Geslaagde actie voor restauratie kerk Golfklassieker in Geysteren ikgebit Minder verkeers doden in Limburg iBfofiteetoi iNiUn Hondenbelasting blijft Raad wil debat over communicatie 23.000 euro voor Seniorservice Gilde Horst Alcoholcontroles Huursubsidie Informatiepunt mode centrum tel. 077-3986464 PEEL EN MAAS Donderdag 1 juli 2004 - Pagina De presentatie van het Comité Restauratie Kerkgebouw Castenray op de creativiteitsmarkt tijdens de Bierfeesten in Castenray is een groot succes geworden. Het doel, om nog eens extra bekendheid te geven aan de ophanden zijnde restauratie en de verkoop van artikelen ten bate van die restauratie, is meer dan bereikt. Talloze per sonen bezochten de stand van het Comité en de verschillen de artikelen gingen vlot van de hand. De vier paaskaarsen die door het kerkbestuur voor de verkoop beschikbaar waren gesteld en waarop een schriftelijk bod kon worden uitgebracht, brachten in totaal liefst 250,- op. Aan het schatten van het geza menlijke gewicht van drie paas kaarsen werd volop deelgeno men. De schattingen liepen nogal uiteen van 2 kilo tot zelfs meer dan 35 kilo. Ongeveer 20 perso nen zaten met een schatting tus sen de 9 en 10 kilo dicht in de buurt van het exacte gewicht van 9 kilo en 85 gram. Dit werd met 9 kilo en 45 gram het dichtst bena derd door Annie Strijbos- Ouwerkerk. die de trotse bezit ster werd van een mooie paas kaars. Speciaal voor deze gelegenheid had het Comité aan de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray verzocht een fotoboek je samen te stellen met als onder werp de Castenrayse kerk. Het boekje in A5 formaat bevat 24 his torische foto's met begeleidende tekst. Het toont onder meer de Castenrayse kapel van vóór 1910. Wellicht stamde dit kapelletje reeds uit 1434, toen in Castenray een kapel gewijd werd aan de H. Matthias. Het hoge priesterkoor, dat er nu nog staat, werd eind 15e eeuw tegen het kapelletje aange bouwd. Na 1910 is de Castenrayse kerk nog twee keer verbouwd en ook van deze godshuizen bevat het boekje enkele historische foto's van zowel het in- als exteri eur. Ook dorpsgezichten rond 1915 en 1925 met de beeldbepa lende kerk laat het boekje zien en natuurlijk een aantal foto's van de verwoeste kerk, nadat de Duitse bezetters op 13 november 1944 de toren hadden opgeblazen. Behalve het fotoboekje werd door het Heemkundig Genootschap eveneens een set van acht ansichtkaarten van de Castenrayse kerk samengesteld. Het fotoboekje en de ansichtkaar ten gingen samen voor 10,- grif van de hand. Omdat de oplage beperkt was, is nog slechts een gering aantal boekjes en kaarten voorradig. Deze zullen binnen kort na een kerkdienst te koop worden aangeboden, om ook degenen die geen bezoek brach ten aan de creativiteitsmarkt de gelegenheid te bieden een set te bemachtigen. Geïnteresseerde oud-inwoners en anderen kunnen voor bestelling contact opnemen met Pieter Maes tel. 571637, of met Jan Strijbos tel. 571677. Zolang de voorraad strekt. Ook de verkoop van dakleien, zowel beschilderd als onbeschil derd, liep buiten verwachting. Het Comité Restauratie Kerkgebouw Castenray had de leerlingen van de plaatselijke basisschool gevraagd, om ieder een lei te beschilderen. Deze ori ginele leien van de Castenrayse kerk stammen van een eerdere restauratiebeurt, toen de toren geheel opgeknapt werd. Natuurlijk wilden veel kinderen hun eigen lei terugkopen en daar telden de ouders graag 5,- voor neer. De onbeschilderde leien werden verkocht voor 2.- per stuk. Iemand kocht een flinke par tij, om er naamplaten van te maken. Wie nog interesse heeft in deze leien kan eveneens contact opnemen met voornoemde perso nen Veel belangstelling trok de in 1982/1983 door Venraynaar Wim Duijkers gemaakte maquette van de Castenrayse kerk. Zowel het in- als exterieur werd door deze oud-inwoner van het kerkdorp geheel op schaal nagebouwd bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de parochie in 1983. Met name het tot in detail uitge voerde interieur met o.a. de oude communiebanken, de godslamp en de heiligenbeelden op hun sokkel oogstte veel bekijks en bewondering. Een