Broeder Han koestert warme vriendschap met SOS Meerlo-Wanssum Koester uw Monument Juffrouw Hanny 25 jaar in onderwijs Inschrijven voor IVM kan nog Nieuwe museumroute Wie is de mooiste hond? Ruim 1000 euro voor blinde kinderen Finale LVK 2005 in Venray mcnsT Reis rond de wereld Concert Het Weijerkoor Bomenfietstocht Honderdvijfentwintigste jaargang - week 27 - donderdag 1 juli 2004 L EN MAAS Stichting Venray Monumentaal Deze week: gemeentelijk monument Langstraat 43 in Venray. Patriciërshuis gelegen op de hoek van de Langstraat/Groenewoltsepad. Reeds voor 1824 stond hier een gebouw en woonde er de cicho reifabrikant Laurens van Valkenburg. Het bedrijf werd voortgezet in 1855 door zijn schoonzoon Peter in 't Groenewolt. Die bouwde in 1873 het huidige voorhuis. Vanaf 1889 woonde er de familie Henricus Poels-in 't Groenewolt. Hoewel de heer H. Poels ook lid was van de Grote Venrayse Schaapscompagnie is hij toch als 'soekerei Poels' door het leven gegaan. De achterbouw werd in 1952 gesloopt en door een nieu we vleugel vervangen door de toenmalige eigenaar, architect J. Colsen. De woning heeft een ver dieping en een zadeldak gedekt met blauwe oud hollandse pan nen. In de voorgevel bevindt zich een mooie brede voordeur met ijzeren hekwerkjes en omlijsting van geprofileerd stucadoors werk. De hoeken van deze gevel zijn ir. J, H 4 pilastervormig verdikt. Onder de zinken hanggoot bevindt zich een fries van siermetselwerk met tan den en vooruitliggende blokken. Met de verbouwing inl952 zijn de gevels van het huis lichtbeige geschilderd. Kent u ook zo'n bijzondere plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een goede (digitale) foto ter beschikking stellen? Het adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7. 5801 SX Venray, e-mail: venraymonumen- taal@hccnet.nl Basisischool St. Oda in Ysselsteyn steunt sinds enkele jaren de blindenschool van Paul Kronenberg en Sabriye Tenbercken in Tibet. Inmiddels is het gebruikelijk om tijdens de koninginnedag-spe len een spel te spelen, waarvoor de kinderen van te voren spon sors zochten. Dit jaar legden ze geblinddoekt een parcours af, waarin enkele hindernissen waren geplaatst. De sponsors konden inzetten op het aantal keren, dat de kinde ren het parcours aflegden. Inmiddels is bekend dat deze actie 1012,51 opgebracht heeft. Paul Kronenberg heeft de kinde ren inmiddels vanuit Tibet bedankt voor hun steun met de toezegging dat-het geld op een goede manier besteed zal worden op zijn school. De cursus Instrumentaal Voorbereidend Muziekonderwijs is een cursus met een zeer lange traditie. Hoewel de uitgangspun ten voor deze cursus nog steeds II dezelfde zijn: het aanleren van de basisbeginselen van muziek zoals gevoel voor ritme en melodie, kennis van instrumenten en het notenschrift, is de vorm wel heel t df er& verandert. Was het vroeger zo dat er gewerkt werd met papier en potlood en werden er op de blokfluit vooral veel kinderliedjes gespeeld, heeft tegenwoordig de computer zijn intrede gedaan en is de cd niet meer weg te denken. 1 Via de computer worden de kin deren tal van zaken aangereikt, het is zelfs mogelijk dat de kinde ren op cd rom of diskette materi aal mee naar huis krijgen. Op de blokfluit worden niet alleen meer kinderliedjes gespeeld maar ook Bhier hebben popnummers een plaats veroverd. Kortom de IVM is een eigentijdse cursus geworden voor alle kinderen in de basis schoolleeftijd, zonder overigens de traditie te vergeten. Naast de blokfluit wordt er aandacht besteed aan het zingen en wordt er gewerkt op Orff instrumenten. Wanneer kinderen een IVM cur sus gedaan hebben kunnen ze daarna probleemloos doorstro men naar het instrumentaal onderwijs. De cursus voor