interfestival Venray I in winterse sferen li Wel of geen vossenplaag? Kritiek op aanpak oude boerderijen BOSS emeente verwijdert CDA-poppen Floriade naar tweede ronde Waals: vrijdags werkt hier geen hond pe jeugd is |uchtig' inbouw autoalarm systemen Jaarrekening Venray MAN WOMAN agi' L EN MAAS Donderdag 2004 - Pagina 3 vijftig kartonnen poppen Ria Oomen en Camiel ings hebben in de afgelo- dagen voor heel wat com- ie gezorgd. De gemeente g klachten van burgers ie levensgrote poppen zo langs de weg het uitzicht mmeren. nsdagochtend heeft de eente twaalf poppen in de t van kruispunten verwij- 1 omdat de verkeersveilig- in het geding was. indag plaatste de lokale CDA- ling vijftig poppen van Oomen en Eurlings langs de wegen in Venray. Dit zijn de CDA- coryfeeën voor de Europese ver kiezingen van 10 juni. Een dag later bleek de helft van de borden alweer verdwenen te zijn en tien stuks werden beschadigd, meestal zonder hoofd, aangetroffen. Voorzitter Jan Loonen deed dinsdag aangifte bij de politie van wege diefstal en vernieling van campagnematerialen. De borden kosten 16 euro per stuk. Loonen heeft geen idee wat er met de poppen gebeurd is. Op de meeste plekken werden ze com pleet met bevestigingsmaterialen van de lantaarnpalen gehaald. Vernielde of aangetroffen restan ten van de poppen zijn door CDA- leden verwijderd. Maandag in het seniorencon vent maakte Bert Linskens (PvdA) bezwaar tegen deze reclamecam pagne. "Onderweg van Oostrum naar Venray kwam ik de papieren versie van Oomen en Eurlings wel vaak tegen. Dit is niet volgens afspraak. Het CDA moet dit niet meer doen want er staan overal verkiezingsborden die hiervoor bestemd zijn." Burgemeester Waals was het met Linskens eens. "Ook ik vind dat het niet kan met deze borden aan de lichtmasten. Ze hadden hiervoor een vergunning moeten aanvragen", aldus Waals, die de kwestie woensdag aan de orde stelde in het regionale handha- vingsoverleg. Jan Loonen meldt dat het CDA Limburg bij alle gemeenten een vergunning heeft aangevraagd. Enkele gemeenten weigerden de borden te plaatsen. Navraag leert dat het CDA in Venray géén vergunning heeft gekregen. Dit is volgens de APV verplicht. De fout ligt echter bij de gemeente Venray die de ver gunningsaanvraag heeft laten lig gen. "De borden zijn dus zonder vergunning geplaatst. Maar we hebben de vergunning ook niet afgewezen", laat woordvoerster Claudia Hendrickx weten. Daarbij heeft het CDA zich niet gehouden aan de plekken waar deze recla me-uitingen zijn toegestaan. Het CDA is hiervan op de hoogte gesteld. Na verwijdering van de twaalf poppen heeft de gemeente besloten de paar die nog overble ven te laten staan omdat ze de verkeersveiligheid niet in gevaar brengen. terwijl buiten de mussen het dak vallen en de irayse terrassen goed raid zijn met talloze zon- ïbidders is de stichting iterfestival Venray al volop lig met de voorbereidingen het eerste Winterfestival De stichting zit in een orderd stadium om van december 2004 tot en met 2 luari 2005 een ijsbaan neer leggen op de Grote Markt. jeze ijsbaan moet gedurende f weken het centrum worden i tal van activiteiten, voor lel jong als oud. Met dit initia- j wil de stichting invulling jen aan de veelvuldig uitge- feken wens om een meerdaags Iterevenement in het centrum 1 Venray op te zetten. Het pterfestival Venray dient de pende jaren terug te keren Afgelopen dinsdag werd bij notaris Maihijsen van Mathijsen Weijs notarissen de stichting Winterfestival Venray in het leven geroepen zodat het een