Eerbetoon aan nze ouders en grootouders" Voorjaarsconcert met vier koren e derde en laatste 'Kans' Koester uw Monument Actie voor kerk Ria Oomen in Venray ALCHST \o\ a Niets! Koffieconcert ^e\a'A Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl :um De Peelstreek ademt sfeer van vroeger uit Stichting Venray Monumentaal In de grote zaal van Schouwburg Venray vindt op zon dag 23 mei een voorjaarsconcert plaats met medewerking van groot vocaal ensemble Ars Musica, The .Anthony Singers uit Stein, het Venray's Mannenkoor en The Philipine Madrigal Singers. Aanvang 11.30 uur. Het groot vocaal ensemble Ars Musica werd in 1973 als Venray's gemengde zangvereniging opge richt. In 1996 werd besloten om ver der te gaan als groot vocaal ensemble Ars Musica. Zowel gees telijk als profane muziek, varië rend van klassiek tot modern maakt deel uit van het repertoire. Het koor staat nu onder leiding van dirigent Jos Ardts en telt 55 leden. Een stukje recente geschie denis: The Anthony Singers bestaan uit een twintigtal zangers en zan geressen uit de Provincie Limburg en is in 1996 opgericht door haar huidige dirigent en artistiek leider Anton J. Kripiv_ek. Het ensemble legt zich toe op een artistiek boei ende benadering van een stillis- tisch breed muziekrepertoire. Een originele programmakeuze. gekoppeld aan een intensieve oefening, heeft het ensemble in enkele jaren tot een van de voor aanstaande ensembles in Limburg gemaakt. Live-uitvoeringen van het ensemble zijn niet alleen gericht op muziek beluisteren, maar vooral op.muziekbeleving. Tijdens het terugkerende Concert of the Year levert dit niet alleen een volle, maar ook een muisstille zaal op. Het Venray's Mannenkoor neemt dit jaar voor de tweede keer deel aan een zondagochtend concert. Met een viertal licht in het gehoor klinkende Engelstalige nummers laat het verjongende koor haar, inmiddels bekende, dynamische sound horen. De mannen van het VMK hebben dit jaar nog een behoorlijke uitdaging voor de boeg. Vanwege het 95- jarig bestaan geeft het koor, samen met het LSO, twee ambiti euze concerten. Deze vinden plaats op 22 en 23 december 2004. Op 27 juni organiseert het mannenkoor in het Odapark het VMK-Parkfestival. Meer informatie over dit festival verschijnt zeer binnenkort in dit weekblad. The Philipine Madrigal Singers is het succesvolste van alle koren in Azië. Het koor dat bestaat uit muziekstudenten van de Philipine University Manila heeft de afgelo pen jaren alle prijzen gewonnen tijdens de belangrijkste koorcom petities in Europa en Azië. Vanwege hun indrukwekkende collectie van platen en CD-opna- men en hun muzikale virtuositeit behoort het koor tot een van de beste koren van de wereld. De uit te voeren muziek van het koor, bestaat uit een variateit van wer ken en stijlen. Ze hebben zich echter gespecialiseerd in de madrigalen, een polyphonische en uitdagende muziekstijl, die bij zonder populair was in de Renaissance. Het koor heeft een actieve concertagenda, met 2 con certreizen per jaar, niet alleen naar alle uithoeken van de Philipijnen, maar van de gehele wereld. Het koor staat sinds 2001 onder leiding van Mark Athony Carpio. Voor het publiek belooft het dus een bijzonder zondagoch tendconcert te worden. Iedereen is van harte welkom vanaf 11.30 uur en de toegang is gratis. ouders- samen met de andere inwoners uit die tijd- van Ysselsteyn in de loop der jaren gemaakt hebben. "Vanuit het niets is Ysselsteyn uitgegroeid tot het hart van de Peel. Als je toch ziet hoe zij vroe ger hebben geleefd met die grote gezinnen, en uren en uren heb ben gewerkt op het land. Daar kun je alleen maar respect voor hebben. Deze expositie kun je eigenlijk zien als een eerbetoon aan onze ouders en grootouders." UREN WERK Nooit had Jan Houben het idee om een museum te beginnen. Totdat zijn kinderen zich afvroe gen wat hun pa toch met al die spullen wilde gaan doen. 'Wat moet je toch met al dat oud ijzer?', vroegen ze. 'Maak er toch een museum van!'