelaten over het Venrayse platteland. "Ik heb dat nergens gezegd en dat is ook niet af te lei den uit mijn teksten. Ik heb wel mijn zorgen geïllustreerd met ont wikkelingen, die u dagelijks in de krant kunt lezen. Het is onjuist om ieder voorbeeld een op een te vertalen naar de Venrayse situatie. Overigens kan niet ontkend wor den dat sommige negatieve ont wikkelingen zich ook in Venray voordoen." Ook de LLTB had begin deze week in een gezamenlijke brief met het AJK Venray (Agrarisch Jongeren Kontaktj aan het Venrayse college van burgemees ter en wethouders haar ongenoe gen geuit over de woorden van Waals. Buitengewoon grof, discrimine rend en kwetsend omschreven LLTB en AJK Venray de woorden van Waals in Zaanstad. 'Wij ver zetten ons dan ook tegen de uitla tingen die de heer Waals meende te moeten gebruiken om het plat teland te typeren. Het is verder ongehoord om mede te delen dat initiatieven die door actieve en innovatieve plattelandsbewoners ontwikkeld zijn, alleen maar ten bate van criminele activiteiten bedacht zijn', zo stond in de brief te lezen. Beide organisaties vin den het zeer kwalijk dat Waals ten overstaan van afvaardigingen van alle gemeenten uit Nederland, Venray op een negatieve manier onder de aandacht heeft gebracht. Volgens hen verdient Venray meer positieve aandacht, dan de manier waarop de burge meester de gemeente heeft geëtal eerd. 'Als Waals denkt mensen te kunnen prikkelen tot een discus sie, door een visie op een dergelij ke grove manier neer te zetten, kunnen wij alleen maar conclude ren dat de toonzetting heeft geleid tot woede en ergernis, en een inhoudelijke discussie in de kiem is gesmoord', aldus de brief schrijvers. LLTB en AJK willen van het Venrayse college weten of het de uitlatingen van Waals onderschrijft of dat het een posi tieve kijk heeft op het platteland en er een basis is om op construc tieve wijze samen verder te wer ken aan een krachtig en vitaal platteland. De LLTB afdeling Venray had samen met de Vereniging Innovatief Platteland Venray. Dorpsradenoverleg Venray, Agri Business Groep Venray e.o. ook al een boze brief geschreven aan het college en de leden van de Venrayse gemeente raad. Ook zij vragen zich af of de visie van Waals door college en gemeenteraad wordt gedeeld. Zij doen het voorstel om in de komende herfst een tweede plat telandsdebat te organiseren waar uit een toekomstvisie voor het platteland moet voortvloeien. Die visie moet uiterlijk begin 2005 door de Venrayse gemeenteraad worden vastgesteld. Waals juicht een nieuw plattelandsdebat alleen maar toe: "Het is noodzakelijk dat' we over de ontwikkeling van het; platteland en de dorpen, in het: perspectief van de stedelijke ont-j wikkeling van Venray, met elkaar j in debat gaan. Ik zie het resultaat: daarvan in 2005 met vertrouwen; tegemoet." Waals pleit ook voor; een andere kijk op dorpen. Niet! meer als kleine zelfstandige een-, heden die steeds moeilijker tegen! de stroom van de ontwikkelingen: oproeien, maar dorpen als een deel van de stedelijke gemeen schap. Waals: "De leefbaarheid in de wijken wordt in hoge mate bepaald door de kwaliteiten van het stedelijk centrum. Waarom kiezen we die benadering ook niet voor de dorpen? Het is een interessante discussie over de vraag hoe lang je de basisschool in Heide kunt open houden, maar ik voer die discussie vanuit het gegeven dat de kwaliteit van die basisschool zo hoog is dat het voor kinderen uit Veltum aantrek kelijk is in Heide het basisonder wijs te volgen. En de kwaliteit van sport- en sociaal culturele voorzie ningen in Oostrum kan zo zijn dat het een volwaardig alternatief is; voor bewoners van Antoniusveld." Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Van vrijdag 30 juli tot en met 4 augustus is het weer kermis in Venray. Het centrum van Venray staat weer zes dagen in het teken van kermisvertier. Met dit jaar weer vuurwerk op dinsdag. De kermis van Venray is een zomers volksfeest voor Venray en de regio. Het is niet alleen dé grootste en gezelligste kermis van Noord-Limburg, maar ook nog betaalbaar ook. De gemeente Venray heeft namelijk met de ker misexploitanten de afspraak dat zij voor de topattracties een maxi male ritprijs van 1,50 (met uit zondering van de Booster) vragen en VQ,or de kinderattracties maxi maal 0,75. Op vrijdag 30 juli opent wet houder Driessen om 15.00 uur de Venrayse kermis bij de attractie Booster aan de Raadhuisstraat. De Koninklijke Vereniging van Steltenlopers van Merchtem staan hem daarin bij. Deze groep bestaat uit 40 personen, waarvan 30 steltenlopers en tien tromme laars. Zij maken na de openings handeling hun opmars door het centrum. Daarnaast neemt wet houder Driessen, namens het col lege van B en W van Venray, diverse genodigden mee in een rondgang over het kermisterrein. Het kermisterrein strekt zich uit over het Raadhuisplein, een gedeelte van de Raadhuisstraat, de Grote markt, het Henseniusplein en het Schouwburgplein. Op maandag middag is evenals voorgaande jaren van 12.00 tot 16.00 uur cle kermismarkt op de Julianasingel. Van 15.00 tot 17.00 uur is tcken- filmfïguur Spongebob op het ker misterrein aanwezig. Dé gelegen heid voor kinderen om hem een handje te schudden. Tijdens zijn rondgang over het kermisterrein deelt hij een lekkere traktatie uit. Op dinsdagavond om 23.00 uur steekt de gemeente Venray vanaf het voormalig KTS-terrein vuur werk af. Dit is een middelgroot siervuurwerk tot 50 meter hoog. De laatste twee jaar heeft de gemeente geen vuurwerk afgesto ken in verband met de scherpere brandveiligheidseisen. Dit jaar heeft de gemeente een oplossing gevonden door gebruik te maken van consumenten vuurwerk. Voor dit vuurwerk gelden kortere afstandsregels dan voor professio neel vuurwerk. Op woensdagmiddag is er een extra kindermiddag. Van 15.00 tot 17.00 uur zullen de look-a-likes van Pipo de clown en Mamaloe over het kermispleinen lopen, ledereen die dat wil kan samen met hen op de foto gaan. Ook zij zullen een lekkere traktatie uitde len. Alle kermisexploitanten delen dit jaar weer, zolang de voorraad strekt, gratis loten uit voor de kermisloterij aan bezoe kers van de kermisattracties. De trekking van deze grootse loterij vindt op woensdag 4 augustus om 20.30 uur plaats bij de ingang van het gemeentehuis. De afgelopen jaren was deze afsluiting van de kermis een gigantisch succes. De hoofdprijs: een reischeque ter waarde van 300,- aangeboden door Reisbureau Vice Versa en Holland International. Daarnaast zullen nog vele andere prijzen verloot worden, zoals een kleu rentelevisie, miniset en cd-speler. De Lokale Omroep Venray zal een rechtstreeks radioverslag doen van de opening van de ker mis. Verder verzorgt Lokale Omroep Venray dagelijks uitzen dingen waarbij de kermis centraal staat. In totaal heeft de gemeente Venray 55 attracties naar Venray gehaald. Er worden maar liefst zes attracties geplaatst die in Venray nog niet hebben gestaan. Het Raadhuisplein biedt plaats aan een Duitse attractie Air Max. Deze attractie laat u met een dui zelingwekkende vaart alle hoeken van het luchtruim zien. Ook staat er op dit plein een geheel nieuwe attractie De Skateboard. Dit is een attractie in de vorm van een skate- baan, waarbij u in een gondel in een U-vorm op en neer gaat. En er staat een kleine familieachtbaan De Grand Canyon, de alom beken de poffertjessalon, de Blower en het spookhuis Thriller. Op het traditionele kinderplein tje, op het Raadhuisplein voor het gemeentehuis, staan dit jaar de bootjesmolen, een mooie kleurrij ke Fantasy Flight, de minicars en de Karimata, een reuzenrad voor de kleintjes. Op de hoek Raadhuisstraat vindt u één van de toppers van dit jaar de Booster. Dit is een recht opstaande arm met aan beide uit einde zitplaatsen. De arm wordt vervolgens uitgeschoven tot 50 meter hoogte en draait met een hoge snelheid rond. Verder staat op de Raadhuisstraat, naast de vele spelletjes, weer de draaimo len. De Grote Markt biedt plaats aan de Autoscooter en verder kan men op