Harold Of LENSSEN Ambtenaren krijgen 'n POP Venrayse schutters gaan voor de hoogste eer Raad eist inzicht in personeelsformatie 2 HALEN, 1 BETALEN Venray krijgt gelijk van ombudsman Teleurstelling over reconstructie KASTSYSTEMEN op Gemeente neemt verlichting onder A73 over Nieuwe verdachten VAKANTIEAANBIEDING PvdA komt opnieuw met jongerenfonds Raad mag toch meepraten over toekomst Geslaagd PEEL EN MAAS Donderdag 2004 - Pagina Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss MAATWERK IN - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tiS Hoogveld tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes KEUKEN- EN I N T E R IF UR BOU W De gemeente Venray neemt 32 verlichtingsarmaturen in onder doorgangen van de A73 over van Rijkswaterstaat, Het gaat in totaal om vijf gemeentelijke wegen die overkluist worden door de auto snelweg: Castenrayseweg, Tunnelweg, Henri Dunantstraat, Stationsweg en Spurkt. In 1995 is afgesproken dat het Rijk de verlichting zou aanschaf fen en aanleggen. Met het onder tekenen van een overeenkomst worden de verlichtingsinstallaties nu overgedragen aan de gemeen te. Van de 32 armaturen zaten er al acht in de gemeentelijke exploi tatierekening. Dé onderdoorgan gen van de Tunnelweg en de Henri Dunantstraat waren al via de provincie naar de gemeente overgeheveld. De 24 andere ver lichtingsarmaturen kosten de gemeente jaarlijks ongeveer 1200 euro extra aan onderhoud en energie. Dit gaat ten laste van de post openbare verlichting. KEUKENINRICHTING Om aan u en uw keuken de volle aandacht te kunnen schenken werken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum (0478)539020 De gemeente Venray heeft 163.400 euro uitgetrokken om voor alle 335 medewerkers, inclusief burgemeester en wet houders, een persoonlijk ont wikkelingsplan (POP) op te stellen. Het bureau Geerts Schaepkens uit Helmond gaat het project begeleiden dat medio 2005 moet zijn afge rond. Het persoonlijk ontwikkelings plan past binnen het personeels beleid Human Resource Management van de gemeente. Het doel is dat de medewerker zelf zijn talenten, vaardigheden, houding en gedrag onderzoekt. In overleg met de leidinggevende wordt vervolgens een POP opge steld. Dit plan moet een bijdrage leveren aan zowel de eigen ont wikkeling van de ambtenaar als aan een beter functionerende organisatie. Er worden ook afspra ken in vastgelegd over de loop baanontwikkeling en de kennis en kunde van de ambtenaar. Er is externe ondersteuning ingescha keld om de medewerkers te bege leiden en te coachen en om de afdelingshoofden te trainen in het voeren van gesprekken met medewerkers en het opstellen van de POP's. De achterliggende gedachte is dat ambtenaren pas daadwerkelijk aan hun persoonlijke ontwikke ling kunnen werken als zij weten over welke talenten en competen ties (vaardigheden, houding en gedrag) zij beschikken. Deels komt dit tot uiting in het dagelijks werk maar ook blijven kwaliteiten van medewerkers onderbelicht omdat er geen beroep op wordt gedaan. Het kan ook zijn dat de ambtenaren zelf niet weten over welke kwaliteiten zij beschikken. De gemeente streeft ernaar wat een medewerker kan en wil zo dicht mogelijk te brengen bij wat de organisatie wenst. "Dit geeft plezier en betrokkenheid in het werk en komt de kwaliteit van de geleverde producten en diensten ten goede", zo schrijven B en W in de nota 'Ken je talent'. Op het gemeentehuis is onvol doende deskundigheid aanwezig om de profielen van alle mede werkers in kaart te brengen. Bij drie bedrijven zijn offertes aange vraagd waarvan Geerts Schaepkens als beste uit de bus kwam. Het project begint met het invullen van vragenlijsten en onderzoeken. Dit levert een per soonlijk profiel op dat de basis vormt voor een individueel gesprek met een adviseur van G S. Daarna komt in een vervolgge sprek met de