Bierkruien en strijd om koningstitel "Buurt moet jeugd een kans geven" Meerlo-Wanssurv Meerlo-Wanssum moet fors bezuinigen Tien jaar C1000 in Wanssum Processie in Blitterswijck Service rubriek Snuffelmarkt afgelast Concert Clover Raadhuis dicht PEEL EN MAAS Donderdag 10 juni 2004 - Pagin, St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck Het jaarlijkse bierkruien van het St. Antonius Abt Gilde in Blitterswijck (vanaf de Arcen- se bierbrouwerij naar Blitters wijck) vindt.dit jaar plaats op zaterdag 12 juni. Twintig gil denbroeders en -zusters zullen deze eeuwenoude traditie in ere houden. De bierkruiers, de koning en de overheid van het St. Antonius Abt Gilde zijn op zaterdag 12 juni om 11.00 uur te gast in de proeverij van H. Clevis in Arcen. waar voor de 31e maal enkele vaatjes gerste nat gratis worden aangeboden. De gildeleden kruien de vaatjes even later per kruiwagen naar Blitterswijck. Onderweg hebben ze twee verplichte pitstops, in twee plaatselijke cafés in Broek huizen en Broekhuizenvorst. In het gehucht Ooyen word de inwendige mens versterkt. Door enkele gildenbroeders en -zusters is in Ooyen een picknickplaats ingericht, zodat de bierkuiers ?ven hun beentjes kunnen strek ken en hun magen kunnen vullen. Om 18.00 uur komen de bier kruiers aan bij gildenbroeder Jan Pijpers in Blitterswijck, waar tra ditiegetrouw de koffie gereed staat en ze zich even kunnen opfrissen, 's Avonds om 19.00 uur worden de bierkruiers in Blitters wijck afgehaald door de overige gildenbroeders en -zusters, waar na ze gezamenlijk vertrekken naar de schutsweide de Mars en het bier aanbieden aan het gilde. Tot 22.00 uur is er nog een gezellig samenzijn waarna iedereen op tijd huiswaarts keert. De volgende dag staat immers het koningschie- ten op het programma. KONINGSCHIETEN Het hoogtepunt van het jaar voor het gilde vindt plaats op zon dag 13 juni: het koningschieten. De leden van het gilde strijden deze dag om de hoogste eer: het koningschap. Eeuwen geleden waren de gilden al bekend met het koningschieten en door de jaren heen is het koningschieten blijven bestaan, ondanks alle gebeurtenissen die zich in de loop der jaren hebben afgespeeld. Vooral de laatste jaren worden de gilden en schutterijen bedreigd door de inmiddels bekende milieuproblemen. Toch blijft de animo voor dit koningschieten nog altijd zeer groot onder de gil denbroeders. Jaarlijks wordt er weken van te voren al gespecu leerd en worden er weddenschap pen afgesloten wie de nieuwe koning wordt van het St. Antonius Abt Gilde. De dag begint voor het gilde al vroeg. Om 06.30 uur trekt het gilde door het dorp. onderwijl aankon digend dat het koningschieten die dag wordt gehouden. Dit wordt gedaan door de gildetambours, klaroenblazers en vendeliers. Ieder andere gildenbroeder of - zuster wordt aan huis afgehaald, als laatste de huidige koning. Daarna gaan de leden van het gilde gezamenlijk naar de schuts weide. GILDEMIS Om 09.15 uur vertrekt het gilde naar de kerk om de gildemis bij te wonen. Deze H. Mis begint om 09.30 uur en wordt gecelebreerd door gildepriester H. te Boek horst. Aansluitend aan de H. Mis vindt de sacramentsprocessie plaats, die nog altijd zeer druk wordt bezocht. Na de processie wordt de kerkelijke overheid overvendeld en tevens wordt de officiële vendelgroet gebracht, door de vendeliers van het St. Antonius Abt Gilde. Na het officiële gedeelte van Het hele Blittersivijckse gilde met de koningsvogel op weg naar de H. Mis deze ochtend verzamelen de gil- debroeders en -zusters zich om 12.30 uur op het Kerkplein, waar na ze vanaf 12.45 uur met slaande trom en zwaaiende vendels naar schutsweide de Mars vertrekken. Om 13-00 uur begint het jeugdko- ningschieten, waarna om 14.00 uur de gildezusters schieten op een vogel. Om 15.00 uur beginnen de gil denbroeders, voorafgegaan door burgemeester J. Hahn, de kerkelij ke overheid die vertegenwoor digd wordt door gildepriester H. te Boekhorst en vervolgens de ereleden met de schietwedstrijd. Als de vogel eraf wordt geschoten is, wordt de nieuwe koning tij dens een ceremonieel gebeuren geïnstalleerd. 