Bloeddonors in het zonnetje gezet Loes Swinkels: Together groot "All Hands succes" Kruiswegstatie 12 klaar om te plaatsen ISV-subsidie voor gemeenten Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Nieuwe hypotheekactie van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum 'Albanië goede doel Oldtimer Toertocht PEEL EN MAAS Donderdag 15 juli 2004 - Pagina Voor onze (nieuwe) hypotheekklanten heeft RabobankVenray Meerlo- Wanssum een schitterende actie! Iedereen die in de periode juli t/m decem ber 2004 bij Rabobank Venray Meerlo-Wanssum een particuliere hypothe caire geldlening afsluit van tenminste 25.000 maakt kans op een cadeaucheque ter waarde van 5.000. De namen van de betreffende klan ten worden in deze periode geregistreerd en in januari 2005 worden alle namen verzameld en wordt de hoofdprijswinnaar van de cadeaucheque van 5.000 getrokken. 10 anderen maken nog kans op een troostprijs: een cadeaucheque ter waarde van 250. Dus maak een afspraak bij een van de hypotheekadviseurs van de Rabobank. Naast een gedegen advies leggen zij u een aantrekkelijke offer te voor uw financiering voor! A Tel. (0478) 530 350 Project Leunse stagiaire slaagt dankzij sponsors (Advertorial) maak kans op een cadeau-cheque t.w.v 5.000! In november wordt het vernieuwde Rabobank-kantoor aan het Schouw burgplein in Venray officieel geopend. Rondom deze opening organiseert Rabobank Venray Meerlo-Wanssum diverse bijeenkomsten en acties. Het Rode Kruis district Noord-Limburg en de bloed bank Sanquin Regio Zuidoost hebben onlangs donoren gehuldigd in ontmoetingscen trum de Kemphaan in Venray. Mensen die vrijwillig een beetje bloed afstaan voor de medemens. Met deze daad de medische zorg in staat stelt nog beter patiënten te helpen hun ziekte, operatie etc. te kunnen doorstaan. 40, 60 of zelfs 80 keer gaven zij een beet je bloed voor dit doel en zijn daar mee 'stille vrijwilligers' aan het geneeskundig front. Dit feit kon den beide bovengenoemde orga nisaties niet ongemerkt voorbij laten gaan. Deze mensen verdie nen een onderscheiding en huldi ging. Omdat bloeddonoren dit vaak doen in bescheidenheid is gekozen voor een gesloten karak ter van deze huldiging. Bloed noodzakelijk is voor de bloedbank een gegeven om te kunnen blij ven voldoen aan de vraag naar bloed en bloed producten in de medische wereld. Ging het bloed van de donoren vroeger rechtst reeks naar de patiënt, donoren werden daar toen zelfs voor uit bed gebeld, tegenwoordig gaat er een heel proces aan vooraf. Om elke patiënt het juiste te kunnen toedienen wordt het gedoneerde- bloed zorgvuldig gekoeld getrans porteerd om in de hoofdlocatie van de bloedbank in Nijmegen bewerkt te worden. Vervolgens gaat het op weg naar de patiënt. Van bloed tot geneesmiddel was dan ook de titel voor deze huldi gingsavond. Deze huldiging was voor de donoren van de bloedaf name plaats in Venray. Niet alleen donoren uit Venray maar ook uit de gemeente Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas komen trouw naar deze locatie om hun bloed te doneren. De locatie waar de bloedbank dit werk uitvoert is beschikbaar gesteld door het VvGI en is gevestigd op de locatie st. Anna. Ongeveer honderd per sonen, donoren en hun partners, hoorden in diverse acts van de heer Rauh, alias mijnheer v.d. Berg, de geschiedenis en wetens waardigheden over de bloedbank vertellen. Door veel vragen te stel len aan het publiek wist Jan Rauh zijn verhaal ludiek te presenteren. In een kort inleidende opening sprak Peter Pouwels, namens het Rode Kruis en de