. Nou, die raad van mijn kinderen heb ik toen maar opgevolgd. Ruim tien jaar terug ben ik samen met mijn vrouw Dien met het inrichten van de expositie begonnen, samen met Jac Philipsen, die ervaring heeft op dat gebied. Aan de loods, die ik begin jaren negentig kocht, is niet veel veranderd, die is in de oude staat gebleven. We hebben er alleen een tweede etage in aan gebracht. Ja, zeker in die beginpe riode hebben mijn vrouw en ik veel uurtjes in de expositie gesto ken. Toen was ik ieder weekend wel op stap. Veel mensen belden me op dat ze misschien iets inte ressants hadden en dan ging ik weer kijken. Of als mensen uit hun boerderij vertrokken, was ik er als de kippen bij. Want het is toch jammer als een stukje histo rie van Ysselsteyn en de Peel in de afvalbak verdwijnt." RONDLEIDING-N En daar is Jef Raedts het hele maal mee eens. Sinds vier jaar ver zorgt de Stichting Museum De Peelstreek rondleidingen voor belangstellenden, vertelt de secretaris. "Op afspraak vertellen vrijwilligers de bezoekers over het ontstaan van het dorp Ysselsteyn. het leven van toen en de gebruiksvoorwerpen en machines die in die periode gebruikt werden. Vooral oudere mensen vinden het prachtig, die blijven uren in het museum en halen herinneringen aan vroeger op. Voor hen is het vaak een feest der herkenning. Maar er komen ook buurten, bedrijven en scho len op bezoek. De kinderen van nu weten vaak niets meer uit die tijd en ze vinden het geweldig interessant om te horen dat hun oma's en opa's zo leefden. Vorig jaar hebben we 782 mensen op bezoek gehad in ons museum." Alle spullen, van machines tot foto's en gebruiksvoorwerpen, zijn zoveel mogelijk voorzien van een jaartal, naam van de eigenaar en een toelichting. De vrijwilli gers van de stichting nemen de bezoekers mee op reis naar de jaren 1925-1960 en vertellen ze aan de hand van de expositie over het leven in die jaren. Ook kan de bezoeker kennismaken met de dieren die leefden en nog altijd leven in het peelgebied, en bijvoorbeeld zien hoe een dorps café er in die tijd uitzag. "Dat café is eigendom geweest van mijn schoonouders in Oirlo, dorpscafé Friessen. De huiskamer zat direct aan het café vast", vertelt Jan Houben "Maar we hebben bij voorbeeld ook de bakkerij van bakker Spee uit Heide uit 1930 in ons museum staan, net als een smederij, een school en een slaapkamer uit die tijd, ruimten die tot in detail zijn nagebootst." Mensen die de expositie willen bezoeken, kunnen dit alleen doen öp afspraak. Voor meer informatie kunt u contact opne men met Jan Houben, tel: 0478- 541765 of, 06-53132288. De entree bedraagt 1,50 euro. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Op zondag 6 juni om 11.00 uur geeft het Harmonie Orkest Noord- Limburg 'n koffieconcert in De Witte Hoeve in Venray. De entree bedraagt vijf euro In deze schitte rende ambiance zal u 'n spranke lend en luchtig repertoire worden voorgeschoteld dat past bij 'n ont spannen begin van de zondag middag. Aan dit concert wordt tevens medewerking verleend door onze eigen solisten, Marjolein Kuenen (sopraan) en Theo van Kollenburg (tenor). Onze donateurs verlenen wij, op vertoon van hun donateurskaart, gratis toegang. Deze week gemeentelijk monument Muijsersplats, Veulenseweg 37 Veulen. Boerderij gebouwd in 1823. Het hoofdgebouw bestaat uit een hal lehuis dwars op de stalling. Het woonhuis is uiterlijk nog geheel intact met de oude raam- en deur- vormen, houten luiken voor ramen en een mooie oude voor deur. De aan het woonhuis aange bouwde stalling werd in 1944 door oorlogsschade verwoest en is herbouwd. Het Veulen lag gedurendevier weken in de vuur linie. Het pand is bijzonder mooi gelegen met een laan van oude bomen en een eigen kapelletje dat in 1900 door Gerard van Rëns (toenmalige bewoner) en lid van de Schaapscompagnie, wrerd opgericht ter ere van de H. Donatus (patroon tegen onweer, waar Grad zo bang voor was). GvR staat als inscriptie te lezen in de sluitsteen van de top van de deuromlijsting. Ook nu wordt de kapel door de huidige bewoners verzorgd. Bij bijzondere gelegen heden wordt de kapel steeds weer feestelijk versierd met bloe men en kaarsen.en zie je van ver de lichtjes branden. Kent u ook zo'n bijzondere, monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of ons een goede (digita le) foto ter beschikking