Kunst Cultuur IVol pluizen en 'natten vlechten Zomerexpositie Forced Freedom in Odapark oerejong n een Kopstoot In mei weken van het reisboek Broken Music De Locht kunstencentrum jerusalem ■■■■■li Vakantievierders trekken naar het buitenland om zich een korte tijd vrij te voelen. De drie kunste naars van Forced Freedom heb ben dit verblijf in het buitenland permanent gemaakt. De twee Nederlandse kunstenaars (Phil Bloom en Ron Sluik) trokken respectievelijk naar Antwerpen en Moldavië. De van oorsprong Russische Julia Winters vindt juist Nederland het verlossende bui tenland. Voor alledrie geldt dat zij zich in hun thuisland beknot voel den in hun kunstzinnige uitingen. Ze hebben een ander nodig om volledig zichzelf te kunnen zijn, om vrijer en beter te kunnen wer ken. Vanaf zaterdag 23 mei expo seren deze drie kunstenaars onder gezamenlijke noemer Foced Free dom in het Theehuis in het Ven- rayse Odapark, te zien tot en met 29 augustus. Consternatie begin dit jaar in Amerika om een blote borst van een zangeres. Prompt hing de vaderlandse pers aan de lijn bij Phil Bloom, die in 1967 onze natie schokte door als eerste vrouw naakt op tv te verschijnen. Anno 2004 zegt velen die Hoepla-per formance niets maar Bloom (1945, Berkel) wordt daardoor nog vaak in een hokje geplaatst. "Nederland was mij te benau wend. In het buitenland word ik gezien als beeldend kunstenaar, die ooit eens een performance deed. In het buitenland voel ik mezelf en ben ik vrijer om te wer ken volgens mijn verhaal", aldus Bloom over haar keus voor het buitenland. Na jaren Amerika, Verre Oosten en India settelde ze zich in Antwerpen, waar ze zich naar eigen zeggen goed voelt. Na andere dieren in eerdere periodes is het hert nu haar lieve lingsmotief. Ze is de laatste jaren bezeten van herten.. "Het hert is een eeuwig symbool. Een hert kan groot en mannelijk zijn en tegelijk zo zoet. Lief en Bambi- achtig maar tevens krachtig." En dus worden haar schilderijen van de laatste jaren bevolkt door her ten, lieflijk maar ook wraakzuch tig Van schattige Bambi's tot her tenskeletten. In fluorescerende verf waarin ze bij een aantal schil derijen ook as van haar overleden vader heeft verwerkt. "In plaats van in een urn heb ik als ode aan hem zijn as in kunst verwerkt." In haar zomerexpositie toont Phil o.a. een installatie waarin ze met lichtmanipulaties de bezoekers meeneemt in een levend sprook jesbos'. Niet uitsluitend sprook jesachtig. Bloom: "ook de dood speelt een rol. Dat zware thema combineer ik met vrolijkheid. Het lichte en het zware, precies zoals het leven in elkaar zit." RON SLUIK Schilders zijn door de eeuwen heen verslingerd aan Hollandse luchten met behalve de hemel kleur witte of grijs getinte wol kenpartijen. In het Theehuis over heerst nu de overwegend strakblauwe hemel. Beeldend kunstenaar Ron Sluik, drie jaar geleden in Moldavië neergestreken, is naar eigen zeg gen letterlijk in de ban van het alom aanwezige Moldavisch blauw. "Niet alleen heeft dit land de meeste zonnige dagen en strak blauwe luchten van de voormali ge Sovjet Unie, ook iri de architec tuur en het landschap lijkt deze kleur de overhand te hebben." En daarmee ook in zijn recente foto werken. Sluik (1961. Enschede) heeft met voormalig compagnon Reinier Kurpershoek internatio naal furore gemaakt met aanspre kende kunst. Het duo (1982 - 2000) tekende onder meer voor projecten rondom Marinus van der Lubbe en Johannes Tilder. Aan deze vaderlandse soldaat in Kroatische dienst werd een lang videodocument inclusief boek gewijd (de Duiveljager). Van der Lubbe, die de Rijksdag in Berlijn in brand stak, kreeg