"Ik draag de brandweer gewoon een warm hart toe" Meeste geld voor landbouw en natuur Sloten op Smakterheide naar waterschap Treinongeluk kost jongen net leven Werkgelegenheidsproject succesvol Meer bevoegdheden gemeenten DÉÊQCDDP'IM Politie presenteert publiekskrant Binnen twee weken uitspraak DIGO 3 VOOR c50a Lasercentrum Venray 60 jaar bevrijding Niets! Ruiten vernield River xA Woods j||| MAN WOMAN BROEKEN DUUR? BIJ ONS NIET! sfpSfisif^jmdl m Smm PEEL EN MAAS Donderdag 15 juli 2004 - Pagina 3 Reconstructie van start met 262,5 miljoen euro voor eerste periode Er is eindelijk duidelijkheid over de financiering van de reconstructie in Noord- en Midden-Limburg. Vorige week kwam landbouwminister Veerman naar Grathem om de bestuursovereenkomst namens het rijk te onderteke nen. Voor de eerste vier jaar (2004-2007) is in toaal 262,5 miljoen euro beschikbaar voor de herinrichting van het platteland. Het meeste geld gaar naar land bouwprojecten (97 miljoen) en natuurdoelen (92 miljoen). Met de ondertekening van de overeen komst zegde het rijk een bedrag toe van 111 miljoen euro. Lange tijd was er onzekerheid over de bijdrage van de grootste geld schieter. Nu de toezegging defini tief is kunnen de diverse gebieds- commissies, waarvan het district Venray Meerlo-Wanssum er één is, aan de slag met de uitvoering. De reconstructie gaat over een periode van twaalf jaar waarmee in totaal zo'n 1 miljard euro gemoeid is. Alleen over de eerste vier jaar is nu financiële zeker heid. Behalve de 111 miljoen euro van het rijk draagt de provincie Limburg 73 miljoen euro bij. De gemeenten betalen 20 miljoen en de waterschappen 18 miljoen euro. Daarnaast wordt verwacht 37 miljoen euro binnen te halen aan EU-gelden. De resterende 3,5 miljoen is afkomstig uit de private sector. En daarmee is het financië le plaatje helemaal rond. De plan voor de herinrichting van het buitengebied is ontstaan ten tijde van de varkenspest. Het hoofddoel was de intensieve vee houderijen een betere plek te geven zodat de natuur en de dor pen minder hinder ondervinden en de uitbraak van veeziektes beter in de hand te houden is. Daarvoor zouden zoveel mogelijk bedrijven geclusterd worden in zogeheten landbouwontwikke- lingsgebieden waar ze ongehin derd kunnen groeien. Met 97 mil joen euro is het meeste geld beschikbaar voor landbouw. Maar in de reconstructie hebben ook natuur en water een prominente plaats gekregen. Het geld voor landbouwprojec ten is bedoeld voor landinrichting zoals de verplaatsing van bedrij ven. Er zijn ook middelen voor kennis en innovatie en voor ver betering van de structuur van de intensieve veehouderij en grond gebonden landbouw. Voor milieuprojecten gerela teerd aan landbouw is nog eens 9 miljoen euro beschikbaar. Dit geld is bestemd voor het terug dringen van de ammoniakemissie en de aanpak van stankhinder in de nabijheid van dorpskernen. Het budget voor natuurdoelen bedraagt in de eerste vier jaar 92 miljoen euro, De investeringen zijn vooral gericht op de aanleg van de ecologische hoofdstruc tuur (EHS). Dit is een aaneenscha keling van natuurgebieden in Limburg. Enkele hindernissen en knelpunten moeten weggenomen worden om de natuurlijke verbin dingszone te realiseren. Zoals het uitplaatsen van bedrijven en bij voorbeeld in Ysselsteyn is crosscircuit De Peel een sta-in-de- weg omdat hel middenin de EHS ligt. Het natuurbeheer wordt zoveel mogelijk aan agrariërs of particulieren overgelaten. Waterprojecten kunnen reke nen op 48 miljoen euro. De verbe tering van waterconservering en de bestrijding van verdroging zijn de belangrijkste thema's. De meeste aandacht gaat uit naar beken met een ecologische func tie. De waterschappen leveren hierin een grote bijdrage door hun inzet voor beekherstel De 1.11 miljoen euro van het rijk is bestemd voor deze drie hoofdpijlers: landbouw, natuur en water. De andere projecten wor den gefinancierd door de lagere overheden en andere geldbron nen. Dit zijn landschap, cultuur historie, recreatie en toerisme, wonen, werken en leefbaarheid. Ook natuur buiten de EHS-zone is