VVD kritisch over voorjaarsnota i IeeEMI Wereldwinkel Venray in nieuw jasje College spreekt reactie niet uit Zachte lenzen Open dag zorgboerderijen Winkel van Sinkel niet meer gratis naar milieustation Plan oude raadhuis Alarmpistool wij leveren en onderhouden alle automerken APK keuring alarmsystemen www.amv-venray.nl K U R S TJ ENS CONTACTLENZEN »gm, PEEL EN MAAS Donderdag 24 juni 2004 - Pagina 5 Afgelopen dinsdag vonden in de gemeenteraad de alge mene beschouwingen plaats over de voorjaarsnota. Vorige week publiceerden wij de bij dragen van het CDA en Samenwerking. Nu komen oppositiepartij WD en de coalitiepartijen PvdA en Lokaal Aktief aan bod. De inbreng van eensmansfractie Van de Vorle ontbreekt. Raadsnestor Joost was dins dagavond afwezig vanwege vakantie. Het debat over de voorjaarsnota is op dinsdag 29 juni. WD De WD keurt de bezuinigings operaties van het college af. "Met veel tam-tam worden veelal kleine bedragen bezuinigd. Zoals de ver zekering van de bossen en subsi dieverlaging van culturele vereni gingen en organisaties. Dit zijn voor de WD de verkeerde bezui nigingen". aldus fractieleider John Oosterbeek die voorstelt om geen «ieuwe medewerker voor (bestuurlijke verhoudingen aan te Jstellen. "Die moet een visie uit werken over samenwerking met andere overheden. Heeft dit colle ge dan zelf geen visie?" De liberalen lezen in de voor jaarsnota veel wollig taalgebruik waarmee geprobeerd wordt zo weinig mogelijk duidelijk te maken. De partij wil dat in de komende vier jaar 750.000 euro wordt uitgetrokken voor platte landsprojecten in het kader van de reconstructie Het is onbegrij pelijk dat het college hiervoor geen geld heeft gereserveerd. De oppositiepartij is geschrok ken van het overlopende stuw meer aan investeringen. Niet uit gevoerde investeringen moeten na twee jaar aan de algemene reserve worden toegevoegd. "Zodat de raad hiervoor nieuwe bestemmingen kan vinden", stelt Oosterbeek voor. De WD zet grote vraagtekens bij het afvalsysteem diftar. De ondergrondse voorzieningen bij hoogbouw in de wijken lijken steeds meer op illegale stortplaat sen. Een idee is om verenigingen in te schakelen, zoals bij het opha len van oud papier, om deze plek ken te 'adopteren' en schoon te houden. Ook vraagt de partij zich af of het gescheiden ophalen van gft-afval nog wel zin heeft. Grote zorgen maken de libera len zich over de geldverslindende juridische procedures tegen jon gerencentrum Dingus. "Het eind is nog lang niet in zicht. Dit con flict tussen wethouder Emonts en deze groep jongeren baart ons grote zorgen." De WD vindt dat de verbouw en aanpassing van het gemeente huis teveel geld kost. De partij stelt opnieuw een verhuizing ter discussie. De werkwijze van de denktank die een strategische visie ontwikkelt vindt de WD onjuist. "Wij zijn het volstrekt oneens met de gevolgde procedu re die te veel van binnen naar bui ten is opgezet." Eerst moet met de burgers (burgerparticipatie!) gepraat worden, daarna komt de politiek aan bod en tot slot het bestuur en de ambtenaren die voor de uitvoering zorgen. De aandelen van Essent, met een boekwaarde van 283-023 euro, moeten verkocht worden. De partij denkt dat na splitsing van het bedrijf tussen netwerk en distributie de waarde flink zal dalen. De algemene reserve kan eveneens versterkt worden door gemeentelijke eigendommen, zoals landbouwgrond en wonin gen, te verkopen vindt de WD. PARTIJ VAN DE ARBEID De PvdA is het er niet mee eens dat het college vorig jaar het com municatiebeleidsplan vaststelde en daarbij de politiek volledig pas seerde. De partij vindt dat in 2005 een debat over