staaltje van vakmanschap en geduld. De maquettebouw kostte Wim Duijkers meer dan 1000 uren huisvlijt.Nu de komende restaura tie van de Castenrayse kerk en de hoge kosten die daarmee gepaard gaan 415.000,- alom bekend zijn, komen ook de eerste giften binnen. Een geweldige impuls kreeg het restauratiefonds door een gift van maar liefst 1000,-. Een bewijs dat het belang van het behoud van het monu mentale kerkgebouw goed onder kend wordt. Castenray mag trots zijn op zo'n historisch gebouw in het centrum van het dorp, als godshuis voor het geestelijk leven. Daar begint het christelijk leven van de bewoners met het Doopsel. Men doet er de Eerste Communie, krijgt er het Vormsel toegediend, trouwt er en krijgt er uiteindelijk de uitvaartdienst. En daar tussenin zijn er tal van gele genheden, waarbij men de kerk nodig heeft, ook al vindt een enkeling dat het buitensporig veel geld is voor een gebouw dat tij dens de weekenddiensten slechts matig bezocht wordt. Maar dat ligt minder aan het gebouw dan aan de mensen zelf, die al vanaf de vroegste bijbelse geschiedenis in tijden dat het hen goed ging, dachten God niet meer nodig te hebben. Ze ondervonden echter steevast, zo leert de geschiedenis, de gevolgen van hun materiële denkwijze. Op vrijdag 24 september houdt het Comité Restauratie Kerkgebouw Castenray een finan ciële rondgang door het dorp. Men hoopt dan op de nodige steun voor de restauratie van de kerk. Wilt ook een bedrag over maken, dan kan dit op de speciale restauratierekening nr. 12.81.87.573 t.n.v. Parochie H. Matthias Castenray o.v.v. Restauratie Kerkgebouw. Castenray zal u heel dankbaar zijn voor uw financiële steun. Tussen de regenbuien van vrijdag en zondag in organi seerde de Golf en Countryclub Geysteren voor de zestiende keer het Nederlands Kampioenschap Matchplay voor professionals voor dames en heren. In het bijpro gramma werden er wat fun- games gespeeld en waren er oude auto's te zien. Plus een aantal 'Bekende Nederlanders'. Om met deze laatste groep te beginnen: echt struikelen over de hoeveelheid BN'ers deed je beslist niet. Wie de moeite nam om 's middags de rust van het bosachti ge gebied met slingerende wan delpaden tussen de diverse holes op te zoeken, kon wel geluk heb ben. Dan kwam je Beau van Erven Dorens tegen die zeer ontspan nen de golfbal onwaarschijnlijk ver weg mepte en blijmoedig de plaatselijke pers groette, 'Moet ik nog wat doen?'. Of je ziet Ivo Niehe in een oud slobberig blauw shirt die een verslaggever erg gelukkig maakt omdat hij dikker dan verwacht blijkt. En dan mr. Pieter van Vollenhoven die zeer geconcentreerd en vriendelijk groetend, zonder zichtbare lijf wachten volkomen op zijn gemak de ene na de ene green overmees tert Gewoon golfers die veel ple zier in het spelletje hebben en die je, net als de anderen, tijdens het spelen niet moet storen. Ook niet voor een fotootje. OVERWINNING Hans de Rooij is vice-voorzitter van de Stichting Matchplay. "In de golfwereld is de Matchplay in Geysteren een klassieker", meldt hij trots, "Het was een idee van een aantal enthousiaste golfers en gericht op de teaching pro's, de lesgevend professionals. Voor de zogenaamde playing pro's waren al genoeg wedstrijden." Oud- teaching pro van Geysteren Bertus van Mook, is van het begin af aan bij de organisatie betrokken geweest, daarom werd en wordt de wedstrijd in Geysteren gehou den. "Het unieke van de Matchplay opzet is dat niet het aantal slagen over een aantal dagen geteld wordt, maar dat elke hole, elk balletje in een putje, een overwinning is. Man tegen man of, sinds een jaar of vier, vrouw tegen vrouw dus." Hans de Rooij: "Het mooie is dat het veel eist van je tactiek en een sterke psyche. Je speelt tegen iemand, je vecht hier elke hole tegen je tegenstander." FORE Van de uiteindelijk 76 teaching pro's stonden op zaterdagmiddag rond half vier eerst de beide damesfinalisten op de afslagplek van hole 1 voor hun laatste ronde. Tweevoudig winnares Rita Comstock nam het op tegen Marianne de Boer en deze laatste won verrassend. Een kwartiertje later gingen de heren Hajo Bensdorp