"De reis is een blijvende levensherinnering Restauratie kerk Castenray Houtoogst en bosbeheer Oud papier Eerste VW Polo Fun afgeleverd Snelheidscontroles PEEL EN MAASDonderdag 24 juni 2004 - Pagina PEE Jan Koenen en Gerrit Martens 50 jaar in Nieuw-Zeeland (1) onvergetelijke reis. In Balbao, het einde van het Kanaal, mogen de passagiers aan wal. Met aangevulde voorraden gaan zij de Pacific Oceaan tege moet. De eerstkomende weken zullen zij alleen water en dolfijnen zien. "Bijzondere nobele creatu ren. Ze behoren tot de walvisfami lie. Soms volgden hele scholen onze boot. Dolfijnen zijn geweldi ge zwemmers die. met een gestroomlijnd voorhoofd, 100 km per uur bereiken", zegt Koenen "Het weer is prachtig op de Pacific Oceaan en de zeelucht gezond. Veel tijd wordt aan dek doorgebracht en onafscheidelijk van ons Nederlands-Engelse woor denboek zijn we op weg naar ons Engelssprekende nieuwe land. Bij het bereiken van de equator komt Neptunus aan boord. Hij draagt een vierpuntige staf en is de heer der van de vier wereldzeeën Enkele passagiers krijgen de zee- doop, terwijl iedereen een certifi caat ontvangt als getuige dat hij de evenaar is gepasseerd. De avonden en nachten zijn koel. Veel tijd wordt doorgebracht op de boeg van de boot. tot zelfs in de vroege ochtenduren. Ongeveer vier weken reizen ligt achter ons. wanneer wij Tahiti bereiken. Onze boot legt aan, in de haven van Papeete, en terwijl nieuwe voorraden worden inge nomen, mogen de passagiers aan wal. Tahiti is tropisch en zoals New Caladonie een Franse kolo nie, beide te klein voor zelfbe- stuur."Frankrijk heeft er een basis, de handelsmunt is de Pacific- franc. De kathedraal in Papeete heet Joan d'Arc en de straten heb ben Franse namen. Jan en Gerrit bezoeken de winkelstraten en de Pasar, waar de inwoners hun waar aanbieden zoals groenten, fruit, kippen, handgevlochten zonne hoeden, sarongs en meer. John bracht in 1985 tien dagen vakan tie door in Tahiti (zie ook deel 2). Gerrit: "Als we weer aan boord gaan hebben we nog ongeveer een week voor ons. Wij passeren Rarotonga en de Cook eilanden groep. Onze Engelse taalstudie blijft een noodzaak, en spoedig genoeg zullen wij van onze ken nis gebruik moeten maken. Op 23 februari 1953. na een zee reis van vijf weken en twee dagen berei ken wij Wellington. We schepen uit en de nieuwe toekomstzoe kers verspreiden zich over de diverse plaatsen in het land. Wij zijn aangekomen in een land dat acht keer groter is dan Nederland en in die jaren vijftig jaren slechts drie miljoen inwoners had. Na een reis van zestien uren met de trein komen we aan in Auckland, ons eindpunt." Jan (John) Koenen en Gerrit (Gerrie) Martens vertellen volgende week in Peèl en Maas over hun levenwerk en ervaringen in Nieuw- Zeeland 51 jaar later, wonen beiden in de vooruitstrevende plaats Henderson, Auckland-West, met zijn vele wijngaarden voor wijn productie. Vorig jaar februari vier den John en Gerrie het 50-jarig verblijf in Nieuw-Zeeland met een diner en een glaasje, in een van de vele plaatselijke restaurants. Terugdenkend aan de bootreis komt het fatale radiobericht in 1953 weer helder voor de geest. Jan Koenen: "Al zeilend op de Atlantische Oceaan kwam het nare bericht over de scheepsra- dio. Dijkdoorbraak in Nederland, veel doden. Aan boord van de Sibajak werd een hulpinzame lingsactie gehouden. Enkele dagen later voeren we al in de Caribische Zee. 5000 mijl lag ach ter ons. Wij waren in West-lndia. Jamaica passerende van Harry Bellefonta's song Island in the Sun." En zo glijdt de