'Protestmars' in Blitterswijck Wat is er toch aan de hand in Blitterswijck? Het anders zo rustige Maasdorp is al enige maanden verdeeld in twee kampen. Het ene kamp is voor de realisatie van een jongeren centrum aan de Maasweg in het hart van het dorp, het andere kamp -de buurt- wil juist vermijden dat het jonge rencentrum op de beoogde locatie komt. De buurtbewoners hebben offi cieel bezwaar aangetekend tegen de bouwvergunning die de gemeente Meerlo-Wanssum aan de Stichting DIM heeft afgegeven voor het jongerencentrum aan de Maasweg. De twee partijen staan lijnrecht tegenover elkaar en het eigen home voor jongeren tussen 12 en 21 jaar laat intussen maar 'op zich wachten. Dit tot grote frustratie van de jongeren, die zaterdagavond een heuse protestmars door het dorp organiseerden om aandacht te vragen voor hun probleem. VERTRAGING Het is niet de eerste keer dat de Stichting DIM wordt geconfron teerd met vertraging. Al vijf jaar knokt de stichting voor een eigen home voor de Blitterswijckse jeugd tussen 12 en 21 jaar. Deze jeugd vertoeft immers overal en nergens. De oudere jeugd zoekt haar ver tier in de cafés, de jongere jeugd hangt rond op straat en dat gaat niet altijd zonder overlast gepaard, en een deel van de jon geren wordt gedoogd in een cara van die als een soort van mini honk dienst doet. ONDERZOEK Vijf jaar geleden was de situatie niet veel beter. Uit een onderzoek naar de leefbaarheid in de kleine kernen kwam destijds sterk naar voren dat er behoefte was aan een jongerencentrum voor de jeugd van 12 tot 21 jaar. Om die wens handen en voeten te geven, werd Stichting DIM opgericht. Een stichting die ijverde voor de reali satie van dat jeugdcentrum. De ambities en missie waren snel geformuleerd, maar de uitwerking bleek geen sinecure. Er waren te weinig centen, het bleek dat het beoogde pand niet voldeed aan alle eisen en voor schriften, of de plannen waren onvoldoende onderbouwd. BANG VOOR OVERLAST Uiteindelijk besloot de stichting het spel volledig volgens de regels te spelen. Zeker toen via het parochiehuis een pand werd aan geboden. Een pand dat met de naam 't Honk eerder dienst deed al kinderopvangcentrum. Inmid dels zijn de financiën rond en heeft de stichting alle benodigde vergunningen binnen. Maar buurtbewoners vrezen overlast als het jongerencentrum aan de Maasweg in gebruik is genomen. Ze maken zich zorgen over vernielingen in de buurt en vrezen geluidshinder, ondanks de maatregelen die de Stichting DIM gaat nemen om de overlast zoveel mogelijk in te dammen. BEZWAARSCHRIFT De vijf huishoudens hebben gezamenlijk een bezwaarschrift ingediend tegen het besluit van de gemeente om aan de Stichting DIM een bouwvergunning te ver lenen voor het jongerencentrum. Ze zijn absoluut niet tegen de komst van een jongerencentrum, maar zien het home liever op een andere locatie in het dorp gestalte krijgen. De mensen die zaterdagavond De realisatie van bet jongeren centrum aan de Maasweg in Blitterswijck houdt de gemoede ren al enkele maanden bezig. Een kleine honderd mensen lie pen zaterdagavond mee in een 'protestmars'. hun steun betuigden aan de reali satie van het jongerencentrum aan de Maasweg vinden echter dat de buurt de jeugd een kans moet gunnen. "De behoefte aan een jeugd honk is al jaren erg groot, dat bleek zaterdagavond wel", zegt Gea Stoks, één van de ouders en organisatoren van de mars. "Ik denk dat een kleine honderd men sen meeliepen, voornamelijk jeug digen in de leeftijd van 8 tot 25 jaar. Ik hoop dat de buurt ze een kans wil geven en dat al die nega tieve gedachten over het jeugd honk een stuk minder zijn gewor den na deze mars. Want het is een prachtige locatie voor een jeugd soos." Binnenkort zal de commissie bezwaarschriften haar advies van het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum geven. Raad bespreekt voorjaarsnota op 21 juni Op 1 juni vergaderde het college van B&W over