ank Boeijen en Kasper jan Kooten Kunst Cultuur Expositie over Henri Jonas in Venrays museum de kelders van Servaas tijdens Ie oorlogsdagen van 1944 iro 2004 •etbalpool luziekfestijn in lerselo Liedjes van Jules de Corte De blinde muur Radio Treffen Pinksteren in Dingus Lisa en het kraaienest TribU2 in 't Podium Premiere Symfonieorkest agii ,EN MAAS Donderdag 27 mei 2004 - Pagina 13 iramma Schouwburg Venray schouwburgseizoen 2004 loopt langzaam ten Schouwburg Venray Inteert deze week nog voorstellingen: Frank ,i en Kasper van Koot- Boeijen behoeft weinig :tie. Nummers als Kronen- •k, Zeg me dat het niet zo in mijn hart en Tijd beho- Iddels tot ons collectieve Frank Boeijen zet begeleiding van vier fantas- mnsici, dit seizoen wcder- krachtige set op de plan- nieuwste album, vormt Het concert op donder- mei (vanavond) begint om uur iper van Kooten heeft regel- het voorprogramma ver bij De Vliegende Panters en heeft hij het publiek overtuigd van zijn vele talenten. Zingen, dansen, muziek maken, verhalen vertellen, bijzondere typetjes, een bijzondere expressie en humor zijn de ingrediënten van zijn show. Als we zeggen 'ik spring een gat in de lucht, waar om blijven we dan zitten? We praten wel bewogen maar intussen staan we stil. Lijfspreuk: het lichaam spreekt, maar wat zegt het?' Op een bedje van muziek en een oude hometrainer verkent Kasper de spelonken van onze lichaamstaal. Wie het horen wil moet het voelen! Je zult moei lijk kunnen blijven zitten. Een zeer gevarieerd en vrolijk programma van ruim een uur. Vrijdag 28 mei. aanvang 20.00 uur. Frank Boeijen (Foto: Posthuma-de Boer Tessa Venray wordt weer een Êi Euro 2004 voetbalpool W' uilen. Volgens traditie orga- t zaalvoetbalvereniging BDZ f samen met café De Tijd en ihop Venray iedere twee jaar :K of WK pool. De laatste Jeden er ongeveer tweehon- deelnemers mee. De organi- rekent met de Euro 2004 ip nog meer belangstelling. ijfformulieren liggen al bij de cafés De Tijd. De Eve- jen Hulsman en bij cafetaria ider Het EK voetbal gaat terdag 12 juni van start met lingsduel Portugal-Grie- id. Tot die tijd kunnen de :ren bij bovenstaande vier worden ingeleverd, ie kost 7,50 euro. In de eerste ronde kunnen punten ver diend worden met het goed raden van de uitslagen. Ook moet voor speld worden welke landen naar de kwart finales, halve finales en uiteindelijk naar de finale gaan. Verder zijn er nog tien bonusvra- gen waarmee extra punten ver diend kunnen worden. Uiteraard zijn er veel prijzen te winnen en enkele bedrijven hebben nog extra prijzen beschikbaar gesteld. Op het inschrijfformulier van de voetbalpool vind je verder alle informatie. BDZ Venray organi seerde ook het EK 2004 Opwar mertje. Deelnemers moesten aan kruisen welke 23 spelers de bondscoaches Dick Advocaat en Willem van Hanegem meenemen naar Portugal. fins de pinksterdagen vindt Merselo een groot muziek- plaats. Bij feestzaal Het aan het Grootdorp zal een :rrein worden ingericht en lisatie is er in geslaagd om ide dagen een muzikaal pro- ima neer te zetten dat klinkt en klok. Zondag staat in het n van rock and roll, terwijl de countryliefhebbers lun trekken komen. Op beide n zullen diverse live-bands, ers en zangeressen het podi- ictreden en zorg dragen voor tainment, vermaak, sfeer en e muziek. Op Pinksterzondag n op Miss Mary Ann and her time Wranglers. Sandra en Streetcorner, een dag Dixie Aces, Sky Tune en itrydj On the Road Again. Op t dagen worden er ook shops gegeven en op zondag zullen er demonstraties rock en roll dansen