dit plein meedoen aan het kikkerspel en sla je slag. Op het Henseniusplein staat dit jaar de High Energy, een attracties waarbij draaiende gondels op een draaiende schijf zijn geplaatst, kortom een duizelingwekkende belevenis. Het Schouwburgplein oplopend ziet u de breakdance, de Turbopolyp en de Extreme, ook voor Venray nieuw en één van de mooiste luchtschommels in Nederland. Over het hele ker misterrein verspreid staan naast de vele vermaak- en kinderzaken, sfeervolle terrasjes, diverse eetza- ken, balspelen, behendigheids- en gokzaken. Kortom: genoeg volks vermaak voor jong en oud. De kermis is vrijdag 30 juli open van 15.00 tot 01.00 uur. De overige dagen van 13.00 tot 01.00 uur. Nieuwsblad heeft een oplage van 1140 in Meerlo-Wanssum In september 2002 had nieuwsblad Peel en Maas 'slechts' 377 abonnees in Meerlo-Wanssum. Ruim anderhalf jaar later is het aan tal abonnees in deze gemeente gestegen naar 1140. Waar lan delijke en regionale dagbladen in hoog tempo abonnees ver liezen, is het aantal mensen dat Peel en Maas leest juist stij gende. Wekelijks valt het nieuwsblad bij ruim 12.000 huishoudens in de bus, terwijl ook de losse verkoop stijgen de is. De abonneestijging is vooral te verklaren door het grote aantal nieuwe lezers in de gemeente Meerlo-Wanssum. "Eind 2002 zijn we begonnen met het volgen van het nieuws uit die gemeente. Politiek nieuws, sport- en vereni- gingsnieuws, achtergrondverha len: de formule die we al jaren in Venray toepassen blijkt ook in Meerlo-Wanssum aan te slaan. Begin januari 2003 hadden we bij voorbeeld al ruim driehonderd abonnees uit Meerlo-Wanssum meer, en nu, in juli 2004, zijn we de 1000-grens gepasseerd! En nog steeds komen er nieuwe abon nees bij", zegt hoofdredacteur Christ van den Munckhof. De afgelopen 1,5 jaar is de redactie van nieuwsblad Peel en Maas erg actief geweest in de gemeente Meerlo-Wanssum. Niet alleen door zelf met een stand prominent aanwezig te zijn bij het Derde Wereldfestival in Meerlo, maar ook - of vooral- door het op de voet volgen van het 'grote' en 'kleine' nieuws uit die gemeente. Wekelijks wordt er minimaal één pagina met nieuws uit de dorpen Geijsteren. Wanssum, Meerlo, Tienray, Swolgen en Blitterswijck geproduceerd. En op de sportpa gina's krijgen ook de verenigin gen uit de gemeente Meerlo- Wanssum een plek. De inwoners uit die kerkdor pen blijken dat te waarderen. De dekking van Peel en Maas in de gemeente Meerlo-Wanssum is gestegen van 13.25% eind 2002 naar 40% in juli 2004. In Venray ligt de dekking al vele jaren rond de 80 procent. Dat betekent dat Peel en Maas in deze gemeente bijna huis aan huis wordt ver spreid. Circa 15 procent van de oplage - zo blijkt uit een belonder- zoek onder niet-lezers- wordt samen gelezen met iemand anders buiten het gezin, bijvoorbeeld met de buren. Dagbladen zeggen overigens dat circa 30 procent van hun oplage wordt doorgege ven. Ten opzichte van vorige jaren is het aantal mensen dat de krant samen met iemand anders leest toegenomen, een kenmer kend verschijnsel in tijden van recessie. Nieuwsblad Peel en Maas wil ook de komende maanden zijn lezers plezieren met de uitgave van een aantal speciale bijlages. Begin september zal bijvoorbeeld net als vorig jaar de amateurvoet- balkrant verschijnen, waarin alle clubs uit de gemeente Venray en Meerlo-Wanssum een plaats krij gen. Gezien het aantal abonnees in Overloon en Vierlingsbeek krij gen ook SSS' 18 en Volharding een plek in deze editie. En een maand je later, in oktober 2004, ver schijnt er in het kader van '60 jaar bevrijding Venray' een extra bijla ge met daarin een terugblik op de Tweede Wereldoorlog, de bevrij ding van Venray en Meerlo- Wanssum, tal van wetenswaardig heden uit die tijd en achtergrondverhalen van en met lezers. "En in 2005 bestaat ons nieuwsblad 125 jaar. dan willen we ook wat extra's gaan doen voor onze lezers", blikt Christ van den Munckhof alvast vooruit. HISTORIE Nieuwsblad Peel en Maas is een begrip in Venray en omgeving. AI