burgerparticipatie en communicatie moet plaatsvin den. Want dit is een van de speer punten van beleid. Het kwaliteitsplan centrum mag geen papieren tijger worden. Nog in 2004 moeten er concrete resultaten te zien zijn. De PvdA denkt aan onderhoud van het straatmeubilair en het verdwijnen van belemmerende reclamebor den. Landelijk stemde de PvdA vorig jaar tegen de nieuwe Wet Werk en Bijstand. "Meer verantwoorde lijkheid voor de gemeenten maar geen extra geld. De nieuwe wet is een bezuiniging", zegt fractievoor zitter Bert Linskens die wijst op de negatieve financiële effecten die voortvloeien uit het kabinets beleid. "Het kabinet trapt met gemak aan tegen heielige huisjes zoals afschaffen van vut en pre pensioen, het verlagen van het minimumloon en huursubsidie en de uitholling van de bijstand." De coalitiepartij vindt dat de ingetrokken subsidie voor het Turkse, Marokkaanse en Spaanse ontmoetingscentrum ongewenste neveneffecten heeft. Deze bezui nigingsmaatregel moet daarom heroverwogen worden evenals de stopgezette subsidie voor het internationale vrouwencentrum en het mondiaal platform. De PvdA verzet zich tegen de afschaffing van de hondenbelas ting. Want een verdere verhoging van de ozb is onbespreekbaar. De partij wil het lokale belastingni veau juist voor de minder draag- krachtigen op een acceptabel niveau houden. Bovendien voor komt de hondenbelasting een ver dere groei van de hondenpopula tie en dus ook de toename van overlast. Het college moet vaart maken met de toegezegde verdiepings- onderzoeken naar verdere bezui nigingen. Tijdens de begrotings behandeling in november dienen de resultaten bekend te zijn, vindt de PvdA. De overloop van investe ringen is weer fors toegenomen. De partij vraagt om een scherpere beoordeling en bewaking van het investeringsprogramma. De PvdA vindt dat de burgers zo snel mogelijk de voordelen moeten merken van de ambtelijke reorganisatie. LOKAAL AKTIEF Lokaal Aktief stelt meer vragen dan dat het zijn visie geeft over de voorjaarsnota en de voornemens van het college. Fractieleider Gerrit Lemmens ziet de maatrege len vanuit Den Haag als de groot ste bedreiging. Het positieve resultaat van ruim twee miljoen euro van 2003 wordt geheel inge zet om de financiële tegenvallers te compenseren door de nieuwe boekhoudregels uit het Besluit Begroting en Verantwoording. "Dit zuigt meevallers weg die anders ten gunste van de burgers besteed hadden kunnen worden", aldus Lemmens. De lokale partij wil de effecten van de reorganisatie in 2005 gepresenteerd zien. De partij vraagt zich af wat de positieve invloed zal zijn op de bestuurs kracht. Lokaal Aktief constateert dat de bedrijventerreinen vol gebouwd worden met logistieke bedrijven in blokkendoosachtige gebouwen. Terwijl volgens het Sociaal Economisch Plan het juist het doel is om meer hoogwaardi ge werkgelegenheid naar Venray te halen. Voorkomen moet wor den dat er te eenzijdige werkgele- genheidsstructuur ontstaat. Ook Lokaal Aktief wil zich bezinnen op diftar en het afvalop- haalsysteem op onderdelen bij stellen. Vooral om de groei van het zwervuil tegen te gaan. Betaalbaar wonen behoort vol gens de coalitiepartij tot een van de basisvoorwaarden. De vraag aan het college is of het bereid is om geld uit het stuwmeer van niet uitgevoerde investeringen in te zetten voor betaalbaar wonen. De partij ziet dat een aantal woning bouwprojecten gerealiseerd wordt maar constateert dat de vraag naar betaalbare huur- en koopwoningen nog steeds toe neemt. Het realiseren van woningbouw is ook belangrijk voor de gemeentelijke inkomsten. Deze week heeft het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Venray