oudste huizen van monumentenlijst Sterke daling bijstandsuitkeringen iriessen afwezig lij debat over parkeerkelder let paradijs op aarde' Gemeente wil KASTSYSTEMEN WIEUW IN IVENRAY centrum Venray Milieuactie Nieuwe politiechef Inuv.a. €6995,- iNU GRATIS LG-LCD TV scherm Snelheid MAATWERK IN - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes rum organiseert regelmatig nden over de verschillende mogelijkheden ng. Tijdens deze avonden komen alle refractiechirurgie aan bod. Voor nadere i men terecht in het Laser Centrum Venray, 5 in Venray Telefoon 0478-581382 Het Lasercent Informatieavoi van behandeli aspecten van informatie kan Grotestraat 1C optometrie Samenwerking tussen lasercentrum Qrs. G. Cinque; oogarts en I briiien-contactiemen O. van Meurs; Optometrist. Industriestraat 17a, 5961 PH HORST Hoogveld tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes KEUKEN- EN I NTER IEURSOU W EN MAAS Donderdag 20 mei 2004 - Pagina 5 De oudste woonhuizen van Venray verkeren in zo'n slech te staat dat ze gesloopt moeten worden. De panden Hoenderstraat 6 en 8 dienen eerst van de gemeentelijke monumentenlijst gehaald te worden. Daarvoor is toestem ming nodig van de commissie Welstand, Monumenten en Architectuur. De eigenaar is aangeschreven om noodzake lijke voorzieningen te treffen zodat de veiligheid voorlopig gewaarborgd is. Maar Cor Jeuken is niet van plan er nog geld aan uit te geven. De karakteristieke woningen, waarvan het oudste gedeelte dateert uit 1651. zijn volgens het college niet meer te redden. Bovendien vormen ze een gevaar voor voorbijgangers en de omge ving. De panden zijn al vanaf 1984 onbewoond. Engelse militai ren van vliegveld Laarbruch waren de laatste huurders. Het verval zette de laatste tijd sterk door. Na de oktoberstorm van 2002 verschenen er hekken om de voorgevel en werd het trottoir afgezet. In april 2003 brandde de aanliggende bovenwoning van eigenaar Cor Jeuken uit. Op de benedenverdieping liep café De Bonte Koe zoveel schade op dat het een half jaar gesloten moest worden. Inmiddels is dit pand geheel opgeknapt. Jeuken woont weer in zijn bovenwoning en het vernieuwde café De Tijd opende eind vorig jaar zijn deuren. De oudste huizen van Venray zouden dertig jaar geleden al ges loopt worden. De gemeente De basiseenheid Venray van de Politie Regio Limburg-Noord heeft een nieuwe chef. John Geraedts (43) is per 1 mei benoemd tot chef van de basiseenheid. Na een korte vakantie is hij deze week zijn werkzaamheden in Venray begonnen. Hij volgt Hans van den Heuvel op die is benoemd tot chef van de Vreemdelingendienst. De chef van de basiseenheid Venray is tevens plaatsvervan- De politie heeft vorige week woensdag tijdens een gezamenlij ke milieuactie met de gemeente en milieuwachten van de gemeen te zeven processen verbaal opge maakt. De actie had betrekking op het op de juiste manier aanbie den van huisvuil. De overtredin gen zijn gepleegd op locaties aan de Mozartstraat, de Kiosk, Kruidenlaan, Honingklaver, Haammakerstraat en de Veltumse Kleffen. De overtredingen beston den onder meer uit het aanbieden van plastic tassen met huisvuil en kleding en het aanbieden van los afval. wilde toen een weg (de Noordtangent) aanleggen dwars door het historisch centrum. Dat wekte flinke politieke weerstand op vooral omdat het Kerkepèdje opgeofferd moest worden. Enkele huizen in het centrum waren al gesloopt zoals de woning naast de deken aan de Eindstraat en het huis tegenover de Winkel van Sinkel. In 1973 werden de oudste huizen geschrapt als rijksmonu ment. Vanwege de karakteristieke bouwstijl waren ze ooit als rijks monument aangewezen. Maar de sloop vond geen doorgang omdat de Noordtangent er uiteindelijk toch niet kwam. In 1968 is al een onderzoek uit gevoerd naar de panden vanwege de slechte kwaliteit. De conclusie luidde dat renovatie niet meer verantwoord was. In 1982 vraagt de werkgroep monumenten aan dacht voor de oudste huizen. Maar zowel de gemeente als de eigenaar wil er geen geld insteken omdat het niet de moeite loont vanwege de slechte staat. Eind 