Meerlo-Wanssum nieuwsgierig naar gft-pilot Horst Commissie Ruimte schrikt van hoge onderhoudskosten Meerlo-Wanssum peuren naar een passend, tweedehands kerkorgel Auto op stoep: bon! Mark Veens opent Olympische Spelen in Swolgen Service rubriek Klassiek op Locatie De gemeente Meerlo-Wans- sum gaat bekijken of er goed kopere mogelijkheden zijn om groente-, fruit- en tuinaf val (gft) in te zamelen. Wet houder Derikx is van plan om bij de gemeente Horst aan de Maas de cijfers op te vragen van een pilot die Horst momenteel uitvoert. In Horst aan de Maas wordt sinds begin vorig jaar als proef het tuinafval apart inge zameld en mag het groente- en fruitafval bij het huishoudelijk afval. Dit als mogelijk alterna tief voor het compleet geschei den ophalen van gft, zoals dat in Meerlo-Wanssum en de andere diftargemeenten gebeurt. Volgens wethouder Derikx kan het geen kwaad eens een 'klein onderzoekje' te houden. "We gaan een poging wagen, alhoewel het vaak lastig is om de cijfers van de ene met de cijfers van de andere gemeente te vergelijken. Is het systeem kostendekkend? Hebben ze de belastinggelden anders opgebouwd? We moeten daar met heel veel verstand en interes se naar kijken." In Horst wordt het tuinafval via bladkorven die langs de weg staan ingezameld. Volgens de gemeente Horst aan de Maas is deze metho de een goedkopere en gebruiks vriendelijkere manier van gft-inza- meling. Dit jaar nog wordt deze wijze van inzameling geëvalueerd. Ook de gemeente Meerlo-Wans sum is nieuwsgierig naar de cij fers, alhoewel uit de evaluatie inzameling huishoudelijk afval blijkt dat de inwoners van diftar- gemeent Meerlo-Wanssum sinds de invoering van het gescheiden afval in 1999 steeds minder weg gooien. Ze stopten vorig jaar min der afval in de gft-bak, hadden minder klein chemisch afval en brachten minder naar het milieu station. Sinds de invoering van dif- tar is bijvoorbeeld de hoeveelheid gft-afval met 28 procent gedaald. De kosten van afvalinzameling per huishouden zijn vorig jaar met ruim zeven euro gedaald tot 129,55 euro. "De gemeente Meer lo-Wanssum voldoet aan de lande lijke richtcijfers en dat geldt ook voor alle andere diftargemeen ten", vertelde een tevreden wet houder Derikx (CDA) dinsdag avond in de commissie Ruimte. "Maar we gaan een poging doen om uit te zoeken hoe het in Horst zit met het ophalen van gft-afval." Ook de prachtige ambiance van De Spiekert in Geijsteren is dit jaar opgenomen in het prestigieuze programma Klassiek op Locatie naar een idee van de Broekhuizenvorster musicus Nard Reijnders. Op zon dag 1 augustus wordt in de open lucht een pianoconcert gegeven door de zeer jonge Chinese Wen-Yu Shen. Hij speelt al vanaf zijn vijf de, schitterde als zestienjarige op het Koningin Elisabeth Concours en reist nu samen met zijn moeder langs de internationale podia. Op het programma staan Beethoven, Brahms, Debussy en Prokofiev. Als het slecht weer wordt uitgeweken naar het kerkgebouw van de Sint Willi- brordusparochie te Geijsteren. Het concert begint om 16.00 uur. De entree is 10 euro, voorverkoop bij.de VW-winkels. Politiek brengt bezoek aan haven Wanssum De commissie Ruimte gaat >p korte termijn een bezoek >rengen aan de haven van Panssum. De politiek wil 'op ocatie' met eigen ogen zien of hoge onderhoudskosten voor de haven wel nodig zijn :n zich over de problemen aten informeren door een leskundige. De gemeente leerlo-Wanssum moet onge veer één miljoen euro uittrek- ten voor achterstallig onder- toud en (bagger-) verkzaamheden aan de laven. De onderhoudsvoor- iening van 270.000 euro is laarvoor veel te klein. Net als de gemeenteraad enkele weken geleden bij de behande- ing van de