Agrariër tegen woningbouw Smakt Vuurwerk terug op kermis Provincie Limburg investeert in toerisme Aanpassing begroting Duurzaam ondernemen VOUWGORDIJNEN 50 Veiligheidstournee regiopolitie Harold LENSSEN Passi Flora Nic van Dee Mishandeling Vakvrouw van het jaar Nominatie Raayland College Niets! ,a 4 PEEL EN MAAS Donderdag 15 juli 2004 - Pagina 5 Aerariër W. Philiosen maakt Het Ysselstevnse houwbedriif dit eeval niet aan de orde is. Hii menine dat we de bouwvereun- voor drie nartiien: her dorn. Agrariër W. Philipsen maakt bezwaar tegen de bouw van negen woningen aan de Rector Cremersstraat in Smakt. Hij is bang dat het voor hem onmogelijk wordt om zijn bedrijf in de toekomst uit te breiden omdat de woningen binnen de stankcirkel van zijn bedrijf komen te liggen. Niet dat hij nu al weet wat de toe komst hem brengt, maar hij wil het zekere voor het onze kere nemen en voorkomen dat zijn bedrijf in de toekomst 'op slot' gaat. Maandagmorgen werd zijn bezwaarschrift door de commissie bezwaarschrif ten behandeld. Het Ysselsteynse bouwbedrijf Teunissen wil de woningen gaan bouwen. Het betreft twee senio renwoningen, vier starterswonin- gen en drie vrijstaande woningen. Het college van burgemeester en wethouders van Venray heeft in april aan het bouwbedrijf- onder minimale vrijstellingen- de regu liere bouwvergunningen ver leend. Volgens de gemeente VenrSy past de bouw van de woningen' binnen het bestem mingsplan Smakt en zijn er geen belemmeringen om met de bouw te beginnen. Woordvoerder Jan Zanders van de gemeente liet maandagmorgen weten dat de stankregelgeving in dit geval niet aan de orde is. Hij wees op het feit dat de huizen op ruim 150 meter afstand van het bedrijf gebouwd worden, zodat het niet voorstelbaar is dat de toe komstige bewoners last krijgen van de stank van het bedrijf, en dat de woningen ten zuiden ervan gebouwd worden. "En helaas komt zuidenwind maar heel zel den voor in Nederland", aldus Zanders. Ook zijn bij de gemeente geen stankklachten bekend uit de nabije omgeving van het bedrijf en weten de bewoners dat ze in een landelijke omgeving gaan wonen. "De bewoners van de hui zen krijgen absoluut geen slecht woon- en leefklimaat. Wij zijn van mening dat we de bouwvergun ningen terecht verleend hebben", aldus Zanders. De agrariër heeft niks tegen woningbouw in Smakt Absoluut niet, hij vindt het zelfs goed voor de leefbaarheid van het dorp. Maar hij komt op voor zijn eigen belangen en is bang dat hij in in de toekomst in zijn ondernemer schap wordt belemmerd door de bouw van de woningen. Hij wees de commissie erop dat hij bij de verleende bouwvergunning geen schonegrondverklaring had aan getroffen en wees op het feit dat het bestemmingsplan al meer dan twintig jaar oud is. "Er moet in mijn ogen een oplossing komen voor drie partijen: het dorp, de gemeente en mijn bedrijf. En niet zoals nu gebeurt voor twee partij en. Ik heb geen zin in problemen, ik vrees alleen voor klachten van bewoners als de woningen er staan. Maar ik ben altijd bereid om te praten. Met z'n allen moe ten we tot een goede oplossing voor dit probleem kunnen komen. Ik heb geen enkel bezwaar tegen de verleende vrij stellingen, maar op de bouw van de woningen als zodanig." De commissie hoorde de argu menten van de twee partijen aan en zal binnenkort haar advies geven aan het college van B en W van de gemeente Venray. Belgische steltenlopers openingsact op vrijdag Een traditie wordt hersteld. Dat zegt wethouder Driessen over de terugkeer van vuur werk tijdens de kermisdagen in Venray. Kermisdinsdag 3 augustus kunnen de liefheb bers van siervuurwerk vanaf 23.00 uur hun hart ophalen in het centrum. De pijlen wor den afgestoken vanaf het braakliggende bouwterrein van de voormalige