1985 is er gevaar van val lende dakpannen. De pannen zijn toen rechtgelegd en het pand kreeg een verflaagje. Verder is er geen onderhoud meer gedaan. De familie Jeuken wilde de huizen het liefste verkopen. De gemeen te heeft met een projectontwikke laar een plan ontwikkeld voor sloop en nieuwbouw waarbij de voorgevels intact zouden blijven. Maar deze plannen zijn nooit con creet geworden en volgens de gemeente lopen de gesprekken nu nog steeds. Sinds de storm van oktober gend districtschef in het district Venray, dat verder bestaat uit de basiseenheden Horst en Gennep. Geraedts was tot 1 mei chef van de basiseenheid Venlo-Oost. Dat deed hij ruim vier en half jaar, vanaf december 1999. Tussendoor is hij negen maanden (juni 2001 tot 1 maart 2002) plaatsvervangend chef geweest van de basiseenheid Venlo- Centrum. Geraedts is geen onbekende in het politiedistrict Venray. Hij begon zijn politiecarrière in 1979 weliswaar bij de gemeentepolitie in den Haag, maar kwam al in 1984 bij de gemeentepolitie van Venray. Hij was vanaf 1992 post- commandant van de Rijkspolitie in Meerlo-Wanssum en had als opperwachtmeester regelmatig de leiding over de groep Horst. Na de reorganisatie tot de regio politie Limburg-Noord werd hij in 1995 operationeel chef in Gennep, voordat hij naar Venlo ging. John Geraedts woont in Oostrum. 2002 zijn er veel dakpannen en stukken sierrand naar beneden gekomen. Onlangs is een schoor steen, die gevaar opleverde, afge broken op kosten van de eige naar. De gemeente verwacht weer stand tegen de sloop want de woningen zijn van maatschappe lijk en historisch belang. Indien de commissie WMA niet wil dat het van de monumenténlijst gehaald wordt dan is sloop voor lopig van de baan. Het college vindt overigens dat het wel mee valt met de cultuur-historische waarde van de woningen. De bouwkundige toestand is abomi nabel en er is 35 jaar vrijwel niets aan gedaan om het verval te stop pen. Bovendien stonden ze dertig jaar geleden al op de nominatie om gesloopt te worden voor de aanleg van een weg. Dus zo waar devol zijn de huizen nu ook weer niet, zo redeneren B en W. Vooruitlopend op de gewenste sloop moet Jeuken van de gemeente enkele werkzaamheden uitvoeren. De gevels moeten gestut worden zodat ze niet kun nen omvallen. Een deel van de ernstig beschadigde voorgevel moet gesloopt worden en loszit tende dakpannen worden verwij derd. Voorkomen moet worden dat het dak instort. De spanten dienen daarom verankerd te wor den en mocht dit door de slechte staat niet meer lukken dan zullen alle dakpannen eraf gehaald wor den. De schoorsteen midden op het dak moet hersteld worden om instorting te voorkomen. Cor Jeuken kreeg afgelopen vrijdag een aangetekende brief van de gemeente waarin hij gesommeerd werd binnen acht dagen met de werkzaamheden te beginnen. "Mij maken ze niet meer bang", zeg't Jeuken die schat dat het opknappen 12.000 tot 15.000 euro gaat kosten. "Dat ben ik toch niet van plan te betalen. Ik heb er al genoeg geld aan uit gegeven. Vanaf 1984 heb ik geen huurinkomsten meer maar ik moet wel nog ieder jaar OZB beta len." Jeuken (67) heeft met architect Colsen plannen onderzocht om er appartementen in te bouwen. "Maar dat is economisch niet haal baar. Omdat het een monument is moet ik aan zoveel regels vol doen. Ik kan er eigenlijk helemaal niets mee", zegt hij over zijn geboortehuis. "Het huis staat er maar te kijk en iedereen bemoeit zich er mee. Ik moet dit en ik moet dat. Maar de mensen heb ben makkelijk praten. Ik wil het verkopen en dan zien ze maar wat ze er mee doen." Op het gemeentehuis zijn plan nen voor de bouw van apparte menten in de driehoek Eindstraat- Bontekoestraat-Hoenderstraat. erbeek (VVD): een kwalijke tendens bij dit college :rswethouder Jan i (CDA) was dinsdag bij het raadsdebat e omstreden parkeerga- de Gouden Leeuw, sen viert vakantie in en werd vervangen n door zijn partijgenoot Idens. De absentie van i is verkeerd gevallen oppositiepartijen. -grijpelijk dat de wethou- et is bij zo'n belangrijk Hij zou hiervoor zijn moeten