Voorjaarsnota, waren )ok de leden van de commissie hiimtc geschrokken van het 'edrag dat volgens het bureau Tauw nodig is voor achterstallig Onderhoud. Vooral PK Meerlo- Wanssum zette grote vraagtekens 'ij het bedrag dat volgens het 'ureau uitgetrokken moet wor den voor (herstel)werkzaamhe- jen aan verlichting, kaden, oevers, taluds en damwanden. Volgens de partij zijn veel van die werkzaamheden helemaal niet jodig. Fractievoorzitter Theo 'rancken stelde dinsdagavond 'oor om een rondleiding op loca le op touw te zetten. Hij wil nformatie van een deskundige en ser nog niet zo van overtuigd dat Ie extra kostenpost van 706.000 ïuro nodig is. "De 500.000 euro Be nodig is voor baggerwerk- ^■aamheden, daar kunnen we ^Hkkoord mee gaan. Maar dé rest ^■an het geld willen we pas beta- Bn als er een goed onderbouwde ^pisie onder ligt. Ik wil weten wat de problemen van die kade of los- wal zijn. ik wil weten waar het knelt. We zouden de situatie in de haven graag een keer met de com missie gaan bekijken, zodat we met eigen ogen kunnen zien waarvoor we betalen." De andere partijen stemden met dit voorstel van Francken in. Zij gingen echter schoorvoetend akkoord met een extra kostenpost van 706.000 euro. Dit bedrag wordt vanuit de algemene reserve in de onderhoudsvoorziening gestort. "We moeten nu door de zure appel heenbijten", zei Jan Kuijpers (CDA). "We hebben het onderhoud in het verleden laten liggen, hoe pijnlijk het bedrag nu ook is. We ontkomen er niet aan om de haven weer up-to-date te maken." Want er is de afgelopen jaren veel te weinig geld opzij gelegd om de achterstallige werkzaamhe den aan de jacht- en industrieha ven uit te voeren. De haven moet weer geheel uitgebaggerd wor den. Het gaat om circa 10.000 m3 slib dat mogelijk ook nog veront reinigd is. De kosten hiervan, inclusief de afvoer, bedragen circa 500.000 euro. Ook PvdA, WD en GP'94 gin gen akkoord met het voorstel van B en W om alleen het hoognodige te herstellen, ook aan de wanden, kades en taluds. "Het is een goed onderbouwd onderzoek van het bureau Tauw. Ik zou zeggen: Doe het goed. al doet het pijn. Na deze uitgaven kunnen we weer zeven jaar vooruit", zei Bert Cremers (WD), die zich wel afvroeg of de gemeente Meerlo-Wanssum als kleine gemeente wel in staat is om zo'n groot project te dragen. Hij vroeg zich af of de gemeente niet op het punt staat failliet te gaan. maar wees ook op het belang van de haven voor de werkgelegenheid. CLAIMS SCHIPPERS Wethouder Derikx vertelde dat het uitbaggeren van de haven sowieso moet gebeuren. De aan slibbing van de haven wordt ver oorzaakt door de Maas en door de scheepvaart. "De gemeente is ver antwoordelijk als er schepen vast lopen. Dan krijgen we een claim van de schipper aan onze broek. Natuurlijk moeten we even slik ken, want het zijn flinke bedra gen. Maar we kunnen niet anders. Het lijkt ons ook niet slim om alleen uit te baggeren, want ook de kades en damwanden moeten gemaakt worden, net als de afkal vende oevers. Anders krijgen we bij het volgende hoogwater alles dubbel zo hard op ons af. We wil len een goed functionerende haven en die moet daarom ook goed onderhouden worden." Ook zijn de reparaties nodig met het oog op de veiligheid in de haven, stelde Derikx. die in overleg gaat met de provincie en Rijkswaters taat om mogelijk nog wat subsi dies los te krijgen. De gemeente Meerlo-Wans sum wil gaan optreden tegen automobilisten die hun auto op het trottoir parkeren. Net als veel inwoners zijn deze foutparkeerders de gemeente een doorn in het oog. "We wil len dit probleem structureel met de politie aanpakken en gericht gaan controleren. Het moet niet bij één controle blij ven", antwoordde wethouder