ieuwe aanpak an veelplegers op maat lusicalsterren Inaar Venray Onderzoek naar mogelijke fraude met deeltaxi Opnieuw uitstel raadsdebat Servaashof 200 Jaar parochie Maashees Multiflex lenzen v" Venray stopt met beplanting erven Gemeente zegt bosbrand verzekering op Geen subsidie meer voor IKL Vals geld CONTACTLENZEN len maas Donderdag 27 mei 2004 - Pagina 9 ele. let het tekenen maandag n het convenant aanpak Iplegers in Noord- en dden-Limburg onderstre- ii verschillende partners ibelang van samenwerking, men willen zij komen tot effectievere bestrijding jongeren die keer op keer de fout gaan. De verschil de instanties helpen elkaar als doel de veelplegers de straat te houden. ustitie, jeugdhulpverlening, jtie en andere instanties die h met jeugd bezighouden wil- hun aanpak beter op elkaar n aansluiten. De regio •w kburg-Noord telt zes jeugdige dplegers en 70 jeugdige meerp- ers. Jeugdige veelplegers zijn igeren van 12 t/m 17 jaar die in ml meer dan vijf processen ver- al op hun naam hebben staan, n daarvan moet gedateerd zijn het peiljaar. Jeugdige meerple- rs zijn jongeren van 12 tot 17 die twee tot vijf processen rbaal op hun naam hebben waarvan een in het peiljaar. iast deze twee groepen onder do <an p|| scheidt de politie nog de harde kern jongeren. Dit zijn jongeren tussen 12 en 24 jaar die in het peiljaar twee zware delicten heb ben gepleegd en in de jaren ervoor drie processen verbaal op hun naam hebben staan. Harde kern jongeren zijn ook degenen die in het peiljaar minstens drie zware delicten hebben gepleegd. Zware delicten zijn bijvoorbeeld afpersing, diefstal met geweld, woninginbraak en heling. De regio Limburg-Noord telt 113 harde kern jongeren. Uit alle drie de categorieën komt de grootste groep uit de gemeente Venlo. Respectievelijk zijn dit 5 (jeugdi ge veelplegers), 22 (jeugdige meerplegers) en 31 harde kern) jongeren uit Venlo. Met name op het gebied van de jeugdige veelp legers voert de regio Limburg- Noord een actief beleid. Afgelopen maandag organiseer de de politie Limburg-Noord het congres Qua jongens en Qua meisjes. Het congres werd georga niseerd ter ere van het tienjarig bestaan van de regiopolitie Tijdens dit congres stond jeugd en jeugdcriminaliteit in Noord en Midden Limburg centraal. Skaters, alto's, nerds, gabbers, gothics, punkers, kakkers. De jeugd heeft vele gezichten. Tijdens het con gres ging het over de jeugd in Noord- en Midden-Limburg. De statistiek zegt dat 97% van hen deugt. Wat doet de rest? Tijdens het congres spraken ervaringsdes kundigen vanuit verschillende organisaties over hun aanpak. Ook wetenschappers en politici kwamen aan het woord. Alle part ners die gaan samenwerken zet ten om 10.30 uur hun handteke ning onder de gemaakte afspraken. De verschillende part ners in de nieuwe aanpak veelple gers zijn: Arrondissementsparket Roermond, Reclassering Nederland, gemeenten Venlo, Roermond, Weert en Venray, Raad voor Kinderbescherming Midden en Noord Limburg, Bureau Jeugdzorg Limburg, Justitiële verslavingszorg Limburg, Penitentiaire Inrichtingen Zuid-oost, Forensisch Psychiatrische Dienst Roermond, bureau Halt en de Politie Limburg-Noord. CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND K JU R S T J E N S VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 In mei en juni organiseert de 'GZ-groep Noord- en Midden- imburg speciaal voor haar mede werkers en cliënten een aantal theatervoorstellingen rondom het thema vraaggerichte zorg. In mei zal het gelegenheidstrio De injec- ties optreden. Onder het motto: Zachte veranderingen maken stin kende wonden en Wie is er nou écht gek? geven zij hun kijk op vraaggericht werken binnen de «ychiatrie. De voorstellingen in uni zullen verzorgd worden door 't duo Luigi Gambinie en Knud ted. Zij zullen alle mogelijkhe- ai aangrijpen om hun ideeën over de ontwikkelingen in de zorg over het voetlicht te brengen en gooien daarbij verbale, muzika le en acrobatische middelen in de strijd. Het initiatief voor dit spek takel is afkomstig van de Raad van Bestuur van de GGZ-groep Noord en Midden-Limburg. De afgelopen maanden is hard gewerkt aan het ontwikkelen en opstellen van het strategische