leidinggevende het POP aan bod. Om het draagvlak bij de ambte naren te vergroten heet het pro ject geen 'nulmeting' meer maar 'ken je talent'. Door de naam 'nul meting' zou de indruk kunnen ontstaan dat medewerkers wor den beoordeeld en afgerekend. "Dit levert voor veel medewerkers onzekerheid op en komt het draagvlak en de bereidheid tot medewerking niet ten goede", aldus het college. Alle medewekers zijn tot deel name verplicht. Het onderzoek wordt afgenomen in groepen van zo'n 25 ambtenaren, verspreid over alle afdelingen. Nog voor de zomer gaat de eerste groep van start. Hieraan nemen ook de leden van de OR deel zodat ze bij de eerste evaluatie hun ervarin gen kunnen inbrengen. Vanaf sep tember gaan de volgende groepen van start en medio 2005 zal iedere medewerker over een persoonlijk ontwikkelingsplan beschikken. Om het belang te onderstrepen en een 'goed signaal af te geven' zullen ook de burgemeester en de vier wethouders volwaardig deel nemen. De collegeleden doen mee aan het onderzoek en de tes ten, voeren een gesprek met de adviseur van G S en stellen in overleg met de gemeentesecreta ris hun POP op. Voor het begeleiden van de veertien groepen brengt G 1 159.400 euro in rekening. Daarbij komt nog 800 euro voor voorlich ting en 3600 euro voor gespreks- training aan leidinggevenden. Intern kost dit project acht uui per medewerker voor het bijwo nen van de voorlichtingsbijeen komst, het invullen van de vragen lijsten en de gesprekken met G 5 en het afdelingshoofd. Daarbij is de leidinggevende gemiddeld twee uur kwijt per medewerker. Dit komt in totaal uit op zo'n 3500 interne uren, omgerekend ongeveer een kwart miljoen euro. Het gehele project kost ruim 400.000 euro. De interne kosten gaan ten laste van de opleidingsg- dagen waarop iedere medewer ker jaarlijks recht heeft. De 163.400 euro kosten van G 6 S worden gehaald uit de bud getten voor de reorganisatie en opleidingen. De politie heeft maandag een 39-jarige man en een 28-jarige vrouw uit Venray aangehouden. De twee worden verdacht van mede-betrok kenheid bij een gewapende overval op een 43-jarige winkelierster op de Poststraat. De overval vond vorige week dinsdag plaats. Onder bedreiging met een mes werd de vrouw gedwongen tot afgifte van een geldbedrag van enkele honderden euro's. Afgelopen woensdag werd al een 39-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. De man is, in afwachting van verdere afhandeling van de zaak, in vrijheid gesteld. De 39-jarige man en de 28- jarige vrouw zijn ingesloten. Nu de reorganisatie is afge rond en alle ambtenaren op hun nieuwe plek zitten wil de gemeenteraad controle hou den over de afbouw van het personeelsbestand. Want de ambtelijke reorganisatie moet met ingang van 2006 leiden tot een jaarlijkse bezuiniging van één miljoen euro op de perso neelskosten. Het CDA diende dinsdag een motie in om het formatieplan te kunnen volgen en controleren. De partij wil dat de commissie Middelen per kwartaal een over zicht krijgt van het ambtenarenbe- stand en de ingehuurde krachten. Bovendien moet de personeelsin- zet voor de komende twee jaar bekend zijn inclusief het financië le plaatje. Burgemeester Waals hield de boot af. Hij had er weinig trek in de politiek per kwartaal te infor meren. "U moet alleen kaders stel len en zich niet met het bestuur bemoeien. Want het is aan het college hoe de personeelsbegro- ting wordt ingevuld." Al jarenlang vraagt de politiek om een beter inzicht in het amb- tenarenbestand en het aantal inge huurde krachten dat op het gemeentehuis werkzaam is. De verstrekte overzichten waren vaak zo gedateerd dat de politiek er weinig mee kon. Vandaar dat het CDA nu door middel van een motie per kwartaal actuele infor matie opeist. Ike Busser (Samenwerking) en Rein Dupont (CDA) waren niet onder de indruk van de argumenten van