Derikx (CDA) dinsdagavond op vragen vanuit de commis sie Ruimte. Net als de commissieleden is ook wethouder Derikx op de hoogte van de irritaties die de fout geparkeerde auto's opleve ren. Voetgangers moeten over de weg lopen om de auto's te omzei len, wat tot verkeersgevaarlijke situaties kan leiden. In het verle den vroeg de commissie herhaal delijk om actie van de politie. "Maar als we het doen, moeten we het goed doen", vond Derikx. "Het heeft geen zin om het één keer te doen en het daarbij te laten. We moeten dit structureel oppakken, de politie moet regel matig en gericht een aantal keren optreden. Ik heb het probleem aangekaart bij de gebiedsmentor van de politie en we gaan een plan van aanpak opstellen. Maar dat vergt wat tijd. want u moet ook begrijpen dat dit niet de hoogste prioriteit bij de politie heeft." PEEL EN MAAS een abonnement waard Donderdag 15 juli 2004 - Pagina 11 EL EN MAAS Kerkbestuur Blitterswijck wil eind dit jaar besluit kunnen nemen Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur. za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo. tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15. 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo. tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a. 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219. 5913 ST Venlo. tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500. fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500 Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur. liteit. Het was meer productie werk, het ging erom dat de orgels vrij snel werden opgeleverd. De tijdsdruk was groot. Dat is ook te zien aan ons kerkorgel, zo hebben kenners laten weten. Voor ons kerkorgel is bijvoorbeeld relatief veel zink en te weinig tin gebruikt." De kritiek op het kerk orgel zingt al jaren rond. Het is geen traditioneel mechanisch orgel met een eigen touché, maar een elektrisch, pneumatisch orgel. Dat maakt het voor organis ten niet gemakkelijk om het juiste gevoel te krijgen. Bovendien vergt het ingebouwde orgel veel en kostbaar onderhoud. Het kerkbe stuur trok zich de kritiek aan en liet in 2000 voor de eerste keer door een deskundige een rapport opstellen. Uit de rapportage bleek dat het orgel van een redelijke kwaliteit was, maar dat renovatie onafwendbaar zou zijn. Het kerk bestuur schoof dat besluit voor zich uit en liet een jaar later een specialist uit Kevelaer een rappor tage opstellen. In die rapportage werd gesproken over een matig orgel en werd uitgerekend dat het onderhoud alleen maar duurder zou worden. Opnieuw nam het kerkbestuur geen besluit, maar liet dit jaar voor de derde keer een deskundige het orgel onder de loep nemen. En opnieuw was de uitkomst: matig orgel, duur onderhoud. COMMERCIËLE HOOFDPRIJS Verleden week kwam het kerk bestuur bijeen om onder meer de meest recente rapportage te bespreken. "We willen nu spijkers met koppen slaan", geeft Wil van Ham aan. "We schuiven het besluit al vier jaar voor ons uit, terwijl we weten dat er een keer het moment komt dat we moeten beslissen. Dat hangt als een zwaard van Damocles boven ons hoofd De komende maanden gaan we alle plussen en minnen op een rij zetten, zodat we eind dit jaar een finaal besluit zouden kunnen nemen." De plussen en minnen hebben betrekking op twee opties: door gaan met het huidige orgel dat wordt gerenoveerd, of een nieuw, mechanisch kerkorgel kopen. Wat de laatste optie betreft, gaat het kerkbestuur op zoek naar een passend, tweedehands orgel. "Er sluiten kerken. Dan zijn er kerkor gels over. Die kosten in de regel een fractie van wat een nieuw orgel kost. Vaak vragen sluitende kerken daar geen commerciële