geen rijksdoel maar al deze pro jecten vallen wel onder het recon structieplan. De gebiedscommissie Venray Meerlo-Wanssum presenteerde onlangs elf projecten die dit jaar nog opgestart worden. Hiermee is 1,9 miljoen euro gemoeid. De gebiedscommissie is in maart van start gegaan onder voorzitter schap van 'oud PvdA-politicus Eisso Woltjer. Het doel is zoveel mogelijk projecten uit de regio van de grond te tillen die betaald kunnen worden uit de reconstruc- tiekas. De leden van de gebieds commissie zijn: Thijs van Kempen en Frank Vissers (landbouw), Joof Teeuwen en Klaas van der Laan (natuur en milieu), Alfred Paarlberg (water) en Jac Derikx en Sieb Nijssen (gemeente en leef baarheid). Wethouder Frits Ruyten is de bestuurlijke trekker. Het gebiedsbureau wordt bezet door de ambtenaren Jos Kniest en Jan Erik Kikkert. Ruud Verheijen, regiomanager van de provincie, is als adviseur aan de commissie toe gevoegd. Gerrit Leemeyer exposeert met mini-brandweerauto's in bibliotheek De een verzamelt postzegels, de ander suikerzakjes, voet balplaatjes, antiek, munten of oude muziekplaten. Of minia tuur brandweerauto's, zoals Gerrit Leemeyer, die momen teel in de Venrayse biblio theek exposeert met een aan tal van zijn topmodellen op schaal. Tot eind juli is de bij zondere expositie in de biblio theek aan de Merseloseweg 59 te bewonderen. Gerrit Leemeyer (56) zijn grote passie is de brandweer Ruim 27 jaar was hij zelf actief brandweer man en trok hij er regelmatig samen met zijn collega's op uit om ergens in de regio Venray een brand te blussen. "Dat was een schitterende tijd. Er heerst in een brandweerkorps een geweldige kameraadschap, je gaat voor elkaar door het vuur Natuurlijk heb je wel eens woorden met iemand in het heetst van de strijd, maar dat is even later weer verge ten. Ja, ik heb nog regelmatig con tact met de brandweer en ben nog altijd lid van St. Oda, de ver eniging van leden en oud-leden van de Venrayse brandweer." In die jaren was de Venraynaar ook altijd de fotograaf van dienst. In de bovenkamer van zijn woning heeft hij duizenden foto's van blus- en reddingswerkzaam heden uit die jaren netjes gebun deld in mappen en dozen. In een naastgelegen kamer staan honder den brandweerauto's op schaal te pronken in een fraaie vitrine. Ladderwagens, tankauto's, in alle soorten, maten en kleuren. Maar toch overwegend in de kleur rood. Brandweerwagens uit de Verenigde Staten, Rusland en bijna alle Europese landen. Wat vijftien jaar geleden klein begon, is inmiddels uitgegroeid tot een heuse verzamelgekte, in de posi tieve zin van het woord. ZOEKTOCHT Ruim zeshonderd modellen heeft hij inmiddels verzameld. Bij rommelmarkten in de wijde regio is Gerrit Leemeyer een bekend gezicht. Altijd op zoek naar iets dat met de brandweer te maken Gerrit Leemeyer: "Ja, het is een gekte. Maar wel een hele leuke. Ik draag de brandiveer gewoon een erg warm hart toe, heb erg veel goede herinneringen aan die tijd. heeft. Nee. hij verzamelt niet alles van de brandweer, maar ziet hij een brandweerauto die hij nog niet heeft, of liggen er stropdas sen. mokken, schotels, badges, emblemen van petten of speldjes die ook maar iets met het brand- weerbestaan of met een -korps te maken hebben, dan trekt de Venraynaar de beurs. Ook surft hij regelmatig het internet af in de hoop ergens op de wereld een nieuw pronkstuk voor zijn bonte verzameling op de kop te kunnen tikken en soms brengt hij ook een bezoekje aan modelzaken in Arnhem of Venlo. OUDE FOTOTOESTELLEN Gemiddeld is hij zo'n tien uur per week actief bezig met zijn hobby. "Ja, het is een gekte. Maar wel een hele leuke. Ik draag de brandweer gewoon een erg warm hart toe, heb erg veel goede her inneringen aan die tijd." Hij wijst op het beeld van St. Florian. de beschermheilige van alle brandweermannen over de hele wereld, en vertelt over zijn bezoek aan Italië, waar hij een embleem van de pet van de brandweer van Buckingham Palace, die het Engelse konings huis beschermt tegen brand, wist te kopen. En, oh ja, voor we het vergeten: Gerrit Leemeyer verza melt ook nog