Agrariër Heide moet stal slopen irote vogeltelling in Limburg Opening Twinkeling ientledown In actie i/lind your head Controle van bedrijven Akkoord over financiën Servaashof Bestemmingsplan kerkdorpen gereed Het is tijd voor Pinksteren. Alcohol in het verkeer m Thema-avond Europa Ongeval Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Groenbemestings gewas zaaien Pa91 EN MAAS Donderdag 20 mei 2004 - Pagina 7 fariër H. Janssen uit e moet van de gemeente gy zijn stal aan de Isteynseweg slopen. Qgs ontving de Heidenaar de gemeente een schrij- waarin hij gesommeerd dt de stal af te breken. I hij dat niet, dan gaat de eente Venray dat zelf doen noet Janssen de rekening 900 euro betalen. ilf april werd het verzoek van grariër om voorlopige voor- ing - om sloop van de stal te komen- door de rechtbank in mond afgewezen. Reden [de gemeente Venray om de riër de wacht aan te zeggen on te sommeren zijn stal bin nen een week te slopen. Dat had vorige week al moeten gebeuren, maar Janssen is helemaal niet van plan om aan de wens van de gemeente Venray tegemoet te komen. "We wachten nu eerst op het oordeel van de commissie bezwaarschriften van de gemeen te Venray over deze kwestie. Als ook dat advies negatief voor ons uitvalt, gaan we verder procede ren. Want Janssen heeft gewoon gelijk. Het is toch te gek voor woorden dat de gemeente Venray zoveel heisa maakt over een stalle tje van 35 kuub", zegt woordvoer der P. Molmans namens Janssen. Wat is er aan de hand? De gemeente Venray wil dat Janssen zijn stal snel verwijderd. Volgens de gemeente heeft de loods ande re afmetingen dan vergund en gaat het om een nieuw bouw werk waarvoor geen bouwver gunning is aangevraagd. Daarbij denkt de gemeente dat het gebouw in gebruik is als clubge bouw van een vliegclub, en niet voor agrarische doeleinden wordt gebruikt. Janssen is het daar echter niet mee eens en diende een bezwaar schrift in tegen het besluit van het college van B en W tot toepassing van bestuursdwang indien de loods niet gesloopt wordt. Ook vroeg zijn raadsman om een schorsing bij de rechtbank van Roermond. Een verzoek dat door de rechtbank niet werd gehono reerd. ONDERHOUD Volgens Janssen is het gebouw helemaal niet nieuw, maar gaat het slechts om onderhoud aan een bestaand gebouw waarvoor geen bouwvergunning aange vraagd hoeft te worden. Ook ont kent hij dat het gebouw in gebruik is als verenigingslokaal van een vliegclub. Hij vindt dat de gemeente te vroeg tot handhaving wil overgaan, omdat de stal in zijn ogen te legaliseren is in het nieu we bestemmingsplan buitenge bied dat in de maak is. Hij vreest dat binnenkort wordt begonnen met de sloop. "En dat terwijl we met wethouder Ruyten hebben afgesproken te wachten op de uit slag van de bezwarencommissie. Van dat gesprek met Ruyten is ook een schriftelijk verslag gemaakt. En plotseling valt er dan een schrijven van de gemeente bij Janssen in de bus waarin hij de opdracht krijgt de stal af te bre ken. Terwijl het oordeel van de bezwarencommissie er nog niet eens is." Woordvoerster Claudia Hendrickx van de gemeente Venray laat weten dat de gemeen te inderdaad van plan is om op korte termijn de stal te gaan slo pen. "De termijn is verstreken voor meneer Janssen, maar een datum waarop dat gebeurt is nog niet vastgelegd. Zeker is dat de stal door de gemeente op kosten van meneer Janssen wordt afge broken." eren en beesten gaan niet altijd samen Ganzen, zwanen, roeken. Ze ten en vliegen rond in i Limburgse landschap en e vinden het gefladder, espetter en gekras er alle- laal wel bij horen. Zaterdag tkeken de wildbeheereenhe- fn in de provincie hoeveel jlegenwoordigers van deze 0 vogelsoorten er nu echt want het worden er eds meer. En dat geeft dddels problemen. Onze i slaggever Gerrit Band ging