Sanquin Bloedbank, zijn dank uit voor de komst van deze donoren. Stille helden noemde hij hen, omdat door hun vele bloeddonaties vele mensen hun operatie, ziekte of zelfs hun leven daaraan te danken hebben. Hun gift was en is nog steeds Bloed Noodzakelijk om het werk van de bloedbank Sanquin te kunnen blijven doen. De titel van deze huldigingsavond was ook de titel van een presentatie, door medewerkers van de bloed bank. van bloed tot geneesmid del. In een presentatie van Janneke Zwiers, medewerker van Sanquin, werd het publiek verteld wat t allemaal met de bloedgifte gedaan kan worden. Zo kunne met bloedbestanddelen medisc bewerkte onderdelen gedesti leerd worden. Patiënten m< hemofilie of mensen met (aang< boren) verminderde weerstan kunnen op een goede manier hu leven sterk verbeteren. Ook wo den er uit bloed producte gemaakt die gebruikt kunne worden voor vaccinaties zoa tetanus en waterpokkei Uiteraard blijft het toedienen va bloed(plasma) na operaties of b ziekten nog steeds toegepast. Veel mensen weten niet wat d donatie van een half litertje bloe kan bewerkstelligen en hoeve» medemensen ermee geholpe kunnen worden. De avond wer afgesloten met de uitreiking va de penningen voor 40, 60 of 8 keer bloed geven en als extraatj het boekje van bloed tot genee middel om de presentatie van di avond nog eens rustig na te lezei Met een drankje en een hapj kwam er een einde aan dez gezellige huldigingsavond. Bent u geïnteresseerd geraal en wilt u meer informatie ovc bloed doneren bel dan mt Sanquin Bloedbank, telefoo 080005115 (gratis) of kijk o www.sanquin.nl Bent u geïnteresseerd geraal in vrijwilligerswerk bij het Rod Kruis bel dan met 0478-583698 c mail rodekruisvenray@zonnet.nl Loes Swinkels uit Leunen, Elma van der Zanden uit Lierop en Janneke Messman uit Helvoirt verbleven een jaar in Zuid-Afrika voor hun stage. Zij studeren Sociaal Pedagogische Hulpverlening en/of Culturele Maatschappelijke Voriming aan de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen. Loes vertelt na terugkomst in Leunen over haar ervaringen en vooral het succes van hun project All Hands Together. Twee maanden geleden vertel de Loes in Peel en Maas al over het project All Hands Together dat de drie meiden in Zuid-Afrika hebben georganiseerd. Het pro ject omhelsde een festival voor de kinderen van de instellingen waarbinnen de drie stagiaires werkten: St. Michael's Children's Home, Cape Youth Care en New World Foundation. Het doel van het festival was geld in zamelen voor besteding aan de behoeften van de kinderen en jongeren van deze drie instellingen. Loes: "De sponsoring vanuit Nederland heeft het mogelijk gemaakt dat wij het festival door hebben kun nen zetten voor de kinderen en daarnaast al een basis bedrag had den om te spenderen aan de kin deren. Wij zijn blij te kunnen zeg gen dat het festival, eind mei, een groot succes was. We zijn heel tevreden over het resultaat. Het was een mooie zonnige dag waar door vele activiteiten buiten plaats konden vinden. De kinde ren van de drie instellingen liepen als vrijwilligers rond in het t-shirt dat speciaal was ontworpen voor deze dag. Daarop stond een logo van All hands together op de voorkant en op de achterkant waren de namen van de instellin gen geplaatst. De kinderen had den allemaal een taak die ze uit moesten voeren en werden dus actief betrokken bij de organisatie van het festival. Verder konden ze deelnemen aan de workshops die er gegeven werden zoals Capoeira, Drama, Drummen, Afrikaans dansen en instrumen ten. Come and Play