largriet de Moor lit literair leizoen af atuuronderzoek in Noord-Limburg Nieuwe motorzaak in Oostrum Sf R fel Autisme: ervaren ouders wijzen de weg Met de muziek mee...? iPf® Podiumfeesten in 't Podium Nieuwe website zorggroep Harold Lenssen bouwde bijzondere keuken Horst W®- B mode centrum tel. 077-3986464 Muziektempel De Evenaar EN MAAS Donderdag 20 mei 2004 - Pagina 9 De veelzijdige schrijfster largriet de Moor sluit op don- 27 mei het literaire sei- oen 2003-2004 van het Iterair Café Venray-regio af. Ie AKO-prijswinnares is voor- 1 bekend vanwege haar alom eprezen romans. Zij is echter Jok afgestudeerd pianist en angeres. Verder studeerde zij unstgeschiedenis en archeo- agie en maakte zij videofilms iver beeldende kunst. De bij enkomst vindt plaats in het heehuis in het Odapark te fearay en begint om 20.00 iur. Micha van Weers (piano) Carina Vinken (zang) zor- voor de muzikale omlijs- De entree kost acht euro, iteurs betalen zes euro. Margriet de Moor, geboren op november 1941 in Noordwijk, mteerde in 1988 met de verha- ibundel Op de rug gezien, die nar in 1989 een nominatie voor de AKO-prijs opleverde én het Gouden Ezelsoor voor het best terkochte literaire debuut. Wim schreef in Vrij Nederland over deze bundel: "De verhalen zijn uitstekend geschreven, door dacht gestructureerd en van een onderkoelde en ingehouden emo tionaliteit die in elk geval mijn tmoties sterk beroerde. Het zijn vooral ook mooie verhalen die ook na een paar maal lezen een kroep blijven doen op je hoofd cn op je hart." De novellenbundel Dubbelportret, die net als haar debuut goed werd ontvangen, verscheen in 1989 P.M. Reinders oNRC-Handelsblad: "Verhalen als deze geven Margriet de Moor een plaats op de voorste rij van de beste nieuwe schrijvers. Ze getui gen niet alleen van gevoeligheid, ïlligentie en taalbeheersing, ir vooral ook van een bijzon- .T doeltreffende compositietech niek." Voor Dubbelportret kreeg De Moor de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs, een aanmoedi- .iprijs. Margriet de Moors eerste roman P verscheen in 1991: Eerst grijs dan kblauw dan wit. Het stond vele -jnrndcn in diverse boeken-top- 10's. In 1992 werd dit boek Jbekroond met de AKO-prijs en Istond het genomineerd voor de ■ublieksprijs. Het werd vertaald Ji elf talen. Ook de historische (oman De Virtuoos (1993, over pn castraatzanger in het achttien- •eeuws Italië) werd goed ont vangen. Hanneke Wijgh in de boe kenbijlage van Dagblad Trouw: "Zelden is er in de literatuur op zo'n originele manier over schoonheid en zinnelijk genot geschreven." Ook dit boek werd genomineerd voor de AKO-prijs en werd in vele talen vertaald In 1995 verscheen de verhalen bundel Ik droom dus. die al snel in de HP-De Tijd top-10 kwam In de roman Hertog van Egypte (1996) beschrijft De Moor de onvoorwaardelijke liefdesverhou ding tussen een Twentse boe rendochter en een zigeuner. Carel Peeters in Vrij Nederland: "Het is de stijlvaste zwier waarmee Margriet de Moor dit opwekken de en tragische verhaal vertelt die ervoor zorgt dan de roman waar maakt wat aan het slot wordt gezegd: dat 'de machtigste van alle bedwelmingen een leven bin nen het leven is waarin alles een beetje anders is'". In 1999 ver scheen de roman Zee-Binnen, door Pieter Steinz in NRC- Handelsblad getypeerd ais "een uitsnede uit het leven die het in de eerste plaats moet hebben van de karakteristieke sfeerscheppen- de stijl waarin het handelen en denken van de personages wordt beschreven". Kreutzersonate. een liefdesver haal (2001) is een roman over lief de, noodlot en jaloezie. De emo ties in dit verhaal worden opgeroepen door wat de persona ges zien, door wat ze niet (kun nen) zien - de hoofdpersoon, een muziekcriticus, is blind - en vooral door wat ze horen, in taal of muziek. Met Kreutzersonate reageert De Moor, op Jana_eks strijkkwartet, en via dit op Tolstojs gelijknamige novelle die op zijn beurt geïnspireerd was op Beethovens sonate. In deze roman geeft ze het gespreksthe ma van deze meesters over liefde, passie en jaloezie een nieuwe draai. Kreutzersonate werd geno mineerd voor de Libris Literatuurprijs 2002. In het weekend van vrijdag 25 J tot en met zondag 27 juni organi- w scert het Natuurhistorisch p Genootschap in Limburg haar