srdag met Wim Kateman op teren en beesten gaan niet Wildbeheerder Wim Kateman bij het inventariseren van gan zen en zwanen altijd samen", vertelt Wim Kateman, van de Wildbeheereenheid St. Hubertus uit Venray en een van de deelne mers aan de telling, "er zijn bij voorbeeld redelijke problemen met ganzen. Dat worden er sinds de jaren zestig steeds meer, twin tig keer zoveel om precies te zijn." Tijdens een boottochtje over de Maas en het Leukermeer wordt duidelijk wat hij bedoelt. Overal ganzen, waar je ook kijkt. Een aantal jaren geleden waren ganzen zoals Brand-, Canada- en Nijlganzen typische overwinte raars. Ze kwamen hier in de win ter voor voedsel en vertrokken in de zomer weer naar het land van herkomst. Tegenwoordig echter blijven deze ganzen hier ook in de zomer, het zogenaamde overzo- meren. Dat betekent een fikse toename in aantallen en aange zien ganzen veel gras eten en ook weer uitpoepen veroorzaakt dat steeds meer schade aan de landbouwgronden. Gras dat vol- gepoept is kunnen de boeren niet meer inkuilen, jong gras wordt uitgetrokken en is dus weg. Om nu de juiste maatregelen te kunnen nemen om deze overlast te beperken wil de Nederlandse regering aantallea weten. Wim Kateman: "Doel van vandaag is: wat hebben we voor vaste bewo ners in dit land en waar zitten ze. Want om beleidsmaatregelen effectief te krijgen moet je weten wat er zit." Vanuit de boot kun je heel duidelijk zien wat Kateman bedoelt. De ganzen dobberen in groepjes rond, zitten langs de kan ten, met en zonder jongen, en vliegen over je heen. Duidelijk is dat Brand- en Canadaganzen min der jongen hebben dan de Nijlgans. Wim Kateman ziet dit laatste met enige zorg aan: "De Nijlgans is een exoot die zich hier een paar jaar geleden gevestigd heeft. Ze zijn behoorlijk agressief, naar andere ganzen toe maar ook naar mensen. Ze krijgen ook per nest 8 a 9 jongen, tegen de andere soorten 4 a 5, dus ze vermeerde ren zich heel snel en verdrijven de andere soorten." Op een kaal gevreten eiland in het Leukermeer is duidelijk te zien dat het om grote hoeveelheden ganzen gaat en even verder op constateren we in een, redelijk volgepoept, weiland dat alle gan zen voor ons wegvliegen, behalve de Nijlgans. De Nijlgans blijkt bui ten het wildbeheer te vallen en is dus niet beschermd. FLORA- EN FAUNAWET De nieuwe Flora- en Faunawet geeft exact aan welke diersoorten in welke periode gejaagd mogen worden. Bij alle andere diersoor ten moet duidelijk gemaakt wor den dat ze schade veroorzaken. Dat gebeurt dan door middel van inventarisaties. "De jagers die in het veld lopen weten precies wat er er rondloopt in hun gebied", legt Wim Kateman uit, "We heb ben geen grote roofdieren meer in Nederland dus we moeten er zelf wat aan doen. De wildbeheer- eenheden doen aan schadebestrij- ding en beheer, maar alles met vergunning en ontheffing. Je kunt tegenwoordig niet meer zeggen 'ik vind dat het nodig is' en dan het veld in gaan. Dat moet aan de hand van schaderapporten, ver gunning aanvragen en op de dag dat je op pad gaan een fax sturen waar je heen gaat." Hij grijnst: "Zitten de ganzen dan ineens een veld verder dan moet je weer terug voor een nieuwe fax!" Duidelijk wordt dat het oog en de beleving van de gewone wande lende en fietsende medemens vaak iets anders registreert dan de jager cq. wildbeheerder. "Iedereen vindt het gezellig als ze ganzen horen en het ziet er inder daad prachtig uit als ganzen en zwanen laag over het water sche ren, maar mensen weten niet wat voor schade dieren kunnen ver oorzaken als er teveel van zijn", benadrukt hij, "Ook voor de gezondheid." Als voorbeeld wordt het aantal vossen aangehaald. Volgens de wereldgezondheidsor ganisatie WHO is meer dan een koppeltje vossen op 1000 hectare al bedreigend voor de gezondheid