verzorgde de hele dag de spellen. Er waren Giant Games, er was een lucht kussen en de kinderen konden zich laten schminken. De Pick a Box show was een groot succes. Dit werd gedaan op het podium in de grote hal. Er werden kinde ren uit het publiek gehaald die dan een danswedstrijd konden doen. Hier konden ze een prijsje mee winnen. Iedereen ging uit zijn dak." SPEELTUINTJE Loes vervolgt: "In de grote hal vonden continu optredens plaats. Er traden bands op, zoals een marimba band, jazz/ soul zange res, lokale artiest met akoestische gitaar en ook de kinderen van de instellingen verzorgden hun eigen optredens. Zij hadden verschülen- de dansen, toneelstukjes, zang en gedichten voorbereid. Deze optredens zijn een groot succes geworden. Iedereen was erg trots op zichzelf en op elkaar dat ze zo goed opgetreden hadden. Naast alle workshops, spellen en optredens was er ook eten te koop. Voor de vrijwilligers, de kinderen van de instellingen, was er voor eten en drinkbonnen gezorgd. De kinderen verzorgden samen met collega's de verkoop van soep, broodjes, friet, curry, snacks en chips en drinken. Er waren ook een aantal vrijwilligers ingezet voor bonnenverkoop waarmee de bezoekers kinder films of diners konden winnen. Het was een hele mooie dag. De kinderen en collega's hebben heel erg genoten en dat was te zien aan hun gezichten. Wij zijn heel tevreden over de dag en over hoe alles is gelopen. Het was heel mooi om de kinderen deze dag aan te kunnen bieden en om ze de kans te kunnen geven om op te treden op een echt podium met een geweldige geluidsinstallatie en mooie lichteffecten. Hiervan waren zij niet op de hoogte en voor zowel kinderen als collega's kwam dit geheel als een verras sing." Met het feest werd ook geld opgehaald voor de kinderen van de drie verschillende insteUingen. Het aantal bezoekers van het festi val was niet honderd procent waardoor er niet een maximale opbrengst uitgehaald kon wor den. Samen met het geld dat ze opgehaald hebben in Nederland en in Zuid-Afrika kwam er uitein delijk toch nog een mooi bedrag uit de bus. "Wij hebben dit bedrag goed besteed aan de behoeften van de kinderen van de insteUin gen. We hebben gekeken naar de belangen van de kinderen en we hebben zelf bepaald waaraan wij het geld wilden besteden. Zo gaan de kinderen van New World Foundation op een kamp. Dit kamp zal-een week duren waar binnen programma's verzorgd worden die de kinderen vaardig heden aan zal leren door middel van kunst- en cultuuractiviteiten. Het doel van dit kamp is dat de kinderen deze vaardigheden in gaan zetten in de gemeenschap zodat andere kinderen deze over kunnen nemen. Daarnaast is er een radio gekocht die ontbrak en noodzakelijk is voor de activitei ten die georganiseerd worden binnen de insteUing. Van links naar rechts Janneke Mesman, Loes Swinkels, Elma van der Zanden (foto: Kees Hoogenboom) Verder hebben we een speel- tuintje gesponsord voor de kinde ren van Cape Youth Care. Twee Duitse collega's van Elma hebben een speeltuintje ontworpen voor de gemeenschap waarin Cape Youth Care werkzaam is. Wij von den dit een mooie investering om daar een deel van het geld aan te besteden. Het is een mooi project geworden waar de kinderen altijd plezier van zullen hebben. Het geeft ons een erg voldaan gevoel om de speeltuin achter te kunnen laten omdat het iets blijvends is waar iedereen gebruik van kan maken." BEDANKT De drie stagiaires spendeerden verder een deel van opbrengst aan de school waar Elma heeft gewerkt. "Dit geld is besteed aan sportmaterialen. Bijna