VMK-Parkconcert groot succes Kunst Cultuur Nieuwe beelden in De Lochting Een muzikale zomeravond Psychiatrie en samenleving Als een god in Limburg Limburg Artiesten Venray Muzikaal Totaal bekend L Ysselsteynse kermis Doe mee met het literair café Zomerconcert Barbeque- concert Klassiek op Locatie 'EEL EN MAAS Donderdag 1 juli 2004 - Pagina 11 Boekrecensie in Peel en Maas Leven als een god in Frankrijk. Bruna UitgeversBV heeft een variant op dit bekende gezegde op de markt gebracht met als titel Als een god in Limburg. Het bijna 200 pagina's tellende boekje is een verzameling verhalen van bekende en minder bekende schrijvers zoals Simon Carmiggelt, Bertus Aafjes, Nescio, Herman Finkers. Jules Deelder, Sjoerd Kuyper, Thomas Verbogt en Paul Weelen. Hun mooiste verhalen over jeugdherinneringen aan. wande lingen in en legenden en volksver halen uit Limburg. Zo vertelt Godfried Bomans over carnaval in Kerkrade. samen met zijn drie broers een olifant vormend, of Carmiggelt over zijn verblijf in een hotel in Limburg, oud lande lijk en dicht bij het ideaal. Her man Finkers die op zoek gaat naar het mysterie van de gerlachusver- eniging in Zuid-Limburg en Jules Deelder die vertelt over een legendarische VW-Sparta op De Als een god in Or nmic vctfe.*-» U.-MMJ AftV*- Hcm^a finkert. TKv^vi- Vntv>£l. FB- m ««Ie Kraal. Over Jan Klaassens met z'n elastiekje in het haar en Rinus Ter louw, de rots in de branding van Sparta, de held uit zijn jeugdjaren. Het boek is te koop bij Boek handel Van den Munckhof in Ven- ray, prijs 8,95 euro. De juni-opgave luidt als volgt: Ik loop door de staten als een muis. O wee - daar was ik, geloof ik, thuis? Kom mee, we gaan maar weer op reis Maar het café - en dan naar huis! "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 23 juli a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Het tussenklassement laat zien dat de heer J. Craghs nu aan de leiding gaat met 50 punten. Mevr. L. Colsen. en de heer G. Keijzers volgen met 40 punten: mevr. L. Geurts en mevr. R. van Daal hebben ieder 20 punten. De gevraagde versregels kwamen uit het titelloze gedicht "Ik ween om bloemen in den knop gebroken" van Willem KIoos. Het is een roman tisch gedicht van deze Tachtiger, waarin hij aangeeft hoe kort het leven is en hoeveel tijd er tekort is voor liefde, 't Is als met een bloem, die in zijn knop breekt en nooit tot volle bloei geraakt. W.Kioos: Ik ween dm bloemen in den knop gebroken. En vóór den ochtend van haar bloei vergaan: Ik ween om liefde die niet is ontloken En om mijn harte dat niet werd verstaan. Gijkwaamt, en'k wist- gij zijt weer heengegaan... Ik heb het nauw gezien, geen woord gesproken- Ik zat weer roerloos na dien korten waan In de eeuwge schaduw van mijn smart gedoken: Zo als een vogel in den stille nacht Op ééns ontwaakt, omdat de hemel gloeit. En denkt, 't is dag, en heft het kopje en fluit. Maar eer 't zijn vaakrige oogjes gans ontsluit: Is het weer donker, en slechts droevig vloeit Door 't sluimerend geblaarte een zwakke klacht. Het programma voor het komende seizoen is nagenoeg klaar. Het belooft weer een mooi jaar te worden met de volgende schrijvers- avonden: Thé Lau op donderdag 16 september. Peter Winnen op zon dag 10 oktober, Rosita Steenbeek op 7 november 2004. Librisprijs- winnaar Abdelkader Benali op zondag 13 maart en Joost Zwagerman op zondag 22 mei 2005. En natuurlijk ontbreken in het programma niet de avond bij Tante Jet aan de Maas (19-H-04), Mallemoer (19-12- '04) en de uitreiking van De raadsetige Rozen voor proza en poëzie (23-l-'05). Op zaterdag 5 maart 2005 kunt u genieten van de theatervoorstelling "Max Havelaar" met aansluitend in samenwerking met schouwburg en bibliotheek een heus boekenbal! Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16 euro per jaar - kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeen komsten. En dat is beslist de moeite waard informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR VENRAY, Telefoon: 047&-582948 maar ook op onze aantrekkelijke website: www.literair-cafe-venrav.nl Onlangs is de collectie beelden n de beeldentuin van galerie De ochting weer uitgebreid met het verk van twee belangrijke kun- tenaars: Lode Tibos en Patricia liele uit Belgie. Lode Tibos werkt iet liefst met steen van eigen •odem: belgisch of blauwe hard- teen, vaak gecombineerd met zeren gevonden voorwerpen, ie [werfkeien of andere fragmenten atuursteen. In zijn beelden is meestal de rang naar boven, het verhevene zien, maar de binding met de •orsprong, de aarde blijft: een •endel, druppels van lood of oest die met regenwater zijn weg aar beneden zoekt, verbinding iet verwijzing naar de aarde, twee zeer opvallende beelden zijn: opus 0117; een gedicht op steen, gevat in een zware ring en geplaatst op een menshoge zuil. Opus 9913: een zwart granieten slinger tussen 2 staanders van bel gisch hardsteen, een groter con trast is nauwelijks denkbaar; slan ke elegantie en beweeglijkheid contra hardheid en massiviteit van steen. Heel spannend om te zien. Patricia Hiele, die vorig jaar al in de galerie exposeerde is terug met nieuw werk in de tuin. Bij haar valt op de zeer afgeme ten vormgeving, bijna wiskundig correct. Zij is vaak op zoek om evenwicht te vinden tussen het gebruik van verschillende mate rialen en ziet daarin een verwij zing naar ons leven, dat een wis selwerking is met onze omgeving, een zoeken naar harmonie. Vaak ook speelt water, bron van alle leven, een belangrijke rol: het is alsof het water de steen tot leven brengt. Duidelijk is dit samenspel met het weer te zien in de Druppel, een op het eerste gezicht sober bewerkte steen, die echter gaat fascineren als hij verkleurt door het water. Naast bovengenoemde beelden zijn nog veel andere beel den en objecten te bewonderen. Galerie/beeldentuin De Loch ting is gelegen aan de Laagheidse- weg 16 in Venray en open op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur en na afspraak, telefoon (0478)585173. De wei is gemaaid, het mooie weer besteld, de brugbouwers zijn bijna klaar. Zanggroep Evergreen Vierlings beek (ZEV) houdt op zaterdag 3 juli een avond vol muziek vanaf een ponton op de Maas bij het pontveer Behalve ZEV treden op Schipperskoor De Maessanghers uit Grave, Close Harmony Group Confetti uit Venray en Folkgroup Alice's Restaurant uit Venray e.o. ledereen die wil, en wie wil dit nou niet meemaken?, kan op die avond gaan genieten van een heerlijke muzikale zomeravond aan de Maas. Het programma begint om 21.00 uur en zal om 01.00 uur eindigen. Voor degenen die willen zitten heeft de organisatie voor de oude re bezoekers stoelen beschikbaar, Aan alle anderen willen we vra gen een eigen (klap)stoeltje mee te nemen. Uiteraard kan er ook 'gehangen' worden aan de hangta- fels en als je liever liggend of zit tend op de grond wilt genieten breng dan een deken of zoiets mee. Mocht het wat frisser zijn, ver geet een trui of jas dan niet. De wei wordt in ieder geval omringd met partv-tentjes die een groot gedeelte van de eventuele wind tegenhoudt. Ook voor de inwen dige mens is gezorgd, in de hore- ca-tentjes wordt drank verkocht en later op de avond zijn er ook broodjes te koop. Verder is nog belangrijk om te weten: de brug naar de wei gaat Confetti treedt op tijdens een muzikale zomeravond om 20.00 uur open en de 'tol' bedraagt euro 3 50 waarna je je eigen mooie plekje in de wei uit kunt zoeken. Er zijn extra over tochten met de pont naar Bergen om 00.00 en 01.00 uur. Er is wei nig parkeermogelijkheid bij de Maas, indien mogelijk daarom graag per Fiets of te voet of parke ren op het Vrijthofplein en (volg de bordjes) een wande-ling van ongeveer 10 minuten naar de Maas. Enhet