iorjaarsnota sluitend maar ieinig ambitieus ispice Zenit winnaar itary Race Venray BOSS Gemeente houdt opnieuw geld over 'Meer aandacht voor verkeerssituatie op de Stationsweg' Aviko wil activiteiten Nestlé overnemen jOj "ue centrum- Een sieraad voor elke keuken Overval Goudsmid bij opsporing verzocht Niets! MAN WOMAN poenmode E Beeld Kerkpad weer vernield MAAS Donderdag 20 mei 2004 - Pagina 3 |ie CDA-PvdA-Lokaal Aktief komt amper aan nieuw beleid toe juder Heidens (CDA) lag tijdens de pers- fotie een sluitende «begroting 2005- ^esenteren. De voor- a is weinig ambitieus [fis nauwelijks ruimte §euwe zaken. Voor de Je vier jaar is 19,1 mil- po uitgetrokken voor ingsinvesteringen en i>eleid. De afgelopen dit bedrag veel miljoen in 20b3 en ►en in 2002. jal wat op de plank blij- i. Dat gaan we eerst alle- erken voordat we nieu- ten oppakken", vertelde k die tegensprak dat drt Heen maar op de winkel we willen zeker geen lisatie worden Want je dood in de pot zijn. Er Realistisch investerings- lt aansluit bij de beschik bare middelen." In het collegeprogramma was afgesproken dat in de eerste twee jaar (2002-2004) bestaand beleid zou worden afgewerkt en daarna konden nieuwe zaken aan bod komen. Met deze voorjaarsnota lijkt de coalitie CDA-PvdA-Lokaal Aktief tot maart 2006 hier nauwe lijks aan toe te komen. "Maar dat wil niet zeggen dat er niets gebeurt. Optisch lijkt dat mis schien zo. En niet alles hoeft geld te kosten zoals bijvoorbeeld effi ciënter werken. AJs we alle voor nemens afwerken dan doen we nog heel veel voor Venray", meent Heidens die blij was dat de meerjarenperspectief sluitend is. "Dankzij een krachtig financieel beleid." Overigens kan de meerja renbegroting 2005-2008 nog onder druk komen vanwege de kabinetsplannen. Vanaf 2005 is er jaarlijks al 450.000 euro gekort. Een tegenvaller in 2004 zijn de nieuwe boekhoudregels die op 1 januari zijn ingegaan. Veel inves teringen mogen niet meer over een aantal jaren worden afge schreven. Maar moeten voortaan in het jaar van aanschaf geheel als kostenpost worden genomen. Dit betekent voor Venray 3,1 miljoen euro extra kosten in 2004. Het college stelt daarom voor het exploitatieoverschot van 2 mil joen euro van 2003 hiervoor in te zetten. De versnelde afschrijving levert naast een eenmalig nadeel in de komende jaren weer flinke voordelen op omdat de afschrij- vings- en rentelasten dan komen te vervallen. Het OZB-tarief stijgt in 2005 nog met 4,75% als compensatie voor de lagere uitkering uit het gemeentefonds. In de jaren daar na blijft de stijging beperkt tot alleen het inflatiepercentage dat momenteel op 0,75% ligt. De par keertarieven stijgen de komende jaren jaarlijks met 5%. Dit heeft vooral te maken met de dure par keerkelder in de Gouden Leeuw. De rioolrechten en afvalstoffen heffing zijn volledig kostendek kend en de tarieven worden hier jaarlijks op aangepast. De Zalmsnip wordt wellicht in 2005 afgeschaft. Deze lokale las tenverlichting van 45,38 euro (100 gulden) is jaren geleden ingesteld. De afschaffing door het Rijk heeft géén gevolgen voor de burgers want de gemeente hand haaft deze jaarlijkse korting. Het kabinet is tevens van plan het bewonersdeel van de OZB in 2006 af te schaffen. Zodat voor taan alleen nog de pandeigenaren onroerende-zaakbelasting betalen. De gemeenten worden hiervoor gecompenseerd via het gemeente fonds. Ook worden de OZB-tarie- ven gemaximeerd. Omdat Venray hoge tarieven hanteert kan het nadeel oplopen tot maximaal 1,1 miljoen euro. Er bestaat veel weerstand tegen het afschaffen van het gebruikersdeel van de OZB. Volgens de VNG zijn de kabinetsplannen in strijd met het Europese handvest omdat lokale