Meerlo-Wanssurr Luikse Mark in Wanssum Geen subsidieverlaging voor verenigingen Succesvol Heitje voor Karweitje in Swolgen 'We worden van het kastje naar de muur gestuurd' Overlast door eiken- processierups €18, Bibliobus Venraynaar richt vernielingen aan PEEL EN MAAS Donderdag 24 juni 2004 - Pagin; Op een groot aantal eikenbo men kan men in juni en juli behaarde rupsen aantreffen: de eikenprocessierups. Eikenbomen met rupsen zijn te herkennen aan de specifieke nesten die bestaan uit dichte spinsels van vervellings- huidjes, uitwerpselen en brandha- ren. Verder zijn de bomen vaak kaalgevreten, omdat de rupsen 's nachts in optocht (in processie) op zoek gaan naar voedsel (eiken bladeren). De eikenprocessierups is de larve van een nachtvlinder die haar eitjes legt in de toppen van eikenbomen. Daar overwinteren ze. Eind april, begin mei komen de oranjeachtig gekleurde rupsen uit de eitjes te voorschijn. Na de derde vervelling krijgen de rupsen de kenmerkende brandharen. Dit is tussen half mei en eind juni. In juli zijn de rupsen volgroeid. De kleur verandert dan in grijsgrauw met lichtgekleurde zijden. Vervolgens verpoppen de rupsen zich tot vlinder en vliegen uit. Ondertussen leggen de vrouwtjesvlinders hun eitjes, waaruit volgend jaar weer jonge rupsen komen. Na het uitkomen van de vlinders blijven lege spin sels achter. Ook de daarin achter gebleven brandharen zorgen nog jaren voor veel ongemak. In de periode dat de rupsen brandharen krijgen (half mei-juni) en als deze, of de lege nesten, wegwaaien (juli-september) is er sprake van de meeste overlast. Met hun weerhaakjes dringen de pijlvormige haren bij aanraking gemakkelijk in de huid, ogen en luchtwegen, waardoor een soort van allergische reacties ontstaat, die sterk van persoon tot persoon verschilt. De huidirritaties die bin nen acht uur optreden zijn rood en pijnlijk en gaan gepaard met hevige jeuk, die tot twee weken kan aanhouden. Als de brandha ren in de ogen komen, kan bin nen enkele uren een rode, pijnlij ke en jeukende zwelling en irritatie optreden. Inademing van de brandharen kan leiden tot irri taties en ontstekingen van het slijmvlies van de neus, keel en luchtwegen. Belangrijk is dus dat elk contact met de rupsen en de resten ervan, zoals vrijgekomen brandharen, wordt vermeden. KLACHTEN Wat moet u doen als u klachten heeft? In het algemeen verdwij nen de klachten vanzelf binnen enige dagen tot weken. Probeer niet te krabben of te wrijven. Was de huid goed met water. Aangeda ne ogen kunt u met water uit spoelen. Eventueel kunt u de aan gedane huid (kort na de aanraking) strippen met plakband om overtollige brandharen te ver wijderen. Bij lichte symptomen zijn verder geen medicijnen nodig. Bij hevige jeuk kunnen anti-jeukmiddelen zeker verlich ting geven, zoals zalf of crème op basis van kamfer of menthol. Deze middelen zijn verkrijgbaar bij apotheek of drogist. Bij aan houdende ernstige klachten kunt u beter contact opnemen met de huisarts. De gemeente bestrijdt de rups op plaatsen waar veel mensen/kinderen komen, zoals bij scholen, sportparken, speelvel den en langs drukke wandel-/fiets- paden. Branden, in combinatie met wegzuigen, van jonge en vol groeide rupsen is de meest direc te en milieuvriendelijke manier. In natuurgebieden waar de rups veel voorkomt, zijn waarschu wingsbordjes geplaatst. Particulie ren die eigenaar zijn van besmette bomen, zijn zelf verantwoordelijk voor de bestrijding. Meer (medische) informatie? Hiervoor kunt u terecht bij het Bureau Medische Milieukunde GGD en Brabant/Zeeland, tel. 076-5282238, of bij de GGD in Venlo: tel. 077-358988888 of e- mail: ggd@gdnml.nl Meldingen plaatsen eikenpro cessierups. Deze kunt u doorge ven aan de gemeente op nummer 699272. Op zondag 4 juli wordt in Wanssum de jaarlijkse Luikse Markt gehouden. Dit evenement, georganiseerd door de plaatselijke fanfare en voetbalclub, kan ieder jaar terugzien op een grote schare bezoekers uit de wijde omgeving. Al een 20-tal jaren vindt deze Luik se Markt plaats, op het plein in het centrum van Wanssum en gesitueerd rondom de