Sibajak in het kanaalzone van het Panamakanaal. Het was Ferdinand de Lessapo, de Fransman, die de bouw van het kanaal in beweging bracht. Hij was tevens de archi tect van het Suezkanaal, dat door woestijnzand is gegraven. De bouw van deze voor scheepvaart bestemde passage heeft elf jaren in beslag genomen. Hij is 105 mijl lang en verkort de route naar de East Indies met 5.800 mijlen. Het Suezkanaal is geopend in 1869 In 1946 nam het troepenschip Volendam deze route naar Indonesië. Aan boord is het Irene Regiment waartoe ook John behoort. Het is december 1949 als de Zuiderkruis via het Suezkanaal het regiment naar Nederland terug brengt. Verschillende leden van het regiment vinden hun'laatste rustplaats in Indonesië. ONVERGETELIJKE REIS Januari 1953: het kanaal is gereed en de Sibajak stoomt het Panamakanaal binnen De bouw van het kanaal is de grootste onderneming ooit in de wereld geweest. Ingenieurs van verschil lende landen deden de planning, terwijl internationale landen en banken enorme aandelen inves teerden, voor de financiering van dit enorme project. In 1870 werd een begin gemaakt met de bouw, die voltooid werd in 1914. bijna een halve eeuw later. Werkploegen met een totale sterkte van 2000, werkten aan het kanaal. Er waren speciale dyna- mietploegen die tot taak hadden een kanaalopening door de rotsi ge Culebra heuvels te banen, over een afstand van veertien kilome ter. De lengte van het kanaal is 78 km. In totaal werd 300.000.000 kubieke meters kleiaarde en rots naar elders verplaatst. Er werd 200.000.000 kubieke meters betonvolume gebruikt, voldoende om een muur van 2,50x3,50 meter en 200 kilometer lang te bouwen. Om het hoogteverschil van 5,5 meter tussen de Pacific en de Caribische Zee te overbrug gen, werden in Pitsburgh in vier jaar tijd drie sluizen gefabriceerd van 300 meter lang, 33 meter breed en 25 meter hoog. En zo drijft de Sibajak in 1953, met Jan Koenen en Gerrit Martens aan boord, de eerste Gatumsluis binnen. De kolossale sluisdeuren sluiten achter de boot. Sluizen aan het Pacificeinde worden geo pend, de sluis vult met water en locomotieven zorgen voor de ver dere verplaatsing van de boot. "Later die dag komen de Pedro Miguel- en de Mirafloressluizen Voor iedereen die door het Panamakanaal reist, betekent dit een blijvende levensherinnering", blikt Gerrit Martens terug op de Vijftig jaar geleden waagden Jan Koenen en Gerrit Martens de sprong in het diepe. Zij reisden als emigranten af naar Nieuw-Zeeland om daar een nieuw leven op te bouwen. In twee delen schetst Peel en Maas het levensverhaal van Koenen en Martens. In deel 1 de bootreis en aankomst in het nieuwe land, volgende week in deel 2 leven, werk en ervaringen in Nieuw-Zeeland. Het is 16 januari 1953 De boot komt los van haar ligplaats in Rotterdam. Gewuif vanaf en naar de kade en de Sibajak begint een vijfweekse reis, met eindbestem ming Wellington, hoofdstad van Nieuw-Zeeland. De meeste passa giers zijn aan dek. Hun handen kleven aan de reling van de verf die niet droog is, vanwege de zon- loze kille Nederlandse winter. De route gaat door het Engelse kanaal en vervolgens de Atlantische Oceaan. Aan boord van de Sibajak zijn 1200 Nederlandse passagiers, op weg naar een nieuw land en een nieuwe toekomst. Het totaal zou oplopen tot 50.000 voor Nieuw-Zeeland. Onder de passa giers enkele Venraynaren. Twee ervan zijn Gerrit (Gerrie, zoals hij tegenwoordig in Nieuw-Zeeland wordt genoemd) Martens en Jan (John) Koenen, buurjongens. Nu. Vrijdag 25 juni wordt door leden van DOS