en Simon Crosby op pad. Crosby werd de winnaar. Er was wel een opvallend verschil tussen de start van de dames en heren. Bij golf is het gewoonte om bij een afslag om stilte te vra gen door middel van de kreet fore. Bij de start van de dames vroeg echter niemand om stilte, terwijl bij de heren vele malen nadrukkelijk fore geroepen werd. Ook bij de het meelopen met de spelers bleek het damesgebeuren blijkbaar niet interessant, slechts een handjevol begeleidde de beide Analistes. De heren kregen een hele meute achter zich aan. FUNGAME Naast de wedstrijd op zaterdag werd nog de Pro-Am gespeeld, een wedstrijd waarbij elk team uit drie amateurs en een professione le golfspeler bestaat. Maar liefst dertig van deze groepjes, of flights, waren ingespannen op de 18 holes bezig. Verder was er de Bavaria shoot-out, een afval-wed- strijd over drie holes tussen ama teurs en professionals. Tot slot mag de 500 euro-put niet onver meld blijven. Bij dit door Otto Uitzendbureau gesponsord gat in de grond mocht iedereen tegen betaling proberen over een afstand van een meter of tien een golfballetje in een-putje te slaam Wie dat lukte mocht een ronde verder. Aan het eind blijft dan een persoon over die dit kunststukje weer moet volbrengen over een afstand van 40 centimeter. Makkelijk lijkt het, maar er staan wel tweehonderd mensen op je vingers te kijken. De opbrengst ging naat een goed doel. Hans de Rooy: "Dit soort dingen zijn belangrijk voor onze spon sors, daar kun je niet zonder want zij leveren ook het prijzengeld van 31 000 euro. De hele dag wordt ingekleurd met activiteiten voor het plezier van de mensen. Het gaat uiteindelijk echter om de finale van half vier." Over de toekomst van de wed strijd laat De Rooy zich heel diplo matiek niet uit, verder dan 'alles is wel al rond' gaat hij niet. Het publiek wist echter al zeker dat de Nederlandse kampioenschap pen golf volgend jaar naar Geysteren komen. gebit op implantaten ndtechniek ersstraat 16 VENRAY Tel. 0478-510341 De Politie Limburg-Noord hee: de afgelopen week in totaal 3 automobilisten proces-verba; aangezegd nadat bleek dat z teveel alcohol hadden gedronker De controles werden ondermee gehouden in Venray (2), Wan:', sum (1) en Oirlo (1), De bestuu7 ders kregen rijverboden tussen d een en 24 uur. Een van de ve dachten, een 54-jarig Venraynaar, reed terwijl zijn rijb< wijs tot april 2005 ingevorderd is Educatieprojecten, intensie ve verkeershandhaving én infrastructurele maatregelen hebben effect in Limburg. De afgelopen vier jaar daalde het aantal verkeersdoden met 14% en het aantal gewonden met 20%. Dat blijkt uit de pre sentatie van de Blackspotlijst en de Verkeersanalyse Limburg van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Limburg (ROVL). Voorzitter Mat Vestjens: "Limburg heeft een spectaculaire daling van verkeersslachtoffers gerealiseerd, maar de 2432 ver keersslachtoffers in 2003 blijven zorgwekkend, zelfs onaccepta bel." Uit de ongevallencijfers die de Adviesdienst Verkeer en Vervoer (AW) heeft vrijgegeven blijkt een voor Limburg positief beeld. In 2003 werd ten opzichte van 2002 een daling van ruim 11% gereali seerd. Dit betekent 300 gewon den en vier doden minder. Afgezet tegen landelijke cijfers is dit de grootste daling van heel Nederland. Limburg kent de afge lopen tien jaar een sterke daling van het aantal slachtoffers en blijft daarmee ruim onder de landelijke doelstelling. In de nationale Nota Mobiliteit die dit jaar wordt gepre senteerd wordt uitgegaan van een daling van 15% doden en 7% zie- Wonen Venray heeft vanaf don derdag 1 juli (vandaag) een Huursubsidie Informatiepunt. Met deze extra service kunnen huur ders bij hun eigen woningcorpo ratie met al hun vragen over huur subsidie terecht. Vanaf 1 juli 2002 gaat het aan vragen van huursubsidie niet meer via woningcorporaties maar moeten huurders zich rechtst reeks wenden tot het Ministerie van VROM. Vanaf 1 juli komt daar echter verandering in. Huurders kunnen dan weer als vanouds bij de corporatie terecht met al hun vragen. De medewerkers van het Huursubsidie Informatiepunt heb