IvdA-wethouder en Leenders DA) in de clinch ia Oomen op rerkiezingsbezoek in Venray r Samenwerking kiest voor 100% verlichting Harold LENSSEN CKRÖÖIVS 'Overlast jongeren pand Henseniusstraat' Run op banen werkvoorziening NLW I mSSÊm TAXATIES £w y vriéYeis - mode centrum - E schoenmode E NIEUW IN VENRAY River Woods *5= ""man WOMAN Pag SLEN MAAS Donderdag 27 mei 2004 - Pagina 3 tthouder Emonts: "Dit hebben we samen niet goed gedaan" Lor de vierde keer binnen |half jaar kaartte Martin kders (CDA) de mogelijke izing van basisschool De mei naar Brabander aan Wethouder Emonts. Nadat DA tot drie keer toe in de lissie Maatschappelijke [sten een onbevredigend ord kreeg, maakte (jslid Leenders ditmaal ^uik van het vragenuurtje is de raadsvergadering. hebben we samen niet :daan", luidde de conclusie PvdA-wethouder. De CDA- Inissieleden Ton Ederveen en Leenders wilden dat lots de verplaatsing van basis- bol De Hommel naar nieuw bouwwijk Brabander onderzoekt. De wethouder zou een onderzoek hebben toegezegd, maar Emonts ontkent dit weer. Op de huidige plek aan de Oostsingel groeit Venrays enige protestants-christe lijke basisschool uit haar jasje. Terwijl dichtbij gelegen scholen in Brukske kampen met een dalend leerlingenaantal. Er wor den bij De Hommel zelfs vijf loka len bijgebouwd om de grote toe loop van leerlingen te kunnen opvangen. Omdat de school niet buurtgebonden is worden veel kinderen met auto's gebracht en gehaald. Dit levert weer gevaarlij ke verkeerssituaties op. Bovendien moeten de buren van De Hommel, muziekkorps St. Petrus Banden en de Volksuniversiteit, deze locatie ver laten vanwege de aanleg van een rotonde op de Henri Dunantstraat en het verleggen van de Óostsingel in oostelijke richting. Met het vertrek van De Hommel zouden deze huisvestingsproble men eveneens zijn opgelost, zo redeneert het CDA. In de eerdere commissieverga deringen gaf Emonts aan dat De Hommel niet wenst te verhuizen naar Brabander en het liefst op de huidige plek blijft. Emonts zei hierover met de school gesproken te hebben. Navraag van de CDA'ers leerde echter dat bij De Hommel niemand hiervan afwist. Er was nooit met Emonts over gesproken. Vorige week dinsdag in de raadsvergadering schiep Emonts eindelijk duidelijkheid. Het hoge woord kwam er uit. Nee, hij had inderdaad niet recht streeks met De Hommel contact gehad. "Ik heb geen overleg gehad met de directeur of leer krachten van die school", beken de Emonts. "Maar ik heb wel met het SPOV, het schoolbestuur, gesproken. En De Hommel valt ook onder het SPOV dus ik over leg ik ook met hen." De wethou der herhaalde dat een onderzoek naar verplaatsting niet aan de orde is. De nieuwe school in Brabander kan pas in 2008 gebouwd worden terwijl De Hommel nu al recht heeft op uit breiding met vijf lokalen. "Die uit breiding moeten we waarmaken Er is ook geen tussentijdse oplos sing mogelijk. En vanuit het onderwijs is er ook geen behoefte aan verplaatsing", zei Emonts die de discussie eindelijk wilde afslui ten. "Ik betreur het dat we hier vier keer op terug moeten komen. Dit is vervelend en onbevredigend. Het spijt me. Alhoewel ik steeds naar eer en geweten antwoord gegeven heb. Maar dit verdient niet de schoonheidsprijs." Met deze laatste opmerking was Leenders het volkomen eens. Emonts wilde met 'beide heren van het CDA' de gang van zaken nog eens nabespreken. Maar Leenders reageerde niet enthou siast. Jmplimenten voor huisvesting Poolse seizoenwerkers in verbouwde boerderij opees parlementariër Oomen (CDA) was maan- te gast in Venray. De ïsbrachtse is volop bezig 1 haar campage voor de lezingen van