Venray het oud papier opgehaald in de wijk Veltum (gedeelte omsloten door de straten Westsingel, Langstraat, Weg in den Berg en Kempweg). U wordt ver zocht het papier goed gebundeld of in dozen verpakt uiterlijk om 13-00 uur aan de straatkant te zetten. Op zaterdag 26 juni wordt er weer papier opgehaald in het Brukske. Iedereen die papier mee wil geven wordt vriendelijk verzocht dit goed gebundeld of goed verpakt in dozen voor 14.00 uur aan de straat te zetten. In de straten waar feestversiering is aangebracht wordt de bewoners gevraagd om het papier op een centrale plaats neer te zet ten waar de vrachtauto zonder problemen bij kan. AV Venray-Rcgio haalt woensdag 30 juni oud papier op. Bewoners van de straten Zandakkcr, Schutsboom, Vendel. Groenewoltsepad, Kruisstraat, St Franciscuslaan. St. Antoniusstraat. Patersiaan en de stra ten in Molenklef, Makwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e o. Merseloseweg, worden verzocht uiterlijk 18.30 uur, oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 09.00-13.00 uur de gelegenheid om oud papier, gebundeld of in dozen, te deponeren in de papiercontai ner, die geplaatst is aan de Weg in den Berg, hoek Veltumse Klefifén/Kulutweg. Nadere informatie: tel. 583529 of 582842. Boek Venrayse bureau Peterink Partners "Bosbeheer draait om peop le, planet en profit. Duurzaamheid en multifunc tionaliteit van bossen kunnen prima samengaan. Wat echter nog veel beter kan, is de maat schappelijke participatie. Het project 'Nederlands hout doet mee' heeft goed laten zien hoe belangrijk het is de omgeving te betrekken bij houtoogst en bosbeheer." Deze woorden sprak directeur-generaal Van der Zande als vertegenwoordi ger van het ministerie van LNV tijdens de start van de Game Fair in Apeldoorn. Aanleiding was de officiële pre sentatie van het boek 'Houtoogst en bosbeheer in Nederland', geproduceerd door het Venrayse bureau Peterink Partners. Dit boek verscheen ter afsluiting van de campagne Nederlands hout doet mee. die was gericht op het verbeteren van het imago van de Nederlandse houtoogst. Het project Nederlands hout doet mee startte ruim twee jaar geleden in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit. Met als achter liggende gedachte dat er te wei nig hout wordt geoogst uit de Nederlandse bossen. Ook nu wees Van der Zande erop dat het merendeel van het hout dat in Nederland wordt verwerkt uit het buitenland komt. Terwijl er veel meer hout uit de Nederlandse bossen geoogst kan worden. "Dat kan best, want ons bos levert prima hout", aldus de directeur- generaal. "Als overheid kunnen we hier zelf niet veel aan doen, want wij beheren namelijk geen bossen. Wél kunnen we de condi ties creëren die het mogelijk maken meer te oogsten. We wil len in 70% van de bossen multi functionele functies realiseren, bossen waarin dus ook plaats is voor houtoogst. Verder kunnen we eigenaren niet verplichten tot houtoogst, maar we kunnen ze wel stimuleren en wijzen op ver antwoordelijkheden. Dat is wat u van ons mag verwachten. We wil len fmrs 7iin en trots hliiven niet alleen op het Nederlandse bos maar ook op het Nederlandse hout." Het boek Houtoogst en bosbe heer in Nederland verscheen aan het slot van het project Nederlands hout doet mee. In dit landelijke project doorliepen bos- eigenaren en -beheerders op acht locaties het traject van voorne men tot houtoogst tot en met uit voering. Het boek beschrijft op toegankelijke wijze de ervaringen van deze deelnemers. Samen met uitgebreide informatie en veel kleurrijke illustraties