npe Landweert zegt groep 8 vaarwel Kunst Cultuur Heemkundig Genootschap Castenray krijgt toer Sjef Diederen Kleuterdans in kunstencentrum ii% I Vredefeesten Vredepeel Ontdek Venray al wandelend Het Aanvalsplan Klassiek op Locatie ifsluitingsconcert ins Genoegen Fietstocht gilde De Locht HT 'AANVALS PLAN BOB WOODWARD Klaslokalen worden opge ruimd, boeken ingepakt, de fakanties zijn geboekt. Alle basis- en middelbare scholen ln de regio zijn bezig met de jaatste dagen van dit school- jaar. i De vakantietijd is aangebro ken en dat betekent dat de eerlingen van de groepen icht van de basisscholen bezig jjn met hun laatste uurtjes op rde lagere school. Volgend jaar "^tappen ze op de fiets om hun kjMchooltijd te vervolgen als «■brugpieper' op het Raayland College of een andere middel- pare school in de regio. Het is gedaan met die fijne tijd op 'kleine' school in hun ligen dorp of wijk. En dus hemen ze afscheid, soms met Ken musical, soms met een toneelstuk. I'na WEL EN MAAS laarafsluiting op donderdag 22 juli in Schouwburg Venray Veer komme oeet 't zuude is de titel van de nieuwste cd van de Limburgse troubadour Sjef Diede ren. Afgelopen zondag werd de cd gepresenteerd in Schin op Geul. Maar Noord-Limburg wordt niet vergeten. Op donderdag 22 juli komt hij de presentatie nog eens overdoen. En hij hoeft niet alles alleen te doen want een aan tal artiesten uit zowel Limburg als Brabant doen aan het live radio- Op zondag 18 juli organiseert het St. Joris en St. Anthoniusgilde Maashees weer haar jaarlijkse fietstocht door de omgeving van Maashees. Start is zoals altijd vanaf schietterrein Het Broekven. tussen 13-00 en 14.00 uur. Dit ter rein is gelegen in de bossen tus sen de Vennenweg en de Broek- weg in Maashees. Er zullen weer twee fraaie routes uitgezet wor den, een van 20 km. en een van 40 km., dus iedereen kan mee doen. En als het weer een beetje meewerkt, dan wordt het weer net als de voorgaande jaren een fraaie, maar vooral gezellige tocht. Deelname is slechts 3,50 per deelnemer. programma Waar zijn de Trouba dours gebleven? vanuit de Eve naar mee. Medewerking wordt verleend door Marie-Christien Verstraten uit Volkel die dit jaar voor de tweede keer de Brabantse Dialectpenning won voor een nieuw lied. Zij heeft al drie cd's op haar naam staan en is druk bezig met de vierde. Waizennut- mar is een trio uit Beek en Donk dat al twee cd's op zijn naam heeft staan en twee liedjes van Sjef Diederen gecoverd heeft in het eigen dialect. Vanuit Stein komt de zangeres Nelly die ook al een cd op haar naam heeft staan en werkt aan een tweede album. Tussen de vocale optredens door zal Joost Goossens uit Deurne ins trumentaal het een en ander laten horen op zijn keyboard. Joost heeft een handicap die er voor zorgt dat hij geen blikje frisdrank- kan openen maar hij hoeft een muziekstuk maar één keer te horen en hij speelt het op zijn keyboard. Van Joost is ook al een cd verschenen. Een programma dat bol zal staan van de muziek uit Limburg en Brabant en dat vanaf 20.00 tot 22.00 rechtstreeks te beluisteren zal zijn via Omroep Venray. Maar iedereen is natuur lijk van harte welkom in de zaal van de Evenaar, Merseloseweg 96 in Venray en de toegang is zoals altijd geheel gratis. Zondag 18 juli om 16.00 uur- wordt in l4ct kader van de con certreeks Klassiek op Locatie het podium opgebouwd in het Wil- helminapark in Venlo. Het Belgi sche kamermuziekensemble Piacevole, opgericht in 1990, ver zorgde reeds honderden concer ten en vele radio- en televisieop tredens. Het ensemble sleepte diverse prijzen bij enkele toonaangeven de kamermuziekwedstrijden in de wacht, waarbij de pers de musici lovende kritieken toedichtte. "Ihre Tonsicherheit erfüllte das feinabgestimmte Ensemblespiel mit innerer