LTS aan de St. Jozefweg en zullen boven Venray-kern tot 'uitbarsting' komen. De gemeente Venray komt daar mee tegemoet aan de grote wens van bezoekers en exploitanten, die het populaire vuurwerk graag terug zouden zien als 'knallend toetje' van de kermis Door de aangescherpte veiligheidseisen na de rampen in Volendam en Enschede is er twee jaar lang geen vuurwerk afgestoken tijdens de Venrayse kermis. De gemeente Venray wil probe ren ook de komende jaren het afsteken van vuurwerk op kermis dinsdag in stand te houden Het probleem hierbij blijft echter het vinden van geschikte en vooral veilige locaties. "Dit jaar hebben we het geluk dat Wonen Venray nog niet begonnen is met het bebouwen van het terrein van de voormalige LTS. Het is een ideale locatie, tegen de rand van het cen trum aan. Gelukkig dat Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, ons toestemming gaf. De komende jaren zullen we naar nog niet- bebouwde kavels dicht bij het centrum blijven zoeken. Want vuurwerk hoort in het cen trum thuis, en niet op een achter- afveldje buiten de kern." OPENINGACT Als ludieke openingsact - en publiekstrekker- op de vrijdag middag heeft de gemeente Venray de Koninklijke Steltenlopers uit het Belgische Merchten gecon tracteerd. Deze artiesten dragen al meer dan vijftig jaar de kunst van het steltenlopen uit naar alle hoe ken van de wereld. Gekleed in de Belgische driekleur, begeleiden acht tot twaalf swingende blok- kenloopsters en een bruisende muzieksectie een dertigtal stelten- lopers. Ook kan het publiek vanaf 15.00 uur genieten van steltenge vechten in het Venrayse centrum. TOPPERS De Venrayse kermis wordt dit jaar overspoeld met een vijftigtal attracties, waaronder diverse topattracties. Wethouder Driessen spreekt van "een topker- mis". De grootste smaakmaker dit jaar is de Air Maxx, een Duitse attractie. Het is een grote zweef molen met vier armen die rond zwaaien. Aan elke arm hangen vijf schuitjes waarin plaats is voor twee personen. Ook de High Energy, de Extreme en de Skate Board zullen voor snelheid zorgen tijdens de kermisdagen. Op de Booster na (2,50 euro) bedraagt de ritprijs voor de topattracties maximaal 1,50 euro. De kermis van Venray duurt dit jaar van vrij dag 30 juli tot en met 4 augustus. De kermis trok vorig jaar tussen de 200.000 en 225.000 bezoe kers. De komende weken zult u in Peel en Maas op de hoogte gehouden worden van het laatste nieuws over de 'grootste en mooi ste kermis' van Noord-Limburg. HOVENIERS TUIN ONTWERP AANLEG ONDERHOUD VENRAY 06 20 43 99 57 Vrijdag 9 juli, vroeg in de mor gen, is op 87-jarige leeftijd, vredig in zijn slaap en in de nabijheid van zijn echtgenote Juliane, Nic van Dee overleden. Nic heeft, met de liefdevolle steun van Juliane, veel betekend voor de allerarm sten in vooral Chennai, Zuid-Oost India. Tijdens zijn vroegere werk zaamheden in Aziatische landen werd Nic geconfronteerd met de bittere armoede van de bevolking. In die periode moest hij vaak terugdenken aan zijn eigen jeugd. Hij groeide op in de omgeving van twee logementen, waar mars kramers, orgeldraaiers en daklo zen overnachtten. Deze mensen leefden van de ene dag op de andere en hadden vaak niet vol doende geld om, naast betaling voor onderdak, nog eten te kopen. Zodoende werd er vaak 's avonds laat aangebeld bij huize Van Dee en stond er een hongeri ge persoon voor de deur, die om eten vroeg. Zijn moeder, zo ver telde Nic, was een gelovige vrouw. Zij hielp iedereen, niet met geld, maar in natura. Zodoende kwam het nog wel eens voor dat bij het gezin plotse ling het brood bijna op was of dat een gedeelte van de warme maal tijd aan de persoon aan de deur was meegegeven. Vooral toen hij, regelmatig samen met zijn vrouw Juliane, in Zuid-India