is ook nog (bijna) volle maan op 3 juli; zie als het donker wordt de maan boven de Maas opkomen als een grote rode bal met een prachtig licht over het water en de wei. Afgelopen zondag vond in het Odapark de eerste editie plaats van het VMK-Parkconcert plaats. Het Venray's Mannenkoor, dat tekende voor de organisatie, kijkt terug op een geslaagd evenement. De ruim 600 bezoekers hebben in de stralende zon genoten van een kwalitatief hoogstaand evene nent Met een overdekt podium van meer dan 160 vierkante meter! hebben de mannen van het Nederlandse top koor, zich 3 dagen in het zweet gewerkt. Het park is uiteraard niet ingericht voor dergelijke activiteiten, dat betekend dus dat stroomvoorzie ningen alsook water voor die middag speciaal moesten worden aangelegd. Voorzitter Theo Janssen:" Het (vas voor het VMK een unieke ;ebeurtenis enerzijds vanwege de kwaliteit van de optredens, ander zijds vanwege de locatie. Het is voor het eerst dat een dergelijk grootschalig evenement in het Odapark is gehouden en, na het zich laat aanzien, niet voor het aatst." De spits werd afgebeten door de Limburgse formatie Heb- >es! Hun optreden was indruk wekkend omdat er naast sublieme ^ang ook mooie stukje entertain- Inent werd gegeven. Rosemarie Seuntiens, de beiaar- lier van de Grote Kerk, gaf met laar mobiele carillon een spette- ende voorstelling weg. Het uibliek kon zien hoe zwaar het is >m een carillon te bespelen. Samen met het VMK bracht ze een aantal bekende werken waar onder de Dans Macabre. Om 15.00 kondigde presentator Vrijdag 16 juli is het weer zo ver en staat het centrum van Ven ray in het teken van gezelligheid met veel live muziek, lekker win kelen en een heerlijk terrasje pik ken. Venray Muzikaal Totaal afge kort VMT is de naam van deze typisch Venrayse activiteit. Dit jaar is alweer de achtste editie. VMT is in de loop der jaren een festijn geworden dat in de verre omtrek haar bekendheid heeft gekregen. Muzikanten uit de hele regio melden zich aan en het publiek komt uit alle windrichtin gen. Ook dit jaar hebben diverse bands en muzikanten zich weer aangemeld. Op het Schouwburg plein geeft het Seniorenorkest de aftrap voor Venray Muzikaal Totaal. De naam zegt het al; een orkest met voornamelijk oudere muzikanten uit Venray en omge ving. Verder zullen op de twee podia op dit plein onder andere Luna, Ondiep en Muziekvereni ging de Peelklank optreden. Het programma op de Grote Markt begint om 16.30 uur met een Miniplaybackshow. Diverse jongens en meisjes zullen hun kunnen laten zien, tijdens een spectaculair optreden. Vervolgens is het de beurt aan Que?. Deze band brengt swingende pop en rock covers ten gehore. Na dit optreden vindt de prijsuitreiking van de miniplaybackshow plaats. Op het programma voor de Grote Markt staan onder andere nog de Sjanellekes en de Bloeiende Rama- nas. Ook in winkelcentrum de Bleek vinden een aantal optre dens plaats, waaronder van de Big Band Close Formation. Zij bren gen een groot aantal nummers ten gehore dat door de dirigent in een nieuw jasje zijn gestoken, waar door er een geheel eigen sound is te horen. En op de hoek bij café d'n Engel zingt het koor Happy Sound en is het tromgeroffel van Drumband St. Catharina uit Leu nen te horen. En of dat nog niet alles is spelen bij Café De Tijd de bands Reflexy en Zenzation en wordt bij Café 't Podium de avond gevuld door onder andere de optredens van Jellygoose en The Excessum. Van 1 t/m 6 juli is het Yssel steynse kermis. Een echte ouder wetse dorpskermis met op de vrij dagavond een gezellige avond met de Classics. De Classics zorgen voor die spe ciale sfeer van vroeger, maar ook zo dat de jeugd zich er tot toe aan getrokken volet. Zaterdag zorgt de populaire studentengroep Lijn- 7 er voor dat eenieder zich opti ma forma kan vermaken. Zondag zorgen een aantal regio nale bands