van hen een hommage met drie herinnerings stenen in Leiden, Berlijn en Leip zig. Sluik vertrok in april 2001 naar Chisinau, de hoofdstad van het jonge Moldova, aan de andere kant van Europa, oostelijk van Roemenië. Een voormalige Sovjet republiek die volgens hem niet snel lid van de Europese gemeen schap zal worden. Hij ging niet omdat hij hier niet meer zou kun nen aarden of daar vrijer als mens In de bibliotheek Venray zijn de hele maand mei twee foto-exposi ties te zien in het kader van het thema van de maand mei De weken van het reisboek. Op de jeugdafdeling exposeert Mariëlle Bernards foto's gemaakt tijdens haar reizen door o.a. Zuid-Afrika. Peru, Bolivia. Japan, Vietnam en China. De expositie in de biblio theek laat een prachtig beeld zien van vooral jonge kinderen uit diverse landen in hun eigen leef omgeving. Op de volwassen afde ling is een foto impressie te zien van de reis die Marian Leideritz samen met haar zoon Guus in oktober en november 2002 heeft gemaakt naar Thailand, Laos, Viet nam en Cambodja. Tijdens deze boeiende reis hebben zij kennis gemaakt met de gewoonten en tradities van deze diverse landen. De foto 's geven een beeld van de indrukwekkende reis. Om ook in de jongerenhoek de vakantiesfeer te creëren is een barretje inge richt compleet met bardame in zomerse sferen. Hier zijn gratis brochures te vinden over jonge renreizen en er zijn volop lees boeken met reizen en vakantie als thema die geleend kunnen wor den. Om het vakantiegevoel te verhogen wordt doorlopend de film Costa vertoond. Voor ieder een die houdt van professionele reisfoto's is de lezing 'reisfotogra fie' van vakfotograaf Theo Derk- sen op het lijf geschreven. Deze lezing is op dinsdag 25 mei van 19.30 tot 21.30 uur in de biblio theek in Venray, Merseloseweg 59. De entree bedraaet 3 euro voor leden en 4 euro voor niet- leden. Graag vooraf aanmelden via tel. 0478-581970 of obven- ray@obvenray.nl De bibliotheek is geopend dins dag t/m donderdag van 11.00- 18.00 uur. vrijdag van 11 00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Hemelvaartsdag is de biblio theek gesloten. Op zondag 23 mei is de stoe- lenmatter aan het werk in streek museum De Locht in Melderslo. Daarbij wordt gebruik gemaakt van natuurlijke materialen zoals biezen, bamboeschil en pitriet Op de bovenverdieping is een nieuwe wisselexpositie ingericht met als titel Bomen en mensen, een oeroude relatie. Ook is de mini-expositie over vroegere communiekleding en communie cadeautjes nog te bezichtigen In de maanden mei t/m sep tember is het museum elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur. (www.delocht.nl) en kunstenaar kan zijn. "Dat zijn voor mij te grote woorden. Ik ging wel voor een nieuw uit zicht". zoals hij het uitdrukt. Maar ook om met Irina Grabovan. Rus sisch journaliste en kunsthistori ca, het kunstcentrum AoRTa voor moderne kunst en vooral fotogra fie te runnen, dat uitwisselingen verzorgt tussen kunstenaars en publiek uit oost en west. Sluik werkt op dit moment vooral met fotografie en de laatste twee jaar uitsluitend in kleur. "Het meren deel van de berichtgeving over Oost-Europa lijkt alleen maar de uitzichtloosheid en triestheid te benadrukken terwijl de schoon heid en ook het geluk vaak achter wege blijven. Echt, ook in Moldo va is het leven mooi, lachen mensen en zijn ze op hun tijd ronduit gelukkig en dat wil ik laten zien." Behalve in het Thee huis ook in zijn nieuwe fotoboek 'Moldavisch Blauw'. JULIA WINTER Vanachter tastbaar prikkeldraad kijkt een man op een foto je door dringend aan. De combinatie doet denken aan gevangenschap, onderdrukking. "Daarmee