meer dan 124 jaar voorziet de weekkrant haar lezers van nieuwsinformatie uit hun naaste leefomgeving. De journalisten van Peel en Maas bezoeken onder meer raads- en commissievergade ringen, wonen bewonersbijeen komsten bij en volgen het sport en verenigingsnieuws uit de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum op de voet. Daarnaast is Peel en Maas een platform waar op verenigingen, instellingen, ker ken en andere instanties hun berichten wekelijks kwijt kunnen. Op die wijze houdt de redactie de lezers op de hoogte van het lokale nieuws. "De vraag naar lokaal nieuws blijft altijd bestaan", zegt Christ van den Munckhof. "Mensen zijn daar sterk in geïnte resseerd. Dat merken wij elke week weer aan het aantal tele foontjes en emails dat wij op onze redactietafel ontvangen. Ook het grote aantal ingezonden brieven en tips is een goede indicatie voor de sterke binding van de lezer met de Peel en Maas." De nieuwsvoorziening van Peel en Maas probeert zoveel mogelijk aan de behoefte van de abonnees te voldoen. "Als lokale krant pro beren wij zoveel mogelijk pri meurs van het dagblad af te snoe pen. Soms lukt dat, soms niet. Maar elke week weer willen wij onze lezers met iets nieuws ver rassen. Op de eerste plaats met onze berichtgeving, maar ook met lezersacties, kortingsbonnen en puzzels. Ja, de wereld van lokale nieuwsbladen leeft, dat merken wij als Peel en Maas wekelijks." Ook voor de adverteerders is een uitbreiding van de redactione le kolommen naar de gemeente Meerlo-Wanssum interessant. "Ze krijgen een groter bereik omdat Peel en Maas bij meer mensen in de bus valt. Bovendien hebben wij sinds enige tijd met de Echo van Horst van uitgeverij van Lieshout afspraken gemaakt over het doorplaatsen van adverten ties. Ook daarvan kan de adver teerder natuurlijk-optimaal pro fiteren. Ten slotte blijft Kabelkrant Venray natuurlijk ook een prima medium voor adver teerders om hun product te pre senteren. Uit onderzoek blijkt dat ruim 40% van de aangesloten huis houdens iedere dag naar de kabel kijkt." Mevrouw C. Jakobs werd dinsdagmiddag door Arie Snellen, commercieel medewerker van Peel en Maasin het zonnetje gezet. De Swolgensede 1100ste abonnee in Meerlo-Wanssum, ontving een gratis jaarabonnement en een mooi bloemetje De zomer is - althans kalen- dermatig - al begonnen, de basisscholen werken hun laat ste week af en de tijd om op vakantie te gaan is aangebro ken. Zo mooi en warm als de zomer vorig jaar was, zo nat is hij tot nu toe. Veel zon hebben we nog niet gezien en de ene bui meldt zich al aan voordat de andere is vertrok ken. Kortom: we snakken naar warmte, naar zon, naar het vakan tiegevoel, Maar is dat wel zo? Heeft de slechte zomer tot dusver invloed op de boekingen voor vakanties? Wat zijn populaire vakantiebestemmingen? En gaan we dankzij de economische reces sie nog wel zo veel op vakantie? Peel Maas maakte een rondje langs drie reisbureaus in Venray: reisbureau Vice Versa, reisbureau Rottink en een reisadviseur van de Nederlandse Vakantie i Consulenten. Maja Kateman, directeur-eige- I naar van reisbureau Vice Versa: "Het is dit jaar een vreemd jaar. De laatste vijftien jaar was het normaal dat het in januari, febru- I ari en maart storm liep qua boe- kingen van vakanties voor de zomermaanden. De nieuwe bro chures waren dan net uit. Voor ons was het dan drie maanden keihard werken en daarna werd het weer rustiger. Dit jaar zag het er heel anders uit. We merken dat de periode van het boeken van een vakantie nu meer verschuift. Mensen boeken niet meer in een vaste periode. De maand januari was nog steeds erg druk, maar daarna werd het minder, Het spreidde zich meer. In juni had den we een dipje, maar deze maand is het weer hectisch! Dit heeft natuurlijk ook met het weer te maken." Ook reisbureau Rottink heeft het de laatste twee weken erg druk. Loes van Lanen, filiaalmanager: "Wij merken dat er dit jaar minder vakanties zijn geboekt. Dat het nu even storm loopt, heeft te maken met het boeken