vaste traditie wordt in de periode rond de feestdagen. Op deze wijze tracht het festival de aantrekkings- en concurrentie kracht van het Venrayse centrum te vergroten. "In plaatsen rondom Venray zoals Uden. Eindhoven, Venlo, Gemert en Deurne worden al enkele jaren dergelijke evenemen ten succesvol georganiseerd; tijd dus dat er ook hier leven in de brouwerij komt rond de feestda gen. We verwachten dat een sfeervol evenement zoals het Winterfestival ongeveer 25.000 extra bezoekers naar het Venrayse centrum zal trekken in deze periode", aldus Luc Thomassen, voorzitter van de stichting Winterfestival Venray. Barto Hulleman, bestuurslid van de stichting, legt het evenement als volgt uit: "De concrete plan nen zijn om een ijsbaan van 13 bij 25 meter op de Grote Markt neer te leggen, samen met een ver warmde tent met horecafacilitei- ten, een prachtig terras, schaats- verhuur en natuurlijk de traditionele kerststal. Tevens wordt het centrum verfraaid met prachtige sfeerverlichting, een kleine kerstmarkt, passende muziek, ijssculpturen en vanzelf sprekend vele kerstbomen. "We zijn al volop bezig met een programma van activiteiten vanuit 'het Venrayse', speciale thema avonden, shows, schaatsdemon- straties, acties van winkeliers en horeca, optredens van diverse muziekgezelschappen en zangko ren, activiteiten voor kinderen... kortom, een fantastisch evene ment voor iedereen!" Inmiddels zijn de nodige gesprekken met de gemeente en ander overheidsinstanties zoals de brandweer achter de rug. "Ook de gemeente Venray ziet de nood zaak in om tijdens de wintermaan den een mooi evenement in Venray op te zetten. Dit blijkt uit de subsidie van €.10.000,- die we toegewezen hebben gekregen en de fantastische medewerking van de betrokken ambtenaren. Dit is alvast een goede steun in de rug. Maar we zijn er nog niet", vervolgt Luc Thomassen, "een mooie schaatsbaan met een prachtige entourage is een behoorlijke investering en een financiële bij drage vanuit het Venrayse bedrijfsleven is daarom noodzake lijk voor het succes van een gran dioos evenement." Barto Hulleman benadrukt dat de financiële steun vanuit de ondernemers erg belangrijk is: "De stichting is volop bezig spon soren te werven voor de schaats baan en de reacties op de gehele opzet zijn super. Inmiddels is er een website www.winterfestival.nl on-line waarop potentiële geldschieters de sfeer en uitstraling van het Winterfestival kunnen proeven. In combinatie met de prachtige plannen, een goede publiciteits campagne en een enthousiaste organisatie hopen we voor de zomer alles rond te hebben. Als het aan de stichting ligt staat het centrum van Venray komende feestdagen in het teken van een grandioos Winterfestival." Wethouder Emonts (PvdA) is er n fervent voorstander om het aathoekwerk weer nieuw leven te blazen. "Want de jeugd is •chtig en de groepen waar ik ntact mee wil zijn vaak niet organiseerd in verenigingen moeten naar deze jongeren en dat kan door straathoek- tfkers". zei Emonts in de com- Maatschappelijke Diens- De gemeente heeft begin dit 'f tevergeefs geprobeerd om ageren, die betrokken waren bij 'toer en vechtpartijen in het ntnim, naar het gemeentehuis lokken. De opkomst bij de sprekken was minimaal. Elly WjDijck (PvdA) erkent dat jonge- een moeilijk te benaderen Bep is. "Daarom moeten we de kanalen die er zijn benut- PNzoals de scholen, muziekver- Fgingen en sportclubs." Jagers en natuurliefhebbers lijnrecht tegenover elkaar Er is in de gemeente Venray sprake van een ware vossen