Waals om hiervan af te zien. "Want dit is budgetrecht van de raad", zei Busser. Dupont snapte niet waarom het college de gevraagde overzichten niet kon leveren. Volgens Waals js het ook onmo gelijk om een voorspelling te doen van de personeelskosten. "Want dat is afhankelijk van de ambities. We weten niet wat we over twee of drie jaar gaan doen. U kunt hoog en laag springen maar we kunnen loonkosten niet uitdrukken in de formatie. Als u de motie aanneemt dan voeren wij hem niet uit", dreigde Waals. CDA, PvdA. WD en Samenwerking steunden de motie toch. Lokaal Aktief hield zich afzij dig. "We zullen de motie dan beperkt uitvoeren", reageerde Waals met tegenzin. Het ambtenarencorps is de laat ste jaren fors gegroeid. In 2000 bedroegen de totale loonkosten nog 10,1 miljoen euro en waren er 217,7 fulltimebanen (fte). In 2001 stegen de salariskosten naar 11,7 miljoen euro met 234,1 fte. In 2002 waren de loonkosten gegroeid naar 13,0 miljoen euro met 252,6 fte. En vorig jaar over schreden de salarissen de grens van 14 miljoen (14,2) en nam het personeelsbestand toe tot 266,8 fte wat neerkomt op circa 335 ambtenaren. De bezuiniging van 1 miljoen euro moet vooral gehaald worden uit een slankere top. Het aantal afdelingshoofden is gehalveerd van veertien naar zeven en met het opheffen van het sectorenmo del zijn de banen van de vier sec tordirecteuren vervallen. Dit levert een besparing op van 560.000 euro, meldde gemeente secretaris Lucassen onlangs in de commissie Middelen. Alle damesbroeken onder ondere van de merken rasner I b rax I gardeur les bleus (de broek met de laagste prijs is gratis) VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray volgens de CDA'er al eerder gege ven cadeautjes. "Dit is echt een gemiste kans. Ga snel aan de slag met meer projecten", zei Van der Broeck. De WD diende een motie in die het college opdroeg om alvast geld te reserven in de begroting voor de herinrichting van het plat teland. "Want we willen meer dan die paar schamele projecten", aldus John Oosterbeek Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) hield eerst de boot af. Hij beloof de in de commissievergadering van september met een plan te komen voor 2005. Maar hij wilde er op voorhand geen geld voor uittrekken. "Want het kan ook bestaand beleid zijn waarvoor al middelen beschikbaar zijn." Verkoeijen vreesde dat de gemeente Venray op deze manier niet het maximale eruit haalt. "Want zo laten wij heel veel geld schieten." Ook Oosterbeek drong aan op meer projecten. "En het maakt niet uit of het oud of nieuw geld is." Uiteindelijk ging Ruyten overstag en hij zegde toe projec ten op te nemen in de begroting 2005. De PvdA wil in 2005 een fonds instellen van 20.000 r euro waaruit initiatieven van jongeren betaald kunnen wor- den. Een paar jaar geleden opperde de partij hetzelfde l idee maar het jongerenfonds mislukte toen. Er werd een soort prijsvraag georganiseerd die uiteindelijk 5 geen winnaar opleverde. Het potje van destijds 50.000 gulden bleef onaangeroerd waarna het fonds werd opgedoekt en het geld werd teruggestort in de gemeentekas. Dat hield de PvdA er niet van' opnieuw een motie in te dienen voor een jongerenfonds. Het doel is jongeren een financiële prikkel te geven om zich actief in te zet ten voor concrete activiteiten. PvdA-wethouder Emonts zag het fonds niet zo zitten. Hij vond dat r initiatieven van jongeren ook uit-; de reguliere middelen betaald I kunnen worden. "Het is belangrij- - ker om de communicatie men jeugd en jongeren goed op te pak-1 ken", vond Emonts die de motie 1 afwees. 