het ropees parlement op don- lag 10 juni. Oomen staat Bitste op de CDA-lijst die lordt aangevoerd door de feneens uit Limburg afkom- je Camiel Eurlings. B)e Venrayse CDA-afdeling had i gevarieerd programma in aar gezet. Het ochtendgedeelte 1 deels in het water omdat |men anderhalf uur te laat bij de lW-bedrijven arriveerde. Ria men bekeek 's ochtends eerst [displays bij de firma Holbox in ïit. Dit bedrijf vervaardigde 750 insgrote kartonnen poppen B haar die tot 10 juni in het aburgse landschap te zien zul- f zijn Ook van Eurlings zijn 750 'ays gemaakt. 1 het begin van de middag l'gde een bezoek aan de rayse weekmarkt. Daarna acht ze - met een uur vertra- een boerderij aan de ►stdijk in Ysselsteyn. Het is de rmaligé leegstaande boerderij P Grad van Dijck die slateler Iter van Dijck voor 90.000 euro pftj verbouwd om er Poolse oiemers te huisvesten. [Sinds, kort verblijven er twintig jQise mannen en vrouwen. Ze worden dagelijks met busjes naar de slavelden in de regio vervoerd om ijsbergsla te oogsten. De Polen blijven hooguit een half jaar en werken in een dag- en nacht dienst. Peter van Dijck vraagt zachtjes te praten omdat enkelen nog liggen te slapen na hun nacht dienst. Ria Oomen complimenteerde Van Dijck met de keurige huisves ting alhoewel het volgens het gemeentelijk beleid niet is toege staan. "Ik zie dit voor de eerste keer. Het is slim gedaan. Dit is een werkgever die sociaal denkt en rekening houdt met de arbeids omstandigheden." In de keuken praat ze met een Poolse die bezig is aardappelen te raspen. Ze spreekt verrassend goed Nederlands want ze verricht hier al enkele jaren seizoenswerk. Het afsluitende gesprek vindt' plaats met een uitgebreide delega tie van de Venrayse CDA, wethou der Jan Driessen. statenlid Jan Loonen en natuurlijk Peter van Dijck. Koffie en vlaai komen op tafel. De CDA-pojitica, al sinds 1989 lid van het Europees parlement, riep de gemeente pp streng toe te Ria Oomen was maandag te gast in Venray, op de foto praat ze met een Poolse werkneemster SNEUE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 zien op alle onderkomens. "We zijn een beschaafd volk. We moe ten niet tolereren dat de huisves ting onder de maat of illegaal is. Dan is het afbreken die handel. Ik krijg ook klachten over slechte huisvesting in Venray wat niet gehandhaafd wordt. Want de mensen zijn ook beter gemoti veerd als ze goed wonen." Peter van Dijck beaamt dit. Hij is zeer te spreken over de arbeidsmotivatie van de Polen die deels een vast loon en deels een prestatieloon krijgen. "Zo'n zeven jaar geleden kwamen ze nog hier met een tra- bantje. Ze hadden geen geld en het interesseerde ze helemaal niets dat ze in de bossen moesten slapen. Maar de omstandigheden zijn verbeterd. Ze komen nu met goeie auto's en willen ook een goede huisvesting. Maar het pro bleem is een woning te vinden. Sommigen hebben een apparte ment in Horst gehuurd maar niet iedereen kan dat betalen." Wethouder Jan Driessen vertelt dat er in regionaal verband onaan gekondigde bedrijfsbezoeken worden gehouden. "We willen best controleren maar we weten vaak niet wat voorrang heeft. Als de sociale veiligheid en hygiëne onder de maat zijn dan grijpen we in. Maar naar buiten toe lijkt het vaak slechter dan dat de huisves ting in werkelijkheid is. Zoals ook bij de controle in Oirlo bleek." De gemeenten geven bedrijven Eindstraat 12, tel. 581553 toestemming om tijdens de oogst- periode maximaal vijf woonunits op het erf te plaatsen voor hoog uit twintig seizoenarbeiders. Van Dijck vindt dat geen goede oplos sing. "Ik vind het verschrikkelijk allemaal die gele