oude fototoestellen. Want ook de fotografie draagt hij een warm hart toe. Hij heeft inmiddels zelf een digitale came ra. "Ontzettend handig en natuur lijk een goede manier om gege vens met andere verzamelaars of handelaren uit te wisselen. Je stuurt gewoon een foto van een model via email naar elkaar. Vroeger moest dat allemaal met de post." BIBLIOTHEEK Op de jeugdafdeling van de bibliotheek zijn zo'n twintig top- exemplaren van de Venraynaar te zien. Fotocollages geven een impressie van diverse blus- en red dingswerkzaamheden van de Venrayse brandweer. Om het beeld van de brandweer voor de jeugd compleet te maken, zijn er tal van boeken met de brandweer als onderwerp gratis te leen voor de jeugdleden. De tentoonstelling is gekoppeld aan het verschijnen van het de Vuurwolf, een span nend brandweerboek voor de jeugd. De schrijfster (Ibis) is bij het verzamelen van informatie van het boek geholpen door de Venrayse brandweer. De bibliotheek is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 21.00 uur en zaterdags van 11.00 tot 14.00 uur. Voor de vierde keer presenteert de politie Limburg-Noord een populaire versie van het jaarver slag. De balans 2003 is bedoeld om alle inwoners van de regio Limburg-Noord te informeren over de activiteiten en prestaties van de politie in de regio Limburg-Noord over het afgelo pen jaar. Bovendien staan er prak tische tips en wetenswaardighe den in. De publiekskrant telt in •totaal twaalf pagina's waarin de vijf resultaatgebieden uit het meerjarenbeleidsplan zijn uitge werkt: jeugd, criminaliteit, over last, verkeer en milieu. Deze resul taatgebieden bepalen in sterke mate het alledaagse politiewerk. De pagina's zijn gelardeerd met foto's en artikelen over politie werk. Ook de afspraken met de minister en ontwikkelingen bin nen de politie-organisatie zijn opgenomen in de krant. De publiekskrant verschijnt met een oplage van 227.000 stuks. TPG Post bezorgt deze week de krant huis aan huis. De inhoud van de publiekskrant De Balans 2003 is beschikbaar op internet: www. politielimburgnoordnl PEEL EN MAAS een abonnement waard Waterschap Peel en Maasvallei neemt alle water gangen op de bedrijventerrei nen Smakterheide I en II over van de gemeente. Het water schap neemt daarmee ook het beheer en onderhoud over. De sloten moeten één keer per jaar geveegd worden. De gemeen te zorgt er na de veegronde voor dat het slib en zwerfafval wordt opgeruimd en afgevoerd. Vanaf de oprichting in 1952 heeft het waterschap het water beheer, aanleg en onderhoud van de gemeenten overgenomen. Alle toenmalige watergangen, zoals die op Smakterheide I, zijn gratis aan het waterschap overgedra gen. Het gaat in totaal om 1.3 hec tare. Op Smakterheide II, dat later ontwikkeld is, is de oppervlakte van de sloten 2,43 hectare. Het waterschap betaalt de prijs voor landbouwgrond uit 2001. Dit is 3,40 euro per vierkante meter. De koopsom bedraagt 82,651 euro. Tevens vergoedt het waterschap de kosten van 27.500 euro die de gemeente gemaakt heeft voor het ontgraven van enkele watergan gen. Het totaalbedrag van 110.151 euro komt ten gunste van de exploitatie van Smakterheide II. Bij een botsing tussen een trein en een personenauto zijn zaterdag in America drie inzittenden van de auto ernstig gewond geraakt. Een van hen, de 13-jarige Luuk Christiaens uit Venray, is later in het Radboudziekenhuis in Nijmegen overleden. Zijn twee lingbroer ligt nog met zware ver wondingen in het ziekenhuis maar is inmiddels buiten levensge vaar. In de auto zaten een 26-jarige vrouw uit Wanssum en de 13-jari- ge tweeling uit Venray. Het onge luk gebeurde rond 17.45 uur op de spoorwegovergang Wachtpoststraat, die met lichten en bellen is beveiligd Bij het ongeval werd een schakelkast vol ledig vernield. De beveiliging van de overwegen werkt daardoor niet meer. Het bouwen van een nieuwe heeft enkele dagen gekost. Drie spoorwegovergan gen in America waren dagenlang afgesloten voor het verkeer. Het verkeer moest zolang omrijden. Volgens de politie ontstond de botsing vermoedelijk doordat de auto optrok na het passeren van een goederentrein. Er naderde echter nog een stoptrein. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 H optometrie Samenwerking tussen lasercentrum Qrs q Cinque; oogarts en I brillen-contacflenzen O. van Meurs; Optometrist. Peel en Maas wil in oktober van dit jaar een speciale bijlage uitgeven bij gelegenheid van het feit dat Venray 60 jaar geleden werd bevrijd. Hiervoor hebben wij al diverse artikelen gereed. Voor deze bijlage zijn wij ech ter nog op zoek naar verhalen van inwoners van Venray. Deze verhalen kunnen gaan over de periode voor de bevrijding, de bombardementen, de bevrijding zelf, de evacuatie, de terugkeer in Venray en de periode daarna. Mensen die hun verhaal hier over kwijtwillen, kunnen contact opnemen met de redactie van Peel en Maas, Grotestraat 68, tel, 0478-582727. Aan de hand van de reacties zal bekeken worden welke verhalen gepubliceerd zul len worden. Vervolg voorpagina Smets verkondigde dat meerde re geluidsadviseurs hebben aange toond dat het pand ongeschikt is voor livemuziek zoals housepar ty's met een zendniveau van 105 dba. "Het is ook nooit de intentie van de gemeente geweest om de naastliggende woning in eigen dom te krijgen", zei Smets die vond dat het bouwplan van de gemeente, waarvoor op 9 decem ber 2003 een bouwvergunning is afgegeven, voldeed aan de uit spraak van de kantonrechter van november 2002. Wethouder Emonts verklaarde dat beide par tijen het helemaal eens waren over dit bouwplan met uitzonde ring van de geluidsisolatie. De rechter merkte op dat in het oorspronkelijke bouwplan uit 1997 uitgegaan wordt van 110 dba. En dat dit door de gemeente raad destijds is goedgekeurd met een krediet van 700.000 gulden. Volgens Smets was dit een theore tisch verhaal wat pas later is door gerekend en waaruit bleek dat dit onhaalbaar was. Nadat ruim een jaar geleden Dingus boos uit het overleg stapte pakte het jongerencentrum het oude bouwplan weer op en begon met de renovatie. Op last van de rechter moesten de werk- zaamheden drie maanden geleden I worden stilgelegd. De gemeente wil echter haar bouwplan, waar voor de gemeenteraad een krediet j van 1,85 miljoen euro gaf, zo snel mogelijk uitvoeren. Dingus denkt zeker te weten dat dit het einde van het jongerencentrum bete kent en dat de jeugd van zestien en ouder haar honk aan de Hoenderstraat voorgoed kwijt is. Het werkgelegenheidspro ject Return, waarin twaalf langdurig werklozen opgeleid zijn tot warehousemedewer- ker of (reach)heftruck- chauffeur, kan een succes genoemd worden. De twaalf kandidaten deden na de oplei ding drie maanden werkerva ring op bij diverse logistieke bedrijven in Venray. Tijdens de evaluatie, die vorige week in het gemeentehuis van Venray plaatsvond, werd geconcludeerd dat acht van de twaalf deelnemers inmiddels aan de slag zijn. Return is een samenwerking tussen de gemeente Venray, Schneider Electric, Flextronics, Geodis-Vitesse, ND-Logistics, opleider EVO en Hans Canters Personal Coach. Door deze brede samenwerking snijdt het mes aan drie kanten: werkzoekenden halen een perspectiefrijk diploma en doen werkervaring op. Het project biedt bedrijven de gele genheid nieuwe medewerkers in huis te halen en de gemeente begeleid mensen vanuit een uitke ringssituatie naar een betaalde baan. Bedrijven willen vanuit hun maatschappelijk ondernemer schap graag meewerken aan der gelijke projecten en zijn bereid te investeren in de begeleiding. Een personal coach heeft de bedrijven getraind in het begeleiden van werkzoekenden. Een slagingsper centage van 67% is voor een werkgelegenheidsproject in de huidige economische omstandig heden een succes te noemen. De gemeente Venray heeft samen met de deelnemende bedrijven besloten dat er een ver volgproject komt. De ervaringen die gedurende het eerste project zijn opgedaan worden daarin opgenomen. Gedeputeerde Staten hebben de 'Handreiking Ruimtelijke Ontwikkeling Limburg' vastge steld, waarmee zij een reeks bevoegdheden op het gebied van de ruimtelijke inrichting overdragen aan gemeenten. Gemeenten krijgen voor een belangrijk