voor de nodige afwis seling met onder andere Puch Maxi, Pilot Flame, Curfew (in de finale van De Kans 2004), OBjec- tion Overruled en Crossroads (Bon Jovi Tribute). Maandag is het de beurt aan de Lustigen Schlagerfreunden. Dit moet je zien om te geloven wat zich op het podium afspeelt. Klei- no en vele andere 'Duitse' gasten zullen de aanwezigen verrassen met zeer verrassende optredens. Dinsdag wordt de kermis afge sloten met de knettergekke feest band WC Experience. Deze Bra bantse band staat garant voor een stevig potje rock, maar ook hier bij staat FEEST met grote letters geschreven. Zaterdagavond op het terras René Smedts. Maandag met medewerking van Die Drie, matinee zoals het vroeger was. Jong en oud gezellig bij elkaar. Dat moet je meemaken; aanvang 15.00 uur. Beelden van Servaas (44) Zin in een muzikale zondagmid dag vol contrast en kleur? Dan is het concert dat kamer koor Contrast onder leiding van dirigent Ad Voesten voor u in petto heeft een aanrader. Con trast, de naam zegt het eigenlijk al, heeft in haar 10-jarig altijd geprobeerd contrasten te zoeken. Contrasten in muzikale keuzes, contrasten in haar samenwerking met andere koren. Ook tijdens dit concert zal het contrast ruimschoots aanwezig zijn. Niet alleen in de muziekkeu ze maar ook in de aanwezigheid van close harmony group Confetti uit Venray, onder leiding van diri- gente Gertie Cremers. Zij zullen op kleurrijke wijze een deel van het programma verzorgen. De muzikale keuzes van beide koren garanderen een afwisselend zomerconcert en u bent dan ook van harte welkom op dit zomer concert in basisschool De Keg op zondag 11 juli. Het concert begint om 16.00 uur en zal een uur duren. De entree is gratis. Dinsdag 13 juli vindt om 19-00 uur het jaarlijkse barbecueconcert van harmonie St. Catharina op het dorpsplein in Leunen plaats. Eerst zal de jeugddrumband enkele nummers ten gehore brengen waarna de jeugdharmonie het zal overnemen. Hierna wordt het programma vervolgd door de drumband. Als afsluiting van het officiële gedeelte zal de harmonie nog een half uur optreden. Hierna is er nog een gezellig samenzijn onder het genot van muziek van de blaaskapel. Zij zullen ongeveer een uur spelen. Na het succes van vorig jaar zul len ook deze zomer vele (inter)nationale topmusici hun medewerking verlenen aan Klas siek op Locatie. De aftrap van het muzikaal zomers avontuur zal plaatsvinden op zondag 4 juli. Om 16.00 uur speelt het Amsterdams Baroque Trio in Steyl en om 18.00 uur begint Frank Groothof met de Tovenaarsleerling speciaal voor kinderen in Klein Zwitser land in Tegelen. Voorverkoop via de WV-winkels Noord-Limburg, meer informatie via www.klassie- koplocatie.nl De plannen voor de bouw van :en nieuw psychiatrisch zieken- ïuis op dc Servaaslocatie houden ie gemoederen in de Venrayse amenleving danig bezig. De kran en stonden er deze week vol van. Raad grijpt in op Servaashof', zo coptc Pc-el en Maas en Dagblad je Limburger besteedde bijna ien hele pagina aan de proble men die zijn ontstaan over de traag waar de resocialisaticwonin- jen van de Tbs-kliniek gebouwd jnogen worden. Dergelijke pemoeienissen zouden dertig jaar jeleden nog niet denkbaar zijn 'eweest. De oude inrichtingen bepaalden volkomen zelfstandig aun eigen koers en zouden elke inmenging van buitenaf hebben |fgewezen onder het motto: "Dit Is een interne aangelegenheid, paar heeft de buitenwereld zich niet mee te bemoeien". Het oude gesticht vormde als het ware een Staat binnen de staat, een autarkie ïie zelf zijn eigen wetten en regels bepaalde. De buitenwereld fcas toen nog ver weg. Maar het gesloten gesticht van veleer maakte plaats voor een elatief open instituut dat maat- chappelijke integratie hoog in iet vaandel heeft staan. Een ont wikkelingsproces dat zo'n 25 jaar (eleden op gang kwam en van- laag de dag volop in de