dingen in het landschap. En in oktober moeten ze weer weg. Dit is toch veel beter maar het vergt wel een investering", aldus de slateler die eraan toevoegt dat hij een de grootste in Nederland is. "Er zijn ook tuinders die maar twee of drie seizoenwerkers nodig heb ben. Je moet het .wel in verhou ding zien." Peter van Dijck beklaagt zich over de onduidelijkheid in de regelgeving en de papieren romp slomp die ermee gemoeid is om de Polen aan het werk te krijgen. Dit werkt ook illegaliteit in de hand. Sinds de Europese Unie op 1 mei is uitgebreid met tien lidsta ten zou er een vrij verkeer moe ten zijn. Maar Nederland wilde dit (nog) niet. Ria Oomen vindt het onbegrijpelijk dat tuinders, nu Polen lid is geworden van de EU, niet onbeperkt Poolse werkne mers in dienst mogen nemen. "De deur is nog tot mei 2006 op slot. Dit is echt angsthazerij van de Haagse politiek. Den Haag ligt nmiiiiiiiiiiiiiiiiiij> Voor een zomers gevoel aan je voeten, en ineens "looptalles beter" ■jj mooi de mooiste Z J vindt de schoenenafdeling Z z in onze winkels te z z ROGGEL-BOXTEL-HORST-GELEEN z 5 algemene info 0475-491384 'illlllllllllllllllll^ veel te ver van de grens af. Zij realiseren zich de problemen van deze regio niet", zei Oomen die beloofde zich ervoor in te zetten dat Nederland de grenzen eerder opent. Nu mogen alleen Polen met een Duits paspoort in Nederland werken. Sommige sec toren zijn vrijgesteld van deze beperking maar dat geldt niet voor de land- en tuinbouw. "Daar kan ik als Europarlementariër niets aan veranderen. Want dat is het beleid van ieder land afzon derlijk. Ik heb dit al eerder aange kaart bij CDA-Tweede Kamerleden. En ik zal Maxim Verhagen en Ger Koopmans er opnieuw op aanspreken. Waar ik meer aan kan doen is de bureau cratie. Er zijn veel te veel formu lieren in omloop. De regeldruk moet minder maar ik kan niet beloven dat er geen formulieren meer nodig zijn. Er zal altijd iets gecontroleerd moeten worden zoals het sofinummer." "Volg je de tuinbouw CAO", vroeg ze aan Van Dijck. "Natuurlijk. Dat moet wel", reageert hij lachend. Ook krijgt hij de vraag of de Polen veel drinken. "Ik het week end drinken ze wel bier. Maar het geeft geen overlast en het belem mert ook het werk niet." Raadslid Jan Classens is bewoner van de Moostdijk, een lange rechte straat met links en rechts boederijen in een zuidelijke uithoek van de gemeente Venray. "De straat vindt het prima dat er nieuwe bewo ners zijn. Jarenlang hebben hier drie boerderijen leeg gestaan. Een andere is onlangs ook verkocht. Daar komt nu een jong gezin in. Nu staat er nog eentje te koop", vertelt Classens die het jammer vindt dat de boerderij niet het hele- jaar door bewoond wordt. "Want kermis en carnaval vieren we altijd samen. Het sociale aspect is ook belangrijk. Dan kon den ze meedoen met de activitei ten in de straat." Raad houdt vast aan halvering lichtmasten buitengebied Martin Wijnhoven (Samenwerking) deed in de raadsvergadering de laatste poging om zijn collega-raads leden te overtuigen. Wijnhoven is er een felle tegenstander van de verlich tingsnorm langs verbindings wegen met fietsroutes in het buitengebied van 100% te ver lagen naar 50%. In plaats van om de 35 meter komt er om de 70 meter een straatlantaarn te staan. Maar de andere partijen gingen niet overstag en bleven bij him standpunt. "Dit vermindert niet alleen de verkeersveiligheid maar ook de sociale veiligheid. Het aantal blackspots neemt ook toe", waar schuwde Wijnhoven die de raads leden vroeg hun mening te her zien. Want de 100%-norm zou jaarlijks slechts 12.500 euro extra kosten. "Hiermee zouden we de