laat ik zien dat een sterke geest alles overwint", zegt Julia Winter. De man op de foto is de beroemde Russische dichter Vladimir Majak- ovski, die zichzelf in 1937 dood schoot. "Een sterke man", meent de Amsterdamse kunstenares, er meteen aan toevoegend dat ze de interpretatie van haar werken geheel vrij laat. Ook al geeft ze haar 'verscholen gezichten' een titel mee, de kijker moet zelf bepalen wat hij ziet, wat hij voelt. De in Amsterdam neergestre ken Moskouse van geboorte (1965) is de jongste van de drie zomerexposanten in het Odapark In haar werk is haar Russische komaf en achtergrond - opleiding beeldhouwen en mode-ontwerp in Moskou - overduidelijk herken baar. Maar ze is Amsterdamse met de Nederlandse nationaliteit en een Nederlandse (kunstenaars)naam. Dat ze bij de keuze daarvan niet bijvoorbeeld zomer maar het tegenovergestel de koos, is verklaarbaar doordat ze jarenlang in de buurt van de Noordpool woonde. Dankzij een uitwisseling van kunstenaars tus sen Rusland en ons land kwam ze elf jaar geleden voor het eerst naar Amsterdam. "We hadden in Rusland niet zo'n gemakkelijke tijd. Je was niet vrij, je kreeg de klassieke manier van werken mee. Hier was het vrijer, leerde ik een nieuwe manier van denken. Ik was op zoek naar nieuwe vormen en materiaal. In de Russische mentaliteit kon ik niet alles uiten wat ik wilde. Hier wel", aldus Winter die vaker naar Amsterdam kwam en zich daar vestigde. Sinds kort heeft ze er haar eigen atelier. "Amsterdam is echt frisse lucht voor mij", zo verwoordt ze haar keuze om haar geboorteland te verlaten. Haar recent werk laat dat ook zien. De eerder elders al gepresen teerde 'verborgen gezichten' weerspiegelen naar eigen zeggen veelal de zware, donkere aspec ten van het leven: lijden, pijn, onderdrukking. "De beelden, die ik daarna heb gemaakt, tonen meer de overwinning, de trots." PEEL EN MAAS een abonnement waard Kijklessen I.V.M. Het Instrumentaal Voorbereidend Onderwijs is een prachtige cursus voor kinderen van groep 4 tot en met 8 als voorbereiding op het spelen van een instrument. Of gewoon een muzikale basis. Om even te proeven zijn er in de week van 24 mei elke dag kijklessen I.V.M. Kom vrijblijvend kijken, maar informeer eerst naar de tijden! Kunstencentrum Jerusalem Heuvelstraat 4 5801 CS Venray 0478 585320 Boekrecensie in Peel en Maas Na het wereldsucces met zijn groep The Police begon Sting aan een indrukwekken de solocarrière, die een aantal onvergetelijke hoogtepunten heeft opgeleverd. In deze indrukwekkende autobiogra fie, die leest als een roman, kijkt hij terug op zijn jeugd en vertelt hij over zijn verblijf in de jaren tachtig bij de Brazili aanse Yanomami en over zijn kennismaking met de Santo Daime-leer, ervaringen die een keerpunt in zijn leven betekenden. Stings proza is even gevoelig en sierlijk als zijn songteksten, waar door dit boek niet alleen alle fans zal aanspreken, maar iedereen die geïnteresseerd is in het leven van een gedreven en inspirerend man. Broken Music is het aangrijpend geschreven levensverhaal van een sociaal geëngageerde kunstenaar die met zijn geweten in het reine probeert te komen. Broken Music biedt meer dan alleen maar anekdoten en beleve nissen uit een leven: het intelli gent gecomponeerd zelfbeeld van een man die meer is dan de som van zijn talenten. Broken Music, een uitgave van The House of Books, is te koop in boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray. Prijs 18.50 euro. Donderdag 20 mei 2004 - Pagina 13 agir ,EN MAAS elden van Servaas (38) De mattenmakerij van Servaas omstreeks 1920 k Servatius-inrichting voorzag cd zelf in de eigen