plaag. Tenminste dat beweert de Wildbeheereenheid Venray, de voormalige jagers vereniging, die schat dat er momenteel drie tot vierhon derd vossen-zijn. "Dat aantal verdubbelt ieder jaar. Dit gaat hartstikke fout. Er moet drin gend iets gebeuren", zegt secretaris Lei Swinkels die in de afgelopen weken 25 mel dingen binnenkreeg. Voornamelijk van particulie ren die door vossen beroofd zijn van him hobbykippen. "De jagers voeren een hetze. Dit is onbehoorlijk. Al jaren pro beren ze ten onrechte de vos overal de schuld van te geven", reageert Joof Teeuwen. Hij is voorzitter van het Natuurhistorisch genootschap in Venray. Teeuwen maakt zich boos omdat de Wildbeheereenheid via de publi citeit de vossen in een kwaad dag licht stelt. "Want het enige wat de jagers willen is de vossen afschie ten. Daarom blazen ze de zaak zo op. Want de vos gaat er vaak met hun jachtbuit vandoor. Ze willen hun diepvries weer volkrijgen." Op 1 april 2001 ging de Flora- en faunawet in. Vanaf dat moment zijn de vossen beschermd en mag er niet meer op gejaagd worden. Volgens Swinkels schoten de jagers voor heen jaarlijks zo'n vijfentwintig vossen af. Twee weken geleden hielden leden van de Wildbeheereenheid een grote inventarisatie. Ze telden zestig belopen vossenburchten. Dit duidt op ruim driehonderd vossen. De jagers vonden er prooiresten van kippen, pauwen, patrijzen, kievieten, eenden, tamme konijnen en reekalveren. De vossen zijn de laatste tijd heel actief aan de rand van Landweert langs de Maasheseweg en in de Aldenweg, de Kiekweg en in de omgeving van het ziekenhuis. "Ze halen kippen weg uit rennen die met netten en gaas zijn afge maakt. Dit houdt de vos niet tegen want ie graaft onder de omheining door. De draad moet wel een meter diep in de grond zitten en twee meter hoog zijn. Ze lopen ook in het gaas omhoog", weet Lei Swinkels die een nest met jonge vossen vond op het St. Annaterrein en hij trof er twee aan in Hiept vlakbij het ziekenhuis. Ook blijken de vossen steeds dichter in de buurt van boerderijen te komen. Bij de fami lie Lenkens in Vredepeel lopen vossen zo de koeienstal binnen. "Ze komen later op de avond. Er zit hier vlakbij achter een houtwal een nest. Gisteravond zag ik er nog eentje op de stoep lopen", zegt mevrouw Lenkens. "Ze zoe ken hier naar eten en ze komen in de speelwei van de kinderen. Want daar zit een konijn in een afgesloten hok. We hebben nor maal de deuren open maar nu is de vrijheid weg want ze worden steeds brutaler." Lenkens vreest voor de gezond heid van de veestapel want de vossen kunnen ziektes overbren gen. "We kunnen er weinig tegen doen. We mogen ze alleen maar verjagen. Voor mij hoeven ze ook niet gedood te worden. Maar ze moeten wel uit het huis en de stal len blijven." Ontheffing om een vos af te schieten wordt alleen verleend bij aantoonbare schade. Bij warm weer met temperaturen boven vijfentwintig graden neemt de kans op botulisme toe als vossen vergiftigde kadavers van eenden of andere volgels opeten, waar schuwt Swinkels. "De vossen lopen door het koeienvoer en kunnen zo de veestapel besmet ten." Ook neemt in het buitenge bied het aantal weidevogels dras tisch af. De vossen zouden de nesten leegroven. De Wildbeheereenheid wil ont heffing krijgen om de jacht te kunnen openen. In 2002 werd ook al een tijdelijke vergunning verleend maar die werd met suc ces aangevochten door natuurver- enigingen. "We hebben toen rond Ysselsteyn 34 vossen afgeschoten. Als we nu niet ingrijpen dan zijn binnenkort ook alle weidevogels