burgers een grote dienst bewij zen." In januari ging de commissie Stedelijk Beheer een kijkje nemen op de Oirloseweg en de Castenrayseweg. Daar is de straat verlichting al aangebracht volgens de 100%-norm- Die avond werden de lichtmasten om en om uitge schakeld. De commissieleden vonden dat het nadelige effect wel meeviel en dat er nog een ruim voldoende oriëntatieverlich ting overbleef. Door de besparing kunnen meer wegen in het bui tengebied van nieuwe verlichting voorzien worden. "Als we geld genoeg hadden kan kozen we ook voor de 100%- norm", zei Gerda van Stelten (CDA) die vasthield aan de halve ring. "Zo kunnen we sneller meer dere wegen verkeersveilig maken. Want er zijn nog teveel plekken in het buitengebied waar het te don ker is." Elly van Dijck (PvdA) wees erop dat bij uitvoering volgens de 100%-norm het 25 jaar duurt voor-' dat alle wegen in het buitenge bied aan de beurt zijn. "Dan moe ten veel wegen wel heel erg lang wachten. Bij 50% kunnen we meer wegen verlichten met een goede sociale en verkeersveilig heid voor de burgers", aldus Van Dijck die eraan toevoegde dat de bedrading wel volledig wordt aan gelegd waardoor het altijd nog mogelijk is om lichtmasten bij te plaatsen. WD en Lokaal Aktief kiezen eveneens voor de halve ring. Door de bezuinigingsronde is het jaarlijkse budget voor de openbare verlichting verlaagd van 224.000 euro naar 103-470 euro. Het geplande werk voor 2003 is niet geheel uitgevoerd. Vanwege leveringsproblemen bij Essent zijn 160 TLEM-armaturen in de wijk Molenklef en de dorpen Castenray, Heide en Leunen niet vervangen. Dit werk is opgeschor ven naar 2004. Het budget voor 2004 wordt als volgt besteed. Vervanging van 187 TLEM-armaturen (52.000 euro), vervaniging vijf versleten masten (2.500 euro) en voor tus sentijdse reparatie en verplaatsing is 10.000 euro uitgetrokken. Voorbereiding en toezicht van de afdeling Openbare Werken kost 3.200 euro. Het overige geld wordt besteed aan uitbreiding van dè verlichting. De Heidseweg, vooral gebruikt door fietsers uit Heide, Veulen en Ysselsteyn, staat bovenaan de pri oriteitenlijst. De verlichting (kos ten 15 000 euro) wordt gelijktij dig aangelegd met een oppervlaktebehandeling van de Heidseweg en het aanbrengen van fietsstroken. De Brugpas (Veulen) en Ysselsteynseweg staan op de tweede plaats. Maar dit werk wordt opgescho ven omdat de kosten te hoog zijn om nog dit jaar uit te voeren. De Brugpas (22.500 euro) staat gepland voor 2005 en de Ysselsteynseweg (50.000 euro) moet zelfs wachten tot 2008. De Merseloseweg, nummer drie op de lijst, wordt dit jaar wel ver licht. De dorpsraad van Merselo heeft hier ook herhaaldelijk om gevraagd omdat dit de fietsverbin- ding is met Venray. De uitvoering kost 13-500 euro. De resterende gedeelten van de Oirloseweg (2.270 euro) en de St. Jozeflaan (5.500 euro) komen ook dit jaar aan de beurt waarmee het budget van 103.470 euro volledig besteed is. Bij de Oirloseweg gaat het om het laatste stuk vanaf het einde van het vrijliggende fietspad tot aan de bebouwde kom van Oirlo. Bij de St. Jozeflaan moet het gedeelte tussen Op de Bus en de bebouwde kom van Smakt nog verlicht worden. De Spiekert en Lemmenweg in Heide en de Steegsepeelweg in Veujen (kosten 31-000 euro) staan vrij hoog op de prioriteiten lijst maar deze wegen moeten wachten tot 2007. In 2006 staat wel Volen (10.750 euro), de verbindingsweg tussen Heide en Veulen, op de planning. ill DAEWOO KALOS nu v.a. €9.995,- NU GRATIS LG-LCD TV scherm 66 cm (t.w.v. €2499,-) bij aankoop van een nieuwe Daewoo aktie geldig tot 30 juni (niet geldig voor aktiemodellen) Daewoo