besloten het ontwerpbestem- mingsplan 'Oude Raadhuis' ter inzage te leggen. Het ontwerp voorziet in een bebouwings- en gebruiksregeling voor het voor malige raadhuis dat is gelegen aan de Grote markt 1 te Venray. Het plan is een partiële herzie ning van het bestemmingsplan 'Wilhehninaplein'. In het nieuwe bestemmingsplan krijgt de loca tie de bestemming "Centrum doeleinden", waarbij de in deze bestemming aangewezen gron den met name bestemd zijn voor hotecadocleinden. Het plan ligt rjii 2 juli tot en met 29 juli 2004 ter inzage. Gedurende, .deze periode kan een ieder schriftelijk zijn zienswijze omtrent het ont werp kenbaar kan maken. De man die vorige week don derdagavond door de politie is aangehouden, is een 23-jarige inwoner van Venray. Hij heeft met een alarmpistool geschoten dat inmiddels in handen van de politie is. De aanleiding van het schieten was een woordenwisseling tussen de verdachte en een 36-jarige bewoonster van de Kempweg. Die ontstond na een vechtpartij tussen de honden van de verdach te en de hond van de vrouw. Familieleden van de vrouw kwa men op het tumult af en over en weer werd gescholden. De 23-jari- ge Venraynaar liep weg en kwam even later terug met een vuurwa pen waarmee hij schoot in de richting van de familie van de vrouw. Die waarschuwden de politie die even later de verdachte op straat kon aanhouden. Hij had toen al kans gezien het alarmpis tool aan een kennis af te geven. Die bracht dat wat later naar het politiebureau. Het alarmpistool is in beslag genomen. Over de juiste toedracht bestaat nog onduidelijk heid omdat beide partijen een andere lezing van het voorval heb ben. Paul Burgmanstraat 1 Venray )l. 0478-581032 www.amv-venray.nl In 1990 werd Venray ver rijkt met een Wereldwinkel. Eerst in een klein pandje naast de visboer aan de Grotestraat, een jaar later werd het huidige pand betrokken. Inmiddels is de Venrayse winkel een van de 400 Wereldwinkels in het land, is de winkeloppervlakte verdubbeld en de omzet met vele tientallen procenten gestegen. Tijd voor de volgen de stap: een uniforme uitstra ling van alle Wereldwinkels. Henk Oostveen is ëen van de dertig vrijwilligers die al jaar en dag de Wereldwinkel Venray draaiende houden: "Voor ons hoefde het eigenlijk niet zo nodig. Men had uitgedokterd dat alle wjnkels dezelfde uitstraling moes ten hebben, maar wij hebben hier lang geaarzeld. We hadden al een prachtige winkel en we twijfel den er aan of het wel beter zou worden. Voor de herkenbaarheid hebben we het toch gedaan en nu iedereen het ziet zijn we allemaal 'om'. Het zijn hele mooie, warme kleuren." Het doel van de Wereldwinkel blijft hetzelfde: het bevorderen van eerlijke handel. Een wijd ver breid misverstand is dat men denkt dat de winsten van de Wereldwinkels naar de derde wereld gestuurd worden en dat is dus niet zo. Henk Oostveen: "Wij garanderen een goede en eerlijke prijs aan de producenten in de ontwikkelingslanden. Ons doel is dat de mensen daar een beter bestaan krijgen, dat er geen kin derarbeid meer is, dat de kinde ren naar school kunnen. Als je bij voorbeeld een pak Max Havelaar koffie koopt weet je dat er onge veer 50 cent meer dan anders naar de producent, de kleine kof fieboer gaat." Het assortiment van de Wereldwinkel is nog steeds heel gevarieerd. De producten worden Henk Oostveen: "We twijfelden over de nieuwe uitstraling maar nu zijn we helemaal 'om'." via een aantal vaste, betrouwbare groothandels ingekocht. Wel blijft men in Venray steeds op zoek naar nieuwe en leuke producten. "We gaan ons wat meer richten op grote dingen zoals beelden, vazen en