zijn. Er zullen diverse standhouders zijn die hun waar verkopen in de stijl van de thema s. Er is een grote dansvloer zodat iedereen actief kan deelne men aan het muziekfestijn. Ook aan de kinderen is gedacht. Tot 12 jaar mogen ze gratis binnen en voor hen is er van alles te doen. Zo ontbreekt hét luchtkussen natuurlijk niet, ze kunnen oud- Hollandse en andere spelletjes doen en er bestaat de mogelijk heid om zich te laten schminken. Op het feestterrein wordt gezorgd voor een hapje en een drankje. Het programma duurt zondag 30 mei van 14.00 tot 20.00 uur en maandag 31 mei van 13 00 tot 21.00 uur. De entree is 6,50 per dag en voor kinderen tot 12 jaar is de entree gratis. Op zondag 6 juni verzorgt Erik Pullens een concert in de Mariaka pel in Holthees. Het repertoire bestaat uit liedjes van Jules de Corte. Het concert begint om 15.30" uur. De Mariakapel is te vin den aan de Kapelstraat in Holt hees. Wie kent ze niet, die prachtige liedjes van Jules de Corte. Zijn teksten zijn briljant door hun een voud, zijn teksten zijn bondig en zo ongelooflijk "to the point". Met een minimum aan muzikale ondersteuning, meestal alleen de piano, wist Jules de Corte de tek sten optimaal tot hun recht te laten komen, waarbij de muziek een zeer dienende en ondersteu nende rol vervult. De muziek is echter op zich ook zeer belang rijk. omdat de muziek uitstekend de sfeer weet te vertolken, die de tekst; wil overbrengen. Je zou soms de muziek alleen kunnen horen, zonder tekst, en dan nog een idéé hebben waar het over gaat. Voor de vele liefhebbers van deze muzikale en tekstuele vol treffers van Jules de Corte belooft dit concert een bijzonder evene ment te worden. Erik Pullens is geboren in Waalwijk, en studeert gitaar bij Stanley Noordpool en Baltazar Benitez aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. Hij houdt zich intensief bezig met de volksmuziek van zijn streek. Het ensemble De Eendracht, waarin hij speelt, heeft zich met dit genre muziek nationale faam verwor ven. Solo verzorgt hij een pro gramma met muziek en liedjes van Jules de Corte, en ook dat ver raadt zijn verbondenheid met de volksmuziek van deze streek. Erik Pullens en Jules de Corte: een echte Brabantse muzikale combi natie. Naast zijn grote verwant schap met de volksmuziek maakt Erik Pullens ook graag een uitstap je naar het klassieke repertoire Zo vormt hij al meer dan 20 jaar met Cees Buskens het duo Giulia ni, Erik op gitaar en Cees Buskes op de dwarsfluit. Als Duo Giuliani waren ze afgelopen jaar al te horen in de Mariakapel. Erik Pullens heeft in al zijn muzikale jaren al vele concerten gegeven in verschillende Europe se landen. Hij heeft meegewerkt aan diverse radio-opnames, o.a. voor de BBC. voor de RAI. voor de AVRO en de NCRV Kaarten voor dit concert kosten 8,00 per persoon, voor kinde ren tot en met 12 jaar is de entree prijs vasrgesteld op 4,00. Kaar ten zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voor verkoopadressen in Holthees de fam. Ermers. Kapelstraat 3, tel 0478 - 636480. en bij de fa. Wijen- berg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Verder zijn kaarten te bestellen via de website van de kapel, www.mariakapel.nl. Vanaf een half uur voor aanvang van het concert zijn kaarten verkrijgbaar bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschik baar zijn. Op het terrein van recreatie park Klein Vink in Arcen komen radioamateurs uit Duitsland Bel gië en Nederland bij elkaar, om een gezellig weekend met elkaar door te brengen. Tijdens dit