kerk. Mede door deze pittoreske en gezellige entourage heeft dit evenement inmiddels naam opgebouwd als de grootste markt in de verre omtrek. Traditioneel trekt deze markt telkenmale grote aantallen kijkers en kopers. Ook dit jaar ver wacht de organisatie vijf- tot zes duizend bezoekers te kunnen begroeten. Deels verscholen in het groen en in het voor overig verkeer afgesloten hart van het dorp is dit evenement georgani seerd. Ruime parkeerfaciliteit is binnen korte loopafstand aanwe zig. Naar het voorbeeld van Luik zullen er behalve veel gebruikte goederen, allerlei attracties zijn, zodat het goed toeven zal zijn op deze markt met ruim 200 kramen en standplaatsen. Wat mensen bewaard hebben, in de veronderstelling, dat het nog weieens van pas zou kunnen komen, is onvoorstelbaar, Een kolenhaard met mica glaasjes, koperen beddekruik, een oud fototoestel, een huls voor een kanonskogel, een zinken teil, allerlei bussen voor het bei van sigaren, koekjes of bestj een carbidlamp, een brood» chine, een theekastje, kopl voordeurbel. Voor verzamJ moet er iets te vinden zijn f derijen met afbeeldingen va] belse taferelen, postzegels.! den van heiligen, brillen, poëzie albums, sigJ bandjes, etc Voor weinig! kan men de eigenaar wordeiT nostalgische voorwerpen. paar oude schaatsen, een geil kleedje voor een tafeltje, eef van militair, een roestig bij snijmachine, een handnaaim B ne. houten bloementafeltje De er te koop zal zijn is niet te v >ve> spellen. Wel is zeker, dat hei tee gezellige markt zal zijn. De lx lalt ker zal gauw geboeid woi srst door de dingen die uitgestald ie En is hij moe dan kan hij h aar men op het terras, onder oi trb; het genot van een drankje ror muziek op de achtergrond ak de kinderen is natuurlijk marl gedacht. Een speciale oplqf met kinderattracties staat 0[ terrein gestald. Ook de inwoj mens is niet vergeten, snacks en versnaperingen z krijgbaar. De Luikse Mal Wanssum is voor publidl pend van 9.00 tot 17.0fiij Entree 2,50 Euro en kin al onder de 12 jaar gratis. Inlia gen over deze markt zijn ver baar onder tclefoonnummme 06-53848622 bij Eric van A [L CDA, GP'94 en VVD draaien besparing 35.000 euro helemaal terug De korting van 15% op de subsidies van alle verenigin gen in Meerlo-Wanssum is van de baan. Vooral het CDA en GP'94 maakten zich maandag in de raadsvergadering sterk om deze bezuiniging van 35-000 euro helemaal van tafel te halen. De andere partijen wilden eveneens deze bezuini ging schrappen maar ze had den moeite met het dekkings- voorstel van CDA-fractieleider Jan Kuijpers. Meerlo-Wanssum moet bezuini gingen om als kleine gemeente het hoofd boven water te houden. Vooral vanwege dalende rijksin komsten wilde het college dit keer de verenigingen niet ontzien. Alle clubs worden in het college voorstel over één kam geschoren en zouden vanaf volgend jaar 15% van hun subisidie moeten inleve ren. Wethouder Leo Beterams (PK) deelde de zorgen van de raadsle den over de verenigingen die het toch al niet breed hebben. Bete rams legde uit dat de gemeente zich meer wil toeleggen op het verbeteren van de accommoda ties en andere leefbaarheidsvoor zieningen. Zo worden de zes sportparken voor in totaal 330.000 euro opgeknapt. De keer zijde van deze hoge investeringen is dat de verenigingen minder subsidie krijgen om hun exploita ties sluitend te maken. Beterams zegde toe alle subsidies binnen twee jaar te evalueren. Jan Kuijpers (CDA) was falie kant tegen deze bezuiniging. "Het CDA kan hier niet mee akkoord gaan De verenigingen zijn van groot belang voor de leefbaarheid op de dorpen. Zij vervullen een belangrijke sociaal-maatschappe lijke functie en er zijn veel vrijwil ligers bij betrokken. De verenigin gen moeten op steun van de gemeente kunnen blijven reke nen." Jan Cox, raadslid van coalitie partij GP'94. was het met het CDA eens. "De verenigingen zijn inder daad heel erg belangrijk. Als wij de subsidie gaan korten dan kun nen clubs in ernstige problemen komen." De derde coalitiepartij PK Meer lo-Wanssum had een afwijkende mening. Fractievoorzitter Theo Francken vond dat de