Venraynaar waarschuwt voor giftige bereklauw Tevredenheid over inrijverbod Gouden Leeuw 'Grotere weekmarkt moet meer toeristen trekken' Gemeenten in zee met Sita Drugspreventieproject werpt vruchten af profiteer Venray neemt uitvoering afvaltaken Meerlo-Wanssum over Sterretje in uw autoruit? NU Aanranding Boxmeer - Ptovincialeweg 5 Beuningen - Claudiuslaan 60 Venraynaar Wil Gommans heeft zich in een brief aan de gemeente Venray beklaagd over de overlast van de bere klauw in delen van de wijk Landweert. Gommans vraagt zich af wanneer de gemeente handelend gaat optreden 2VM'. tegen de aanwezigheid van deze giftige plant Gommans laat een foto zien met daarop zijn 13-jarige dochter Simone met op de achtergrond een partij metershoge roodgevlek- te reuzebereklauwen (Heracleum mantegazzianum) die langs de A- 73 staan bij het viaduct aan de Rosmolenbaan, richting begraaf plaats. "Enkele jaren geleden stond hier een bereklauw, een heel fors exemplaar. Inmiddels zijn het er tientallen. En nog steeds heeft de gemeente Venray hier niets aan gedaan terwijl ze toch zeer duidelijk te zien zijn. Nu weet ik niet zo heel veel van plan ten maar ik weet wel dat ze zeer giftig zijn." In Nederland bestaan er twee soorten bereklauwen, namelijk de reuzebereklauw (Heracleum mantegazzianum) en de gewone of inlandse bereklauw (Heracleum sphondylium). De reuzebereklauw, die oorspronke lijk uit het Kaukasisch gebergte komt, wordt vijf meter hoog en heeft tussen juli en september paraplugrote. witte bloemscher- men met een diameter tot 50 cm. De enorme bladeren zijn behaard en de stengel is roodgevlekt. De gewone bereklauw heeft geen rode vlekken op de stengel en wordt slechts twee meter hoog. Oorspronkelijk werd de reuzebe reklauw vanuit de voormalige USSR naar de Europese siertuinen en borders gebracht wegens zijn decoratieve uiterlijk. Nu is de plant verwilderd en de zaden ver spreiden zich via de wind zodat de reuzenbereklauw in grote hoe veelheden wordt teruggevonden langs de autosnelwegen en de Will Gommans maakt zich zorgen over de ongeremde groei van deze giftige plant. spoorlijnen en in verwaarloosde tuinen en bossen. Al vlug ontdek ten de natuurliefhebbers dat ze deze indrukwekkende plant niet mogen aanraken. Het sap bevat een bijtende stof die in combina tie met de ultraviolette stralen van de zon reageert als een zuur en ernstige brand-wonden veroor zaakt op de huid. Bij regenweer irriteert de plant veel minder. Als het sap in de ogen terechtkomt, kan in sommige gevallen perma nente blindheid ontstaan. Het sap van de bereklauw is ook giftig. Er zijn al mensen gestorven nadat een kleine hoeveelheid van het giftige bereklauwsap in hun lichaam terechtkwam via hun mond. Gommans: "Door de wind ver spreidt de plant zich meer en meer, ook richting de woonwij ken in Landweert. Er zijn al men sen hier in de buurt die kleine plantjes in de tuin hebben staan. En er zijn ook al gevallen bekend dat mensen zich aan de plantjes verbrand hebben. Wordt het niet tijd dat hier iets aan gedaan wordt? Nu is er nog niets (ern stigs) gebeurd voor zover ik weet. Maar dat kan altijd nog gebeuren. De groendienst van de gemeente laat ze gewoon staan, terwijl ze toch voor iedereen duidelijk zichtbaar zijn. Het wordt echt tijd dat de gemeente hier iets aan doet." De gemeente Venray heeft de klacht van Gommans inmiddels in behandeling. "Er is al actie op ingezet", aldus een woordvoer ster, "nog niet zo lang geleden zijn de planten in het reguliere onder houd door de NLW verwijderd. Zo lang de plant geen overlast ver oorzaakt en bijvoorbeeld niet voorkomt op een speelveldje waar kinderen spelen, dan valt het binnen de normale werkzaam heden. De kosten zijn te hoog om voor alleen de bereklauw de NLW extra onderhoud te laten plegen." De woordvoerster erkent dat de plant giftig is. "Maar volgens ons niet in die mate als de heer Gommans aangeeft. Bij mensen die allergisch zijn, kan het een uit slag veroorzaken." De jaarlijkse evaluatie van de vrije openingstijden