overheden beknot worden in hun zelfstandigheid. Ook de Raad voor de financiële verhoudingen heeft afzwijzend gereageerd. Het is daarom nog onzeker of de afschaffing daadwerkelijk door gaat. Het college stelt voor de hon denbelasting in 2005 af te schaf fen. Deze opbrengst verdwijnt momenteel in de algemene mid delen en wordt niet ingezet voor bestrijding van hondenpoep of hondenuitlaatstroken. De belas ting wekt daarom veel weerstand op en bovendien gaan er veel ambtelijke controlekosten mee gepaard. Afschaffing betekent wel een verhoging van het OZB-tarief met 1,25%. ilopen zondag werd op fay Venray (circuit De Peel) je eerste maal de Grote Prijs ray verreden. Dit evene- Jwerd georganiseerd door ■Club Venray. Maar liefst 24 &en namen deel aan de eer- piiie van dit nieuwe evéne- I Rotary Venray die een gedeelte van de opbrengst 'ie dag schenkt aan Hospice [is enorm blij met zowel de pgst van deze dag: alsmede met de toezeg- ndiverse bedrijven om in peer een team in te schrij den kort welkom door de ff voorzitter Hub de Bruijn korte uitleg door inko- voorzitter Maarten dijks, konden om 10.00 Istrijden beginnen. Van reven team bestaande Bjders kreeg iedere rijders ^er de gelegenheid om in tien minuten tijd zo snel 'jke rondes te maken. De 48 :t de snelste rondetijd tij- pgen door naar de kwartfi- fc pauze werden tien dames ft publiek aangeboden om pt in een kart te rijden op Tuit. Van deze gelegenheid [royaal gebruik gemaakt en piniiiiiiiiiiiiiv zonder dat de ranking meetelde voor de Grote Prijs was dit voor de meeste dames geen reden om het rustig aan te doen. Ook de kwartfinale en de halve finale was de snelste rondetijd bepalend voor deelname aan de finale met twaalf 12 rijders. Iedere klassering telde natuurlijk vooral ook voor de teampunten. Tijdens de pauze liet een van de rijders van het NUMAC team zien welke enorme snelheden er met een echte wed- strijdkart behaald kunnen wor den. Menig rijder van deze dag keek met nog meer ontzag' naar deze rijder. Want na elke heat van tien minuten rijden bleek dat de karts, die voor deze dag speciaal in Leeuwarden opgehaald waren meer power hadden dan menig een dacht. Af en toe gingen karts dan ook eventjes grasmaaien of de stevigheid van de afzetting testen. De laatste heat was enorm span nend. Het Eurodump Team was er op gebrand de overwinning te behalen. Het was geweldig om te zien hoe de ervaren vader Karei Jacobs, Eurodump, als tweede eindigde na zijn zoon Roy Jacobs. Echter niet nadat ze het danig moeilijk werden gemaakt door Peter Kessels van Janssen Raedts Holding en Wouter Janssen die reed voor het team Nelipak. Het team van Alexander Cleaning Service besloot na een crash van een van de vrouwelijke coureurs om het wat rustiger aan te doen. Zij werden door de voorzitter van de Rotary verrast met een uitbon van de Uitmarkt t.w.v. 100,= (een soort pechprijs). De drie snelste teams waren: 1) Eurodump 2) Xerox en 3) Janssen Raedts. Karei Jacobs, eigenaar van Eurodump, verraste voorzitterer Hub de Bruijn door de hoofdprijs van 1000 euro ter beschikking te stellen voor het goede doel. Venray kan zich verheugen op een prachtig nieuw jaarlijks terug kerend evenement. Een sportief evenement waarbij medewerkers van Venray bedrijfsleven zich sportief kunnen meten. Diverse bedrijven hebben nu al te kennen gegeven in 2005 weer mee te wil len doen. Sommige rijders maak ten zich wel al zorgen of zij vol gende keer weer afgevaardigd zullen worden. De grote winnaar is natuurlijk Hospice Zenit. Zij kunnen reke nen op een royale donatie van Rotary Venray. Rotary Venray bedankt weer alle bedrijven en sponsoren voor de enorme mede werking die zij hebben mogen ontvangen. Voor de complete uit slag, informatie, inschrijvingen voor komend jaar of voor foto's van zondag kun je kijken op web site www.rotary-racing-venray.nl Ook voor uw nieuwe keukenmengkraan bent u bij Sanidröme aan het juiste en vertrouwde adres. In onze showroom vindt u een uitgebreid assortiment keukenmengkranen van gerenommeerde merken, zoals Grohe, Hansgrohe en Dornbracht die we tijdens de actieperiode* aanbieden met maar liefst 25% korting! 