hoofdprijs voor. Ter vergelijking: een nieuw kerkorgel laten bou wen kost minimaal enkele hon derdduizenden euro's en kan oplopen tot meer dan een miljoen euro. Een kerkorgel overnemen kost globaal tussen de 25.000 en 100.000 euro." REKENSOM Naar aanleiding van die reken som lijkt het besluit snel gemaakt: een tweedehands orgel op de kop tikken. Maar dat rekensommetje kan bedriegen, weet Wil van Ham. "Als we besluiten om niet Pastoor Te Boekhorst zit ach ter de speeltafel, die hard aan vervanging toe is met het huidige kerkorgel verder te gaan, betekent dat er een nieuw kerkorgel moet worden ingebouwd. Dat vergt bouwkun dige en architectonische ingre pen. Bovendien moet het nieuwe orgel worden geïnstalleerd. Al die kosten moeten we ook meene men. En misschien blijkt een nieuw kerkorgel op maat laten bouwen dan nog wel goedkoper dan het laten inbouwen van een tweedehands orgel. Ook dat moe ten we in kaart brengen." De kosten van beide opties zul len hoe dan ook moeten worden gedragen door het kerkbestuur. "We zijn geen armlastig kerkbe stuur, we hebben de voorbije jaren goed gereserveerd. Maar als de kosten hoog worden, zullen we een financieringsplan moeten opstellen. Dat zal afhankelijk zijn van de keuze die wij maken." ORGANISTEN Wil van Ham hoopt dat een nieuw of gerenoveerd orgel orga nisten meer uitnodigt om in de kerk van Blitterswijck te spelen. "In Blitterswijck woont een aantal zeer goed geschoolde organisten. Maar zij spelen elders, niet in onze kerk. Misschien dat zij in de toekomst ook in de kerk in Blit terswijck willen spelen, op een beter orgel. En wie weet komen er dan ook weer meer mensen naar de kerk." Het kerkorgel van Blitterswijck lateert uit beginjaren vijftig, 1951 om precies te zijn. Een tijdvak vaarin niet de beste orgels zijn ffgeleverd, zo heeft Wil van Ham Ie voorbije jaren begrepen. "In lie jaren werden veel kerken na le Tweede Wereldoorlog herop gebouwd of gerenoveerd, en was ïr een grote vraag naar kerkor- 5els. Daardoor werd er wat min- ler aandacht besteed aan de kwa- Weer grote belangstelling voor activiteiten Stichting Kindervakantiewerk De discussie woekert onder- ïuids al vier jaar en is onlangs apnieuw opgelaaid. Wat moet er gebeuren met het kerkorgel ran Blitterswijck? Een recente- ijk onderzoek heeft wederom langetoond dat het orgel van een matige kwaliteit is en dat iet onderhoud een alleen naar duurdere kostenpost zal »aan worden. Tegelijkertijd sal een nieuw kerkorgel onge- wijfeld bouwkundig en archi- ectonisch ingrijpen vergen. 'En vergeet de sentimenten liet", vult Wil van Ham, lid ran het kerkbestuur van Blit- erswijck en van het dekena- enbestuur van Venray, aan. 'Als er een nieuw orgel komt :n er verbouwd moet worden, rerdwijnt er toch weer een tuk historie uit de kerk." Aan eze moeilijke discussie lijkt ;ind dit jaar een einde te tomen. Dan hoopt het Blit- erswijckse kerkbestuur een inaal besluit te kunnen ïemen. "We gaan de plussen :n minnen op een rij zetten." ieder jaar een aantal jongens van de hoogste klassen. Sommigen nemen nog aan de laatste dag deel, omdat het voetbalkamp dan is afgelopen." DEMONSTRATIETRAINLNG Kindervakantiewerk krijgt jaar lijks een thema. Dit jaar is dat Olympische Spelen. Dat thema werd ook in 1996 gevoerd. "Maar de jongens en meisjes uit 1996 zit ten nu op de middelbare school, dus van de huidige groep kent niemand dat thema." Om het extra cachet te geven, is Mark Veens uitgenodigd voor de activiteiten. "We hebben met hem gesproken en als hij geen andere, dringende verplichtingen heeft, is hij speciale gast tijdens de openingsceremonie op zater dag 4 september. Dat lijkt ieder een geweldig leuk. Hij is dan net terug van