weekend wisselen zij weer ideeën en informatie met elkaar uit. Op Pinksterzondag 30 mei zal er van 9.00 tot 15 00 uur een grote radio/computer onder delen markt worden gehouden. Ook voor nieuwe spullen zullen er stands zijn. Tijdens deze markt worden er demonstraties met diverse soorten radio's en com municatietechnieken geboden. Toegang tot de markt is gratis. Vanaf vrijdag 28 mei is in Museum 't Freulekeshuus in Venray een tentoonstelling te zien die gewijd is aan de kunstschilder Henri Jonas en zijn werk. Jonas (Maastricht 1878 - 1944 Maastricht) behoort tot de belangrijkste kunstenaars die Limburg in de 20ste eeuw voortbracht. Zijn werk is dan ook te vinden in toonaangevende musea in Maastricht, zoals het Bonnefan- tenmuseum en Museum het Spaans Gouvernement en in Venlo. het Limburgs museum. Tot 3 oktober 2004 is het mogelijk schilderijen, tekeningen en docu menten van de hand van Jonas te bekijken in het museum in Ven ray. Er zijn ongeveer zestig wer ken bijeengebracht van allerlei aard om de veelzijdigheid van deze kunstenaar aan te tonen. Een bijzonder onderdeel van de expo sitie is het werk dat hij maakte tij dens zijn verblijf in de psychiatri sche inrichting van St. Servatius te Venray van 1933-1937. Het Freu lekeshuus is geopend op woens dag, zaterdag en zondag, steeds van 14.00 tot 17.00 uur. Henri Jonas werd op 8 mei 1878 in Maastricht geboren. Hij begon zijn loopbaan als huisschil der en bezocht in Maastricht de Zondagschool voor Decoratieve Kunsten, die geleid werd door Rob Graafland Na de dood van zijn eerste vrouw Netteke Rou- kens gaat hij in 1917, hij is dan bijna veertig, naar Amsterdam voor een opleiding aan de Rijks academie voor Beeldende Kunst. Na zijn studie in Amsterdam te hebben afgerond gaat hij op reis en bezoekt Berlijn. België en Frankrijk. Italië. Spanje en Marok ko. Het meest kleurrijk zijn dan ook de schilderijen die hij in de periode van 1915 tot 1923 maak te. In 1922 vestigt hij zich defini tief in Maastricht. Hij ontwikkelt een eigen stijl, hij laat het impres sionisme van Rob Graafland los en raakt in de ban van de Vlaamse expressionisten, vooral het werk van Constant Permeke boeit hem. Ook aan het fauvisme en kubisme ontkomt hij niet. In 1925 leert hij Eugénie Servais kennen die zijn model en zijn muze zou worden en zijn nieuwe grote liefde. Zij is gescheiden en onder druk van zijn kerkelijke opdrachtgevers ziet Henri Jonas af van een huwe lijk met haar, wat hem echter in een diepe crisis brengt en in okto ber 1933 in Venray doet belan den Tot juli 1937 verblijft hij in de psychiatrische inrichting St. Servaas waar hij blijft schilderen en wat voor hem de manier is om zich te uiten. Therapie avant la lettre! Schilderijen uit zijn Venray- se periode zijn doorgaans van reli gieuze aard en vrij somber van kleur. De ex-echtgenoot van Eugénie sterft en in 1937 trouwt Henri Jonas dan toch met zijn beminde model. Tussen 1937 en 1940 beleeft Henri Jonas een korte opleving om uiteindelijk toch weer opgenomen te worden psychiatrische ziekenhuizen. Hij sterft op 15 september 1944, een dag na de bevrijding van Maast richt. PARTICULIERE VERZAMELING Het verhaal van Jonas krijgt een staartje in Venray. Daar wordt op 31 mei 1952 een tentoonstelling geopend van 67 nog niet eerder aan het publiek getoonde werken van Henri Jonas. Het werk is afkomstig van St. Servatius en van particulieren uit de omgeving. Op de laatste dag van de tentoonstel ling wordt er beslag gelegd op alle werken, die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van