van veel last minute rei zen. Over het algemeen zien wij dat mensen meer afwachtend worden. Ze kiezen er bewust voor om later te boeken. Nu het al wat langer slechter weer is, mer ken we dat mensen toch graag naar de zon willen Ze kijken dan of ze op korte termijn nog een zonvakantie kunnen boeken." Ook Marion Classens, reisadvi seur bij de Nederlandse Vakantie Consulenten, heeft de laatste twee weken erg veel last minute reizen geboekt. "Dat heeft zeker met het weer te maken. Ik kom veel mensen tegen die eigenlijk in Nederland op vakantie wilden, maar nu hun plannen wijzigen gezien het slechte weer. Ze kie zen voor een vakantiebestemming buiten Nederland waar de kans op zon groter is dan in ons land. Natuurlijk boeken ook veel men sen hun vakanties in de gebruike lijke maanden, zoals februari en maart. Als het weer zo aanhoudt, verwacht ik nog wel meer boekin gen naar de zon. Want zeg nu zelf: een vakantie vieren in de zon is toch veel lekkerder?" Waar kom je in de zomermaan den de meeste Nederlanders tegen? Alle drie de reisbureau's boeken veel vakanties binnen Europa en dan vooral de gebieden rondom de Middellandse Zee. Marion Classens boekt veel reizen naar Griekenland en Italië. Dit zijn ook voor reisbureau Rottink pop ulaire bestemmingen, samen met Portugal en Turkije. Vooral Turkije is erg in trek. Maja Kateman heeft hier een eenvoudi ge verklaring voor. "Turkije heeft een goede prijs-kwaliteit verhou ding, Bovendien zijn de mensen daar erg vriendelijk. Toch boeken we ook nog relatief veel reizen buiten Europa. Zo merken we dat verre reizen naar Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Amerika en Canada ook weer populairder worden. Wat je op het moment ook veel ziet, zijn de all-inclusive reizen voor ongeveer een week. Verder zijn de stedentripjes erg in trek. Even lekker een lang week einde weg." Over het algemeen gaat het in Nederland economisch gezien een stuk slechter dan een aantal jaar geleden. Je zou denken dat mensen daardoor minder op vakantie gaan. Vakbladen geven dit ook aan. Toch merken de drie reisbureau's er niet zo heel erg veel van. Marion Classens: "Ik hoor het van collega's en ik lees het in de vakbladen. Vakantie is toch een luxe en dat is dan iets waar de mensen het eerste op bezuinigen. Zelf merk ik dat niet zo. Dat kan ook komen omdat ik parttime reisadviseur ben en daardoor niet zo'n heel groot kan tenbestand heb." Ook Maja Kateman merkt niet zo veel van de economische malaise. "We hebben de afgelo pen maand juist ook veel verre reizen geboekt. Ik denk dat dit komt doordat wij geen prijzen verkopen, maar reisadviezen pro moten. We proberen een zo goed mogelijk op de persoon gerichte reis samen te stellen. Hierdoor hebben we niet altijd de goed koopste reizen, maar proberen we wel die reis samen te stellen die het beste bij die persoon past." ENTERNET Volgens Loes van Lanen zijn er meer factoren die meespelen waarom mensen besluiten geen vakantie te boeken bij een reisbu reau. "Vorig jaar speelde SARS en de oorlog in Irak een grote rol. Dat weerhield ze ervan om naar bepaalde gebieden op vakantie te gaan. Verder hebben sommigen toch een bepaalde angst voor eventuele terroristische aansla gen, wat hen doet besluiten om dit jaar thuis te blijven. Ook de concurrentie van internet mer ken wij. Toch is onze ervaring dat dit lang niet altijd goedkoper is. Mensen denken dit wel, maar er komen vaak nog kosten bij waar ze geen rekening mee hou den en die niet duidelijk vermeld worden." Marion Classens herkent dit misverstand. "Soms is het boeken van een reis op internet goedko per, maar vaak ook niet. Het is erg veel zoekwerk om een goed kope vakantie op internet te vin den en niet iedereen lukt dat. Die mensen komen gelukkig naar ons." Maja Kateman: "Internet geeft natuurlijk geen persoonlijk advies, wij wel. Bovendien geeft internet geen vergelijking tussen reizen en een reisbureau wél." het hele jaar vakantie!

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5