stellen? Ons adres is stichting venray monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SS, Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Om de renovatie van de H. Antonius van Padua-kerk in Veulen te financieren, gaat het kerkbestuur zondag 23 mei op pad om via een rondgang in het Ven rays e kerkdorp geld in te zamelen. De restauratie van de Veulense kerk gaat in totaal 250.000 euro kosten. Via subsi dies van het bisdom, de gemeente Venray en fondsenwerving is inmiddels een bedrag van meer dan 100.000 euro binnengehaald. Het restant moet bij elkaar wor den gebracht via acties en uit de eigen middelen. Zondag vertrekt vanaf gemeenschapshuis De Hoefslag om 11.00 uur een wagen met joekskapel Luuster Efkes, die tijdens^efSerMjgang met muzikale klanken de aandacht vestigt op de actie. De collectanten gaan deur- aan-deur in Veulen en het buiten gebied geld inzamelen voor dit doel. Mensen kunnen contact een bijdrage doen of via de eenmalige machtiging die ze gekregen heb ben. CDA europarlementariër Ria Oomen brengt op maandag 24 mei een bezoek aan Venray. Oomen gaat onder andere naar NLW-bedrijven en de markt in Venray. Daarna bezoekt zij Van Dijck Groenteproducties BV in Ysselsteyn. Daar krijgt zij onder andere een rondleiding door het woonhuis van Poolse seizoens werkers en voert zij een keuken tafeldiscussie over de problema tiek van de huisvesting van buitenlandse werknemers. irkdorp van de gemeente ly. Een dorp met een md verenigingsleven en goed voorzieningenni- De kern wordt gevormd het Lovinckplein met omheen de St. Odaschool, gemeenschapshuis, de ifcwlen.de Boerenbond. )uitse kerkhof en de amstelling herinneren oorlog. En Museum De eek vertelt de bezoeker ontstaansgeschiedenis et dorp en brengt het Houben en Jef Raedts: "Het is toch jammer als een stukje historie van Ysselsteyn en de Peel in de afvalbak verdwijnt" Raedts van de Stichting Museum De Peelstreek. Het museum aan de Ysselsteynseweg 113 ademt van alle kanten nostalgie uit. De tafel tjes en stoeltjes, de elektriciteits draden die van paal tot paal gaan, de karakteristieke schilderijen van schilder Hein van Well, de hand gemaakte gebruiksvoorwerpen, het opgezette hoofd van de legendarische hengst Nico van Melo uit Castenray, de typische klederdrachten en de zwart-wit tijd van toen. De tijd dat het paard de trouwste metgezel van de boer op het land was, moeder de vrouw met de hand de was deed en meewerkte op het land, de kin deren samen in een groot bed slie pen en de kachel nog op turf gestookt werd. Zeker in Ysselsteyn, dat in 1921 werd gesticht. Het was de tijd van,.de hbefsmid, de "Schoenmaker, de klompenmaker en de putjes schepper. Oude ambachten die heden ten dage nog maar ten dele- of helemaal niet meer- grote deel uit boeren en boerin nen, weet Jan Houben. De oud ondernemer is de grote initiator achter de particuliere expositie in het gebouw aan de Ysselsteynseweg in Ysselsteyn. Al tijdens zijn arbeidzaam leven begon hij met het verzamelen van onder meer gebruiksvoorwerken, machines, foto's, peelstekersge- reedschap, schilderijen en huis-, tuin-, en keukenartikelen uit die tijd. Uit interesse en nostalgie, maar toch vooral uit eerbied voor datgene wat zijn ouders en groot- chouwburg Venray vindt dag 24 mei de derde en 5 laatste voorronde van mis plaats. De talenten- begint om 20.00 uur. Wie en de deelnemers aan de in september van dit talentenshow De Kans is ld voor aankomende en lerde artiesten en kunste- Zij krijgen de kans om hun iteit en kunstvormen op de te presenteren in een grote *'burg. Zo kunnen ze erva- pdoen in het theater en als n beetje meezit een carrière nen. De optredens worden deeld door een vakjury, een rveneen publieksjury. Elke Tie reikt een eigen prijs uit. t die tijdens de talenten- wordt opgevoerd mag 15 tn duren. ndag wordt de avond om gepresenteerd door twijn de Hen. Boudewijn is luisteraars van Omroep f bekend van het wekelijkse mima Horizon. Eens per '(woensdag tussen 18.00- uur) verzorgt Boudewijn in Horizon een uitzending met Ema de theateragenda van wburg Venray. De theate- b wordt besproken en een artiesten zijn telefonisch ■meks in de uitzending