de voor jaarsnota 2004. Deze laat zien dat de gemeente, door de fors teruglopende uitkering uit het gemeentefonds, genoodzaakt is om 300.000 euro te bezuini gen. De financiële ruimte wordt gerealiseerd door een combinatie van maatregelen. Bij het maken van keuzes is rekening gehouden met de wens om de leefbaarheid te handhaven of te bevorderen. Ook moet een veilige en rusti ge woonomgeving gewaar borgd blijven met voldoende kwaliteit van de openbare ruimte. Op 21 juni vergadert de gemeenteraad over de plan- De voorjaarsnota 2004 beschrijft de plannen van de gemeente in 2005 en de drie daar op volgende jaren. Doordat het herstel van de economie uitblijft, moet het kabinet fors bezuinigen. Dit heeft negatieve gevolgen voor de algemene uitkering uit het gemeentefonds: de gemeente ont vangt minder geld van het Rijk. Bezuinigingen zijn dan ook niet te voorkomen. De inwoners van de gemeente zullen dit vooral mer ken aan de verlaging van 15% op de subsidieverstrekking aan de meeste lokale verenigingen en instellingen. In 2005 is bovendien minder geld beschikbaar voor onderhoud aan wegen en het groenonder houd. De wegen worden minder vaak geveegd en de bermen min der gemaaid. Voorwaarde is vol gens de gemeente Meerlo-Wans sum wel dat deze bezuinigingen niet ten koste mogen gaan van de veiligheid en dat achterstallig onderhoud voorkomen moet wor den Extra inkomsten wil Meerlo- Wanssum binnenhalen door een verhoging van de tarieven voor bouwvergunningen met 10% en een verhoging van de havengel den. Het Rijk heeft besloten de Zalm snip met ingang van 1 januari 2005 af te schaffen. Voor de gemeente heeft dit geen financië le consequenties. Zij werd voor heen door het Rijk gecompen seerd voor deze kostenpost. De maatregel betekent wel een las tenverzwaring voor de burger van 45 euro per huishouden. Dit kan nog gecompenseerd worden als het kabinet besluit om de ozb- belasting voor het gebruikersdeel woningen per 1 januari 2005 af te schaffen, maar hierover is nog geen duidelijkheid. INVESTERINGEN LEEFBAARHEID Een bedrag van 1,1 miljoen euro is gereserveerd voor de reali satie van het project (Ver)brede School. Doel van dit project is het versterken van de samenwerking tussen consultatiebureau, peuter speelzaal, kinderopvang, basis school en GGD om de ontwikke ling van kinderen van 0 tot 12 jaar goed te kunnen volgen. Duurza me huisvesting vormt hiervan een onderdeel. Een bedrag van 50.000 euro is geraamd voor het opknap pen van zwembad De Broekberg. De gemeenteraad neemt in juni een besluit over het al dan niet openhouden van het buiten zwembad. Om alle opties open te houden is de investering alvast in de voorjaarsnota opgenomen Voor het oplossen van het pro bleem van de buitensportaccom modaties reserveert de gemeente 330.000 euro. En aansluitend op het te realiseren kunstwerk in Blitterswijck, wil de gemeente een bijdrage leveren aan het opknappen van de kasteelruïne in het dorp. INVESTERINGEN OPENBARE RUIMTE De komende jaren staan onder houdswerkzaamheden aan wegen, trottoirs en fietspaden gepland voor een bedrag van 620.000 euro. In 2005 levert de gemeente een bijdrage aan de ver nieuwing van de provinciale weg Meerlo-Wanssum-Tienray. Zij ver zorgt onder meer de aanleg van een trottoir en parkeervoorzie ning in de Burg. Ponjeestraat in Wanssum. Volgend jaar wordt ook de Dorpbroekstraat in Meerlo vernieuwd. En de gemeente reali seert in 2005 een fietspad langs de Maas. HAVEN Maatregelen zijn nodig om ach terstallig onderhoud aan kades en oevers in de haven op te lossen. Ook moet er op korte termijn gebaggerd worden om het slib te verwijderen dat door stromingen in de Maas en scheepvaartbewe gingen in de haven terecht is gekomen. De kosten worden geraamd op 1 miljoen. Een groot deel van de kosten haalt de gemeente uit de algemene reser ve. Nog dit jaar komt er een onderhouds- en investeringsplan om in de toekomst voldoende middelen voor deze werkzaamhe den beschikbaar te hebben. VERBETEREN KWALITEIT De komende jaren wil