de echte Olympische Spelen, dus hij zal veel te vertel len hebben. Bovendien spreekt hij de jeugd aan: een echte Olym piër! Mark Veens zal een demon stratietraining verzorgen en de kinderen kunnen hem vragen stel len." Dat de openingsceremonie wordt gehouden op de slotdag, heeft alles te maken met de leef tijdsindeling. "Op de eerste twee dagen werkt de jongste en oudste jeugd een eigen programma af. De oudste jeugd gaat bijvoorbeeld op kamp met een overnachting. Op de slotdag komt iedereen samen en is er een gezamenlijk programma. En juist dan is het leuk om de openingsceremonie, mét Mark Veens, te houden." VERS BLOED Klagen over het aantal vrijwilli gers zal Els Coppis niet doen. "Daar is namelijk geen aanleiding toe. We zijn ontzettend blij dat er ieder jaar weer zoveel ouders bereid zijn om een dag of dagdeel mee te werken. Dan praat je in totaal toch over vijftig, zestig vrij willigers. Het enige dat wel eens zorgen baart, is de vanzelfspre kendheid. In Swolgen is het een vanzelfsprekendheid geworden dat kindervakantiewerk wordt gehouden, dat er activiteiten zijn, dat er een organisatiecommissie is en dat er genoeg vrijwilligers opdraven. Ik kan niet vaak genoeg benadrukken dat dit helemaal niet zo vanzelfsprekend is. Het vergt van iedereen inspanningen. Daar om hoop ik dat ook de organisa tiecommissie wordt voorzien van meer vers bloed. Als ik naar mezelf kijk: ik begin de aanslui ting met de jeugd kwijt te raken. Mijn kinderen zitten inmiddels op de middelbare school, ik heb geen aansluiting meer met de basisschool. Ik hoop dat er vanuit de groep van ouders met kinde ren op de basisschool een aantal zich aanmeldt om in de Stichting plaats te nemen." Inschrijven voor kindervakan tiewerk in Swolgen kan tot eind juli. De inschrijfkosten voor de jongste jeugd bedragen 9 euro De oudere jeugd betaalt 12 euro. De activiteiten vinden plaats op 2. 3 en 4 september. Inschrijven is mogelijk via de formulieren die via de basisschool zijn verspreid. In Athene sluiten op 29 augustus de Olympische Spe len. Drie dagen later worden de Spelen in Swolgen geo pend. De Stichting Kinderva kantiewerk Swolgen kleurt haar activiteiten dit jaar in met het thema Olympische Spelen. De openingsceremo nie vindt op de laatste dag plaats, op zaterdag 4 septem ber. Met een speciale gast: Mark Veens uit Horst, deelne mer aan de echte Olympische Spelen. Als hij geen andere dringende verplichtingen heeft, is de topzwemmer pro minente gast bij het Kinderva kantiewerk. Hij zal een demonstratietraining verzor gen en de kinderen mogen hem het hemd van het lijf vra gen. Als ze tenminste nog goed bij stem zijn na drie dagen activiteiten. Het volgend jaar viert Stichting Vakantiewerk Swolgen een nieuw lustrum. Dan staat kindervakantie werk in het dorpje voor de 35ste keer op de rol. Als de voorteke nen niet bedriegen, zal het lus trumfeest met goed gemoed wor den gevierd. Want kindervakantiewerk leeft in Swol gen. Naar verwachting schuiven begin september ruim 120 kinde ren aan voor de driedaagse activi teiten. En dat terwijl de basis school in Swolgen om en nabij de 150 kinderen telt. Procentueel: meer dan 80%. En dat is al jaren zo, weet Els Coppis, secretaris van de Stichting. "De laatste vijf tien jaar zit het in de lift. Ieder jaar neemt ruim 80% van de jongens en meisjes van de basisscholen deel aan onze activiteiten. We hebben zelfs pieken tot 140 deel nemers gehad. Gemiddeld heb ben zich de laatste jaren 120 leer lingen van de basisschool ingeschreven. En dat hadden er meer kunnen zijn, als in dezelfde periode er geen voetbalkamp van de KNVB zou zijn. Dat 'kost' ons

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11