voor horecabedrijven in Venray heeft geen noemenswaardige verschillen opgeleverd ten opzichte van de vorige evalu atie. Besloten is dan ook om de evaluatie voortaan op te nemen in de reguliere overleg vormen met de betrokken partners als Horeca Venray, wijkplatform Venray Centrum en de politie. Uit de bevindingen die zijn De gemeenten Bergen, Gennep, Meerlo-Wanssum, Seve- num en Venray hebben Sita ver zocht hen te helpen bij het data- beheer (registratie van de aangeboden afvalcontainers) en het containermanagent (veldwerk en gratis 0800-nummer) van Diftar. Het behaalde voordeel hierbij ten opzichte van de huidi ge contractprijs is ongeveer 6,- per aansluiting (5% vastrecht afvalstoffenheffing). De gemeen- ingediend door de horeca het wijkplatform en de politie blijkt dat alle partijen tevreden zijn over het begin dit jaar ingestelde inrij verbod aan De Gouden Leeuw. De klachten die hier waren (met name geluidsoverlast) zijn in de nachtelijk uren aanzienlijk minder geworden. Ook de taxistandplaatsen op het Schouwburgplein hebben ervoor gezorgd dat er bij de poli tie minder overlastmeldingen zijn ontvangen. De vragen die het wijkplatform had over geluids ten hebben deze overeenkomst met Sita afgesloten voor de duur van drie jaar en gaat in op 1 janu ari 2005. De gemeenten Venray, Belfeld (inmiddels Venlo), Ber gen, Gennep, Sevenum en Meerlo -Wanssum hebben in 1999 Diftar ingevoerd. Voor het databeheer en containermanagement zijn de gemeenten in 2000 een overeen komst aangegaan met Razob (in middels Essent). Deze overeen komst loopt af op 31 december. overlast tijdens evenementen en overlast van terrassen zijn meege nomen bij de bijstelling van de regeling 'geluidsnormen bij hore- ca-inrichting gebonden festivitei ten en bij evenementen'. De voor gestelde wijzigingen zijn inmiddels voor een reactie voor gelegd aan de betrokken partijen. Eventuele problemen die zich gedurende het jaar aandienen worden door politie en gemeente opgepakt. Omdat deze evaluatie over de periode februari 2003 tot en met februari 2004 verder geen noemenswaardige verschillen heeft opgeleverd ten opzichte van de vorige is besloten de evaluatie op te nemen in de reguliere over legvormen. De gemeente Venray heeft het horeca sluitingsuur in juni 2002 afgeschaft. Vanaf dat moment heeft de gemeente jaarlijks een evaluatie gehouden met het Wijkplatform Venray Centrum, politie Venray en Koninklijke Horeca Nederland afdeling Venray. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Groïestraat 68 58QL BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fix 0478-510916 Redactie - Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Murickhof Henk Wülemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@van.denmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland) Op verzoek van de gemeente Meerlo-Wanssum gaat Venray de uitvoering van de afvaltaken, met uitzondering van de factura tie, op zich nemen. Daarmee intensiveren beide gemeenten de afvalsamenwerking die er al is in de vorm van de gezamenlijke exploitatie van het milieustation. Meerlo-Wanssum heeft eind 2003 deze vraag aan de gemeente Venray gesteld. Het gaat hier bij om de uitvoering van alle afvaltaken met uitzondering van de facturatie. Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. Zaterdag 24 juli in Venray op de parkeerplaats bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.30 uur U kunt hier ook het kenteken in de autoruiten laten graveren €15,- p/auto. ina 2 PEEL EN MAAS Donderdag 22 juli 2004 - Pagina i 25% korting op alle campingstoelen en -tafels! 25korting op alle barbecues! 25% korting op alle zwembaden! 25% korting op alle partytenten! 25% korting op alle parasols! 25% korting op alle tuinmeubelkussens! Uitbreiding naar Venray en Meerlo-Wanssum Gedeputeerde Staten (GS) van Limburg hebben besloten om voor het tweede jaar opdracht te verlenen aan de gemeente Bergen voor uitvoe ring van het drugspreventie project Check. De resultaten van het eerste jaar zijn bemoe digend. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van 69.700,- Het preventieproject is vooral gericht op jongeren in de leeftijd van 12 tot 24 jaar. Bekendheid geven aan de risico's van overma tig drugsgebruik staat centraal in de projectaanpak, op een voor jongeren toegankelijke wijze. Ook ouders van jongeren worden hier bij betrokken. Verantwoordelijk gedeputeerde Odile Wolfs constateert dat het preventieproject Check haar eer ste vruchten begint af te werpen. "De jongeren (en ouders) worden daadwerkelijk bereikt en maken gebruik van geboden faciliteiten als SMS. Er is sprake van een actie ve betrokkenheid vanuit het onderwijs waardoor de doorgaan de lijn in de drugspreventie bin nen het onderwijs vorm krijgt. Door samenwerking tussen het netwerk jeugd en de diverse uit voerende instellingen is de struc turele begeleiding van experimen terende jongeren verbeterd." Het project Check richt zich voornamelijk op jongeren tussen 12 en 24 jaar om zodoende zicht te krijgen op experimenterende jongeren en hen bewustwording bij te brengen. Het project streeft ook naar het realiseren van com municatie tussen ouders en jonge ren over het thema drugs. Door de inzet van een preventiemake laar wordt een doorgaande lijn ontwikkeld in het preventieaan bod binnen het onderwijs van pri mair tot voorgezet en beroepson derwijs. Verder geven ervaringsdeskundige jongeren voorlichting aan andere jongeren. Aan de hand van ervaringen uit het project Check worden nu in het tweede projectjaar soortgelij ke activiteiten uitgebreid naar de regiogemeenten. Om die reden dragen de gemeenten in de regio nu ook financieel bij aan het pro ject met een bedrag van ruim 23-000.-. Het betreft hier de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Sevenum, Meerlo-Wanssum en Gennep. De politie is op zoek naar getui gen van twee aanrandingen in Venray zaterdag. Een 15-jarig meisje uit Venray fietste rond 11.00 uur over de Oostsingel, toen een jongen haar inhaalde en onzedelijk betastte. Diezelfde middag rond 14.00 fietste een ander 15-jarig meisje uit Venray over de Fluitekruid, toen ze werd ingehaald. In het voorbijgaan betastte de verdachte het meisje onzedelijk. Mogelijk gaat het öm dezelfde dader. De politie is op zoek naar een jongen tussen de 15 en 20 jaar met getinte huids kleur, wit shirt, donkere broek en een petje. De verdachte reed op een donkere herenfiets. Wanneer u meer informatie heeft over de aanrandingen of de mogelijke dader, kunt u contact opnemen met de politie in Venray via 0900-8844. Ger Stroeve wint standwerkersconcours GROTERE WEEKMARKT Onder een stralende hemel vond maandag de jaarmarkt in Venray plaats. Duizenden bezoekers liepen door de win kelstraten, snuffelden tussen de vele aanbiedingen en lieten zich 'verleiden' door de mooie praatjes van de standwerkers. Het standwerkersconcours, door de gemeente Venray leven ingeblazen, werd bijzon der op prijs gesteld door de standwerkers en het winke lend publiek. Wethouder Jan Driessen, markt- consument Michel v.d. Berg uit Helmond en Peel en Maas-redac teur Henk Lammen beoordeelden de standwerkers op overtuigings kracht, originaliteit en hun ver kooppraatje. De eerste prijs -en de wisselbeker- ging uiteindelijk naar Ger Stroeve uit Eindhoven met zijn brilreinigingsproduct. De tweede en derde plaatsen waren respectievelijk voor Betty Vosdingh (parfumverkoop) en Peter Koks (stofzuigzakken). De bloemenstand van de familie Adames kreeg de jaarmarktprijs 2004 van de gemeente Venray. Eervolle vermeldingen waren er voor Roel Weyts (fruitkramen) en Wout Vervoort (rijwielonderde len en gereedschappen). De familie Zwarthoed uit Valkenswaard, vader Klaas en zijn zoon Jan, kregen een bloemetje van wethouder Driessen omdat zij met hun vishandel al vijftig jaar present zijn op de markt in Venray. gemeente een grote themamarkt te organiseren", legt Jan Zwarthoed, woordvoerder van de marktcommissie, uit. Mocht dat idee aanslaan, dan willen de de gemeente en de marktcommissie