Harmonie, raffinierte Eleganz und lebendiges Zusam- menspiel" "Het speelplezier druipt eraf en dat kan ook niet anders met zulke rasmuzikanten". Hoe anders was de muzikale weg die Alfredo Marcucci bewandel de. Geen conservatoria, prijzen of gedegen studies. Hij zag in 1930 het levenslicht in Buenos Aires, het kloppend hart van de tango. Heel jong leerde hij bandoneon spelen en toen hij op 15-jarige leeftijd zijn vader verloor, nam zijn oom hem op in een tango orkest zodat hij in zijn levenson derhoud zou kunnen voorzien. Daarna volgde een leven vol con certreizen naar alle uithoeken van de wereld. Hij speelde jaren met de beroemde folkloreband Los Paraguayos. In 1976 nam hij de dramatische beslissing om een punt te zetten achter zijn muzi- kantenbestaan en werd arbeider in een kunststoffenfabriek. Maar het tangobloed leidde hem weer naar het podium: overdag de fabriek, 's avonds optreden. Tij dens een tournee met Trio Al Sur kwam hij in contact met het Ensemble Piacevole. Ze besloten samen een cd op te nemen (1997) die zeer enthousiast werd ontvan gen. Sinds die tijd treden ze regel matig samen op. De gestudeerde perfectie van de Europese strij kers samen met de eenzame ban doneon vol passie. Zelden hoorde u tijdens één concert Mozart. Ros sini en Piazzolla. Zo ook in de wijk Landweert, waar de leerlingen van groep 8 van de gelijknamige openbare basisschool op donderdag 22 juli 'vaarwel' zeggen. Die dag vindt in Schouwburg Venray van 9 00 tot 12.00 uur de traditionele jaaraf sluiting van de school plaats, met optredens van ouders, leerkrach ten en natuurlijk de leerlingen van groep 8. Het is voor het tweede jaar op rij dat de school in de schouw burg haar jaarafsluiting organi seert, vertelt directeur Henk Bra- kel. Live acts, toneel, playback: de toeschouwers kunnen genieten van een spetterende show. "Maar het gaat niet alleen om de optre dens, het is voor de kinderen van onze school ook een eerste ken nismaking met de schouwburg. In de afgelopen weken is er in de klassen bijvoorbeeld de nodige aandacht aan de schouwburg besteed." Hoe gedraag je je in en schouwburg? Wat is er allemaal te doen? De kinderen van de Venray- se basisschool zijn inmiddels op de hoogte van de vele facetten die met schouwburgbezoek te maken hebben- De jaarafsluiting is al jaren een traditie, vertelt Dianne Hansen van de ouderraad. "We doen het afmeer dan tien jaar. Eerst klein, maar in de loop der jaren is de activiteit steeds groter geworden. Met steeds meer optredens van leerkrachten en ouders. Ja, ik moet zeggen dat de ouders erg actief bij de school betrokken zijn. Het kost weinig moeite om genoeg groepen bijeen te krij gen." De keuze voor de schouw burg is simpel te verklaren. Ande re locaties zijn gewoonweg te klein voor de jaarafsluiting van De De kinderen van groep 8 van De Landweert zijn druk aan het repeteren voor de jaarafsluiting op donderdag 22 juli in de schouwburg Landweert. En zeg nou zelf: welke artiest wil nu niet in zo'n ambian ce als de schouwburg op de plan ken staan? Donderdag 22 juli kun nen belangstellenden genieten van circa dertien groepen, voor het merendeel bestaande uit ouders van kinderen van de school, die een act op de bühne brengen. Wie onder meer wil genieten van optredens van Boris en Maud, Chips en K3 is van harte welkom. Kaarten a drie euro per stuk zijn komende maandag van 15.00 tot 15.30 uur verkrijgbaar bij de ingang van de school aan de Boterbloem 45 in Venray (op=op). Kinderen houden van dansen, feewegen door middel van dans jbrengt niet alleen vreugde met $ich mee, maar draagt ook een steentje bij aan de ontwikkeling yan de kleuter. Thema's die aansluiting om de jelevingswereld van kinderen leven voldoende mogelijkheden pm de fantasie van de kinderen te prikkelen. Ook de muzikale ont wikkeling krijgt aandacht: de kin- peren leren luisteren naar muziek, e Ieren klap- en stampspelletjes. Sen aantal keren per jaar wordt er een kijkles georganiseerd. De kleuterlessen zijn op maan dag van 16.00 uur tot 16.45 uur in Kunstencentrum Jerusalem Venray. Heeft u interesse? www.kunstencentrumjerusa- lem.nl Hier kunt u ook terecht voor informatie over andere dans- cursussen. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Op vrijdagavond 16 juli sluit luziekvereniging Ons Genoegen laar activiteiten voor de zomerva kantie af met een gezamenlijk [ptreden van al haar muzikanten. ">e avond begint om 19.00 uur iet een gezamenlijke optreden in de drumband, jcugdfanfare en infare. Ruim honderd muzikan- n zullen daarbij actief zijn. Bij tooi weer vindt het optreden •laats op het parkeerterrein voor jemeenschapshuis De Linde; bij lecht weer zal het optreden bin- len in het gemeenschapshuis 'ijn. Op deze avond zal ook de 'rans Michels wisseltrofee wor- len uitgereikt. Deze wisseltrofee s bestemd voor de beste Oirlose j leelnemer aan het gemeentelijk •olistenconcours dat elk voorjaar (vordt georganiseerd door de nuziekfederatie Venray. Dit jaar is e _?leze trofee behaald door Lieke acobs en Loes Hellegers. Zij bei- 'en behaalden het afgelopen 'ckz ooriaa •rjaar te Castenray, op altsaxo- oon 88 punten in de vierde divi sie. Ook zal op deze avond Har riet de Mulder-van Osch gehul digd worden vanwege haar 25- jarig jubileum als muzikant. Bijna de helft van die 25 jaar was zij lid van harmonie Sint Catharina uit Leunen-Veulen-Heide. Sedert 1991 speelt zij in bij de fanfare mee op trompet. De trompet die zij ook geregeld bespeelt in het bekende duo The Amazing Trum pets. Zij speelde onlangs ook nog bij de dodenherdenking op het Engels kerkhof en bij de onthul ling van het Oirlose oorlogsmonu ment de trompetsolo: The Last Post. Na het officiële gedeelte, vanaf circa 20.00 uur, is er een barbecue voor alle leden en hun partners ter afsluiting. Daarbij zal ongetwijfeld vooruitgekeken wor den naar de het drukke najaar dat er aan komt voor de fanfare. Dit vanwege de concoursdeelname op 31 oktober in Roermond. Onder leiding van dirigent Geert Jacobs zal darvoor nog de nodige oefening plaatsvinden. >rtug< uisb'3 i, lang' to de su geb :ht zi r td e St( f: vijfj ivervt e spdl tijd da Donderdag 15 juli 2004 - Pagina 13 Vorige week werd de Stich ting Heemkundig Genoot schap Castenray aangenaam verrast met een aantal histori sche voorwerpen, waaronder een originele toer met zwarte ondermuts en twee bijbeho rende witte mutsen. Het was een schenking van de erven Emonts, nazaten van Engel- bert Emonts en echtgenote Maria Geurts uit Castenray. Dit echtpaar had vier kinderen: Tinus, Leen, To en Hein, waarvan alleen de laatste gehuwd was en met kinderen ver blijd werd. Op 18 februari van dit jaar overleed To Emonts van de Horsterweg in Castenray op 88- jarige leeftijd als laatste van de vier kinderen van het gezin van Engelbert Emonts. Na haar overlij den stuurde het Heemkundig Genootschap een condoleance brief naar de neven en nichten van To, de kinderen van Hein Emonts, die in Horst aan de Kreu- zelweg woonde. In de brief werd tevens aan de familie gevraagd, of ze bij het ontruimen van de woning van To bij de voor Casten ray historisch gezien waardevolle zaken, zoals b.v. foto's, aan het Heemkundig Genootschap wil den denken. En vorige week kwam er een telefoontje van Joost Emonts uit Horst met het verzoek naar de woning van To te komen. Daar werd het Heemkundig Genootschap compleet verrast met een aantal uiterst waardevolle kledingstukken, zoals 2 'nuzziken' (omslagdoeken), 2 jurken zoals ze rond 1900 gedragen werden, 1 zwarte ondermuts, 2 witte mut sen