dertigduizend gulden. De wedu- Jongerencentrum Dingus pakt traditioneel met de pinksterdagen uit. Op vrijdag 28 mei is er hard- rockcafé met vanaf 19.00 uur de beste rock- en hardrockmuziek. Zaterdag 29 mei in het café vanaf 19.00 uur PimBim waarbij afhankelijk van het publiek zal worden doorgeschakeld naar de Pinkpop-uitzending op Radio 3FM. Zondag 30 mei is er hardrock- café met opnieuw een knipooog naar Pinkpop en maandag 31 mei wordt besloten met café Dingus Pinkpop 2004 op grootbeeld scherm. Aanvang 12.00 uur Op alle dagen is de entree vrij. elden van Servaas (39) foto is genomen in het irvan 1944 tijdens de bevrij- ,van Venray. In een van de kelders van Servaas hebben 'roeders zich rond de tafel haard voor een groepsfoto, vooraan Deken Berden van >y die net als zoveel Venray- >urgers zijn toevlucht had Kht in de veilige kelders van jesticht. Op tafel brandt een ie kaars. Elektriciteit was er meer. Ook eten en drinken 'n uiterst schaars, maar de tders trotseerden alles en feen om de duizenden men- die in de kelders van het icht verbleven van een maal- te kunnen voorzien. Water i gerantsoeneerd, wassen er niet meer bij. De Duitse had de watertoren van gesticht laten springen waar de stroomvoorziening was cvallen evenals de watervoer end Ook onze familie was Servaas gevlucht. Wc hadden P'ek gevonden in een van de lefs onder het hoofdgebouw, vader werd door de Duitse gesommeerd om er voor en dat 's nachts iedereen leef. "Sonst werden Sie klonk het dreigend, kelder was overbevolkt, ct verstikkende atmosfeer, mensen hadden diarree, den van de resten stamp- geten die achteraf bedor ven bleek te zijn. Er was geen eten meer en we vochten om de laatste broodkruimels. Soms gin gen we naar boven om een lucht je te scheppen. Zo ook op zekere dag, al weet ik niet meer precies wanneer dat was We gingen de trap op en kwamen in de gang van het hoofdgebouw. Overal zag je mensen langs de gangwanden zitten, in afwachting wat er alle maal ging gebeuren. We liepen naar de hal en keken door de het raam van de voordeur naar bui ten. En daar, op de akkers van Landweert, tegenover Servaas, zagen we Engelse tanks naderen die richting Oostrum reden. Sol daten in halfgebukte houding er achter. Van de andere kant kwa men enkele Duitse soldaten naar hen toe. Ze droegen een witte vlag met zich mee, Nimmer zal ik dat tafereel vergeten. We werden ruw weggejaagd, want alom klon ken er granaatinslagen. Toch voelde ik me in de kelders van Servaas veilig, alleen die overbe volking was benauwend, je moest over de mensen heen stap pen. Door het kelderraam kon je een beetje van de buitenwereld zien. Soms zagen we de laarzen van Duitse soldaten die voorbij kwamen, even later gevolgd door Engelse soldaten. Toen de man nen, die bij ons in de kelder zaten, de eerste Tommies zagen, begon nen ze te schreeuwen van vreug- Broeders van Servaas om de tafel geschaard in een van de kelders van het gesticht. Links vooraan Deken Berden van Venray. de. Een van hen maakte het raam pje open en stak zijn pet naar bui ten waar prompt een paar sigaret ten in werden gedeponeerd. Zielsgelukkig mocht ieder van de mannen op zijn beurt een trekje nemen van zo'n heerlijk ruikende Engelse sigaret. Voor mij was dat het moment van de bevrijding, want nu wisten we zeker, dat het niet zo lang meer zou duren dat we de kelders zouden kunnen verlaten. Ook deze herinneringen maken deel uit van de beelden van Servaas, beelden die we nim mer zullen vergeten. Twan van Els Buitenschoolse