beleidsplan voor de GGZ-groep Noord- en Midden- Limburg, dat binnenkort zal ver schijnen. Nu al is duidelijk dat vraaggericht werken met cliënten De injecties treden in mei op een centraal onderwerp in het strategische beleid zal zijn. Door het aanbieden van een aantal voorstellingen aan medewerkers en cliënten wil de Raad van Bestuur de aandacht op dit onder werp vestigen. Een van de centra1 le doelstellingen van de GGZ- groep Noord- en Midden-Limburg is te streven naar vraaggerichte zorg(organisatie) die is afgestemd op de zorgbehoefte van de indivi duele cliënt en rekening houdt met de betrokkenheid van de familie. De Nationale Vereniging de "•nnebloem organiseert in het ieuwe theaterseizoen 85 voor- igen door het hele land voor 30.000 langdurig zieken, imelijk gehandicapten en Ipbehoevende ouderen. Op initiatief van de regionale "znnebloemafdelingen Venray en iel en Maas Horst) zal de zatershow Onder ons op maan- 7 juni ook in de schouwburg Venray neerstrijken met het renkwartet Danny de Munck, - - de Lange, Brigitte Nijman en lob van de Meeberg in de hoof drol. Een cast waarbij menig musical Inducer de vingers zou aflikken, foor de gezamenlijke inzet van flesten en vrijwilligers zijn de i^en echt een middag uit om even in een andere wereld te zijn. Onder Ons is een middagvullen- de, speciaal voor de Zonnebloem geschreven, musicalshow, met een mengelmoes van luchtig acteerwerk en vele vocale, vaak humoristisch getinte, hoogstand jes. Daarbij is gekozen voor een brede selectie uit het wereldre pertoire van het cabaret, de Nederlandstalige popmuziek en bekende songs uit de recente geschiedenis van het Eurovisie Songfestival. Met bijna 1500 afdelingen en meer dan 36.500 vrijwilligers is de Zonnebloem de grootste vrij willigersorganisatie van Nederland. De vereniging wil langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoeven de ouderen, die veelal aan huis gebonden zijn, zoveel mogelijk deel laten nemen aan het maat schappelijk leven. Plezier en per soonlijke aandacht staan daarbij centraal. Zo leggen de Zonnebloemvrijwilligers ruim een miljoen huisbezoeken per jaar af - en organiseren zij tal van activitei ten, zoals excursies, vakanties en in dit geval een middagje uit naar het theater, zij voorzien daarmee in een sterk groeiende behoefte. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met uw plaatselijke afdeling. PEEL EN MAAS een abonnement waard De twaalf gemeenten in Noord-Limburg die deelnemen aan het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) hebben accountantsbu reau Ernst Young opdracht gegeven om-voor 1 september een onderzoek uit te voeren naar mogelijke financiële benadeling van de gemeenten en de provincie Limburg door klanten die misbruik hebben gemaakt van de deeltaxi en taxibedrijven die afspraken niet zijn nagekomen. Van het overheidsgeld dat vorig jaar aan de deeltaxi is uitgegeven, valt ruim 100.000 euro niet te verantwoorden. Het projectbureau deeltaxi Noord-Limburg (Trafficon) voer de op verzoek van de gemeenten een onderzoek uit naar het func tioneren van het CW. Dit naar aanleiding van eerdere signalen over misbruik van de deeltaxi, die op 1 januari 2003 werd inge voerd. De resultaten van dat onderzoek worden tevens met de officier van justitie besproken. Uit het onderzoek van het pro jectbureau deeltaxi Noord- Limburg blijkt volgens projectlei der C. Wolfhagen onder meer dat door klanten misbruik wordt gemaakt van het systeem, het klantenbestand vervuild is, de ver voerder en onderaannemers kor tingen hebben verstrekt aan reizi gers, de vervoerder ritten naar het buitengebied heeft uitgevoerd die nooit uitgevoerd hadden mogen worden en de afspraken over de ritbestelling op onderdelen niet nageleefd worden. Verder laten de onderaannemers op eigen ini tiatief klanten op rekening rijden en zijn de registratiesystemen niet te controleren. Ook zou volgens het onderzoek het coördinerend taxibedrijf, Munckhof Taxi in Horst, de regisseursrol onvol doende hebben uitgevoerd. Volgens burgemeester Waals, die donderdagmiddag tijdens een inderhaast belegde persbijeen komst in het gemeentehuis van Venray sprak namens de twaalf