dagelijkse cnsbehoefte. Zoals we in een J kre aflevering al zagen was de crderij van vitaal belang voor gesticht. Servaas bezat een IIf veestapel, veel landerijen, ilanden, boomgaarden en uit lekte groentetuinen. Het 'dijks brood kwam van de cn bakkerij en de slagerij lever- 1JHc benodigde vleeswaren. op andere gebieden was het "klit onafhankelijk van de bui- lwereld. Men beschikte over Eerlieden en meubelmakers, tden. elektriciens, metselaars stukadoors, schilders en oenmakers, kleermakers en ®azen, wevers en tuinlieden, töm. alle ambachten waren er v'nden. De ambachtslieden "oen van buitenaf en verdien- 1 in het gesticht een goede ctham Ze werden in hun Moorgaans bijgestaan door j* patiënten, zoals in de was- 1fn de weverij. Maar er waren ook productieafdelingen waar onder toezicht van een verpleger alleen maar patiënten werkten. Voorbeelden daarvan waren de mattenmakerij en de matrassen- makerij. De matten werden gemaakt van dik sisaltouw, ofwel kokos. Deze kokos deurmatten waren zeer in trek. Men werkte vooral voor de groothandel die het product via de winkels op de markt bracht. Matten vlechten was zwaar werk. Het ruwe sisaltouw bezorgde de inattenvlechters handen als kolen schoppen, gekloofd en vol eelt. Maar de meeste mannen hielden van hun werk en waren trots op het mooie product dat ze maak ten. De restjes touw die over waren, gingen naar de afdelingen waar de patiënten de eindjes let terlijk aan elkaar knoopten. Want men was zuinig in het oude gesticht. Servaas bezat ook een matrassenmaker^. De matrashoe zen, waarvan de tijk uit de eigen weverij kwam, werden gevuld met wol, kapok of zeegras. Het meest gebruikte materiaal was wol, dat eerst uit elkaar gepluisd moest worden alvorens de matras sen er mee te vullen. In tegenstel ling tot het mattenvlechten was wolpluizen geen geliefde bezig heid, want het was saai en niet bij ster hygiënisch werk, maar liever koekjes werden er in die tijd niet veel gebakken. Arbeid was in het gesticht een doel op zich. Niet alleen de opbrengst was van belang, de werkverschaffing had op de eer ste plaats tot doel om de patiën ten zinvolle bezigheid te verschaf fen. Met name in de jaren zestig nam de arbeidstherapie een hoge vlucht De werkplaatsen draaiden op volle toeren en al het buiten werk was in handen van de patiënten Een van de meest suc cesvolle werkplaatsen was onge twijfeld schoenenfabriek Bamaroli. De merknaam was samengesteld uit de beginletters van de initiatiefnemers Broeder Bavo, de econoom, Broeder Matu- rus, hoofd van de arbeidstherapie, Fons Rooyakkers, die de zakelijke leiding had en Gerrit Litjens, chef van de schoenmakerij. Het succes van Bamaroli was vooral het resul taat van gedegen vakmanschap en enthousiasme. In 1982 werd de productie overgenomen door het Werkvoorzieningschap Noord Limburg en drie jaar later werd de werkplaats op Servaas gesloten. De schoenmakerij, wasserij, mat tenmakerij, wolpluizerij, weverij, bakkerij, kleermakerij, boerderij, tuinderij, slagerij, enzovoort, nagenoeg alles wat eindigde op een lange ij is in de loop der jaren verdwenen. Die ouwe tijd is voor bij. En dat eindigt ook op lange ij. Twan van Els jramma Schouwburg Venray Geur Van Veldhuis per, Jan Vayne plays The ts, Hoerejong, een Kop- Frank Boeijen en Kas- I an Kooten. Schouwburg j jy presenteert komende nog verschillende inte- nte voorstellingen. Maan- mei staat daarnaast de »en tevens laatste ronde ilentenjacht De Kans op rogramma. Zie elders in en Maas meer over De geen twee jaar geleden jc de première van het van Veldhuis Kemper og af in het kleinste theater- nan Amsterdam. Nu vullen