jaarlijkse inventarisatie weekend Hét weekend is bedoeld om de kerntaak van het Genootschap, het verrichten van natuuronder zoek, in een breder daglicht te 'irengen. Ruim 40 leden van het latuurhistorisch Genootschap zullen tijdens het weekend onder zoek verrichten aan de westzijde van de Maas, globaal gezien in het gebied tussen Venray, Venlo, Maasbree en de westgrens van de irovincie Limburg. De meeste idacht zal tijdens het weekend litgaan naar het beekdal van de roote Molenbeek en de ilregio. Het beekdal van de •te Molenbeek is in de afgelo pen jaren op diverse plekken opnieuw ingericht. Ook de broek- bossen in de directe omgeving van de Groote Molenbeek wor den bezocht bezoeken zoals de Elsbeemden met de Elsbeek en de Winkel. Verder gebieden in de peelregio zoals de Mariapeel, de Horster Driekhoek, het Grauwveen, de Paardekop, de Heidsche Peel, het Zinkske en de Snep.Maar ook gebieden als de Heesbeemden, de Schadijkse bos sen, de Casterayse vennen en Kaldenbroek zullen tijdens het weekend bezocht worden. De eigendommen van deze ter reinen is in handen van diverse organisaties zoals Stichting het Limburgs Landschap, Staatsbosbeheer, de Gemeente Venray, Maasbree, Sevenum en Horst aan de Maas. Door het vel donderzoek worden waardevolle waarnemingen verzameld over de diverse terreinen. Voor beheer ders kunnen deze gegevens waar devolle informatie verschaffen over de toestand van hun terrei nen. Het Genootschap gebruikt deze waarnemingen onder andere voor het uitgeven van boeken over soorten in Limburg. Onlangs zijn hiervan de Vissenatlas en de Vlinderatlas verschenen. Informatie over het Natuurhistorisch Genootschap of over het inventarisatieweekend kunt u aanvragen op onderstaand adres. Ook kunt u hier een gratis proefnummer aanvragen van het Natuurhistorisch Maandblad, het maandblad voor de natuur in Limburg. Natuurhistorisch Genootschap in Limburg: Henk Heijligers, telefoon (0475)386470 bureau@nhgl.org Afgelopen zaterdag is aan de Stationsweg 120b in Oostrum kmar Motoren geopend. Na maanden van voorbereiding zijn kon Rooyendijk en Marijn Willems met deze zaak in tweede hands motoren van start gegaan. Daarbij gaat het om motoren zon- Ider race - of schadeverledefi. De modellen verkeren in per fecte straat en zijn eventueel met farantie te koop. Lemar kan de potoren tegen particuliere prij- jjen aanbieden omdat het bedrijf ■Kt lage overhaedkosten kan wer ken. Het aanbod van Lemar is wisse lend. Alle categoriën kunnen gele erd worden, of het nu om een racemodel of een shopper gaat. tn is uw motor naar keuze niet yoofradig dan zullen beide onder nemers alles in het werk' stellen °m voor u de gewenste motor te verkrijgen. Zo nodig wordt de motor zelfs thuis afgeleverd. Naast motoren kunt bij Lemar ook terecht voor allerlei onderdelen tegen concurrerende prijzen. Lemar motoren is dagelijks geo pend van 9.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag tot 17.00 uur. Bovendien Café 't Podium organiseert ieder jaar in mei de podiumfees ten. Ook dit jaar laten wij dat niet voorbij gaan. De podiumfeesten staan als altijd voornamelijk in het teken van optredens van bands, waarmee Café 't Podium inmid dels een gevestigde naam in de regio is geworden. Woensdag 19 mei omstreeks 22.00 uur staat de Venrayse for matie Luna geboekt. Luna behoeft geen introductie meer in de regio Venray. Op geheel eigen wijze brengen zij hun optreden, dat steevast aanslaat bij het publiek. Vrijdag 21 mei wordt er vanaf 23-00 uur een blacklightnight georganiseerd. DJ, promodrinks, lichteffecten en natuurlijk black- light zorgen voor een unieke sfeer deze avond Zaterdag 22 mei, vanaf 21.00 uur is het weer tijd voor een ouderwets gezellige Amsterdamse Avond. Geert Pelzer zal deze avond aan elkaar zingen en zorg dragen voor meezingers, dansers en het ontvangen van de gastartie- sten. Kaarten voor de Amsterdamse Avond zijn te ver krijgen bij Café 't Podium en Frieties. Zondag 23 mei, vanaf 15.00 uur wordt door Café 't Podium ON STAGE georganiseerd. Zoals de naam al een beetje aangeeft is On stage een mogelijkheid om op het podium te staan. On-Stage is door Café 't Podium opgezet om bands de mogelijk heid te bieden in Venray op te tre den en zodoende ervaring op te