verbleef, moest hij vaker terugdenken aan deze jeug dervaringen. Het was voor hem dan ook vanzelfsprekend dat hij een deel van het geld dat hij in India verdiende aan liefdadige doelen besteedde. Kort nadat initiatiefnemer Steven Vidyakar in 1983 met Udavum Karangal (een opvang- project voor mensen van 0-100; vondelingen, weeskinderen, ver standelijk gehandicapten, psy chiatrische patiënten, oude zieke mensen, verstoten en getraumati seerde vrouwen, enz.), was begonnen, bereikte hem de vraag om financiële hulp voor de bouw een opvanghuis voor pasgeboren baby's die in een vuilnisbak of in de straatgoot gevonden worden. Juliane en Nic hebben toen een gedeelte van dit opvanghuis en een kamertje met drie couveuses gefinancierd. In memoriam Bij de opening van dit opvang huis waren Juliane en Nic aanwe zig. Tijdens dit verblijf bezochten ze het verblijf voor stervende vrouwen, kinderen en Aids- patiëntjes. 'Wij schrokken van de omstan digheden waaronder de, veelal oudere vrouwen, in de hitte moesten leven, maar waren tege lijkertijd erg onder de indruk van de zorg die de vrijwilligers aan hen besteedden.' Na terugkomst besloten zij, in hun toenmalige woonplaats Santpoort, een stichting op te richten die financiële steun aan Udavum Karangal ging geven. 'Kerkelijke en burgerlijke dorpsgenoten werden door ons benaderd, veelal zegden zij spon taan hun medewerking toe. De Stichting - Santpoort Helpt Madras - bestaat inmiddels ruim tien jaar en heeft meerdere grote en kleine projecten gerealiseerd. Een oecu menische werkgroep van dames en heren komt nog iedere week bijeen voor het vervaardigen van voorwerpen, die jaarlijks op een speciale bazaar worden verkocht. De opbrengst is steeds minimaal 5000,- Vaker werd dit bedrag door NCDO of Wilde Ganzen ver meerderd'. In 1997 zijn Juliane en Nic naar Venray verhuisd. Door zijn oprechte en warme gedrevenheid werden vrienden en kennissen ook hier al snel enthousiast. In Venray werd de Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereldlanden opgericht. 'Udavum Karangal is in de afge lopen jaren op wonderbaarlijke wijze gegroeid, niet alleen, denk ik, door de inspanningen van alle vrijwilligers hier in het Westen en in het bijzonder de toewijding van de vrijwilligers die binnen het project Udavum Karangal in India zorg verlenen, maar ook door de zegen die op dit werk rust.' Nic is tot op het laatst zeer actief betrokken geweest. Hij was zichtbaar trots en tevreden dat zijn 'geesteskind' door enkele enthousiaste vrienden voortgezet zal worden. Wakker aanwezig gaf hij de laatste tijd, in vol vertrou wen, de scepter over aan de vrij willigers van de Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereldlanden. Zij zullen zijn warme prikkelende en stimule rende aanwezigheid erg missen. Zij weten echter dat Juliane zijn plaats zal innemen met haar advie zen en steun. Bij bestuursvergade ringen in huize Van Dee worden zij traditiegetrouw gastvrij ont haald met koffie en een goed glas wijn. Een jaar geleden, tijdens een dienst in de kerk, vraagt de voor ganger aan de aanwezigen of iemand een engel kent. Nic staat zonder te aarzelen op. Hij kent wel een engel. Hij heeft hem zelf in India ontmoet, zorgend tussen de allerarmsten. 