gemeente de verenigingen niet meer kon ontzien. "Want iedereen moet inleveren. Alhoewel wij 15 pro cent aan de hoge kant vinden. Dit kan ook 10 procent zijn want wij willen toch een duidelijk signaal afgeven." Marcel de Groot (PvdA) sloot zich bij de PK aan. "De verenigin gen zijn al jarenlang ontzien. We moeten nu de eerste stap zetten om iets te bezuinigen." Ook de WD verkeerde in dubio. Fractievoorzitter Bert Cre mers sprak van een 'pijnpunt'. "Want dit slaat er hard in bij de verenigingen. De leefbaarheid is belangrijk en we willen het ver enigingsleven sparen De fanfares en de sportclubs hebben het toch al niet gemakkelijk want ze heb ben te maken met extra kosten", zei Cremers die daarom voorstel de de beoogde besparing te halve ren tot 7,5% "Dit komt minder hard aan en het is niet onredelijk om alle verenigingen evenveel te treffen." Iedereen was benieuwd waar het CDA de 35.000 euro vandaan wilde halen. Jan Kuijpers stelde voor de bespaarde rente op de algemene reserve te verlagen van 4,5% naar 2,5% zoals ook met de bestemmingsreserves is gebeurd. De exacte besparing is nog ondui delijk maar Kuijpers rekende voor dat het een heel eind in de rich ting van 30.000 euro komt. Veel partijen had moeite met deze 'cre atieve rekenwijze' van het CDA. Bert Cremers (WD) kon het dekkingsvoorstel niet goed d zien. Hij stelde voor om de mMf1"' sten juist te verhogen. Dit door een kleine extra verht van de havengelden en de t< tenbelasting. Volgens de levert dit 32.600 euro meer! Maar de liberalen kregen hier geen steun. Volgens Theo Francken reikt het CDA-voorstel niet vi dan een voordeel van 2' euro. Francken vond dat de rende 8.000 euro toch bij d( enigingen gehaald moest w< Dit zou een subsidieverlagingj slechts enkele procenten bcÉr 1 nen. De PvdA steunde de PK#pi ook fractieleider De Groot het alternatief van het Cl onduidelijk. Jan Cox (GP'94)I dezelfde mening omdat $*CI omvang van de algemene reset* 'e nog moeilijk te bepalen is. T$dilei schaarde GP'94 zich achtea»^ CDA Jan Kuijpers bleef bijïM1 standpunt de besparing 35 000 euro helemaal van taM* halen Hij gaf het college^ opdracht mee om hiervoor iitè begroting 2005 een oplossing vinden. WD'er Bert Cremers kos zich aan het einde van de disc® sie er eveneens in vinden onf? clubs helemaal te ontzien. Blitterswijck: woensdag 7 juli* Basisschool: 11.30-13.15 uur Geijsteren: dinsdag 6 juli* Basisschool. 15.15 - 16.30 uur Meerlo: woensdag 7 juli* Basisschool: 09.45-1115 uur Swolgen: maandag 28 juni Basisschool: 12.30-14.30 uur Tienray: maandag 28 juni Basisschool: 10.00-11.30 uur Wanssum: dinsdag 6 juli* Basisschool: 13-45 - 15.00 uur Gemeenschapshuis: 17.30 -19.30 uur alleen inleveren van de boeken. PEEL EN MAAS een abonnement waard Een jaarabonnement kost u slechts 50 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: - - Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. hx •J Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Het echtpaar Jan en Jana Bexkens uit Tienray is bezig aan een marathon sponsor voettocht naar het 2300 kilo meter verderop gelegen pel grimsoord Santiago de Compostela. De opbrengst van de sponsoring gaat naar het kindertehuis Hogar Esperanza van SOS Meerlo-Wanssum. Speciaal voor het weekblad Peel en Maas houdt Jan een dagboek bij. Vandaag deel 1: hulpvaardige mensen op het pelgrimspad van Tienray s echtpaar Jan en Jana Bexkens. Dag 1Tienray-Venlo (22 km): Het afscheid op eerste Pinkster dag bij de kerk in Tienray met veel belangstellenden waaronder de pastoor en de burgemeester is indrukwekkend. Na een paar hon derd meter even bij het jarige petekind Lennart Bexkens een kopje koffie gedronken zijn we onder begeleiding van enkele sportievelingen aan de voettocht begonnen. Het is een warme dag. Via het pontveer in Grubbenvorst komen we uit bij de Kapel van Maria in Genooi (Venlo). Er volgt een ontmoeting een Venlose die 20 km van Santiago de Composte la haar geboortehuis heeft. We overnachten op camping De Onderste Molen. Dag 2: Venlo-Boukoul (23 km): Wat een nacht! Regen en nog eens regen. De tent wordt tent