doen. Inmiddels hebben een acht tal bands uit Venray en omstreken zich aangemeld om op te treden deze zondag en hebben we een bordevol programma. On-Stage is voor het publiek de kans om ken nis te maken met de diversiteit en muzikaliteit van regionaal talent. Met bovenstaand programma hoopt Café 't Podium eenieder een gelegenheid te bieden om te genieten en met ons samen dit feestje te vieren. Meer info over de Podiumfeesten of over andere optredens in Café 't Podium is te vinden op www.podiumvenray.nl onder de kop agenda. ~—/a\ Mooi de Mooiste Mode St. Lambertusplein 12 Modecentrum Frans Theelen ook in Roggel Boxtel Panningen en Geleen kunt u na een afspraak zelfs bui ten deze uren nog bij Lemar terecht. Voor meer informatie kunt u kijken op www.lemarmo- toren.nl of bellen met 0478- 640660. Zorggroep Noord-Limburg heeft een geheel vernieuwde website gelanceerd. De website geeft in gewone-mensentaal een schat aan praktische informatie over wat komt kijken bij het aan vragen, regelen, ontvangen en betalen van goede zorg. Het adres van de Zorggroep-website luidt www.zorggroep-noord- limburg.nl. Behalve een heldere 'reisgids voor zorgland' krijgen bezoekers van de website een overzicht van alle zorgdiensten en servicediensten van Zorggroep Noord-Limburg. Dit overzicht is onderverdeeld in Zorg aan Huis, zorg in woon zorgcomplexen, zorg in verzor gingshuizen, zorg in verpleeghui zen en zorg en service van de Groene Kruis-diensten van de Zorggroep: kraamzorg, jeugdge zondheidszorg, voeding- en diee tadvies, pluspakket en thuiszorg winkels. Door middel van een kaart van Noord-Limburg, onder verdeeld in vijf zorgregio's, kun nen bezoekers gemakkelijk nagaan waar welke diensten, pro ducten en zorgcentra te vinden zijn. Het tweede deel van de website gaat over de onderneming Zorggroep-Noord-Limburg zelf. Met opnieuw een veelheid aan informatie: de organisatiestruc tuur, de kantooradressen, route beschrijvingen, actuele vacatures, publicaties, persberichten enzo voort. En uiteraard het laatste nieuws over de evenementen die Zorggroep Noord-Limburg organi seert. waaronder de Kleine Parkfeesten in het Venlose Auxiliatrixpark. Een van de onder delen van de Kleine Parkfeesten is een Promsconcert op zaterdag 19 juni met optredens van ondere andere Idols-winnaar Boris en Willeke Alberti. In het Informatiecentrum van MEE Noord en Midden Limburg zijn sinds kort enkele ouders actief die zelf een kind hebben met autisme. Zij willen hun erva ringen overbrengen aan andere ouders die op zoek zijn naar tips over hulpverlening, regelingen en andere zaken die met de opvoe ding verband houden. Zo kunnen zij andere ouders een lange zoek tocht besparen. Op de woensdag en vrijdagochtend is er altijd één ouder aanwezig als vraagbaak. Anny Janssens uit Linne is een van deze ouders. Als we haar in het Informatiecentrum van MEE opzoeken heeft ze net met een moeder gesproken die een boek over autisme kwam terugbren gen. En haar tips gegeven bij de keuze van een school voor voort gezet onderwijs voor haar kind. Anny weet waarover ze praat. Elf jaar geleden stelde een psychiater de diagnose voor haar zoon. "U heeft een kind met een autistische stoornis en dat gaat nooit meer over." Daar sta je dan als ouder. Hij nam zich niet eens de tijd om uit te leggen wat autisme precies was. "Toen begon de lange zoek tocht. Ik dacht dat ik de enige was met zo'n kind. Eerst heb ik veel gelezen. Ik kwam in contact met het NVA (Nederlands Vereniging Autisme). Pas later raakte ik aan de praat met ouders die net als ik een kind met autisme hadden. Er ging er een wereld voor mij open." Het gaat nu goed met haar zoon. Binnenkort gaat hij aan de slag in Anny Janssen is heel gemotiveerd om andere ouders de iveg te wijzen een gewoon bedrijf. Hij krijgt daarbij begeleiding van een job- coach. "Je moet bijna autistisch kunnen denken wil je je zoon goed begeleiden. Het vraagt veel geduld, maar dat wordt zeker beloond." Nu is Anny zeer gemoti veerd om andere ouders de weg te wijzen. "Ik wil voorkomen dat ze net zo moeten zoeken als ik destijds. Na elf jaar mijn autisti sche zoon te hebben begeleid, wil ik mijn ervaring graag delen met anderen. Ik besef dat het niet zo gemakkelijk is om bij het Informatiecentrum naar