earing Quartet n het Theehuis Kunst Cultuur lomer an het Brukske Rabobank sponsort fanfares en harmonieën VMK-Parkconcert in het Odapark Hugo Stappers president SLV Het woud van de pygmeeën 5 ugdcabaret Smedendag Drumband concert Workshop beeldhouwen lgini ,EN MAAS Donderdag 10 juni 2004 - Pagina 11 Searing ^Quartet treedt lag 12 juni op in het Thee- het Odapark in Venray. j 20.30 uur. Voor de Hor- irmatie rond pianist Egbert en saxofonist Peter Her- Jorf een hernieuwde kennis- "ors ig met het Odapark: vorig rad het Searing Quartet hier gelegenheid van hun laat- Set Sail!. Maa ank Searing Quartet werd in op het Conservatorium ellen ^ht opgericht door Derix rmesdorf met de bedoeling ,ra' and te vormen, die eigen Pd osities spe«t met een unie- 01 und. Uitgangspunt daarbij «compositie, interactie en rlo, F ivisatie de belangrijkste ele- flZ'ïn de loop der jaren heeft het 300 'S Quartet dit uitgangspunt ctijk 1(* gedaan. Samen met Nor- in Ai eurs (contrabas) en Sjoerd iben n (drums) wonnen Derix en 1(1 - esdorf de publieksprijs op «ernationale Jazzconcours (1997) en ontvingen zij de van Rooyen Award in 2001. debuut-cd Aquamagia uit kreeg lovende recensies in s. 2.00 2002 won de eigen composi tie van Derix, She isn't like you, de prijs voor Beste Compositie tij dens de Dutch Jazz Competition Het juryrapport: "Hoewel de jazz haar identiteit ontleent aan de improvisatie bestaat er tóch zoiets als een voorbeeldige jazz compositie. De beste compositie van de Dutch Jazz Competition 2002 is door de vijfkoppige jury unaniem gekozen. De doorslaggevende reden was bij alle vijf de juryleden volkomen duidelijk: wat een prachtige melodie! Nothing beats a good melody! edrci reld, ray. 586 13461 ie ,\J str.L Iden van Servaas (40) rlo i fds ien hondercHjaar geleden de las-inrichting werd gebouwd. Venray nog een echt platte- idorp. De Belgische Broeders Liefde hadden dank zij de ddeling van de Venrayse iat#nman en politicus Henri Try- 275ftslag weten te leggen op een stuk grond in het Venrays dat gelegen was aan de oost van het dorp. De verbin- weg tussen dit gebied en de J skom heette de Veldstraat, Wilhelminastraat. Het ter- ruim 26 hectare groot, was tig gelegen aan de kiezelweg Venray naar Oostrum, ver 14 leg af van het dorpsrumocr. even door open landschap- de Landweert, Antoniusveld iet Brukske. Toen nog open )r(j, schappen, vandaag volge nde woonwijken. De Broe- kochten in de loop der jaren 10f (ze gebieden veel grond aan akkerbouw en weidegron- Ook in het Brukske verwierf 51} grond, maar een groot deel >an was nog onontgonnen. avii deerde de Broeders echter minst. Men besloot om deze rassige grond tot ontginning tengen. Dokter Janssen, de malige geneesheer directeur pin 1927 deze mogelijkheid mn er een groot arbeidsthera- pieproject van te maken. Hij deed daarvoor een beroep op Hendrik Linders die een jaar eerder in dienst was gekomen. Hendrik had voordat hij op Servaas kwam zijn sporen als 'buitenwerker' al ver diend bij een Cuijkse aannemer die herstelwerkzaamheden uit voerde aan de dijken langs de Maas. Zijn eerste buitenploeg op Servaas bestond uit 17 patiënten en dit aantal groeide uit tot 43 man. Alle soorten werk werd aan gepakt: tuinen aanleggen, boerde- rijwerk. boomgaarden omspitten, werk bij de boeren in de omge ving, sneeuw ruimen en, last but not least, ontginningswerk in het Brukske. Jarenlang toog Hendrik Linders met zijn mannen naar het afgelegen gebied en verrichtte daar met zijn ploegmensen ware pioniersarbeid. Meer dan zes hectare van dit moerassige landschap bracht hij in cultuur. Al het werk moest met de hand worden gedaan, graafma chines waren er toen nog niet. De schop, de kruiwagen en kiep- karretjes, dat was de hele uitrus ting. Op bovenstaande foto is te zien hoe een en ander in zijn werk ging. Enkele sterke kerels deden het graaf- en spitwerk, de anderen liepen gedwee met hun kruiwagens in een lange