en als klap op de vuurpijl de originele toer. gedragen door de moeder van To Emonts. Deze toe ren werden in de 18e en 19e eeuw en ook nog wel in de eerste helft van de 20e eeuw in Noord- Limburg door de vrouwen als hoofdtooi gedragen. Eerst ging de zwarte muts op, daarover kwam de witte muts en vervolgens zette men de toer op. De zo karakteris tieke hoofdbedekking werd geheel met de hand gemaakt en de toerenmaaksters wisten pre cies wat er gedragen moest wor den bij een begrafenis, of bij fees telijke gelegenheden als bruiloften en kerkelijke feesten. Ook wisten ze exact welke toer bij een bepaalde stand paste, Dit jaar worden voor de zesen veertigste keer de Vredefeesten in Vredepeel gehouden. Van zater dag 17 tot en met dinsdag 20 juli is er een gevarieerd programma. Op zaterdag kom het Puppies Huisorkest naar Vredepeel. Deze regionaal bekende band uit Leu nen zet met z'n zevenen de tent op de kop. Om 22.00 uur zal de loterij plaatsvinden. Op zondag begint erom 10.45 uur een heilige mis in de kerk, waarna om 14.30 uur de kindermiddag met bonnen en prijzen van start gaat. Al 46 jaar hun eigen manier van kinderker- mis en altijd geslaagd. Op zondag- Het Limburgse Venray is van oudsher bekend als 'de Parel van de Peel'. Hartje Venray heeft meer te bieden dan gezellig winkelen en een terrasje pikken. Dat kan men ontdekken, wandelend en lezend langs de kunstwerken in het centrum. Het Literair Café Venray-regio heeft een wandel route uitgestippeld langs een twintigtal beelden. Bij elk kunst werk is een toepasselijk gedicht(je) gezocht. Gedichten, foto's van en informatie over de beelden en uiteraard de route zijn opgenomen in een fraaie gids. Daarin zijn ook historische gege vens en andere interessante wetenswaardigheden vermeld. Op zondagmiddag 18 juli is de haammakerij geopend. Daar kun nen bezoekers een demonstratie van dit heel bijzondere ambacht bewonderen. Op diverse plaatsen in het museum wordt muziek ten gehore gebracht. De activiteiten beginnen rond 14.00 uur. want standsverschil was de men sen vroeger geheel niet vreemd. STATUSSYMBOOL Het ontstaan van de toer vindt zijn oorsprong in de 18e eeuw. Veel Noord-Limburgse vrouwen volgden in die tijd de Duitse mode, En dan met name de vrou wen die woonden in het deel, dat tot het Staatse Overkwartier van Gelre behoorde. Het vrouwvolk droeg o.a. linnen mutsen, die bedekt werden door een grote strohoed. De wat oudere vrou wen hebben deze grote strohoe den. die bij zonnig weer erg func tioneel waren, nog tot ver in de 19e eeuw gedragen. De jongere vrouwen daarente gen waren van deze strohoeden blijkbaar minder gecharmeerd en gingen na 1800 over op een geheel nieuwe mode. Een mode van luchtige en dunne stoffen. De mutsen werden steeds groter en getooid met kleurige linten, die gemaakt waren van heel fijne, dunne stoffen. Gehuwde vrou wen knoopten deze linten links, terwijl de ongetrouwde vrouwen het lint rechts droegen. Uit deze gekleurde linten, die geleidelijk breder werden, ontwikkelde zich de toer. Ook de naam werd ont^ leend aan deze linten, die van oor tot oor geplooid over de mutsen liepen. De naam is afgeleid van het Franse woordje "atour", dat tooi of opschik betekent. De toer liet het vrouwengezicht helemaal vrij en ook een gedeelte van het haar op het voorhoofd bleef onbedekt. Op foto's uit die tijd is nog goed te zien, hoe het en maandagavond is de MM Drive- in Disco Shot, met op maandag om 22.00 uur een extra attractie: het bierpul schuiven. Dinsdag om 13-30 uur zijn er voetbalwedstrij den op het sportveld. Gestreden wordt om de grootste vlaai en de eer. Om 16.00 uur is het spring kussen opgesteld in de zaal en volgt de prijsuitreiking van het voetballen. Dinsdagavond komt orkest Jersey voor de tiende keer naar