in verband met rabies. De tellin gen zijn er voor om te zorgen dat alle belangen een beetje op elkaar afgestemd worden. Zodat ieder een wel kan blijven genieten van bijvoorbeeld de ganzen, maar dat de schade voor de boeren beheersbaar blijft. Een kwestie van veel formulieren invullen op een mooie voorjaarsdag dus. entleclown Roelof van gaarden uit Ysselsteyn vroeg sdagavond tijdens de raadsver- lering aandacht vragen voor de üwenrechten in Irak. Amnesty rmational dringt er bij de ie overheid op aan in de _|uwe grondwet ook rechten •rvrouwen op te nemen. Ook inesty Venray doet mee aan te campagne. )e Venrayse afdeling van inesty International verzamelt halve handtekeningen ook foto's van mensen die een pamflet vasthouden met daarop in het Arabisch een mensenrecht. Als Gentleclown nodigde Van Wijngaarden namens Amnesty International de gemeenteraad uit om een handtekening te zetten voor vrouwenrechten in Irak. Op geheel eigen wijze liet hij de gemeenteraad bovendien op een creatieve manier voor de camera poseren. De foto die Amnesty nam van de gemeenteraad is bestemd voor de Irakese autoritei ten. I k komende week start de head in te zetten. Dit oroiect wi komende week start de npagne waarin de politie in de po Limburg-Noord extra let op gebruik van de helm. Niet een wordt gelet op het dragen de helm, maar de agenten j,{ bben vooral aandacht voor het vastmaken van de kinband, wil nogal eens achterwege «en worden, met alle gevol- Svan dien. Tijdens de verkeers- iroles met staande houding zal "iromfietser gewezen worden het belang van een goede n Hiermee sluit de regio aan ;de landelijke helmcampagne 1 gedurende de meimaand >t De politieregio Limburg )fd kiest ervoor om'tijdens de lelijke campagneweken het !n helmproject mind your head in te zetten. Dit project wil de beginnende bromfietser ervan dóórdringen het gebruik van de helm op een goede manier zich eigen te maken. Dit kan levens redden en ernstig hoofdletsel voorkomen. De doelgroep is de jeugd van 16 tot 24 jaar. In de campagneperiode zullen agenten' tijdens controles op straat elke bromfietser die de helm correct draagt, belonen met een klein helmpje met het projectlogo. Zij die hun helm niet of niet op de juiste wijze dragen, zullen zonder pardon geverbaliseerd worden. Sinds 1975 is het dragen van een valhelm voor bromfietsers ver plicht is gesteld. De maximum snelheid voor bromfietsers bedraagt 30 km/h. Medewerkers van de provincie Limburg, politie Limburg-Noord, gemeente Venray, arbeidsinspec tie en brandweer Venray een handhavingactie gehouden bij twee bedrijven van een zelfde eigenaar. Aanleiding is de provin ciale handhavingestafette die vori ge week in Noord- en Midden- Limburg plaats vond. Gecontroleerd werd op bouw- en milieuvoorschriften en voorschrif ten met betrekking tot brandpre ventie. De actie vond plaats bij twee bedrijven in Venray. Bij één bedrijf was alles in orde. Bij het andere, een bedrijfsverzamelge bouw, was de algemene indruk redelijk. Door de veelheid aan bedrijven was het echter moeilijk een totaaloverzicht te krijgen. Doordat er in het gebouw fre quent is gewisseld van bedrijven was het geheel onoverzichtelijk. De milieuvoorschriften werden over het algemeen redelijk nage leefd. In het gebouw werden twee bedrijven aangetroffen zon der geldige milieuvergunning. De gemeente schrijft de eigenaren aan. Ze zal hierbij aangeven bin nen welke termijn binnen welke termijn aan alle voorschriften vol daan dient te worden. Er werden weinig tot geen gevaarlijke stof fen aangetroffen. De opslag van een geringe hoeveelheid olie en olieproducten dient verbeterd te worden. Verder was de opslag in orde. Ook qua bouwen werden weinig onregelmatigheden aange troffen. Een enkel bedrijf is bezig met een verbouw in het