rij achter Patiënten van Servaas aan bet werk bij de ontginning van het Brukske (1956) elkaar aan en vervoerden de grond. Hendrik Linders staat op enige afstand toe te kijken en houdt alles in de gaten. Hij was altijd alleen met zijn ploeg wat beslist geen akkefietje was. Medi cijnen kende men in die tijd nog niet en de patiënten waren niet altijd even gemakkelijk in de omgang. Toen hij in 1966 met pensioen ging, was de psychiatrie al hard aan het veranderen. "Nu is alles veranderd", zo merkte hij toen op."Nu zijn er medicijnen, maar wie nu nog moeilijkheden met de patiënten krijgt, heeft dat aan zichzelf te wijten. Dan behan del je hen niet als mensen". Nou ja, zo eenvoudig is het natuurlijk ook weer niet, maar het tekent wel het karakter van een man die 40 jaar lang letterlijk en figuurlijk gewerkt heeft in de periferie van het gesticht. Nooit centraal in de belangstelling, maar ergens in het stille buitengebied van het Bruks ke dat mede dankzij Hendrik tot ontwikkeling werd gebracht Hendrik Linders, pionier van 't Brukske. Twan van Els i,l oensdag en donderdag bracht !s Custers wederom een telprogramma voor leerlin- yan groep 6 en 7 van het onderwijs. in het Theehuis in 1 fa. ix 3 inderdagmiddag om half cseitwas de laatste voorstelling. tveer 220 leerlingen zijn inf, bereid op het thema: Kinder en. Zij hebben dit gedaan behulp van het kinderrech- tel$ offertje, gevuld met pedago- e|| I1 en didactisch materiaal, tips 1C|( hessen waar ze tcrechtkun- vlak van kinderrech- Servaes Custers zal weer op "gen speelse wijze de kinder- pel ,en tot levefi brengen in de 0' "lei1 en harten van de kinde- f scholen die nog gaan wer- fót het kinderrechtenkoffer- Of orden in november weer uit- 3 3 %l deze voorstelling te eken. Komende zondag zijn er een achttal smeden aan het werk. Behalve van de eigen smederij van De Locht wordt ook gebruik gemaakt van een aantal verplaats bare "veldsmederijen" zoals die vroeger in het leger werden gebruikt. Bezoekers kunnen dan van dichtbij bekijken op welke manier siersmeedwerk, hoef ijzers, muurankers e.d. worden gemaakt. Ook de mechanische smeeedhamer wordt gedemon streerd. Wie dorstig wordt van de hete smidsvuren kan terecht bij leden van het Dionysos-gilde die een demonstratie bier brouwen geven. Op de bovenverdieping is een nieuwe wisselexpositie inge richt met als titel "Bomen en men sen, een oeroude relatie" en in de arbeiderswoning is een mooie verzameling strijkijzerers te bezichtigen. In de maanden mei t/m september is het museum elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur. Naast orkest, leerlingenorkest en Eikenhofkapel heeft muziek vereniging harmonie Sub Matris Tutela een actieve drumband. De drumband speelt op het hoogste niveau, de eredivisie en staat al sinds 1975 onder leiding van instructeur Piet Poels. Om de drumband eens extra onder de aandacht te brengen en mede ter gelegenheid van het feit dat Piet Poels dit jaar 30 jaar aan de muziekvereniging verbonden is, wordt op zaterdag 12 juni in gemeenschapshuis d'n Oester ham, Watermolenstraat 1 in Oos trum een drumbandtreffen gehou den waaraan de drumband van MMSK St. Petrus Banden o.l.v. H. Martens, de drumband Vrienden kring Overloon o.l.v. W.v.Horck en onze eigen drumband zullen deelnemen. Het treffen begint om 19 30u. en de entree is gratis. De componist van deze melo die is een reeds veelgevraagd jonge pianist. Behalve een map vol mooie composities, heeft hij ook een eigen kwartet, waarmee hij een sleutelpositie inneemt in de jongste Limburgse jazz-scene." Kosten: 10,- (voor vrienden van het Odapark 7,50). Kaarten: reserveren bij het Theehuis, 0478- 513690. Een groep enthousiaste ama teur-beeldhouwers zal van 11-13 juni weer een workshop houden in en bij de beeldentuin van gale rie De Lochting in Venray. Deze groep volgt tijdens het cursussei zoen de lessen beeldhouwen op de Vrije Academie onder de bezie lende