kleine en grote mas kers", vertelt Henk Oostveen. Trots zijn ze ook op hun nieu we themaruimte. Eerst was het opslagruimte, daarna werd het gebruikt voor de kerstpaketten en ineens kwam het idee om er een vaste themaruimte van te maken. Elke twee maanden komt er iets nieuws en het eerste thema is Speelgoed uit de hele wereld. Daarna volgt, uiteraard, het hele kerstgebeuren met allerlei soor ten kerstpaketten voor zowel par ticulieren als bedrijven en de overheid. Henk Oostveen: "We besteden extra aandacht aan de producen ten in een bepaald werelddeel of bepaalde landen. Nu is dat Sri Lanka en we laten zien dat daar goed toezicht is op het maken van de speelgoedproducten. Het belangrijkste van deze thema ruimte is echt het informatieve aspect." De kerstpaketten worden gele verd aan bedrijven en scholen, groot en klein, maar ook aan pri- vepersonen die iemand een origi neel cadeau willen geven. IN VOLLE GANG De voorbereidingen voor de feestelijke heropening zijn nog in volle gang. De vrijwlligers zijn druk bezig de rekken te vullen met sieraden, sleutelhangers, eten en drinken, aardewerk, huishou delijke apparaten, leuke cadeau tjes Toch zie je minder kleine spulletjes dan pakweg tien jaar geleden en meer grotere gebruiks voorwerpen, terwijl dingen als boeddhabeeldjes en wierook, kof fie en thee nog steeds in het assor timent zitten. Voor de opening zijn alle bedrijven en grootver bruikers uitgenodigd die onder andere hun koffie bij de wereld winkel afnemen. De genodigden worden ontvangen in de foyer van de schouwburg omdat de winkel te klein is om ze allemaal tegelijk binnen te hebben. Vanuit de schouwburg gaat de stoet met muzikale begeleiding op pad. Bij de Wereldwinkel komen dan ook mensen uit verschillende landen in hun originele klederdracht en die openen de winkel. De ope ningstijden van de Wereldwinkel volgen de tijden van de gewone winkels en dus kan iedereen elke dag van half tien tot zes uur en op vrijdag tot negen uur door de wereldwinkel producten te kopen iets goeds doen voor men sen in ontwikkelingslanden. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 EN HOOG OPGELEIDE ,1 'ICONTACTLENSSPECAUSTEN-I Na een marathonzit van bijna vierenhalf uur liet burge meester Waals dinsdagavond om vijf voor twaalf de voorzit tershamer vallen. De raadsver gadering wordt komende dinsdag hervat met het slotde bat over de voorjaarsnota. Omdat de vergadering dinsdag zo uitliep besloot Waals dat het college haar reactie in eerste ter mijn niet zou oplezen. "We gaan niet meer voorlezen uit eigen werk." Anders was de vergadering nog wel een uurtje uitgelopen voordat de collegeleden hun inbreng van totaal 29 pagina's hadden uitgesproken. Het antwoord van het college op de beschouwingen van de raadsfracties brengt weinig nieuws onder de zon. Het is voor al een herhaling van wat al in de voorjaarsnota staat. Door het gebruik van 'vakjargon' en opge zwollen taalgebruik zijn de bijdra gen van Waals en zijn vier wet houders soms moeilijk te lezen. Ter illustratie enkele citaten. Waals over de strategische visie: "Een strategische visie is geen extrapolatie van bestaande ont wikkelingen. Het gaat juist om een interpretatie van trends en ontwikkelingen en het bepalen van hoe Venray daarin wil staan. De macro-economische ontwikkelingende invloed van de EU op het lokale bestuur, de invloed van itct ontwikkelingen op ons dagelijks leven, demogra fische ontwikkelingen binnen een multi-culturele samenleving en trends in lifestyle. Waals over personeelsbeleid: "Verzorgd wordt ook een trai ning voor het management in het coachen op competenties en het voeren van