praktijk wordt gebracht. Vermaatschappe- ijking is meer dan schaalverkiei- ling van de inrichting en extern ;aan wonen van instituutsbewo- lers. Vermaatschappelijking komt lok tot uitdrukking in de toene- nende belangstelling van de amenleving Voor de psychiatri- che zorg en een grotere maat- chappelijke betrokkenheid. Het iroces is wederzijds. Nu de psy- rhiatrische inrichting deel gaat uit naken van de maatschappij, vordt ze ook onderwerp van de maatschappelijke discussie. Dat kan niet andefs en is een goede zaak, mits de discussie gevoerd wordt op inhoudelijke gronden. Overigens heeft de Venrayse samenleving zich altijd sterk met Servaas en Sint Anna verbonden gevoeld. Enkele monumentjes op beide locaties getuigen daar van. De gevel van de schouwburg op Sint Anna wordt opgesierd door een fraai keramisch kunstwerk van Auguste Manch. een geschenk van de Venrayse bevol king bij de opening van het gebouw in 1961. Enkele jaren daar voor had de Venrayse gemeenschap het Servaasgesticht een waterkunstwerk geschonken bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de inrichting. Dit feest werd in 1958 gevierd, samen met de opening vanYiet nieuwe hoofdgebouw. Het monumentje werd geplaatst tegen de gevel van de oostvleugel, maar verhuisde in 1986 naar de vijver naast de kapel waar het nu nog staat. Bij de aan bieding van het geschenk was de Waterbekkens in de vijver naast de Ser\'aaskapel. Geschenk van de Venrayse bevolking bij het vijftig jarig bestaan van de inrichting in 1958. Venrayse bevolking in grote geta le aanwezig. De plaatselijke har monie bracht een serenade en de president van de muziekveren- ging, Lambèrt Laurensse, mocht het cadeau aanbieden, daarbij 'sprekend namens de gehele bevolking', aldus spreker. Van daag de dag is het de gemeente raad die namens ons allen spreekt, waarbij de raad er goed aan doet om ook rekening te hou den met de gevoelens van de bewoners van het toekomstige Servaashof, Zij maken als mede burgers deel uit van onze samen leving en ook hun stem is van belang. En misschien willen zij. in tegenstelling tot de gemeente raad, wel helemaal geen Tbs- woning in hun achtertuin. Twan van Els Het Venray's Mannenkoor sloot het VMK-Parkconcert met een licht in het gehoor klinkende nummers. Met het bekende Beatle nummer When I'm sixty four liet het koor opnieuw horen over zeer breed populair repertoire te beschikken. Tenslotte bedankte de voorzitter van het VMK alle aanwezigen voor hun bezoek, en ging er een speciaal dankwoord uit naar de commandant van de Groep Geleide Wapens, Kolonel van Hoof, en de beschermheer van het Venray's Mannenkoor Jos Waals voor hun bemiddeling voor het optreden van het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht. Zon der hun inzet zou een dergelijk evenement financieel niet haal baar zijn geweest. Tot slot Theo Janssen: "Ik ben trots op de inzet van onze zan gers. Het is een ongelooflijke klus geweest om dit evenement te organiseren. Het blijkt eens te meer dat dit koor beschikt over saamhorigheid, vastberadenheid en vooral doorzettings vermogen. Daarom kijk ik met veel vertrou wen uit naar ons 100-jarig bestaan in 2009. Want dat feest zal in Venray niet onopgemerkt voorbij gaan." Frans van der Kruijf het klapstuk van de middag aan, namelijk het optreden van het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht. Het anderhalf uur durende optreden, dat het thema Italië droeg, ging helaas (te) snel voorbij. Het orkest boeide vanaf de eerste tot de laat ste minuut. Niet in de laatste plaats door de vier solisten die het orkest speciaal had laten overko men vanuit het buitenland. Met muziek uit de film The Godfather, de laatste Italiaanse popsongs en bekende opera werken kreeg het publiek een ongekend goed optreden voorgeschoteld

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11