leiding van de kunstenaar Jos Beurskens. De bedoeling is dat de deelne mers van de workshop aan een nieuwe steen gaan werken en in drie dagen zoveel mogelijk vrijma ken van het beeld dat ze in de steen verborgen weten. Om zoveel mogelijk werktijd te hou den worden familie en bekenden uitgenodigd om met name zon dagmiddag een kijkje te komen nemen. De beeldhouwers laten dan ook beelden zien, die ze eerder op de Vrije Academie maakten. Daar naast is een bezoek aan de beel dentuin, met een uitgebreide col lectie beelden en tuinsieraden zeer de moeite waard. Beeldentuin en galerie De Loch ting aan de Laagheidseweg 16 in Venray is open op zaterdag en zondag van 13 00 tot 17.00 uur en op afspraak. Onlangs werden door de Rabo bank alle vertegenwoordigers van fanfares en harmonieën uit de gemeente Venray en Meerlo- Wanssum uitgenodigd. Tijdens de bijeenkomst werd door de verte genwoordigers de voortzetting van het hoofdsponsorcontract getekend. De overeenkomst geldt opnieuw voor drie jaar. De Rabo bank ondersteunt de muziekgezel schappen al een aantal jaren. De Rabobank is graag betrokken bij initiatieven die belangrijk zijn voor de samenleving. De muziek gezelschappen treden op tijdens vele gelegenheden en luisteren menig evenement muzikaal op. De Rabobank waardeert dit en heeft daarom besloten het spon sorcontract voort te zetten. De fanfares en harmonieën uit Wans- sum, Castenray, Ysselsteyn, Meer- lo, Blitterswijck, Oirlo, Merselo, Leunen, Venray en Oostrum wor den ondersteund met e ciële bijdrage. Op zondag 27 juni organiseert het Venrav's Mannenkoor het VMK-Parkconcert. Het decor voor dit nieuwe muziekfestijn is het Odapark. Nu de voorbereidingen van het 100-jarig bestaan van het Venray's Mannenkoor, op 9 december 2009, al vorm krijgen, wil het mannenkoor dit jaar stil staan bij het 95-jarig bestaan. Voor het koor was het uitgangs punt een musicalfestijn te organi seren met zoveel variatie dat het zowel jong als oud zou moeten aanspreken. Met het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht, zang groep Hebbes!, beiaard Rosema- rie Seuntiëns en natuurlijk de zan gers van het VMK kun je spreken van een zeer gevarieerd program ma op top niveau. Want met name het optreden van het Orkest van de koninklijke Lucht macht op dit openluchtfestijn zal het klapstuk van die middag zijn. Velen weten dat dit orkest veel meer kan dan een doorsnee mili taire kapel. Het is een harmonie orkest, bestaande uit 52 musici, dat in de wereld van de blaasmu ziek iets heel bijzonders doet, omdat het de lichte muziek tot een belangrijk deel van zijn orkestcultuur heeft gemaakt Daartoe beschikt het orkest over een ritmesectie bestaande uit gitaar, toetsen, basgitaar, contra bas en drums. Sinds 1995 presen teert het orkest theatershows waarin één onderwerp centraal staat en theatraal wordt uitge werkt tot een aanvullend show programma. In 2004 toert dit orkest met Eternity door Neder land. In mei werd ook de schouw burg van Venray aangedaan met deze productie. Tijdens de twee optredens van drie kwartier zal dit orkest een meeslepend Itali aans programma uitvoeren van een Promconcert, waar maar liefst 4 solisten van Europees for maat aan meewerken. Het orkest staat onderleiding van de Span jaard Miquel Rodrigo. Toen het koor overwoog dit orkest uit te nodigen, was bekend dat dit gepaard zou gaan met de nodige kosten. Via de bescherm heer van het Venray's Mannen koor, burgemeester Jos Waals, werd contact gelegd met de com mandant van de Groep Geleide Wapens. Die op zijn beurt bood aan om de kosten van het van het optreden van het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht voor zijn rekening te nemen. Het optreden van het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht is dan ook een relatie concert aangeboden door de Groep Geleide Wapens. Hebbes! is een zanggroep bestaande uit zeventien zangers, alle afkomstig uit