eiteloos de schouwburgza al huidige status heeft alles ten met die ene zomerhit Ik dit ik jou was. Sindsdien zijn lemmers hot. De Geur is de opvolger van het irogramma Half zo Echt omschreven als De man- variant van Sex and the ffiC Handelsblad). Met zo'n itie op zak kun je je fasci- roor de andere sexe natuur- iet opeens onder stoelen of steken. En dat doen Veld- Kemper dan ook niet. In iste dosering kan dat nog wel lachen worden. Sterker nog, uikt naar meer. Een cabaret waarvan je alleen maar met d zucht afscheid kan nemen; I r.meer. meer! Vrijdag 21 mei, Hning 20.00 uur. IId Vayne staat in binnen- en ilcnland bekend als een vir- 1 Ben creatief pianist In zijn (wc theaterconcert Jan Vayne I 5 The Beatles werpt de og van de improvisatie zich liet Rockoco String Quartet It onvergetelijke muziek van fab Four. En omdat het Zwol- oetsenwonder nu eenmaal ig zijn eigen muzikale gang zal hij een verrassende draai het overbekende Beatles- toire geven. Zo zal Vayne n op thema's van The die door het publiek wor- aangereikt, afgewisseld met die samen met het ordep gespeeld Zater- '2mei, aanvang 20.00 uur. ultieme publiekslieveling een nieuw programma akt; Hoerejong. Hierin wil van der Zanden sterker zijn, cetsbaarder. Meer volwassen laar, Dat belooft dus wat! -In jaar tijd ontving Leon van de en maar liefst zeven prijzen. De Geur Van Veldhuis Kemper (Foto: Leo Veger) In 2002 ging zijn eerste show in première: Een coole snelle jongen met een zachte bruine vacht. De weergaloze imitatie van Def Rhymz die hij hierin neerzette is inmiddels legendarisch gewor den Er zijn 1001 redenen waar om je niet meer om Leon heen kan. Hij is origineel, zachtaardig, schaamteloos en hilarisch. Hij weet als geen ander vanaf het allereerste moment een band met het publiek te creëren. Hoerejong is zijn tweede avondvullende show. Dinsdag 25 mei, aanvang 20.00 uur. De Ierse schrijver Roddy Doyle is vooral bekend van de verfilmin gen van zijn boeken, zoals The Commitments, The Snapper en The Van. Theatergroep Aluin ver taalde en bewerkte het stuk voor negen acteurs waaronder vier cabatiers uit De Heilige Antonio (2000): Audrey Bolder en Victori- ne Plante van Bolder en Plante. Ramses Graus uit Rul en Noël van Santen van Schudden Na het upper-class milieu van Arthur Sch- nitzler in het Wijde land duikt Aluin nu in het volkse milieu van de buurtkroeg met de voorstelling Kopstoot. Woensdag 26 mei, aan vang 20.00 uur. Frank Boeijen behoeft weinig introductie. Nummers als Kronen burg Park, Zeg me dat het niet zo is, Koud in mijn hart en Tijd beho ren inmiddels tot ons collectieve geheugen. Frank Boeijen zet onder begeleiding van vier fantas tische musici, dit seizoen weder om een krachtige set op de plan ken. Zijn nieuwste album, vormt de basis. Het concert op donder dag 27 mei begint om 20.00 uur. Kasper van Kooten heeft regel matig het voorprogramma ver zorgd bij De Vliegende Panters en daarmee heeft hij het publiek overtuigd van zijn vele talenten. Zingen, dansen, muziek maken, verhalen vertellen, bijzondere typetjes, een bijzondere expressie en humor zijn de ingrediënten van zijn show. Als we zeggen 'ik spring een gat in de lucht, waar om blijven we dan zitten? We pra ten wel bewogen maar intussen staan we stil. Lijfspreuk: het lichaam spreekt, maar wat zegt het?' Op een bedje van muziek en een oude home trainer verkent Kasper de spelon ken van onze lichaamstaal. Wie het horen wil moet het voelen! Je zult moeilijk kunnen blijven zit ten. Een zeer gevarieerd en vrolijk programma van ruim een uur. Vrijdag 28 mei, aanvang 20.00 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13