pand. Hiervan gaat de gemeente nog bekijken of conform de bouwver gunning wordt gebouwd. De brandweer stelde vast dat van een groot aantal brandblus- middelen de vereiste keuringsda tum was verlopen. De brandweer schrijft de bedrijven hierover aan. Een enkele vluchtweg was geblokkeerd. Op een enkele plaats dient nog een nooduitgang te worden gerealiseerd. Met de eigenaar van het bedrijfsverzamel gebouw is afgesproken, dat de gemeente een enkele, nu niet ver huurde ruimte, frequent op gebruik zal controleren. De vreemdelingendienst heeft een viertal mensen aangehouden die de vereiste verblijfsvergunningen niet konden laten zien. De politie Limburg-Noord heeft de afgelopen week in totaal 21 automobilisten proces-verbaal aangezegd nadat bleek dat ze teveel alcohol hadden gedron ken. De controles werden in Noord- Limburg gehouden in Heijen (2), Maasbree, Well, Venray, Tegelen (2), Wanssum en Grubbenvorst. SP-afdeling Horst aan de Maas houdt op maandag 24 mei een thema-avond over Europa. René Rovers, de nummer twee op de SP-kandidatenlijst voor het Europees Parlement, komt spre ken over Europa. Roovers zal tij dens deze avond ingaan op de huidige Europese Unie en de visie van de SP. Daarna zal er door mid del van workshops nader inge gaan worden op het Europees beleid met betrekking tot met name de landbouw en de sociale voorzieningen. De avond in cultu reel centrum 't Gasthoes in Horst begint om 20.00 uur. Voor meer informatie: Thijs Coppus, tele foon (077)3988100 of horst@sp.nl t Vrijdagavond om 22.25 uur verloor een automobiliste de macht over het stuur terwijl zij over de A73 in de rijrichting van Nijmegen reed. Net voorbij het viaduct over de Maasheseweg raakte zij door nog onbekende redenen van de weg en reed van het talud af. Haar voertuig sloeg daarbij over de kop en kwam aan de andere zijde van een greppel recht. De auto raakte zwaar beschadigd. Het slachtoffer werd met onbekend letsel per ambulan ce naar het ziekenhuis vervoerd. PEEL EN MAAS een abonnement waard Onze kantoren zijn op Pinksteren gesloten. Maar uw bankzaken regelt u 24 uur per dag via: - www.rabobank.nl - Rabofoon 0900 0909 0,10/min): saldo, oyerboeken, betalen - Rabolijn 0900 0907 (lokaal tarief): advies en direct afsluiten Het is tijd voor de Rabobank De gemeente Venray en het Vincent van Gogh Instituut hebben overeenstemming bereikt over de financiële afwikkeling van het plan Servaashof. Partijen hebben daartoe een exploitatieover eenkomst gesloten. Met het sluiten van deze overeen komst is de weg vrij voor de gemeenteraad om het steden bouwkundig plan vast te stel len. Het VvGI kan op basis van dit plan de procedure starten voor de feitelijke realisatie. Het afgelopen jaar is er door het Vincent van Gogh Instituut en de gemeente Venray gewerkt aan de uitwer king van het in 2000 door de Gemeenteraad vastgestelde Stedenbouwkundige plan. Bij deze uitwerking bleek het nood zakelijk de uitgangspunten waar op het plan gebaseerd was, bij te stellen. Deze gewijzigde uitgangs punten maakten het op hun beurt noodzakelijk ook het ruimtelijke concept van het plan aan te pas sen. Het college van B&W heeft ingestemd met deze bijstelling, maar heeft daaraan wel een aantal randvoorwaarden verbonden. Deze randvoorwaarden hadden onder andere betrekking op de volkshuisvestingsaspecten, de vermaatschappelijking en de pla neconomie, maar ook op de noodzaak tot het sluiten van een exploitatieovereenkomst. In een dergelijke overeenkomst worden onder andere afspraken gemaakt tussen de gemeente en het VvGI over de verdeling van kosten gemaakt in het kader van de voor bereiding en uitvoering van het plan. Bij de commissiebehande ling van het plan in april waren alle randvoorwaarden ingevuld met uitzondering van het sluiten van de