laad grijpt in op Servaashof 'Dit is mijn levenswerk" Lokaal Aktief draait om als blad aan boom VVD komt op voor bedrijven De Brier rss a m W Winkelier overvallen KASTSYSTEMEN .yacnuntj MAN WOMAN 'a9'n|EL EN MAAS Donderdag 24 juni 2004 - Pagina 3 imti eld )e gemeenteraad heeft dins- javond twee grote ingrepen daan in het stedenbouw- ndigplan voor Servaashof. complete raad wees het rvaasterrein aan als dé ige locatie voor de verlof- jningen van tbs-kliniek De ioyse Wissel. Deze omstre- resocialisatiewoningen (ren niet in het plan opge- men. De nieuwbouw langs Stationsweg wordt acht eter terug geplaatst. iardoor blijft er voldoende jmte over voor een ventweg at de grote wens is van de woners aan de overzijde n de Stationsweg. Ze vrezen hun straat veel te druk >rdt met de komst van een euwe woonwijk. Het CDA diende een amende- tnt in wat door alle partijen erd ondersteund. De maanden- age strijd van de Stationsweg- woners heeft uiteindelijk toch t succes geleid. De omwonen- n keerden zich vanaf het begin tegen de plannen. Omdat de oningbouw op Servaashof pal gen de Stationsweg gesitueerd die bovendien versmald zou len. Het VvGI deed daarop n handreiking door de wonin- n vier meter te verplaatsen, lardoor konden de monumenta- bomen op de hoek met de St. rvatiusweg gespaard blijven. De ird< hoogbouw langs de St. Servatiusweg werd tot grote tevredenheid van de bewoners van St. Antoniusveld zelfs tien meter teruggeplaatst om de bomenrij te behouden De Stationsweg-bewoners namen evenwel geen genoegen met de tegemoetkoming. Ze ble ven strijden voor een ventweg en meer afstand van de nieuwbouw tot hun straat. Ook waren de bewoners fel tegen het verdwij nen van het vrijliggende fietspad en de groenstrook. De gemeente raad heeft het college nu ook opgedragen om over een jaar of vier, voordat de woningbouw start, in overleg met de omwo nenden de inrichting van de Stationsweg te bepalen. Wethouder Heidens (CDA) ver zette zich dinsdagavond niet tegen het opnemen van de tbs- woningen op Servaashof. De gemeenteraad was immers una niem en wilde duidelijk niet tor nen aan het raadsbesluit uit 1999 toen het Servaasterrein als locatie werd aangewezen. Het VvGI en De Rooyse Wissel zien dit duide lijk niet meer zitten maar hebben de raadsleden niet kunnen over tuigen. Na dinsdagavond is de dis cussie gesloten en valt het doek voor de verlofwoningen naast de tbs-kliniek of op het terrein van Paschalis aan de Wanssumseweg in Oostrum wat tot veel onrust leidde in het dorp. Dit is een fikse streep door de rekening van beide instellingen. Vooral voor het VvGI dat op Servaashof straks al veel 'zware' patiënten herbergt. De VvGI- directie vindt dat het terrein de bijna uitbehandelde tbs'ers er daarom niet meer bij kan hebben. De nieuwe woonwijk, van circa 400 woningen, wordt dan ook minder aantrekkelijk Directeur Toine van der Zanden was een paar uur voor de raadsvergadering nog optimistisch Hij hoopte dat de gemeenteraad overstag zou gaan en zou inzien dat de tbs- woningen ongewenst zijn Daar dachten de raadsleden heel anders over. "De betrouwbaar heid en de geloofwaardigheid van de raad zou in het geding zijn als we het eerder genomen besluit zouden herroepen", zo verwoord de PvdA'er Bert Linskens de gevoelens. Er waren ook complimenten voor Servaashof. Het VvGI gaat er een compleet nieuw psychia trisch ziekenhuis bouwen dat str aks plaats biedt aan 330 patiën ten. De kosten bedragen bijna 40 miljoen euro. De totale investerin gen op het Servaasterrein lopen richting 100 miljoen euro Het zie kenhuis zal in 2008 gereed zijn waarna begonnen wordt met de woningbouw aan de randen van het terrein. VvGI-directeur Van der Zanden spreekt van een 'uniek project in Nederland' waar wonen en een psychiatrisch ziekenhuis op één terrein worden samengevoegd. "Er is ook veel belangstelling voor ons plan. Daarom gaan we vanaf komend najaar een permanent infocentrum inrichten op het ter rein. Met behulp van video, foto's, maquettes en informatie kunnen we alle belangstellenden