gemeenten die deelnemen aan de deeltaxi en de provincie, ont breekt het bewijs dat taxibedrij ven de boel bewust geflest heb ben. Wel is duidelijk dat er veel fouten zijn gemaakt en dat die de overheid geld hebben gekost, stel de hij. Uit het onderzoek van het accountantsbureau moet ook blij ken of er wellicht strafbare feiten zijn gepleegd en zo ja, voor welk bedrag de gemeenten en de pro vincie de boot zijn ingegaan. De directie van de Munckhof Groep is donderdagmorgen op de hoogte gesteld van de stappen die de Stuurgroep Deeltaxi Noord- Limburg gaat nemen en heeft aan geslagen gereageerd, verklaarde voorzitter Jos Waals. "Maar op basis van de bevindingen is 2 a 3 procent van de totale subsidie van 5,5 miljoen euro niet te verant woorden. We hebben het hier over overheidsgeld. Met het onderzoek willen we alle vraagte kens bij de verantwoording van de gelden (tussen de 110.000 en 165.000 euro, red.) wegnemen." Projectleider Wolfhagen van de deeltaxi is er - net als burgemees ter Waals- van overtuigd dat Munckhof Taxi "Niet willen en wetens de opdrachtgever heeft willen benadelen". "Maar onder nemers zijn creatief en zoeken de mazen van de wet op. Met de directie van Munckhof Taxi heb ben we altijd goed samenge werkt. Als we zeiden dat iets niet mocht, dan ondernam ze ook meteen actie. Maar dat kan niet van alle onderaannemers gezegd worden", aldus Wolfshagen. De projectleider wees echter op de regisseursrol die door de directie van Munckhof Taxi onvoldoende is uitgevoerd, waardoor kostbare fouten zijn gemaakt. Volgens Wolfshagen controleert Munckhof zijn 'onderdanen' niet of nauwelijks. SCHULDVRAAG Op vragen over de schuldvraag reageerde ook burgemeester Waals zeer terughoudend. Hij verklaarde eerst de resultaten van het onderzoek van het accoun tantsbureau te willen afwachten, maar durfde zijn hand in het vuur te steken voor de integriteit van Munckhof Taxi. "Het is een zeer gerespecteerde onderneming waarvan ik de directie erg goed ken. Van bewust oplichting is geen sprake", aldus Waals, die liet doorschemeren niet zo zeker te zijn van de goede bedoelingen van andere taxibedrijven die deel nemen aan de deeltaxi Noord- Limburg. De directie van de Munckhof Groep is zeer teleurgesteld over de uitkomsten van het onder zoek. Volgens directeur Eric van Munckhof is van moedwillig til len van de overheid echt geen sprake. Volgens hem gaat het om een nieuw systeem met kinder ziektes en heeft zijn bedrijf altijd goed samengewerkt met het pro jectbureau. "Maar in het rapport worden we afgeschilderd als frau deurs. Alleen wordt dat nergens aangetoond. Kan ook niet, want dat is niet het geval. Deze gang van zaken bevreemdt ons zeer, maar ik zie het onderzoek met het volste vertrouwen tegemoet." De behandeling van het ste denbouwkundig plan Servaashof is uitgesteld tot 22 juni. Het college had een extra raadsvergadering uitgeschre ven op 25 mei maar deze datum werd door de fractie voorzitters verworpen. De raadsleden willen meer tijd nemen voor dit onderwerp. Het voorstel voor 8 juni haal de het evenmin. Indien CDA-raadslid Jan Classens aanwezig was geweest, en niet thuis de vijftigste verjaar dag van zijn vrouw had gevierd, dan was er een extra vergadering uitgeschreven op 8 juni. Want de stemmen staakten vorige week in de raadsvergadering: twaalf stem men voor én twaalf tegen. CDA en PvdA waren voor de behande ling op 8 juni de andere partijen waren tegen behalve Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) die met CDA en PvdA meestemde. Het mocht niet baten. Bij het staken van de stemmen wordt het voor stel verworpen. Die ene ontbre kende stem van Classens had de doorslag kunnen geven. "Hier wist ik helemaal niets van", reageert de verbaasde CDA'er een paar dagen later. "Ik heb gezegd dat ze mij altijd thuis konden bel len indien het nodig was. Want ik was stand-by. Binnen een kwar tiertje was ik op het gemeente huis geweest." Dat Servaashof nog steeds niet in de gemeenteraad is geweest heeft alles te maken met de exploitatieovereenkomst die ont brak. Eind april in de commissie vergadering zegde wethouder Heidens (CDA) toe dat de over eenkomst er op 10 mei zou