goede POP gesprekken met medewerkers. Daarnaast hebben we een nieu we organisatie opgebouwd mede gestoeld op de principes van competentiemanagement. Onze afdelingsmanagers sturen al nadrukkelijke op competenties bij de coaching van medeiver- kers en in werving en selectie procedures." Heidens over kwaliteiteisbeleid "...Deze impulsen leiden to een organisatiebrede combinatie van systemen, normeringen kengetallen en periodieke audit waarmee het bestuur verder it staat gesteld wordt om te sturei l en gericht inzage te krijgen in de prestaties van de organisatie Naast systemen en organisatort sche inbedding worden ook bij passende instrumenten ontwik keld, zoals contractmanagemen waarin door middel van rnethc dieken en cultuurverandering een gerichte bijdrage wordt gele verd aan het onderdeel betrouu bare partner." Emonts over gebiedsgerich j werken: "De structurele samenwerkint die met gebiedsgericht iverke, gestalte krijgt, zal de leidraa, vormen voor de interactiev werkwijze die voor de totstanc koming en uitvoering van soc aal beleid van ivezenlijk belan Op zaterdag 26 juni openen zorgtuinderij De Lorr en zorg boerderij Boer Hans de deu ren voor het publiek om te laten zien hoe op hun bedrij ven landbouw en zorg wordt gecombineerd. Er zijn de hele dag rondwandelingen en demonstraties en tussen de beide bedrijven rijdt een gratis pendeltractor. Van 10.00 tot 16.00 uur is jong en oud wel kom aan de Deurneseweg 40 of de Heidseweg 56 in Heide. Wethouder Emonts van Venray verricht om 11.00 uur de officiële opening bij De Lorr. Een zorgboerderij is een land- of tuinbouwbedrijf waar mensen met een zorgvraag een waardevol le dagtaak vinden. Bijvoorbeeld mensen met verstandelijke of lichamelijke beperkingen of men sen met psychische of psychiatri sche problemen. Door de handen uit de mouwen te steken in de buitenlucht en door het contact met planten, dieren, de aarde en de seizoenen komen mensen tot innerlijke rust en zelfvertrouwen. De Lorr is sinds januari 2002 een zorgtuinderij. Mensen met een verstandelijke beperking hel pen er mee met de teelt van aard beien en rabarber. Naast de dage lijkse taken hebben ze er ieder een eigen bloemen- en groente tuin en helpen ze mee met het maken van aardbeien- of rabarber- jam. De Lorr werkt samen met de Stichting Daelzicht, een dienstver lenende instantie voor mensen met een verstandelijke beperking en hun familie. Sybill Winkelmolen geniet van de ont wikkeling die de mensen die bij haar werken doormaken: "In 2,5 jaar tijd heb ik de jongens enorm zien groeien. Ze maken een onvoorstelbare ontwikkeling door. Doen nu alleen de klusjes en regelen hier de zaken. Dat had ik bij het begin van de zorgtuinde rij nooit verwacht, ook nooit dur ven hopen." Op het bedrijf van Boer Hans wordt meegeholpen bij de teelt van allerlei soorten groenten, zoals tuinbonen, peultjes, uien en aardappelen. In de kippenstal worden de eieren geraapt en wor den de 200 scharrelkippen gevoerd. Vanuit de boerderij win kel op het erf worden de eieren en groenten uit eigen bedrijf en zo'n 50 verschillende streekpro ducten verkocht. Boer Hans werkt samen met de afdeling Dagactiviteiten en Arbeidsrehabilitatie van de GGZ- groep Noord- en Midden-Limburg (waar onder andere het Vincent van Gogh Instituut een onderdeel van is). Hans Vollenberg is min stens net zo enthousiast als Sybill: "Het geeft zo'n enorme voldoe ning als je de mensen bij ons aan het werk ziet. Dat is in een woord fantastisch. Ze draaien volwaardig mee binnen het bedrijf." PROFILEREN Winkelmolen en Vollenberg kij ken al naar de nabije toekomst. De Nederlandse Vereniging van Zorgboeren