Opvang en cul tuur. Geen standaard combinatie. Daarom werd er samenwerking gezocht met het Odapark. In over leg met de oudercommissie, groepsleidsters en het Theehuis werd de voorstelling Lisa en het kraaienest uitgezocht. De kleine Boomhut en Het kleine Luchtkas teel bezoeken de theatervoorstel ling. En wel in een echt theater: Het Theehuis. Woensdag 2 juni gaan de kinderen van de BSO naar Lisa en het kraaienest. e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Zaterdag 29 mei omstreeks 22.00 uur wordt in Café 't Podium in Venray een eerbetoon gehou den aan U2 door de tributeband TribU2. Onder de vlag van TribU2 ging er in januari 2002 een tour van start langs de poppodia en de grotere muziekcafés van Neder land. De enthousiaste reacties van het publiek, het plezier in de samenwerking en in het spelen van het U2 repertoire, waren aan leiding om aan het eind van 2003 de koppen nog eens bij elkaar te steken. En dus besloten: Kees Meerman - zang, David Hollestelle - gitaar. Ivo Severijns - bas en Leon Klaase - drums, hun muzikale energie ook in de eerste vier maanden van dit jaar te gaan stop pen in een reprise tour. U2 heeft als band zoveel mooie songs geproduceerd, de muziek is zo welsprekend, dat het viertal geen enkele moeitè had inspiratie op te doen voor een nieuwe setlist. En natuurlijk ontbreken een aantal grote hits daarop niet. Uitgangs punt is ook nu weer, om tijdens de optredens voeling te houden met de sfeer en de openheid van U2, zonder een eigen interpreta tie uit de weg te gaan. Voor band en publiek een avond genieten van de heilzame werking van Rock RollDe muzikanten ver dienden hun sporen bij Herman Brood His Wild Romance. Pro per Beating, Pilgrims, Salomon Burke en Frederique Spigt. Meer informatie over dit optre den en andere optredens in Café 't Podium is te vinden op www.podiumvenray.nl onder de kop agenda. we Eugénie Jonas-Servais heeft namelijk een proces aangespan nen waarbij zij zich beroept op haar eigendomsrecht op deze nalatenschap van haar hian. Op 4 september 1952 begint de recht zaak, die nogal wat aandacht trekt van de landelijke en lokale media. Uiteindelijk, in januari 1955, komen de beide partijen, de fami lie Jonas en de Broeders van Lief de, tot een schikking, waarbij de schilderijen onderling worden verdeeld. Voor deze expositie werden werken van Henri Jonas op diverse lokatie's bekeken en in bruikleen afgestaan door Limburg se musea, zoals het Bonnefanten- museum en Museum het Spaans Gouvernement in Maastricht en het Limburgs museum in Venlo. Ook is een keuze gemaakt uit de collecties van Galerie Sir Harald Art te Venlo en het museum van het Vincent van Gogh Instituut in Venray. Uit de particuliere verza meling van Frans Erens uit Maast richt kon een mooie keuze gemaakt worden. Voorts zijn er nog verschillende schilderijen te zien die afkomstig zijn uit Venray- se privé-verzamelingen en uit het Klooster van de Broeders van Lief de in Eindhoven. PLAQUETTE Onlangs is Museum 't Freulekes huus opgenomen het register van Nederlandse musea. De feestelijke onthulling van de plaquette met het officiële logo zal eveneens op de opening van de tentoonstelling plaatsvinden. Op donderdag 3 juni is het zover: Dan vindt het eerste con cert plaats van het nieuwe Symfo nieorkest Helmond-Venray, het SHV. Dit symfonieorkest is het resultaat van de fusie tussen de symfonieorkesten van Venray en Helmond, die beide met ledente kort kampten. Ook hadden zij al dezelfde dirigent, Stephan Pas. Onder diens leiding speelt nu