de gemeente de burger meer betrek ken bij haar beleid door inzicht te geven in haar plapnen en de bur ger in het overleg te betrekken. Dit betekent meer inspraak en meer communicatie. Verder werkt de gemeente aan de kwali teit en efficiency van haar dienst verlening. Als zelfstandige gemeente moet Meerlo-Wanssum zorgen voor voldoende bestuurlij ke. ambtelijke en financiële kracht. Daar waar nodig versterkt zij de samenwerking met buurge meenten om de kennis te verbre den. Tradities zijn er om te koes teren. En wat je afschaft, is voor altijd verdwenen. Voor een aantal inwoners van Blit terswijck aanleiding om enke le jaren terug het comité Her activering Processies op te richten. En met succes: de processies trekken sindsdien beduidend meer toeschou wers en deelnemers. Het comité hoopt de stijgende lijn door te zetten. Op zondag 13 juni staat de aloude sacraments processie weer op de agenda in Blitterswijck. Aan de processie doen onder meer mee het St. Antonius Abt Gilde, fanfare Moed en IJver, kerkkoor, zangverenigin gen en bloemen strooiende jonge ren. Alle inwoners van het dorp worden van harte uitgenodigd om in de processie mee te lopen Voorafgaand aan de processie is er een plechtige hoogmis die wordt opgeluisterd door het gilde. De sacramentsprocessie werd ingesteld in 1963- In dat jaar fuseerde de tot dat jaar bestaande St. Annakermis (rond 26 juli) met de oorspronkelijke grote kermis (rond 8 september). Er kwam één 'grote' kermis, die werd vastge steld op de eerste zondag na 26 juli. De tweede processie is op zondag 12 september in verband met het patroonsfeest van de kerk. De snuffelmarkt die zondag 13 juni in sport- en feestzalencom- plex't Brugeind in Meerlo zou worden gehouden, gaat niet door. Organisator Twan Kleeven heeft slechts acht inschrijvingen voor het huren van een kraam ontvan gen en dat aantal is onvoldoende om de markt op touw te zetten. Wanneer de volgende snuffel- markten op touw worden gezet in 't Brugeind, is nu nog onbekend. De rock-coverband Clover maakt vrijdag 11 juni haar opwachting in OJC Midgard in Wanssum. Zaal open om 20.00, start show om 22.00. Entree 4 euro. Dit jaar bestaat de C1000 in Wanssum tien jaar. De afgelo pen weken heeft deze super markt al de nodige acties gevoerd. Komend weekeinde worden de feestelijkheden afgesloten met tal van demon straties op vrijdag en zaterdag. Ad van Kessel startte tien jaar geleden in de voormalige Toyota garage een Cl000 supermarkt. Inmiddels is hij al vier verbouwin gen verder en staat voor begin volgend jaar een vijfde verbou wing op stapel. De huidige super markt met 777 m2 vloeroppervlak wordt dan nog eens een kwart groter. "De Cl000 heeft, naast het voorzien in de eerste levensbe hoefte van de klanten, ook een grote sociale functie", zegt eige naar van Kessel. "Het is eigenlijk een soort ontmoetingsplek voor de mensen uit Wanssum, Geijste- ren, Blitterswijck en Meerlo. waardoor het winkelen wel heel gezellig wordt.". Naast klanten uit eerdergenoemde plaatsen telt de C1000 ook veel klanten uit Oirlo, Well, Wellerlooi, Broekhuizen en Broekhuizenvorst. "Het is een echte regiowinkel. Daarnaast heb ben we 's zomers ook veel toeris ten die bij ons de inkopen komen doen." In tien jaar heeft van Kessel het nodige meegemaakt. Niet altijd even positief. "Inbraken, een over val, hoog water waardoor we twee weken dicht moesten en nu de prijzenoorlog." Dat laatste maakt het voor van Kessel en zijn collega-supermarktondernemers er niet gemakkelijker op. "Ook voor ons betekent dat bezuinigen op uren etc., waarbij we toch onze dienstverlening naar de klant optimaal willen houden". Binnen de supermarktwereld is de laatste jaren veel veranderd. "Met name op het gebied van automatisering. De klant ziet dat vaak alleen bij de scanner aan de kassa, maar achter automatisering zit veel meer. Wij waren een van de eerste supermarkten die hier aan een bestelmodule hebben gekoppeld. Het systeem beheerst zo de voorraden en er wordt op basis van de