1 april t/m 30 juni 2004 Keijsers-Manders irs^an idröme Keizersveld 40, Venray, tel.: (0478) 55 06 70 De zaak van een overval op een goudsmid in Venray, is a.s. maan dag onderwerp in het tv-program- ma Opsporing Verzocht van de Avro. De 51-jarige goudsmid is vorige week woensdag in zijn bedrijf aan de Akkerweg in Venray overval len. De man raakte hierbij gewond en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. De poli tie onderzoekt op dit moment de zaak en het is nog niet bekend wat er precies is buitgemaakt. Vermoedelijk vier personen die zich verplaatsten op twee motors c.q. bromfietsen waren bij de overval betrokken. Hierbij is mogelijk een wapen gebruikt. De verdachten waren allen donker gekleed en droegen ook allen een zwarte helm. De politie Venray vraagt getuigen van deze overval of mensen die anderszins informa tie hebben over deze zaak zich met haar in verbinding te stellen, telefoon 0900-8844. Het is de derde keer dat bij deze goudsmid een overval is gepleegd. De bewoners van de Stationsweg hadden zaterdag ochtend de gemeenteraadsle den uitgenodigd om een kijkje te komen nemen op het Servaastterrein en in hun straat. De opkomst viel een wat tegen. Alleen CDA, Samenwerking en Lokaal Aktief waren van de partij. "De raadsleden konden met eigen ogen zien hoe druk de weg is. Ze beaamden dat de verkeers veiligheid absoluut meer aandacht moet krijgen", zegt Tom Receveur die weet dat er per etmaal 8500 auto's door de Stationsweg rijden. De bewoners wezen erop dat de verkeerssituatie nog onveiliger wordt als de fietspaden op de rij baan komen en door de opritten voor de nieuwe bewoners van Servaashof Verkeersorganisatie 3VO zal binnenkort een onafhan kelijk onderzoek instellen. De straatbewoners stellen voor de verbinding naar Oostrum en Landweert af te sluiten. Ook wil len ze de huidige vrijligende fiets paden handhaven en pleiten ze nogmaals voor de aanleg van een ventweg met een groenstrook aan de zijde van het instituutsterrein. Bij nader inzien zijn de Stationsweg-bewoners niet tevre den dat de huizen op Servaashof vier meter naar achteren worden geplaatst. "Dat geldt slechts voor een paar woningen vanwege de aanwezige bomen. Maar voor de meeste huizen is de afstand min der dan vier meter", aldus Receveur. De straatbewoners wil len dat net als bij de St. Servatiusweg de nieuwbouw tien meter verplaatst wordt. Dan is er genoeg ruimte voor de ventweg en dat zal de geluidsoverlast en de veiligheid ten goede komen. Aviko heeft interesse om een deel van de activiteiten van Nestlé Nederland over te nemen. De directies van Nestlé Nederland en Aviko hebben afgelopen vrijdag hun medewerkers geïnformeerd over de belangstelling van Aviko voor een deel van de aardappelactiviteiten van Nestlé Nederland. De overname heeft met name betrekking op de gehele aardap pelverwerking van Nestlé in zijn productielocatie in Venray en op de verkopen van aardappelpro ducten aan derden (o.a. klanten in het industriële kanaal). Dit voor nemen past uitstekend in Aviko's strategie. Bij eventuele overname zullen de genoemde aardappelac tiviteiten worden ondergebracht bij Aviko's dochteronderneming Rixona. Rixona versterkt hiermee zijn positie