kinde ren uit de basisschoolgroepen 3, 4 en 5 kunnen een tweejarige cur sus volgend, de kinderen uit de groepen 6,7, en 8 een eenjarige cursus. Ondanks dat de inschrijf termijn formeel is verstreken is inschrijven nog mogelijk. Informatie en de cursuskrant is te verkrijgen bij Kunstencentrum Jerusalem, Heuvelstraat 4 te Venray, telefoon 0478 585320 of www.kunstencentrumjerusa- lem.nl (men kan ook inschrijven via de website). haar onderwijsloopbaan in Wans sum. Door teruglopend aan tal leerlingen heeft ze hier twee keer haar ontslag gekregen en heeft ze 'gependeld' tussen ver schillende basisscholen in Broekhuizenvorst, Swolgen en Wanssum. Vanaf 1982 werkt ze weer op De Peddepoel en heeft Juffrouw Hanny temidden van haar kinderen van groep 3 ze alle klassen doorlopen. De laat ste jaren is ze een enthousiasts leerkracht in groep 3. Volgende week woensdag wordt juffroulv Hanny in het zonnetje gezet en is er een feestelijke dag op school. Bij de VW en de vijf musea in Horst aan de Maas ligt een gratis brochure met een fietsroute van 35 km langs al de musea. In de brochure vindt de toerist en de recreant uitgebreide informatie over vijf zeer bijzondere musea, die alle vijf het van de fiets afstap pen waard zijn. De fietsroute gaat langs Museum Bert Coppus. Deze kunstenaar is vooral bekend om zijn landschapsschilderijen. Een schitterende collectie koperwerk en koperslagersgereedschappen is te zien in het unieke Koperslagersmuseum P. van der Beele. In de Schatkamer en de St. Lambertuskerk zijn kwalitatief uit zonderlijke houten beelden te zien. In het oude raadhuis van Horst bevindt zich de Oudheidkamer met een perma nente tentoonstelling over de his torie van de Limburgse cultuur. In Melderslo is het Streekmuseum De Locht met het Nationaal Asperge- en Champignon-muse um. In dit museum kijkt iedereen zijn ogen uit. Hier wordt het leven van vroeger zeer beeldend getoond. Op zondagmiddag zijn er vaak demonstraties van oude ambachten, zoals smeden, brood bakken en mandenvlechten. PEEL EN MAAS een abonnement waard In de periode van 1997 tot en met 2000 heeft de gemeen schap Meerlo-Wanssum via de Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo- Wanssum zich ingezet voor projecten op het Indonesische eiland Sulawesi (het vroegere Celebes). Daar heeft de stich ting toen de stichting Yamaru gesteund van de Nederlandse broeder Han Gerritse (65) en de Meerlose vrijwilliger Jan Camps en Erik Boots uit Horst. Broeder Han was vorige week in Meerlo te gast om de vriendschapsbanden nog eens te verstevigen en te verhalen over de voortgang van de pro jecten. "Laat ik voorop stellen dat dank zij de acties en de creativiteit van i SOS Meerlo-Wanssum in het j Noorden van Sulawesi waar wij actief zijn veel in positieve zin is i gebeurd Nog dagelijks plukken de arme boeren de vruchten van I jullie inzet", zegt broeder I Gerritse. Het gehandicaptenpro- m ject draait mede dankzij de steun van het Lilianenfonds en de injec- i tie van SOS uitstekend. De ver- gpleegkundigen van dit project hebben contacten met 350 gehan- dicapte kinderen en volwassenen. In het tehuis worden dit jaar 16 j kinderen verpleegd of voorbereid j op een operatie (veel hazenlipjes, waterhoofdjes). Vanaf volgend jaar is er ruimte voor vijfentwintig gehandicapten. "Daarnaast bezoeken we op het eiland families met gehandicapte kinderen en proberen daar de hel pende hand te bieden en de gehandicapten te begeleiden naar een menswaardig leven", aldus de broeder. Broeder Han Gerritse, voorzit ter van de Stichting Yamuru op het Indonesische eiland Sulaivesi, koestert de vriend schapsbanden met Meerlo- Wanssum. (foto Marijn Poels) Een tweede project dat een geweldige ontwikkeling