Limburg, dat sinds 1 januari vlijtig aan de weg timmert om een zeer gevarieerd vokaal programma op het podium te zetten. De groep stelt zich ten doel zang te beleven. Zingen is niet alleen horen maar ook zien, niet alleen zingen maar ook bewe gen, met andere woorden 'Zingen is beleven'. A capella en/of close- harmony brengen ze muziek vanaf de Middeleeuwen via de Renaissance tot in de jaren'60 en'70 van de 20-ste eeuw. Heb- bus! heeft deelgenomen aan het Limburgs Korenfestival en is daar eerste geworden in de hoogste afdeling. Naar aanleiding hiervan is de groep uitgenodigd om in het voorjaar van 2005 deel te nemen aan de halve finales van het Nederlands Korenfestival. De diri gent en inspirator is Ron Hanssen. Beiaardier Rosemarie Seunti(ns zal optreden met een mobiele bei aard. Rosemarie. die sinds 1997 beiaard is van de Grote kerk van Venray, zal een aantal nummers spelen met medewerking van het Venray's Mannenkoor. Zo zal onder meer te horen zijn het bekende werk van de Franse componist Saint-Sa?ns de Dance Macabre en het Land of hope en gloty door componist Elgar. Rose marie Seunti(ns is geboren te Asten. Zij studeerde klassiek piano aan het Brabants Conserva torium te Tilburg en behaalde in 1991 het diploma. Als pianiste begeleidt zij regel matig verschillende solisten en koren waaronder het Venray's Mannenkoor. Beiaard studeerde Rosemarie aan de vermaarde Nederlandse beiaardschool te Amersfoort bij beiaardier Arie Abbenes. Zij is stadsbeiaardier van gemeente Helmond. Naast de vele Nederlandse optredens concer teerde Seunti(ns in Frankrijk. Ier land, Portugal en de Verenigde Staten. Het Venray's Mannenkoor zal die middag een aantal nummers brengen die licht in het gehoor klinken. Het mannenkoor heeft deze middag een primeur voor het publiek.Het nummer When I'm sixty four, dat geschreven en uitgevoerd is door de wereld bekende popgroep the Beatles zal door het koor voor de eerste keer worden uitgevoerd Het koor is druk bezig met repeteren voor de twee kerstconcerten die worden gehouden op 22 en 23 december. Samen met het Limburgs Symfo nie Orkest, popkoor Venrode en de zangers van st Frans zullen 2 wereldpremières worden gebracht. Voor de kinderen is een apart programma onder regie van toneelvereniging Balans. De kin deren kunnen een spel meebele ven met kabouters en toverkollen, kortom in het park komen allerlei bewoners van sprookjesbossen tot leven. Voor de inwendige mens is gezorgd. Zo zullen er naast frisdranken en bier ook broodjes verkrijgbaar zijn. Het optreden van het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht wordt aangeboden door de GGW. Echter de lcosten van het grote podium en de vele andere voor zieningen heeft het koor doen besluiten om een vergoeding voor deze middag te vragen van vijf euro. Kinderen tot 12 jaar hebben gratis toegang. De bijzondere locatie in het Odapark werd gevonden in nauwe samenwer king en overleg met Stichting Odapark. Het museum en het park zijn die dag, buiten het veld waar het concert plaatsvindt, gewoon toegankelijk voor het publiek. De organisatoren hebben gekozen voor een openluchtcon cert. eind juni is het meestal goed weer. Mocht het onverhoopt slecht weer zijn dan worden er voorzieningen getroffen die een voortgang van het concert waar borgen. Kaarten voor dit concert zullen via enkele voorverkoop adressen verkrijgbaar zijn bij: Sigarenhuis Janssen (Grote Markt Venray) en Boekhandel van den Munckhof (Grotestraat Ven- ray). Zangroep Hebbes! Tijdens de jaarvergadering van de Samewirkende Limburgse Vas- telaovesvereniginge is Hugo Stap pers uit Venray benoemd tot de nieuwe president van de SLV. Hugo Stappers treedt daarmee in de voetsporen van zijn illustere voorgangers Jean Janssen en Wim Leentjens en is zodoende de eer ste president uit Noord-Limburg. De nieuw benoemde president heeft bewezen dat hij ongekende kwaliteiten heeft als het gaat om humor, uitreiking