ingepakt. In het Jammerdal ont moeten we een nichtje van Jana die daar aan het trimmen is. Toe val! Neen, zegt Jana. Dat heeft zo gemoeten. Vandaag veel regen en onweer onderweg. Bij camping Raayerend in Boukoul is alles nat. We mogen slapen op de zolder van een schuur. Hoog en droog, goed gerust. Dag 3: Boukoul-Echt (25 km): In alle vroegte uit de veren en weer op weg. Onderweg ontmoe ten we een stel dat op weg is geweest naar Santiago maar wegens omstandigheden de tocht moest afbreken. In Montfort ont moeten we een man die naar San tiago is gewandeld en nu dezelfde route in etappes terug loopt, soms vergezeld met zijn vrouw. De overnachting is op een boer derijcamping in Echt waar we ons laten verwennen door lekkere boerderij ijs. Dag 4: Echt-Puth (31 km) In alle parochies die we passe ren proberen we een parochie stempel te krijgen. In Sittard is de deken niet aanwezig en de basi liek is dicht. Dankzij oud-Venray- naar Van Osch (heeft nog familie in Meerlo) die bij de zusters werkt lukt het toch. Tegen de avond begint het hard te regenen. We eten onder de paraplu. Dag 5: Puth-Houthen/St-Ger- lach (21 km): Vandaag wandelen we door het fraaie Zuid-Limburg met de prach tige bloeiende bomen in de boomgaarden. In St-Gerlach bij het kasteel is een refuge (speciale slaapplaats voor pelgrims) inge richt. We kunnen hier de was doen. Het is heel bijzonder om hier te kunnen slapen als pelgrim en de sleutel op te halen bij de receptie van het kasteel Dag 6: St-Gerlach-Visé, België (31 km): Het regent weer. In Berg en Terblijt kopen we ieder een regenbroek en voor de schoenen van Jana een zooltje omdat er al een gaatje'in de zool zit. Via een ambtenaar van de gemeente Visé worden we in contact gebracht met de pastoor van Bassenge. De ontvangst met de parochieherder is geweldig. Hij is tien jaar gele den zelf ook naar Santiago geweest. We hebben samen met hem gegeten op de pastorie. Dag 7: Visé-Luik (32 km): 's Morgens brengt de pastoor ons naar Visé nadat we nog even een bezoek hebben gebracht aan de Mariagrot van zijn parochie. De wandeling-naar Luik gaat berg op, berg af, door bossen en over smalle paadjes. Onderweg kopen we ons eerste frietje. Via contac ten onderweg komen we terecht bij de refuge van Georges Meurs. De man heeft deze gebouwd nadat hij in april 2001 zelf met de fiets op en neer naar Santiago is geweest. Door deze pelgrimsfiets tocht heeft hij een andere kijk op het leven gekregen. Hij nodigt ons uit bij hem te eten. We heb- Jan en Jana onderweg nog met het karretje dat ze in België hebben achtergelaten (Foto: Marijn Poels) ben nog lang met hem nagekaart. Dag 8 Rustdag Vandaag hebben we in de kerk een ziekenzegening meegemaakt. De priester wenste ons in het Nederlands een goede tocht naar Santiago. Jana kreeg van de pas toor een witte roos die we bij het Mariabeeld hebben geplaatst. Dag 9: Angleurs-Esneux (20 km): We besluiten om het karretje dat ik bij me heb achter te laten. Is toch te lastig onderweg bij het nemen van de vele obstakels. We kopen een grotere rugzak en laten wat bagage achter. Na twintig kilometer gaan we op zoek naar een slaapplaats. We worden van het kastje naar de muur gestuurd. Het slot van de plaatselijke refuge is vervangen na een inbraak. Er is geen camping en geen hotel. Een camping in een ander dorp is gesloten. Dan maar slapen in de openlucht in een slaapzak bij de kerk. Dag 10: Esneux-Tihange km) Een warme dag vandaag. Berg op, berg af richting Huy Veel drinken onderweg. We ontmoe ten een oma met kleinkind. Oma ziet dat wij de Santiago-schelp dragen en nodigt ons uit om bin nen iets te drinken. Zij is vroeger ook naar Santiago gelopen Een slaapplaats is moeilijk te vinden, het wordt uiteindelijk een hotel voor 65 euro. Veel geld. Hier kun nen we lekker in het bad en de was doen. Dag 11Tihange-Andenne (20 km) Langs de Maas lopen we over een mooie route onder een stra lende zon. In het centrum van Andenne herkent een man onze schelp en biedt hulp aan voor het zoeken van een slaapplaats. Die vinden we bij een vrijgezel. De man werkt als tuinman bij de pas toor. "s Middags kunnen we bij de pastoor de parochiestempel opha len. We hebben nog teveel baga ge bij ons, het is te zwaar. Na wik ken en wegen sturen we vier kilo bagage nar huis. (wordt vervolgd) In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 37-jarige man uit Venray aangehouden. Hij had in een horecagelegenheid aan de Steenstraat in Boxmeer vernielingen aangericht. Zo had een lamp vernield en een barkruk door de zaak gegooid. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Na vérhoor is hij heengezonden Dagboek van een voettocht (deel 1) De landelijke organisatie Wilde Ganzen, bekend van de wekelijk se televisie-uitzendingen, heeft de Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wansum laten Weten in principe de acties voor het kindertehuis in Chili te onder steunen. Dat betekent concreet dat de opbrengsten van de actie Heitje voor een Karweitje van basisschool Sint Jozef en de mara thon sponsorvoettocht van het Tienrayse echtpaar Bexkens wordt aangevuld. Aanvankelijk van het uiteindelijke resultaat van deze twee acties wordt een per centage vastgesteld van de verho ging. Gezien de resultaten tot nog toe kan Wilde Ganzen het totaal bedrag met ongeveer 50 procent verhogen. SOS Meerlo-Wanssum en Wilde Ganzen hebben in het verleden al vaker met succes de handen ineen geslagen. Wilde Ganzen doet dit via hun actie Jeugd voor Jeugd waarmee kinderen en jongeren worden aangespoord iets te ondernomen voor hun leeftijdsgenootjes in de Derde Wereld. De kinderen van de Swolgense basisschool hebben met succes hun actie Heitje voor een Karweitje afgesloten. De 160 kinderen van de Sint Jozefbasis school in Swolgen hebben het kinderproject in Chili van de Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum hoog in het vaandel staan, In alle klassen werd klassikaal en soms in grotere groepen aandacht geschonken aan de kinderen van Chili. Dat gebeurde onder andere aan de hand van dia's over het land Chili, de eerste bewoners van het land de indianen en natuurlijk ook de kinderen van het kindertehuis Hogar Esperanza in het stadje Chilian. Hoogtepunt van deze bewustwordingsactiviteiten was ongetwijfeld het bezoek aan de basisschool van oud-leerling Buddy Pouwels die vertelde over haar stage-ervaringen in het kin dertehuis in Chili. 'De kinderen zijn zeer gemotiveerd om aan dit project mee te werken", vertelt directeur Piet Timmermans van de Swolgense basisschool. Als afsluiting van de Swolgense acties vond in de Lambertuskerk een gezinsmis plaats met als thema het kindertehuis van Chili. Pastoor Ruud Verheggen ging de viering voor en de twee in Well woonachtige Chileense meisjes Ilona en Linda Denissen waren ook van de partij en droegen hun zelf geschreven gedicht over hun moederland Chili voor. Tijdens een feestelijke bijeen komst in basisschool Sint Jozef De trotse jeugd van Sivolgen toont het bedrag dat ze samen hebben ingezameld met hun actie Heitje voor een Karweitje (Foto: Marijn Poels) maakten de kinderen de opbrengst van de acties zelf bekend. In totaal hebben de kin deren van Swolgen 1156,80 euro ingezameld met karweitjes bij de Swolgense families. Patrick Bete rams van SOS Meerlo-Wanssum sprak van een zeer geslaagde actie en dankte de kinderen en het onderwijzend personeel voor de grote inzet. Hij vertelde de kinde ren dat met de opbrengst van onder andere deze acties brand trappen en een blusinstallatie worden aangebracht in de drie tehuizen en er een studiekamer wordt ingericht. Voor de voettocht naar Santia go is inmiddels al meer dan 1300 euro gesponsord. Het Tienrayse echtpaar dat inmiddels de Belgi sche Franse grens is gepasseerd bij Givet aan de Maas (La Meuse) hoopt dat de komende weken nog meer sponsorgeld binnen komt zodat het uiteindelijke streefbedrag van 2300 euro -gelijk aan het aantal kilometers- wordt gehaald. Bijdrage voor de spon soring kunnen worden gestort op bankrekening 13-25.91.189 van SOS Meerlo-Wanssum t.b.v. voet tocht. Elders in Peel en Maas het eerste dagboek van Jan en Jana Bexkens.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 10