verkoopcijfers auto matisch bijbesteld", aldus van Kes sel, die verwacht dat binnen niet al te lange termijn de zelfscannen- de kassa haar intrede zal gaan maken. Komend weekeinde worden de festiviteiten afgesloten met tal van demonstraties van o.a. Knorr roomsoepen, Peka aardappelpro ducten, Van Oers snackproducten en Campina ijs. Voor de kinderen is er de Unox knaks mobile en een gigantisch luchtkussen. Eer der deze week was het gratis snoepwinkelen bij C1000. Twee jonge klantjes, Guus Janssen en Michelle Eibers, mochten woens dagmiddag een minuut lang gratis snoepwinkelen. Een minuut waar ze nog lang van na kunnen genie ten. Op vrijdag 11 juni is het gemeentehuis gesloten in ver band met het jaarlijkse uitstapje van het personeel. lag nl ng irm en irf' Verloskundigenpraktijk Hors Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maa Meerlo-Wanssum. oi 0! ild Margo Vermazeren, Almut R makers. Marie-Therese van L Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspi kunt u het beste bellen op dag, woensdagmorgen of dort^j dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, I ivis toor Janssenstraat 3, 58641;n Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; dens de uren dat de praktijk; 1 pend is. Artsen: J.F.H. van An eul bergen, F.J.P. van Arensberg Spreekuren: uitsluitend oplcst' afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG M( lo. tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij vanj R 17.30 uur. za van 10.00-12.00 JOOI en van 17.00 tot 18.00 uur, van 12.00-13 00 uur, spoedre ten: Apotheek Antoniusveld. tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 586 Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie; Praktijk voor fysiotherapie Mi Io-Wanssum, Constantijnstra 5864 BJ Meerlo, tel: 691726. 692626, e-mail: fysiomeerlo® net.nl Psycholoog/ -therapeut:; Mw A.G.M. van Mieghem-St renburg, Legert 15, 58660 Swolgen. tel: 692532. e-raa mieghem@worldonline.nl Spreekuur: volgens afspi RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hoi 99, Postbus 242, 5900 AE tel: 077-3550222. Geopeii t/m vr 8.30-17.30 uur. Infl stichting zijn ondergebracht] der- en jeugdzorg, volwassq zorg, ouderenzorg, prevent» dienstverlening. Praktijk voor psychotherapl bewustzijn, mw D. Van Mgr. Aertsstraat 51, 58661 Swolgen, tel: 077-463229j Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noon burg, Drie Decembersingt Postbus 3165, 5902 RG Vt Bureau Klantenservice: baar tijdens kantooruren (ir~_ sief ledenadministratie), tel 5 3209595. JJJ Rode Kruis: doi Nederlandse Rode Kruis, hel afdeling Meerlo 'dd< Gebouw: Dorpbroekstraat? Mi; 5864 C.P Meerlo. tel: 69275 csh Secretaris: W. Baken, Hoofdsi 40a, 5864 BG Meerlo. Set dat Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 586i sp.0 Meerlo, tel: 692231 Spreeku s volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0) (dagelijks bereikbaar van U tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdien 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof ze 5804 BV Venray, tel: 517-1# zk Advies- en Meldpunt Kindern 0 handeling, Postbus 219, 5913 ^r< Venlo, tel: 077-3875829 Jn CAD Noord-Limburg, verslid e< zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-357575 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Mee' Tienray-Swolgen, Secreli I.B.A. Arts. Generaal Dcinf straat 21, 5866 BM Swolgen 1 p 0478-692028. Voor bezoekt tel. 0478-692364 W vai Synthese unit Horst ön. Bemmelstraat 2, 5961 Horst, tel. 077-3978500, faxÖ 3978505, email: unithorst@synthese www.synthese.nl Ouderenadviseur voor in? matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-397856 Steunpunt voor Mantel» gers. Inloopbijeenkomst derde dinsdag van de maandi 10.00- 12.00 uur. Tevens op dag avondopenstelling van 19 21.30 uur. Algemeen Maatschappij Werk. Voor tel. afspraak 0" 3978500. Spreekuur op maandag t/nH dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. ningstijden: ma„ di. en do.j 10.00-12.30 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 10