11 Gerda van Stelten (CDA) zei dat - er ook geld is uitgetrokken voor een jongerenwebsite wat geen' succes geworden is. Dat moesi< Emonts toegeven vandaar dat hij- ook snel met een communcatie."' plan wil komen. Ike Busses 1 (Samenwerking) zag het fonds1 evenmin zitten omdat er op ande-5 re subsidies al veel bezuinigd is. De andere partijen steunden dei motie wel waardoor de PvdA de meerderheid meekreeg. - Na lang steggelen mag de gemeenteraad toch meepraten; over de strategische visie. Met" tegenzin nam burgemeester Waals een motie van. Samenwerking aan die gesteund werd door de anderes fracties. In het debat over hoé Venray er in 2015 komt uitte' zien zal de stem van de raads leden toch gehoord worden. Dat was eerst niet de bedoeling, van het college. Dat wilde dat de" raad pas aan bod kwam bij het; vaststellen van de strategische" visie. Veel partijen waren het er niet mee eens. Zij vonden dat de. gemeenteraad vanaf het begin zou moeten meepraten. Dat leidde dinsdagavond tot een motie van Samenwerking. Waals haalde alles uit de kast om de raad buitenspel te zetten. "Het bestuur maakt de visie en niet de gemeenteraad. Want de raad weet niet wat het wil. Het is ook de taak van het bestuur om met een visie te komen." Waals was het er niet mee eens om een delegatie uit de raad te laten meepraten. En ook verwierp hij de gedachte dat bij de uitein delijke beoordeling de raad niet gebonden is aan de inbreng tij] dens het debat dat in de loop vaq 2005 plaatsvindt. Waals wildé deze passages uit de motiö geschrapt zien. Dat leidde tot veel weerstand bij vooral het CDA en Samenwerking die voet bij stuk hielden. Waals zag in dat hij het niet won en dreigde de motie naast zich neer te leggen. Uiteindelijk werd besloten dat de gemeenteraad toch een uitgenodi- ging krijgt voor het debat over Venrays toekomst. Aan de Pedagogische Academie De Kempel in Helmond zijn geslaagd: Maud Lepsie uit Oostrum als volledig bevoegd lerares basisonderwijs met als spe: cialisatie De bovenbouw. Anke de Bruijn uit Venray als volledig bevoegd lerares basisonderwijs met als specialisatie De Onderbouw. PEEL EN MAAS een abonnement waard Het Oud Limburgs Schuttersfeest (OLS) is al bijna een eeuw oud en sinds 1927 is het een grensoverschrijdend feest. Sinds de jaren vijftig is het een Nederlands- en Belgisch Limburgs onderons je. Klein is het echter niet meer, elk jaar komen er tus sen de acht - en tienduizend schutters en rond de veertig duizend bezoekers. Zes van de deelnemers komend weekend in het Belgische Opglabbeek komen uit Venray. Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan deed in 1977 voor het eerst mee met het groot geweer, de imposante verschijning waarmee de loden kogels van twee centi meter diameter de lucht worden ingeschoten. In juni streden twaalf mannen voor de selectie van zes afgevaardigden aanstaan de zondag. Ze schieten daarbij op stokjes van een centimeter of tien lang, met aan elk uiteinde een zwart, vierkant houten blokje van 1,5 bij 1,5 centimeter. Daar begin nen ze in ieder geval mee, na aan paar ronden (kavels geheten) gaan ze over op lxl centimeter. Van de zes zijn er vijf die vorig jaar ook meededen. Het team ziet er hoogstwaarschijnlijk als volgt uit: Henk de Klein, vooropschut- ter. Sjaak van Rhee, tweede schut ter, Martien Lenssen, Hans van Rhee, Ron Linders en Giel Krijnen. Na vijf minuten oefenen om de vizieren goed in te stellen, 'tot je ze d'r mooi recht op hebt', begint het schieten. Dit controle- schieten is het werk van een van de buksmeesters. Als zijn hun vijf schoten gedaan hebben dan ver trouwt de rest er op dat het goed is. "Dat is een zenuwentoestand", verklaren Henk de Klein en Martien Lenssen, "Je staat daar te schieten en een paar meter achter je staan de toeschouwers 10, 15 rijen diep recht achter je. Bij de meeste sporten kun je een keer missen, maar hierbij niet, dat is de pest. Je ligt er meteen uit." Na de eerste ronde, waarbij 36 blokjes afgeschoten moeten wor den, is ruim de helft van de deel nemende verenigingen al afgeval len. "Schieten kan iedereen, alleen