ben via internet toegang tot het huursubsidiebestand van VROM. Zo kunnen zij snel alle informatie over de aanvraag van de huurder vinden en kunnen ze de klant direct helpen. "Bovendien is de informatie altijd actueel en gelijk aan de gegevens die op dat moment bij VROM beschikbaar zijn", aldus John Coppens, mede werker Woondiensten van Wonen Venrav. De hondenbelasting wordt niet afgeschaft. Alhoewel het college dit voorstel deed in de voorjaarsnota. Opvallend was dat alleen de oppositiepartijen Samenwer king en WD het collegevoor stel steunde. CDA, PvdA en Lokaal Aktief waren tegen omdat ze niet wilden dan de ozb daardoor extra verhoogd wordt. De hondenbelasting levert jaar lijks 120.000 euro op en de uit voeringskosten, zoals de controle op het hondenbezit, zijn hoog. Het voornemen van het college om na afschaffing de ozb met 1,25% te verhogen stond al op losse schroeven omdat het bewo- nersdeel van de ozb landelijk wordt afgeschaft. Het was daarom al niet meer haalbaar de honden belasting voor 2005 in te trekken. Het CDA diende een motie in om de APV (algemene plaatselijke verordening) aan te scherpen. Zodat de overlast van honden poep beter gecontroleerd en beboet kan worden. Buitengewone opsporingsamb tenaren moeten de wijken intrek ken om te controleren of honden bezitters zich aan de strengere regels houden. Alle partijen steun den de motie. Burgemeester Waals zegde toe, in overleg met de regiogemeen ten, de APV te zullen aanpassen. Het steekt fractieleider Bert Linskens al langer dat het col lege begin 2003 een communi catiebeleidsplan goedkeurde dat nooit het politieke circuit inging. Herhaaldelijk vroeg de PvdA'er tevergeefs om het plan 'Communiceren als part ners' naar de commissie en raad te sturen. Bij de behandeling van de voor jaarsnota kwam Linskens er opnieuw op terug. Ditmaal gewa pend met een motie om in 2005 een breed en toegankelijk debat te houden over 'vernieuwende en wenselijke vormen van communi catie en participatie'. Hoe dit debat er precies komt uit te zien bleef onduidelijk. Burgemeester Waals had er wei nig trek in zo'n debat te organise ren. Volgens hem is er te weinig ambtelijke capaciteit beschikbaar. "Het college kiest er voor de capa citeit in te zetten voor de strategi sche visie en het gebiedsgericht werken. Er zijn ook geen midde len voor. We willen dit debat pas organiseren nadat de strategische visie klaar is." Maar dinsdagavond liet de raad zich niet gemakkelijk vermurwen. Zo ook Linskens niet. "Mijn grote bezwaar is dat het communicatie plan aan ons voorbij gegaan is. Wij willen daarom dit debat toch in 2005." De PvdA kreeg de volle dige steun van CDA, Samenwerking, WD en Lokaal Aktief ondanks dat Waals de motie ontraadde. "Ik zeg toe dat wij de motie op 27 december 2005 zullen uitvoeren", reageerde Waals. C*)D&£1ÜGEéti zi-FresJ u)ij me uo& ■neer,AJo&sfSSOS mr £6vgAA&p ui/u AfeppAAuje Mereeer/e etsreecUAUoMP veeu>P£v /s.' fi/ee ve/evp sec ee&e>k. zemuK-r! Stichting CAI Venray onder steunt ICT-initiatieven met een algemeen maatschappelijk nut en een duidelijke relatie naar de kabel met een financiële bijdrage. Zo ontving het Seniorservice Gilde 23.000 voor de aanschaf van twaalf computers, randappa ratuur en een kabelaansluiting. Het Seniorservice Gilde huist in het Hobby- en creativiteitscen trum aan de Prins Bernhardstraat in Venray. Met de donatie van de CAI kocht het Gilde nieuwe pc's met toebehoren en liet het kabel- internet aanleggen. Sjaak Moors van het Seniorservice Gilde: "Wij werken vanuit het Gildeprincipe: kennis, kunde en ervaring over brengen. Onder de ongeveer twintig activiteiten ook computer cursussen. Met acht vrijwilligers geven we een dag per week les; op individuele basis dus ieder op zijn eigen niveau en bijna gratis. Eerst op 'krijgertjes', tweede hands computers. Door de bijdra ge van de CAI werken we nu met de modernste apparatuur." Het Seniorservice Gilde ver zorgt ook een aparte avondcursus pc-gebruik voor mensen uit de regio Venray met afasie, een her senbeschadiging. De Stichting Afasie heeft inmiddels zelf ook een aanvraag voor een