is het een uniek boek geworden over hout oogst en bosbeheer in Nederland. Het bijzondere aan het project was dat boseigenaren en -beheer ders hun oogstplannen bespraken met lokale panelgroepen, bestaan de uit houtverwerkers, -handela ren, -exploitanten en belevers (wandelaars, recreanten, natuur liefhebbers, omwonenden). Deze aanpak moest de boseigenaren in staat stellen hun houtoogst te optimaliseren en een dialoog tot stand brengen tussen de verschil lende doelgroepen. Het imag oprobleem rondom houtoogst bleek voor een deel voort te komen uit het feit dat de direct betrokken partijen te weinig con tact met elkaar hebben en te wei nig op de hoogte zijn van eikaars wensen en verwachtingen. Dit zou samenwerking in de weg staan en vooroordelen in stand houden. De campagne Nederlands hout doet mee heeft er onder meer voor gezorgd dat het thema hout oogst weer op de agenda staat, meent projectleider G. Peterink. Daarnaast zijn er aantoonbaar meer contacten tussen de ver schillende betrokken partijen ont staan en heeft het project door het geïntroduceerde oogstplan en dialoogmodel een aanzet gegeven tot meer bedrijfsmatig werken in het bos. "Het is nu zaak de positie ve resultaten die het project heeft opgeleverd, verder te benutten en daarmee door te gaan", meent Peterink. "Het boek is één van de middelen. Met de schat aan indrukken en ervaringen die we aan het project hebben overge houden kan de samenwerking gericht op succesvolle en verant woorde houtoogst met alle betrokkenen worden verbeterd en verdiept. Met dit boek willen we de opgedane kennis doorge ven aan iedereen die belangstel ling heeft en zich wil inzetten voor een ecologisch, economisch en esthetisch verantwoorde hout oogst. Het is onze ambitie om met dit boek mensen die belangstel ling hebben voor houtoogst en mensen die betrokken zijn bij houtoogst te inspireren en te informeren over alle aspecten van houtoogst." Wilt u meer informatie of heeft u interesse in het boek? Kijk dan op www.nederlandshoutdoet- mee.nl Onlangs leverde Volkswagen- Audi dealer Auto Arena Venray de eerste Volkswagen Polo Fun aan de heer Vullings uit Horst. De heer Vullings was tijdens de intro ductie in februari meteen onder de indruk en ruilde zijn Polo in voor de nieuwe sportieve Polo Fun. Sinds 1970 is de heer Vullings klant bij Auto Arena en is erg tevreden over het dealerbe- drijf. Jarenlang reed Vullings in een Volkswagen Jetta maar vorig jaar ruilde hij zijn Jetta in voor een nieuwe Polo. In februari van dit jaar werd de nieuwe Volkswagen Polo Fun geïntroduceerd De heer Vullings was zo onder de indruk dat hij zijn Polo inruilde voor het nieuwe, sportieve en dynamische model van Volkswagen; de Polo Fun. De Polo Fun is een zeer spor tieve variant op de huidige Polo. De vierdeurs Fun onderscheidt zich door zijn chroomkleurige dakreling, stoere sportbumpers en spatbord verbreders. Daarnaast heeft de Polo Fun een uitermate dynamische uitstraling door het aangepaste onderstel dat 20 milli meter hoger ligt dan de basisuit voering. Ook heeft de Fun nieuwe 17-inch lichtmetalen velgen met banden in de maat 215/40 ZR 17. Het nieuwe model heeft daarnaast een sportief interieur, met onder meer sportstoelen en een met leder bekleed vierspaaks stuur wiel en vele (sportieve) details. De heer Reno Rongen over handigt de heer Vullings de sleu tels van zijn nieuwe Volkswagen Polo Fun. In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week in totaal 10.857 automobilisten gecontroleerd op hun snelheid Hiervan heb ben 1126 