met 200 leden sluit zich aan bij de Landelijke Tuinbouw Organisatie (LTO). Een goede ontwikkeling volgens bei den. "Door het aanhaken bij de LTO krijg je als organisatie nog meer draagkracht en kim je je nog sterker maken richting overhe den." En dat is ook nodig, vinden Sybill en Hans. "Vanaf 2006 veran dert het plaatje van de financie ring en wordt de verdeling van de AWBZ-gelden via de gemeenten geregeld. Als organisatie moeten wij ons daarom nadrukkelijk gaan profileren bij de overheden, met name de lokale overheid. Zod* die, als het zover is, weten wi wij zijn en wat wij doen. Vanda« ook dat we wethouder Emonl uitgenodigd om zaterdag kenni i te maken met onze zorgboerderi en." 1 Tijdens de open dag vertelle zorgboeren Sybill Winkelmole en Jan Janssen van De Lorr e Boer Hans Vollenberg hoe er o hun bedrijven gewerkt word Deelnemers vertellen zelf hoe ht is om op een zorgboerderij t werken. Daarnaast zijn er tal va activiteiten voor jong en oud: c zijn rondwandelingen over d beide bedrijven, bezoekei mogen zelf asperges steken of he pen met het poten van prei. In d boerderijwinkel van Boer Har zijn onder andere zelfgemaakt1 jam en moes te koop. Bovendie is er de hele dag live muziek. Speciale gasten zijn wethoudt j Emonts van de gemeente Venra i en de heer Van Rens, voorzittf van de Vereniging va Zorgboeren. Zij zullen 's morger om 11.00 uur vanaf Zorgtuinder De Lorr gezamenlijk met de pei deltractor naar Boer Hans rijdei De open dag begint om 10.00 e duurt tot 16.00 uur. Zorgboerder Boer Hans is gelegen aan d Deurneseweg 40 ee Zorgtuinderij De Lorr aan d Heidseweg 56, beide in Heide. De Winkel van Sinkel mag voortaan niet meer gratis haar overtollige spullen bij het milieustation afleveren. De winkel, die tweedehands huis raad en kleding verkoopt, moet vanaf 1 juli het normale tarief van twee euro per vuil niszak gaan betalen. De gemeente hoopt zo te voor komen dat Venrayse burgers de Winkel van Sinkel als gratis afval- route gebruiken. De winkel aan de Bontekoestraat, die geheel op vrijwilligers draait, neemt gratis gebruikte artikelen en kleding in en verkoopt deze weer. De opbrengst gaat naar projecten in derdewereldlanden vooral in India. Maar lang niet alles blijkt her bruikbaar en verkoopbaar te zijn. Jaarlijks levert de Winkel van Sinkel 20.000 kilo restafval in bij het milieustation. De gemeente voerde het ongesorteerde afval altijd gratis af. Dit gaat nu veran deren. Temeer omdat de Winkel van Sinkel voor de afvoer van onverkoopbare restantkleding niet meer terecht kan bij het bedrijf Coro dat handelt in gebruikte kleding. Vanwege de gestegen kosten, de lage textiel- prijzen en de slechte kwaliteit stopt Coro hiermee omdat het niet meer rendabel is. Per jaar gaat het om ongeveer 8.000 kilo textiel en kleding die de tweede handswinkel nu ook bij het milieustation gaat aanbieden. Om de Winkel van Sinkel niet op hoge kosten te jagen geeft de gemeente voortaan jaarlijks een subsidie van 2500 euro. Dit komt overeen met het wekelijks aanbie den van circa 25 vuilniszakken tegen het tarief van twee euro per zak. Het doel van deze maatregel is dat de Winkel van Sinkel niet meer onbeperkt gratis restafval kan aanbieden. Nu de winkel voor iedere storting moet betalen is er een uitdaging om de afval stroom te berperken, zo rede neert de gemeente. jbcrgn voor vandaag .janaahvoor dt toch). TRIBÜ Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weer- bestendig, kleurvast en sfeervol. Tuinmeubelen zomer en winter buiten? Bij Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel 0493

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5