onderbreken, lonaanvaarbaar", vindt John ek (WD). De parkeer- 0 - |r biedt plaats aan 500 auto's 11,8 miljoen euro De ie investering die Venray op parkeergebied. :n had er daarom moeten zijn", reageert Gerrit Verkoeijen (Samenwerking). "Hij dacht dat dit een hamerstuk zou worden maar daar heeft hij zich verschrik kelijk in vergist." Samenwerking deed gisteren het voorstel de parkeerkelder van de raadsagenda te halen. "Want we zijn veel te laat en onvolledig ingelicht. Het college is tekort geschoten in haar actieve infor matieplicht", stelt Verkoeijen die navraag deed bij andere gemeen ten. "Dit wordt een molensteen om onze nek. Ook de Venrayse middenstand zal klappen krijgen door deze dure parkeerkelder." CDA-fractieleidster Gerda van Stelten heeft minder moeite met de afwezigheid van Driessen. "Ik heb begrepen dat het landings schema is veranderd waardoor hij niet op tijd terug kan zijn. Maar als de verantwoordelijk wethou der er niet is dan is er een vervan ger. En die dient even goed op de hoogte te zijn want anders heeft ie wel een probleem." De WD vindt dat collegeleden het de laatste tijd te vaak laten afweten. Zo verscheen Waals onlangs niet in de commissie Stedelijk Beheer en weigerde de wel aanwezige Driessen ant woord te geven op vragen van de PvdA. Heidens ging begin mei op vakantie terwijl de exploitatieo vereenkomst vaji Servaashof nog niet rond was. Terwijl hij wel die toezegging in de commissieverga dering had gedaan. Het werd een week vertraagd waardoor Servaashof van de raadsagenda moest worden gehaald. En nu is Driessen op een cruciaal moment afwezig. Fractieleider Oosterbeek spreekt van 'een kwalijke ten dens' en 'een verkeerd signaal naar de bevolking toe'. "Wij mis gunnen niemand een vakantie maar de data voor de raad- en commissievergaderingen zijn al lang en breed bekend. Zeker bur gemeester en wethouders dienen daar rekening mee te houden. Vooral als er zo'n belangrijke pun ten uit hun portefeuille behan deld worden", aldus de WD'er. Gerrit Verkoeijen heeft inmid dels informatie binnengekregen uit Leeuwarden. Hij wacht nog op een reactie van Breda, Den Bosch, Helmond en Venlo. Hij wil over deze informatie beschikken voor dat er een besluit valt. Er blijken weinig parkeergarages in platte landsgemeenten financieel gezond te zijn. Bovendien moet er binnen een straal van 300 meter bijna niet geparkeerd kunnen worden. Indien dit wel kan dan dient het tarief er een stuk hoger te zijn dan in de parkeerkelder en mag de maximale parkeerduur niet langer zijn dan één uur, zo adviseert de verkeersdeskundige van de gemeente Leeuwarden. Ook moet er geld uitgegeven wor den aan toezicht. Want parkeerga rages zijn een trekplaats voor zwervers en junks. Verkoeijen vindt het onbegrijpelijk dat het speurwerk dat hij nu doet nog niet verricht is bij zo'n megapro ject. Een verslag van de raadsverga dering volgt volgende week van wege de eerdere sluitingsdag van deze krant. uristenvereniging Vrij-Uit op weg naar vierde lustrum Sloop dreigt voor historische panden aan Hoenderstraat [DAEWOO MATIZ cm (t.w.v. €2499,-) bij aankoop van een nieuwe Daewoo aktie geldig tot 30 juni ^frfrgeldlg voor aktlemodelien) Na een lichte toename in januari en februari is in maart het aantal bijstandsgerechtig den met 25 gedaald. Op 1 janu ari hadden 651 Venraynaren een bijstandsuitkering. Na afloop van het eerste kwartaal zijn dat er 639- Opvallend Is dat de afname vooral veroor zaakt wordt door verhuizin gen. In de eerste drie maan den vertrokken 15 mensen met een bijstandsuitkering naar een andere gemeente. Met de intrede van de Wet Werk en Bijstand (WWB) zijn de gemeenten voortaan volledig zelf verantwoordelijk voor de bij standsuitkeringen. Venray kreeg een rijksbijdrage toegewezen van 7,1 miljoen euro. Indien het aan tal WWB'ers stabiliseert op 640 personen dan zou Venray dit jaar 319.000 euro overhouden. Dit overschot hoeft niet te worden teruggeven maar als de gemeente geld tekort komt dan springt het Rijk evenmin bij. In april verscheen echter een brief van het ministerie van SZW dat de