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Oostrum, Sevenum, Venray en Ysseisteyn. De hoog ste snelheid die met de radaraüto werd gemeten, was op dinsdag 15 juni op de Middenpeelweg in Sevenum: een automobilist reed daar 130 km/u terwijl 80 km/u de limiet is. Veertien Bestuurders zijn bij een staande controle geverbaliseerd voor verschillende overtredingen Zes bestuurders zijn bij een staande controle geverbaliseerd voor het niet dragen van de verplichte autogordel (boete-€ 45) en zesmaal werd geverbaliseerd voor het rijden door het rode verkeerslicht. Bij een snelheidscontrole met de lasergun werden twee automobilisten staande gehouden en geverbaliseerd omdat zij werden betrapt op te snel rijden, Een 23-jarige inwoner van Geldrop is vorige week donderdag door een motoragent op de A73 betrapt op het voeren van een snelheid van 187 km/u. De coureur kon worden staande gehouden, waarna de agent het rijbewijs van de man invorderde voor het overschrijden van de wettelijk vastgesteld maximum snelheid met vijftig kilometer of meer. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt dat met het rijbewijs naar de officier van justitie in Roermond gezonden wordt. Nog dit jaar moet het Castenrayse kerkgebouw een grootscheepse restauratie ondergaan. Ondanks het feit dat de opeenvolgende kerkbe sturen het monumentale gebouw steeds prima onder houden hebben, heeft de tand des tijds het bouwwerk niet onaangetast gelaten. Een gron dige inspectie van de Stichting Monumentenwacht Limburg heeft de gebreken aan het licht gebracht en in een bouw kundig inspectierapport vast gelegd. En het is nu zaak, om hierop adequaat te reageren en een en ander grondig aan te pakken, zodat het gebouw in goede staat behouden blijft voor de toekomst. Op initiatief van het kerkbe stuur is een commissie gefor meerd die alle zaken omtrent de restauratie gaat begeleiden en coördineren. Hierin hebben zit ting namens het kerkbestuur kapelaan van Dijck, Annemie Drüggen (notuliste), Ria Luykx en Pieter Maes; als vertegenwoordi gers van de dorpsgemeenschap Jan Strijbos, Louis Vroemen en Hay Willemssen en als adviseurs Wiel Kremer en Charles de Vilder uit Venray. In maart van dit jaar is de commissie voor de eerste keer bij elkaar gekomen en is een inventarisatie gemaakt van de werkzaamheden, Vrijwel alle technische zaken zijn al geregeld in het door de Afdeling Bouwzaken. Kunst en Cultuur van het bisdom Roermond opgestelde Restauratieplan. Dit plan heeft inmiddels ook de goedkeuring van de provinciale en gemeentelij ke overheid, zodat een spoedige start van de restauratie in het ver schiet ligt. De planning is, dat in augustus het steigerwerk geplaatst wordt en dat per 1 sep tember de restauratiewerkzaam heden van start gaan. Als alles vol gens plan verloopt, moeten rond kerstmis 2004 de werkzaamheden afgerond zijn. De totale kosten van de kerkres tauratie gaan de imposante som De Castenrayse kerk vormt het prominente middelpunt van het dorp en het geestelijk leven van de parochianen van 413-485 - bedragen. Een bedrag van 285.333.