elke basis school heeft een netball team, vergelijkbaar met het Nederlandse korfbal. Door deze aankoop is het mogelijk om bij de eigen school te trainen en het te gebruiken tijdens de sportlessen. Daarnaast zijn er muziekinstru menten gekocht om muzieklessen mogelijk te maken en is er ook spelmateriaal gekocht dat nodig is voor de educatieve activiteiten die ingezet worden door een hulpverlener. Die zal zich richten op de gedrag- en leerproblemen van de kinderen. Het was noodzakelijk om de gehele school van vloerbedekking te voorzien. Helaas was hier niet genoeg geld voor. We hebben contact opgenomen met een grote winkelketen in Zuid-Afrika. Zij vonden het festival een erg goed initiatief en hebben daarom besloten de vloerbedekking te doneren. Er is een kachel gekocht om ervoor te zorgen dat het naschoolse programma ook door kan gaan in de winter omdat dit plaatsvindt in containers die ver bouwd zijn tot bruikbare ruimte. Tot slot is er samen met geld dat andere studenten hebben opge haald voor de gemeenschap een kamp georganiseerd. Dit kamp focust zich op de persoonlijke ontwikkeling van de kinderen. De kinderen van St. Michael's Children's Home zullen het komend jaar op een wildernis kamp gaan. Het is een heel inten sief kamp waarin de meisjes naar zichzelf zullen moeten kijken, waarin ze vaardigheden zullen leren en waarbij activiteiten gedaan worden die een vertrou wensband opbouwt. Er zal inten sieve begeleiding gegeven wor den voor, tijdens en na het kamp. Partnership en sponsoring vanuit Educo maakt het mogelijk dat de kinderen en medewerkers van St. Michael's op kamp kunnen. Van het geld van het festival is voornamelijk winterkleding, schoenen en ondergoed gekocht voor zeventien meisjes. De mees te meisjes van het kindertehuis zijn opgegroeid in arme gezinnen en wonen in slechte, niet geïso leerde huizen waar ze elk week end en de vakanties doorbrengen. De insteUing en de ouders kunnen hen niet voldoende van kleding voorzien waardoor Loes het nood zakelijk vond om hier een bijdra ge aan te leveren. Ook hebben we een volleybal set gekocht die in de tuin van St. Michael's geplaatst zal worden en waarvan de kinderen altijd gebruik zullen kunnen maken. Deze volleybalset is nu eigendom van St. Michael's en dus zullen ook de toekomstige meisjes die daar zuUen verblijven er plezier van hebben. Er is voor een mooie dag gezorgd op de instelling zelf met een barbecue waarbij aUe kin deren en medewerkers aanwezig waren. Dit heeft voor een positie ve sfeer en herinnering binnen de instelling gezorgd. Het is erg belangrijk om de kinderen positie ve herinneringen mee te geven die hen motiveren door te gaan ondanks aUe eUende. Van het geld dat over is zal een coüega uitstap jes organiseren voor de meisjes die een bijdrage leveren aan de ontspanning, ontwikkeling en positieve herinneringen en die de onderlinge contacten zal verbete ren tussen de meisjes onderling en het personeel. Een van deze uitstapjes zal zijn het beklimmen van De Tafelberg. Kortom het festival was een groot succes en heeft voor een mooie herinnering en bijdrage aan de levens van de kinderen en jeugd gezorgd. We willen dan ook iedereen bedanken die het voor ons moge lijk heeft gemaakt om dit project door te zetten en die ons gesteund en gemotiveerd hebben tijdens de organisatie van het fes tival. Wij hebben All Hands Together opgezet, maar het zijn de sponsors die mede een positie ve bijdrage hebben geleverd aan de levens van de kinderen. Bedankt!" frMx&Mp'.viroieg siie&KAj ooog!neroxt>r pat uer eieee», Auveee nxeLfies eu ta&ue huaaz- .