van belangrijke vastelaovesordes en de presenta tie van de Gulden Humor, de hoogste vastelaovesonderschei- ding van Limburg. Naast lange tijd in het bestuur van de Piëlhaas, de vastelaovesvereniging van Venray, zitting te hebben gehad was hij vanaf 1994 tot heden vice-voorzit- ter van de SLV en heeft, na het plotseling overlijden van Wim Leentjens, gedurende drie jaar het voorzitterschap op een meer dan voortreffelijke wijze waargeno men. Ook zijn in deze periode contacten gelegd en is samenwer king gezocht of verstevigd met de BCL, de Bond van Carnavalsver enigingen in Limburg. Liveke, de Bond van carnavalsverenigingen uit Belgisch Limburg. VKAG. Ver band der Kamevalsvereine Aache- ner Grenzlandkreise, en de NEG, de Narrische Euopaische Gemein- schaft die bureau houdt in het Haus des Kölner Kamevals. Zo heeft de SLV ook vele con tacten of bestuursfuncties bij de stichtingen Sjeng Kraft Kompe- nei. de Limburgse Vereniging van Karnavalsartiesten, het Limburgs Vastelaovesleedjeskonkoer, het Kènjer Vastelaovesleedjeskonkoer en het Limburgs Vastelaovesmuse- um. Bij het begin van het nieuwe vastelaovesseizoen zal Hugo Stap pers uit het bestuur van de Piël haas treden en zich volledig wij den aan het presidentschap van de SLV. Omdat zijn eigen vereni ging in november haar jubileum viert en ook de uitreiking van de Gulden Humor organiseert krijgt hij gelijk de vuurdoop voor eigen huis en geloof maar dat de vastela- ovesvierders uit Venray daar een geweldig feest van zullen maken. Boekrecensie in Peel en Maas Alexander en Nadia gaan nog één keer op reis samen met Alexanders oma Kate, een reisboekenschrijfster die het echte avontuur niet uit de weg gaat. Ze maken en expeditie naar het donkere hart van Afrika, waar zij doordringen tot het pygmeeënvolk dat gru welijk wordt onderdrukt Koning Kosongo, commandant Mbembelé en tovenaar Sombe oefenen een waar schrikbewind uit. Als de pygmeeën dit meedo genloze drietal niet voorzien van goud, ivoor en diamanten, wor den hun kinderen als slaven ver kocht. Alex en Nadia stellen alles in het werk om een einde te maken aan het onrecht. In de geheimzin nige duisternis van de jungle komen zij in contact met de gees ten van hun voorvaderen en die van planten en dieren, en weten zij zich ternauwernood te redden uit hachelijke situaties, mede dankzij hun totempalen, de jaguar en de adelaar. In dit laatste deel van de jaguar- en adelaartrilogie komen thema's aan de orde waar over Isabel Allende veel heeft te vertellen, zoals slavernij en onder drukking, en respect voor niet- westerse culturen. Daarnaast beschrijft zij prachtig de groei naar volwassenheid van Alex en Nadia en hun ontluikende liefde. Het resultaat is een magische en toch vanzelfsprekende wereld zoals alleen Isabel Allende die kleurrijk kan verbeelden, waarin zij laat zien dat er meer is tussen hemel en aarde dan de meeste mensen gewoonlijk beseffen. Isabel Allende werd in 1942 uit Chileense ouders geboren in de ISABEL ALLENDE Peruaanse hoofdstad Lima. In Chili werkte ze onder meer voor een radicaal vrouwenblad; ze publiceerde talrijke artikelen, kin derboeken en toneelstukken, en verzorgde verschillende televisie programma's. Na de militaire staatsgreep in 1973, waarbij haar oom, president Salvador Ellende, de dood vond, vestigde ze zich met haar gezin in Venezuela. Momenteel woont en werkt ze als schrijfster en journaliste in San Francisco. Haar wereldwijde suc ces als schrijfster begon met de roman Het huis met de geesten, dat in 1985 in een Nederlandse vertaling verscheen, gevolgd door Liefde en schaduw, Eva Luna, Het goud van Tomas Vargas, Het oneindige plan, Paula. Afrodite, Fortuna's dochter en Portret in sepia. In 2002 verscheen het eer ste deel van de Jaguar- en Adelaar- trilogie. De stad van de wilde goden, in 2003 gevolgd door het Rijk van de Gouden Draak.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11