op de hoogte houden van de nieuw bouw en de voortgang." Wethouder Heidens deed nog een vergeefse poging om de geplande woningen langs de Stationsweg niet nog verder te verplaatsen. Volgens Heidens is er voldoende tegemoet gekomen aan de wensen van de omwonen den en zou er ook ruimte genoeg zijn voor de mogelijk aanleg van een ventweg. Bovendien zou de Stationsweg op termijn autoluwer worden omdat de Henri Dunantstraat de nieuwe verbin dingsweg wordt. Heidens: "We kunnen de bin nenruimte op Servaashof niet nog meer inkrimpen door de wonin gen verder naar achteren te ver plaatsen. Daarmee wordt het tota le concept geweld aangedaan." De raadsleden raakten echter niet overtuigd en na enkele schorsin gen schaarden alle fracties zich achter het CDA-voorstel. Het derde heikele punt was de financiële afwikkeling van de plankosten die de gemeente voor het Servaasterrein heeft gemaakt. Het VvGI wil hiervan slechts 167.000 euro betalen. De overige kosten van 394.000 euro is het VvGI wettelijk niet verschuldigd. Omdat de gemeente anders kan fluiten naar deze centen is beslo ten een stichting op te richten die maatschappelijke doelen in Venray gaat ondersteunen. Wethouder Heidens meldde dat het VvGI daarin 350.000 euro stort. De overige 44.000 euro val len er buiten en komen voor reke ning van de gemeente. De raadsle den uitten hun teleurstelling over de houding van het VvGI. "Jammer dat het zo opgelost moet worden. Maar anders waren we het geld helemaal kwijt geweest", zei Ton Teeuwen (CDA). Bert Linskens betreurde de opstelling van het VvGI en sprake van een 'zure nasmaak'. Ike Busser (Samenwerking) wilde helemaal geen stichting en deed opnieuw het voorstel om in de plaats ervan sociale huurwoningen te bou wen. Samenwerking en de WD vrezen financiële risico's met de nieuwe stichting. Samenwerking diende nog een motie in dat het VvGI ook de resterende 44.000 euro in de stichting stort. Heidens ontraadde de motie. Volgens de wethouder is het bereikte resul taat het 'maximaal haalbare' en hij noemde de motie 'niet uitvoer baar'. De motie haalde ook geen meerderheid. Alleen de WD stemde met Samenwerking mee. icqueline Eibers al 36 jaar in touw voor Brazilië 'Mijn moeder zei altijd: pro blemen zijn er om aan te pak ken', en dat heeft Jacqueline Eibers (62) dan ook gedaan. In 1967 vertrok de toen 25-jarige Eibers naar haar oom in Brazilië. "Ik wilde iets van de «ereld zien", verklaart de Overloonse, maar Eibers keer de nooit meer echt terug naar Nederland. Ze besloot bij haar oom te blijven, die pater was, en zette zich in voor het wel zijn van de Braziliaanse bevol- ling. Dit doet zij nu al 36 jaar lang. >ers streek neer in Divinolandia, n dorp in het binnenland van Gedurende het eerste r van haar verblijf leerde ze Daarna begon ze met het en van naaicursussen. Ze zette bevolkingsregister op en rgde voor de bejaarden. Samen !t oom pater Hendriks bouwde Ken kleine kraamkliniek en een wardentehuis. Toen haar oom in 1979 over leed, besloot Eibers in Brazilië te blijven om zijn werk daar voort te zetten. In 1987 werd er zelfs een stichting opgericht, Stichting Venray-Divinolandia. welke al van begin af aan wordt gesteund door de Katholiek Vrouwengilde Venray (KW). Sinds eind april verbleef Eibers in Nederland om wat familieleden te bezoeken. Gisteren is ze terug gevlogen naar Brazilië, waar ze verder zal wer ken aan haar nieuwste project. In de laatste 36 jaar heeft Eibers zich al voor verschillende projec ten ingezet. Zo is er nu een alge meen ziekenhuis in het stadje, zijn er twee medische hulpposten opgericht, is er een waterzuive ringsinstallatie gekomen en zijn er veel huisjes gebouwd. Het nieuw ste project waar de 62-jarige nu aan werkt is het Sociale Centrum. Het Sociale Centrum moet de mogelijkheid bieden cursussen te volgen, zoals naai- en schildercur sussen. Er komen machines waar op een vak kan worden geleerd en de regering heeft het dorp een aantal computers toegezegd. Ook komt er een kappershoek die zich bezighoudt met de