Vredepeel. Ook de friture van Harrie zal er zijn om uw hon ger te stillen. De avonden begin nen om 21.00 uur in de Kleine Loef. De wandeling voert ook langs ver stilde plekken: een Lourdesgrot en een kerkhofje van nonnen onder een eeuwenoude boom. Al met al een verrassende wande ling in hartje Venray. De gids is voor 2.50 euro te koop bij VW, boekhandels en Wereldwinkel. Maar ook in museum Freulekes- huus (open op woensdag, zater dag en zondag) en Theehuis Oda- park. De poëzieroute is te combineren met een wandeling door dit park aan de rand van Venray-centrum. Dit beeldenpark met ruim tachtig kunstwerken is voor iedereen, kunst- en natuur liefhebber interessant. In het Freulekeshuus is een tentoonstel ling over de schilder Henri Jonas (Maastricht) te zien, in het Thee huis (maandag gesloten) de drie delige expositie Forced Freedom met werk van Phil Bloom (Ant werpen), Julia Winter (Amster dam) en Ron Sluik (Moldavië). Venray (aan de A73) is per trein (Nijmegen-Venlo) bereikbaar. Meer informatie op de websites www.literair-cafe-venray.nl en www.odapark.com Vooizitter Jan Strijbos van het Heemkundig Genootschap Cas tenray ontvangt uit handen van Toos Hesen-Emonts de schitteren de toer die tot 1967 door haar oma gedragen werd haar met een scheiding in het midden strak over het hoofd naar links en rechts gekamd werd. Vanaf het midden van de 19e eeuw gingen steeds meer jonge vrouwen een toer dragen en rond 1875 was de toer een niet meer weg te denken hoofdtooi bij jong en oud. Als de meisjes 17 tot 18 jaar oud waren, kregen ze pas echt een toer. Meestal was dat een toer met veel bloemen in rose, zacht groen, licht geel en heel helder blauw. Of ze droegen een strikkentoer zonder bloemen, maar met veel linten, die door vrouwen van alle leeftijden gedra gen werd. Oudere vrouwen droe gen ook wel de knoppentoer met veel knoppen en blaadjes. Voor weduwen en vrouwen in de rouw waren er diverse rouwtoeren, voor lichte en heel zware rouw. De toer was voor de vrouwen een echt statussymbool. Rijke boerinnen droegen een toer met een overdaad aan kunstzijden bloemen en dure Belgische kant op de muts. Dit was handgekloste kant. Hoe "dikker" de boer, hoe meer bloemen er in de toer verwerkt zaten. De armere vrouwen droe gen machinale kant, of föpkant, een strook tule die met doorstop werk versierd was. DANKBAAR In Castenray werden de toeren vooral bij de kerkgang en bij fees ten en dergelijke gedragen. In Venray droegen dames van stand hun toer echter soms wel de hele dag. Men was uiterst zuinig op de toer, want hij mocht zeker niet vuil worden. Het wassen was namelijk een gigantische klus en erg duur. De toer moest dan hele maal uit elkaar gehaald worden en alle onderdelen, zoals de bloemen en knoppen moesten apart gerei nigd worden. Daarna moest de toer weer nauwkeurig in elkaar gezet worden, iets wat alleen de toerenmaakster goed kon. In het boek Het Aanvalsplan van journalist Bob Woodward wordt een gedetailleerd ver slag van 'achter de schermen' gegeven over het hoe en waar om van het besluit van presi dent George W. Bush, zijn oor logsraad en zijn bondgenoten, om een preven tieve oorlog tegen Irak te beginnen, teneinde Saddam Hussein uit het zadel te wip pen. De informatie is afkomstig van meer dan 75 direct bij de gebeur tenissen betrokken sleutelfiguren, onder wie leden van het oorlogs kabinet, de staf van het Witte Huis en functionarissen op verschillen de niveaus van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie en van de Central Intelligence Agency (CIA). De interviews waren informeel, wat inhoudt dat de journalist de informatie kon gebruiken, maar de bronnen niet in het boek kon noemen. De voor naamste bronnen zijn een aantal keren geïnterviewd, vaak met lange