als Europese marktlei der in de productie van aardap pelgranulaat voor de snackindus trie. Tevens vergroot Rixona zijn positie als aardappelgranulaat en - vlokkenproducent voor de Europese foodservice- en retail- markt. De strategie van Nestlé is erop gericht zich steeds meer te concentreren op productie, mar keting en verkoop van producten met een hogere toegevoegde waarde. Productie en verkoop van industriële producten en half fabrikaten passen derhalve niet meer in deze strategie. De marke ting en verkoop van aardappel- producten onder Nestlé merken (voornamelijk Maggi) blijven de verantwoordelijkheid van Nestlé Nederland en zijn zustermaat schappijen en zijn geen onder deel van de besprekingen met Aviko. Nestlé Nederland maakt onderdeel uit van het internatio nale voedingsmiddelenconcern Nestlé SA in Zwitserland. De onderneming heeft meer dan 500 vestigingen in 83 landen en heeft ruim 250.000 werknemers in dienst. Bij Nestlé Nederland wer ken ruim 1200 medewerkers, ver deeld over vijf productielocaties, een distributiecentrum, een labo ratorium en een hoofdkantoor. De consument kent Nestlé voor namelijk door o.a. de merken Maggi, Nescafé, Kitkat, Lion, Nestlé Ice Cream en Nestlé baby- en kindervoeding. Zodra de gesprekken tot meer duidelijkheid leiden over een eventuele transactie, zullen beide ondernemingen advies aanvragen bij hun respectievelijke onderne mingsraden. Wat gebeurt er als U niet adverteert HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW. PAUIBROUWER NL PEEL EN MAAS oi de mooiste not de schoenenafdeling in onze winkels te «L-BOXTEL-HORST-GELEEN „emeneinfo 0475-491384 s '"iiiiiiimimmv Jaarrekening sluit af met overschot van 2 miljoen euro De gemeente Venray heeft afgelopen boekjaar afgesloten met een voordelig resultaat van ruim 2 miljoen euro. Dat blijkt uit de jaarrekening die wethouder Heidens vrijdag ochtend presenteerde. Volgens Heidens wordt het overschot veroorzaakt door enkele incidentele meevallers, de bezuinigingsoperatie en de strakke budgetdiscipline. "We hebben enkele harde keuzes gemaakt maar het financieel beleid werpt nu zijn vruchten af." In 2002 hield de gemeente ook al 1,4 miljoen euro over. Afgelopen jaar zijn veel verenigin gen en instellingen getroffen door het bezuinigingsspook. Hoe valt het uit te leggen dat er nu 2 mil joen euro overschiet? Heidens geeft geen duidelijk antwoord en vindt dat de burgers juist ontzien zijn bij de bezuinigingen. "We hebben vooral geld bespaard op de organisatie en door de dingen op een efficiëntere manier te doen." Het personeelsbestand is ondanks de vacaturestop toch met 14 fulltime banen gestegen naar 267 fte. De salariskosten namen vorig jaar opnieuw flink toe. Van 13,0 miljoen naar 14,2 miljoen euro. Een exploitatieoverschot valt eigenlijk simpel te verklaren. Er is niet geheel uitgevoerd wat in de begroting is opgenomen. De wet houder van financiën vond toch dat er in 2003 'behoorlijk wat werk verzet is'. Maar de cijfers spreken hem tegen. De uitgevoer de investeringen lagen met 9,7 miljoen euro op het laagste niveau sinds jaren. Het 'stuw meer' van niet afgewerkte investe ringen is met bijna 5 miljoen euro gegroeid naar 12,3 miljoen euro. Dit is al vele jaren niet meer zo hoog geweest. Het gaat vooral om uitgesteld werk in het onderwijs (3 miljoen), wegen (1,2 miljoen), riolering (2,4 miljoen), publieks- balie (1,3 miljoen) en Dingus (1,8 miljoen). In 2003 werden in de gemeente Venray slechts 130 nieuwe woningen opgeleverd. Dit jaar zal dit aantal nog lager uit te vallen, de prognose luidt 90 huizen. Het college streeft naar jaarlijks 300 nieuwe woningen vanaf 2005. Het grondbedrijf kende ook een