binnen te gaan. Toch nodig ik ouders die over autisme willen praten van harte uit. In Maastricht loopt een dergelijk initiatief al goed, hier in Roermond moet het zich nog rondspreken." Op woensdag- en vrijdagochtend is een ouder die zelf een kind heeft met autisme van 9.30 tot 11.30 uur aanwezig in het Informatiecentrum van MEE. Adres: Drie Decembersingel 48c, Venlo-Blerick, tel. 077 396 15 55. Het initiatief is een samen werkingsverband van het Informatiecentrum van MEE met het Autisme Info Centrum Limburg. In het Informatiecentrum zijn ook veel boeken en videobanden ovei autisme te leen. De ene keuken is de andere niet, dat zie je wel wanneer je de keukens van woonhuizen naast elkaar zet. Ook binnen de horeca is dat zo. Een zeer bijzonder project was de bouw van een heuse kebabwa- gen, die wekelijks op het Venrayse Henseniusplein staat. Harold Lenssen kreeg die opdracht van Pascalle en Bullent Gamze, de eigenaren van deze wagen. Hun oude wagen voldeed niet meer aan de hoge normen die de horeca stelt aan keukens, waar na het paar de opdracht aan Lenssen verstrekte om die wagen te realiseren. Een uitdaging voor Harold Lenssen maar het resultaat mag er wezen met deze prachtige stijlvolle kebabwagen, die weke lijks op donderdag, vrijdag en zaterdag op het Henseniusplein staat. Nieuw toneelstuk Overloons Toneel Het Overloons Toneel heeft ook dit jaar hard aan de nieuwe productie gewerkt. Het begin was niet alleen een lege zaal, maar ook een leeg boek. Alle leden en spe lers van de toneelvereniging stel den zich enkele maanden geleden in het repetitielokaal de vraag: 'Wat zullen we nu eens doen?' In ieder geval een stuk voor alle leef tijden en in het opluchttheater De Victorieklef. Een nieuwe productie, een nieuwe regisseur, enkele jonge spelers en zelfs enkele heel jonge spelers; kortom een frisse start. En dat werd het. Onder leiding van de regisseur hebben zij gespeeld en heeft zij geschreven. Na een periode van spelen, pra ten, schrijven en herschrijven, bemerkte men dat de productie groeide. Al snel groeiden de scè nes en kwam er lijn in het stuk. En zomaar ineens werd het één geheel, één verhaal. Langzamerhand groeiden ook de karakters van de spelers. Waar gaat het stuk over? De ouders van de kinderen in dit stuk, worden door een stel muzi kanten meegelokt om met een bus mee te gaan naar iets moois, 'n spektakel, iets prachtigs, en er valt wat te winnen! De kinderen ontdekken dit tegen de avond aan als ze naar huis gaan om te eten en er is in het hele dorp geen ouder meer te bekennen. Eerst vinden ze dit heel spannend, maar als het later en later wordt vinden ze het maar niks. De buders moe ten terug gehaald worden, maar hoe?. De buizerd Sjoerd en de twee duifjes worden erop uii j gestuurd om ze terug te haler t maar zonder resultaat. Dar bedenkt Prullenpietje, de enige 1 volwassenen in het stuk, manier om ze terug te halen Hoe?, dat kunnen jullie dan zien Het is in ieder geval, kei span nend. Op zondag 6, 13 en 20 jun om 18.30 uur en op vrijdag D juni om 20.00 uur bent u var i harte welkom in het openlucht theater De Victorieklef. He theater ligt in het park van he> Nationaal Oorlogs- er Verzetsmuseum in Overloon Voor deze speciale familievoor stelling is de toegangsprijs 3 eurt per persoon. Kaartverkoop vana 24 mei bij de fam. Meijer Irenestraat 19 in Overloon; tel 0478-642076 na 18.00 uur. Donderdag 20 mei, Hemelvaartsdag de twaalfde Popkwis. Teams van popkenners komen uit alle windstreken naar De Evenaar om via geluidsfrag menten en dia's hun kennis over de gehele breedte van de muziek te tonen. Aanvang 14.00 uur, entree vrij, maar je moet wel stilte in acht nemen. Vrijdag 21 mei is er een live optreden en de cd-presentatie van de bluesband Blues U Hate 2 Lose. Aanvang 21.00 uur, entree vrij. Zondag 23 mei is er als afsluiter van het lange muziekweekend een optreden van de barpianist Clemens v.d. Ven. Al jaren trouwe gast in De Evenaar. Hij speelt alleen, maar soms... Aanvang 17.00 uur, entree 2,50 euro. dan i beleve- -.itelli- jbeeldvan q dan de som ï«en Music, een uitgave van ïie House of Books, is te koop in boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray. Prijs: 18.50 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9