een volledig bezet orkest, dat concer ten zowel in Venray als in Hel mond en de regio eromheen zal geven, zo mogelijk met solisten 'uit de buurt'. Aan dit concert, dat in de Schouwburg Venray zal plaatsvinden, is een grondige repetitieperiode vooraf gegaan, en het resultaat zal klinken als een klok. Er wordt een prachtig pro gramma uitgevoerd, bestaande uit ouvertures, een solo-concert en een symfonie. Alle gespeelde muziek is uit de klassieke periode, dus uit de 18e en begin 19e eeuw. Het programma ziet er als volgt uit: van L. van Beethoven: Ouver- türe Coriolanus; Mozart: piano concert in A, KV 488, met soliste Mizuka Endo. Dit pianoconcert nr. 23 is zeer bekend en ook zeer geliefd. Vervolgens van Beetho ven de Ouverture Prometheus, en het concert wordt besloten met de symfonie nr. 104, de laatste "Londense", van J. Haydn. Kaarten voor dit concert zijn op donderdagavond 3 juni te koop voor 7,50 bij de kassa van de Schouwburg Venray. Boekrecensie in Peel en Maas Kurt Wallander komt tegenover een nieuw soort criminaliteit te staan: computermisdaad op internationale schaal. De blinde muur begint met een dode man bij en bankautomaat en de moord op een taxichauffeur. Een vqrband tussen deze twee sterfgevallen lijkt er niet te zijn, maar tijdens het onderzoek ont staat het idee dat de 'sleutel' te vinden is in geheime informatie die zich in de computer van een ITC-consulent bevindt. Wallander schakelt daarom een hacker in om de informatie te ontgrendelen. Auteur Henning Mankell (Zwe den, 1948) werd in een dorpje in het noorden van Zweden gebo ren. Later verhuisde hij naar het zuiden. Zijn eerste roman publi ceerde hij in de jaren zeventig. Mankell schrijft zowel literaire romans als misdaadromans. Zijn internationale roem dankt hij aan de negendelige serie over inspec teur Kurt Wallander. De Wallan- der-romans genieten een onge kende populariteit. Dé serie wordt in 33 landen uitgegeven, en van de romans zijn wereldwijd meer dan 22 miljoen exemplaren verkocht. Henning Mankell heeft daarnaast dertig toneelstukken en televisieseries op zijn naam staan. Zijn eerste toneelstuk werd opge voerd toen hij achttien was. In de afgelopen vijftien jaar werkte hij als regisseur in Maputo in Mozam bique. Voordat Mankell zich in Mozambique vestigde, had hij al enige tijd in Zambia gewoond. Al heel vroeg in zijn leven besloot hij Europa met Afrika te delen: 'Ik heb nooit romantische ideeën over Afrika gekoesterd. Ik nam destijds een rationele beslissing. Als jong auteur besefte ik dat ik behoefte had aan een aanvullend perspectief op het leven buiten Europa. Dat was mijn ambitie, en dat- is het nog steeds. In dat opzicht heeft Afrika van mij een beter mens gemaakt'. Het boek De Blinde Muur is te koop in boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 24,90 euro. In het kader van de Week van het spannende boek krijgen men sen die in boekhandel Van den Munckhof voor 12,50 euro aan boeken kopen het boek Het Graf van auteur Henning Mankell gra tis. Kurt Wallander- de inspecteur die zijn werkterrein in het zuiden van Zweden heeft- bekijkt in Het graf een huis dat hij wil kopen Een opknapbeurt is beslist nodig, maar het huis heeft een grote tuin en een prachtig uitzicht. Terwijl Wallander door de tuin dwaalt, maakt hij een struikeling. Pas als hij in zijn auto weg wil rijden, vraagt hij zich af waarover hij nu eigenlijk gestruikeld is. Hij loopt de tuin weer in en stuit daar op een vergane mensenhand..

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13