budgetten wellicht met acht procent gekort worden. In september worden de definitieve bedragen bekend. Mocht de kor ting daadwerkelijk doorgaan dan ontvangt Venray 600.000 euro minder van het Rijk. Het ver wachtte overschot van 319.000 euro slaat dan om in een tekort van 281.000 euro. De gemeente is er dus alles aan gelegen om het WWB-bestand zo klein mogelijk te houden. Voorlopig ziet het er naar uit dat er geen toename zal komen want het aantal aanvragen stijgt niet. De afname in het eerste kwar taal van 651 naar 639 werd ver oorzaakt door 64 nieuwe uitkerin gen en 76 uitstromers. Van deze laatste groep vonden er 24 een baan. Drie hiervan zaten al langer dan vijf jaar in de bijstand. De cliënten worden ingedeeld in vier categorieën. In fase 4 zit ten de bijstandsgerechtigden die het verste van de arbeidsmarkt afstaan. In Venray zit 70% van het bestand in fase 4. Voor hen zal het heel moeilijk worden om werk te vinden. Meer dan de helft van de WWB'ers ontvangt al langer dan drie jaar een bijstandsuitkering. Opvallend is de toename van jon geren tot 25 jaar. Vorig jaar maak te deze groep nog zes procent van het bestand uit. Dit jaar is het al gestegen naar tien procent. Dit is ook een landelijke tendens. Naast het inkomensdeel ont vangt de gemeente ook een werk- deel van bijna 1,8 miljoen euro. Dit geld is bestemd voor gesubsi dieerde arbeid en reintegratietra- jecten. Landelijk is afgesproken dat 40% van de trajecten succes vol afgesloten dient te worden. Venray blijft hierbij ver achter. Vorig jaar leidden 27 van de 155 ingezette trajecten tot uitstroom naar werk, dit is ruim 17%. In het eerste kwartaal waren er 39 tra jecten en bedroeg de uitstroom tien. Venray verwacht dit jaar een uitstroompercentage van 18.5% en de gemeente vraagt zich of 40% wel reëel voor Venrav is. De politie Limburg-Noord heeft vorige week in totaal 25.118 bestuurders gecontroleerd. Bij deze verkeerscontroles zijn 1.805 processen-verbaal opgemaakt. De meerderheid van de controles is uitgevoerd door medewerkers van het verkeershandhavings- team. Dit team controleert vrijwel dagelijks op diverse plaatsen in de regio op de vijf speerpunten; helm, gordel, roodlicht, alcohol en snelheid. In het politiedistrict Venray werden 3.015 automobi listen gecontroleerd op hun snel heid. Hiervan hebben 326 wegge bruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Sevenum. De hoogste snelheid die werd gemeten was op de Midden Peel weg: 120 km/u waar 80 km/u de limiet is. Twee bestuurders zijn bij een staande controle bekeurd voor het niet dragen van de verplichte autogor del. De leden van Vrij-Uit genieten in de bossen van Merselo met volle teugen van de natuurlijke omgeving Naturistenvereniging Vrij-Uit in Merselo. "De vereniging is voort gekomen uit zwemvereniging Venray. Een aantal mensen wilde naturistisch zwemmen en is op zoek gegaan naar een terrein om een naturistenvereniging te begin nen." Dat ging niet zonder slag of stoot. De gemeente Venray stond niet welwillend tegenover de plannen. "Er waren zes terreinen in beeld en we kregen het slecht ste. Hier op de Ossendijk in Merselo. Zonder waterleiding, electriciteit en gebouwen." Bovendien reageerde ook de naas te omgeving niet bepaald vriende lijk op het nieuwe fenomeen. "Met name de jagers waren niet blij met onze komst", weet bestuurslid Magda zich nog te her inneren uit die beginjaren. "Zaten we met vijf kleine kinderen aan tafel te eten en vlogen de kogels over onze hoofden. Dat was wel even schrikken. We hebben toen meteen actie ondernemen en nooit meer last gehad. In die beginperiode hadden we ook geregeld te maken met vandalis me, werden alle ramen van cara vans ingegooid. Gelukkig wordt naturisme nu wel geaccepteerd." Geaccepteerd, maar niet altijd begrepen. Jan met de pet asso cieert naturisme nog vaak genoeg met seks. Met naakte mensen die met elkaar de bosjes induiken om een nummertje te maken. "Helemaal fout", reageert secreta ris Willem, die dit vooroordeel meteen uit de wereld wil helpen. "Naturisten zijn helemaal niet seks gericht. Naturisme heeft ook niks met seks te maken. Wij gaan heel respectvol met elkaar om." Voor veel blootrecreanten betekent naturisme een gevoel van vrijheid en respect voor de ander tonen. Voor anderen is het ook een manier om dichter bij de natuur te staan. Henri: "Als wij in ons blootje lopen, zijn we allemaal gelijk. Een dokter of fabrieksarbei der, dat maakt niks uit. Respect voor elkaar is de basis waarop wij hier met elkaar omgaan. Mijn kin deren zijn met naturisme opge groeid en weten niet beter. 