aan- batste voorronde van De belooft een bijzondere te worden met een specta- afsluiting. De avond wordt nd door een zangkoor uit n Les Petits Chanteurs. Het koor van ongeveer 70 Tijdens De Kans in Venray, 11 ze alleen met Le Grand CUrs zingen. Le Grand eurs zingen liederen uit ver ende genres van kerkliede- "op 40 nummers. Ze wor- Jegeleid door hun eigen bestaande uit een bassist, "er, nvee gitaristen en een 'eonist. Het koor bestaat al de bezetting varieert van %rigen. De tweede act is dansoptreden. Digna ^s- Rachelle Janssen en Hermans, De drie meiden 151 brengen Spaanse dansen jj®en zich Las Empresas. beeft reeds opgetreden op Westatie Racism Beat It bi Den Haag' en de Melkweg in Amsterdam. Met z'n drieën hebben ze bij het publiek hoog gescoord tijdens de vier spektakelshows in de Merthal in Horst. De prachtige eigen gemaakte Spaanse kleding, fantas tische muziek en sfeervolle belichting maken dat het een bij zonder optreden wordt. De avond wordt vervolgd met zang. Danielle van den Homberg, een 17-jarig meisje uit America heeft zingen als haar grootste hobby. Ze zingt sinds drie jaar in een band en heeft reeds heel wat optredens op haar naam staan, zoals: Kunstbende in Sittard, Dendron College in Horst en verschillende podia in de grote regio. Ze zingt vier liedjes waaronder White Flag van Dido, Objection van Shakira en I've got the music in me van Kiki Dee. En dan WEG (Wel Eerst Genieten), twee veelzijdige kun stenaars uit Breda zetten met 'de bal' een wonderlijke voetbalshow op de planken. Er wordt gebouwd, gezongen en vooral gespeeld. Het is fysiek theater met een duidelijk levensbeschouwen- de ondertoon (want als je het hebt, dan ben je het kwijt en ben je het kwijt, ben je geheid klaar wakker in de werkelijkheid!). WEG houdt van de bal en die lief de wordt getoond op het podium. Met eenvoudig zelfgemaakte attri buten wordt er een heel eigen voetbalwereldje gecreëerd. De sfeer wordt extra benadrukt door grote projecties waarop tekenin gen, foto's en teksten te zien zijn. WEG, Gert Paans en Wiljan Swiggers lopen over de weg. Hij is breed en smal, vol kuilen en slingers. Met hen rolt de bal en verdwijnt achter de einder en ook zij zijn WEG. Na de pauze krijgt de band Curfew De Kans. Curfew is een zeer ambiteuze en gedre ven startende rookmachine. De band, bestaande uit Jan Keijnemans (Zang), Biance Zeegers (Zang), Ingo Seuren (Gitaar), Dino Hamzic (Gitaar), Bart Jeuken (Drums) en Roel Holleman (Bas), is in 2003 gevormd. Alle bandleden zijn ervaren muzikanten en afkomstig uit verschillende bands. Mede hierdoor is het repertoire vrij gevarieerd. AC/DC, Metallica en Iron Maiden zullen voorbij komen, op de hielen gezeten door Anouk, Skunk Anansie, Guano Apes en Bon Jovi. Curfew werkt hard aan een avondvullend programma en is tevens van plan om in de toekomst eigen geschre ven nummers te gaan spelen. Kortom, Curfew staat nu al garant voor een knallend optreden en in de nabije toekomst voor een over weldigende avond. Als zesde deelnemers staan twee 15-jarige meisjes uit Drunen op het grote podium. Esmeralda Schutz en Carmen Danen zingen eigen geschreven nummers. De jonge meisjes brengen een geheel zelf geregisseerde podiumpresen tatie met mooie lichteffecten, aan kleding en muziek. De afsluiting van deze avond wordt verzorgd door de jongste deelnemer van De Kans. De brugklasser Jomie Wagelmans, 12 jaar, zingt tijdens de laatste voorronde vier num mers, Stralende lach, eigen geschreven nummer, White Flag van Dido, Ironie van Alanis Morissete en Skater Boy van Avril Lavinge. Jomie heeft al vaker opgetreden in café's, kinderfesti vals en tijdens een radio-program- ma. Aansluitend, tijdens het jurybe raad, geniet het publiek van een geweldig kleurrijk dansspektakel, dat wordt verzorgd door Dizzy Jazzdance van Wilma Keijzers. Aan het einde van de avond wor den de finalisten bekendgemaakt die deelnemen aan de grote finale op vrijdag 24 september in Schouwburg Venray. Esm itz en Carmen Danen zingen eigen geschreven nummers Honderdvijfentwintigste jaargang - week 21 - donderdag 20 mei 2004 EN MAAS i i- r

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15