- zijnde 70 van de subsidiabele restauratie kosten, is reeds toegezegd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De provincie Limburg draagt 10 van dit subsi diebedrag bij, zijnde 28.533,-. zodat er nog een bedrag van om en nabij 100.000,- blijft open staan. Het is zaak voor de begelei dingscommissie, om het overgro te deel van dit bedrag binnen te halen door fondswerving en spon soring. Diverse landelijke en pro vinciale fondsen, die een dergelij ke restauratie in hun doelstelling hebben, zullen benaderd worden en eveneens zal een beroep gedaan worden op bedrijven, instellingen en middenstanders de restauratie financieel te onder steunen. De 800 zielen tellende Castenrayse parochiegemeen schap zal zelf ook diep in de bui del moeten rasten. De afgelopen jaren heeft men al flink bijgedra gen door een extra bedrag te zet ten op de gezinsbijdrage. Maar dit is nog niet toereikend en daarom zal op 24 september een financië le rondgang door het dorp gehou den worden. BIERFEESTEN Zondag 27 juni worden in Castenray weer de jaarlijkse Bierfeesten gehouden. Het 'Comité Restauratie Kerkgebouw Castenray' zal bij dit evenement vertegenwoordigd zijn in een stand tijdens de creativiteits- markt. Iedereen kan zich daar op de hoogte stellen van alle zaken betreffende de restauratie. De afgelopen maanden zijn de Castenrayse inwoners via het dorpsblad reeds uitgebreid geïn formeerd over de aanstaande res tauratie en men is zich terdege bewust van de noodzaak ervan. En de bereidheid om financi te dragen voor iets wat bel is. is er in het dorp altijd g en is er ook nu weer heel lijk. Tijdens de Bierfeesten bes er gelegenheid financiële steu verlenen door het kopen ansichtkaarten en een fotoba van de Castenrayse kerk. Een van acht kaarten kost slechtst en het fotoboekje is geprijsd i - 7,50. Daarvoor krijgt mei historische foto's van de kei! van het oude dorpscentrums daarbij een korte tekst, t slechts een beperkt aaniah deze boekjes gedrukt en op'. Verder zijn er dakleiö koop. Een gelimiteerd aantal prachtig beschilderd door Castenrayse basisschoolleerling en kost per stuk 5,-. Daaral haalt men dan ook een kunstvd i originele daklei van i Castenrayse kerk in huis. Wil ik liever zelf een lei beschildere dan bestaat de mogelijkheid voor 2,- een onbeschilderde te kopen. Of misschien heeft c wel een andere bestemming deze leien. Hoe dan ook, i kopen steunt men de restaurs Slechts een enkeling krijgi' kans, om een originele paaska - in huis te halen. In de stand op Bierfeesten krijgt iedereen i gelegenheid. Het kerkbesö heeft namelijk drie paaskaais ter beschikking gesteld, waam er twee met (schriftelijk) optó 'u verkocht worden. De derde p£ kaars is de hoofdprijs voor dego die het gezamenlijke gewicht n de drie paaskaarsen raadt, of a gewicht het dichtst benadö! Voor 1,- kan men al mee rade Het bieden op de paaskaars a en het gewichtraden stopt bij!:' sluiten van de creativiteitsmarfc Daarna wordt contact opgen: men met de hoogste bieder en 4 winnaar van het gewichtraden, In de stand is zondag ook ik< een keer de schitterende maqtf te van de Castenrayse kerk t bewonderen. Deze maquettei -i door oud-Castenrayer Duijkers uit Venray in 1982/198' geheel op schaal gebouwd IÉ 'i'1 gelegenheid van het 50 jan! bestaan van de parochie. Ooktó interieur is tot in hel klein.® detail nagebouwd. In totaal heef de bouw bijna 1000 uur gekos Met respect en,bewondering^ dit staaltje van kunstzinnige huif vlijt door de bezoekers van de en ativiteitsmarkt aanschouwd gas1 worden. De creativiteitsmarkt tijdens Castenrayse Bierfeesten begin' om 11.00 uur en duurt tot 14J uur. Behalve deze markt vinden e tal van andere activiteiten in W dorpscentrum plaats. De gezellig heid viert daarbij hoogtij en houd' aan tot in de kleine uurtjes. Eet bezoek meer dan waard! De komende weken zult u mee gedetailleerd op de hoogte wof den gebracht van de gang val zaken rond de restauratie van d( kerk van Castenray.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 16