'Gewone kinderen' zie je nog wel eens raar kijken als iemand geen arm heeft. Mijn kinderen vinden dat niet vreemd, omdat hier ook gehandicapte mensen bloot rond lopen." Magda vult aan: "Naturisme wil ook niet zeggen dat we de hele dag in ons blootje lopen. Is het temperatuurtje lekker, dan lopen de meesten in hun nakie. Als het niet warm genoeg is, houden de mensen hun kleren aan en genie ten ze zo van de natuur. Iedereen is daar helemaal vrij in." Het bewijs op de zonneweide ligt er. Terwijl de leden van een kopje koffie genieten, heeft alleen Marquerite zich van haar kleren ontdaan en geniet van de spaarza me, milde zonnestraaltjes die de zonneweide bereiken. Vrijheid, blijheid is het motief bij Vrij-Uit. ZELFWERKZAAMHEID Willem en Magda laten trots het twee hectare grote terrein van Vrij-Uit zien. Met alle faciliteiten voor de leden. Verschillende zon neweides, veertig kampeerplaat sen voor campers, een volleybal- veld, petanque- en handboogschietbaan, een barbe- cuekuil en een speeltuin. De jeugd kan zich vermaken in het jeugdhonk, terwijl het vereni gingsgebouw knus en sfeervol is ingericht. Compleet met een houtkachel. Het centraal gelegen sanitairblok, 't Huuske, is van alle gemakken voorzien met twee toi letten en douches en beperkt toe gankelijk voor de mindervalide medemens. Dit alles heerlijk ver scholen in de bossen bij Merselo. "We doen alles zelf en krijgen geen euro subsidie. Alles wordt betaald van de contributies en door de grote mate van zelfwerk zaamheid van de leden redden we ons wel. Het onderhoud komt helemaal voor rekening van de vereniging. Vier tot zes keer per jaar hebben we werk zaterdagen en een keer per jaar is er groot onderhoud. Dan houden we een grote schoonmaak en wordt door de leden het noodzakelijke schil der- en timmerwerk verricht. We zijn helemaal zelfvoorzienend." De vereniging telt nu veertig vol wassen leden en vijfenveertig donateurs. Het terrein is het hele jaar open, maar in de zomermaan den vinden de meeste activiteiten plaats. Een brunch, barbecue, gourmetten, sport, spel en ont spanning, de leden kunnen zich naar eigen interesse vermaken. In de wintermaanden zijn er de maandelijkse koffie-uurtjes om lekker bij te kletsen. Vrij-Uit bestaat nu negentien jaar en maakt zich op voor de viering van het vierde lustrum, in 2005. De vereniging wil in dat jaar enkele extra activiteiten voor de leden organiseren en meer naar buiten treden. Via meer publiciteit wil Vrij-Uit ook het aantal leden opkrikken. "We kunnen nog wel wat leden gebruiken, ja. En zeg eens eerlijk, hier is het toch fan tastisch. Voor ons is dit een stukje paradijs op aarde'", klinkt hjet in koor uit de monden van Willem en Magda. 0j d het kader van een lande- ie open dag zette 1*. (uristenvereniging Vrij-Uit r Merselo afgelopen zondag •I 'poorten van haar terrein a de Ossendijk in Merselo en voor het publiek. Een rhaal over naturisme, ipect voor elkaar, zelfwerk- amheid en het 'paradijs op rde'. [eerlijk, de zon en de wind op ilote huid voelen. Wie vindt niet prettig? Maar om nu teen maar naakt een tent te an opzetten, een partijtje te in volleyballen of in je blootje twintig man te genieten van barbecue, gaat de meeste toch te ver. Toch gaan in ind tienduizenden mensen tatig naar sauna's, naak ten en naturistencampings, recreëren wordt dan ook :en geaccepteerd. In tegen- tot pak 'm beet twintig eden toen het naturisme p te komen. kan er alles van vertellen, negentien jaar geleden de eerste leden en initia- ers van

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5