te zien geeft is de coöperatie Angin Sugar, wat Frisse Wind betekent. Door Meerlo-Wanssum is Rabobank Nederland op het spoor gezet. LENINGEN De stichting Yamaru heeft kre dieten gekregen van Rabobank Azië, waarmee men in verschillen de dorpen een soort boerenleen bank heeft opgezet, op dezelfde wijze als de vroegere boerenleen banken in onze dorpen. Er is een plaatselijk bestuur die de aanvra gen voor een lening beoordeelt. Er is een verplichte wijze van terugbetalen en van sparen. Per dorp kunnen er 100 leden komen. "Dit is werkelijk een groot succes. We hebben nu 1750 leden en het is de bedoeling om binnenkort in vier andere desa's -zeg maar: dorp jes- lokale kantoortjes te openen met lokale commissies en het aan tal leden uit te breiden met 400. De mensen kunnen nu sparen en lenen. Het systeem werkt fantastisch. En wat het allermooi ste is: we hebben niet een wanbe taler al betaald 40 procent van de mensen hun lening wel wat te laat terug", aldus de voorzitter van Yamaru die trots zegt dat het vooral Erik Boots uit Horst is die er voor zorgt dat deze coöperatie zo uitstekend functioneert. "Dankzij de jonge Erik is de toe komst van Yamaru verzekert", aldus de broeder. KIPPEN ZIEKTES Niet alle projecten waaraan Meerlo-Wanssum een bijdrage heeft geleverd verlopen succes vol. Het project land- en tuin- bouwproject dat aanvankelijk goed draaide staat nu op een laag pitje. Dat heeft onder andere te maken met het feit dat de manager van dit project het niet goed heeft gedaan. Yamaru hoopt binnenkort het project weer nieuwe impulsen te geven. Het kleine pluimveepro ject heeft te kampen gehad met ziektes bij de kippen. "Zo'n din gen gebeuren. Niet alles lukt of slaagt. Maar in algemene zin kan ik zeggen dat SOS Meerlo- Wanssum animator is geweest van enkele succesvolle projecten. Wij hebben goede herinneringen aan de samenwerking en de contac ten met de stichting SOS maar ook met inwoners van Meerlo- Wanssum. waaronder een van de wethouders, die ons destijds heb ben bezocht. Wij koesteren de vriendschap en hopen dat we in de toekomst kunnen blijven samenwerken", aldus broeder Han Gerritsen. Half juli vertrekt hij weer naar zijn geliefd Sulawesi waar hij van de bisschop van Manado en zijn con gregatie de Broeders van Zeven Smarten een nieuwe taak erbij heeft gekregen: het opzetten en begeleiden van een nieuwe broe dercongregatie voor jonge man nen. Op zondag 11 juli houdt Kynologenclub Venray e.o. een outdoor jongehondendag voor rashonden op hun oefenterrein De Versen. gelegen aan de Sinnesstraat 9 in Oirlo. De aan vang is om 11.00 uur. De entree is gratis. Het is een keuring voor honden in de leeftijd van vier maanden tot twee jaar. Op deze dag zullen allerlei rassen vertegen woordigd zijn. Zowel de bezoe kers als exposanten kunnen genieten van al die grote en klei ne, lang-, kort-, of ruwharige vier voeters die in alle maten en kleu ren vertegenwoordigd zullen zijn. U kunt helaas niet meer inschrij ven met uw hond, maar wel komen kijken. Ook op zaterdag 10 juli is iedereen van harte wel kom op De Versen. Dan organise ren zij een Open Doe Dag van 11.00 tot 15.00 uur met spellen voor baas en hond, denkwerk voor de baas. een drive-in, demon straties, behendigheid, flyball, trimmen eendendrijven en jacht. Als u mee wilt genieten, dan kunt u op zaterdag en zondag terecht. Het terrein is open vanaf 10.30 uur en ook uw hond mag komen kijken. Voor meer informatie: Antoinette, telefoon (077)4734843 of Karine (077)3071128/3072621. Op zondag 4 juli 2004 om 11.00 uur biedt de fanfare OL Vrouwe Gilde Holthees-Smakt gezamenlijk met de leerlingen in opleiding voor diploma A en de blokfluit leerlingen traditie getrouw het Harrie Koopmans