die concentratie, dat is moeilijk. Maar hoe langer je in de wedstrijd bent, des te beter ga je schieten." TERUGKOMEN Doel van de Venraye schutterij is om de schifting van zondag te overleven en om dan op de vol gende zaterdag weer vol de strijd aan te gaan. In 1997, in het Belgische Kinrooi, was 't Zandakker bij de laatste zeventien en toen misten ze. Het doel is dit jaar ook redelijk bescheiden want de Venrayse schutters verwach ten niet dat ze de overwinning binnen slepen en er dus volgend jaar een gigafestijn georganiseerd moet worden. De hele vereniging gaat in ieder geval mee zondag. Samen in de bus, ondanks voetbal, tennis, wielrennen en formule 1Behalve schieten doen ze mee aan de optocht, aan de muziekwedstrijd, marswedstrijden, solistenwedstrij den en het vendelen. Ook wor den de koningen en keizers, de markentensters en de exercities beoordeeld. Ze zitten daar dus echt niet stil. Interim-voorzitter Bernie van Lierop heeft alle ver trouwen in zijn zestal: "Het moet er inzitten dat we weer terugko men." Vooropschutter Henk de Klein is het met hem eens. Helemaal gerust zijn ze er echter niet op omdat elk foutje, elke zon nestraal, elk concentratieverlies fataal kan zijn. En dat kan bij het 130e schot zijn, maar ook bij het eerste. Voor schutterij 't Zandakker is gelukkig een ding zeker, ze zijn een team, wat er ook gebeurd. De Nationale Ombudsman heeft een beslissing genomen op de eerste (en totnogtoe enige) klacht die bij hem over de gemeente Venray is inge diend. De klacht is op beide aspecten niet gegrond bevon den. Een bedrijf, dat vanwege de ontwikkeling van het Gouden Leeeuw-gebied moet worden ver plaatst, heeft bij de Nationale Ombudsman een klacht over de gemeente Venray ingediend. Deze klacht bevat twee aspecten. Ten eerste, stelde de klager, zou de gemeente onvoldoende inspanning hebben geleverd om er voor te zorgen dat het bedrijf binnen de gemeente een nieuwe locatie kan vinden. Ten tweede zou de gemeente de betreffende ondernemers onvoldoende heb ben geïnformeerd over relevante ontwikkelingen die voor hervesti ging van het bedrijf belangrijk zijn. De Nationale Ombudsman heeft de klacht op beide aspecten niet gegrond bevonden. De Nationale Ombudsman is van mening dat de betreffende onder nemers allereerst zelf verantwoor delijk zijn voor het vinden van een andere, geschikte locatie van him bedrijf. Daarnaast heeft de gemeente volgens de Nationale Ombudsman voldoende gepro beerd om het bedrijf te helpen andere bedrijfsruimte binnen de gemeente te vinden. Dat de door de gemeente voorgestelde loca ties om verschillende redenen niet geschikt waren of door de betreffende ondernemers niet geschikt werden bevonden, doet hier niets aan af. De gemeente heeft volgens de Nationale Ombudsman voldoende open oog getoond voor de belangen van betreffende ondernemers. Over het tweede aspect van de klacht, had de gemeente zelf al eerder aan de betreffende onder nemers toegegeven dat de infor matieverstrekking aan hen rond om de ontwikkelingen van het Gouden Leeuw-terrein -hoewel juridisch correct- beter had gekund. Daarbij heeft de gemeen te de betrëffendë ondernemers beloofd meer zorg aan de commu nicatie met hen te besteden. De nationale Ombudsman consta teert dat de gemeente deze afspraak is nagekomen en vanaf dat moment tijdig en actief infor matie aan hen heeft verstrekt. "Bedroevend", zo riepen Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) en Patrick van der Broeck (CDA) in koor. De raadsleden toonden zich zeer ontevreden over de negen reconstructieprojecten die dit jaar op de rol staan voor het district Venray en Meerlo-Wanssum. Twee ervan, het inpassen van nieuwe regelgeving in het bestemmingsplan buitengebied en het uitvoeren van een dorps ontwikkelingsprogramma, waren

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5