donatie ingediend bij de CAI. De heer Van Haren van Stichting Afasie: "Afasie is een taalstoornis door hersenlet sel. Afatici zijn door die belemme ring in het bijzonder aangewezen op andere communicatiemidde len om te kunnen integreren in de maatschappij. Wij hebben een aanvraag ingediend voor de aan schaf van gespecialiseerde com putersoftware: het Kompro-pro- gramma dat 15.000 taal- en leesoefeningen bevat. Door daar mee te oefenen, thuis, samen met een van onze vrijwilligers, kun nen afatici hun spreek- en begrijp- vaardigheden verbeteren. Verder ook voor lesmaterialen en een apparaat genaamd Lesifix, een soort scanner die schrift omzet in gesproken taal. Daarbij willen we investeren in het opleiden van onze vrijwilligers. Kortom, de donatie kan alle onze activiteiten ondersteunen." Op 22 juli, bij de opening van de Fietsvierdaagse, overhandigt Victor Weijs, voorzitter van Stichting CAI Venray, een cheque aan de organisatie van de Fietsvierdaagse Venray. Met deze donatie kan de Stichting Fietsvierdaagse nieuwe appara tuur aanschaffen zodat ze nog effi ciënter en op den duur ook meer geautomatiseerd kan werken. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS kenhuisgewonden in 2010 ten opzichte van 2002. Limburg zit voor beide streefgetallen op koers. Het ROVL heeft geanalyseerd op welke manier de meeste slachtoffers vallen. Bijna de helft van de ongevallen (47%) gebeu ren met personenauto's. Dan vol gen de categorieën bromfietsers en fietsers. Bij bromfietsers ligt er een leeftijdsaccent op de groep tussen de 16 en 25 jaar en bij fiet sers tussen de 25 en 60 jaar. Dit zijn voor het ROVL indicatoren om in te zetten op preventieve maatregelen voor deze doelgroe pen, zoals verkeerseducatie, intensieve verkeershandhaving en infrastructurele maatregelen. Het ROVL heeft gekeken naar de spe cifieke risico's voor jongeren. Uit de analyse van de afgelopen drie jaar blijkt dat beginnende brom fietsers. beginnende automobilis ten én fietsers tussen de 12 en 16 jaar het meeste risico lopen. Deze risicogroepen blijven voor het ROVL dan ook bijzondere speer punten. Uit landelijke risicocijfers blijkt dat de Limburgse aanpak voor jonge verkeersdeelnemers tussen 4 en 11 jaar resultaat heeft. Uit die cijfers is te lezen dat er in Limburg een duidelijke daling van het risico te zien is. De snelheid gerelateerde ongevallen in Limburg zijn sterk gedaald. Hieruit blijkt dat de strenge en intensieve verkeershandhaving de verkeersveiligheid verbetert. De meeste slachtoffers van alcohol en verkeer vallen op 50- en 80-km wegen. Een blackspot is een kruispur j waar in drie opeenvolgende jare zes of meer letselongevallen hel ben plaatsgevonden. Rotondes e op- en afritten worden hierbij oo gezien als een kruispunt. Op d lijst staan alle 34 Limburgse blad spots vermeld. In 2002 waren d er nog 38. Over de afgelopen tie jaar betreft deze daling zelfs 329 De meeste blackspots betreffe gemeentelijke kruispunten. H< aanpakken van blackspots is ee" kosten-effectieve manier om vej keersveiligheid aan te pakken. O de tien belangrijkste blackspo zijn in periode 2000-2002 13 ongevallen gebeurd. Het ROY heeft van de Provincie Limbui de taak gekregen wegbeheerde: te stimuleren om blackspots ve sneld aan te pakken. In de blac spotlijst is aangegeven of voor c betreffende blackspots al actiej zijn ondernomen. Dit is voor acl blackspots het geval. Omdat h«| gaat om drie opeenvolgende jare is het mogelijk dat er nog blac spots op de lijst staan die al eerdt zijn aangepakt. Effectief aang pakte blackspots zullen op te mijn vanzelf van de lijst verdw nen. Van de tien belangrijkste blac spots zijn een aantal al aangepak Voor enkele andere blackspo zijn maatregelen in onderzoek gepland. De gemeente Venn komt slechts een keer voor op c lijst met tien blackspots, op nur, mer twee met de toe/afrit van c A73 die inmiddels wordt aang pakt door middel van een ve keersregelinstallatie. Mooi de Mooiste Mode St. Lambertusplein 12 Modecentrum Frans Theelen ook in Roggel Boxtel Panningen en Geleen

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7