zijn. Zodat Servaashof op de raadsver gadering van 18 mei behandeld kon worden. Maar 10 mei bleek onhaalbaar omdat de gemeente en het Vincent van Gogh Instituut het niet tijdig eens konden wor den over de financiële afwikke ling van de plankosten. Op vrijdag 14 mei werd de overeenkomst dan toch ondertekend en op maandag 17 mei werd het ver spreid onder de raadsleden. Dinsdagavond bleek echter dat alleen de coalitiepartijen het stuk in hun postvakjes hadden aange troffen. Samenwerking, WD en Joost van de Vorle hadden het pas in de loop van dinsdag of nog niet ontvangen. Burgemeester Waals snapte er niets van. Raadsgriffier Koos van Eekeren begreep het evenmin. "Maandagmiddag is de overeen komst gecopieerd en hebben de bodes het verspreid in de postvak jes." Wethouder Heidens kreeg het verwijt van Ike Busser (Samenwerking) dat hij begin mei op vakantie was gegaan. Busser dacht dat dat de reden was van de vertraging. Heidens ontkende. "Dit is absoluut niet zo. Anders was ik wel teruggekomen van vakantie. Daarvoor was het belangrijk genoeg", zei Lei Heidens die pleitte voor een snel le behandeling. Volgens de CDA- wethouder zitten er bezuinigin gen aan te komen. Waardoor het VvGI wel eens minder geld zou kunnen krijgen voor de bouw van een nieuw psychiatrisch zieken huis. "Daarom verzoek ik Servaashof op zo kort mogelijke termijn op de agenda te zetten. Het VvGI staat onder de druk en de bouw is al vaker uitgesteld. Ze hebben zorgen dat niet alle toege zegde gelden komen." Maar de raadsleden lieten zich niet jagen. Dinsdag 25 mei bleek onbespreekbaar. "We willen er voldoende tijd voor hebben", zei Busser. "De prioriteit ligt nu bij de voorsjaarsnota. Daar willen we ons nu op concentreren." Waals deed toen het voorstel voor 8 juni. Dat lag moeilijk voor Lokaal Aktief omdat die partij op die avond de voorjaarsnota en de jaar rekening met een externe deskun dige doorneemt. Na een schorsing voor overleg met de fractievoorzitters stelde Waals voor op 8 juni om 18.00 uur te beginnen. Daarover waren de stemmen gelijk verdeeld zodat Servaashof wordt toegevoegd aan de reguliere agenda van dinsdag 22 juni. Het is bijna zover. Het orga nisatiecomité van de festivitei ten voor 200 Jaar Parochie Maashees heeft de laatste voor bereidingen voor het festijn op 6 juni afgesloten. Met een vrachtwagen van veevoederfa briek Havens worden stoelen opgehaald in Kessel, banken voor het koor in Maashees, meer stoelen uit het Gildelokaal en daar tussen in staan de instrumenten van de fanfare. Veel parochieleden zijn inge schakeld om de grootse open lucht viering bij de kapel in het bos bij Geijsteren te verwezenlij ken. Met hulp van een aantal Maashese gildeleden moet het altaar worden opgebouwd, de stoelen moeten worden neerge zet, de toiletwagen en electriciteit worden aangensloten. Het altaar wordt gebouwd op de prediks- heuvel naast het kapelletje. Als ondergrond worden plan ken gelegd en er over heen een groene mat. De kosters van de kerken van Maashees en Geijsteren zorgen voor de beno digdheden voor de dienst die Mgr. Hurkmans, bisschop van Den Bosch, zal gaan verzorgen. Vanwege de afstand van Maashees naar de plaats van de dienst worden er diverse bussen en auto's ingezet om iedereen te vervoeren. De bisschop wordt in Maashees ontvangen door de Maashese pastoor Theunissen en de lektoren. Om kwart over vijf gaat de bus met bisschop, pas toors, lektoren en andere aanwe zigen richting Geysteren. De Gildes uit de beide dorpen halen het gezelschap af bij de boerderij van Kleven, waar de bus aankomt. Een personenbus staat hier ook vanaf half vijf klaar om mensen die de afstand niet kunnen lopen naar de kapel te vervoeren Mensen die graag willen lopen van Maashees naar Geysteren moeten zich om 17.00 uur verza melen bij de kerk van Maashees. Bij de boerderij van Kleven krijgt deze groep de vlag van Maashees en Geysteren. Deze beide vlaggen komen op het terrein te staan. De dienst begint om 18.00 uur. Aan het einde van de viering zal dè Maashese pastoor Theunissen een dankwoord uitspreken en de aan wezigen uitnodigen om naar Maashees te komen. In de "kerekekamer" wordt kof fie en drank geschonken