'Ieder die Steven Vidyakar mee maakt en ziet hoe alle bewoners van Udavum Karangal van hem houden, moet ook wel tot dezelf de conclusie komen. Steven werkt zeven dagen per week en minstens achttien uren per dag.' In de afgelopen jaren groeide er een hechte en bijzondere vriend schap tussen Nic en Steven. Een band van mededogen en dienst baarheid voor de allerarmsten. Zo gaat dat lussen engelen! Zij zullen het werk van Nic en Steven naar hun geest verder uit dragen. Zij zullen hun akker ver der bewerken, opdat anderen zich met de vruchten kunnen voe den. De gemeente Venray heeft een voortgangsrapportage over de vier maanden van 2004 opgesteld. Deze is verwerkt in de eerste alge mene aanpassing van de program mabegroting 2004. De algemene aanpassing bevat alle voorstellen tot budgetaanpassing die nog niet door de raad zijn vastgesteld. Voor het eerst is er een rappor tage op programmaniveau opge steld. Op basis van de realisatie tot en met april is de toereikend heid van budgetten per program ma voor de rest van het jaar getoetst. Een uitzondering is daar bij gemaakt voor de budgetten van de algemene uitkering. 'De gevolgen van de junicirculaire waren zodanig van omvang dat deze, ondanks dat ze buiten de rapportageperiode vielen, in de eerste algemene aanpassing zijn meegenomen. Het resultaat van de eerste alge mene aanpassing ziet er niet roos kleurig uit. De voornaamste oor zaak is de reeds genoemde bijstelling van de algemene uitke ring. Deze veroorzaakt een nega tief resultaat in 2004 van 1.095.000. De structurele gevol gen zijn ook jaarlijks ongeveer 1.000.000 negatief. Op de overige budgetten zijn per saldo geen relevante afwijkingen geconsta teerd. In september/oktober van dit jaar wordt de tweede voortgangs rapportage opgesteld. Daarin wordt opnieuw de toereikend heid van de budgetten getoetst op voortgang en afwijkingen. De Milieufederatie Limburg, Kamer van Koophandel Zuid- Limburg en Provincie Limburg hebben besloten de Stimuleringsprijs Duurzaam Ondernemen Limburg 2004 niet uit te reiken. Aangezien het afgelopen jaar veel prijzen op dit gebied zijn uitge reikt, wil men het bedrijfsleven langer de tijd geven om zich op duurzaam ondernemen te richten. In 2006 krijgen bedrijven opnieuw de gelegenheid om mee te dingen naar deze prijs. Drie bedrijven hebben zich tot op heden ingeschreven voor de prijs die in oktober 2004 zou worden uitgereikt. Een te gering aantal voor een goede afweging door de jury. Daarom is besloten de prijsuitrei king door te schuiven naar 2006. Een verklaring voor het geringe aantal inschrijvingen is wellicht dat in het afgelopen jaar vele ver schillende prijzen op dit terrein zijn uitgereikt. Ook is de tussen liggende tijd tussen de huidige prijs en de prijs van vorig jaar erg kort. De Milieufederatie Limburg, Kamer van Koophandel Zuid- Limburg en Provincie Limburg vinden het belangrijk dat duur zaam ondernemen op de agenda van het regionale bedrijfsleven staat. Tegelijkertijd realiseren zij zich dat dit een proces is dat vaak vele jaren bestrijkt. Goede voor beelden van duurzaam onderne men verdienen extra aandacht om andere bedrijven te inspireren. Daarom is ervoor gekozen om in 2006 de stimuleringsprijs uit te reiken. rechtstreeks af fabriek Maatwerk inclusief kettingsysteem, stof confectie in eigen atelier Particuliere verkoop Vrijdag 13.00 tot 21.00 Zaterdag 12.00 tot 17.00 Maten meebrengen goedkoper Industrieweg 23a DEURNE De politie heeft maandag een 22-jarige man uit Venray, een 17 jarige jongen uit Oostrum en een 19-jarige man uit Venray aange houden op verdenking van open-1 lijke geweldpleging. De drie had-1 den in de nacht van zaterdag op zondag twee fietsers uit Venray mishandeld op de Leunseweg. Na een woordenwisseling schopten 1 en sloegen de verdachten één van de fietsers, een 17-jarige jongen uit Venray. meerdere malen in zijn gezicht. Ook een andere fiet- 1 ser, een 16-jarige jongen uit1 Venray, kreeg een klap. De drie verdachten hebben de mishande ling bekend. De 22-jarige man uit Venray is ingesloten. De politie is tot eind dit jaar op veiligheidstournee. Aanleiding is het tienjarig bestaan van het regionale politiekorps Limburg- Noord. Het doel is om samen met de burgers, gemeenten en andere