verdwenen. We hebben zeker twee tot drie jaar nodig om de vossenpopulatie weer terug te brengen naar een normale omvang." Ook willen de jagers een alge hele vrijstelling voor kraaien en kauwen die voor veel overlast zor gen. De kraaiachtigen mogen nu alleen in opdracht van de grond gebruiker gedood worden. Een paar weken geleden zijn een paar jagers nog door de AIVD bekeurd omdat ze een kraai hadden geschoten. Joof Teeuwen merkt ook dat de vossen zich steeds meer laten zien. "Ze worden inderdaad wat brutaler. Maar er is zeker geen sprake van een plaag. Voorheen waren ze veel schuwer omdat ze toen vervolgd werden. De voort planting is bij deze hondachtigen afhankelijk van de aanwezigheid van voer. Als er voor de vossen weinig te vangen valt dan krijgen ze ook minder of geen jongen." Door twee grote ziektes zijn er in het buitengebied bijna geen wilde konijnen meer. Ze komen alleen nog voor op beschutte plekken dichtbij of in de woon kernen. Teeuwen spreekt tegen dat weidevogels verdwijnen door de vossen. "Daar heeft de Vogelbescherming een onderzoek naar gedaan maar dat is niet aan getoond. De vossen jagen vooral op muizen. Daar zijn ze heel gespecialiseerd in. Ze houden ook de populaties gezond want de zieke dieren vangen ze het eerst." DAEWOO MATIZ nu v.a. €6995,- NU GRATIS LG-LCD TV scherm 66 cm (t.w.v. €2499,-) bij aankoop van een nieuwe Daewoo aktie geldig tot 30 juni (niet geldig voor aktlemodellen) Daewoo Ghielen Keizersveld 55 Venray, tel. 0478-569552 Voorzitter Frissen: "Het wordt nog een harde strijd" Vervolg voorpagina Want vanaf het moment dat die brandweerauto er is worden er kosten gemaakt en die moeten dus ook in de boeken verant woord worden. De gemeente reageert dat dit in maart 2001 een raadsbesluit is geweest. "Dit besluit moet dus snel worden teruggedraaid", vindt Verhoef, die het ook onbegrijpelijk vindt dat de stand van het vakantiegeld en - dagen op 31 december buiten de boeken gehouden wordt. "Dit zijn verplichtingen aan het personeel. Die moeten onder de schulden op de balans zijn opgenomen." Ook is hij het niet met Venray eens dat er rentelasten berekend zijn over het eigen vermogen waardoor de rentekosten 300.000 euro te hoog zijn. Volgens de gemeente is dit niet verplicht, maar wel gebruike lijk in gemeentenland. En zo kan Verhoef nog wel even doorgaan. Reserves en voor zieningen worden ten onrechte opgevoerd, zegt hij. "Kortom, de jaarrekening stelt je volstrekt niet in staat om een oordeel, laat staan een verantwoord oordeel, te vor men over de financiële positie en over de baten en lasten en het saldo daarvan. Het voldoet niet aan belangrijke wettelijke voor schriften. Het is totaal ongeschikt als sturings- en verantwoordings instrument. Burgers en raadsleden wordt belangrijke informatie ont houden waar ze wel degelijk recht op hebben. Deze jaarreke ning kan beter meteen bij het oud papier." De regio Venlo (Gennep, Helden, Horst aan de Maas, Venray en Venlo) heeft de eer ste schifting voor de organisa tie van de wereldtuinbouwten toonstelling Floriade in 2012 overleefd. De Nederlandse Tuinbouwraad heeft het aantal kandidaten teruggebracht van zeven naar vier. De regio Venlo hoort samen met Arnhem/Nijmegen, de Drechtsteden en Rotterdam tot de overgebleven vier. Dit kwartet gaat in de komende maanden een 'bidbook' opstellen waarin de vier kandidaten zich uitgebreid pre senteren. De regio Venlo heeft 315.126 euro uitgetrokken voor het bidbook dat eind oktober moet zijn ingediend. De kosten betalen de vijf