haarverzor- ging. Vooral de kinderen hebben vaak luizen. Het centrum wordt gebouwd in het nabij gelegen dorpje Gonzaga. Het is de bedoeling dat het cen trum in oktober klaar is. Eigenlijk wilde de stichting het Sociale Centrum in Divinolandia bouwen. Maar de burgemeester wilde niet echt meewerken. Eibers legt uit: "Op 3 oktober worden er in Brazilië weer nieuwe burgemees ters gekozen. De huidige burge meester van Divinolandia gaat met pensioen. Daarom heeft hij de laatste vier jaar niet meer veel gedaan voor zijn gemeente. Hij wordt toch niet meer herkozen en krijgt zijn geld evengoed." Maria Welschen van de Stichting Venray Divinolandia voegt hieraan toe, dat de stichting de dorpen altijd in haar projecten betrekt. "Ze moeten zelf aangeven wat ze nodig hebben, zelf zorgen voor de grond, het grof materiaal en de arbeidskrachten. Dit zorgt dan weer voor werkgelegenheid Bovendien geef je de mensen zo wat verantwoordelijkheid. Je moet ze erbij betrekken, zodat het werk niet stilvalt. Het moet iets van hen zijn, anders doen ze er niets mee." De burgemeester van Divinolandia wilde echter niet meewerken. En wie iets wil bereiken in Brazilië komt niet om de burgemeester heen. GONZAGA De stichting ging op zoek naar een gemeente die wel mee wilde werken en kwam terecht in Gonzaga, die al eerder een water zuiveringsinstallatie had gekre gen. De bevolking van het dorpje had destijds veel last van wormen, die ze kregen door het drinken van vies water, Daarom werd er in 1992 een waterzuiveringsinstal latie gebouwd in het dorp. De bouw duurde zeven jaar en kostte 400.000 gulden. Eibers: "Dat pro ject is mijn trots." De lange duur is te wijten aan verschillende din gen. Zo is alles met de hand gedaan. De grond is hard en de installatie moest gebouwd wor den in een bergachtig gebied. Bovendien kan er tijdens de regentijd niet veel gewerkt wor den Eibers: "Het kan dan wel eens drie weken aan één stuk door regenen. De wegen worden spekglad en er ontstaan grote kui len. Je kunt dan niet eens meer van Divinolandia naar Gonzaga reizen. Die twee dorpen liggen achttien kilometer uit elkaar." Omdat de samenwerking des tijds goed verliep, keerde de stich ting terug naar Gonzaga. En de burgemeester daar wilde wel meewerken aan een Sociaal Centrum. "Hij is een man die weet van aanpakken", meent Eibers "Bovendien is de burgemeester weer kandidaat voor de burge meesterverkiezing in oktober, evenals de huidige loco-burge meester. Ze hebben dus baat bij dit project. Een ander geluk was dat er al twee gebouwtjes in aan bouw waren Het moest een schooltje worden, maar nu wordt er van het ene gebouw een Sociaal Centrum gemaakt. Daarna wordt het tweede gebouw afge maakt. Daar komen dan waar schijnlijk een crèche en een con sultatiebureau. Mogelijk zal er later ook een Sociaal Centrum in Divinolandia worden gebouwd, mits de nieuwe burgemeester wel mee wil werken." Door de jaren heen zijn de pro jecten van Eibers door diverse instanties, bedrijven en particulie ren in Venray en omstreken gesteund. In 1997 werd er zelfs een Venraystraat geopend in Divinolandia met 25 nieuwe huis jes. Ook de gemeente Venray heeft de stichting lange tijd gesteund. Zij koos de gezond heidszorg in Brazilië in 1987 als Derde Wereld project: Eibers keert nu weer voor twee jaar terug naar Brazilië: "Dit is mijn levenswerk." Ze geniet ervan even in Nederland te zijn, maar is ook weer blij als ze terug is. "De mentaliteit is daar toch heel anders Niet zo materialistisch. Ook al hebben ze weinig, anderen kunnen altijd meedelen. Ze heb ben veel meer tijd voor elkaar en zijn niet zo gestresst", vertelt Eibers. Zolang haar gezondheid het toelaat, zal ze zich verder inzetten voor de mensen in Brazilië: "Gezondheid is alles voor mij." foyers •SS®*"*" U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl De politie stelt een nader onderzoek in nadat dinsdag omst reeks 13 00 uur een 43-jarige win kelierster op de Poststraat door een onbekende man werd over vallen. Onder bedreiging met een mes werd de