concert aan in het Pelgrimshuis in Smakt. Onder leiding van dirigent Ron Arets, en onder het motto Reis rond de wereld zullen de muzikanten u laten genieten van muziekstukken uit diverse werelddelen. Voor de pauze spelen de blokfluitleerlin gen ook nog apart onder leiding van Marjo van der Locht. Wethouder dhr de Graaf van Boxmeer zal ook dit jaar de diplo ma's voor de leerlingen weer uit reiken. Ter afsluiting van het seizoen geeft Het Weijerkoor Boxmeeer op zondag 4 juli aanstaande een gratis concert. Voor het koor heb ben de afgelopen maanden in het teken gestaan van een dirigent wisseling. Na een succesvolle proefperio de is José Doodkorte aangesteld als vaste dirigent voor de komen de jaren. José, die reeds een brede reputatie heeft opgebouwd bin nen het koorwezen, ziet samen met het koor goede mogelijkhe den voor verdere ontwikkeling van kwaliteit en repertoire. Tijdens de proefperiode heeft José de ruimte gekregen om het koor een breed spectrum van klassieke koorwerken in te stude ren, dit ook als onderdeel van wederzijdse kennismaking. Deze werken zullen ten gehore worden gebracht. Het programma bestaat uit wer ken van Fauré, Saint-Saëns, Mendelsohn, Tjaikovski, Rachmaninov en Mozart. Een blok liederen van Borodin, die gezon gen zullen worden door de sopraan Catharina Jansen, maakt het programma compleet. De pianobegeleiding wordt verzorgd door Peter Zimmerman. Het con cert in Cultureel Centrum De Weijer begint om 11.30 uur. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl De finale van 't Limburgs Vastelaovesleedjes Konkoer vindt op 28 januari 2005 plaats in Venray. Het is voor het eerst dat de finale in Venray wordt georga niseerd. De organisatie is in han den van Stichting LVK, LI en Stichting Evenementen Piëlhaas. De finale vindt plaats in sporthal De Wetteling, Vanaf 1938 wordt de vastelaovend in Venray georga niseerd door de Piëlhaas. De ver eniging telt ongeveer 750 leden en is uitgegroeid tot één van de grote en toonaangevende vastela- ovesverenigingen in Limburg. De Piëlhaas bestaat dit jaar 6x11 jaar en dat wordt groots gevierd met veel festiviteiten. Zo vindt op 27 november de uitreiking van de Orde van de Gulden Humor plaats. De Piëlhaas beschouwt het verkrijgen van de organisatie van het LVK 2005 als de spreekwoor delijke 'slagroom op de taart' van alle jubileumfestiviteiten. Reden waarom vorige week vrijdag bij sporthal de Wetteling de bekend making op symbolische wijze via een levensgrote taart bekend werd gemaakt. De inschrijving voor het LVK 2005 start op 13 september 2004. De inzendter mijn sluit op 23 november om 9.00 uur. Aan dit tijdstip wordt strikt de hand gehouden. Later inschrijven is niet mogelijk. LVK 2004 vond voor het eerst plaats in een feestpaviljoen in Sint Odiliënberg. Met tevredenheid wordt teruggekeken op een geslaagde editie LVK 2004 met CV de Berggeite als een goede plaatselijke organisatie. Foto: Foto Hoedemaekers j ui nu uw Hanny Wuucia-viaaci» van basisschool De Peddepoel in Wanssum viert volgende week woensdag, 7 juli, het 25-jarig onderwijsjubileum. De 47-jarige juf Hanny woont in Blitterswijck en behaalde in 1978 haar, diploma aan de Pabo in Venlo. Datzelfde jaar begon ze Komende zondag wordt, in het kader van de expositie "Bomen en mensen, een oeroude relatie", vanuit Streekmuseum De Locht een speciale bomenfietstocht gehouden. Deze leidt langs een aantal monumentale bomen in de regio Horst. Op enkele plaatsen langs de route worden hobby's gedemonstreerd die met hout en houtbewerking te maken hebben. Gestart kan worden vanaf De Locht van 10.30-14.00 uur. De fietstocht duurt 1,5-2 uur. Foto Hoedemaekers

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13