gemeenten aan de hand van hun inwoneraantal. Medio december 2004 neemt de Nederlandse Tuinbouwraad (NTR) het besluit wie de Floriade 2012 mag organiseren. Leon Frissen, voorzitter van de stuurgroep, is blij dat de regio Venlo is toegelaten tot de bid- bookfase. De burgemeester van Horst aan de Maas is optimistisch gestemd. "Als regio Venlo moeten we dit kunnen winnen. Gezien de sterke positie die onze regio inneemt op tuinbouwgebied in Nederland. Dit kan nog een mooie en vooral ook harde strijd worden de komende maanden", denkt Frissen. De vijf gemeenten gaan op in een nieuw op te richten stichting. Zodat de regio Venlo voortaan als één gezicht naar buiten treedt. Projectleider Harry Curfs wordt benoemd als directeur. De huidi ge stuurgroep wordt omgevormd tot een Raad van Toezicht waarin de burgemeesters van de vijf gemeenten zitting hebben. Wethouder Frans Wolters van Venlo krijgt ook in een plaats in de Raad van Toezicht die onder voorzitterschap komt van Leon Frissen. De stichting blijft bestaan totdat de NTR in december een beslis sing neemt. Als de regio Venlo een afwijzing krijgt dan wordt de stichting direct ontbonden. Indien de regio Venlo de organisa tie krijgt toegewezen dan zal de stichting opgaan in de nieuwe Stichting Floriade 2012 die door de NTR wordt opgericht. Raadsleden die onderwerpen aan de orde willen stellen voor het vragenuurtje van de raadsver gadering moeten die voortaan op donderdagochtend inleveren. Tot nu toe mochten de bijdragen voor het vragenuur nog op vrijdag wor den ingediend. Volgens burgemeester Waals stuit dit op problemen. "Want op vrijdag werkt hier geen hond. Dat wil niet zeggen dat de ambtena ren hun uren niet maken maar dat doen ze in de eerste vier dagen van de week." Dinsdag is de vaste vergaderdag van de gemeenteraad. John Oosterbeek (WD), die ook sta tenlid is, merkte op dat bij de pro vincie de vragen tot daags voor de vergadering kunnen worden inge diend. "Als wij toch vrijdag vragen indienen dan blijven er npg twee volle werkdagen over om ze beantwoorden. Bij de provincie is dit slechts een halve dag. En de vragen zullen in Venray toch niet ingewikkelder zijn dan in Maastricht", denkt Oosterbeek. Ike Busser (Samenwerking) had ook moeite met het vervroegen van de termijn. Want zijn fractie vergadert steevast op donderdag voorafgaand aan de raadsvergade ring van dinsdag. "Dan gaan jullie toch op woensdagavond vergade ren". reageerde Waals. "Zo flexi bel is Samenwerking toch wel." De coalitiepartijen CDA, PvdA en Lokaal Aktief hadden er geen moeite mee. "Want we willen goede antwoorden krijgen. Dan mag het best een dag langer duren", zei Gerda van Stelten (CDA). CDA-raadslid Patrick van der Broeck maakt zich sterk voor de waardevolle monu menten en panden in Venray. Hij vindt dat in de laatste decennia al veel markante gebouwen verloren zijn gegaan. In de raadsvergade ring van december 2003 dien de hij een initiatiefvoorstel in voor de karakteristieke pan den in het buitengebied. Met als doel de cultuurhistorische en architectonische waarde volle bebouwing te behouden en de eigenaren meer kans te geven hun eigendom in oude luister te herstellen. Het college schaarde zich toen achter het CDA-initiatief. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) zou snel met een plan van aanpak komen. De lijst met achttien waar devolle objecten, die als bijlage in het bestemminsplan buitengebied staat, zou geactualiseerd en aange vuld worden. Vorige week in de commissie Stedelijke Ontwikkeling kreeg Ruyten veel kritiek over zijn aan pak. De Boerderijenstichting Limburg heeft 270 waardevolle panden geselecteerd. Er is een lijst met zeventig zeer waardevol le boerderijen die nog authentiek zijn. De gevels en het woon- en stalgedeelte verkeren in originele staat. Daarnaast is er een tweede lijst met tweehonderd boerderij en die weliswaar zijn verbouwd maar waarvan de oorspronkelijk heid nog goed herkenbaar is. De gevels en het stalgedeelte zijn meestal aangepast maar het woongedeelte is vaak nog origi neel. Deze lijsten zijn voor advies gestuurd naar het Lokaal Historisch Platform en Venray Monumentaal. Uit de lijst van zeventig waarde volle boerderijen wordt een selec tie gemaakt van panden die reeds een monument zijn of die in aan merking komen voor plaatsing op de gemeentelijke monumenten lijst. Het doel is het behoud te waarborgen van het meest waar devolle culturele erfgoed in Venray. Patrick van der Broeck (CDA) was ontevreden. "Het plan van aanpak is onder de maat. Want criteria ontbreken. En bijvoor beeld ruïnes staan er niet op. Die kunnen dus zo opgeruimd wor den. Niet de huidige toestand is van belang. Het moet voor de mensen ook iets opleveren. Ze moeten met hun pand graag op de lijst komen", zei Van der Broeck. "We zijn nu een half jaar verder en het plan van aanpak naar behoren. De wethouder moet duidelijke criteria opstel len." Ook Leonie Cals (WD) reageer de teleurgesteld. "Dit dwaalt af van het initiatiefvoorstel. Voor eigenaren is het niet duidelijk wat hun rechten en plichten zijn. Met dit plan van aanpak kunnen we niet aan de slag." Theo Mulders (Samenwerking) meende dat de lijsten hun doel voorbijschieten. "Want deze boer derijen krijgen juist te maken met nog meer regels en beperkingen in plaats van ruimere mogelijkhe den van herstel en functie. Alle eigenaren zullen bezwaar aante kenen om te proberen van de lijst af te komen. Wie wil er nu extra beperkingen zonder een bijdrage voor het onderhoud. Dus wel de lasten van een monument maar niet de subsidie", zei Mulders die ervoor pleitte de lijsten op te rui men en daarvoor in de plaats een voudige regels op te stellen waar aan pandeigenaren moeten voldoen om voor de cultuurhisto risch waardevolle status in aan merking te komen. Wethouder Ruyten zei dat het opstellen van criteria lastig is. Hij wil alvast met de zeventig boerde rijen aan de slag. De andere pan den moeten wachten op de nieu we handreiking voor ruimtelijke ordening van de provincie. "Wellicht komt er meer ruimte in de regelgeving. Dan kijken we of de tweehonderd boerderijen ook een aparte status krijgen. Maar we willen eigenlijk geen extra catego rie woningen in het buitenge bied." Van der Broeck constateerde dat Ruyten het initiatiefvoorstel, dat is aangenomen door raad en college, niet wilde uitvoeren. "Ik wil daarom niet verder met dit plan van aanpak. Er dienen eerst criteria vastgesteld te worden. En de twee lijsten moeten openbaar gemaakt worden." Dat laatste wilde Ruyten niet. "Want als de lijsten bekend worden dan krijg ik absoluut problemen." HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tfel. 0478-582727 Fax 0478-510918 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk WiHemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Ane Snellen e-mailr asnellen@vandehniunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thneven op aanvraag e-mail: advertentie@yanderanunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsmeuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3