tussenpozen zodat zij kon den reageren op nieuwe informa tie die hij verzameld had. Boven dien heeft Woodward president Bush op 10 en 11 december 2003 meer dan 3,5 uur officieel geïnter viewd. Ook minister van Defensie Donald Rumsfelt werd door de journalist in de herfst van 2003 meer dan drie uur officieel geïn terviewd. Bob Woodward heeft naar zijn beste vermogen gepro beerd uit te zoeken wat er echt Buitenshuis was de toer door het overdadige kant, het stijfsel en de van fragiele zijde gemaakte kunstbloemen bij mist en regen uiterst kwetsbaar. De vrouwen sloegen dan zelfs soms hun bovenrok over de toer, om hem te beschermen. To Emonts uit Castenray wist niet anders, dan dat haar moeder bij regen een paraplu opstak, om de fraaie toer te beschermen. Bij harde wind was dit moderne hulpmiddel echter niet erg prak tisch. Vrouwen die met het rijtuig naar de kerk of naar familie gin gen, moesten in het open rijtuig eveneens hun toer beschermen. Daarom werd onder de bok dik wijls een toerenkist geplaatst, waar de toer bij slecht weer tus sen speciaal blauw papier zolang werd opgeborgen. Bij de familie Emonts, zo vertelde To tijdens een interview door het Heemkun dig Genootschap, werden de toe ren, meestal had elke vrouw er twee of drie, in de "trek" bewaard. Dit was een grote en brede trekla de van een kast, waarin de toeren tussen het speciale blauwe papier bewaard werden. Dat papier dien de om vergeling tegen te gaan. Hoe de toer precies gemaakt werd, is het geheim van de toe renmaaksters gebleven. Zij heb ben hun vakkennis meegenomen in het graf, want er waren geen patronen van. De toer werd zo op het oog gemaakt. Een van de laat ste toerenmaaksters uit de regio was 'Kiens Nel', Petronella Jacobs- Friesen (1867-1949) uit Leunen. Ze was geboren in Castenray. In de jaren voor de Tweede Wereldoorlog werd het steeds moeilijker om aan de juiste kant en de zijden linten te komen. De toerenmaaksters gingen noodge dwongen over tot het gebruik van een goedkope kantsoort op een effen lint. Soms maakte men ook wel van het materiaal van twee oude toeren een nieuwe. Lang zaam maar zeker raakte de toer haar charme kwijt en verdween voorgoed uit het modebeeld. Na de Tweede Wereldoorlog waren er dan ook nog slechts wat oude re vrouwen, die een toer bleven dragen. Een karakteristieke en bij zonder opvallende en kunstige hoofdtooi uit het Noord-Limburg se en Brabantse land kwam rond die tijd dan ook definitief aan haar einde. In Castenray was moeder Emonts de laatste toerendraag- ster. Zij wilde niet meer "ien d'n ho_d" en heeft tot haar dood in 1967 altijd een toer gedragen. Volgens To Emonts "mit de hoeëg- daag", de hoge feestdagen, de beste en de andere door de week. Uiteraard is de Stichting Heem kundig Genootschap Castenray de erven Emonts erg dankbaar voor deze historische hoofdtooi. Het pronkstuk van weleer zal slechts bij speciale gelegenheden geëxposeerd gaan worden, zodat tot in lengte van jaren bewaard kan blijven. V'. gebeurde en hier en daar interpre taties en een paar analyses gege ven. Hij wilde de lezer zo dicht mogelijk bij de besluitvorming brengen die tot oorlog leidde. Bob Woodward is een van de beroemdste journalisten ter wereld. Al meer dan dertig jaar is hij verslaggever en editor voor The Washington Post. Hij is schrij ver van een aantal internationale bestsellers, en zijn naam roept associaties op met onthullingen en schandalen rond het Witte Huis. Terecht, want van zijn hand waren vele boeken, gebaseerd op een ongeëvenaarde onderzoeks journalist. Het Aanvalsplan, een uitgave van uitgeverij Balans, is te koop in boekhandel Van den Munckhof. Grotestraat 68 in Venray en kost 19.90 euro. Boekrecensie in Peel en Maas

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13