exploitatieovereenkomst. De gemeenteraad komt in een separate extra vergadering bijeen. De tien bestemmingsplan nen voor de kerkdorpen zijn afgerond. Als de gemeente raad op 22 juni haar goedkeu ring geeft dan beschikken alle dorpskernen in de gemeente Venray over een actueel bestemmingsplan. Daarmee is de eerste klus geklaard. Venray kampt met sterk verouderde bestemmingsplannen. Jaren geleden is gestart met een grootscheepse herziening. Venrays grondgebied is daarbij in vier delen opgesplitst: het buiten gebied, de tien dorpskernen, Venray-centrum en beheergebied Venray,' Met het bestemmingsplan bui tengebied, dat als eerste werd aangepakt, wil het niet maar niet vlotten. Maar de plannen voor de dorpskernen zijn vrij snel geactu aliseerd en er is ook binnen het budget en de planning gebleven. Begin 2003 zijn op alle kerkdor pen inloopavonden gehouden en in juli waren er in Oostrum en Ysselsteyn inspraakbijeenkom sten. Uiteindelijk kwamen er 56 bezwaren binnen tegen het voor- ontwerplan. De meeste reacties hadden betrekking op goothoog- tes, tuinen, bijgebouwen, plan- grenzen, leefbaarheid en woning bouwlocaties. De tien bestemmingsplannen zijn beheerplannen die de bestaande situatie vastleggen. Toekomstige ontwikkelingen zoals woningbouw in Oostrum, Veulen en Vredepeel zijn niet meegenomen. De nieuwbouwlo- caties in Smakt en Leunen waren al zover gevorderd dat ze wel in de plannen opgenomen zijn. De 56 reacties zijn vervolgens deels verwerkt in het ontwerp plan dat van 6 februari tot 4 maart 2004 ter inzage lag. Op 29 maart vond een mondelinge hoorzitting plaats voor de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Tegen het ontwerp kwamen nog 42 bezwaren binnen. Volgens de gemeente zijn de plannen daar door op enkele onderdelen bijge steld. De indieners van de bezwa ren zijn daarover schriftelijk geinformeerd. Ook zijn er ambts halve nog wat wijzigingen aange bracht. Op 11 mei keurde het col lege de tien plannen goed. Na vaststelling door de gemeenteraad moet gedeputeerde staten nog zijn fiat geven. In Horst aan de Maas is afge lopen vrijdag offïceel Twinkeling geopend. Twinkeling maakt deel uit van De Wendel, die in de regio Noord-Limburg zorg- en dienstverlening biedt aan mensen met een verstandelij ke beperking. Twinkeling is een multifunctioneel kinder dienstencentrum annex expertisecentrum voor kinde ren met verstandelijke en meervoudige beperkingen en hun ouders. In en vanuit dit dienstencen trum, dat geheel voldoet aan de eisen van deze tijd, vinden kinde ren met verstandelijke beperkin gen en hun ouders de ondersteu ning en begeleiding die zij nodig hebben. Orthopedagogische dag opvang, allerlei therapieën zoals gespecialiseerde kinderfysiothera- pie. ergotherapie, logopedie maar ook spel-, muziek- en psychomo torische therapie, diagnostisch onderzoek, logeeropvang tijdens de weekends en de vakanties en een gespecialiseerde speelotheek worden in Twinkeling aangebo den. Daarnaast is Twinkeling de werkplek van waaruit een groot aantal ambulante medewerkers dagelijks in heel Noórd-Limburg ouders met een verstandelijk gehandicapt kind helpen bij het thuis laten opgroeien en opvoe den van hun kind. Dit doen zij door het bieden van praktische hulp in de thuissituatie en peda gogische ondersteuning en advi sering. Hiervoor zijn tal van spe cialisten inzetbaar zoals orthopedagogen, een gespeciali seerde arts voor verstandelijk gehandicapten, (kinderpsychia ter en pedagogische begeleiders. Daarnaast ondersteunen zij peu terspeelzalen en het onderwijs bij de opvang en begeleiding van kin deren met verstandelijke beper kingen. De Wendel werkt hierbij samen met andere specialisten zoals kinderartsen, de kinderreva lidatiearts, en andere gespeciali seerde centra en universiteiten. Speciaal