Ghielen Keizersveld 55 Venray, tel. 0478-569552 ijl i1 Vervolg voorpagina "Deze jongeren zijn de opvangcentra ontvlucht. Want daar mochten ze helemaal niets. Daar werden ze alleen maar apatisch van. Ze willen iets bereiken en gaan nu naar school of volgen een arbeids- traject. Ze krijgen een uitke ring van 550 euro. Maar ze moeten wel 260 euro huur betalen voor een kamertje van drie bij drie. Soms zonder raam of ventilatie. Het pand schijnt brandveilig te zijn. Dat vraag ik me af. Naar de boven verdieping loopt alleen een eng stijl trapje. Een brandtrap ontbreekt. De jongeren hou den niet veel geld over om van te leven. Maar het zijn zeker geen criminelen. Ze passen wel op want ze weten dat ze dan hun verblijfsvergunning kwijtraken. Ik weet ook dat er illegalen in en uitlopen." De hulpverlener begeleidt een jongen uit Sierra Leone die er woont. Hij is zijn land ontvlucht nadat hij gerecruteerd werd voor het rebellenleger om dorpen plat te branden. Hij was analfabeet maar spreekt nu goed Nederlands. Hij hoopt binnenkort een flatje te krijgen. "De mensen in de buurt zouden eens wat meer begrip moeten tonen. Ze moeten zich eens realiseren dat deze jongeren al veel hebben meegemaakt. Vergeleken met de grote steden is deze woning de hemel op aarde. Alhoewel er ook van alles aan mankeert. Ik hoop echt niet dat de woning gesloten wordt. De jongeren gaan dan zwerven en komen in de illegaliteit terecht. Dat zou nog meer ellende veroor zaken. Daarvan zijn verhalen genoeg bekend." Hij denkt dat een gesprek veel problemen kan oplossen. "Een jaar geleden kwa men er veel klachten over fietsen en scooters die het trottoir vers perden. We hebben toen normaal met de jongeren gepraat en sinds dien is het opgelost. De fietsen en scooters worden sindsdien keurig achter het huis gezet." i i'. !i Steeds meer mensen willen in aanmerking komen voor een baan in de sociale werkvoorziening. Vooral sinds de tweede helft van 2003 ziet de NLW Groep, waar van het werkvoorzieningschap deel uitmaakt, de vraag naar WSW-banen sterk stijgen. Dit komt vooral door de economi sche malaise. In het reguliere bedrijfsleven is het moeilijker om een baan te vinden waardoor werknemers eerder kiezen voor de zekerheid van een beschutte werkplek binnen de NLW. keukeninrichting Om aan u en uw keuken de volle aandacht te kunnen schenken werken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum geopend vanaf 10.00 uur (0478) 539020 Het werkvoorzieningschap van de NLW sloot het boekjaar 2003 af met een verlies van 104.000 euro. Dat werd vooral veroor zaakt door de stijgende vraag van werknemers om toegelaten te worden. Daardoor vielen de indi- catiekosten een stuk hoger uit. De NLW brengt dit verlies ten laste van het eigen vermogen waardoor het voor de gemeente zonder financiële gevolgen blijft. De gemeenten dragen finan cieel bij voor het aantal inwoners dat deelneemt aan de werkvoor ziening. Voor Venray gaat het in 2004 om 332,7. fiilltimebanen (fte) en voor 2005 is een stijging naar 360,2 geraamd. Per fte is de gemeentelijke bijdrage 743,24 euro waardoor deze stijging 20.500 euro extra kost. Bijkomend voordeel kan zijn dat daardoor minder mensen een beroep doen op de bijstand. Per 1 januari 2005 gaat er een en ander veranderen. De indica tiestelling (beoordeling) van toe komstige WSW-werknemers wordt dan overgeheveld naar het CWI, het voormalige arbeidsbu reau. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS WOMAN °aul brouwer mode -lElMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 ^^W^ULBROUWER_NL^

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3