mager jaar. Vrijwel alle grote bouwprojecten liepen om uiteen lopende redenen grote vertragin gen op, De woonboulevard op de Hulst II is geflopt en kost de gemeente ruim een kwart miljoen euro per jaar aan renteverlies. Rond bedrijventerrein De Blakt is het helemaal stil geworden nadat initiatiefnemer Maessen in januari 2003 afhaakte met zijn indycarcir- cuit. Er is 5,4 hectare industrie- grond verkocht waarvan Flextronics Logistics met de uit breiding op Smakterheide II het leeuwendeel voor haar rekening neemt. Ook werden twee kleine kavels, samen een halve hectare, verkocht op Keizersveld. Op grote bouwlocaties als de Brabander/Aan den Heuvel, KTS- terrein, de Gouden Leeuw en St. Annaterrein is nog steeds niets gebouwd. De politiek klaagde jarenlang over het grote stuwmeer aan investeringen. Bij het aantreden van dit college zou eerst schoon schip worden gemaakt. In de eer ste twee jaar, die nu verstreken zijn, werd geen nieuw beleid ont wikkeld en zou een pas op de plaats worden gemaakt. Dit staat in het collegeprogramma ('per spectiefnota') 2002-2006. De financiële positie moest versterkt worden waarna het college met 'een schone lei' aan de laatste twee regeringsjaren kon begin nen. Deze voornemens zijn gelo genstraft want de lijst van niet afgewerkte investeringen is lan ger dan ooit tevoren. De financiële weerstandsver mogen, de omvang van alle reser ves en voorzieningen, is iets ver beterd en nam toe met 176.000 euro tot 23,1 miljoen euro. De algemene reserve daalde wel van 3,9 naar 3.27 miljoen euro. Venray duikte daarmee onder de norm (3,4 miljoen) die de provin cie stelt. In het verleden werd de gemeente vaak op de valreep gered door extra uitkeringen uit het gemeentefonds. Dit was in 2003 niet geval. De rijksuitkering viel zelfs 275.000 euro lager uit dan verwacht. Een eenmalig voor deel was de teruggave van 454.000 aan BTW over de laatste vijf jaar. Ook de invoering van de nieuwe Wet Werk en Bijstand leverde nog een onverwacht voordeel op. Per 1 januari zijn de gemeenten zelf verantwoordelijk geworden. De openstaande vor deringen per 31 december 2003 op personen die ten onrechte bij stand hebben ontvangen hoeft niet meer voor 75% teruggestort te worden naar het Rijk. Dit bete kent een voordeel van 640.000 euro, In het afgelopen weekend hebben onverlaten het beeld van St. Antonius Abt boven het Schelportje aan het Kerkpad beschadigd. Met een zware steen is enkele keren gegooid totdat het dikke plexiglas stuk ging. De linkerkant en de staf van het beeld zijn hierbij zwaar beschadigd. De muurnis is door medewerkers van de Stichting Kruisen en Kapellen leeggeruimd. Zij zullen ook de aangerichte schade gaan her stellen. Net een maand geleden was dit hoekje oud-Venray weer terug in zijn oude luister gebracht, toen het herstelde kruisbeeld werd teruggehangen. De vernielingen van de voorbije dagen zijn het vijfde geval binnen enkele jaren op deze plek. Met het vandalisme in de tuin van het gemeentehuis aan de andere kant van de voormalige klooster muur. is dit gebied een triest 'hoogtepunt' wat betreft vernielzucht in Venrav. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 S801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail;- asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thneven op aanvraag e-mail: advertentie@vanderanunckhof.ril Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18,00 uur, Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582822 uitsluitend tot vrijdag 17.00 urn Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Spon- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overigebinnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3