aan Twinkeling is dat de medewerkers van De Wendel een samenhangend totaalpakket aan diensten kunnen bieden die in nauwe samenwerking met de ouders het hen mogelijk maakt de ontwikkelingskansen van het kind In het kader van het project voor de bestuivende insecten gaat de Vereniging Innovatief Platteland Venray e.o. ook dit jaar weer 25 hec taren van een groenbemestings-gewas zaaien. Een zadenmengsel op wetenschappelijke basis. Het Proefstation voor de bijenteelt in Hilvarenbeek heeft voor de Vereniging Innovatief Platteland Venray en Omstreken een groenbemestings-gewasmengsels ontwikkeld, speciaal voor inheemse bestuivende insecten. Nederland kent 338 soorten wilde bijen, waarvan er sinds 1980 een tachtigtal niet meer is waarge nomen en 226 soorten ernstig worden bedreigd, Waarbij eveneens de optimale bestuiving van fruitteelt en landbouwgewassen in het gedrang dreigt te komen Vereniging Innovatief Platteland Venray e.o, biedt de mogelijkheid aan akkerbouwers, om in het kader van de Groene Braakregeling een mengsel van diverse groenbemesters te ver strekken. Ook is er deze mogelijkheid voor de vroeg ruimende perce len, waarop nog een groenbemester ingezaaid gaat worden. Er is momenteel nog ruimte voor vijftien hectaren. In het kader van hetzelf de project kunnen er bij agrarische bedrijven, die langs de z.g knoop puntenroutes zijn gelegen, een zevental bijenhotels worden geplaatst. Er worden nog enige adressen gezocht. Beide initiatieven worden financieel mogelijk gemaakt door de gemeenten Venray, Meerlo- Wansum, benevens Europese en Provinciale subsidies. Agrarische ondernemers in de gemeenten Venray of Meerlo-Wanssum, die deel willen nemen aan één of beiden projecten kunnen zich aanmelden bij Dhr. K. Jozephs telefoonnummer 06-19222331 of per e mail secretari aat'^ iimovauefplattelandvenray.nl zo goed mogelijk te benutten en de ouders in staat stellen hun kind thuis op te laten groeien. Uniek aan het nieuwe centrum is ook dat deze specifieke dienstverle ning geïntegreerd met reguliere kinderopvang wordt aangeboden. Hiertoe is een samenwerking aan gegaan met de Stichting Samenwerkende Kinderopvang (SSK). Naast dagopvang voor 9- tot 4-jarigen biedt SSK binnen Twinkeling buitenschoolse opvang. Kinderen met en zonder beperkingen kunnen zo samen gebruik maken van de vele facili teiten zoals het zwembad met beweegbare vloer, de gymzaal, de uitdagende speelplekken en de prachtige belevingstuin. Deze belevingstuin is overigens tot stand kunnen komen door finan ciële bijdragen en donaties van o.a. de Europese Unie (Leader programma), de stichting Activa, de Ronde Tafel kring Venray- Horst, de Rabobank Venlo e.o., de Munckhofgroep, Schneider Electric Venray en Gamma Holding uit Helmond. Twinkeling is in meerdere opzichten ook bouwkundig en installatietechnisch een bijzonder gebouw: de aparte vormgeving binnen en buiten, het kleur en materiaal gebruik, de verlichting, alles is afgestemd op kinderen met en zonder beperkingen. Wat betreft het binnenklimaat is met een voor de gezondheidszorg nog nergens toegepast concept gewerkt; betonkernactivering. Door alle vloeren lopen leidingen waardoor in de winter water van 23 graden stroomt dat het hele gebouw op een aangename tem peratuur houdt, 's Zomers loopt er koel water door de leiding die de massa van het gebouw koelt en daarmee de warmte niet zo fors laat oplopen. Met behulp van warmtepompen en twee onder grondse opslagbekkens vóór koud en warm water is een innovatief, zeer energiezuinig en aangenaam klimaatbeheersingssysteem gere aliseerd. Twinkeling is een aan winst voor de ouders en kinderen met een verstandelijke beperking in de regio Noord-Limburg en voor de reguliere kinderopvang door SSK

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7