vrouw gedwongen tot afgifte van een geldbedrag van enkele honderden euro's. De overvaller vluchtte vervolgens richting Julianasingel. Het signale ment van de verdachte luidt: blan ke huidskleur, circa 35 jaar, leng te ongeveer 1.65 meter, zwart achterovergekamd haar tot in de nek en hij droeg een zwarte broek met een wit T-shirt met rode opdruk Getuigen worden ver zocht zich te melden bij de politie Venrav via 0900-8844. Twee weken geleden was Lokaal Aktief nog overtuigd. Na twee cursusavonden over gemeentefïnanciën door regis teraccountant Leo Verhoef wist de lokale partij het zeker. De jaarrekening 2003 van de gemeente Venray was onbe trouwbaar en mocht nooit worden goedgekeurd. Op donderdagavond 10 juni na de tweede bijeenkomst praatte de partij nog lang na. Verhoef had gewezen op de vele onjuistheden in de jaarrekening wat - in zijn ogen -zelfs riekt naar boekhoud fraude. Het resultaat was ook geen 2,1 miljoen euro positief maar 0,3 miljoen euro negatief. Lokaal Aktief was vastberaden om ditmaal de hakken in het zand te zetten. De partij kon én wilde deze jaarrekening niet zomaar laten passeren. De partijleden waren zelfs genegen de coalitie en hun wethouder wethouder Frits Ruyten te laten vallen. Met alle gevolgen van dien. De ongezoute kritiek van Verhoef kwam die week hard aan op het gemeentehuis. Huisaccountant Deloitte kwam al snel met een reactie want het col lege weigerde aanvankelijk com mentaar te geven. Verhoef ging uit van de voorschriften die gel den voor het bedrijfsleven, ver klaarde Deloitte. Zijn opmerkin gen waren dan ook ontererecht alhoewel de accountant toegaf dat Verhoef een 'aantal zinnige suggesties doet die de beroeps groep al eerder bij het ministerie heeft aangekaart'. Deloitte bleef erbij dat terecht een goedkeuren de accountantsverklaring was afgegeven en dat de jaarrekening van Venray 'ons inziens een ade quaat beeld geeft van het reke ningsaldo en de financiële posi tie'. Ook het college distantieerde zich later van de mening van Verhoef en wees op een uitspraak van de Raad van Tucht voor regis teraccountants die Verhoef zelfs een schriftelijke waarschuwing heeft opgelegd. Lokaal Aktief werd direct bestookt door de coalitiepartners CDA en PvdA. En hoe groot de vastberadenheid aanvankelijk ook was, binnen twee dagen sloeg Lokaal Aktief om als een blad aan de boom. Op zondag 13 juni kwam al een persverklaring van de raadsfractie met de titel 'jaarre kening gemeente Venray betrouwbaar'. In de verklaring nam Lokaal Aktief volledig afstand van de uitlatingen van Verhoef. Daarmee werd een dreigende cri sis in de coalitie in de kiem gesmoord. Dat Gerrit Lemmens en zijn drie fractiegenoten zo snel gezwicht zijn leidde tot verontwaardiging en onrust bij enkele andere partij leden. Het wordt vooral fractielei der Lemmens kwalijk genomen dat hij opnieuw zijn oren heeft laten hangen naar de wil van CDA en PvdA. Voorzitter Ton Mulders neemt openlijk afstand van het gedraai van zijn raadsfractie en overweegt het bijltje erbij neer te gooien. Dinsdag in de raadsvergadering bevestigde Richard de la Roy dat Lokaal Aktief de jaarrekening goedkeurt. CDA en PvdA repten met geen woord over de harde kritiek van Verhoef. Er werden wat zorgen uitgesproken over het stuwmeer van investeringen en de positie van het grondbedrijf. Maar er heerste vooral tevreden heid over het positieve saldo van ruim twee miljoen euro. "Wie zijn wij om te twijfelen aan de accountantsverklaring", zei René Francken van oppositiepar tij WD die wel kritiek uitte op de reactie van Deloitte. "De accoun tant had op professionele en inhoudelijke wijze moeten reage ren. En niet moeten aankomen met de tuchtraad. Dit is onkies en goedkope stemmingmakerij Theo Mulders (Samenwerking) vroeg zich of het saldo nu 2 mil joen positief of 0,3 miljoen euro negatief was. "We gaan er maar van uit dat de accountantsverkla ring waar is." En waarmee was de storm die Leo Verhoef twee weken geleden in alle hevigheid aanwakkerde weer geluwd. Bedrijventerrein De Brier