en de gasten zullen plaats nemen op het grasveld naast de kerk. De fanfare uit Maashees zal voor achtergrond muziek zorgen. Bij slecht weer is de dienst in de kerk van Maashees, het samenzijn is dan in Plein 27. Eigentijds design voor kinnen en kuiten Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weer- bestendig, kleurvast en sfeervol. Tuinmeubelen zomer en winter buiten? Bij Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur iuii.mil,ij. Helmondseweg 111 Oeurne Tel.0493 314593 Met ingang van 2005 stopt de gemeente Venray met het project 'Erven en natuur' van de stichting het Limburgs Erf. Sinds 1997 zijn er jaarlijks zo'n vijftien boerener ven in het buitengebied groen aangekleed. De animo is groot want ieder jaar waren er ongeveer 25 gegadigden. De gemeente Venray draagt jaarlijks 4.680 euro bij in het project dat ook gefinan cierd wordt door de provincie en de landinrichtingscommissie. Ook de deelnemers leveren een financiële bijdrage. Vanwege de bezuinigingsoperatie komt de gemeentelijke subsidie te verval len. Het zal een negatief effect hebben op het aanzicht van het Venrayse buitengebied als vanaf volgend jaar geen erven meer beplant worden. Paul Burgmanstraat 1 Venray tel. 0478-581032 www.amv-venray.nl Venray heeft de verzekering van de gemeentelijke bossen voor brand- en stormschade opgezegd. De verzekeringspremie is de laat ste jaren sterk gestegen en is opgelopen tot 9761 euro. Omdat de verzekering op 19 november 2003 is opgezegd, en de opzegter mijn twee jaar bedraagt, kan deze bezuiniging pas ingaan op 1 janu ari 2006. Sinds mensenheugenis heeft de gemeente haar bossen verzekerd bij de OGB (Onderlinge Gemeentelijke Bosbrandverzekering). Voor zover bekend heeft Venray nooit een beroep hoeven doen op deze verzekering. De gemeenten zijn verplicht het bos te herplanten indien het door brand of storm te niet gaat. Indien er na 2005 een i grote bosbrand of stormschade ontstaat dan zal de gemeente het herstel van de bossen zelf moeten betalen. Vanwege de bezuinigingen schrapt Venray vanaf 2005 de jaar lijkse subsidie van 4000 euro aan de stichting IKL (Instandhouding Kleine Landschapselementen). Het IKL is vanaf 1981 actief in Limburg. Ook in Venray is in de afgelopen jaren landschapsonder- houd en kleinschalige aanleg van nieuwe natuur uitgevoerd bij par ticulieren. Rijk en provincie lever den eveneens een financiële bij drage. De laatste jaren heeft het IKL haar activiteiten flink uitge breid. Zoals beschermingsprojec ten van diersoorten, het vleermui- zenmeldpunt, adoptie van scholen, het begeleiden van vrij willigers en bedrijven bij het wer ken in de natuur, herstel van archeologische elementen en onderhoud van poelen. Het IKL heeft de gemeente Venray gevraagd haar besluit te heroverwegen. De stichting gaat anders werken waarbij alle activi teiten worden samengevoegd in een 'zorgplan voor natuur en land schap'. Voor iedere gemeente in Limburg wordt zo'n zorgplan opgesteld en de omvang ervan is bepalend voor de gemeentelijke bijdrage. Met het IKL is nu afge sproken dat ze in 2005 een nieu we aanvraag kunnen indienen. De gemeente Venray vindt dat het wegvallen van de activiteiten van het IKL een achteruitgang van de kwaliteit van de leef- en woon omgeving betekent. De laatste tijd is er veel vals geld in omloop. Steeds vaker komen banken en ondernemers valse eurobiljetten tegen. Het vals geld is een probleem voor zowel bedrijven als particulieren. De bestrijding hiervan vinden is in ieders belang. Daarom organise ren de Rabobank Maashorst, Venray Meerlo-Wanssum en Broekhuizen-Lottum-Swolgen en de lokale LOZO-afdelingen in de regio de gratis informatiebijeen komst Vals geld. De bijeenkomst is op woensdag 2 juni om 19.30 uur in het kantoor van Rabobank l Maashorst, Spoorweg 2 in Horst- Hegelsom. Tijdens deze bijeen komst wordt ingegaan op de actu- ele stand van zaken. Ondernemers die geen per soonlijke uitnodiging hebben ont vangen, maar die wel interesse hebben om aan de bijeenkomst deel te nemen, kunnen zich uiter lijk 28 mei 2004 aanmelden bij Rabobank Maashorst, telefoon nummer (077)397 92 22.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9