partijen op vele manieren aan dacht te creëren voor de veilig heid in de samenleving. De orga nisatie is in handen van de 50 gebiedsmentoren die het korps telt. In de meeste gevallen sluiten ze aan bij evenementen die door anderen worden georganiseerd in Noord- en Midden-Limburg maar soms wordt ook iets aparts geor ganiseerd. De activiteiten zijn heel divers: open dagen, straatfes tivals, straattheater en beursdeel- name. Het is dus geen massale regionale activiteit maar een lint van lokale momenten. De tournee heeft een duidelijke link met het Nationaal Veiligheidsprogramma waarin de overheid de burger oproept om vooral samen de criminaliteit te bestrijden. Tijdens de veiligheids tournee maakt de politie Limburg- Noord vooral duidelijk wat zij alle maal doet aan preventieve en repressieve criminaliteitsbestrij ding en worden er tips gegeven hoe de burger kan meewerken in zijn eigen woon- en leefomge ving. Dit alles staat verwoord in een speciaal ontwikkelde folder Veilig in uw eigen buurt, daar zijn u en ik voor! die tijdens de bijeen komsten beschikbaar is. In juni zijn er al enkele activitei- ij ten geweest zoals een multicultu reel feest met een optreden van de politiesteelband in Roermond, een veiligheidsmarkt in Horst, een 1-1-2 dag in Susteren en een bra derie in Weert. De komende maanden vinden er nog diversel activiteiten plaats waar de politie Limburg-Noord in het kader vani de veiligheidstoernee present zal! zijn: een jeugdvoetbaltoemooi inl Roermond, een wijkfeest inl Venlo-Noord, een buurtsportdagi in Belfeld en een grote beurs inl Helden. Op 9 oktober tijdens del Landelijke Politiedag organiseert! het politiekorps zelf een open dagl in en rondom het politiebureau in| Roermond. De provincie Limburg heeft besloten de Stichting Samenwerkende VWs Limburg (SLV) een subsidie te verlenen van 535-557 euro voor het versterken van het toeristisch imago met een ver nieuwende campagne 'Limburg, Liefde voor het Leven'. In het bijzonder wordt daarbij ingezet op senioren- toerisme en het imago van Limburg als cultuurprovincie. De provincie Limburg is bereid om tot en met 2007 2 miljoen euro te investeren in de toeristische sector. De provincie Limburg heeft een sterke ambitie uitgesproken op toeristisch vlak. Limburg moet binnen drie jaar de tweede plaats innemen als vakantieprovincie van Nederland. Ook moeten de overnachtingen van senioren met minstens 25% stijgen. Er is geko zen voor twee uitgangspunten in het toeristisch beleid: selectiviteit en vernieuwing. De Stichting Samenwerkende VW's (SVL) is daarbij een essentiële partner voor promotie en marketing van Limburg. Daarvoor is de imago- Sabrina Reijnders is tijdens de diploma-uitreiking op het Raayland College uitgeroepen tot vakvrouw van het jaar 2004. Sabrina volgde de opleiding kaderberoepsgericht bouwtech niek. Onderdeel van deze uitver- koring vormde ook de stageperio de van Sabrina bij Harold Lenssen keukens. Het uittekenen van ideeën voor keukens ging haar zo goed af dat ze zelfs in vakanties een weekeinden het team van Harold Lenssen komt versterken, ook tijdens haar vervolgopleiding die ze nu gaat volgen. Het Raayland College is één van de drie scholen in Nederland dié zijn genomineerd voor de Computer op School-award (COS) voor de Computerschool van het Jaar 2004. De jury heeft de school genomineerd omdat zij op een vernieuwende manier informatie technologie inzet voor de exacte vakken. De winnaar wordt op 5 oktober bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst in Nemo te Amsterdam. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS campagne ontwikkeld 'Limburg, Liefde voor het Leven'. De imago campagne van de Samenwerkende VW's Limburg is gebaseerd op vijf belevingsthe ma's: avontuur, onthaasten in een spirituele omgeving, indrukken verzamelen, onbeschaamd genie ten en buiten zijn. In de campag ne staat de Limburger als mens zelf centraal, met zijn of haar manier van leven. De campagne moet met name senioren, twee verdieners en gezinnen met kin deren over de streep trekken om een paar dagen of zelfs weken die typische sfeer in Limburg te bele ven. METEN IS WETEN Ambities uitspreken is een. Ambities meten is twee. Daarom is in opdracht van de provincie Limburg een analyse gemaakt van de toeristische cijfers in deze pro vincie. Deze rapportage is ver werkt in de eerste toeristische trendkrant Limburg. Hieruit blijkt onder andere dat de toeristische bestedingen in Limburg 956 euro miljoen bedragen, exclusief de economische spin-off die onge veer 40% bedraagt. Er kan gespro ken worden van een economisch belang van ruim 1.3 miljard euro. Er blijkt sprake te zijn van een groei van 46,6% procent in de afgelopen vijf jaar (1997-2002). De bestedingen per dag door een toerist zijn het hoogst van heel Nederland. Sinds 1999 is sprake van een sterke stijging van het aantal overnachtingen in Limburg, ondanks het slechte jaar 2003. Positief is dat steeds meer buitenlanders onze provincie weten te vinden, terwijl het aantal buitenlandse overnachtingen lan delijk juist is gedaald. Limburg volgt qua aantal buitenlandse gas ten direct na de traditionele trek kers 'kust en de grote steden'. De toeristische sector in Limburg verschaft aan zo'n 35.000 personen direct werk, 7% van de beroepsbevolking. Een sector die het waard is om te investeren, om ambitieus doelen te stellen. De ondersteunings structuur staat. Het gaat nu om aansprekende projecten met eco-l nomische impact. Het minder I goede jaar 2003 is een signaal dat l we gericht samen aan de slag! moeten. De provincie stimuleert! dat, naast de imagocampagne, vial drie sporen: ontwikkeling van» nieuwe markten, creëren van ont-1 wikkelingsruimte voor bedrijven,! en het verlagen van exploitatielas-1 ten voor bedrijven door het over- f dragen van kennis. Samen metl vooroplopende ondernemers I worden nieuwe productmarkt-1 combinaties ontwikkeld en wor- den nieuwe investeerders naarl Limburg gehaald. Een voorbeeld 1 daarvan zou de 'health care' 'I sector kunnen zijn met te ontwik-1 kelen zorghotels. Om bedrijven meer ontwikke-1 lingsruimte te geven wordt geke-1 ken naar gebiedsgerichte oploss-1 ingen, waarbij de belangen van I bijvoorbeeld water en natuur zijn I geborgd. Kennisoverdracht en nieuwe! vormen van samenwerking tussen I kleinschalige bedrijven bieden I eveneens mogelijkheden om ook 1 bij de betere kleinschalige onder-1 nemers investeringen uit te lok-1 ken. Met opleidingsinstituten en I ondernemers onderzoekt de I Provincie de verschillende moge- Iijkheden. HELDERE STRUCTUUR I De ondersteuningsstructuur I van de toeristische sector is hel- r der ingericht. De provincie stimu-1 leert en faciliteert, het bedrijfsle-1 ven gaat aan de slag. De Kamers 1 van Koophandel vervullen daarbij I een belangrijke, vaak adviserende I rol. De Samenwerkende VWs I Limburg zorgen voor marketing I en promotie. Deze structuur is J beschreven in een nieuwe provin ciale toeristische almanak 'De uit daging van het toerisme in I Limburg', met daarin opgenomen I de uitgangspunten van het beleid, j welke partner waarop wordt aan gesproken en alle gegevens van 1 betrokken partners. Alle actuele I informatie over jbeleid en onder- j zoeken is tot slot samengebracht f onder het nieuwe www.lim- burg.nl/toerisme. KEUKENINRICHTING Om aan u en uw keuken de volle aandacht te kunnen schenken wet ken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum (0478) 539020

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5