deel de verant woordelijkheid voor ruimtelij ke ontwikkelingen binnen bestaande stads- en dorpsge- bieden en krijgen meer ruimte voor eigen beleid in het bui tengebied. De nieuwe 'Handreiking' komt voort uit een heroriëntatie op het gebied van ruimtelijke ordening. Daarmee mikt verantwoordelijk gedeputeerde Ger Driessen (Ruimte voor Limburg) op een vermindering van de regeldruk en een meer ontwikkelingsgerichte benadering van de ruimtelijke ordening, gericht op meer slag vaardigheid en kwaliteit. De heroriëntatie is een reactie van de Provincie op kritische geluiden uit de Limburgse samen leving over de complexiteit van regelgeving en de lange en vaak ondoorzichtige besluitvormings processen en procedures bij de voorbereiding van ruimtelijke (bouw)plannen. In november 2003 was deze heroriëntatie onderwerp van een breed opgezette werkconferentie met gemeenten, planologen en andere betrokkenen bij de ruimte lijke ordening in Limburg. In de verdere totstandkoming van de nieuwe Handreiking is deze aanpak nog meermalen besproken met onder meer gemeenten en de VROM-inspec- tie. De Handreiking komt in de plaats van de Handleiding Bestemmingsplannen, die veel gedetailleerder beschreef, aan welke eisen ruimtelijke plannen van gemeenten moeten voldoen. De nieuwe Handreiking ver mindert de regeldruk in de ruim telijke ordening aanzienlijk, en geeft gemeenten meer ruimte voor eigen beleid. Dit geldt met name voor een aantal bouwregels in het buitengebied, zoals uitbrei ding van bestaande burgerwonin gen, nieuwe economische dragers in vrijkomende agrarische bedrijfsgebouwen, bedrijfswonin gen en recreatiewoningen. In de plaats van provinciale regels die bepalend zijn voor wat wél of niet mogelijk is krijgt de gemeente nu ruimte om hierin eigen afwegin gen te maken en een eigen koers te bepalen. De Provincie gaat er daarbij vanuit, dat de gemeenten in hun ruimtelijk beleid oog heb ben voor de kwaliteit van de ruim te en de verbetering daarvan. Daarnaast heeft de Provincie Limburg de zogeheten 'art. 19.2'- lijst fors uitgebreid, waardoor de gemeenten een groot aantal ruim telijke ontwikkelingen in bestaan de stads- en dorpsgebieden en ste delijke centrumgebieden niet meer aan de Provincie hoeven voor te leggen. Dat betekent een aanzienlijke procedureversnelling en daarmee tijdwinst. Volgens gedeputeerde Ger Driessen bete kent de nieuwe handreiking een enorme stap, maar is daarmee niet gezegd dat voor burgers nu alles kan. "Het komt er nu op aan dat vooral de gemeenten werk maken van de kansen die de nieuwe Handreiking voor burgers en bedrijven biedt. Gemeenten krij gen de kans eigen beleid te maken, afgestemd op lokale omstandigheden. Wij vragen gemeenten dit voortvarend op te pakken en ondersteunen hen hierin waar mogelijk," aldus Driessen, "maar daar hebben ze wel wat tijd voor nodig." De ondersteuning die de Provincie gemeenten kan bieden, kan in overleg van de grond komen. De Provincie denkt daar bij onder meer aan het intensieve communicatie en samenwerking op ambtelijk niveau, het opzetten van een programma voor uitwis seling van deskundigen tussen provincie en gemeenten en aan een digitaal voorbeeldenboek met ruimtelijke plannen. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Bij een bedrijf aan de Keizersveld zijn het afgelopen weekend twintig ruiten vernield. De totale schade bedroeg min stens 20.000 euro. Verder werden enkele flessen drank gestolen uit het bedrijf. De politie heeft een onderzoek ingesteld. WOMAN IB DE GEHELE WOMAN COLLECTIE NU 25% KORTING PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Muncfchof Henk Willemssen redactie@vandenmunGkhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenraunckhof,nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18,00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tei. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 urn Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland) SPIJKERBROEKEN OOK IN ZWART EN BEIGE Vierlingsbeekseweg 16, Overloon 0478-649166

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3