ook in de andere maanden van het jaar één keer per maand een themamarkt op touw gaan zetten. Om de mensen naar de markt te trekken is het belangrijk om extra activiteiten te ontwikkelen om je te onderscheiden van andere markten in de buurt. Wethouder Driessen verwijst onder meer naar specifiek toeristische plaat sen, waar in de zomermaanden wekelijks een grote markt op touw wordt gezet met -naast kra men en standwerkers- muziek, dans en tal van ludieke activitei ten. "Naar die formule zouden we ook in Venray graag toe willen. Met bijvoorbeeld optredens van lokale of regionale dans- of muziekgroepen uit Venray. Ook een stukje Venrayse folkore is welkom. Funshoppen moet fun- markten worden. De maandag- markt moet geen geïsoleerde sta tus hebben." SAMENWERKING De gemeente Venray heeft in de afgelopen maanden regelmatig met de marktcommissie aan tafel gezeten om te brainstormen over de toekomst van de markt. "We willen samen gaan investeren in de kwaliteit van de markt. De markt krijgt een ander branchepa troon, er komen dus nieuwe arti kelen bij. De markt willen we gaan concentreren op het Schouwburg- en Henseniusplein en de Grote Markt wordt het horecaplein. Dat gebeurt allemaal in goed overleg met de markt- mensen. We willen met onze plannen twee vliegen in één klap slaan: verbetering van de kwaliteit van de weekmarkt en van de Grote Markt als horecaplein", aldus Driessen. Jan Zwarthoed, al jaren een ver trouwd gezicht op de Venrayse weekmarkt met zijn vishandel, is erg te spreken over de samenwer king met de gemeente Venray. "Het is zowel voor ons als voor de gemeente en voor het winkelcen trum belangrijk om de markt op een hoog peil te brengen en te houden. Een goed draaiende weekmarkt draagt haar steentje bij aan de lokale economie." De laatste jaren worden de marktkooplieden door de winke liers niet meer als indringers gezien, maar als een toegevoegde waarde voor het winkelcentrum Venray. "En dat is ook logisch", vindt Zwarthoed. "Want een kwa litatief goede markt zorgt ervoor dat er meer bezoekers komen en ook de horeca en winkels een goede dagomzet draaien. Ja, als marktcommissie zijn we erg tevre den over de wisselwerking met de gemeente Venray. We hopen onze werkgroep nog verder uit te breiden met enkele winkeliers en horeca-exploitanten, zodat er een breed draagvlak ontstaat en ieder een zijn zegje kan doen over de markt. Nee, het moet geen praat club worden, daar houd ik hele maal niet van. Ik heb een hekel aan lange discussies, het gaat erom dat we samen spijkers met koppen slaan en zorgen voor een kwalitatief hoogstaande week markt in Venray. Daar wordt iedereen beter van." Verenigingen, instellingen of particulieren die informatie wil len over de plannen van de markt commissie, of een optreden wil len verzorgen tijdens een weekmarkt, kunnen 's maandags ideeën aandragen bij de viskraam van Jan Zwarthoed op het Henseniusplein. De plannen zul len met de marktcommissie en de gemeente besproken worden. Duizenden bezoekers brach ten maandag een bezoek aan de jaarmarkt in het centrum van Venray Een gezellige jaarmarkt is een uitstekende manier om Venray op de kaart zetten, vindt wethouder Driessen. "Een goede markt kan een toeristische trekpleister zijn en Venray als gezellig winkelcen trum van Noord-Limburg een krachtige impuls geven." De gemeente Venray en de markt commissie hebben het idee om komend jaar - en waarschijnlijk ook in de toekomst- ook in de zomermaanden augustus en sep tember op één maandag in de maand een grotere weekmarkt met extra activiteiten op touw te zetten. "In die maanden zijn er veel toeristen in de regio en gaan de mensen er graag een dagje op uit. Als je maar een jaarmarkt houdt, staat of valt het succes daarvan met het wéér. Is het te heet of regent het, dan heb je pech. Dat kost de marktkooplui, horeca en de winkeliers veel omzet. Vandaar dat we eraan den ken om ook in die maanden samen met winkeliers, horeca en -

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3