- map ouepr ee aduaap At eeu&iets vraag op dit moment in behande ling en van anderen is nog geen aanvraag binnen. Het totale ISV- budget geluid voor de periode 2003-2004 bedraagt 3-521.788 euro. Venraynaar Harrie Fijneman ondersteunt al meer dan tien jaar de Zusters van Moeder Teresa en de mensen in het arme Albanië, een land met weinig industrie, veel corruptie en een verouderde infractructuur. Vanuit Venray wordt Albanië al diverse jaren gesteund. Tal van projecten van missionaris Don Henri Veldkamp zijn er dankzij de inzet van Fijneman - en vele parti culieren, verenigingen en bedrij ven- gerealiseerd, zoals recent de aanleg van een waterleiding voor zestien gezinnen in Adriatik. "Nu hebben ze water in huis. Voor ons de gewoonste zaak van de wereld, voor hen een nieuwe fase in hun leven. Namens aUe bewo ners, zo'n 124, wil ik Venray bedanken", laat Henry Veldkamp vanuit Albanië weten. Harrie Fijneman is zondag spe ciale gast bij de Oldtimer Toertocht. Jaarlijks zamelt de organisatie van dit evenement geld in voor een goed doel, dit jaar staat Albanië dus centraal Wilt u het project steunen? Maak dan een bedrag over op giro 3750990 t.n.v. H. Fijneman, Hubertusstraat 23 in Venray, 5801 RV inzake Adriatik. Telefoon: 584578. Na bijna een jaar werk is de op een na laatste statie van de kruis weg in Tienray gereed om in zijn nis geplaatst te worden. Venraynaar Paul Wijnen begon in september 2003, als vijfde in rij, aan de voorbereiding van het boetseren van dit grote reliëf. Het zou de laatste geweest zijn als niet de voorlaatste jammerlijk in stuk ken was gebroken tijdens het bak ken. Dankzij de ondersteuning van direktie, medewerkers en docenten van de Vrije Akademie in het Kunstencentrum Jerusalem was het mogelijk het werk binnen een cursusjaar af te maken. Eind april werd het 100 kg zware stuk naar de steenfabriek Nuance in Afferden gebracht. Een droogtijd van ruim vier maanden volgde. Na een baktijd van zeven dagen in een tunneloven kwam het relief begin juli in een uitstekende staat tevoorschijn. Een trotse Harm vail der Zeeuw overhandigde enkeHj dagen later het reliëf aan Wijnen In de laatste week van juli zal d<| kruiswegstratie 12 'Jezus sterl aan het kruis' geplaatst wordeil achter de kerk in Tienray. De hee W. Nabben is dan weer een fas verder in zijn streven de 100 jaal oude kruisweg in zijn originel»| staat te hersteUen. De provincie Limburg heeft 1.238.820 euro subsidie toege kend aan gemeenten in Noord- en Midden-Limburg voor de sanering van geluidhinder als gevolg van rail- en wegverkeerlawaai. Het bedrag is afkomstig uit het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV) geluid. Gemeenten kunnen een beroep doen op een bijdrage uit het ISV- budget geluid voor het aanbren gen van gevelmaatregelen (bij voorbeeld dubbel glas, nieuwe kozijnen) om geluidhinder te beperken. Voordat de subsidie wordt verstrekt, toetst de provin cie de door de gemeenten inge diende projecten. Naast reguliere ISV-middelen kent de Wet stedelij ke vernieuwing een strikt gelabel de geldstroom ISV geluid. Met ingang van 2003 is de provincie Limburg bevoegd gezag voor toe kenning hiervan aan Limburgse ISV-gemeenten. Gemeenten in Zuid-Limburg en de steden Weert, Venray en Roermond hebben in 2003 subsidie ontvangen. De gemeenten Maastricht, Heerlen en Venlo ontvangen subsidie uit het ISV-budget van het Ministerie van VROM. Van sommige gemeenten in Limburg is de aan-

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7