wordt de alternatieve locatie voor de geflopte woonboule vard op de Hulst II. Op het ter rein van de voormalige gemeentewerf aan de Acaciastraat, drie hectare groot, komt ruimte voor win kels als Leenbakker en Praxis. Omdat het bestemmingsplan de komst van detailhandel op De Brier niet toestaat moest de gemeenteraad dinsdagavond een vrijstelling van het bestemmingsplan goedkeu- Zoals eerder in de commissie vergadering uitte de WD opnieuw felle kritiek op 3W Vastgoed. De Maastrichtse pro jectontwikkelaar trok de stekker uit woonboulevard Xenter op de Hulst II en zadelde de gemeente met dure grond op waarvan het renteverlies al in de vele tonnen loopt. "Het is een rentespook". zei John Oosterbeek (WD). "En het is nog niet ten einde want de rent eteller tikt alsmaar door. Wij vra gen ons af of 3W Vastgoed nog wel een betrouwbare partner is." Oosterbeek vond het ook onte recht dat enkele bestaande bedrij ven op De Brier nooit toestem ming hebben gekregen voor detailhandel. "En nu kan ineens het bestemmingsplan wél gewij- Wielüermkes KFUKFN- FN INTFRIFU'RBOUW Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 etó Hoogveld www.wielhermkes.nl zigd worden voor 3W. Dit is rechtsongelijkheid", verklaarde de WD'er die een amendement indiende om de vrijstelling uit te breiden met de bedrijven op de hoek Acaciastraat-Plataanstraat. Zodat ook zij voortaan detailhan del mogen bedrijven. "Want het valt niet uit te leggen dat de nieu we buren dit wel mogen." Wethouder Heidens (CDA) nam afstand van de kritiek van de WD op 3W Vastgoed. De gemeente heeft deze projectontwikkelaar ook in de arm genomen voor de ontwikkeling van De Gouden Leeuw waar de winkels van Praxis en Leenbakker nu nog zitten. Die moeten straks wijken voor woningbouw en verhuizen naar De Brier. De gemeentelijke detailhandels nota legt beperkingen op aan de bedrijven die nu op De Brier gevestigd zijn. Wethouder Heidens zei dat hij momenteel in gesprek is met alle ondernemin gen op De Brier. Hij vond het daarom geen goed idee om nu alvast een uitzondering te maken voor alleen de hoek Acaciastraat- Plataanstraat. "Want er zijn nog meer partijen bij betrokken zoals de centrumondernemers en de LOZO. Het onderzoek moet eerst zijn afgerond en de detailhandels nota moet worden geactuali seerd", zei Heidens die nu alleen het terrein van de gemeentewerf een nieuwe bestemming wilde geven om de komst van Leenbakker en Praxis niet te ver tragen "Wellicht dat straks het gebied kan worden uitgebreid." John Oosterbeek nam hier geen genoegen mee. "De wens van de ondernemers bestaat al.zolang. Het is toch vreemd dat nooit detailhandel is toegestaan en nu met de komst van 3W kan het ineens wel." Patrick van der Broeck (CDA) steunde de WD. Hij vond wel dat eerst gepraat moest worden met alle belanghebbenden. "En kom dan terug met een nieuw besluit. Dan hoeft het niet in twee keer en en kan het gebied in één keer opgepakt worden." Lokaal Aktief en Samenwerking steunden dit voorstel maar Heidens zei zolang niet te kunnen wachten. 'We kun nen nu geen vertraging hebben. Omwille van de Gouden Leeuw moeten we eerst aan de slag met Leenbakker en Praxis", aldus de wethouder die beloofde komend najaar met de uitkomst te komen van het onderzoek naar een bestemmingswijziging voor de rest van De Brier. De andere par tijen wilden dit eerst afwachten en trokken hun bezwaren in. Alleen de WD bleef zich verzet ten maar kreeg geen steun voor haar amendement. PAUL BROUWER MODE w1lhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 bh Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Chns? van den Munckhof Herik Willemssen redactie@vandenmunckhof nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asrieller@vandenm.unckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Taneven op aanvraag e-mail: advertentie@vandemnunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezorgkl achten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vnjdag 17.00 urn: Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3